na Russische werklust kent geen grenzen BIJ DYNAMO TBILISI DUURT DE Nieuw plan verlichting Voorzichtige taktiek leverde Bas van Ben Bril PROFS WILLEN GEEN TRANSFER „WARMING UP” ANDERHALF UUR Duivenbode winst op geschorst Hagenaars optimistisch „geslaagde generale” 18 a Fedor den Hertog in Peugeot-tijdrit Telstar zwijgt tot donderdag UITEENSCHAKELING Xi te* DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 [4 (Van onze sportredactie) Staken uil W zs (Van onze sportredactie) I (Van onze sportredactie) 1 De spelers van Dynamo schijnen niet geleden te hebben onder de lange vermoeiende reis naar Twente. «i an IK EN om- bereiken. solidair met de acties van de Italiaanse 4 Jacov Niei ren (Van onze sportredactie) HAARLEM. De FBO (de werkgevers organisatie van de betaalde voetbalclubs) is opnieuw bezig aan een voorlichtings- plan. Medio januari zullen de ontwerpen op tafel komen, waardoor het in principe mogelijk wordt alle betaalde voetbalclubs van een terrelnverlichting te voorzien. zo snel mogelijk een doelpunt maken. Ik ben blij dat Fuglset tegen PSV het voor hem zo psychologisch belangrijke eerste doelpunt in de competitie maakte”. De vermoedelijke opstelling van Den Haag zal zijn: Thie, Wijngaarde, Mansveld, De Zoete, Korevaar, Advocaat, Berg, Kila, Breg- man, Fuglset, Bres of mogelijk Roodnat. 2e. In disciplinaire zaken behoren alle spelers de fundamentele rechten te heb ben, in het bijzonder het recht van objec- horen, en het recht op beroep op onpartijdig college. er en er ving ■r w. :e.pi, ver- Ziet Katsjalin mogelijkheden om via de uitschakeling van FC Twente door te stoten naar de volgende ronde van de strjjd om de UEFA-cup, nadat hij zich in een analyse van de thuiswedstrijd daarover aanvanke lijk nogal sceptisch uitliet? „Het zal erg moeilijk worden, dat is zeker. Ik geloof ook dat Twente woensdag heel anders voor de dag zal komen dan in de wedstrijd bjj ons in het Lokomotif-stadion. Maar de vaste wil om te bljjven meedoen in het Europese ROTTERDAM. Bas van Duivenbode kon zich achteraf gelukkig prijzen dat hij bij zijn onderhandelingen voor het op punten gewonnen gevecht tegen de En gelsman Roy John vast had gehouden aan zijn eis dat het gevecht slechts acht, in plaats van de geplande tien ronden mocht duren. Was het duel met John (24 jaar) gisteren in een afgestampte Rivièrahal twee ronden langer geweest, dan had het er voor de Amsterdammer, die tegen John na een jaar gedwongen rust hij brak vorig jaar zijn enkel in het titelgevecht In feite hebben de spelersverenigin- gen gelijk. Het transfersysteem past niet in een moderne maatschappij met norma le arbeidsverhoudingen. En zeker niet in Europa dat via de EEG de grenzen wil laten wegvallen. Het is dan ook begrijpe lijk dat de prof-voetballerorganisaties van harte instemmen met het nieuwe Franse reglement betaald voetbal. Dat reglement trad dit seizoen in werking en kent geen transfersommen meer. Wel contracten. Maar die worden in Frankrijk opgesteld na onderhandelingen van twee gelijk waardige partijen: de club en de speler. En niet zoals in de meeste andere Europe se landen door eigenaar en lijfeigene. Hoe goed en dat moet wel gezegd worden die lijfeigene dan ook soms verdiend. Nu is het opheffen van het transfersys- DEN HAAG. FC Den Haag lijkt net op tijd door trainer Evert Theunissen en zeker ook door aanvoerder Aad Mansveld klaargestoomd te zijn voor de woensdaga vond te spelen Europa Cup II return tegen Spartak Moskou. De generale repe titie van afgelopen zondag, de 3-0 over winning op PSV, was in alle opzichten geslaagd. De met veel tamtam naar Ne derland gehaalde Noor Fuglset, die de eerste competitiewedstrijden zwaar teleur stelde, kwam tegen PSV volledig uit de verf. De voorzichtige taktiek van Van Dui venbode had kans van slagen omdat zijn tegenstander in feite met hetzelfde pro- probleem worstelde. John, in 31 gevechten nog zonder ko-nederlaag, kon de laatste acht maanden in Groot-Brittannië geen gevecht krijgen. „Ik wist daarom ook niet precies hoe ik ervoor stond”, legde hij in de