Kritiek van Kamerleden PER BORTEN GENOEMD 1 op werkomstandigheden ALS NOORSE PREMIER I Links voelt weinig aanbod KVP voor Brandt gokt op de vakbonden Kerk en kapitaal achter verkiezingsactie CDU h d regen wnw regen wnw wnw li wnw wzw nnw nnw regen wnw nw zw Veel teleurgestelde reacties na K PPR verwerpt PvdA-voorstel inzake abortus L Sneeuw in Ontwerpresolutie onvoldoende Frankrijk E Deense steun tot vragen l Ouderling zoek na vergadering kerkeraad Angola-Komité noopt regering Harde strijd om de macht g L I! „Weer komplot tegen Oeganda” „neen” S' E ir HET WEER Kroatische kapers voor Spaanse rechtbank Kort en bondig Koningin op bezoek in Dennenrusf,Z WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 2 Militaire woordvoerder Onduidelijk Genadeloze strijd (Van onze parlementsredactie) Fraetiesecretariaten zijn soms veel te klein. Te late verslaggeving. Te weinig steun voor commissies. In de omgeving van Brianqon is op 1700 democratische (Van onze parlementsredactie) samenwerking in de de persconferentie wordt gevraagd dan ook man en paard te noemen. niet V I Vernietigende commentaren over de teiefoonbediening, Te kleine fractiestaven. w w PARIJS (AFP). In streken in Oost- en Zuidoost-Frankrijk is dit jaar circa een maand vroeger dan normaal sneeuw ge vallen. De pas op de Isoard moest maan dagavond al worden gesloten. Begin deze maand hebben de bureaus Samson en Van der Tom Buningh een eindrapport uitgebracht aan het Kamerpresidium. Ze baseren hun adviezen op de situatie zoals die begin 1971 in het Tweede-Kamergebouw was. Er moeten volgens weer een andere aanbeveling capabele specialisten worden gevonden, die in staat zijn gecompliceerde zaken tot een meer eenvoudige essentie terug te brengen. In het rapport is ook het resultaat van een enquête onder alle Kamerleden opgenomen. De vele wensen en conclusies van de Tweede-Kamerleden (bijna de helft reageerde) zijn soms onthullend: Kernproef. De Verenigde Staten hebben gisteren voor de zesde maal in dit jaar in Nevada een ondergrondse kernproef genomen. De drie partijvoorzitters van P.v.d.A.. D’66 en P.P.R. noemden gisteren in een verklaring de K.V.P.-resolutie ten enen male onvoldoende. Volgens hen gaat de ontwerpresolutie voorbij aan een aantal duidelijke voorwaarden die de drie pro gressieve partijen eerder hebben gesteld om tot besprekingen te komen. Zo wordt niets gezegd over de noodzaak om voor 1973 tot een ander beleid te komen. Ook wordt niet duidelijk gemaakt welk pro gressief beleid precies wordt bedoel, aldus de drie voorzitters van de progressieve partijen. „Als de partijraad van de K.V.P. een gesprek wil,” aldus de drie voorzitters, „zal stellig eerst opheldering moeten wor den verschaft over de opvattingen binnen de K.V.P. over het te voeren beleid en het karakter van de progressieve politiek. Als die opheldering er niet komt, is er geen basis voor een geloofwaardig gesprek. ze on ge zo zi SC te d nnw n no no nw nw nw z w rmo zzw n w no 11 10 10 10 8 12 8 10 11 6 9 20 11 0 4 6 2 7 1 2 10 16 2 4 3 14 17 14 0 8 2 3 12 12 2 6 2 16 16 14 20 E ree Llo ver res sch da< w Pi in vise Par Not Am T jaa ter var her liti eer E CR wil lijs de pol me fires 1 de hu kn he an Ar ge In nil mi H dat ove: ovei voo G wer brai oor] arti kus teg ba< og< zin ni< O] di Pi ki ve N( H; ze vc ril it N oi uur. uur. 1 1 2 1 0.1 1 2 0 0.4 0 0 0 3 0 0 0 0 1 0 0.1 10 0.2 0 0 8 9 3 0 4 0.3 0 2 5 1 0 0 0 0.2 5 0 zzw ono nnw ver. no ono zzw n OSLO (Reuter, ANP, DPA en AP) Noorwegen wordt bedreigd door een politieke kater. De effectenbeurs maakte een forse tuimeling na het bekendmaken van de volksstemming en de leiders van de industrie ver keren in een staat van verdoving nu de socialistische minderheidsregering als gevolg van de stemming in het begin van oktober zal aftreden. Waarnemers geloven dat een prominente anti-EEG figuur, oud-premier Per Botten, vermoedelijk Noorwegens zesde naoorlogse premier gaat worden. Borten is 59 jaar oud. HOOGEVEEN. De 48-jarige L. Co- zijnsen uit Hoogeveen is sinds vorige week woensdag spoorloos. Na afloop van een vergadering van de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk, waarvan hij ouder ling is. is hij niet naar buis gegaan. Evenmin verscheen hij de volgende dag op zijn werk. P.v.d.A.