j Dr. L. de Jong over lijfarts van Himmler: Serie „Studies over Nederland in agenda HISTORISCH ONBETROUWBAAR” „FELIX KERSTEN FANTAST EN oorlogstijd” 1 Plan deportatie hele volk van 1 Nederland heeft b nooit bestaan Rijksinstituut begonnen met Dr. De Jong: „Geen tweede Weinreb” VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Concentratie van li F P Mogelijk ook op zaterdag visafslag in IJmuiden munitieplaatsen in Noord-Holland Anner Bijlsma en „Grand-guignol” Koopman krijgt psychiatrisch onderzoek ji VelsendJmuiden Heemskerk Beverwijk I DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 6 Tegenspraak Doel van bezetters Himmler ziek Z elfverdediging Onbekende bevelhebbers Velsen-IJ muiden Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee Beverwijk (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) de (Van een speciale medewerker) 14-15.15 u.; naar u.: Een archieffoto, gedateerd 17 augustus 1950. Felix Kersten ontvangt de ver sierselen, behorend bij het grootoffi- cierschap in de orde van Oranje-Nas- sau uit handen van prins Bemhard. Dat gebeurde na het onderzoek van de commissie Snoeck-Hurgronje. Tot voor kort bestonden deze studies alleen in de vorm van stencils. Die waren slechts toegankelijk voor wetenschappelij ke onderzoekers. Zij worden nu gebundeld om onder bereik van een groter publiek te komen. De uitgever is, evenals bij voorgaande publikaties van het Instituut, In tegenstelling tot onder andere Sche- veningen, Urk en Den Helder is er al enkele jaren in IJmuiden op zaterdag geen afslag. In toenemende mate gaan vis-aanvoe- rende schepen die normaal in IJmuiden markten ertoe over uit te wijken naar een haven waar zaterdag wel gemarkt kan worden. wo der ten gas Da wa voe sec gr< rrie lat pr< mt dis ééi bn vo ve sh ge «e ze Ee de ze Tl ju si h< J ooi Jet Sti ge: „P< du: we sec we die etc lei vs W vl hc ni dc „1 vl H dt di G (B waf nis; voo raa me dig con org J. raa de E me: aar dir aar zijr stel bui tek of voc tek gez het E ken wei (oni Let jon E „He ..He adv in stel geb inte V op, onr tegi D BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.11 „De bastaard”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „De vier vuisten van de duivel”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie van Rie de Boer (houtsneden en gouaches); geopend tot 30 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck Velserweg 2), Geopend op woensdag van 14 tot 16.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Hc'o-heslaan 23. Beverwijk, tel. 02510-25120. De vraag kan gesteld worden of een dergelijke specialistische detaillering vol doende aandacht van het lezerspubliek zal krijgen- Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is in dit opzicht zelfverze kerd en heeft een eerste oplage van 2000 exemplaren naar dr boekhandel gezonden. (Van een speciale medewerker) DEN HAAG Heeft Felix Kersten, de lijfarts van de Reichsfiihrer der SS Heinrich Himmler, het Nederlandse volk gered van een totale depor tatie naar Oost-Europa door zijn oppermachtige patiënt ervan te overtuigen dat diens gezondheid te slecht was, zodat hij het vele werk dat de uitvoe ring van dit heilloze plan met zich mee zou brengen, niet aan zou kunnen? In een nieuwe publikatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, „Studies over Nederland in Oorlogstijd”, waarvan het eerste deel vandaag is verschenen, rekent de directeur van dit instituut, dr. Lou de Jong, scherp af met de mythe die door Felix Kersten in zijn boek „Klerk en Beul, Himmler van nabij” rond zichzelf is geschapen. IJMOND. In ons artikel „Micro-The- ater gaat beheerst het eerste lustrum vieren” heeft het zetduiveltje een kleine verwarring gesticht. Er stond namelijk in dat cellist Anner Bijlsma zich gaat bezig houden met „grand