TOEKOMSTVERVOER Reddingspoging van kaderleden bij Veneco op straat Concernleiding: Bezetting van Enka Breda vanmorgen opgeheven Wall Street DE BEURS DEZE WEEK Emissie van Lyons en Co Lagere winst bij Proost en Brandt KvanVEELEN „Geen fabrieken dicht” Personeel door „wanbeleid” RRRH -J Een bank in voor-en tegenspoed is een Nieuwe wet voor uitkering aan slachtoffers BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Kruisweg 70-Haarlem vervolging Wasserij DUYN JUIST OORDEEL NIET OPGEVALLEN AAN DE KAAK SLEUTELEN LOKAAL w 9 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 VOOR GEZINSWAS en BEDRIJFS KLEDING in drie dagen retour. De Banque schrikt niet gauw terug voor de problemen van een gespannen konjunktuur. Daarom blijft de service van de Banque ook niet beperkt tot voordelige transakties in het zonnige klimaat van een bloeiende economie. De Banque heeft ervaren specialisten die de problemen van uw financieel management van alle kanten kennen. Samen met u kunnen ze snel en slagvaardig werken aan oplossingen waaraan u misschien nog niet eens had gedacht. Zo geeft de Banque kreatief krediet: geld dat vergezeld gaat van een waardevol pakket ideeën en adviezen. Op elk kantoor van de Banque staan die bekwame bankiers voor u klaar. U kunt ze persoonlijk spreken, ook al bent u geen kliënt Dan zal u blijken dat zo'n gesprek voor uw bedrijf van vitaal belang kan zijn. In Haarlem nodigt Drs.AJ.van Dijk u gaarne uit. Zijn telefoonnummer is 310174 of 310850. EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK MA?<I£ZEN/ZONNESCHERMEN. «y.Luii<ew/i.uxAPLg( jalouzieen M t -•* (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (Van onze beursredactie) Minister Boersma zei dat een bezetting ADVERTENTIE wenselijk acht. Een bank bij uitstek voor handel en industrie PARIBAS AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM - UTRECHT-HAARLEM «MAASTRICHT-HEERLEN man) wordt ook gestopt als het niet gauw verkocht kan worden. Tel dat eens bij de andere zuidelijke bedrijven van Veneco die vorig jaar of het jaar daarvoor stop gezet zijn.” „Wat zie je dan? Van de ongeveer 1300 man zijn nu alleen die 250 in Rijssen nog maar over. Iedereen heeft het nu over en is nu bezig met de 1300 a 1400 man bij de Enka, maar omdat het bij meneer Van Heek steeds met hooguit een paar hon derd man tegelijk gaat schijnt dat niet zo op te vallen. Dat de bonden of de over heid daar niet ingesprongen zijn is ons een raadsel.”. De sluiting vinden de ka derleden „verrekte rot gespeeld”. Zij zeg gen: „Onlangs heeft de heer Van Heek in een landelijk dagblad nog gezegd dat het bedrijf in Oudenbosch gezond was, dat het er wel n iet zo prettig voor stond, maar dat het daar met een zuinig beleid DEN HAAG. Vanmorgen zou de En- ka-fabriek in Breda weer draaien na ruim vijf dagen stilstand wegens bezetting van mensen den ze twaalf in de snijhal geroepen werd. Di recteur P. Willemars moest toch het zegje doen”, zo vertellen de zeven kaderleden. Gisteravond maakte premier Biesheuvel na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad de beslissing van de regering bekend. De uitvoering van de wet wordt niet in handen gegeven van een Rijksdienst, zoals eerst het plan was, maar met inschakeling van de Stichting 1940-1945 en de Stichting Administratie Indonesische Pensioenen. Zoals bekend heeft het Tweede-Kamer- lid drs. Voogd (PvdA) vele jaren lang geijverd voor het uit de sfeer van de Algemene Bijstandswet halen van de uit keringen. AMSTERDAM. J. Lyons en Compa ny Ltd deelt mee over te zullen gaan tot de uitgifte van 2.250.000 7 pet converteer bare aflosbare cumulatief preferente aan delen. De emissie zal worden verzorgd door een Internationa a1 syndicaat waar van ondermeer Pierson. Heldring