kleedkamer uit. John kon zich wel verenigen met het rustige begin, totdat Van Duivenbode hem in de tweede ronde neerhaalde. Een tweede knock down volg de in de vijfde ronde en in de voorlaatste fase kreeg de Engelsman opnieuw acht tellen verplichte rust. Aad Mansveld is erg blij dat zijn team nu juist met de cupwedstrijd voor de deur, in Moskou werd met 1-0 verloren, het juiste ritme gevonden heeft. „Theunis- serr heeft er alles aan gedaan om de jongens die niet lekker draaiden, het ge loof in eigen kunnen bij te brengen. „Ik heb ook voortdurend met de jongens ge sproken. We hopen dat we ons goede spel van zondag tegen de Russen kunnen con tinueren. We moeten echter niet te opti mistisch zijn, want we weten dat wanneer Spartak in het Zuiderpark eenmaal scoort, wij daar drie doelpunten tegenover moe ten zetten. We moeten offensief spelen en Het leek echter alsof pas deze laatste actie hem uit zijn slaap had geschud. In de laatste fase van de zevende en gedu rende de hele achtste ronde liet Roy John nog even zien waarom hij het tot de halve finales van het Britse kampioen schap heeft gebracht. Met twee knallende hoeken bracht hij Van Duivenbode in de laatste ronde alsnog dicht bij een ko. De resterende tijd was echter te kort en de laatste bel zorgde ervoor dat Van Duiven bode niet meer van zijn voorsprong prijs hoefde geven. „Wat schrok ik in die laatste ronde. Het leek wel of het dak op me afkwam. Ik wist dat die John meer kon, daarom had ik hem voorzichtig aan gepakt,” aldus de Amsterdammer. John, die op de laatste dag van oktober in Londen uitkomt in de halve eindstrijd om het Britse kampioenschap, had achteraf spijt als haren op zijn hoofd dat hij zich zo in slaap had laten sussen. „Was ik er direct ingevlogen, dan had Van Duivenbo de het einde waarschijnlijk niet gehaald. Het is allemaal mijn eigen schuld”, aldus de teleurgestelde Brit. HAARLEM. Voor de tweede tijdrit om de Trofee Peugeot-Michelin-BP op zaterdag 30 september van Weesp naar Utrecht heeft organisator Joop Stoop een indrukwekkend veld amateurs gecontrac teerd. tie-debutant en invaller voor Roodnat, Hans Bres, die eenmaal scoorde en Eind- hovense verdedigers passeerde alsof ze er niet stonden- le. Fifpro stelt met nadruk dat alle transfersystemen onrechtmatig zijn en in strijd met de wetten van elk land. Voorts is het in financieel opzicht desastreus voor het betaalde voetbal. Bovendien be tekent het transfersysteem een ernstige inbreuk op de vrijheid van de speler. Elke speler heeft het onvervreembare recht na afloop van zijn overeenkomst zonder eni ge beperking te onderhandelen met zijn oude club of andere clubs over een nieuw contract. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL. „Een moderne slaven handel”, noemden diverse vertegenwoordi gers van Europese prof-voetballerorgani saties het transfersysteem. Gisteren kwa men zij in het hotel Schiphol Frommer bjj een in een vergadering van de Fifpro (Federation Internationale des Footbal- leurs Professionals). De Nederlandse VVCS (Vereniging Van Contract-Spelers) trad op als organisator. r'/Mr/;,/// Bas van Duivenbode bezig met de voorbereidingen voor zijn eerste knock down. „Ik had toch voorspeld, dat hij een aanpassingstijd nodig had”, zei een stra lende Evert Theunissen na afloop van de wedstrijd. Fuglset inspireerde door zijn goede spel hij maakte zelf ook een doelpunt zijn landgenoot Harald Berg, die ook al enkele weken met een inzin king, met als dieptepunt de wedstrijd in Moskou, te kampen had. Berg was ineens weer de grote man op het middenveld, die zijn voorhoede voortreffelijk steunde. Als bijzondere verrassing openbaarde zich te gen datzelfde PSV, de 22-jarige competi- toernooi Is bjj al onze spelers aanwezig, ook al omdat het voor de meesten de eerste keer is dat we dit internationale contact beleven”. moet ik zeggen dat Ik niet ai te veel vertrouwen heb. Onze voorhoede bestaan de uit Papajev, Andrejev en Redin is te zwak. Onze achterhoede zal het woensdag avond druk genoeg krjjgen en ze zullen niet in staat zijn de voorhoede