NIET ONDERHANDELEN Ontwijkend antwoord KVP van Prinses als helpster Voor seinhuiswachter die postbode klem zette, f 300 boete Prettig! I de postgiro dab makkelijk! MET VVD EN DS ’70” Eis linkse drie aan confessionelen: voor Midden- Oosten klaar Christelijke jongeren in de kou bommenwerper Pseudo-politie in Stadskanaal steekt boetes in eigen zak hervorming geldstelsel Starfighters onderscheppen Russische Tarweoogst in Sovjet-Unie mislukt Nixon bepleit Vredesschip Willekeur der meerderheid Op nippertje aan dood ontsnapt VRIJGELATEN AMERIKANEN NAAR PEKING Pr Britse diplomaat uitgewezen moeilijkheden CHU weer in f IJ DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 r <80oiA&W (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA, D’66 en PPR hebben gisteravond in een brief van de partijbesturen aan de achterban drie keiharde eisen gesteld voor onder- handelingen met de KVP. Die eisen ontlokten VVD-leider Wiegel en ARP- voorzitter Veerman de conclusie, dat een gesprek over een rood-confessi- onele coalitie „bij voorbaat onmogelijk wordt gemaakt”. KVP-lijsttrekker Andriessen echter vond de opstelling van de linkse drie „soepeler dan bij de laatste partijraadsvergadering van de PvdA”. De KVP-leider liet - ter wijl hij vergaderde met het partijbestuur van de KVP in Utrecht - wél weten, dat de linkse drie van de KVP niet mogen eisen, dat men afspraken met andere confessionele partijen en VVD breekt. Ook wilde Andriessen de mogelijkheid open houden om voor de verkiezingen met de VVD te praten. Bindende afspraken 3. De KVP-partijraad moet zich bereid verklaren bindende afspraken te maken zowel over een nieuw regeringspro gramma als over ministers, die daaraan uitvoering dienen te geven. Andriessen bracht hier gisteravond al een amende ment op aan: „De KVP wil, dat het effect van de verkiezingen dient te worden verwerkt. Stel dat de confessio nelen winnen, dan moet de inbreng van ministers en de programmatische in breng worden versterkt”. Weinig vertrouwen 2. I re- l r ADVERTENTIE I l I r STADSKANAAL. Pseudo-politieman- nen houden in Stadskanaal verkeersover- treders aan, leggen boetes op en steken de opbrengsten in eigen zak. Dit heeft de echte politie in Stadskanaal gisteren mee gedeeld. HANOI (AFP). De drie Amerikaanse piloten, die acht dagen geleden door de Noordvietnamezen zijn vrijgelaten, zijn gisteren in Hanoi op een vliegtuig met bestemming China gezet Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. De D’66 op gaan op het advies van de reclassering deze zaak voorwaardelijk te seponeren. Strafvervolging noemde hij in deze ernsti ge zaak noodzakelijk. na- het Jongeren van christelijken huize, die om politieke redenen „het vaderhuis” verlaten en elders onderdak zoeken, moeten stevig in hun schoenen staan om hun eerbied te behouden voor christelijke beginselen, in dien zij ervaren dat deze beginselen voor namelijk sociale starheid en generatieve koppigheid inhouden. De CHU heeft nu de partij-eenheid gered, maar een zware wis sel getrokken op de confessionele gebon denheid van de jeugd. Dat lijkt in deze tijd een riskante onderneming. Moe van de vliegreis en boordevol in drukken van een miljoenenstad, zijn zesendertig chronische zieke en gehan dicapte gasten van het Rode Kruis met een passagiersvliegtuig op Schip hol teruggekomen van een dagje Londen. Met bussen kwamen de pas sagiers naar Schiphol waar staffunc tionarissen en vijftien verplegenden van het Rode Kruis hen opwachtten. Onder hen was prinses Margriet, in het grijze uniform van helpster eerste klas (zie foto) in het begin slechts door enkelen herkend. De prinses is in 1967 benoemd tot lid van het dagelijks be stuur. De 36 gasten, in leeftijd vari ërend van 19 tot 58 jaar, waren af komstig uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Bergen (N.H.), Weesp. IJmui- den, Alphen aan de Rijn en Katwijk. LONDEN. (Reuter, AP, UPI). Zonder opgaaf van reden heeft Oeganda Engeland verzocht een eerste secretaris van de Brit se hoge commissie in Kampala, George Hawkins, terug te roepen. Hawkins hield zich vooral bezig met consulaire zaken en heeft veel gedaan om vrijlating te verkrijgen van enkele Engel- sen die onlangs In Oeganda zijn aange houden. DEN