Besluit van Nederlandse regering ONDERDAK VOOR 300 OEGANDESE AZIATEN Bondsdag volgens plan ontbonden Israël stelt eisen aan Washington Uitslag referendum onzeker Zwitsers stemmen over wapenuitvoer PORTUGEZEN ONTBLADEREN ANGOLA Colosseum in Rome is er slecht aan toe achtergrond J Dominee in hongerstaking LAATSTE DEBAT AL DEEL VAN VERKIEZINGSSTRIJD GESPREK TUSSEN ABBA EBAN EN MINISTER ROGERS Nixon wil meer gelijke kansen voor vrouwen Jongens bekennen moord op Belgische agent Spreidingsbeleid erg duur "w r* Prins Johan Friso maandag 4 jaar 3 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 IS Vliegtuigen Nyerere MOORDPLAN U itbuiting Terugslaan (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Tel Aviv) (Van onze Amsterdamse redactie) De spanning tussen Oeganda en Tanza nia is gisteren opnieuw gestegen na een Volgens de zeglieden in Nairobie heeft president Idi Amin zelf de 400 Libische militairen die met deze vliegtuigen aan kwamen, welkom gehten. In 1970 veroordeelde een federale recht bank de president-directeur van het be drijf, Diter Buhrle, en vijf van zijn voor naamste medewerkers tot gevangenisstraf fen. De zaak was hiermee evenwel niet ge- Toen de vliegtuigen donderdag opstegen van het vliegveld van Khartoem zouden ze niet zijn teruggekeerd naar Libië maar weer zijn omgekeerd en toch naar Oegan da zijn gevlogen. Door op lage hoogte te vliegen hadden ze de Soedanese autoritei ten om de tuin geleid. Het nieuws van de aankomst van de vijf vliegtuigen is in Kampala niet bekendgemaakt, maar het militair opperbevel in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam schijnt er wel van op de hoogte te zijn. De bevolking probeert niet meer te ontvluchten uit de strategische dorpen, omdat het leven daarbuiten door de vernietiging van de grond onmogelijk is. De strategische dorpen zijn plaatsen om net niet te sterven. Alle landbouw moet gebeuren op een strook rond het dorp, die niet is aangetast door de ontbladeringsmiddelen. „De bevolking heeft heel goed in de gaten”, aldus Odink, „dat zij wordt uitgebuit. Op alles - een fiets, vis, een radio - moet zij belasting betalen. Belasting die door knoeierijen vaak wordt verhoogd” BRUSSEL. De bijzondere opsporings- brigade van Antwerpen heeft vier jonge lui gearresteerd die woensdagavond een 52-jarige veldwachter in Waarloos (tussen Mechelen en Antwerpen) vanuit een hin derlaag neerschoten. De jongste van het viertal is vijftien jaar, de tweede is zes tien en twee zijn er zeventien jaar oud. Ze hebben bekend de veldwachter koel bloedig te hebben neergeknald, alleen om zijn dienstpistool in handen te krijgen. wordt verdacht dat het de vuurwapenwet heeft overtreden, is gisteren met 48 uur verlengd. Oeganda heeft gisteren de druk op de Aziaten in dat land opnieuw vergroot door aan een groep mee te delen dat zij nog slechts 48 uur hebben om het land te verlaten. Radio Oeganda zei dat dit geldt voor die Aziaten met een Brits paspoort die van de Bank van Oeganda toestem ming hebben gekregen het buitenlandse geld in ontvangst te nemen waarmee zij BONN. President Heinemann heeft gisteravond het Westduitse parlement ont bonden. Op 19 november zullen vervroeg de verkiezingen plaatshebben. De stem ming over de vertrouwensvraag, die woensdag door kanselier Brandt in de Bondsdag was gesteld om de weg naar verkiezingen vrij te maken, had vroeg in de avond de noodzakelijke nederlaag voor de regering opgeleverd. De Israëlische ambassadeur in Zaire, Sjimon Moratt, heeft gisteren bevestigd dat de Israëlische ambassade in Kinsjasa deze week drie briefbommen heeft