guignolfilms; hetgeen veroorzaakt is door het foutief tussenvoe gen van een regel. Er had moeten staan: „Waarop cellist Anner Bijlsma werken van Galli, Telemann en Bach gaat spelen. De eerste vier studies behandelen de doelstellingen van de bezetter, achtereen volgens met betrekking tot de pers, de arbeidersbeweging en de nazificatie van het Nederlandse volk. De volgende drie hoofdstukken behandelen de onderlinge strijd tussen het Duitse civiele bestuur, de NSDAP, de SS en de NSB om de macht. Zeven opstellen zijn gewijd aan de duistere en vervalsende activiteiten van Duitse handlangers met obligaties en aan delen in Nederlands bezit en met de voorraden ruwe en gislepen diamant in Amsterdam en Antwerpen, waarbij tevens licht wordt geworpen op de pogingen deze waardevolle zaken voor Nederland te be houden. Daarnaast wilde hij reeds tijdens de oorlog een doeltreffende propaganda in Nederland maken om vrijwillige emigran ten aan te trekken, wanneer Duitsland de oorlog eenmaal gewonnen had. De levens standaard in Nederland en België zou laag gehouden kunnen worden om die vrijwil ligheid aan te moedigen. Volgens Greifelt ging het fout met de „Arbeidseinsatz”, doordat deze alleen was gericht op het ver krijgen van arbeid voor de oorlogsindus trie en niet op het verwerkelijken van de Grootduitse gedachte. Himmler bleek het niet met zijn mede werker eens te zijn en schreef hem begin 1941 dat het met de Arbeidseinsatz zeer goed liep en dat de plannen van Greifelt wel tot na de oorlog konden wachten. Volgens dr. Lou de Jong heeft Felix Kersten van deze plannen gehoord en ze tot ongekende proporties opgeblazen. na de mislukte Nederlanders op moord werden. In de periode dat dit plan bekend werd, zou - aldus de lezing van Felix Kersten - Heinrich Himmler aan de rand van waan zin zijn gebracht door hevige maagkram pen. Kersten had in het geheime plan gelezen dat de uitvoering ervan zou wor den toevertrouwd aar. zijn patiënt en hij greep diens slechte gezondheidstoestand aan om hem ervan te overtuigen dat hij deze opdracht nooit mocht aanvaarden, wilde hij het er levend afbrengen. Het zou volgens Felix Kersten veel beter zijn het plan te laten rusten tot na de oorlog. Hij bezwoer Himmler om naar zijn Führer te gaan en hem dit te vertellen. Op 16 april !941 ging Himmler, redelijk opgeknapt door de zorgen van Kersten, naar Hitler. De volgende dag belde hij zijn lijfarts on om hem mee te delen dat het na enig heen en weer gepraat gelukt was Hitler te overtuigen. Het Nederlandse en Vlaamse volk zou pas na de oorlog gedeporteerd worden. Felix Kersten had zijn zin- Van 1928 tot 1940 had hij in Nederland zijn praktijk uitgeoefend en hij voelde zich speciaal met Nederland en het Oranjehuis verbon den onder meer omdat Prins Hendrik tot zijn patiënten had behoord. Toen Himm ler hem als lijfarts had aangesteld, was hij vastbesloten al het mogelijke voor Nederland te doen. Op initiatief van de bekende historicus prof. N. W. Posthumus - de oprichter van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie - werd in 1949 de commissie-Snouck Hurgronje in het leven geroepen, die moest onderzoeken in hoeverre Nederland publiekelijk dank aan Kersten verschul digd zou zijn. In januari 1950 kwam de commissie met een rapport waarin werd vastgesteld dat Kersten in ieder geval zeer aanzienlijk heeft bijgedragen tot de ver hindering van het deportatieplan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Pogingen om de visaf slag in IJmuiden ook op zaterdag te doen plaatsvinden bevinden zich in een ver gevorderd stadium. Hij kwam tot de ontdekking dat vele feiten in deze stukken met elkaar in tegenspraak waren. Vele data bleken niet te kloppen voor wat betreft de verblijf plaatsen van Hitler en Himmler in die periode. Als