HAAG. De moeilijkheden bin nen de CHU zijn nog steeds niet voorbij. Nadat zaterdag door de kiesverenigingen een scheuring van de rechtervleugel was voorkomen door de kandidatenlijst voor de komende verkiezing een wat conserva tiever aanzien te geven, is gisteravond het hoofdbestuurslid dr. E. Bleumink afgetre den. Hij kon zich niet verenigen met de conservatieve signatuur, die de lijst nu heeft gekregen en met de lage plaatsen van de progressieve kandidaten Huijsen, Van Dalen en mevrouw De Ruiter. groot, waardoor de kwalijke kans bestaat dat zij haar greep op de moderne mens verliest en stokpaardje wordt van oudere mensen die hun aanpassing niet hebben kunnen vinden. De jongere generatie in de CHU die zo links heette te zijn, is toch door de jaren heen haar partij trouw gebleven en niet links genoeg gebleken om in de echte linkse hoek van het socialisme weg te duiken. Er is immers al jarenlang aanleiding voor jongeren om zich af te vragen of 2rj in hun confessio nele partijen wel voldoende armslag kre gen voor de noodzakelijke „generatiewis- seling”. Desondanks hebben zij zich niet tot afvalligheid laten bewegen maar gepro beerd hun eigen partij ervan te doordrin gen dat zich in maatschappij en politiek veel nieuws had aangediend en veel structurele veranderingen om aanvaarding riepen. Men kan dat gemakshalve „links” noe men, omdat het verschijnsel nu eenmaal een naam moet hebben, maar waarom zou een zogenaamde conservatieve partij altijd blind en doof moeten zijn voor sociale vernieuwing? Sociale vernieuwing is niet links, het is eerder het gulden midden indien zij zich voltrekt binnen een partij die voldoende gegrondvest is in confessionele zekerheden om er zeker van te zijn dat zij het geluk van de werkende mens als uitgangspunt blijft stellen. De vrees dat socialisatie ook de menselijke waarde aan tast en de mas samens in de plaats zet van de enkeling lijkt juist in een confessionele partij veel minder nodig dan de „verontrusten in de CHU” hebben doen blijken. Wat nu ge beurt brengt het ernstige gevaar met zich mee dat progressieve elementen, die tege lijk confessioneel betrouwbaar zijn, wor den afgestoten. Ook de overige leden van het CH- bestuur zouden bijzonder verontrust zijn over het ingrijpen van de kiesverenigin gen. Het hoofdbestuurslid Baarda zou be sloten hebben zaterdag af te treden. De overige leden van het CHU-bestuur zullen aanblijven tot na de verkiezingen om de partij geen schade te berokkenen. Na de verkiezingen van november zullen ze ech ter ook en bloc aftreden. Ook de jongerenorganisatie (CHJO) van de CHU is bijzonder boos over de ingrij pende wijziging van de kandidatenlijst van hun partij. Zij heeft laten weten niet aan de verkiezingscampagne van haar par tij te zullen meewerken. MOSKOU (AP). De tarweoogst in enkele belangrijke Russische landbouwge bieden, die had moeten voorkomen dat de oogst van dit jaar op een volledige mis lukking zou uitlopen, dreigt door slecht weer en een organisatorische chaos verlo ren te gaai}. Door de mislukte oogst in de traditione le tarwe-gebieden in het Europese deel van de Sovjet-Unie is de Russische rege ring gedwongen geweest om voor meer dan 3.2 miljard gulden aan graan van de Verenigde Staten, Canada en Australië te kopen. De drie piloten Edward Elias, Mark Gartley én Morris Charles waren ver gezeld door de leden van de Amerikaanse pacifistische delegatie belast met de repa triëring, de moeder van Hartley en de vrouw van Charles. Het gezelschap heeft de nacht in Nan ning, in de buurt van de Chinees-Vietna- mese grens doorgebracht en het reist vandaag door naar Peking. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een Russische viermo torige bommenwerper van het type Tupo lev Tu-05 is gistermiddag door twee Star- fighters van de vliegbasis Leeuwarden onderschept. Het is volgens de Lucht- machtvoorllchtingsdienst de eerste maal dat door Nederlandse vliegers een volledig doorgevoerde onderschepping werd uitge voerd op een Russische bommenwerper. De Nederlandse vliegtuigen hebben naast de bommenwerper gevlogen. De in zuidelijke richting vliegende Rus verlegde de koers in noord-noordwestelijke rich ting, toen de Starfighters op plusminus 16 kilometer waren gekomen. Het gebeur de 160 km recht ten noorden van Leeu warden in het Nederlandse luchtverdedi- gingsgebied De vliegers moesten de begeleiding van het Russische vliegtuig afbreken wegens brandstofgebrek. Op enige afstand van het onderschepte vliegtuig werden nog twee vliegtuigen waargenomen, die waarschijn lijk van hetzelfde type waren. Defensieminister De Koster gaf gister avond als verklaring dat de drie Tupolevs, rijkelijk voorzien van radar, de paraat heid van de Nederlandse defensie wilden „afchecken” Waren de bommenwerpers niet snel omgedraaid, dan zou hun indrin ging in het Nederlandse luchtruim stellig politieke consequenties hebben gehad Volgens de heer De Koster zal minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) als er politieke consequenties zijn zich daarop moeten beraden. De minister vertelde dat de drie Tupo levs door het „zenuwcentrum” van de luchtmacht in Nieuw Millingen waren opgemerkt, nadat men vanuit Noorwegen een waarschuwing had ontvangen De valse politie-agenten lopen in bur ger, maar tonen op verlangen van de slachtoffers een legitimatie. Als de over treders het wensen, kunnen ze de boete meteen betalen. Een automobilist, die dit weekeinde aan de verkeerde kant een eenrichtingstraat inreed, betaalde op deze wijze een bedrag van 30. „Wel duur,” vindt de politie in Stadskanaal. „Bij ons was hij er met f 15 afgekomen.” Soepel waren de pseudo-agenten tegen een autobezitter, die met een te gladde band reed. Hij moest naar het politiebu reau komen om te laten zien, dat hij de oude had verwisseld voor een nieuwe. De politie in Stadskanaal zoekt contact met de „collega’s” maar tot dusver zonder resultaat. Bijna duizend uit Oeganda uitgewezen Aziaten zijn sinds zaterdag in Engeland aangekomen- Zij vormen de „voorhoede” van twintig- tot dertigduizend Aziaten van Britse nationaliteit, wier komst in Enge land de komende weken verwacht wordt. Er zijn overigens nog 25.000 Aziaten die voorzover men weet, naar één van de vijftien landen zullen emigreren, die tot dusver erin toegestemd hebben Aziaten uit Oeganda op te nemen. Bij geen der politieke partijen die de afgelopen weken hun kandidatenlijsten hebben vastgesteld is de scheiding der geesten zo duidelijk door de kandidaten keuze gedemonstreerd als bij de Christe lijk Historische Unie. De dreiging van een scheuring in de partij is door de herziening van de kandi daten afgewend, aangezien het overwicht weer terechtgekomen is bij de oudere, behoudender figuren. De verontrusting over een dreigende „linkse” koers, die voornamelijk in de oudere hoek van de partij was ontstaan als gevolg van een zich aankondigende verjonging in de kandida tenlijst, heeft op zeker ogenblik het ge vaar opgeroepen van een „lijst-Beernink”, die op initiatief van de gelijknamige oud- minister een kloof zou hebben gegraven tussen „links en rechts”. Ongetwijfeld zou de toch al verminderde kracht van de CHU in het politieke bestel een ernstige kwetsuur hebben opgelopen indien deze scheuring zich zou hebben voltrokken. Wat nu gered is, betekent echter toch een riskant goed. Het is een feit dat in de CHU het gevecht om „links” of „rechts” goeddeels een leeftijdskwestie was, meer dan een kwestie van programmatische tegenstellingen. Natuurlijk wilden de jon geren op de progressieve toer, maar wat uit het oogpunt van CHU-jongeren pro gressief is mag toch niet altijd het etiket „links” krijgen. Een eventuele bereidheid tot samenwerking met de PvdA c.s., zoals die door de jongeren van de CHU wel licht kon worden opgebracht, betekent natuurlijk nog niet dat het eigen pro gramma de linkerbocht om moet. Wel moeten er tekenen zijn dat nieuwe poli tieke gedachten veld hebben gewonnen en oude, uitgeholde principes overboord zijn gezet. Moet dat „links” heten? Men zou eerder kunnen zeggen dat een nieuwe generatie met eigentijdse ideeën de onver valste christelijk-historische hoofdzaken opnieuw en anders wil belichten. Deze generatiewisseling doet zich telkens weer op alle gebieden van het maatschappelijke leven en ook in de politiek voor. Waarom zouden politieke partijen niet geruisloos met hun tijd meegaan door jongeren hun kans te geven In de formulering en inter pretatie van de