-fractieleider Den Uyl sloot zich gisteravond voor de radio bij de verkla ring van de drie partijvoorzitters aan. Er kan volgens hem worden gepraat als men bereid is zich uit te spreken voor het vooruitstrevende beleid van de progressie ve drie. Een klimaat dat een gesprek geloofwaardig maakt wordt volgens hem ook bepaald door de vraag of tne.n wil voldoen aan de verlangens van de pro gressieve drie. De heer De Gaay Fortman (oud-A.R.P.- lid) heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat mén in de toegespitste dis cussie over dit onderwerp als partij geen stelling moet nemen. „Ieder Kamerlid moet vrij, naar eigen diepe overtuiging, over het wetsontwerp kunnen beslissen”, vindt hij. Zoals bekend hebben de P.v.d.A.-Ka- merleden Lamberts en Roethof een initia- tiefwetsontwerp ingediend omdat zij het volkomen oneens zijn met het compro misvoorstel, dat de toenmalige vijf-rege- ringspartijen deden om de zwangerschaps onderbreking wettelijk te regelen. Met name werd maandenlang gesleuteld aan een compromis tussen V.V.D en K.V.P. Binnen de K.V.P. denkt men zeer ver deeld over de regeling van de zwanger- Mnnbnim en mSnanwn- temperetunn binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca tetanboel Las Palmas Tunis De regering van India neemt het feit dat de naam van president Giri bij deze valse en boosaardige bewering is gesleept zeer ernstig op. NAVO-admiraal. Door de NAVO is tot hoogste bevelhebber in het Atlantische zeegebied benoemd de Amerikaanse ad miraal Ralph Cousins. In A.R.P. en C.H.U., die zaterdag even eens congresseren, was men gisteren nog druk aan het overleggen over een soortge lijke resolutie. Men was wat verrast door de snelle publikatie van de ontwerpresolutie van de K.V.P. De houding op de komende con gressen was onderwerp van beraad tussen de toppen van de drie confessionele par tijen. waarbij ook premier Biesheuvel aanwezig was. Vooral in de A.R.P. leek de bereidheid om een knieval voor de pro gressieve drie te maken aanzienlijk min der aanwezig dan bij de K.V.P. KAMPALA. LOESAKA (Reuter. AP). Terwijl nog steeds bemiddeld werd in het geschil tussen Oeganda en Tanzania door de minister van Buitenlandse Zaken van Somaliland, Arteh, beschuldigde gis teren een militaire woordvoerder in Kam pala India en Zambia ervan, dat zij met Tanzania een komplot smeden voor een nieuwe aanval op Oeganda. een bezoek gebracht aan het be jaardencentrum Dennenrust in Wage- ningen, waar gerepatrieerde Indische Nederlanders wonen. Eén van de be woonsters van het centrum bood, ge kleed in sarong en kabaja, de vorstin bloemen aan. De macht, die de SDP tegen dit geweld mobiliseert, is de vakbeweging. Het over koepelende vakverbond DGB heeft een eigen verkiezingsdocument gepubliceerd Het noemt - net als de kerk - geen partij met name. De arbeiders wordt echter heel duidelijk gemaakt, dat in de Bondsrepu bliek met goed fatsoen alleen nog SPD kan worden gestemd. De CDU krijgt offi cieel een positief antwoord als ze de vakbonden vraagt neutraal te blijven, maar Brandt is erespreker op vakbonds- congressen, waar CDU-expert voor sociale zaken Katzer werd uitgejoeld. De persoonlijke uitrusting van een lid is bedroevend, concludeerde een Kamerlid. Dat sloeg dan vooral op gebrekkige huisvesting en een te kleine omvang van het dienstverlenende apparaat. Volgens hem gebruiken de drie landen het huidige bezoek van president Giri van India aan Afrika om een nieuwe invasie te organiseren. Daaraan zouden dan Oe- gandese guerrillastrijders en strijdkrach ten uit Tanzania deelnemen, met steun van Zambia en van de luchtmacht en het leger van India. De Oegandese woordvoerder zei dat er al Indiase onderzeeboot jagers gesignaleerd zijn op weg naar Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanzania. Een woordvoerder van de regering van India noemde deze bewering van Oeganda „volslagen vals, boosaardig en zonder eni ge