Traj eet luchthaven - Amsterdam kan in 1976 zijn aangelegd agenda SEIN VOOR SCHIPHOLLIJN Half jaar geëist tegen ST AA T BIJNA OP GR OEN narcotica- smokkelaar bouw tunnel schil Velsen-IJmuiden Haarlemmermeer wil stations Militairen reis- EXAMENS Hoofddorp en Nieuw-Vennep Bollenstreek Beverwijk Boreling als... hond geboekt In en om Haarlem verlof geven voor Joegoslavië ■1 Jl SJ 11 aannemer de rooij iw badhoevedorp rijkswaterstaat direktle bruggen WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 PURMEREND KRUISINGEN MUSEUMPLEIN Kamerleden D’66: DUBBELBAANS TUNNELS STATIONS I I 'll 1 SCHIPHOL Nederlandse Spoor wegen n.v, verwacht, dat de regering op zeer korte termijn het sein voor de Schiphollijn op groen zal zetten. De beslissing over de aanleg van deze spoorlijn zou eigenlijk al deze maand worden genomen, maar in verband met de kabinetscrisis lijkt een be sluit voor eind september niet meer mogelijk. Van de zijde van de Spoor wegen hoopt men echter toch op spoed. Directeur mr. M. G. de Bruin van de N.S. heeft onlangs nog de verwachting uitgesproken, dat het demissionaire kabinet zich aan een beslissing zal wagen. I I I Jl I „I 14. 19 en 21.15U.: 79) 14.30, 19 21.15U.X F (Van onze medewerker in Maastricht) van”, zei de De gemeente Haarlemmermeer hoopt te Op dit kaartje is het tracé van de Schiphollijn ingetekend. De stippel lijn ten zuiden van de luchthaven loopt kilometers lang naast de Kager tocht. KlIMl. „The 21.15U.: SSMaxJM*/ f 14. 19 Donderdag 791 - - In Hoofddorp is voor een stopplaats met ruime parkeervoorzieningen in ieder geval vast een plaats gereserveerd in het plan Beukenhorst aan de zuidkant van het dorp. Het station zou dan aan de Kruis weg grenzen, zodat forensenvervoer via deze provinciale weg gemakkelijk kan plaatsvinden. Aan de westkant van Nieuw-Vennep is langs de Kagertocht en naast de sportvel den ruimte beschikbaar voor de bouw van De N.S. is van plan voor deze lijn een nieuwe oeververbinding met het noorden te fnaken. Momenteel gaat al het spoor wegverkeer over de Hembrug, die na een aanvaring vorig jaar vrij gebrekkig func tioneert. De nieuwe verbinding is ontwor pen als een traject onder Amsterdam, Het Centraal Station en het IJ door. In Am- sterdam-noord zou de spoorlijn weer bo ven de grond komen. De N.S. overweegt voorts de lijn niet alleen door te trekken naar Purmerend, maar ook naar de nieuwe stad Almere in de Flevopolder. De prognoses hierover zijn echter nog uitermate vaag, temeer daar het hele doortrekkingsproject buiten het meerjarenplan voor 1980 valt en bo vendien naar verwachting op heftige te genstand zal stuiten bij de gemeente Am sterdam. In de naaste toekomst zal de Schiphol lijn in Haarlemmermeer een belangrijker functie moteen gaan vervullen dan uit sluitend die met betrekking tot de luchtha ven Schiphol. Haarlemmermeer heeft na melijk vorig jaar aangekondigd nog hoog uit tien jaar in het huidige hoge tempo te kunnen blijven bouwen aan huizen voor werknemers in de randstad-industrieën. Daarna moeten deze mensen kunnen wor den gehuisvest in de kop van Noord- Holland en voor de verwerking van het dan zeer intensief wordende forensenver voer dient de nieuwe Schiphollijn volgens Haarlemmermeer te worden doorgetrok ken naar het noorden. Vooruitlopend op de definitieve beslis sing over de Schiphollijn heeft de rege ring de Nederlandase Spoorwegen al toe stemming gegeven voor de bouw van een drietal kunstwerken in het toekomstig tracé. Deze werkzaamheden worden uitge- vorrd op plaatsen, die straks niet meer bereikbaar zullen zijn. Bij de bouw van het nieuwe luchthavencomplex werd des tijds al een tunnel gemaakt onder een van de landingsbanen en momenteel is men naast het stationsgebouw op Schip- hol-centrum bezig met de voltooiing van een bouwput voor het ondergrondse N.S.