China en Japan voor betere betrekkingen BEDEKT EXCUUS VAN TANAKA IN PEKING c Kruisorganis aties Nekkramp op eisen meer steun Nederlandse van rijksoverheid onderzeeboot Voorstellen voorlopige hechtenis Betaalbare huizen in Welvaartsvast Amsterdamse gaten pensioen voor artsen Vroege winter in Polen p Onderwijsrapport van commissie-Faure UNESCO-vergadering gereed voor „Scholen niet alleen voor jeugdigen bestemd” il it d wil Wijkverplegingswerk benadeeld HET WEER Si Iqgal I 2 Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handig. Helpt. Goed. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 dit LHV verwacht spoedig: (Van onze onderwijsredacteur) Buigzaam het aantal mensen dat de kans er door kreeg zich volledig te ontplooien. PARIJS Het onderwijs in de hele wereld moet de eerstkomende gene ratie onherkenbaar anders worden, wil het in staat zijn de mensheid voor uit te blijven helpen. Het zal al ruim voor zes jaar moeten beginnen en zal een mensenleven lang moeten duren. Examens zullen afgeschaft worden. De scholen zullen niet langer alleen voor kinderen en jeugdigen bestemd zijn. Maar vóór alles moet de geest en de mentaliteit van het onderwijs veranderd worden: de resultaten ervan zullen niet langer gemeten mogen worden met de maat van de overgebrachte kennis, maar met de maat van c(i. lazt/rdc cUla Drie doelen -- J E i ADVERTENTIE (Van onze correspondent) knopen. Tegelijkertijd (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE 3 VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: WEERRAPPORTEN '8 ono millibar 1024 uur. AAJW WW nw nno ver. 27 20 14 20 14 12 15 14 14 13 15 17 12 24 23 26 12 21 14 16 19 20 11 13 13 24 24 28 29 uur. uur. 5 4 1 6 1 8 2 0 8 2 2 Tot prmeier Tanaka gisteren op het vliegveld van Peking aankwam werd hij begroet door Tsjoe En Lai en een ere wacht van 360 man. Maar in tegenstelling tot het bezoek van Nixon was er geen georganiseerd welkom door het volk en werd er in de straten van Peking niet met vlaggen gezwaaid. Wat moet er nu gebeuren? De commis sie-Faure geeft geen frontregel voor de - worden. Op die manier zal men onderwijs niet langer kunnen beschouwen als het leren van een vast pakket aan kennis binnen een vastgestelde tijd, maar als een altijd beschikbare mogelijkheid, waardoor de kennis, die men nodig heeft, inderdaad verworven kan worden. ono ono nno w w ono zw no win eist. ono n nw 22 14 3 5 5 1 7 2 1 8 7 6 3 15 17 16 —2 15 5 3 15 10 2 5 3 18 14 19 18 Al volk van gede Nooi meli Nooi gelij Noo: de t Er de ecor. Sc ken, len besl feld zoal teur S' nen tred opb echt ged D< ger, slac tree met E de inn van Stai afg< S een ban reai oud E mei resi nnw no no o no nno nno Bij afgei hebb geest keuz lijk De parti dater weer beho over voon parti aank tenli. vaar die c mini: tusse de t CHU kwet schei Wé een i CHU goedi dan teger gerei uit 1 gress „link tot s die licht natu grarr moet tieke oude gezel eerdi gene valst opnii gene op a lever zoud met kans pret; voor van r t/m'1 oktober amsterdam floriade o o o 0,1 o 1 o o o o o o o 0.7 o o 1 o 0.3 0 0 15 0 0 0.6 8 1 0 0 0,1 o 4 0 o o o 9 12 0 0 Helderse burgemeester met pensioen. Ir. S. H. Visser, burgemeester van Den Helder, heeft in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 februari 1973 eervol ontslag ge kregen als burgemeester van deze ge meente. arresteerd. Een lid van het bestuur van het Westduitse vakverbond, Wilhelm Gronau, is op verdenking van spionage gearresteerd. DEN HAAG. Minister Van Agt (Jus titie) wil de voorlopige hechtenis beperken tot maximaal 102 dagen. Als de zaak tegen een verdachte nog niet op de open bare zitting is gebracht, moet hij op vrije voeten worden gesteld. Dit voorstel staat in de memorie van antwoord bij het wetsontwerp over de voorlopige hechtenis. Aantal uren zon: 5 tot 12; min. temp.: van 2 tot 7 graden onder