krachtig genoeg te steunen". In Spartak-Moskou spelen twee spelers die irr de nationale Russische selectie zitten en ook in München van de partij waren, namelijk de verdedigers Olsjanski en Lovtjev. In de huidige competitie speelt Spartak een zeer bescheiden rol. Commercieel directeur van FC Den Haag, Gerard Slager, hoopt woensdaga vond op een uitverkocht huis (rond 30.000 toeschouwers). De belangstelling was dins dagmorgen nog vrij teleurstellend. Dins dagmiddag trokken de Den Haag-spelers zich terug in een trainingskamp in Roc- kanje. De wedstrijd van woensdagavond zal geleid worden door de Portugese arbi ter Ribeiro. tegen Rudi Lubbers) zijn rentree vierde, niet bepaald hoopvol uitgezien. Zes ron den lang had de 32 jaren tellende Am sterdammer de Brit zijn wil op kunnen leggen. Uit angst voor een tekort aan conditie deed hij zijn uiterste best John vooral in de eerste fase rustig te houden. Van Duivenbode: „Ik wist dat ik het in de laatste ronden moeilijk zou krijgen. Je kan trainen als een gek, de juiste verde ling van je „lucht” krijg te toch pas in de wedstrijden. En die heb ik het laatste jaar moeten missen”. 4e. Fifpro is in het bijzonder bekom merd over de sociale zekerheid met inbe grip van pensioenrechten van de spelers in het algemeen en van diegenen die in het buitenland spelen. Speciale maatrege len dienen te worden getroffen om te waarborgen dat spelers in het buitenland sociale en pensioenrechten genieten. blemen rond de sociale voorzieningen van de Italiaanse profspelers. Het effect van dit plan zal waarschijn lijk groter zijn dan van het vorige ont werp, waarvan alleen Ajax profiteerde. Via het ministerie van CRM zullen name lijk binnenkort richtlijnen komen voor de besteding van de 2,8 miljoen gulden uit de totopot. Dit geld mag binnen afzienbare X Volgens plan zou Dynamo vandaag in de vroege morgenuren opnieuw op het Diekman verschijnen, zij het dan niet meer in het stadion, maar op een der bijvelden om het trainingsprogramma te vervolgen. De equipe uit Tbilisi kwam maandag kort na het middaguur aan op de vliegbasis Twenthe. Zij verkeerden in dit opzicht in heel wat gunstiger omstandigheden dan FC Twente veertien dagen geleden. Het tijdverschil maakte het mogelijk dat Dy namo om tien uur in de ochtend uit Mos kou vertrok teneinde een uur later al met Aeroflot op Schiphol te landen. Gavrili Katsjalin, hulptrainer Liwi Tsjo- cheli en de 16 spelers, begeleid door vijf officials, onder wie de chef internationale afdeling van het ministerie van sportzaken van de republiek Georgië, Baramia, gingen vrijdag al van huis. Die avond speelde Dynamo in de Oekraine tegen lijstaanvoer der Sarja Woroschilowgrad, een duel dat eindigde in een gelijk spel (22). Een knap pe prestatie van Dynamo Tbilisi, dat eer der de thuiswedstrijd tegen Sarja met 21 had gewonnen, iets waartoe dit seizoen nog maar twee andere clubs in staat bleken. 3e. De Fifpro, in een geest van solidari teit en bewust van zijn verantwoordelijk heid heeft de bedoeling een internationale benefietwedstrijd te organiseren. cent worden gedrukt. Philips wordt leve rancier van de schijnwerpers. Met diverse gemeenten worden op het ogenblik onder handelingen gevoerd. .3 Die gretigheid kreeg een bewijs door de onrust die zich van het gezelschap meester maakte toen de bus bij hotel Memphis in Enschede kwam voorrijden voor de rit naar het Diekmanstadion. Meer dan een half uur te vroeg verschenen de Russen derhalve in het stadion, waar zij zich ook door de nog niet beëindigd atletiektraining niet lieten ENSCHEDE Gavrili Dmitriewitsj Katsjalin is een bijzonder consciën tieus man. Een lange ervaring, die hem met het nationale voetbalelftal van de Sowjet-Unie tot in de uithoeken van de wereld bracht, heeft hem geleerd dat een serieuze voorbereiding boven alles gaat. Vandaar dat Dynamo Tbilisi maandagavond niet minder dan anderhalf uur voluit heeft getraind onder de schijnwerpers van het stadion Diekman, waar woensdag de beslissende tweede ontmoeting met FC Twente voor het toernooi om de UEFA-cup plaats