Huisvestingproblemen voor buurthuis, dat activiteiten verlegt geen betaalbare De Brulboei kan Zeewijk ruimte vinden in GEEN TOESTEMMING VOOR HOUTEN KEET Gouden beker voor jeugd van IJmuider Harmonie Honderdtachtig geslaagden m opleidingscentrum Hoogovens Winkeliers Marktplein hebben genoeg van zanderige bloemperken •UWM Weekmarkt en kermis activiteiten werkten vernielingen in de hand Diploma-uitreiking met speeches en bal na De Vrijheid wil straks vijfkamp gaan schieten START SANEREN SUBSIDIE II Goede Bijverdienste voor Gehuwde dames as oir DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het is nou niet zo dat de buurthuisleiders van „De Brul boei” aan de Kanaalstraat met de handen in het haar zitten, maar aan de andere kant zijn ze bepaald niet gelukkig met de ontwikkelingen die zich voordoen bij het verleggen van hun activiteiten naar Zeewijk. Zoals be kend startte het buurthuis reeds vorig jaar in samenwerking met de „Ini tiatiefgroep” verscheidene kinderclubs in dit nieuwe stadsgedeelte van Velsen. Het grote probleem was toen (en is nog steeds) de ruimte, waarin de jeugd opgevangen moest worden. Aan het gemeentebestuur werd toe stemming gevraagd ergens in Zeewijk voor dit werk een houten keet op te zetten, maar dit voorstel werd resoluut aldus de buurthuisleiders van de hand gewezen. Want in het nieuwe, keurige Zeewijk zou geen plaats zijn voor dergelijke ontsierende gebouwtjes. Overigens in tegenstelling met bijvoorbeeld de verschillende houten noodlokalen bij de scholen en het gebouwtje van de Nutsspaarbank ook al van hout bij het Zeewijk- plein. Bontmodehuis DICK BARTELS BONTSTIKSTERS BONTSTOFFEERSTERS KEERMEISJES (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens het afgelopen weekeind heeft het jeugdtamboer- en trompetterkorps van de IJmuider Harmonie, dat in gezelschap was van het majorettenpeloton, op het natio naal drumbandconcours in Boskoop de wisselbeker moeten verdedigen die de jeugdige muzikanten hier ver leden jaar hadden veroverd. Dit was een bijzonder moeilijke opdracht, om dat het korps juist enige maanden geleden een sterke verjonging had ondergaan. Een aantal leden was na melijk inmiddels zover met de oplei ding gevorderd dat het bij de senio renkorpsen kon worden ingedeeld. ADVERTENTIE van Verder is er nog plaats bij de balletles sen op de dinsdagavond. Opvallend hierbij is dat er zich nog geen jongens aangemeld hebben. De jongens en meisjes kunnen ook nog terecht bij de pottenbakgroep en Deze situatie is een steeds groter wor dende doorn in het oog van de winkeliers op het Marktplein, maar ook niet het minst in de ogen van de mensen van de gemeentelijke plantsoenendienst. De win keliers stellen dat zij voor hun winkel deur wel eens iets anders willen zien dan het grauwe zand waarin de overblijfselen uit beter tijden steken. En met lede ogen kijken zij naar het Plein ’45 waar het uitzicht van de omwonende middenstan ders heel wat fleuriger is. Daar bloeien de Aanmelden: Wagenweg 146 na telef. afspraak 316529, na 6.00 uur 324672 of 326148 vraagt voor zijn atelier: voor enkele dagen per week ook voor halve dagen Tevens opent de Brulboei de inschrij ving voor tien verschillende cursussen, namelijk patchwerk, macramé, handwer- ken(stoffen en draden), breien, perzisch ajour, naaldkunst, filetstoppen, knippen en haken, appliceren en naaien. Verder hoopt de leiding binnenkort het program ma voor de herfstvakantie te publicern. Voor alle inlichtingen kan men zich wen den tot de Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, telefoon 02550-10652. De terugtocht naar Velsen geschiedde aldus in een triomfantelijke stemming, terwijl de drie behaalde bekers opnieuw loon naar werken betekenden voor de enthousiaste instructeurs P. Mossel van Hoff en W. Schoort. Het