Klassieke damesschoen bij MIDDELEEUWSE DEVOTIE TE PRONK IN BRUSSEL hersteld weer in ere Ruysdael van 4 m Frans Halsmuseum koopt stilleven g Nog 3 dagen Zomerbontverkoop I O Citizen. Voor hetzelfde geld beter bij de tijd. Zeven eeuwen kunst en beschaving Radiodocumentaire over kerksonate Omroepen stellen maximum voor quizprijzen Bij „Hair” voldaan aan voorwaarden panty short de panty met het korte broekje en de lange benen Invloed Provo op de samenleving NOS met nieuwe jeugdserie 76.50. Goede Bijverdienste voor Gehuwde dames 13 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 ft N OS-documentaire r f Smaakvol 17-steens horloge. In schitterende kast. Japanse precisie. Alleen als je behoort tot de grootste horloge- Bontmodehuis D!CK BARTELS BONTSTIKSTERS BONTSTOFFEERSTERS KEERMEISJES 0 (/model Élw j Schilderijendiefstal in Hasselt BRUSSEL Onder de benaming Rijn en Maas, Kunst en Beschaving 800 tot 1400 is thans in het Brussels Museum voor Kunst en Geschiede nis aan het Jubelpark (ingang Ner- vierlaan) een tentoonstelling van middeleeuwse rijkdom te zien. Ze omvat over een periode, die uit de Karolingische tijd reikt tot aan het begin van de renaissance alle cul tuurvormen uit een smeltkroes van vroege Europese geschiedenis en cultuur, het gebied van Rijn en Maas. BATA INTERNATIONAL heeft I het de verzamelde modepers bij de I presentatie van haar nieuwe I herfst- en wintercollectie bepaald niet gemakkelijk gemaakt. Gaat u I in gedachten nu eens op mijn stoel zitten. Plotseling komt daar een dolle meid als Corrie van Gorp op draven die je dan op de meest meeslepende muziek, die je je maar kunt voorstellen, allerlei schoentjes laat zien. Nu nam ze de hele klus natuurlijk niet alleen op haar schouders of voeten, wat u maar wilt, doch werd hierin voor treffelijk terzijde gestaan door twee shoe-men en een aantal shoe-mannequins, onder wie ik zelfs Olga de Haas van het Natio naal Ballet ontdekte. „Zwaard van Ardoewaan*' producenten ter wereld kun je ’m aanbieden voor maar I ADVERTENTIE Neurenberg afgestane Bé TER MAAT fVWWWWWWWWVWWWAAAWVVWVWWWWWWVWWWWVWlAAIWWIAAAAAAAIWWVWWWAAAA^^ ADVERTENTIE STAPELSTEIQERS ADVERTENTIE ADVERTENTIE dB is, 10 tafonror J.Hart b.v., Leidsepleis, Amstndn. De omroepen hebben deze regeling ge troffen om de bij het publiek postgevatte mening, dat bij quiz-programma’s met geld en dure prijzen 'wordt gesmeten’, weg te nemen. Quiz-programma’s behoren overigens tot de goedkoopste programma- soorten. JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 0 28 - 25 84 96 b.g.g. 32 67 92 Verhuur Montage Demontage Geklede damesschoen van zwart lakleer. NOU, DAT WAS ME het showtje wel. Lekker swingend met Peggy Lee’s Big Spender werd de nodige aandacht gespendeerd aan lakpumps met pla teauzolen en dan kun je moeilijk het kleurige patchwork op het bovenblad over de voet zien. Zo mogelijk nog swingender met Ella Fitzgerald volg den de kleurige halfhoge laarsjes met plateauzolen, die we eveneens te zien krijgen bij de hogere laarzen. Aanmelden' Wagenweg 146 na telef. afspraak 316529, na 6.00 uur 324672 of 326148 vraagt voor »iii aielier: voor enkele dagen per week ook voor halve dagen nog dagen Wat dan van de tentoonstelling rest is een kostelijke, maar niet kostbare catalo gus van meer dan 400 bladzijden in folio, met 616 zwart-wit-afbeeldingen en 22 kleu- platen een tentoonstelling in eigen huis die tegen de haast onbegrijpelijk lage prijs van 250 franc ter beschikking staat. Die catalogus behandelt met afbeeldingen en commentaren ook de kerkgebouwen, die in de tentoonstellingszalen door diapo sitieven worden opgeroepen. 