normaal; max. temp, van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 96 pet.; kans op een geheel droog etmaal 90 pet. Tijdens het diner zat de Chinese pre mier naast Tanaka, bij wie hij kleine lekkernijtjes op het bord legde, wat in China gebruikelijk is. Onder het eten werden ook vele heildronken uitgebracht. Meer woningbouw. Volgens voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in de maand augus tus met de bouw van 13625 woningen begonnen tegen 13265 in augustus vorig jaar. Het aantal voltooide woningen be droeg in augustus 13265 tegen 11318 in de overeenkomstige maand van 1971. Gerekend over de eerste acbJ maanden bedroeg het aantal begonnen woningen 102480 tegen 89350 in dezelfde periode van vorig jaar. Maximum- Ml muumum- tamparaturan binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limbur; Aberdeen Aanhoudend droog en vrij zonnig. Weinig ver andering in temperatuur. Tanaka refereerde hiermee aan de peri ode tussen 1931, toen Japan Mandsjoerije bezette, en 1945. Veertien jaren waarin het Japanse keizerlijke leger een spoor van dood en verderf trok door geheel China. Naar schatting zijn er toen 25 miljoen Chinezen om het leven gekomen. Na de eerste gespreksronde van maan dag wezen Japanse kringen erop dat de besprekingen gaan in de richting van een akkoord over diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen. Dit wordt be schouwd als een van de belangrijkste doelstellingen van het bezoek. Ook zou al het probleem zijn aangesneden over het beëindigen van de staat van oorlog die formeel nog tussen China en Japan be staat. Tsjoe En Lai zei zelf na de „verras send openhartige” besprekingen dat er al een „goede basis is voor het normalise- ringsproces”. DEN HAAG. Aan boord van de on derzeeboot Dolfijn die in de Franse haven Lorient verblijft, is een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënt is opgenomen in een ziekenhuis. Er is geen levensgevaar aanwezig. De overige bemanningsleden staan on der medische controle. Er is geen reden tot ongerustheid, aldus de Marine voor lichtingsdienst. De Franse medische dienst heeft het schip vrijgegeven. De Dolfijn zal donder dag in Den Helder arriveren. WARSCHAU —In Polen is de winter dit jaar vroeg ingevallen. In het Tatra- gebergte in het zuiden kan men in Zako pane al skiën. Op sommige plaatsen ligt meer dan 10 cm sneeuw. Ook in de rest van het land zijn de temperaturen laag voor de tijd van het jaar In Warschau kwam het kwik giste ren niet hoger dan 7 graden (Van onze redactie economie) UTRECHT De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) zegt aan de vooravond te staan van de aanvraag aan de minister van een pensioenregeling, die bindend wordt opgelegd aan alle 4500 huisartsen in ons land De LHV wil de regeling 1 januari 1973 van kracht laten worden Hier een beeld van de protestsamen- komst van de sectie Maatschappelijke Gezondheidszorg in de Bossche Markthallen. Enkele wijkverpleeg sters hadden in koeien van letters een kernachtige oproep op hun kledij geschilderd. De huisarts is op grond van deze rege ling gerechtigd zijn pensioenrechten onder te brengen bij het Huisartsen Pensioen fonds (eigen beheer) of bij enkele verze keringsmaatschappijen, die door de LHV zijn geselecteerd, met dien verstande dat die maatschappijen voorzieningen bieden die niet slechter zijn dan de voorzieningen in eigen beheer De basisregeling, zoals die nu aan de orde is, kan worden gefinancierd uit de bestaande honoraria voor huisartsen Zou echter een adequate (volledige) regeling voor de huisartsen worden getroffen, dan dienen de honoraria te worden verhoogd, aldus dokter J F. A. van Rijn uit Arn hem, voorzitter van de stichting Pensioen fonds voor Huisartsen in oprichting Ook andere medische groepen (specialis ten, tandartsen, dierenartsen, apothekers) zijn met regelingen bezig De verplichtstelling wordt vastgesteld door de minister, na