en Pier son deel uitmaakt. De uitgifte zal geschie den in de vorm van Continental Deposita ry Receipts. andere combinatie van tien personen maakten samen de „Caterpillar”, een katachtig ontwerp dat twee personen kan vervoeren met een snelheid van 12 km per uur. AMSTERDAM. Proost en Brandt verwacht dat de winst vóór afschrijvin gen, voorzieningen en belasting over 1972 ten hoogste 10 percent lager zal uitkomen dan in 1971. De directie meldt in een tus sentijds bericht dat zij nauwelijks meent te mogen aannemen dat in het bijzonder in de kunststoffenindustrie, de ongunstigs situatie zich dit jaar nog zal herstellen. De bestaande achterstand zal niet geheel kunnen worden ingelopen, zo zegt zij ver der. Het waren feestelijke momenten, vrij dag omstreeks het middaguur, toen de bezetters van de Bredase Enka-fabriek in de kantine besloten hun actie te beëindi gen. De uiteenzetting van de bondsbe- stuurders over het de vorige avond in Arnhem gevoerde overleg met de AKZO- leiding en de ministers Boersma en Lang- man gaf daartoe voldoende aanleiding. Applaus en gezang klonk, sommigen huil den, de spanning was gebroken. 30% 15% 31% 3% 42% 28% 29% 50 18'% 47% 40% 17% 28% 22% 29% 65% 24% 33% 173% 132% 64% 74% 28% 8% (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De uitvoering via de Algemene Bijstandswet van de uitkerin gen aan vervolgingsslachtoffers 1940-1945 (veelal joodse en Indische landgenoten) zal worden vervangen door toepassing van een vrijdag ingediende weitelijke regeling door een „Uitkeringsraad” van vijf leden. Daaronder zullen mensen uit kringen van vervolgden zijn. als deze voor Nederland nieuw is. For meel zal hij misschien „onwettig” zijn. Maar er groeien nieuwe opvattingen, over stakingsrecht en over lokaalvredebreuk, zoals hier misschien het geval is geweest. Hij sloot niet uit dat de wet op dit punt achterloopt. Bepaalde artikelen, die hierop betrekking hebben, zijn wel al 100 jaar oud. Het medeleven was enorm groot. Vooral de kaderleden kregen veel morele steun van de meisjes. Een van de kaderleden zegt: „Er kwamen een paar meisjes naar me toe die zeiden: voor jullie is het helemaal rot. Wij vinden nog wel wat”. De zeven produktiekaderleden, de heren F. Berhout, G. Taky, D. Hofman, M. van Trier, M. Kostense, Th. Bosma en A. Bakker vertelden ons hun relaas nadat zij de hele avond vergaderd hadden. „Wij kunnen zeggen dat wij kans zien de fabriek rendabel te draaien omdat wij gezien onze leeftijden en ervaring een juist oordeel kunnen geven. Wij werken hier gemiddeld meer dan t ien jaar. We willen serieus nagaan of de werkgelegen heid hier nog gerekt kan worden”. AMSTERDAM. Het is altijd moeiijjk voor de beurs in de week waarin de miljoenennota openbaar wordt gemaakt zijn houding te bepalen. Op de bewuste dinsdag neemt men haar voor kennisge ving aan en pas daarna gaat men zich realiseren wat een en ander zou kunnen betekenen. Daarbij komt dat ook de reac ties in de Kamer wel eens aanleiding kunnen geven tot het opstellen van een definitief standpunt. Ditmaal werd van dit patroon niet afgeweken, met uitzondering dan misschien van de obligatiesector die vrijwel de gehele week in haussestem- ming verkeerde. wel bovenop kwam. En naar aanleiding van enkele recente ontslagen in de admi nistratieve sector van ons bedrijf heeft de heer Van Heek aan de bond meegedeeld dat dit noodzakelijk was in verband met de overplaatsing van het hoofdkantoor naar Rijssen, maar hij liet duidelijk uit komen dat er voor de rest van het personeel geen consequenties waren”. „Wij voelen ons belazerd en bedonderd. Ook de bekendmaking van het personeel is rot gespeeld. Er was hier zo half en half een fabriekscommissie en de mensen die daar zitting in hadden werden woensdagmor gen in de hal bij de directie geroepen. Commissieleden die er niet meer waren moesten door andere willekeurige mensen vervangen worden. Blijkbaar om bij de bond de indruk te geven dat er toch een ondernemingsraad was. Wel, de medede ling dat het bedrijf zou sluiten en dat er geen afv’oeiingsregeling was moesten die r doorvertellen. Dat weiger- ?a al het personeel om half IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb SheU Oil Soc. Vacuni Stand. Br. Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. De verwachtingen van de resultaten van de werkafdelingen in Nederland zijn niet geheel bewaarheid. Als oorzaken noemt Proost en Brandt dat de produktie van de kunststoffenindustrie weliswaar hoger was, maar dat de verkoopprijzen lager wa ren en de orderbezetting nog niet in over eenstemming is met de vergrote capaci teit. Daarnaast houdt men, overenkomstig de verwachtingen, rekening met lagere bij zondere baten dan in 1971. De deelne mingen daarentegen zullen een beter re sultaat geven, voornamelijk doordat het voorgaande jaar door twee zware inci dentele verliesposten werd beïnvloed. De lokale markt was wat positiever in de benadering van de miljoenennota. Daarbij werd steun ondervonden van tus sentijds bedrijfsnieuws dat zich bewoog tussen ongeveer dezelfde winstverwach tingen als in 1971 geboekt en zeer gunsti ge resultaten bij een aantal gelukkige. Zo boekte de MENEBA een winststijging van 48 percent, maar zelfs dit fraaie succes bleek al in de koers verdisconteerd. Nutricia zag de winst met ruim een derde verhoogd en kon daarop wel een koers stijging behalen van circa 5. Stevin ver wachtte de gunstige resultaten van 1970 weer te kunnen bereiken na de inzinking in 1971 hetgeen het aandeel een stijging van 10 of 50 punten op oude basis opleverde. Bols liet daarentegen een te leurstellende indruk na door de inhoud van het tot dusver In 1972 bereikte resul taat, wat aandeelhouders op een verlies van ƒ7 of 70 punten op oude basis kwam te staan. Voorts was de teneur op de lokale markt overwegend wat beter hoe wel de omzetten gering bleven en de handel vrij kleurloos. Toch bestond de indruk dat het publiek eerder tot bij ko pen bereid was. Uitschieters met winsten van 10 waren Elsevier en Norit, terwijl Hagemeijer 5 aantrok. De belangstelling bleef ook deze week voor Hatéma, Kemo en Holec bestaan met winsten tot 25 punten of meer. De belangrijkste verliezer was de VNU die bijna 10 prijs gaf. 399% 35% 34% 51% 22% 33% 23 39 107% 48% 65 49 78% 49% 34% 41 8% 11% 16% 28% 39% 36 63% 34 OUDENBOSCH. Zeven kaderleden van de produktieafdeling van Veneco in Oudenbosch zijn er van overtuigd dat deze confectiefabriek rendabel te maken is. „Wij als produktieteam zien daar kans toe als we gesteund zouden kunnen wor den door de overheid en mits het maar niet onder dezelfde directie is. Er is een enorme markt voor jongenskleding die wij maken en aan orders ontbreekt het dan ook niet”, aldus het produktiekader, dat zegt er van overtuigd te zijn dat nagenoeg de hele fabriek achter hen staat om op deze manier te proberen de werk gelegenheid van de 225 met ontslag be dreigde mensen te redden. Santa Fé Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Branda Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors ANISTERDAMSEVAAfiT, 20 HAARLEM - TEL. 322462 de werknemers. Alle hinderpalen om het overleg tussen de leiding van het Akzo- concern, de centrale ondernemingsraad van Enka en de vakbonden te hervatten, zijn nu weggenomen. Er zullen geen fa brieken worden gesloten, zodat de 5000 werknemers in Nederland, België en West-Duitsland, die door de plannen wer den bedreigd met ontslag, opgelucht kun nen ademhalen. De regering zal de nodige stappen ondernemen