AZ-aanvaller Vredenburg: de ploeg in maar voor mij hoeft iets dergelijks niet meer SPELEN OM WERELDBEKER VOOR Trainer Ferreiro I I I „Het was een sportieve uitdaging, „Eenheid I i groeit nog steeds” JOH AN CRUYFF AFGEDANE ZAAK negatief spelend Ajax dan „Ik verwacht een minder in Buenos Aires” te oio o *•«0100 a I Robert Heinz overleden Ajax speelde met Blauw-Zwart (7-1) □QÖOD W i I 1 i O Tl A u. i ,3^01 000 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 19 99 m« JciZBnnnr»*- lil. iiO Babbeltje Eindronde (Van onze sportredactie) 1 'WWWWWVVWWWWWWW'AfV\AAfV>ARWVVWVVVWVVVWVVVVVW (Van onze sportredactie) Typisch, genoeg is Gerard Vreden- van zondag tegen waarschijnlijk JOHN DRIESKENS /tfWVVVWWWVVWWVVWVVVIAfVVVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWWVIfVVIAfVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVUVVVVVVVVVWVVWVt WWIjlflIVWVIfVUVVVWVVIAfWUWVlAMVWWVWVVVVIAfVVVWWIAfWVVVVVVVVIAfVVtflJUVMVVVVVVVW^ MARC SERNÉ MWIAMWWIAMAMAMMIMAAMAMMMV^^ na de „Ik geef toe” vervolgt de Uitgeester „dat sommige jongens wat huiverig stonden tegenover een weekend in re traite. Maar nu er resultaten komen, is die mening gewijzigd. Je voetbalt ten slotte voor de centen en als je een overwinningspremie pakt (vijfhonderd gulden) dan vergeet je de nadelen die aan zo’n weekend kleven. Zo zie ik het tenminste. We leren elkaar tijdens die dagen beter kennen en je hebt meer voor je medespelers over”. Haarlem—AZ '67 FC Amsterdam—MW Go Ahead EaglesSparta PSVExcelsior NEC—FC Den Haag Groningen—FC Twente FC UtrechtTelstar Fortuna VI.Veendam HeraclesHeerenveen Roda JCVitesse GraafschapDordrecht SC CambuurEindhoven VolendamHelmond Sport 3 1 2 1 3 3 1 1 3 1 1 3 1 •net dat ene punt wel zo, dat wij nooit uit handen ven”. ken omdat het politiebureau beveiligd is met prikkeldraad tegen eventuele bomaanslagen, maakt men zich niet bezorgd over explosieve situaties die zich tijdens 90 minuten voetbal kunnen voordoen UITGEEST. Op het Haarlem-ter- rein ontmoeten zondag de eredivisie- nieuwelingen Haarlem en AZ’67 elkaar. Haarlem zoekt dat lijdt alien twijfel revanche voor de nederlagen tegen Sparta en MVV. AZ’67 op zijn beurt wil na de matige start de opgaande lijn (drie punten tegen MVV en FC Utrecht) voortzetten. Tevens lijkt het treffen op eredivisie-niveau (Haarlem won vorig jaar beide ontmoetingen te gen AZ’67 in de eerste divisie) zonder meer interessant te worden. De tototips van Gerard Vredenburg luiden: zien was. Ferreiro later: „Dat kwam dan door het verschrikkelijk negatieve voetbal van Ajax. Donderdag verwacht ik een ander elftal als tegenstander. Ajax zal voor eigen publiek toch moei lijk net zo kunnen voetballen als het tegen ons deed in Argentinië” Het kwam goed en Vredenburg be gint wekelijks beter te spelen. Zelf is hij erg bescheiden, maar iedereen noemde hem afgelopen zondag tegen FC Utrecht de grote man en de grond legger van beide doelpunten. „Ik speel de voor mijzelf niet zo lekker. Utrecht viel de gehele wedstrijd enorm aan en door hun sterke middenveld, kwamen wij in de aanval wat geïsoleerd te staan. Wij mochten echt wel blij zijn al is het natuurlijk die 2-1 voorsprong hadden mogen ge- Independiente-doelman Santoro had het zwaar tijdens de training van de Argentijnen. Zelfs de informaties van taxichauf feurs in Buenos Aires is leerzaam maar niet alledaags. Dat gaat zo in de trant van „Ziet u die kogelgaten daar in de gevel van die villa? Daar woonde Salustro (de vermoorde Fiat-president, red.)”