4 GROTE HOUTSTRAAT 26-30 HAARLEM Alleen de TROS heeft zich het recht voorbehouden, aan de hand van de prak tijk te beoordelen, of deze omroep haar deelname aan de overeenkomst in de toekomst al dan niet zal moeten opzeggen. HILVERSUM. De verschillende om roeporganisaties hebben op basis van vrij willigheid onderling besloten, bij quiz- programma’s per deelnemer maximaal 1500,- in geld dan wel aan goederen tegen winkelwaarde aan prijzen beschik baar te stellen. Deze maximale prijs zal als regel slechts aan de winnaar(s) wor den uitgekeerd. Het bedrag van 1500,- mag ook worden beschouwd als maxi mum gemiddelde van de winnaarsprijzen bij een afgeronde serie uitzendingen van een bepaalde quiz, zo heeft men besloten. In de documentaire wordt ingegaan op de wijze, waarop Provo zich manifesteer de: met happenings, demonstraties, versto ringen, uiterlijk en de reactie van de samenleving daarop, het optreden van po litie en justitie, de tot stand gekomen maatschappelijke veranderingen, de mis schien grotere tolerantie en dergelijke. gisch kruis (het enige ten noorden van de Alpen bewaard gebleven grote, met edel stenen versierde kruis uit de Karolingische tijd) en de Egbertusschrijn, een van de toppen van de kunst uit de Ottoonse tijd. Ontoereikend werken in de intieme sfeer van de tentoonstellingsruimten de werken van de Maaslandse beeldsnijders uit de 13e eeuw, met hun door de tijd veredelde vuurresten. De tentoonstelling komt uit Keulen; ze trok er deze zomer meer dan 200.000 be zoekers. Ze blijft tot eind oktober in Brussel. Daarna gaan de 400 werken terug naar de 150 instellingen uit 12 landen die ze afstonden. Voor enkele quiz-programma’s, waarin vaak een veelvoud van het thans als maximum gestelde bedrag kon worden verdiend of gewonnen, zal de nieuwe regeling wel enige consequenties met zich meebrengen. HILVERSUM. De NOS-radio brengt in het nieuwe seizoen in de wekelijkse rubriek „Aspecten van de kamermuziek” een serie van 10 uitzendingen, die zijn gewijd aan de sonata da chiesa, de kerk sonate. Het gaat in deze uitzendingen, waarvan de eerste op woensdag 4 oktober van 14.30 tot 15.29 uur op Hilversum II te horen is, om nude composities, die in veel gevallen in meer dan twee eeuwen niet tot klinken zijn gebracht. In de uitzendingen wordt door de sa mensteller van de serie, Rieuwert Blok, uiteengezet hoe de sonata da chiesa in Italië is ontstaan en zich heeft ontwikkeld en op welke wijze andere Europese lan den deze vorm hebben overgenomen. Rieuwert Blok koos uit buitenlandse bi bliotheken een aantal sonates, waarvan de muzikale waarde zodanig is, dat men zeggen kan dat zij terecht onder het „stof van eeuwen” vandaan zijn gehaald. Vraag onze conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW HAARLEM. Het Frans Halsmuseum is een jachtstilleven van Salomon Ruys dael rijker. Het is, zoals de directeur van het museum, de heer D. H. Couvee ons meedeelde, dezer dagen gekocht op de Delftse Antiekbeurs van de Amsterdamse antiquair P. de Boer. er voortreffelijke trotteurs, waarmee u de bossen en de velden terdege kunt belagen. VOOR DE MANNEN, ik heb het u al eens eerder mogen vertellen, zet de plateauzool-tendens zich voort, al is het niet op dat hoge niveau als bij de dames. De heren gaan er nu met een verhoogde neus vandoor en bij de sportievere schoen spreken de contrast- stiksels mij erg aan. Laarzen in ver schillende hoogten ontbreken ook hier niet, terwijl de Buggy’s nog steeds tot de bestsellers behoren. Al met al heeft Bata International er domweg voor gezorgd dat iedereen wel iets van haar of zijn gading kan vinden, zodat de kreet „Ping... kassa!” in de onderscheiden zaken wel niet zal uitblijven. t/m 1 oktober amsterdam f loriade Alle bontmantels hebben speciale prijzen. Laat deze kans niet voorbij gaan. In deze documentaire van Manus van de Kamp en Dick Leurdijk komen onder meer aan het woord prof. dr. W. Buikhui- zen uit Groningen, de oud-provo’s Luud Schimmelpennink, Robert