was een geleerde van grote naam Geen kousen met naad op de kop, wel met de bont-slaapmuts op maar Professor Adriaan Daniël Fokker HAPPY NEWS „ELEGANT” Modehuis Friedrich Schröder overleden PANTALONS -Haar modejournaal BLOUSES - ROKJES SPENCERS - TRUITJES k r ,,Hair”-acteurs in staking VEELZIJDIGE SCHEPPER VAN TEYLERS 31-TOONSORGEL Zoekt toch naar panty short Br de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) graf van Glen Miller Minder passagiers op Zestienhoven Echt Bont I I 11 Eksklusieve stoffen i P.S. MODEWARENHUIS SLAAPMUTSJE MET NAAD MAMINETTE DINSDAG 26 SEPTEMBER 197J (Van onze kunstredactie) Ook componist lunaumunaan Geen reactie op ultimatum DE LAATSTE JAREN zijn de gemoederen steeds heftiger in be weging gekomen tegen de verwer king van bont voor kleding. En niet geheel ten onrechte. Actie groepen traden in het strijdperk en de afgrijselijkste filmpjes (denk aan het doodknuppelen van jonge zeehondjes) ondersteunden die af wijzende houding. De internatio nale bonthandel heeft vorig jaar positief op die acties gereageerd. Er werd, onder andere met het World Wildlife Fund, overeenge komen een aantal ernstig bedreig de diersoorten te beschermen; een overeenkomst die sinds 1 septem ber 1971 van kracht is. Ich tanze mit dir in den Himel hinein HAARLEM Het bericht van het overlijden van professor dr. A. D. Fokker zal voor velen in Haarlem en wijde omgeving een schok betekenen. Het optreden van professor Fokker heeft immers een stempel gedrukt op een speciaal facet van het Haarlemse kunstleven. En dan doelen wij op het 31-toonsorgel in Teylers Museum, zijn vinding, waarvan de uitvoering mogelijk werd door de Stichting Huy- gens-Fokker. In binnen- en buiten land oogstte professor Fokker grote bewondering om zijn publikaties over het 31-toons-systeem, maar tevens door tal van andere publikaties op wetenschappelijk gebied. Hij was een man van grote naam. Kunst-experimenten gesubsidieerd ADVERTENTIE Aparte kollektie leren spencers - overgooiers - jasjes in flannel, korduroy en denim. Zijlstraat 59 BÊ TER MAAT L ARMMMWIMMMIMWWIAAMWWWWWWWWWWWWIMIIIMMWtRMV Tijdens zijn Haarlemse periode woonde professor Fokker in Santpoort. Hij nam graag deel aan het Haarlemse kunstleven en was mede een der oprichters van de sociëteit Teisterbant, waar hij een graag geziene figuur was. nachtbroekje. In uw handtasje is daar best nog een plaatsje voor te vinden. moet je je eens voorstellen, hoe je dat met zo’n panty voor elkaar moet bok sen. Och arme, nagenoeg niet recht te krijgen. Enfin, laten we hopen dat gestadige oefening een loodrechte naad baart. Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE Onze najaarskollektie is binnen Nu volop keuze in ■irTX’ Professor Fokker was lid van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van We tenschappen en lid van de Hollandse Maatschappij van wetenschappen. Tevens was hij sinds zijn tachtigste jaar drager van de Zilveren Anjer. Met de verlening van dëze subsidies was in totaal een bedrag van 343.790 gemoeid. VOOR ONZE MANNEN heeft Dan ion evenwel ook iets nieuws bedacht. Binnenkort kunnen zij hun verpakte sokken uit de automaat trekken. De afkorting P.S. staat voor „Pak een sok”, die overigens gemaakt zijn van wol, orlon of nylon. In de dunnere kwaliteit kregen zij de naam Classy toebedeeld en de dikkere kwaliteit porselein en aardewerk, fraai tafelzil- markt. Classy is er in drie maatgroe- pen, gelijkelijk verdeeld tussen 39 tot en met 47. Het kleurenassortiment is beperkt. Trendy daarentegen is ver krijgbaar in één (all size) maat, doch in maar liefst zestien tinten. DANLON HIN HEEFT het kleuren gamma van de panty’s volledig afge stemd op het kleurige