ont vangen waarvan er één aan hem was gericht. De brieven waren in Amsterdam gepost. materiaal. Naast één gestencild boek hebben de artsen de beschikking over een bord en wat krijtjes. Henk Odink: „Lesmateriaal is hard nodig, omdat het erg moeilijk is voor de verplegers abstract te denken. Zo lang het over concrete dingen gaat, is er niets aan de hand. Maar een bloeds omloop is voor hen haast niet te bevatten. Demonstratiemateriaal zoals anatomische platen kunnen al geweldig helpen”. De voorzitter van het Medisch Com- té Angola maakte een reis van 40 dagen mee met een bevooradingskara- vaan van de MPLA door de bevrijde TEL AVIV. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gistermiddag met zijn Amerikaanse colle ga William Rogers gesproken over de politieke toestand in het Midden-Oosten. Minister Eban heeft Rogers gezegd dat Israël als voorwaarde voor een politiek vergelijk met de Arabische landen, en JEgypte in het bijzonder, stelt dat de activiteiten van de Palestijnse organisaties moeten worden gestaakt. Een Oegandese militaire woordvoerder zei van betrouwbare bron gehoord te hebben dat president Nyerere van Tanza nia goederen van de Oostafrikaanse Eco nomische Gemeenschap heeft gerequi- reerd, zoals tankauto’s en wagons, om de troepenverplaatsing naar de grens met Oeganda te vergemakkelijken. Uit Cairo wordt bericht dat de Libische leider kolo nel Gaddafi beloofd heeft hulp voor Oe ganda te zullen blijven sturen. De jongens zijn afkomstig uit Lint. Eén van hen heeft uit een telefooncel de veldwachter gebeld om te zeggen dat er een vechtpartij aan de gang was. Daarmee lokten ze de man in een hinderlaag. Toen de veldwachter ter plaatse kwam, hielden twee van de jongens een schijngevecht terwijl de andere twee achter een boom in een hinderlaag zaten. Op de derde verdieping vallen verschei dene trappen uit elkaar en sommige pila ren die de gewelven steunen zijn wankel. De cement is door weer en wind aange tast. Als gevolg van de uitgebreide restau ratiewerkzaamheden moet het amfithea ter, dat 2.000 jaar geleden door Keizer Vespasianus werd gebouwd, volgende week voor publiek worden gesloten. Door het instortingsgevaar zijn het Forum Ro- manum en de Palatijn, één van de zeven heuvels vin Rome, al eerder voor publiek gesloten. De monumenten zijn in het ver leden niet voldoende onderhouden. kaartjes voor een vliegtocht naar Enge land kunnen kopen. Hoeveel mensen daaronder vallen is niet bekend, hoewel bijna 10.000 Aziaten al voor de overtocht naar Engeland in aanmerking komen. gebieden. Hoewel de Portugezen een groot deel van de Angolezen hebben gedeporteerd naar de z.g. „strategische dorpen”, waar zij zonder vergunning niet uit mogen, zijn ze er niet in geslaagd het contact van de bevolking met de MPLA te breken. Nixon heeft zijn voornaamste economi sche adviseur, Herbert Stein, opdracht ge geven een commissie in het leven te roepen van ongeveer twintig mannen en vrouwen uit regeringskringen en andere sectoren van de maatschappij, die moet onderzoeken hoe vrouwen een eerlijke kans kunnen krijgen in hun werk en bij het vinden van een baan. DEN HAAG. Nederland is bereid om vijftig uit Oeganda uitgewezen Aziatische gezinnen (300 personen) onderdak te geven. De ministerraad heeft gisteren dit besluit genomen. Premier Biesheuvel zei na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, dat ons land in de eerste plaats bereid is om positief te reageren op een verzoek tot financiële steun, als dat door de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingenhulp wordt gedaan. De vijf Libische