partijbeginselen? Vooral voor een confessionele partij is het gevaar Van verstarring en bewegingloosheid we afspraken zouden maken, hebben we altijd aangenomen, dat die voor een volle regeringsperiode gelden”. Over het. verbod om met WD of DS’70 te praten zei Andriessen zaterdag in Drachten nog: „Den Uyl vraagt te veel”. De KVP-partijraad moet wezenlijke ombuigingen eisen in het in de miljoe nennota voor 1973 gepresenteerde be leid. Met name waar het gaat om de beknotting van, het welzijnsbeleid en voorstellen die de totstandkoming van een sociaal contract in de weg staan. De Tweede-Kamerfractie van de KVP mo<’' eer. overeenkomstige gedragslijn volgen. Andriessen daarover: „Men wil ons ontrouw doen worden. Dat kan niet”. In soortgelijke zin liet WD- leider Wiegel zich gisteravond ook voor de radio uit. De besturen van PvdA, D’66 en PPR zeggen in hun brief, dat ze met een definitief voorstel aan hun congressen willen wachten tot nade KVP-partij- raadSvergadering van 30 september. „Een gesprek met de confessionele partijen nu zou ongeloofwaardig zijn”, zeggen de drie besturen. De progressieven constateren, dat tot nog toe alleen het KVP-bestuur de principe-bereidheid heeft uitgesproken om bindende afspraken voor de verkiezingen te maken. Maar een gesprek met de KVP werd gisteravond door de besturen van PvdA, D’66 en PPR aan drie keiharde voorwaarden opgehangen 1. De KVP-partijraad van 30 september moet duidelijk zeggen, dat de partij van Andriessen niet met WD en DS’70 mag onderhandelen. Verder moet men zich voor duurzame samenwerking „voor één volle regeringsperiode”) met de drie progressieven uitspreken. Andriessen daarover: „Die eis van duurzame sa menwerking is eigenlijk overbodig. Als WASHINGTON. President Nixon heeft maandag in de gezamenlijke jaar vergadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds in Wash ington gepleit voor een volledige hervor ming van het internationale geldstelsel en meegedeeld dat de Verenigde Staten zul len streven naar een billijker en opener handelssysteem dat gebaseerd is op eerlij ke mededinging. „Ik zal niet toestaan dat arbeidsplaatsen uit de V.S. naar het bui tenland gaan door ingebouwde oneerlijk heden in het handelssysteem”, aldus de president. Minister van Financiën Shulz zal waar schijnlijk maatregelen voorstellen die er voor moeten zorgen dat landen met een overschot op hun betalingsbalans tot re de officier, zo zei hij, besloten niet in te valuatie van hun munt overgaan. Tanzania en Oeganda schenen gister avond dicht bij overeenstemming over een plan ter beëindiging van hun achtdaagse conflict dat de twee landen in oorlog dreigde te storten. UTRECHT. De politierechter in Utrecht heeft gisteren een 42-jarige treindienst leider uit Nieuwersluis tot een boete van f300 veroordeeld. De man had klachten over de bezorging van zjjn post. Toen de postbesteller in z(jn auto de spoorweg wilde passeren, terwijl de naderende trein zich al had gemeld, zette de t; 'leider hem door middel van de spoorbomen klem op de rails om hem de klachten toe te roepen. Ondertussen naderde met 120 km per uur de sneltrein Am- sterdam-Utrecht. De postbesteller wist zich te redden door snel uit zijn auto te sprin gen en over de gesloten overwegboom te duiken. De postauto werd volledig vernield. „Grove schuld”, „hoogst roekeloos”, „dit gaat alle perken te buiten” en „een vol strekt onbegrijpelijke handelwijze waren enkele van de kwalificaties, die politie rechter en Officier van Justitie, die t 500 boete hadden geëist, gebruikten om hun mening over het gedrag van de verdachte tot uitdrukking te brengen. De treindienstleider bediende vanuit een seinhuis de niet-geautomatiseerde overweg in Loenen, waar op sommige uren van de dag 20 treinen in beide richtingen passe ren. Op een dag in februari van dit jaar, was hij nog maar net in dienst toen hij de postauto in de fuik van de spoorbomen liet lopen. Hij meende dat er nog vol doende tijd was om de postbesteller zijn klachten toe te roepen en vervolgens de spoorwegboom weer te openen om hem door te laten rij dén. „Als de motor nu eens was afgeslagen”, wilde de politierechter weten, „U wist toch dat die trein met 120 km per uur naderde en bij die snelheid een