modebeeld dat ons deze winter te wachten staat. Bij iedere tint jurk of pakje is nu wel een bijpassende panty te vinden. Ja, en dan heeft Danion aan haar nieuwe collectie ook nog panty’s met naad toegevoegd. Wat dat voor ons weer een doffe ellende gaat geven. Weet u nog hoe we jarenlang met die kousen met naad hebben geworsteld? Hoe leuk ze overi gens ook waren. We moesten ons in allerlei bochten wringen om te zien of dat „kreng” wel loodrecht liep. En nu ZEKER GEEN namaak is het nacht goed, bikini’s en, let wel, zelfs onder goed voor heren allemaal uitgevoerd in lekker zacht bont. Waar u dat kunt kopen? Sinds kort en met veel plezier brengt de eigenaar van een Londense boetiek deze bontige zaken aan de man of de vrouw. Lieve vriendinnen wilt u ook nog een slaapmutsje, maar dan in bont, dan zult u er wel een retourtje Londen voor over moeten hebben. Edoch, wat je ver haalt is lekker. Zo u er toch bent, wat let u dan om ook nog even de bewonderde eigenaresse te wonkn van een piepklein konijne- UTRECHT. De voorstelling van de musical Hair vanavond in Enschede gaat niet door. De medewerkers aan de musi cal houden een protest-staking wegens het uitblijven van ondertekende arbeidscon tracten. De Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK) heeft na het vrijdag gestelde ultimatum geen enkele reactie van de producent „Point Proms” ontvangen, zo deelde secre taris J, Koelemij mee. Professor Fokker tijdens het moment dat prins Bernhard hem ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag de Zilveren Anjer opspeldt. ZIJLSTRAAT 95, t.o. STADHUIS Physisch Kabinet, door professor dr. volgde deze in 1928 op als curator bij dezelfde instelling, maar tevens als bij zonder hoogleraar aan de Leidse universi- teit, waar hij tal van activiteiten ontplooi de. In december 1955 nam hij afscheid van het universiteitsleven, niet echter om in ruste te gaan leven, want hij bleef actief. WERKELOOS TOEKIJKEN is er dan ook nu niet meer bij. Want behal ve de bescherming van de bedreigde diersoorten zoals tijger, sneeuwlui paard, nevelpanter, La Plata-otter en reuzen-otter, wordt er thans onder zocht of nog meer diersoorten in aan merking komen om aan deze lijst te BERLIJN (DPA). De Duitse operet te- en liederencomponist Friedrich Schrüder is gisteren op 62-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in West-Berlijn overleden. Het is onmogelijk om een volledig beeld te geven van het vele werk, dat door professor Fokker is verricht. Hij bestreek een zeer groot terrein, vaak ook buiten zijn eigenlijke functies gelegen. «Tevens was hij componist onder het pseudoniem Arie de Klein. Zijn bemoeienissen met de muziek waren al vroeg in zijn leven begonnen en tenslotte uitgemond in zijn belangstelling^ voor de 31-toonsmuziek, waarvoor Christiaan Huygens in de 17e eeuw de grondslagen heeft gelegd. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen hij zijn werk als hoogleraar had neergelegd, kon hij zijn theorieën uitwerken. Daaruit ont stond dan in 1951 het bekende orgel in Teylers Museum, dat allerwege bewonde ring wekte. Hij publiceerde er natuurlijk veel over en ook in het buitenland gaf hij lezingen over zijn systeem. Daaraan pa rallel liepen akoestische proeven, onder meer genomen in de Haarlemse Grote Kerk. Men weet, dat er inmiddels veel voor het Teylers orgel is gecomponeerd, onder andere door Hans Kox en dat er elke maand bespelingen in het museum zijn te beluisteren, waarvoor in musicolo gische vakkringen veel belangstelling be staat. Het 31-toonsorgel in Teylers Museum tijdens een bespeling onder belang stelling van figuren uit de muziek wereld. (Van onze correspondent in Londen) LONDEN. Bandleider Glenn