Jasper Groot- veld en Roel van Duyn, mr. J. van Hall, oud-burgemeester van Amsterdam, en prof. mr. L. H. C. Hulsman uit Rotterdam. Bij de modieuze laarzen, „die voet en been recht doen wedervaren” zoals de ladyspeaker ons instructief voorhoudt, weerklinkt wat gedragener muziek. En terecht, want deze fraaie suède en leren laarzen vervaardigd van de fijn ste materialen en in rustige tinten gehouden, waaronder grijs, worden hierdoor op uitstekende wijze omlijst. In verschillende kleuren suède en leer, soms in één model verwerkt, zijn De werken, die een waarde zouden vertegenwoordigen van minstens 300.000 hingen sinds 10 dagen op een tentoonstel ling in een vroegere kerk. 70 ha. glorie 24000 M2 overdekt 9.30-22.30 uur trein/entree NS-station» en 1664, in de tijd dat het jachtstilleven in opkomst was. Er zijn er zes definitief bekend onder de honderden werken van Salomon Ruysdael, waarvan er een in het Nationaal Museum in Kopenhagen, een in het Louvre, een in het museum Bredius in Den Haag en de overigen bij particulie ren. Op de andere bekende werken vindt men voor een deel dezelfde attributen terug, die ook op het aangekochte zijn te zien. Na afloop van de Delftse Antiekbeurs zal het stilleven in het Frans Halsmuseum een plaatsje krijgen. Er is nog een aankoop gedaan, een zilveren theepot, nu nog te zien in de stand van A. C. Beeling op dezelfde beurs. Het is van Haarlemse makelij, getuige het meesterteken, dat bijna gelijk is aan dat, wat onder nr. 69 voorkomt in de classifi catie van Elias Voet jr. en dat door hem als Haarlems is geïdentificeerd. Het bolvormi ge theepotje is opder en boven versierd met een acanthusbladmotief, verbonden met lobvormig drijfwerk. Het is in 1715 gemaakt. Van een anonieme inbruikleen- gever bevinden zich momenteel nog twee dergelijke theepotten in het Frans Hals museum. HASSELT. De politie van Hasselt heeft dinsdag de titels bekendgemaakt van 24 schilderijen van de Nederlandse verzamelaar Peter Johannes Fleuren uit Stamprooi die van een tentoonstelling in As bij Hasselt werden gestolen in de nacht van zondag op maandag. Het stilleven, een paneeltje groot 43Vz x 36 cm is om meer redenen belangrijk voor het Frans Halsmuseum. Een der redenen is natuurlijk dat Salomon van Ruysdael, die van 1602-1670 leefde, een der bekende Haarlemse schilders is ge weest, waarvan het museum reeds drie riviergezichten kan tonen. Twee ervan zijn eigen bezit, een derde is een bruik leen van het rijk. Dit stilleven is aange kocht, omdat Ruysdael slechts enkele van deze stukken heeft geschilderd tussen 1659 (in de b/auwe verpakking) Hoofdpersonen in deze serie, zijn Huoon van Ardoewaan en zijn tweelingbroer Morholt, die na een kruistocht tegen de heidenen terugkeren in een door de pest geteisterd Ardoewaan en daar moeten gaan uitmaken, wie over Ardoewaan zal gaan regeren. De hoofdrollen in deze serie worden ge speeld door Jef Demedts, Vera Verloft en Frans Maas. HILVERSUM. De NOS-televisie gaat zondag 1 oktober een documentaire van een uur uitzenden over het verschijnsel Provo en de invloed, die de Provo’s op de samenleving hebben gehad. Deze docu mentaire, die de titel „Omzien in verwon dering” heeft gekregen, is zondag van 21.35 tot 22.35 uur te zien op Nederland 2. UTRECHT. De musical „Hair” in Enschede is gisteravond normaal doorge gaan. De producent van de musical heeft op het allerlaatste moment aan het door de bij het NW aangesloten Algemene Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars gestelde ultimatum voldaan en de gete kende arbeidscontracten bij de bond gede poneerd. Dat gebeurde dinsdagmiddag om streeks half vier, kort voordat de bus met de ongeveer 30 medewerkers uit Amster dam naar Enschede moest vertrekken. Alle medewerkers waren present. ANOUK-secretaris J. Koelemij kon ze het