remweg van een kilometer heeft?” De officier van Justitie verklaarde het bevreemdend te vinden, dat de NS de seinhuiswachter na een betrekkelijk korte schorsing weer in dienst hadden genomen. De NS hebben de man gestraft met een terechtwijzing die o.m. uitstel van promo tiemogelijkheden inhoudt. Omdat hij de zaak te ernstig vond, had Als zich ooit de grote handicap die een volksreferendum voor de regeerbaarheid van een land met zich brengt, heeft gedemonstreerd dan is dat wel nu in Noorwegen gebeurd. In feite hebben melijk enkel» duizenden stemmen Noorse lidmaatschap van de EEG onmo gelijk gemaakt. Ruim de helft van de Noorse kiesgerechtigden was tegen, krap de helft was voor. Enkele percenten van het stemkorps gaf de doorslag en besliste daarmee over de economische toekomst van het land. Schijnbaar heeft de democratie gespro ken, maar in werkelijkheid hebben enke len over de welvaart van velen kunnen beslissen en die enkelen zitten ongetwij feld in een van de belangengroepen, zoals de landbouwers, agrarische expor teurs en zuivelwerkers. De aansluiting bij om het hele land haar wil op te leggen. AMSTERDAM. Abie Nathan wil in de eerste week van november met zijn compleet uitgeruste zendschip 1 „Peace” uit New York vertrekken naar het Midden-Oosten. Op die reis wil hij ook een bezoek van een dag aan Amsterdam brengen, als dank betuiging voor het feit, dat het schip is gekocht met in Nederland ingeza meld geld. De actie „vredesschip” bracht hier in 1969 160.000 op. Tijdens de oversteek naar het Mid den-Oosten zal de 40-jarige Neder landse kapitein Jaap Stengs het ge zag voeren. Nathan heeft er in New York drie jaar over gedaan om het geld voor de verbouwing van de 570 brt grote kustvaarder „Cito” bij elkaar te brengen. Nu de verbouwing rond is, het schip krijgt nog een dokbeurt, bezoekt Nathan Amsterdam, Parijs en Londen om de bemanning te recruteren. ranaf een plaats in de Middelland se Zee, 10 mijl uit de kust ergens tussen Tel Aviv en Port Said, wil Nathan vanaf 1 januari dagelijks 12 of 18 uur gaan zenden op 194 meter op de middengolf» De zendinstallatie bestaat uit een 52 meter hoge mast, twee zenders en een 250 kilowatts generator. PPR vergadert op 30 september, 1 oktober en PvdA op 5 en 6 oktober. „Zo spoedig mogelijk na 1 okto ber” zullen de drie partijbesturen van de linkse drie hun definitieve congresvoorstel formuleren. Op 7 oktober zullen de drie partijen in hun afrondende congressen beslissen of al dan niet moet worden onderhandeld- Als de confessionelen op basis van de drie voorwaarden bereid zouden zijn tot onderhandelingen zouden uiterlijk op 29 oktober in voortgezette congressen en algemene vergaderingen van PvdA, D’66 en PPR de resultaten van die onderhandelingen aan de orde moeten worden gesteld. Vooralsnog vinden de drie linkse bestu ren, dat „niet is gebleken, dat 'de confessi onele partijen tot regeringssamenwerking door bindende afspraken over een voor uitstrevend program bereid zijn. De bestu ren wijzen erop, dat de confessionele drie de samenwerking met de WD in het kabihet-Biesheuvel hebben voortgezet. Tot dusver is niet gebleken, dat de confessio nele partijen bereid zijn funeste maatre gelen in de begroting voor 1973, zoals vertraging van de vormingsmogelijkheden van werkende jongeren, de beknotting van welzij nsactiviteiten en de invoering van een eigen risico in de ziekenfondsver zekering ongedaan te maken”. de Europese Economische Gemeenschap brengt voor een land als Noorwegen evenals trouwens voor alle andere) in be paalde sectoren geen direct voordeel, eer der eist zij grote offers. In iedere grote eenheid telt echter slechts het totale sulfaat. Een referendum laat de belangen groepen de gelegenheid, te eigen bate „neen” te zeggen. Bovendien komen in een referendum mensen aan het woord, die de deskundigheid en de verantwoordelijkheid missen om het grote totaalbelang te zien en te dienen. In Noorwegen en straks wellicht ook in Denemarken wordt het landsbelang uitge leverd aan het grofste en meest dictatori ale wapen dat de democratie kent, name lijk de willekeur der meerderheid, die slechts enkele stemmen méér nodig heeft •■j; o. WH ,60

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3