advies te hebben ingewonnen van de Sociaal-Economische Raad en de Verzekeringskamer. De LHV verwacht de goedkeuring op korte ter mijn. Dat is de strekking van een fors rapport, maandag in Parijs aangeboden aan de uitvoerende raad van de Unesco, door een speciale studiecommissie onder leiding van de Franse ex-Premier, ex-minister van onderwijs en nu minister van sociale zaken, Edgar Faure. De kersverse Japanse premier Kakoeei Tanaka tracht in China een nieuwe basis te scheppen voor de betrekkingen tussen de twee machtigste landen van Azië. On middellijk na zijn aankomst maakte hij een bedekt excuus voor het gedrag van de Japanse legers tijdens de oorlog in China. In een toespraak aan een banket, na de eerste gespreksronde met de Chinese pre mier Tsjoe en Lai, zei Tanaka dat de Chinees-Japanse betrekkingen verscheide ne decennia lang een „ongelukkig” ver loop hebben gekend. „In die periode bracht ons land de Chinese bevolking in grote moeilijkheden”, zei hij volgens een niet-officiele Chinese vertaling. „Opnieuw wil ik mijn berouw' hierover uiten”. Tenslotte moet het onderwijs van de nabije toekomst flexibel zijn, buigzaam, aanpasbaar aan steeds weer nieuwe situa ties. Veel mensen zullen door de moderne technologische ontwikkeling gedwongen zijn meermalen van werk te veranderen. Telkens zullen ze nieuwe scholing moeten kunnen ontvangen. Het onderwijs van nu weet op dat punt nog nauwelijks een antwoord. Als het onderwijs over een heel men senleven gespreid wordt en alle levensfa sen zal begeleiden, dan is duidelijk dat de school steeds minder aanspraak zal kun nen maken op de eis, dat zij alleen de onderwijsfunctie voor de maatschappij vervult. Alle sectoren van de maatschap pij, de overheid, de industrie, plaatselijke en nationale gemeenschappen, zijn uitste kend geschikt voor onderwijskundige ta ken, aldus het rapport van de commissie- Faure. AMSTERDAM. De 3000 gaten in de Amsterdamse bebouwing zullen worden volgebouwd met goedkope woonhuizen, op de klassieke wijze, met houten balklaag gebouwd. Wethouder Han Lammers van stadsontwikkeling, heeft dit aspect - begin juni door de raad als plan aanvaard - opgenomen in een „open-gatennota”, waarin een aan tal uitgangspunten is opgesomd voor een beleid dat gericht is tegen verder verval van de binnenstad en dat nieuwbouw voor volkshuisvesting moet bevorderen. ’e. j y,.-.avSi - y vriendschappelijke betrekkingen onder houden met de Verenigde Staten en presi dent Nixon die zeven maanden geleden ook een bezoek aan Peking bracht. Tsjoe En Lai merkte tijdens het banket op ervan overtuigd te zijn dat China en Japan hun betrekkingen kunnen normali seren, door kleine verschillen opzij te schuiven en te streven naar een uitge breid akkoord. Hij zei te verwachten dat de besprekingen tussen de twee landen, die zich nog steeds in staat van oorlog met elkaar bevinden, met succes zullen worden bekroond. „Normalisering van de betrekkingen is de gezamenlijke wens van de Chinese en Japanse volken en het is hoog tijd deze historische opdracht te volbrengen,” zei Tsjoe. id trein/entree NS-stations aingen), inclusief voor werving van particulier bezit, heeft de gemeente ruim 25 miljoen nodig. In het gun stigste geval zal het rijk daarvan 80 percent voor zijn rekening nemen. Van de totale beschikbare bouw ruimte is 59.500 m2 eigendom van de gemeente, 60.900 m2 is particulier bezit. Het gemeentebezit wordt zo spoedig mogelijk voor de bouw gereed ge maakt. Onderstukken en bouwvallen zullen worden gesloopt. De belangen van de kleine bedrijven, die veelal in de onderstukken zijn gevestigd, zullen in overleg met de middenstandsorgani saties zo goed mogelijk behartigd wor den. Op particuliere terreinen zal tevens de herbouw worden gestimuleerd. Het gemeentebestuur acht het onjuist, dat Nederland geen herbouwplicht kent bij onherstelbare bouwvalligheid. De gemeente