- •tation op de luchthaven. een eenvoudige halteplaats. De parkeer terreinen van het sportcomplex zouden hier ook kunnen dienen als stalling voor auto’s van de treinreizigers. Buiten Haarlemmermeer komt de Schip hollijn bij Warmond op het tracé van de spoorlijn Haarlem-Den Haag terecht, die in de toekomst in verband daarmee mis schien dubbeibaans wordt gemaakt. Behalve in Leiden en Den Haag zijn nergens stopplaatsen voor de Schiphollijn ontworpen. De treinen moeten volgens de Nederlandse Spoorwegen op het traject Amsteradm-Den Haag namelijk honderd- zestig kilometer per uur kunnen rijden. In verband daarmee wil men ook voorko men, dat er gelijkvloerse kruisingen met wegen en dus overwegen ontstaan. Waar mogelijk zal de weg over de spoor baan heen worden geleid of met tunnels onder de baan door. Hoe de situatie bij de drukke Kruisweg en de Ringvaart zal worden, is nog niet te voorzien.„Wij gaan er vanuit, dat de Schiphollijn een krui- singsvrij traject krijgt”, vertelde men ons bij de Nederlandse Spoorwegen. en 21.15 14, 19 en Beide Kamerleden wijzen er op, dat het zojuist afgesloten staatsbezoek van het koninklijk paar aan Joego-Slavië duide lijk heeft gemaakt, dat de onderlinge betrekkingen op talrijke terreinen zeer hartelijk van aard zijn waarom zij con cluderen, dat nu het moment is aangebro ken om in ieder geval Joego-Slavië te halen uit het rijtje van „moeilijke” lan den. Op de luchthaven Schiphol komt een station van de Schiphollijn. Omdat de treinen het areaal ondergronds gaan doorkruisen, moeten daarvoor nu al de nodige voorzieningen worden ge troffen. kunnen bewerkstelligen, dat in i»der geval nabij Hoofddorp een stopplaats voor de Schipholtrein in de plannen wordt opge nomen. Minder urgent, maar ook zeer belangrijk, acht Haarlemmermeer een sta tion bij Nieuw-Vennep. In verband met de groei van beide dorpen (Hoofddorp binnen vijf jaar naar 30.000 en Nieuw- Vennep naar 15.000 inwoners) denkt men met succes de bouw van deze stations te kunnen bepleiten. het om een deze voor de VOETBAL. Voor de eerste divisie van de Engelse league is dinsdagavond in Londen de wedstrijd ArsenalBirming ham City gespeeld. Arsenal won met 2-0. Deze zienswijze van het Haarlemmer- meerse gemeentebestuur correspondeert met die van de Nederlandse Spoorwegen. In haar plannen voor na 1980 heeft de N.S. een verlenging van de Schiphollijn opgenomen. Op papier is het tracé inmid dels doorgetrokken tot Purmerend, dat in de naaste toekomst een grote woonstad wordt. Ten noorden van de Ringvaart om Haarlemmermeer wordt gewerkt aan een tunnel in het kunstwerk, dat Rijkswater staat bouwt voor de kruising van rijksweg 4 en de ringweg om Amsterdam. Deze kruising krijgt een klaverbladachtig ka rakter en de Schiphollijn, die Amsterdam volgens het tracé-ontwerp verlaat via de middenberm van rijksweg 4, duikt hier straks onder de ringweg door om iedere gelijkvloerse kruising te vermijden. Even voorbij het klaverblad Badhoevedorp gaat de Schiphollijn de middenberm van de rijksweg verlaten om ondergronds ooste lijk van deze weg de luchthaven te berei ken. De Schipholtreinen komen pas weer zuidelijk van het luchthavenareaal boven de grond. Tekenend achtte de officier de geheime schuilplaats in de riante bungalow van Paucksch in Vaesrade-Nuth, waar de poli tie verdachte op 4 september aantrof. De Duitser verklaarde, dat het geen schuil plaats was, maar slechts een verfraaiing van het huis. In Zweden en Duitsland werd Paucksch al vaker bestraft, onder meer wegens illegale handel in stoffen, die daar onder de Narcoticawet vallen. „De Duitser mag wel degelijk worden beschouwd als een gevaar voor de openbare orde”, aldus de officier van Justitie. Paucksch verklaarde samen met zijn raadsman, mr. M. Moszkowicz, herhaalde lijk te hebben geprobeerd om de officiële ongewenstheid van zijn verblijf in ons land ongedaan te maken. De brief van zijn pleiter, waarin stond dat de pogingen op niets waren uitgelopen, zou hij niet hebben opengemaakt, zo zei hij voor de rechtbank. Mr. Gonsalves bestempelde deze verkla ring als „ongeloofwaardig”. Zijn eis zes maanden is de maximumstraf die men voor ongewenst verblijf in ons land kan krijgen. De rechtbank zal op 10 oktober het vonnis bekendmaken. DIVERSEN x Frans Roozen Vogelenzangseweg) Vogelen zang. Zomershow met lelies en zomerbloemen in kas en showtuin. Dagelijks geopend 8-17 uur. Van Grieken (Vogelenzangseweg, Vogelen zang), bloemenshowtuln met exotische vogels. Dagelijks van 8-17 uur geopend. Treslong (Hillegom). Dagelijks, behalve maan dag, diner-dansant. Linnaeushof, Bennebroek. Groot recreatiepark met bloemen en ontspanning o.a. midgetgolf, speeltuin, bootjes, mlnlspoorbaan en ktnderpa- radijs. Dag. geopend van 9-18 uur. De vele polderwegen in Haarlemmermeer zullen de ontwerpers van de Schiphollijn bij de detaillering van de plannen nog voor heel wat problemen stellen. Haar lemmermeer wordt namelijk zowel in noord-zuid- als in oost-west-richting iede re drie kilometer doorsneden door parallel lopende wegen. Voordat de Schiphollijn de polder tussen rijksweg 4 en Buitenkaag verlaat, snijdt zij volgens het ontwerptra- cé zesmaal een lokale weg, eenmaal een provinciale en nog eenmaal een rijksweg. Op de kaart is te zien, dat het tracé ten noord-oosten van de buurtschap De Hoek de Rijnlanderweg ovesrteekt en daarna vlakbij Hoofddorp de Kruisweg. De Schiphollijn loopt vervolgens vlak langs de Kagertocht tot onder Abbe- nes. Op dit traject snijdt zij de Benne- broekerweg, de Venneperweg. de Lisser- Hoofdvaart over; tussen Lisserweg en Heijelaan duikt de lijn nogmaals onder rijksweg 4 door. Deze opsomming van kruisingen met wegen en vaarten wordt in de toekomst nog groter wanneer de provinciale weg 21 van Leimuiderbrug richting Bollenstreek is gerealiseerd. Volgens de gemeente Haarlemmermeer zijn de Nederlandse Spoorwegen op de hoogte van haar wensen ten aanzien van de stations. In het ontwerp-plan van de Schiphollijn zijn echter nog geen van beide halteplaatsen opgenomen. Z 7 j sa.vn „U hoort er wel meer ontvanger en de heer Wassenaar, blij zijn plicht gedaan te hebben, ver trok. Hij vond het wel merkwaardig dat hij geen naam hoefde op te geven en dat er niets in het trouw boekje werd geschreven. Maar ja, hij zou er nog wel meer van horen Deze week kwam de wijkzuster van het Groene Kruis, die via de dokter van de geboorte gehoord had, op bezoek. Het echtpaar zei haar niet te begrijpen dat er niets in het trouw boekje stond en ook de zuster vond het vreemd, dat zij geen bericht van de gemeente had gekregen, wat an ders altijd gebeurt. „U moet maar eens bellen”, zei ze, „want dit klopt niet.” De heer Wassenaar deed dit en hoorde toen dat hij geen aangifte van zijn zoon had gedaan. In de familie en op het gemeentehuis is weliswaar hartelijk gelachen, maar aangifte is niet meer mogelijk, tenzij d§ officier van Justitie mach tiging verleent. Alle betrokkenen re kenen er op dat de officier de hand over het hart zal strijken, zodat het kind alsnog kan worden ingeschre ven. De Schiphollijn is een project waarvoor de Nederlandse Spoorwegen in 1969 de plannen al gereed hadden. De lijn wordt *n nieuwe spoorwegverbinding tussen Am sterdam-Schiphol-Leiden en Den Haag. De realisering gaat volgens het prijspeil van 1972 ongeveer zeshonderd miljoen gulden kosten. Wat betreft de bouwtijd wordt rekening gehouden met een periode van acht jaar. BIOSCOPEN City Theater, woensdag 20 u.: „De bedrieger bedrogen”; donderdag 20 u.: „De pastoor kan geen bloot meer zien”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beekckestijn en Felison, Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. geopend van 14 u. tot 17 u. Bedrijfsmusea Hoogovens. Bessemerstraat. Velsen-Noord, donderdag geopend van 12 u. tot 13.30 u.; geopend zijn de afdeling „archeologi sche bodemvondsten” en de tentoonstelling „In en om de Breesaap Voor groepen zal na afspraak (tel. 02510-94159 of 91022) ook bezoek op werkdagen op andere uren mogelijk zijn. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 u. tot 12 uur te bezichtigen. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze medewerker in Minnertsga) MINNERTSGA. De jonge veehouder Germ Wassenaar uit het Friese dorp Minnertsga heeft vorige week op het gemeentehuis van Barradeel in Sex- bierum, zonder dat dit zijn bedoeling was en zonder dat hij het wist, een hond aangegeven. De simpele oor zaak: hij kwam voor het verkeerde loket, dat van de gemeente-ontvan- ger. Hij moet daar wel gezegd heb ben dat hij zijn eerste kind wilde aangeven, maar de gemeente-ont- vanger verstond, dat hond ging en boekte hondenbelasting. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) Vandaag en morgen 20.15u.: Toneelgroep Centrum met ,.Vi» voor vier’’. Toneelschuur (Smedestraat 23) Donderdag 20.30 u.: Toneelgroep Centrum met „Jarig in plastic” en „Verschuivingen 2”. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestraat 13) Don derdag 20.00 u.: Indonesische muziekgroep „Na- firi Tuhan”, met folkloristische dansen en mu ziek. Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23) Donderdag 15.00 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Zodra de regering akkoord is gegaan met de aanleg willen de Nederlandse Spoorwegen beginnen met de eerste fase van de bouw, het traject tussen Amster dam en Schiphol. De aanleg van dit spoorweggedeelte zou in 1976 klaar kun nen zijn, indien nog dit jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. Men hoopt het tracé in Amsterdam te kunnen doortrekken tot het Museumplein om zo ook het zuidelijk deel van de hoofdstad binnen het bereik van het lan delijke spoorwegnet te brengen. Blijkt het Museumplein voorlopig niet haalbaar de verkeersdrukte in Amsterdam zou de aanleg niet kunnen toelaten dan willen de Nederlandse Spoorwegen de nieuwe Schiphollijn laten aansluiten op het ring- spoor rond Amsterdam, dat in de naaste toekomst wordt aangelegd op de tientallen jaren geleden als werkverschaffingsobject opgeworpen dijk. Via het ringspoor kan de Schipholtrein dan station Sloterdijk bereiken en van daaruit weer aansluiting geven op het landelijke lijnennet. AMSTERDAM (Gem. Un.) Kandidaats examen opvoedkunde mevrouw I E. Bennema-Wagenaar, Zandvoort; kandi daatsexamen econometrie F. Spaans, Haarlem (cum laude); kandidaatsexamen scheikunde H. van den Berg. Badhoeve dorp en M. Th. A. Teeling, IJmuiden. i mevrouw Zandvoort; econometrie F. MAASTRICHT. Tegen de Duitse „narcotica-koning” Karl Paucksch (33) heeft de Maastrichtse officier van Justitie, mr. R. Gonsalves gisteren een gevangenis straf van zes maanden geëist. De Duitser stond terecht omdat hij als ongewenste vreemdeling Nederland niet had verlaten. „Paucksch heeft de Vreemdelingenwetge ving gesaboteerd”, aldus mr. Gonsalves. BIOSCOPEN Kenneer Theater, Zeestraat. 19 en 21.13 u. „De bastaard”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: „De vier vuisten van de duivel”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie van Rle de Boer (houtsneden en gouaches), geopend tot 30 september van dinsdag tot en et zaterdag van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize Scheybeeck, Velserweg 2. Geopend van 19.30 tot 21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins. Lijsterbes laan 23, Beverwijk. tel. 02510-25120. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den mej. Goudsmit en Visser (beiden D’66) hebben minister De Koster (Defensie) ge vraagd om Joego-Slavië te schrappen uit het lijstje van landen, waarvoor geldt dat bepaalde categorieën Nederlandse militai ren in principe geen toestemming krijgen voor het brengen van een privé-bezoek. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 111) 15.30, en 19.30U.: „Gejaagd door de wind”, 14j. Donderdag 15.30 en 20.00 u.: „De peetvader", 14 j. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 uur: „Blue Movie” 18 j. Lido (Houtplein) Burglars”. 14 j. I „Shoot out”, 14j. Luxor (Gr. Houtstr. „What's up doe” a.l. Roxy (KI. Houtstr. 