. Toch ziet Ferreiro nog vele mogelijkheden die tot een derde wed strijd kunnen lijden. Ferreiro: „Die wordt natuurlijk mooi niet in Rotter dam gespeeld, want dat is tegen alle reglementen. Als wij in Rotterdam of Amsterdam een derde duel spelen dan zal er door Ajax flink aan ons betaald moeten worden”. Hoeveel dan wel? Ferreiro: „Dat is een zaak die de directie van de club regelt”. Met welke middelen dat is gebeurd, is voor Ferreiro uiterst irrelevant. Zo als ook de kreet van Piet Keizer: „Ik ben Buenos Aires nog niet vergeten,” door hem glimlachend ter zijde wordt geschoven. Ferreiro is Buenos Aires al lang weer vergeten. Of het er in Amster dam ook zo vijandig zal toegaan zal vol gens hem in hoge mate van Ajax af hangen. Iw»m* KA.C. C.-AJot éT ►s.v.v. g ****«WQ beeld Utrecht of MVV. Zij weliswaar twee keer achter verloren, maar de grote zege op FC Twente zegt mij genoeg over de kracht van Haarlem. Haarlem lijkt mij beslist sterker dan vorig jaar, maar dat is met ons ook het geval. Wij startten redelijk goed tegen Twente en ook tegen Spar ta ging het niet slecht. Een dieptepunt was het verlies tegen Den Haag, maar in de afgelopen weken is de eenheid in de ploeg alleen maar gegroeid. Er wordt bij ons keihard gewerkt. Ik geloof, dat dat mede komt door het trainingskamp, dat vooraf gaat aan de zondagse wedstrijd”. burg, hij weigerde uiterst lang met het tekenen van een contract bij AZ’67, nu één van de grote mannen in de Van der Hart-formatie. „Ik heb nooit ge wanhoopt, dat het betaalde voetbal voor mij zou afbreken”, zegt Vreden burg nu. „De financiële kwestie die ik met het bestuur had, ging slechts om een klein bedrag. Ik was er vanaf de eerste dag van overtuigd, dat alles goed zou komen”. onderwerp. Fotografen, journalisten, alle maal wilden ze Cruyff. Het smalle „kop- pie” met de modern gesneden haren stond bij wijze van spreken in het geheugen van alle Argentijnse voetballers gegrift. Cruyff, die was de gevaarlijkste speler van Ajax. Toen hij na enkele minuten centrale verdediger Lopez passeerde en met een slim lobje de uitgelopen doelman Santoro alle kans om de bal te keren ontnam, tekende Cruyff zelf zijn vonnis. Mircoli schopte Cruyff het veld af. De enkel van de vedette, de plaats waar Mircoli doel trof, is nog altijd gevoelig. Cruyff zal overigens tegen Independiente spelen. „Met of zonder spuit in mijn enkel, dat weet ik nog niet.” Er vielen meer slachtoffers in Buenos Aires: Blankenburg, Neeskens, Gerrie Mühren. Cruyff zoekt de oorzaak slechts gedeeltelijk bij de „explosieve” Argentij nen. „De vermoeienissen van de reis hebben een rol gespeeld. Gerrit liep zijn blessure geloof ik zelfs voor de wedstrijd op. Door Het zijn uitspraken die alleen maar vallen te verklaren tegen de achter grond van de Argentijnse instelling. In een land waar de sociaal-economische situatie zo labiel is (Pastoriza: „In Argentinië kan ik net zoveel geld ver dienen als bij Monaco, maar door de geldontwaarding houd ik in Argenti nië niets over”), wapenverkoop en wa penbezit legaal is, men in Buenos Aires kilometers moet omrijden om de dactie van een sportweekblad te berei- Ajax traint. Van links naar rechts: Schilcher, Arnold Mühren, Johan Cruyff, Johnnie Rep en Gerrie Mühren. Dat was eigenlijk wel zo’n aardige beslissing van Ferreiro want een bab beltje met de Argentijnse sterspeler was ook niet weg. Pastoriza (driftig zijn gal spuiend over de UEFA-maat- regel): „Ik had hier vanmiddag graag willen voetballen, Wat is dat nu voor flauwe kul: geen oefenwedstrijd spelen voor een officiële wedstrijd. Ajax voet balt vanavond toch ook?” Voor de rest maakte Pastoriza zich nauwelijks er gens zorgen over. Zijn houding viel, evenals die van trainer Ferreiro later, moeilijk te rijmen met de angstgevoe lens die de Argentijnen enkele weken geleden op keurig briefpapier hadden gezet en naar Amsterdam stuurden en waarin zelfs op politiebescherming werd aangedrongen. En waarom eigen lijk? Pastoriza: „Is dat gebeurd? Daar weet ik mooi niets van. Als het ge beurd is dan begrijp ik dat niet, want het is in Argentinië toch een volkomen