nieuws persoonlijk mededelen. De expositie is zo ingericht dat de on derlinge vergelijkbaarheid van de kunst werken en de wisselwerking tussen de cul tuurstromingen duidelijk zijn te volgen. Wat op deze tentoonstelling in beperkte mate te zien is, zijn voorbeelden van de aan de architectuur gebonden glasschil derkunst. Het risico werd te groot geacht om een raam bijvoorbeeld uit de Dom van Keulen naar Brussel over te bren gen. omdat het op zijn minst 12 keer zou moeten worden verplaatst. De geschiedenis van de kerksonate speelt zich voornamelijk af in de Barok periode (van 1600 tot 1750). Voor de uitvoering van de sonates voor de radiose rie werd de voor die tijd meest karakte ristieke combinatie gekozen, nl. twee vio len, orgel en viola da gamba. De uitvoe renden zijn Bouw Lemkes en Jeanne Vos, viool, Rieuwert Blok, orgel, Nelly Duin, viola da gamba en Henk Guldemond, contrabas. Voor een aantal composities Laars met plateauzool in diverse kleuren. en een - werd gebruik gemaakt van het omstreeks 1770 gedateerde kabinetorgel in de NCRV- studio in Hilversum. De radioserie, waarvan de eerste afleve ring op 4 oktober is gewijd aan de Italiaanse periode 1600 tot 1650, wordt gepresenteerd door Menno Feenstra. HILVERSUM. De NOS-televisie be gint komende zondag met een nieuwe jeugdserie in dertien afleveringen. „Het zwaard van Ardoewaan” is een prokuktie van de Belgische televisie BRT. De afle veringen zijn iedere zondag van 19.05 tot 19.30 uur op Nederland 2 te zien. In deze film vol avntuur, haat en nijd, jaloezie, eer- en heerszucht, opstanden en oorlogen gaat het om de heerschappij over, Ardoe waan. Voor het vorige geeft de expositie van een 400 meesterwerken, afgestaan door tal van musea, kloosters en door de kathe dralen en kerken uit Aken, Keulen, Trier, Maastricht, Luik, Doornik en Antwerpen niet alleen een compleet, maar tevens on gewoon rijk overzicht van een vooral aan grijpende wereld van middeleeuwse ge loofsbeleving. Naast de oorkonden en munten, de voor beelden van dichtkunst en muziek, de met oneindig geduld verluchte boeken en de boekbanden, de miniaturen zijn er de re liekschrijnen, ingelegd met bergkristal, halfedelstenen en email, de gotische en ro- maanse beelden van Christus, van de Ma donna, van heiligen in hout, koper of brons, tal van kostbaarheden van de ivoorsnijkunst en edelsmeedwerk. Er lig gen ook merkwaardige weefsels van om streeks het jaar 1000, die bewij zen hoe het huwelijk van Otto II met prin ses Theophanu van Byzantium vage in vloeden van Byzantijnse kunst ver voor de kruistochten in de gebieden van Maas en Rijn hebben gekatalyseerd. Hoogtepunten, voor zover daarvan kan worden gesproken, zijn de geel-koperen doopvont van Reinier van Hoei van de St. Bartholomeuskerk te Luik, het door Ardeens-Carolin- 8 *1 BIJZONDER VERHEUGEND was het te constateren dat er dit keer door de inkopers ruime aandacht was be steed aan de klassieke damesschoen. Tot nu toe leek het er veel op, dat deze categorie schoenen bij de heren naar een zwarte bladzijde van hun grote opschrijfboek was verbannen. Gelukkig hebben zij hun leven gebe terd, hetgeen resulteerde in een uiter mate fraaie collectie van laag- tot hooggehakte modellen. Fijn kalfs- en lakleer werden hier veelal voor ge bruikt. Metalen versieringen verleven digden de verschillende modellen. Wat nu de uitgesproken kleur is voor de damesschoenen in het komen de seizoen is echt niet te zeggen. Bata heeft in ieder geval alle kleuren van de regenboog en ook nog die tinten, die u daarin vergeefs zult zoeken. Trotteurs nal-collectie. Links, inktblauw suède in combinatie met wijnrood leer. Rechts een combinatie van paars met purperrood leer. X e Enkel-bootie. zowel in suède als in leer verkrijgbaar.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13