ziet er ook niet naar uit dat het Ministerie voor Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk de activiteiten van de Brulboei in Zeewijk gaat subsdiëren, gezien de huidige bezuinigingspolitiek spe ciaal voor nieuwe initiatieven. (Hierbij tekent Aad Bosua aan dat het ministerie niet te overtuigen is van het feit dat het hier geen nieuwe activiteiten betreft, doch slechts een verschuiving naar een andere wijk). Aangezien de gemeente haar subsi de allerleiclubs, of bij de toneelgroep op donderdag. Verder bij het teeneratelier met allerlei vormen van expressie waarbij al lerlei materialen en technieken worden gebruikt, de judolessen op de vrijdagmid dag en dit seizoen belooft de watersport- club voor jongens, eveneens op de vrij dagmiddag, opnieuw een s ucces te wor- dn. Zoals bekend heeft de Brulboei bij Spaarndam (de Mooie Nel) een eigen boothuis. De jongens die lid zijn, krijgen bij goed weer praktijklessen en in de herfst en winter theoretische lessen. Het ligt in de bedoeling de voorlich tingsavonden voor teeners over drugs, po litiek en maatschappij voort te zetten. Ook bestaat er voor de volwassenen nog gelegenheid zich in te schrijven voor bij voorbeeld de damesontspanningsgymnas- tiek onder leiding van mevrouw Smit op de woensdagmorgen en de pottenbakkers- groep 's woensdagavonds. hierdoor tot enthousiasme en een geest driftig applaus gestimuleerd, terwijl de jury hiervoor zelfs de koffie heeft laten staan. IJMUIDEN. Op het Marktplein, voor de etalages van de winkeliers die hun zaak aan de noordzijde van het plein gevestigd hebben, liggen reeds vanaf de ingebruikname van dit winkelcentrum een viertal als bloemperken bedoelde zanderi ge vierkanten. Sommige ervan zijn nu bijna helemaal troosteloos van plantegroei verlaten; in de overige rest nog een groepje doornige uitsteeksels, aangevuld door fris groen onkruid. bloemen dat het een lust voor het oog is en van doornen is er geen sprake. Bij informatie by de plantsoenendienst biykt dat de bloemperkengeschiedenis op het Marktplein ook de planters van deze dienst al jaren zorgen baart. Een woord voerder van de plantsoenendienst zegt er over: „De situering van die bloembakken is in de loop der jaren niet erg gunstig gebleken. We zijn daar destijds begonnen met het planten van bloemetjes, maar elke dag werden er heel wat van vertrapt. Toen hebben we er heesters aangebracht, geen kleintjes, maar echt mooie grote. En om er het geheel toch wat kleur te geven, zochten we het zo uit dat er verschillende soorten groen door elkaar stonden. Maar ook de heesters konden geen stand hou den.” diebeleid afstelt op de normen van Den Haag is er ook van Velsen geen geld te verwachten, zodat de buurthuisleiders er eigenlijk geen gat meer in zien. Zij hebben dan ook hun hoop gesteld op hun verzoek aan het gemeentebestuur om het houten noodlokaaltje van de Nutsspaarbank te mogen gebruiken, als deze bank hierin tenminste toestemt nadat zij op het Zeewijkplein een definitieve vestigingsplaats heeft betrokken. Verder hoopt de Brulboei dat de gemeente Velsen positief zal reageren op een suggestie van een speciale werkgroep van de Velser Gemeenschap. Deze groep, waarin onder meer wethouder H. A. de Boer en de directeur van de gemeentelijke dienst Openbare Werken zitting hebben, heeft in een op 21 februari 1972 uitgebracht inte rimrapport voorgesteld alvast grond te De dienst wil deze vernielingen niet geheel en al op rekening van de jeugd schuiven. Want vooral de wekelijkse terug kerende marktdag en andere activiteiten op het Marktplein, zoals de kermis, tap toes en andere feestelijke bijeenkomsten, werken de vernielingen sterk in de hand. Toch wil men het er bij de gemeente niet zomaar bij laten zitten. Er bestaat begrip voor de klacht van de