79) 14.30. 19 en „Liefdesvariaties” 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u..Hercules”, 14J. Studio (Gr. Markt) 20.00 u.„Angélique”. 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u, tevens donderdag 14.15U...Carnal knowledge”, 18j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 63) perma nente tentoonstelling Hals’ meesterwerken en Prentenkabinet: tentoonstelling moderne kunst met o.a. Jan Toorop. Jan Sluyters. P. Mondri aan, Herman Kruyder. Leo Gestel. Geopend ma. t.m. za. 10-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16). Tentoonstelling van grafisch werk van Jacques Callot. Perma nente tentoonstelling van schilderijen, tekenin gen, fossielen mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend di. t.m. za. 10- 17 uur. 1ste zondag v. d. maand 13.00-17.00 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Ten toonstelling .Spiegel van voorbije vroomheid”, bid- en devotieprentjes vanaf 17de eeuw. Tot en met 3 dec. Permanente tentoonstelling oude en religieuze kunst. Geopend dl. t.m. za. 10-1» uur en 13.30-17 uur. Zo. 14-17 uur. Stichting Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121). Expositie uitleenkunst. Eigentijdse Neder landse schilderijen grafiek. Wandkleden en kleinplastiek. Di. t.m. vr. 13-17 u. zat. 11-17 u. do.-avond 20-22 uur. Cruquiusmuseum (bij Ringvaart. Haarlemmer meer). Oudhollandse molens maquette water standen stormramp 1953, oud stoomgemaal etc. Geopend ma. t.m. vrij. 9-16 uur. za. 9-12 uur. Vishal (Gr. Markt), Tentoonstelling uit eigen bezit, nieuwe figuratie. Geopend dag. 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Vleeshal (Gr. Markt). Eerste etage tentoon stelling met als kern Cobra met werk van o.a. Karei Appel, Corneille, Constant. Begane grond tentoonstelling kinetische objecten en abstracte kunstwerken uit bezit Frans Halsmuseum en gemeente Haarlem. Dag. geopend 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Galerie El Lotus (Pieter Kiesstraat 33) Ten toonstelling realistische schilder Roland Lad- wich tevens Jan Haams met keramiek. Dag. geopend beh. maandag 10-17 uur. Tot en met 8 okt. Stichting MACRO-centrum Kosmos (Amster- damstraat 61). Expositie m.b.t. de ruimtevaart, astronomie, geologie, etc. Dag. geopend 12-17 uur. Elke avond beh. zat. en zon. 19.30-22.00 uur. Galerie Eyiders (Haltestraat 77. Zandvoort). Expositie van de schilder Anton Rooskens en de beeldhouwer Jan Dokter. Dag. geopend 13-17 uur. Tot en met 28 sept. Huis in de duinen (Herman Heijermansweg, Zandvoort) Fotoexpositie van de arts G. J. L. Offerhaus. Dag. geopend 10-12. 15-17 en 19-21 uur. Tot en met 16 okt. diversen Stadhuis. Donderdag 15.30 u.vergadering commissie planologie. Raadhuis Heemstede: Donderdag IB.OOu.: Ge meenteraadsvergadering. Wijkcentrum Europawljk (Laan van Angers 2). Dlnsd. 10-12 u. vrtjd. 14-18 uur spreekuur. Bowlingcentrum (t.o. Honkbalstadlon) Dag. geopend 13.00-02.00 uur. Zat. en zo. 11.00-02.00 u. jeugdbowlen iedere za. en zo. 11-13 uur. Thljsse’s Hof (Mollaan. Bloemendaal). Plan ten- en vogeltuln dagelijks 9-17 uur. Biologisch Centrum „De Duyvetil” (Vogelen zangseweg bij „Oase”). Tentoonstelling over het insektenleven, geopend zo. 11-17 u. Elke zon. 13 u.: Natuurwandeling o.l.v. gids. Bezoekers Centrum (ingang Koevlak Zeeweg Overveen). „Van vloedlijn tot binnenduin”. Alles wat leeft in de Noordzee, op het strand en in de duinen. Geopend 9-17 uur. Hotel Bouwes (Zandvoort). Dag. diner-dansant met het orkest Toni Damon. Dolfirama (Zandvoort), dagelijks 10.30, 12, 14 en 16 uur. Di.. vrijd., zat. avondvoorstellingen om 21 uur. Bowlingcentrum (Burg. v. Fenemaplein. Zand voort). Dagelijks 14.00 uur. Latemdl (Diaconiehuisstraat 1, Zandvoort). Dagelijks, behalve maandag, 20-03 u. orkestmu ziek. Le Perroquet (bij station van Zandvoort). dagelijks optreden zigeunerorkest.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11