belangrijkste bewijsstukken voor de theorie van Kersten moest dienen een aantal door hemzelf uitgewerkte pas sages uit zijn dagboek. In deze passages zijn in de loop der jaren in verschillende uitgaven belangrijke details, als data en plaatsnamen, gewijzigd. Het officiële plan - dat volgens Kersten uit 43 pagina’s bestaat, opgeborgen in een gele map met goud-opdruk - is echter in geen enkel archief teruggevonden. De (weinige) ver klaringen, die later door anderen zijn opgesteld en als bewijs voor de interven tie van Kersten moeten dienen, blijken volgens dr. De Jong door Kersten zelf te zijn geïnspireerd. Na een scherpe analyse komt dr. De Jong tot de conclusie dat Felix Kersten het zogenaamde deportatieplan zelf heeft uitgevonden en dat zijn strijd ertegen op fantasie berust. Er resten nog twee belang rijke vragen. Ten eerste: was Hitler dan helemaal niet van plan om het Neder landse volk, of een deel daarvan, te de porteren en ten tweede: waarom liet Ker sten zich verleiden tot een gefantaseerde hoofdrol in een niet-bestaand drama? Er bestond wel degelijk een plan om, wanneer het Grootduitse Rijk eenmaal in Europa zou zijn gevestigd, twee tot drie miljoen Nederlanders te laten emigreren naar Oost-Europa. Himmler zou daarvoor verantwoordelijk worden en had zich reeds een toepasselijke titel aangemeten: Reichskommissar für die Festigung deut- schen Volkstums. Met dat doel was een aparte Dienststelle in het leven geroepen onder leiding van de SS-generaal Ulrich Greifelt, die in een aantal brieven aan Himmler uiteen heeft gezet hoe hij dacht het Nederlandse volk het Grootduitse volksbewustzijn te kunnen aanpraten. Gezien de overbevolking in Nederland raadde hij aan twee tot drie miljoen Nederlanders te bewegen om als emigran ten naar Noord- en Oostduitsland te trek ken. Hij dacht daarbij in de eerste plaats aan de krijgsgevangenen die reeds in Duitsland waren, maar hij wilde voorna melijk de „Arbeitseinsatz” daarop doelbe wust richten. Martinus Nijhoff. De druk is verzorgd door de Staatsdrukkerij en de prijs van het eerste deel bedraagt ƒ46,80. In dit eerste deel zijn zeventien opstel len opgenomen van vijf stafmedewerkers van het Instituut, A. J. van der Leeuw, prof. dr. A- Cohen, dr. J. de Pater (die inmiddels is overleden), mevr. drs. E. Fraenkel-Verkade en prof. dr. L. de Tong. Zij stellen een breed scala van onderwer pen aan de orde, dat minder gekozen lijkt vanwege de onderlinge samenhang dan wel om een beeld te geven van de activi teiten van het Instituut. Het is geschiedschrijving in detail, daar ieder van de stafleden afzonderlijke episo des van de Duitse bezetting behandelt. Later zullen deze in hun verband worden gezet in de delen die de algemene geschie- enis van het Koninkrijk in deze periode behandelen. Stuk voor stuk hebben de pionnen in dit dodelijke schaakspel, enkele maanden voor het einde van de oorlog geprobeerd hun verantwoordelijkheden af te schui ven, met als enig droef resultaat dat het aantal verminderde, maar meer dan 10» mensen stierven op het conto van de enige die verantwoordelijk kon zijn. dr. Eberhard Schöngarth Het punt kwam aan de orde doordat de commandant van het tweede geniecom- mando een brief had gezonden over de munltie-opslagplaats Velsen, die in het Recreatiegebied ligt. Alle opslagplaatsen in de provincie zullen geconcentreerd worden en de gedachte was het vliegveld Bergen hiervoor aan te wijzen. De provin ciale planologische commissie ziet in het opheffen van een aantal kleine opslag plaatsen een voordeel en gaat akkoord met een concentratie. Mr. Roelse zei. dat niet te zeggen valt, wanneer hun advies en de beslissing van de regering te ver wachten zijn. Reeds in die tijd koesterde dr. L. de Jong twijfels over de authenticiteit van het verhaal van Kersten. Hy