heeft. Het werd de verantwoordelijke lieden van de gemeentelijke dienst voor sportzaken, waaronder het stadion ressorteert, zowel als een nauwlettend toekijkende trainer Spitz Kohn van FC Twente bijna te bar. En op een gegeven ogenblik vroegen zij de tolk, die de equipe uit de Kaukasus begeleidt, de heer Katsjalin vriendelijk maar dringend te verzoeken zijn operatieterrein van het ene doelgebied te verplaatsen naar dat aan de overkant. In het vochtige gras waren toen al duidelijk de sporen zichtbaar van de intensieve werkzaamheden die de oefenende Russen hadden veroorzaakt. Naast de winnaar van vorig jaar Roy Schuiten kondigt Stoop de volgende topa- mateurs aan: Fedor den Hertog, Kees Priem, Aad van der Hoek, Arie Hassink, ->ngen, Gerrie Knetemann, Emi uis en de winnaar van de zilve- ille op de weg in München, de Australiër Kevin Sefton. De Peugeot-tijdrit gaat over dertig kilo meter en start om drie uur voor de Magneet-fabrieken in Weesp. De aan komst van de renners, die om de twee minuten in Weesp vertrekken, is op het Industrieterrein Lage Weide in Utrecht. tijd niet meer gebruikt worden zoals tot nu toe veelal gebeurde om gaten in het budget te stoppen. Het moet benut worden door te investeren. Bovendien zijn de prijzen van de lichtmasten de laatste tijd aanzienlijk gedaald door een gebrek aan opdrachten in de metaalsector. Daar door kunnen de prijzen van een lichtin stallatie met ongeveer vijfentwintig per- 6e. Fifpro herhaalt zijn bereidheid over deze problemen een constructief gesprek te voeren en zal niet aarzelen naar andere middelen te grijpen om zijn doeleinden te weerhouden om aan de slag te gaan. En dat, nadat zij zondag in Moskou na het duel met Saja reisde Dynamo door naar de hoofdstad, een afstand van 1600 km ook nog een pittige training hadden afgewerkt. Spitz Kohn zag het allemaal met de nodige verbazing aan. „Zeker, wij hebben vandaag ook geruime tijd getraind, nadat zondag de verzorging al was gebeurd (vroeger dan gewoonlijk als gevolg van het al op zaterdag spelen tegen Feyenoord), maar als je toch zó’n reis achter de rug hebtHet ziet er naar uit dat FC Twente morgenavond in de sterkste op stelling kan aantreden, een opstelling die waarschijnlijk niet zal afwijken van die waarmee Feyenoord voor zo’n verrassing werd gesteld. Alleen de enkelblessure waarmee René Notten toen moest uitvallen, levert enige zorgen op. Kohn over de return: „Ik mag er van uitgaan dat Dynamo met een gesloten de fensie zal spelen, waarbij ze zeker zullen proberen uit te breken om een doelpunt te maken. Katsjalin weet immers dat wij moeten aanvallen om de achtergrond ongedaan te maken, dat één treffer in feite voldoende is voor ons. Hij krijgt dus ge- gelegenheid om in de diepte te spelen, iets wat de Russen in de thuiswedstrijd vrij ge- makklijk konden doen omdat tussen onze linies openingen bleven”. Niettemin wilde Katsjalin wel kwijt, dat hij zonder meer de grootste aandacht aan de samenstelling van zijn verdediging zal bestelden. „En als er van veranderingen sprake is, vergeleken met de eerste wedstrijd, dan zal het zeker dit deel van de ploeg betreffen”. Dit gegeven weerhield de Fifpro er gisteren niet van om zich scherper op te stellen tegenover de UEFA en de aange sloten bonden, die nog steeds voorstander zijn van het transfersysteem. „We zullen", zei de Westduitse secretaris-generaal van de Fifpro Gerhard Wiesner, „ons met alle middelen dienen te verzetten. Daarbij re ken ik ook stakingen”. De Fifpro, waarbij ongeveer vijfduizend spelers uit Engeland, Nederland, Frank rijk, West-Duitsland, Schotland, Italië en Ierland zijn aangesloten (Oostenrijk wil binnenkort lid worden) stelde gisteren op Schiphol na urenlange debatten een ze vental resoluties op. 5e. De commerciële exploitatie van de beroepsvoetballer door de diverse commu nicatiemedia, in het bijzonder door het gebruikmaken van hun afbeeldingen zon der voorafgaande toestemming, is een commercieel schandaal, hetwelk de Fifpro vastbesloten is met alle mogelijke midde len te