vliegtuigen die donder dag door Soedan naar Libië zijn terugge stuurd, zijn nog diezelfde dag in de Oe gandese stad Entebbe geland. Dit is uit welingelichte bron in Nairobi vernomen. Soedan had de vliegtuigen met wapens en manschappen woensdag onderschept tij dens een vlucht van Libië over Soedan naar Oeganda, omdat Khartoem geen toestemming voor de vlucht had verleend. Donderdag zijn de vliegtuigen aan Libië teruggegeven. De Britse politie heeft een onderzoek geopend naar aanleiding van een bericht in een Londense krant waarin gisteren werd gezegd dat leden van de Palestijnse organisatie „Zwarte september’ 'in Enge land zijn aangekomen met het plan een lid van de Israëlische ambassade in Lon den te vermoorden. Brandt heeft de afgelopen weken hard nekkig geweigerd te spreken over de „vertrouwensvraag”. Hij noemde de ivoor hem pijnlijke procedure „de motie over eenkomstig artikel 68 van de grondwet”. De vertrouwensvraag richt zich, aldus zijn redenering, tot de kiezers. Blijkbaar ter onderstreping van deze houding verliet hij voortijdig de vergaderzaal. De Israëlische politiek is gebaseerd op drie principes: vrijheid van actie tegen de Fatah in de Libanon, effectieve maatrege len tegen de Palestijnen in Europa en buiten de wet stellen van buitenlandse kantoren van de Palestijnse organisaties. Vooral het kantoor van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Londen is Israël een doorn in het oog. De Engelse regering staat op het standpunt dat zij niet over de wettelijke middelen beschikt om opening van het kantoor te verbieden, maar in Israël is men van mening dat hier eerder sprake is van onwil dan van onmacht. De Israëlische militaire correspondenten hebben gisteren gemeld dat de Syriërs bij de hoogvlakte van Golan een grote mili taire macht hebben gelegerd. „Vrouwen spelen een steeds belangrij- ker rol in de economie van ons land. Zij dienen gelijke kansen en een vrije keuze te hebben wat hun carrière betreft,” zei de president. De Westduitse Bondsdag discussieer de gisteren over de vertrouwenskwes tie, door Brandt aan de orde gesteld om vervroegde verkiezingen mogelijk te maken. Boven ziet u minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel aan het woord; onder een snuivende Franz-Josef Strauss tijdens een inter ruptie van de Christen-Democra- tische afgevaardigde Müller, die is overgelopen uit de SPD. AMSTERDAM De Portugezen maken in Angola op grote schaal gebruik van ontbladeringsmiddelen. In februari van dit jaar is opnieuw begonnen met het sproeien van chemische vergiften in de door de Angolese bevrijdingsbeweging (MPLA) bevrijde gebieden. Het gevolg is dat de Landbouwgrond in een gebied, drie keer zo groot als Nederland, volkomen verwoest is en de bevolking met een ernstig voedseltekort kampt. Niettemin is het verzet van de Angolezen tegen de Portugese onderdrukking nog niet gebroken, integendeel, het neemt steeds toe. Daarvan is Henk Odink, voor zitter van het Medisch Comité Angola, net terug in Nederland na een half jaar bij de MPLA in Angola te hebben geleefd, overtuigd. Doel van de reis was inzicht te krijgen in de behoefte van de SAM, de medische dienst van de bevrijdingsbe weging, en verder het verzamelen van documentatiemateriaal en in overleg met de SAM te bekijken hoe de f 250.000, die de actie „Laat Angola niet sterven” op bracht, het beste kon worden besteed. Het halve jaar dat Odink in Zambia en Angola heeft doorgebracht, viel in de droge tijd, die de bevrijdingsbewe ging gebruikt voor bevoorrading van de bases. In de natte periode is dat niet mogelijk. Odink: „De MPLA heeft een enorme militaire vooruitgang geboekt. Het con tact met de bevolking is goed. Het verzet groeit steeds meer; ik geloof, dat de bevrijdingsbeweging in de ko mende regenperiode hard zal terug slaan. Intussen gelastte een kantonrechter de detentie in een hotelkamer van de 50- jarige industrieel Amichai Paglin, hangen de een onderzoek naar een vermeende poging oir wapens naar Europa en de Verenigde Staten te smokkelen om Ara bische aanslagen te beantwoorden. In Beiroet is een Libanees-Palestijns comité van coördinatie opgericht om de betrekkingen tussen beide partijen te re gelen. sust en verscheidene religieuze groeperin gen en de linkse politieke partijen bleven aandringen op algehele stopzetting van de wapenexport. Zij staan sterk met hun argument dat Zwitserland, hoofdzetel van het Internationale Rode Kruis en steeds bij humanitaire hulp betrokken, geen dubbele rol mag spelen door geld aan oorlogstuig te verdienen. Tegenstanders van een verbod kleineren het belang van de Zwitserse wapenuit- voer, die jaarlijks een waarde van onge veer honderdmiljoen francs (ongeveer 80 miljoen gulden) vertegenwoordigt. Dit is slechts een half procent van de totale internationale wapenhandel, zeggen zij. De initiatiefnemers tot het referendum, onder anderen gesteund door de sociaal democraten en communisten, hebben voorgesteld nog slechts de uitvoer van wapens naar neutrale landen in Europa toe te staan. Niemand waagt zich aan een voorspel ling van de uitslag van het referendum.- Mochten de Zwitsers zich tegen beperking van de wapenuitvoer uitspreken, dan komt er een wet waarin een strengere controle hierop wordt geregeld. Het voorarrest van een lid van de Joodse Defensie Liga in Israël dat ervan Maandag wordt prins Johan Friso vier jaar. Zijn vader knipte alvast deze foto ten bewijze, dat zijn zoon zijn nieuwe levensjaar blijmoedig tegemoet gaat. Aan de stemming was in de Bondsdag een zeven uur durend debat voorafgegaan, dat in elk opzicht onderdeel uitmaakte van de beginnende verkiezingscampagne. Na de vaak grimmige redevoeringen ver liet bondskanselier Brandt tot ergernis van velen de Bondsdag toen het moment van de stemming was aangebroken. GENEVE (DPA en AFP). De Zwit sers zullen zich morgen in een referen dum kunnen uitspreken over de vraag of de wapenfabrieken in dit land hun export van wapens en munitie mogen voortzet ten. Het verzet tegen deze wapenhandel door het traditioneel neutrale Zwitserland kwam vier jaar geleden op gang toen aan het licht kwam dat de grootste wapenfa briek van Zwitserland, het bedrijf Buhrle in Zurich, schiettuig en munitie leverde aan verscheidene landen waartegen de Zwitserse regering een wapenembargo had uitgevaardigd. Dat waren Zuid-Afrika, Saoedi-Arabië, Egypte, Israel, Libanon en Nigeria, waar toen een bloedig burger oorlog woedde. Daarbij bleek dat Buhrle uitvoerdocumenten had vervalst door op te geven dat de wapens naar landen gingen waarvoor het embargo niet gold. Via pamfletten proberen de Portuge zen de Angolezen te verleiden hun wapens af te geven, waarvoor zij dan in ruil een radio, fiets, of iets anders krijgen. Onvermeld blijft echter dat daarover dan weer belasting moet worden betaald. Dominee Joseph Parker uit Noord- lerland begon gisteren aan de tweede dag van zijn hongerstaking voor het stadhuis van Belfart. Zijn 14 jaar oude zoon Stephan kwam om bij een bomaanslag in Belfast op „bloody friday”, een vrijdag in juli waarop het geweld in Noord-Ierland een hoogte punt bereikte. Dominee Parker wil met zijn hongerstaking bereiken dat alle betrokken