om het probleem van de overcapaciteit in de chemische vezelsector te onderzoeken. Industriebond NKV-voorzitter Brussel betoogde dat een harde ingreep als de bezetting nodig was omdat langs de weg van overleg geen oplossing in zicht was gekomen. Hij hoopte dat nu de gedachten van de vakbeweging bij het AKZO-be- stuur meer weerklank zouden vinden. De onzekerheid waaraan werknemers in Breda, Emmercompascuum, de Duitse Enka-vestiging in Wuppertal (waar ge staakt werd, maar die nu we§>draait) en in het Belgische Zwijnaarde ten prooi waren, duurde sedert begin april. De con cernleiding heeft nu duidelijk te verstaan „Wij willen voorkomen dat dit bedrijf dicht gaat. Het is toch te gek dat het hele personeel door wanbeleid van één man klakkeloos op straat gezet kan worden.” Dit laatste bleek een gevolg te zijn van het nogal optimistische standpunt van de regering de beurs tot 1974 niet meer nodig te hebben voor het dichtmaken van het begrotingsgat. De steeds zwellende bedra gen die uit de ambtenarensfeer in de vorm van pensioenbijdragen binnenvloei en beginnen langzamerhand de jaarlijkse begrotingstekorten te evenaren. Midden van de zestiger jaren was dat bedrag in totaal nog rond anderhalf miljard gulden. In 1973 zal het de tweeënhalf miljard gulden naderen. Zo ongeveer het bedrag dat de regering op haar begroting over dat jaar te kort komt. Indien tenminste alle andere dekkingsmiddelen als belas tingopbrengsten en dergelijke lopen zoals de regering dat hoopt en wenselijk acht. Direct na het indienen van de begroting begonnen al stemmen op te gaan die aan Avondverkeer van gisteren AKZO 68.30 68.40 (67.90), Hoog ovens (74.20). Kon. Olie 121.80 - 122.20 (122.10), Philips 53.20 gb - 53.30 (53.30), Unilever 140.40 (139.70). KLM (110.50). De omzet ir Wall Street was 12.570.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 943.03 (plus 3.54), Sporen 219.05 (min 0.81), Nutsbedrijven 109.44 (plus 0.42). ■grote kapitaalvraag van de zijde van de ondernemingen nu de investeringen vrij wel overal op een laag pitje zijn gezet. Wel, dat maakt de bestaande leningen aantrekkelijke koopwaar. En zo gebeurde het ook dat verschillende obligatielenin gen soms opwaartse sprongen maakten van meer dan één procent per dag. De hypotheekbanken, die eind vorige week 7 procent pandbrieven tegen 100 percent hadden aangeboden, zagen zich met een eveneens overstelpende vraag ge confronteerd, zodat verwacht mag worden dat op korte termijn zelfs de verkoop van pandbrieven tegen dit al behoorlijk ver laagde percentage zal worden gestopt. Kenmerkend voor de gehele situatie was de forse daling van de obligatiegulden die buitenlanders moeten kopen willen zij Nederlands obligatiebezit aanschaffen. Nu de koersen van dit bezit zo fors gaan stijgen wordt het minder aantrekkelijk dergelijke obligaties met nog eens extra dure guldens te betalen. Was in de voor zomer de prijs van de obligatiegulden nog bijna 1,10, deze week daalde de prijs tot 1,02. De aandelenmarkt was heel wat rusti ger en aanzienlijk minder opgewekt. De afbrokkelende koersbeweging in Wall Street zette mede een domper op de internationale sector waar Unilever ver liezen leed tot 4 en Heineken tot 7. AKZO verloor terrein door de strubbelin gen over het structuurplan dat onder meer fabrieken in Breda wil sluiten maar dat deze week werd ingetrokken. De scheepvaart behield zijn grillige houding en dobberde op en neer. Felle kritiek leverden de kaderleden op het beleid van gedelegeerd commissaris H.J. van Heek, met wie zij „die ene man” bedoelen. „Die kritiek willen wij niet leveren uit haatgevoelens, maar wij me nen dat het beleid van deze man duidelijk aan de kaak gesteld moet worden”, aldus de kaderleden. Volgens de