zweeg er over. totdat hij de zaak opnieuw moest onderzoeken bij de voorbereiding van het vierde deel van de serie „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereld oorlog”, dat volgende maand uitkomt. Hij nam daarvoor contact op met de weduwe van Kersten en begon alle stuk ken met betrekking tot het deportatieplan nogmaals naast elkaar te leggen. Dr. De Jong is bereid een groot aantal humanitaire verdiensten van Felix Ker sten te erkennen; voor de historie noemt hij hem echter een „volstrekt onbetrouw bare getuige”. Na een omvangrijke ana lyse komt dr. De Jong tot de conclusie dat het plan tot deportatie van het gehele Nederlandse volk, zoals dat door Kersten is weergegeven, nooit heeft bestaan en dat zijn strijd daartegen geheel is gefanta seerd. Aan Felix Kersten werden op 23 mei 1950 door Prins Bernhard de versierselen uit gereikt van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Dit geschiedde na een grondig onderzoek naar de verrichtingen van Himmlers lijfarts door de commisie- Snouck Hurgronje. Aan dit onderzoek moet, voor wat het deportatieplan betreft, volgens dr. De Jong geen enkele waarde worden toegekend- Het boek „Klerk en beul”, waarin Ker sten zijn koninklijk gewaardeerde inter ventie beschrijft, is vertaald en van aan tekeningen voorzien door J. M. den Uyl en kwam in 1948 bij Meulenhoff uit. In hoofdstuk 7 „Het lot van Nederland in de waagschaal” betoogt Kersten dat hij op 1 maart van de secretaris van Himmler een uitgewerkt e n door Hitler onderte- Volgens dit plan zou Hitler op zijn (persönlicher Referent) dr. Rudolf Brandt dat de gehele bevolking van Nederland en tweeënvijftigste verjaardag bekendmaken kend plan ter inzage heeft gekregen. Vlaanderen, alle dertien miljoen inwoners, naar Oost-Europa moest worden gedepor teerd, naar het gebied van Lublin, waar later een dee van Oost-Polen bij hem berg, aan zou worden toegevoegd Neder landers en Vlamingen zouden op een op pervlakte, tweemaal zo groot als Neder- land, een nieuw bestaan moeten opbou wen, waarbij zij een voorkeursbehande ling zouden krijgen boven de Polen. Hoe wel Hitler bijzonder verstoord was door de negatieve houding van de Nederlanders tegenover de zaligmakende Groot-Ger- maanse gedachte, zou hij ervan overtuigd zijn geweest, dat zij hun leven zouden en moesten beteren, wanneer zij te midden van het verfoeilijke ras van de Polen opnieuw zouden moeten beginnen. In dertien maanden en vier dagen zou de operatie voltooid moeten zijn. Ouden van dagen, zieken en kinderen zouden met schepen naar Oostpruisen worden vervoerd. De rest van ons volk zon met have en goed, deels per spoor en voor het grootste deel te voet de lange weg afleggen. Ook de joden zouden meegaan, maar er zou voor gezorgd worden dat dezen de plaats van bestemming nooit zouden bereiken. De Waffen-SS zou de tocht begeleiden- De NSB - volgens Hitler een groten deels onbetrouwbare groep - zou eveneens mee moeten om in het nieuwe land ambte lijke posities te bezetten. Nederland en Vlaanderen zouden vervolgens een Duitse provincie worden en het land zou worden gegeven aan jonge SS-boeren. Langs de kust zou een verdedigingsgordel van 30 kilometer diepte worden aangelegd. DEN HAAG. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft een nieuwe publikatie het licht doen zien „Studies over Nederland in oorlogstijd”. Deze 26ste publikatie van het Instituut vormt het begin van een nieuwe serie, die drie tot vier delen zal bevatten. Hierin zal worden opgenomen een selectie van de ruim 150 studies, voordrachten en rapporten, die door de stafleden van het Instituut zijn opgesteld als voorbereiding voor de serie „Het Koninkrijk der Nederlanden i n de tweede wereldoorlog” van prof. dr. L- de Jong, waarvan het vierde d eel volgende maand zal