zal er bij de regering op aandringen hierin te voorzien. Om het ontstaan van bouwvalligheid te voorkomen zal voortaan eerder worden opgetreden op grond van de woning wet. DEN BOSCH. In het restaurant van de Brabanthallen in ’s-Hertogenbosch hebben gistermiddag ruim 1200 leden va?» de sectie Maatschappelijke Gezondheids zorg, ongeveer één vijfde van het aantal mensen dat in deze sector werkzaam, is, ernstig geprotesteerd tegen de problemen waarmee de maatschappelijke gezond heidszorg te kampen heeft. wordt bijzonder veel begrip getoond voor het verzet van veel jongeren tegen het huidige onderwijs; dat verzet wordt zelfs duidelijk aanvaard. Nog nooit was de vraag naar onderwijs zo groot als nu, aldus het rapport, maar ook de weerzin ertegen was nooit zo sterk. De school is volgens haar kritici te veel een vastge roest instituut geworden en tè weinig een weg naar het leven het rapport heet dan ook „Apprendre a etre”, „Leren om te zijn”). Het rapport zal in discussie komen tijdens de zeventiende Algemene Vergade ring van Unesco in oktober. De uitvoeren de raad hoopt dat het voor de periode 1973-1974, waarvoor op deze algemene vergadering het beleid zal worden uitge stippeld, zal leiden tot duidelijke maatre gelen. In het rapport van de commissie-Faure PEKING. (Reuter) De normali sering van de betrekkingen tussen Japan en de Chinese Volksrepubliek is gisteren op gang gekomen met de aankomst van de Japanse premier Tanaka in Peking. Verwacht wordt dat na afloop van het bezoek, dat zes dagen zal duren, het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen beide landen niet lang op zich zal laten wachten. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is dat Formosa zich „verraden” voelt en zich definitief zal afwenden van de „grote Japanse vriend”. De minister heeft ook een regeling aan- gekondigd voor de rechtshulp aan in ver zekering gestelde verdachten. Belangrijke wijzigingen heeft minister Van Agt aangebracht in de bepalingen over de gronden waarop een bevel tot voÖVÏopige hechtenis moet steunen. Dit deel van het wetsontwerp is geheel her schreven om tegemoet te komen aan ge opperde bezwaren. De gronden zijn: Ernstig gevaar voor vlucht of een gewichtige reden van maat schappelijke veiligheid die uit bepaalde omstandigheden moet blijken. Die bepaal de omstandigheden acht het gewijzigde ontwerp aanwezig dis: 1. Voor het feit levenslange gevangenis straf of een gevangenisstraf van 12 jaar of meer kan worden opgelegd én de rechtsorde ernstig door het feit is ge schokt. 2. Ernstige en gegronde vrees voor her haling van het misdrijf bestaat 3. Er gevaar voor frustratie van het onderzoek te duchten is. Het voorstel over de maximum-duur van de voorlopige hechtenis is nog aange vuld met regels voor het onderzoek als het proces is begonnen. Syrische ambassade beschadigd. Onbeken den zijn in het afgelopen weekeinde de Syrische ambassade in Brussel binnen gedrongen en hebben daar grote vernie lingen aangericht, zo heeft de Belgische politie gisteren bekend gemaakt. „Er werd niets gestolen”, aldus de politie, maar deuren en meubels v^-den ver nield en de archiefstukken en officiële documenten werden door elkaar ge gooid”. 'holera. Het ministerie van Gezondheid van Tunesië heeft bekend gemaakt dat er zich tussen 12 en 21 september vier gevallen van cholera hebben voorge daan in het Noordaf’-:'->anse land. armslag van de overheid is voor de kruis organisaties onwerkbaar en voor de werknemers onaanvaardbaar. Om een goede thuis-gezondheidszorg voor de gehe le Nederlandse bevolking te vragen stelde men in Den Bosch voor op korte termijn de volgende maatregelen te treffen: Intrekking van beperkende subsidiemaat- regelen; Krachtige ondersteuning van noodzakelij ke herstructurering; Spoedige opneming van de maatschappe lijke gezondheidszorg in een volksverze kering om zodoende de gezondheidszorg de plaats te geven, die haar toekomt. 