produktiekaderleden was de werksfeer al geruime tijd zeer slecht bij Veneco in Oudenbosch. „Dat kwam”, zo zeggen zij, „door het beleid van de lei ding”. Zij zeggen: „Een wettelijk verplichte onderne mingsraad was er niet. Pogingen om die raad op te richten zijn op alle mogelijke manieren door de heer Van Heek getorpe deerd, met sancties en dreigementen aan het personeel”. „Een wettelijk verplichte duurtetoeslag van 3% heeft het kaderpersoneel niet gekregen. De bond is daar achteraan ge gaan, maar het is nog steeds niet betaald.” De sfeer op het bedrijf is volkomen verpest sinds het oorspronkelijke bedrijf Joweco in 1969 samen met andere zuide lijke bedrijven met de Heka in Rijssen samenging. Een dreigende sfeer heerste er lange tijd. „Hou je bek of ik schop je eruit”, is meer dan eens gezegd, er was veel ziekte vooral bij de kaderleden. Verbaasd zijn de produktiekaderleden dat er „maar” van 200 ontslagen sprake is in de landelijke pers. „Dat zijn er véél meer. Het bedrijf in Langemark (België) met ook ongeveer 200 man staat er net zo voor, en het bedrijf in Aardenburg (50 gegeven dat er geen fabrieken dicht zul len gaan. Akzo-president jhr. G. Kraijen- hoff kon zich de opluchting, van de werk nemers voorstellen, zo zei hij gisteravond, „maar de problemen zijn nog niet alle maal opgelost”, voegde hij eraan toe. Jhr. Kraijenhoff werd geïnterviewd in Brandpunt, evenals voorzitter Piet Brussel van de Industriebond-NKV en minister Boersma van Sociale Zaken, die de afge lopen dagen met zijn collega Langman heeft bemiddeld om de partijen' tot elkaar te brengen. Dat leverde hun overigens een pluimpje op van premier Biesheuvel, die met waardering sprak over het werk van zijn collega’s. Mr. Biesheuvel zei op zijn persconferentie gisteravond ook, dat deze week meer ministers zijdelings bij het overleg betrokken zijn geweest. Bij het zoeken naar nieuwe alternatie ven zullen oplossingen uit de bus komen die economisch niet optimaal zijn. Er moet worden opgepast dat andere delen van het grote Akzo-geheel niet worden geschaad door de problemen van de En- ka-tak. Want de overcapaciteit blijft be staan, wordt zelfs eerder groter door con currentie uit andere werelddelen. Er mag geen blijvende schade onstaan voor de samenhang van de Akzo-groep, zodat sommige' onderdelen in hun ontplooiing worden belemmerd door de gang van zaken bij Enka. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 30% 16 31% 3% 43 28% 30 550 i 18% 47% 40% 17% 28% 22% 29% 65% 24% 33% 174% 132% 65 74% 28% 8% Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 398% 34% 51 22% 33% 23 38% 110 48% 65 .47% 78% 49% 35 42% 9 11% 16% 29 39 36% 63% de belastingvoorstellen Wensten te gaan sleutelen, waardoor de gaten groter kun nen worden dan het bedrag dat de rege ring in 1973 bij haar ambtenaren kan lenen. Ook mag er achter een aantal regeringsvoorstellen, ingediend bij de Tweede Kamer, rustig een vraagteken worden gezet, want de tijd om ze voor de verkiezingen nog behandeld te krijgen lijkt onhaalbaar. De extra inkomsten die verschillende van dergelijke wetsvoorstel len beogen zullen dan ook moeten worden gemist, hetgeen de begrotingsgaten even eens zal doen verwijden. Kortom: de kans dat de regering alsnog naar de beurs zal moeten gaan om te lenen mag zeker niet uitgesloten worden geacht. Desniettemin was de obligatiesec tor deze week in wilde haussestemming gehuld. Grote staatsleningen zijn niet te verwachten, althans niet uit hoofde van begrotingspolitiek en voorlopig ook geen x De Japanse fabriek Honda organi seerde een wedstrijd voor zijn perso neelsleden, waarbij voertuigen voor de toekomst naar eigen idee moesten worden geproduceerd. Een groepje Ss

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9