verschijnen. Prof. dr. Cohen behandelt een tweetal onbekende bevelhebbers, die een moor dende macht in Nederland hebben uitge oefend, de chefs van de Sicherheitsdienst onder Rauter, de SD’ers Erich Naumann en Eberhard Schöngarth. Prof. Cohen probeert beiden vanuit hun mens-zijn te benaderen, een zware opgave ten opzichte van dit tweetal dat voor zijn daden na de oorlog werd gehangen. In dit kader past geheel het opstel dat prof. Cohen wijdt aan de vraag wie de ware verantwoordelijke is geweest voor de represaille bij de Woeste Hoeve, waar •anslag op Rauter, 117 gruwzame wijze ver- Rest nog de vraag waarom hij dat deed. Daarover Is dr. De Jong minder zeker. Een tekenend feit noemt hij de moeilijk heden die Felix Kersten in Zweden on dervond in 1945. Al sedert 1943 woonde Kersten in Stockholm en hij reisde van daar herhaaldelijk naar Duitsland. Door zijn toedoen werd het mogelijk dat de Zweed se regering in de slotfase van de oorlog verlof kreeg om vele duizenden gevange nen uit concentratiekampen in autobussen naar Zweden over te brengen. Deze trans porten stonden onder leiding van graaf Folke Bernadotte, lid van de Zweedse ko ninklijke familie. Deze reddingsacties trokken in heel de wereld sterk de aandacht, die rich con centreerde op Bernadotte. Dit griefde Kersten zeer. Aan de hand van een authentieke briefwisseling met Himmler - die ook door dr. De Jong wordt erkend - kon hij aantonen dat hij het belangrijkste aandeel in deze operatie mocht opeisen. Graaf Bernadotte nam dit niet en dreigde Kersten zelfs met uitwijzing nit Zweden als hij zijn mond niet zou hou den. Als hij als Fins staatsburger Finland zou worden uitgewezen, kon hij ervan verzekerd zijn dat hij daar als de lyfarts van Himmler door de Russen zou worden gearresteerd. Volgens dr. De Jong heeft Kersten uit angst daarvoor zijn hoop gevestigd op Nederland. In zijn nood gaf hij het verhaal van wat in werkelijk heid gebeurd was, een totaal andere in houd: hij blies het mateloos op. DINSDAG 26 SEPTEMBER Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, geo pend van 19 u. tot 20.30 uur; filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein 19-21.30 uur. Smalfilmclub Velsen, in gebouw Velser- duin, Velserduinplein, IJmuiden, 20 u. Cor Icke op bezoek. Asterix, jongerencentrum, Lariksstraat 1, IJmuiden-Oost, 20 uur Zuidamerikaans ganzebordspel. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat (in gang Spaarnestraat) 19-20 u. spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Manly Sport, boksen en conditietraining in gymzaal Moerberg-Comité school aan de Kerkstraat, oud-IJmuiden, van 19.30 tot 21.30 uur. openbare vergadering Centraal Afvalver werkingsbedrijf IJmond. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopnd van 71-16 en 20.45-22 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geoiend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan 41. Geopend voor hulpverlening van 14-17 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 1-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwaïsenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstnat 46: jeugd 15.30-17 u.; Parmen tierstiaat 2: jeugd 14.30-17 uur. DINSDAG 26 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentsiraat. Geo pend vanaf 20 u. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Hnijgensstriat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot. A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 14.30-17 u. DINSDAG 26 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijktr- straatweg; geopend 19-21.30 u. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 14.30-17.30 u. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek, D» Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30-17.30 er 19-21 u. DEN HAAG. Wordt Felix Ker sten, de in 1960 overleden lijfarts van Himmler, een soort Weinreb en onder werp van veie discussies, nu zijn bewe ringen door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in twijfel zijn ge trokken? De directeur van dit instituut, dr. L. de Jong, meent van niet. Hoewel het instituut zich nooit over Weinreb heeft uitgesproken, hangende het onderzoek dat in opdracht van de regering naar zijn handelwijze wordt verricht, gaat het volgens De Tong niet aan een vergelijking tussen Weinreb en Felix Kersten te maken. Bij de beoordeling van Weinreb gaat het om een geheel complex van hande lingen en bij Felix Kersten gaat het thans om één concreet geval: heeft Hitler inderdaad de deportatie van het gehele Nederlandse volk in 1941 bevo len en heeft Felix Kersten uitvoering van dit plan verhinderd, zoals hij be weert? Volgens dr. De Jong is het evident dat Hitler een zo verstrekkend plan nooit heeft gehad. De uitvoering ervan zou een zo grote voorbereiding vereisen dat er in de Duitse archieven hoe onvolledig die ook zijn, iets over terug gevonden zou moeten zijn. Omdat Himmler met die uitvoering belast was, zou zeker iets meer bekend moe ten zijn, omdat de archieven van het bureau van Himmler vrijwel volledig bewaard gebleven zijn. Felix Kersten is absoluut de enige die ooit over het olan heeft gerept. Dr. De Jong heeft niet minder dan 180 tegenstrijdigheden in de bewerin gen van Felix Kersten ontdekt. BIOSCOPEN City Theater, dinsdag en woensdag 20 uur: .De bedrieger bedrogen”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuld, dagelijks geopend van 14 u. tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 u. tof 12 uur te bezichtigen. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 „Ben Hur”. HAARLEM. De beslissing over het al of niet vestigen van een munitie-opslag- plaats in Bergen (NH) is nog niet geno men. In een openbare vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening van Provinciale Staten van Noord-Holland zal dit punt behandeld worden en zullen de bezwaren worden toegelicht. Na de uit spraak van de commissie zullen GS een advies opstellen. Dit heeft gistermorgen gedeputeerde mr. J. Roelse meegedeeld in de vergadering van de „Stichting Recrea tiegebied Spaarnwoude.” waarin hij ais voorzitter ontrad. HAARLEM. Conform de eis van de procnreur-generaal heeft het Amsterdam se gereri’^cbof maandag besloten om nog geen eindmtsnraak te doen in de zaak tegen een 23-jarige Haarlemse koonman. De koopman moest sinds 1962 voor de tiende keer voor diefstal terecht staan. Dit keer betrof het drie inbraken, gepleegd in Haarlem begin dit jaar bij radio- en t.v.- zaken en bij een juwelier (buit 71 mille). De Haarlemse rechtbank had de man tot 21 moonHon veroordeeld. Het hof volgde het advies van procureur-generaal en de raadsman oir de koopman eerst een psychiatrisch on derzoek te laten gaan in de POK h Utrecht. De zaak werd voor onbepaald; tijd aangehouden. Het boek sluit met een wetenschappelij ke ontmaskering van de lijfarts va» Hein rich Himmler, dr. Felix Kersten. WOENSDAG 27 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 21.30-22.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; jeugd- en tienerbibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30-17.30 u. en 19-21 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijker straatweg 177, 14.30-17.30 u.; filiaal IJmui- den-West, Zeewijkplein, 14.30-17.30 uur. Boksclub De Ring, boksles en conditie training van 19.30 tot 21.30 uur in gym zaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Asterix, jongerencentrum, Lariksstraat 1, IJmuiden-Oost, 20 uur Unctad-rollen- spel. DINSDAG 26 SEPTEMBER Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. 20 u.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6