14 15 14 14 15 14 15 13 14 13 13 Doel is huizen te bouwen die volle dig in hun omgeving passen en betaal baar zijn voor mensen, die zich in die omgeving thuisvoelen. Om de architec tuur in de buurt evenmin uit de de toon te laten vallen is afgezien van betonnen vloeren: de huizen krijgen houten vloeren en vloerbalken. Deze constructie drukt de bouwkosten en daarmee de huurprijs. Om ongeveer 75.000 m2 „gat” voor te bereiden op bebouwing (circa 1500 wo- ruim 120 lidstaten van Unesco. Die moe ten de landen zelf uitdokteren, aangepast aan de eigen onderwijssituatie. Maar de commissie geeft wel een paar doelen aan, waar naar toegewerkt moet worden. De drie belangrijkste zijn: democratie, flexi biliteit en continuïteit. Democratie in het onderwijs wordt vol gens het rapport niet bereikt door het aantal scholen alsmaar uit te breiden zonder ze wezenlijk te veranderen. Wat nodig is, zo wordt gesteld, is geen gelijke behandeling voor iedereen, maar voorzie ningen, die aan elk individu en diens mogelijkheden aangepast kunnen worden De moderne onderwijstechnieken zouden deze allang gekoesterde toekomstdroom eindelijk werkelijk moeten maken, aldus het rapport. Echte democratie in het onderwijs is bovendien slechts te bereiken door dat onderwijs continu te maken, door het een mensenleven lang aan te bieden Dat wil niet zeggen, dat er naast de dagscholen voor kin deren steeds meer avondscholen voor volwassenen moeten komen, maai dat het onderwijs aan kinderen en vol wassenen geïntegreerd wordt. Niet dat de gaten in het onderwijssysteem opgevangen worden door tv-onderwijs, maar dat de tv en de radio van ganser harte als een wezenlijk onderwijsmiddel gehanteerd In redevoeringen van leden van het werkcomité „25 september 1972” werd een aanval gedaan op het beleid van de rege ring, dat naar de mening van de proteste rende verpleegkundigen wel miljoenen uitgeeft aan de bouw van ziekenhuizen en het instandhouden van onbetaalbare spe cialisten, terwijl aan de maatschappelijke gezondheidszorg, zoals die onder andere naar buiten treedt in het wijkverplegings werk, geen aandacht wordt geschonken. Herstructurering zonder financiële De oorlogsjaren vormden een periode waarin de Japanners soms met de ge weerkolven de Chinezen van de straten in hun eigen steden sloegen en in enkele gevallen hele volken over de kling joegen zoals bij de plundering van Nanking in 1937 toen 150.000 mannen, vrouwen en kinderen in twee weken tijd werden afge slacht. Diplomaten in Peking hadden verwacht dat Tanaka, die zelf als infanterist in China heeft gediend, een ondubbelzinnig excuus aan de Chinezen zou hebben ge maakt, Maar tijdens het banket in Pe- kings grote zaal van het volk zei hij dat Japan „goede en vriendschappelijke be trekkingen met het grote China” wil aan knopen. Tegelijkertijd wil Tokio ook Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tel Aviv Tunis Barometerstand hedenmorgen (768 mm.). WOENSDAG 27 SEPTEMBER Hoog water 6.05 uur en 18.27 Laag water 2.02 uur en 14.15 WOENSDAG 27 SEPTEMBER Zon op 6.34 uur onder 18.27 Maan op 20.11 uur onder 12.43 uur. De Japanse premier Tanaka (links) op het vliegveld van Peking drukt de Chinese minister-president Tsjoe En Lai de hand. zw. bew. nnw mist nnw mist windst. mist wnw zw. bew. half bew. mist mist windst. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. windst. geh. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. geh. bew. mist licht bew. zw. bew. wnw ono nno no geh. bew. windst. mvty. TTlllUOl, regen windst. n zw. bew. o regen windst. onbewolkt geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. windst. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno regen Londen onbewolkt Luxemburg onbewolkt gen. mvw. wmuöi, geh. bew. windst. 1— mist

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2