normale wedstrijd geweest. Die num mer 7 (Neeskens, red) liep stevig te voetballen, maar niet te hard. Hij was wel erg sterk aan de bal en tackelde goed”. Evenals na afloop van het eerste duel in Buenos Aires wilden de Argentijnen ook dit keer niets horen over de vaak ordinaire schoppartijen die de eerste wedstrijd zo ontsierden dat het als vcetbalpartij nauwelijks nog om aan te Met nog een wedstrijd te spelen staat Independiente op de achtste plaats van de Argentijnse competitie. Dat is voldoende om toch weer aan de kampioenscompetitie deel te nemen, als de club na oefenwedstrijden tegen het Griekse Panatinaikos, een club uit Is- tanboel, de Israëlische selectie en wel licht nog wat meer vriendschappelijke duels in november pas weer in Argen tinië terug zal keren. Met de wereldbe ker en zonder Pastoriza, want Ferreiro vertelt: „Ik ben toch wel overtuigd van winstkansen hier in Amsterdam.” Daarna heeft Ferreiro niet zoveel meer te vertellen, want bij iedere vraag die vele honderdduizenden zich in Nederland de afgelopen weken met betrekking tot deze return hebben ge steld, fronst Ferreiro niet begrijpend de wenkbrauwen. Bijvoorbeeld op de vraag heeft het nog wel zin om op deze manier die nietszeggende wereld beker te handhaven. Ferreiro: „Waarom niet. De wedstrijden zijn best aardig, het systeem is goed, je zou je alleen kunnen afvragen of het niet gewenst zou zijn om een duel op neutraal terrein te spelen.” Hoe komt het dat het voortreffelijke Braziliaanse voetbal nooit een Copa Libertadores (Zuidamerikaanse beker voor clubs) wint. Ferreiro: „Omdat ons clubvoetbal beter is dan dat van de Brazilianen. Independiente heeft toch maar een elftal als Sao Paulo versla gen AMSTERDAM Tijdens de gistermiddag door Ajax georganiseerde persconferentie nam hij het woord. Een grijze journalist uit Argentinië. Met wijdse gebaren en een uitstekende mimiek trachtte hij begrip te kwe ken voor zijn land. „Argentinië”, lichtte hij voor, „is een geciviliseerd land. Het wordt bewoond door mensen van Europese afkomst. Het voetbal in Argentinië is soms wel eens explosief, zoals enkele weken geleden in de wedstrijd IndependienteAjax, maar dat komt allemaal alleen omdat er veel geld te verdienen is”. De man had slechts gedeeltelijk gelijk. Voor de Argentijnen staat er donderdaga vond veel op het spel. Na de verkoop van vooraanstaande spelers is Independiente er veel aan gelegen om „wereldkampioen” te worden. Hoe betrekkelijk die titel ook mag zijn het is tenslotte een Europees- Zuidamerikaans onderonsje toch zien de Argentijnen in de wereldbeker hun redding. Daarom heeft het bestuur van Independiente de voetballers 20 percent van de nettowinst beloofd. Voor Ajax, dat er om bekend staat uiterst professioneel te handelen, speelt h et geld bij deze wedstrijden een kleine rol. Uiteraard is 10.000 gulden voor iedere speler een niet te versmaden bedrag. Maar het is niet zo veel geld als de prijs die op de Europa Cup was gezet. Johan Cruyff, waarschijnlijk Ajax’ meest zakelijke brein: „Nee, het gaat ons niet om het geld. De supporters, de spor tieve uitdaging, in die richting moet je het zoeken. Feyenoord heeft de wereldcup al eens gewonnen, wij nog niet. De suppor ters eisten min of meer van ons dat wij die beker ook eens zouden pakken. We hadden het misschien nog niet gedaan als we de wedstrijd om die beker ook niet als een sportieve uitdaging zagen.” Zagen.... De droom is verstoord. De doorgewinterde profs van Ajax handelden voor 6 september als kleine jongens voor de ruit van een speelgoedzaak. De beker wilden ze hebben. De wereldcup waarvan de supporters zongen. Het was een bege- renswaardig object. Maar eenmaal in de speelgoedzaak met het geld op zak....; maar eenmaal in Argentinië na het 1-1 gelijke spel met de beker onder hand