politici deelnemen aan de conferentie over de toekomst van Noord-Ierland. Eén keer heeft Odink een Portugese aanval meegemaakt. Drie kwartier na dat zij in het kamp waren aangekomen werd een luchtaanval (met Franse he likopters, Duitse vliegtuigen en NAVO- bommen) uitgevoerd. De grondtroepen slaagden er echter niet in de basis te nemen. Het spuiten van de ontbladerings middelen gaat gepaard met napalm- bombardementen. Het bewijs - een kop van een 80 kilo zware napalmbom - bracht Odink mee naar Amsterdam. Een ander „souvernir” is een mortier- huls, waarop met grote letters USA staat. Oegandees bombardement op Mwanza, waar twee mensen omkwamen en 17 werden gewond. DEN HAAG. Het centraal plan bu reau heeft uitgerekend, wat het sprei- dingsbeleid de Nederlandse economie zal gaan kosten. Om een jaarlijkse migratie van gemiddeld 12.000 beroepsbeoefenaar* en een verschuiving van 7500 arbeids plaatsen uit het westen naar andere landsdelen tot stand te brengen, zou een bedrag van minstens 500 mln gulden per jaar gemoeid zijn aan premies. Deze pre mies zijn nodig om het bedrijfsleven ertoe te bewegen arbeidsplaatsen te scheppen in de stimuleringsgebieden en om de migra tie van beroepsbeoefenaars te bevorderen. Het planbureau gaat ervan uit, dat er meer beoefenaars moeten migreren ten behoeve van de verschuiving van arbeids plaatsen, omdat in samenhang met ver plaatsingen tegenstromen van migratie ontstaan. WASHINGTON (Reuter). President Nixon wil laten bestuderen op welke manier vrouwen gemakkelijker een goede baan kunnen krijgen en de economische discriminatie van de vrouw kan worden verminderd. Van dat geld zullen juist over de grens in Zambia, waar de medische dienst haar hoofdkwartier heeft, twee ziekenhuizen worden gebouwd, waar ook operaties kunnen worden uitge voerd. Nu beschikt de dienst alleen maar over een kliniek, waar ook de mensen, die in de binnenlanden van Angola niet kunnen worden behandeld, naartoe worden gestuurd. De SAM werkt op het ogenblik met heel weinig middelen. Er zijn acht afgestudeerde artsen, die een opleiding voor hulpverpleger voor de Angolezen hebben georganiseerd. De grootste moeilijkheid is het ontbreken van les- ROME. Het Colosseum .n Rome is er slecht aan toe. De afgelopen weken zijn 30 steenbrokken van elk rond 20 kilo losgeraakt en in het amfitheater gevallen. Deskundigen hebben het colosseum, één van de beroemdste monumenten van de Romeinse oudheid, vrijdag bezocht en een verontrustend rapport opgesteld. Heinemann verscheen persoonlijk voor de televisie om de Westduitse bevolking nog eens uit te leggen, dat het volgens de grondwet alleen op deze manier voor een bondskanselier mogelijk is tot nieuwe verkiezingen te komen. De verkiezingen moeten in dit geval worden gehouden omdat regering noch oppositie over een regeerbare meerderheid in de Bondsdag beschikt. In een onderhoud van de presi dent met de fractieleiders had oppositie leider Barzel bevestigd dat ook hij verkie zingen wenst. Bij de stemming over de vertrouwens vraag kreeg bondskanselier Brandt de steun van 233 volledig stemgerechtigde afgevaardigden en van 12 Westberlijners. Tegen stemde de totale oppositie: 248 uit de Bondsrepubliek en tien uit Berlijn. Dit kwam geheel overeen met de voorspellin gen, omdat men wist dat de regeringsle den (in dit land lid van het parlement) zich van stemming zouden onthouden. Brandt wenste, zoals het officieel heette, niet door een „toevalsmeerderheid” te worden gedwongen om onder de huidige verhoudingen verder te regeren.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3