Miller verdween op 15 december 1944 met zijn vliegtuig boven het Engelse kanaal In een mistbank en hij kwam er nooit meer uit. Het verlies van de populaire bandleider betekende echter niet dat zijn faam ver bleekte. En terwijl de Miller-sound juist nu hand over hand weer aan populariteit wint, probeert men vanuit Engeland uit te vinden waar het toestel van Glenn Miller kan zijn neergestort. De 32-jarige technicus, John Edwards is - samen met een aantal Miller-fans - begonnen aan een aantal zoekacties boven het Kanaal, op de plaats waar hij denkt dat Miller kan zijn neergestort. Miller vloog in een éénmotorige Norsj man waar van zelfs de resten nooit werden terugge vonden. Edwards denkt dat hij precies weet waar hij moet zoeken: een stuk roerige zee van zo’n 15 vierkante kilometer, in een gebied ongeveer 30 kilometer buiten de kust van Kent, ter hoogte van het plaatsje Lydd, niet ver van Dungeness. Voor de Miller-fan Edwards niet meteen dicht bij huis, want hij woont in Formby in de buurt van Liverpool. Edwards is vooral geïnteresseerd in een nieuwe partituur, die Glenn Miller op zijn laatste luchtreis bij zich zou hebben gehad. Of daar na 30 jaar ooit iets van zal worden teruggevonden, is de vraag. ROTTERDAM. Het vervoer van luchtreizigers op de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven is in de eerste helft van dit jaar met 68.666 teruggelopen. Van januari tot en met juni werden 244.962 reizigers op de luchthaven afgehandeld. In dezelfde periode vorig jaar waren dit er 313-628- Het goederenvervoer nam eveneens af. In genoemde periode werd 3.846.142 kg goederen aan- en afgevoerd. In het eerste half jaar van 1971 was dit 5.239.276. In de maand juni steeg het vrachtvervoer ech ter van 781.260 tot 792.786 kg. Professor dr. Adriaan Daniël Fokker werd geboren in Buitenzorg in het voor malige Nederlands Indië. Hij repatrieerde in 1894 met zijn ouders naar Den Haag In Delft studeerde hij voor mijnbouwkun dig ingenieur, maar hij stapte al spoedig over naar de wis- en natuurkunde. Hij nromoveerde in 1913 bij prof. dr. H. A. Lorentz en werkte daarna in 1913 en 1914 bij prof. A. Einstein in Zürich en prof. E. Rutherford in Manchester. Zijn publica ties wekten vanaf die tijd bewondering, onder meer omdat hij samen met de beroemde prof. Einstein theorieën ontwik kelde over de zwaartekracht. Daarna is een stroom publicaties van zijn hand verschenen over tal van natuurkundige verschijnselen. In 1914, toen werkzaam bij prof. Ru therford in Manchester in diens laborato rium op het gebied van de radio-activiteit, moest hij zijn studie onderbreken. Hij werd gemobiliseerd, maar tijdens zijn mi litaire dienst kon hij toch nog assistent voor de natuurkunde aan de Leidse uni- versiteit blijven. In 1921 werd hij leraar aan een gymna sium in Delft en een jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool in die stad. Dat is hij gebleven tot 1927. Hij aanvaardde toen de functie van conservator van Teylers’ worden toegevoegd. En als u zo van tijd tot tijd eens naar natuurfilms kijkt die op de beeldbuis verschijnen en u tevens goed luistert naar het begeleidende commentaar, dan heb je echt niet veel fantasie nodig om tot de conclusie te komen, dat die „zwarte” lijst binnenkort nog wel zal moeten worden uitgebreid. Schröder is in Nafels (Zwitserland) ge boren. Hij werd in 1929 kapelmeester en arrangeur bij het Metropol-theater i Berlijn. Daar ging zijn eerste operette „Hochzeitsnacht im Paradies” in 1942 in première. Deze operette werd tweemaal verfilmd, met Johan Heesters en Peter Alexander. Bij de film had Schröder al in het begin van de jaren dertig succes, nadat hij de muziek had geschreven voor „Sie ben