bereik had het gestelde doel veel van zijn glans verloren. De reacties waren, mede door de doorstane vermoeienissen en moeilijkheden, zonder uitzondering nega tief. Dat nooit meer. Cruyff: „Je moet het een keer meege maakt hebben. We wisten dat het hard zou worden. Ons was verteld dat de beker eigenlijk niet al die moeite loonde. We kenden de geschiedenissen van Manches ter United, van Feyenoord en van AC Milan. Ik had de foto’s van de midden voor van Milan, Nestor Combin, gezien. Uitvergroot zelfs. Met de bloedneus en de dichtgeslagen ogen. Maar toch bleven die wedstrijden een uitdaging. Ik wilde het zelf ondervinden. Het was een soort test. Kan ik dat ook. Pas als blijkt dat je het aankan, valt de spanning weg en dan blijft alleen die beker over. En dan zeg (Van onze sportredactie) ALKMAAR. In Bad Neurenburg is dezer dagen Robert Heinz overleden. Hij werd 48 jaar oud. De heer Heinz was in de periode 1969-1971 trainer van AZ’67. In Trier vervulde de heer Heinz na zijn vertrek uit Alkmaar de functie van directeur van een sportschool. Zijn ambi tie was echter om weer terug te keren als voetbaltrainer. De heer Heinz was hartpa tiënt. „Het halen van die eindronde betekent wat. Er staat enorm veel tegenover. Re presentatie van Nederland, de inkomsten van de KNVB vanuit München etc. Het gaat om gigantische bedragen. Daar pik ken de spelers iets van mee. Voor reclame krijgen we 20.000 gulden. Ik weet niet of al die critici iets van reclame begrijpen. Maar 20.000 gulden voor anderhalf jaar reclame is niet zo veel. Het gaat daarbij niet alleen om de wedstrijden. Nee, de eventuele sponsors mogen anderhalf jaar lang met het Nederlands elftal werken. Als je het zo bekijkt, is het echt niet duur.” „Als je het zou willen vergelijken zou je eens moeten vragen wat de prijs is van de achterpagina van de Volkskrant. Of moeten nagaan wat de kosten zijn van een reclamespotje van 20 seconden op de tv. Alleen voor het uitzenden moet je al 40.000 gulden neertellen. Maar nog eens: ik ben tevreden. Zestigduizend gulden blijft veel geld.” gen Ajax voor Independiente zijn af- scheidswedstrijd speelt, daarna vertrekt hij naar zijn nieuwe werkgever AS Monaco. De Argentijnse middenvelder en ex- international zat al snel een Bastos sigaret (geen filter) te roken in de kantine. Hij was na een kwartiertje oefenen door Ferreiro vrij gesteld ->m- dat de Independiente-coach niet het risico wilde nemen dat Pastoriza voor donderdagavond zijn dijbeenblessure zou forceren. je: voor mij hoeft het niet meer.” Johan Cruyff werd het slachtoffer van wat de Argentijnse journalist gisteren in Amsterdam explosief voetbal noemde. In- dependiente-linksbuiten Dante Mircoli schakelde de gevaarlijke spits van Ajax al in de eerste helft van de 6 september gespeelde wedstrijd uit. De Argentijnen waren gewaarschuwd. Cruyff’s titel, Eu ropees voetballer van het jaar, maakte van hem al voor de wedstrijd een geliefd gulden gesproken in plaats van over 60.000. Daarmee wil ik niet beweren dat 60.000 gulden niet erg veel geld is. Het is veel. En ik ben er dan ook erg blij mee. Maar het gaat om de prestatie die er te genover staat. Dat is niet alleen voetbal len. Je moet die bedragen eigenlijk los koppelen in premie en reclame. De premie is hoog. De extra premie komt er pas bij als we de eindronde halen.” Gerard Vredenburg, 25-jarige aan valsleider van AZ’67, is niet van me ning, dat het uitgangspunt van AZ’67 revanche is voor de vorig jaar geleden nederlagen. „Haarlem is voor ons een even normale tegenstander als bijvoor hebben elkaar (Van onze sportredactie) DEN HAAG Honderden toeschou wers dromden dinsdagmiddag rond het terrein van de amateur-eerste klasser RVC waar, zoals aangekondigd, het Argentijnse Independiente in een oe fenwedstrijd tegen de Rijswijkse