winkeliers en er wordt gezocht naar een oplossing. Zo wordt er gedacht over het plaatsen van losse bloembakken, of banken waarop het winkelend publiek eens even kan uitpuffen. Maar definitief is er nog niets, eerst zullen er voorstellen en adviezen aan B. en W. moeten komen. Dat iets zal moeten gebeuren om het Marktplein wat op te vrolijken, daarover is men het ook bij de plantsoenendienst eens. Het optreden tijdens de wedstrijd werd met een puntenaantal van 176,5 beloond, dat weer goed bleek voor een eerste prijs, plus de wisselbeker. Later werd nog be kendgemaakt dat het jeugdkorps hiermee het hoogste puntenaantal van alle eenen twintig deelnemende korpsen had behaald, zodat hier nog de gouden beker van het gemeentebestuur van Boskoop aan kon worden toegevoegd. Voorafgaan aan deze uitreiking was het woord aan ir. W. Singer, sectorhoofd warmwalserijen, die in het bijzonder de familieleden van de geslaagde kandidaten welkom heette. „De steun waarvoor de ouders gedurende de studieperiode hebben gezorgd is hard nodig om met succes te slagen”, aldus de heer Singer. En tot de leerlingen: „Van theorie naar praktijk is een grote overgang. Er zal een groter beroep op jullie collegialiteit worden ge daan omdat, in tegenstelling tot de oplei ding,-'het werk gezamenlijk moet worden verricht”. De heer Singer hoopte dat de geslaagden het werk als een uitdaging zouden zien en dat zij het geleerde op juiste wijze in de praktijk zouden toepas sen. Tot slot verzocht de heer Singer de heer Th. F. C. van Wenen uit Castricum zijn diploma-draaier symbolisch in ont vangst te willen nemen. Bij herhaalde oproep bleek deze echter niet aanwezig te zijn. Vader Ven Wenen eveneens draaier bevond zich wel in de zaal en nam onder applaus het diploma van zijn zoon „symbolisch” in ontvangst. De heer A. van Henten, één van de organiserende leerlingen van deze avond, dankte namens de geslaagden een ieder die het mogelijk had gemaakt „het be geerde papiertje” te behalen. Vervolgens begaven allen zich naar de verschillende plaatsen in het opleidings centrum, waar de diploma’s door de toe komstige chefs van de geslaagden officieel werden uitgereikt. Om ongeveer halftien kwam het hele gezelschap weer bijeen in de inmiddels tot danszaal omgebouwde kantine. Het duurde toen ook niet lang meer of de muziek van „Tina and the Sea Set” had vele danslustigen aangespoord de dansvloer te bevolken Zuidamerikaanse klanken van het ensemble „Los buenos amigos” vulden de danspauzes op en rondden ook deze alleszins „geslaagde” avond af. Overigens zijn vorige week weer alle kinderclubs in de Brulboei van start ge gaan, waarvoor nu reeds grote belangstel ling bestaat. Niettemin bestaat er nog gelegenheid zich voor verschillende activi teiten in te schrijven. Dat kan bijvoor beeld bij de bewegingsimprovisate op de maandagmiddag, gegevan door Jopie Bo sua en pianist Sjaak Mank. Deze laatste wil trouwens met een project verbale expressie starten op de donderdagavond. Belangstellenden, jong en oud, kunnen zich hiervoor opgeven. Ton Blok neemt samen met zijn vriendin Joke Hartenberg de geluk wensen en het diploma bedienings- vakman in ontvangst van ir. W. Sin ger, sectorhoofd warmwalserijen. IJMUIDEN. In de kantine van het opleidingscentrum van Hoogovens-IJmui- den waren honderdtachtig geslaagden hun naasten en vele bedrijfsfunctionarissen bijeengekomen voor de jaarlijkse diploma- uitreiking van het zo genoemde dagonder wijs. Op het Plein 1945 kunnen de bloe men vrolijk bloeien. De aanplant daar heeft geen hinder te verduren van weekmarkten en kermissen en kan zonder voortdurende „verwondingen" tot kleurrijke bloei komen. Desondanks wist de jeugd hier weer een show weg te geven, waar de reputatie van de IJmuider Harmonie alle eer mee werd