Ohrfeigen” met Lilian Harvey en Willy Fritsch. Het lied „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein” is wereldbekend geworden. Succes hadden ook „Kinder, wie die Zeit vergeht”, „man müszte klavier spie- len können”, en „Ich spiel mit dir und du mit mir”. Voorts componeerde Schröder balletten, ouvertures, suites, toneelwerk zoals „Nachte in Shanghai”, „Chanel nr. 5”, „Isabella” en de opera „Das bad auf der Tenne”. Zijn jongste succes was „Die Jungfrau von Paris”. daartoe aangezocht H. A. Lorentz. Hij kunnen zich nu nog beter laten infor meren over allerlei brandende proble men, die in en rond het jonge gezin kunnen opduiken. Het Maminette tijd schrift, gratis verkrijgbaar bij de zaken van diezelfde naam, besteedt hieraan ruimschoots aandacht en lost op papier vele moeilijkheden op. De najaarsuit- gave is zojuist verschenen en de uitge vers hopen natuurlijk dat u na lezing met verlangen uitziet naar het voor- j aarsnummer. DE MODERNE technieken staan voor niets en dus wordt er tegenwoor dig veel geïmiteerd, vooral in synthe tisch materiaal. Kijk, en dat vinden de bonthandelaren nou ook weer niet zo leuk. Daar hebben ze nu wat op ge vonden. Om de aankoop van natuur- bont voor de consument veilig te stel len heeft de International Fur Trade Federation, waarin alle nationale bont- organisaties zijn verenigd, een han delsmerk in het leven geroepen. Innaai-etiketten en aanhanglabels met een vossekopje en het opschrift „Echt Bont” zullen in en aan de van natuurbont vervaardigde artikelen wor den bevestigd. Hierdoor wordt de ex clusiviteit van bontprodukten nog eens extra onnderstreept. Het onbehaaglijke gevoel dat u misschien mocht bekrui pen toch nog te zijn opgescheept met een namaak vos, nerts, persianer of wat dies meer zij, kunt u dan rustig van u af gooien. DEN HAAG. De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, P. J. Engels, heeft op advies van de Raad voor de Kunst in de periode van 1 januari tot en met 31 augustus 1972 aan de volgende personen en instellingen subsi dies verleend voor het uitvoeren van ex perimenten en kunstzinnige vernieuwin gen: Stichting Studio voor Elektro-instru- mentale Muziek, Stichting Eigentijdse Dans (meerjaren-project op het gebied van de dans), L. A. Dikker (experimentele concerten), Commissie Vormingswerk van de R. U. Utrecht (project Random), H. M. Wap (project „5 electrische dichters”), Ad viescommissie Activiteiten Paleis op de Dam (experiment Bewth-Multi Media), Mobiel Ensemble Nederland (John Cage project), Het Residentie Orkest (mei-cy- clus), Stichting Gaudeamus (workshop jazz, avant-garde en pop), Amsterdams Electries Circus (project muziekballon- tent), Zoltin Pefeter (project „shadow-ca se”), Livinus van de Bundt (object elec- tronische.beeldvorming), C. van de Weete ring (ontwikkeling choreografische kunst in relatie met computers), L. Andriessen (project „De volharding”). HET TOT VER IN de omtrek be faamde Amsterdamse modehuii Maison de Bonneterie is nu gemetamorfoseerd tot modewarenhuis. De uitbreiding houdt in dat u er, behalve voor kleding en accessoires, nu ook terecht kunt voor het ongeëvenaarde Wedgwood komt onder de naam Trendy op de ver en prachtige sieraden van de Deen Georg Jensen. Maar dat is nog niet alles: om de slaap- en badkamer wat op te fleuren zijn er de meest verruk kelijke en kleurige sets. Maison de Bonneterie gaat duidelijk met de tijd mee en hoopt daarmee te bereiken, dat de dames en vanzelfsprekend ook de heren, die tot nu toe een vage drem pelvrees hadden, daar nu wat gemak kelijker overheen komen. AANSTAANDE EN jonge moeders Telefoon 023 - 31 77 04 Haarlem

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11