vere niging de laatste gelegenheid zou heb ben om het vizier zo scherp mogelijk af te stellen voor de kapitale strijd over 24 uur tegen Ajax. Het feest ging tenslotte niet door omdat de KNVB zondag een telegram van de Europese Voetbal Unie (UEFA) ontving, met de mededeling dat zo’n oefenwedstrijd volgens het UEFA-reglement verboden is. Die bepaling (artikel 22) zegt, dat het de bezoekende club op weg naar een uitwedstrijd niet is toegestaan binnen een tijdsvak van 15 dagen voor de officiële wedstrijd (in dit geval dus het duel om de wereldbeker tegen Ajax) een vriendschappelijk duel te arrange ren. Saillant detail was dat de UEFA zo nauwgezet op deze futiliteit heeft toegezien. Is de UEFA, die nauwelijks ran het bestaan van RVC moet hebben afgeweten, van tevoren zorgvuldig over leze overtreding, door wie dan ook, bgeseind? In ieder geval was de teleurstelling aver de afgelasting bijzonder groot. Of zoals VVCS-voorzitter en trainer-coach van RVC Karei Jansen het formuleer de: „Dit was voor ons een enorme happening geweest. Er zijn tientallen mensen die juist voor dit duel een vrije middag hebben genomen. Wie verantwoordelijk is voor deze beslis sing blijft onduidelijk. Je kunt natuur lijk wel in een bepaalde richting gaan gissen, maar daar krijg je nooit het bewijs van.” Ondertussen maakte de Argentijnen van de nood een deugd. In plaats van een voetbalwedstrijd te spelen trainden zij anderhalf uur onder het toeziend oog van coach Ferreiro. Behalve aan voerder Pastoriza. die morgenavond te- Over het duel i Haarlem wil Vredenburg niet veel zeg gen. „Haarlem is thuis sterk en gezien hun goede spel tegen MVV, zal ik maar een drietje opgeven voor de tototips". WASSENAAR. Een speels oefe nend Ajax heeft gisteravond de moed van sparring-partner Blauw- Zwart, die aanvallend speelde, na de hervatting afgestraft. Ajax won, een 2-1 ruststand, met 7-1 van tweedeklasser. al dat gereis wordt de conditie minder. Je reageert minder alert, zodat je langzamer weg bent dan anders en je dus meer schoppen krijgt.” Evenals in de uitwed strijd tegen Arsenal, het vorig jaar in de Europa-cupcompetitie, verzocht trainer Stefan Kovacs zijn sterspeler ondanks zijn enkelblessure toch tegen Feyenoord te voetballen. Waarom? Is een geblesseerde Cruyff toch meer waard voor Ajax dan een gezonde Arnold Mühren? „Ach, ik weet het niet. Zo’n vraag is voor mij moeilijk te beantwoorden. Ik probeerde natuurlijk zo veel mogelijk te doen. Maar door de enkelblessure waren mijn mogelijkheden aanzienlijk beperkt. Ik kon niet draaien.Ik had door de spuiten minder voeling met de bal. Ik heb geprobeerd er het beste van te maken.” „Ik vind het nooit leuk om met een blessure te voetballen. De spelvreugde is niet zo groot. Het enige wat ik dan wel kan doen, is me opofferen voor het elftal. En dat doe ik dan maar.” Voor Cruyff is de wereldbeker een afgedane zaak. De tweede wedstrijd om de wereldbeker die in het Olympisch stadion wordt gespeeld, is voor hem een verplicht nummer, meer niet. Er zijn belangrijker zaken aan de orde. Het Nederlands elftal bijvoorbeeld. De kritiek op de sectie betaald voetbal, die de Nederlands elftal-spelers met een ruime bonus bedacht, was niet mals. De Volkskrant was koploper. Cruyff: „Het is typisch Nederlands om meteen van het hoogste bedrag uit te gaan. Er werd onmiddellijk over 65.000 Voor rust speelden de Amsterdam mers in hun sterkste samenstelling, dus met Cruyff en Keizer. Mühren en Neeskens zorgden voor 2-0, terwijl Van de Ham 2-1 maakte. Na de hervatting kwamen bij Ajax onder andere Mulder, Rep, Arnold Mühren, Braam en Heijt in het veld. Rep, Mulder, Braam (twee keer) en Heijt voerden de score op tot 7-1. Bij dit treffen waren achtduizend toeschouwers aanwezig.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19