bestrijden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het bestuur van de Nederlandse boksbond heeft scheidsrechter Ben Bril tot nader order geschorst. Over de Juiste aanleiding wilde voozitter Hofman zich gisteren nog niet uitlaten. Zeker is in ieder geval dat men zich gestoord heeft aan een interview in het Utrechtsch Nieuwsblad, waarin Ben Bril, naar aanleiding van de berichten dat de Nederlandse arbiter Jan Krom uit het Olympisch bokstoernooi gezet zou zijn, onder meer opmerkte dat zijn collega in vijf dagen had afgebroken wat hij in een heel leven had opgebouwd. Bovendien beschuldigde hij Hofman van bepaalde manipulaties bij de selec tie van de Nederlandse vertegenwoor diger in het scheidsrechterskorps voor München. Gisteravond had Bril actief moeten zijn tijdens het boksgala in Rotterdam. De NBB stak daar echter een stokje voor. Krom was er wel. „Ik trek me deze zaak persoonlijk niet zo aan. Ik vind het al erg genoeg dat er in Nederland geschreven is dat ik uit het toernooi gezet zou zijn, terwijl ik niet minder dan drie finalepartijen ge leid heb. Ik ben tot op de latste dag actief geweest”, aldus Krom. Deze week nog zal Bril over deze kwestie door het bestuur gehoord worden. teem niet zo gemakkelijk. De clubs heb ben aanzienlijke sommen geïnvesteerd in hun spelers. Sommige verenigingen, Ajax bijvoorbeeld, hebben hun „kapitaal” op het voetbalveld lopen. Een abrupte over- gang zou fataal kunnen zijn. Mr. Hey juridisch adviseur van het NW, de vakorganisatie waarbij de VVCS is aangesloten, merkte in dit verband op: „In de Nederlandse verhoudingen zou het wel eens zo kunnen zijn dat de helft van de betaalde verenigingen (achtendertig, red.) in zo’n geval zou blijven zwemmen, maar de rest zou verzuipen....”. De VVCS heeft daarom gekozen voor een afbouwperiode van vijf jaar. In de prak tijk zou het namelijk gemakkelijk zijn om onmiddellijk een halt toe te roepen aan de transfers. In Engeland is door middel van enkele procedures de illegali teit van het systeem aangetoond. Ook in Nederland, zeggen insiders, zou dat ge makkelijk gaan. Maar daarmee zouden de leden van de WCS niet zijn gediend. Een groot percentage van de voetballers zou dan werkeloos worden. In het omlijstende programma won Ben Zwezerijnen door interventie van da scheidsrechter van de Tunesiër Moham med Nefzi en rekende Nikkelen-Kuijper af met de vette Duitser Siegfried Ackers. Veel deining ontstond er na de korte partij tussen Arrindell en Alosery. De Cura?aoënaar werd in de eerste ronde reeds door de jury gediskwalificeerd dat hij de wenkbrauw van zijn tegenstan der met een kopstoot opengereten zou hebben. Toen Alosery tot winnaar werd uitgeroepen sprongen enkele Arrindell- supporters in de ring, wat uiteindelijk tot een massale vechtpartij in de zaal leidde. Daar viel de enige knock out van de avond. In de pauze werd Bep van Klaveren wegens het bereiken van de AOW-gerech- tigde leeftijd in de bloemetjes gezet. VELSEN. Gisteravond heeft er een uitvoerig gesprek plaats gevonden tussen het Telstar-bestuur en middenvelder Cees de Vries naar aanleiding van zijn schor sing. Noch De Vries noch Telstar wensten op dit ogenblik iets te zeggen over de inhoud van het gesprek. Donderdag zal bekend worden gemaakt welke beslissin gen door het bestuur zijn genomen. Mansveld denkt wel dat Den Haag in dezelfde opstelling als tegen PSV in het veld zal komen. „Wanneer Roodnat weer fit is dan zal Bres misschien maar één helft meedoen. Hij speelde zondag wel goed, maar we moeten er nu niet ineens zoveel ophef van maken na die ene goeie wedstrijd”. De Spartak Moskou spelers zijn maandagmiddag in het Haagse Ter- minus-hotel aangekomen. Trainer Simon- jan liet zich voortdurend pessimistisch uit over de kansen van zijn team. „Den Haag won zondag met 3-0- En wij verloren voor de competitie met 1-0 tegen Armi- Moskou. Ik bekijk de zaak reëel en dan 7e. Ten slotte verklaart de Fifpro zich tieve scheidsrechters te horen of te doen zusterorganisatie ten aanzien van de pro- x vx - een - ■Wj

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15