aangedaan. Het talrijke publiek werd Nu bij het nieuwe winkelcentrum d e entresols „ten behoeve van sociaal-cultu- reel werk” gereed zijn gekomen blijkt het voor de Brulboei een onmogelijke zaak te zijn hierin de kinderclubs, dit seizoen officieel overgenumen van de Initatief- groep, te huisvesten. De huur, een bedrag van vijfendertig gulden voor elke ochtend, middag of avond, kan niet worden opge bracht. Aad Bosua, een van de stafleden, zegt: ,We hebben het allemaal eens uitgere gend. Als we bijvoorbeeld tien, twaalf ünderen op een boetseerclubje hebben, romt dit per kind op drie, vier gulden per les en dat Is te gek. Waarschijnlijk kun nen we de entresols wel huren voor de bijeenkomsten en clubs voor volwassenen, maar voor de jongens en meisjes moeten we gebruik gaan maken van andere ruim ten’.’ (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Schietvereniging De Vrijheid gaat in het komende seizoen zo goed als zeker een vijfkamp organiseren met schietverenigingen uit Egmond aan Zee, Bergen en Uitgeest. Dit werd bekend gemaakt tijdens de jaarvergadering van De Vrijheid in het clublokaal, zaal Dam. De vereniging wil een nieuwe schiet schijf introduceren met 50 als hoogst bereikbare nummering per schijf (vorige schijven 60). Men wordt nu verplicht om twee chijven (10 schoten) te schieten. Kon men vorig seizoen 120 punten beha len, nu is het maximum aantal te behalen punten 100. (Van een onzer verslaggevers) Het is natuurlijk mogelijk alle activitei- tei in het buurthuis zelf aan de Kanaal- staat te laten plaatshebben, maar daar is Tien bij de Brulboei niet of nauwelijks vor te porren. „Het is nu eenmaal zo dat ste-ds meer gezinnen met kinderen deze oue saneringswijk verlaten en zich in Zeevijk vestigen. Moeten wij dan na scholtijd of op de vrije woensdagmiddag, in d. weekends de kinderen helemaal hier laten komen. Ter eerste is die afstand te groot en ten tweece zijn er voor de jongens en meisjes onderveg veel te moeilijke en vooral te gevaarlijke verkeerspunten, zoals het Pleiadtnplantsoen en de Julianabrug,” al dus Aai Bosua. Vandaar dat de Brulboei ruimte in Zeewijk zoekt, die althans wat de entresols betreft niet te betalen is. Het blijkt ook onmogelijk te zijn opnieuw accommodatie te krijgen in de Zeewijk- school, die momenteel overbezet is. Het biurthuis heeft nu de hoop gevestigd op dt protestants-christelijke school aan de Kruisberglaan, waar nog enkele lokalen vrij zijn. Verder zullen enkele kinderclubs ir de Pleiadenschool in Duinwijk onder dik vinden, maar ook daar is te weinig rümte en heeft men te maken met grote verkeersdrukte in de nabije omgeving van di school. Zoals gezegd ontbreekt het De Brulboei am financiële middelen om de huur van dé entresols op te brengen. Daarnaast zijn <e buurthuisleiders niet zo gelukkig met <e ruimten zelf, die zij voor kinderclubs e groot, te netjes en te steriel vinden.” riet is nu eenmaal zo dat e r voor dit werk accomodatie nodig is, waar de kin deren zich een beetje thuisvoelen. Daar zullen ze bang zijn op de muur een spatje of een vuile veeg te maken en dat is bepaald niet bevorderlijk.” De zanderige vierkanten, waarin overblijfselen van heesters steken. De winkeliers hopen er in de toe komst ook op een bloemetje. reserveren voor een buurtcentrum in Zee wijk. Een en ander naar aanleiding van het door het Provinciaal OpbouWorgaan uitgebracht rapport „Wonen in de dui nen". Ook hierin wordt aanbevolen accom modatie te scheppen voor verschillende activiteiten. Maar een beslissing op dit punt, laat staan een eventuele realisering van een buurtcentrum, zal te lang op zich laten wachten om de Brulboei uit de huidige huisvestigingsmoeilijkheden te helpen. UT* Sm •wnw ««Uk '!S W mIhKU 'i Bi

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5