grond”. Hij sprak ook tegen dat er eenheden van marine en luchtmacht uit India op weg zouden zijn naar Tanzania. De man is met een witte Opel Ascona met het kenteken 29-54-TD verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld langs de Hoogeveensevaart, maar geen sporen gevonden. De heer Cozijnsen is 1,57 meter lang, heeft een stevig postuur, blauwe ogen, kort geknipt haar met de scheiding rechts. Hij draagt een beige kostuum, donker bruin overhemd en groen-bruine stropdas, bruine schoenen en een bril met donker montuur. DEN HAAG. P.v.d.A.. D’66 en P.P.R. verlangen van de K.V.P. dat zij in het dagelijkse politieke beleid haar progressi viteit bewijst. Anders is er geen basis voor een geloofwaardig gesprek, aldus de dreigende reactie van de drie progressieve partijbesturen op de resolutie, die het bestuur van de K.V.P. zaterdag de partij raad wil voorleggen. In de ontwerpresolu tie stelt het K.V.P.-bestuur voor om sa men met A.R.P. en C.H.U. te gaan praten met P.v.d.A., D’66 en P.P.R. over een stembusakkoord. De partijraad van K.V.P. komt zaterdag in Breda bijeen. Volgens de on twerp-resolutie moet de K.V.P. zich inzetten voor een „voortzetting van het vooruitstrevende beleid ter wille van structurele hervormingen in de sa menleving.” Een dergelijk beleid maakt het gewenst naar een parlementaire meerderheid te streven. Die meerderheid is ook nodig om de financieel-economische crisis op te los sen en het vertrouwen in het parlemen tair democratische stelsel niet te ondermij nen. In de resolutie wordt de V.V.D. niet genoemd. Wel zegt het partijbestuur „aller eerst” een gesprek met de progressieve drie te willen voeren om op basis van programmavergelijking tot een akkoord op hoofdlijnen te komen. Het K.V.P.- bestuur wil ook nog voor de verkiezingen de namen van eventuele kandidaten voor het ministerschap bekendmaken. In resolutie wordt evrder opgeroepen tot snelle opbouw van een nieuwe christen- DEN HAAG. P.P.R,-lijstaanvoerder Bas de Gaay Fortman zal tijdens het congres van zijn partij, dat zaterdag wordt gehouden, voorstellen om van de abortuswetgeving een vrije kwestie in het progressieve regeerakkoord te maken. Met deze aankondiging spitste de P.P-R.-leider gistermiddag een conflict toe tussen de P.v.d.A„ D’66 en P.P.R. De drie progressie- ven zijn ook steeds niet uit een compro mis over de vredespolitiek. Verder zijn de volgende praktische of prozaïsche wensen geuit: ieder Kamerlid een secretaresse, correctiemogelijkheden, reservering van reizen, ieder Kamerlid een eigen ruimte, rustkamer, leeskamer, kleedruimte, douches, gym nastiekzaal. radio- en tv-opnameruimten, buitenterras annex restaurant, ge sloten tv-circuit, overhead-projectors en auto’s voor bezoekers aan ministeries. C.H.-jongeren laken partij. Het bestuur van de C.H.-jongerenorganisatie (CHJO) vindt dat de C.H.U. na de ruk naar rechts (getuige de kandidatenlijst) „geen natuurlijke pijler meer kan zijn voor een vooruitstrevend beleid zoals de con fessionele contactraad dat voorstaat” De jongeren zullen deze opvatting za terdag in de partijraadsvergadering van de C.H.U. naar voren brengen. Oosterscheldepassage geschrapt. De partij besturen van P.v.d.A., D’66 en P.P.R hebben de passage over de Oosterschel- de uit hun ontwerpregeerakkoord ge schrapt. Men komt hiermee tegemoet aan de bezwaren, die met name bij de Zeeuwse socialisten tegen dit onderdeel van het gemeenschappelijk programma waren gerezen. resultaat van het referendum te hebben vernomen. Dat is een ernstige beslissing voor dat land, aldus Mansholt. Voor de Gemeenschap is het een stap terug op weg naar de Europese eenheid. President Pompidou van Frankrijk be treurt de uitslag en hoopt dat hij geen invloed zal hebben op de volksraadpleging die in Denemarken voor de deur staat. De voorzitter van de Britse Socialisti sche Partij, Anthony Wedgewood Benn, zei dat men opnieuw en met meer kracht zal aandringen op het houden van een volks stemming in Groot-Brittannië over de toetreding: „Het Britse volk moet het recht hebben op een dergelijke volksstem ming. net zoals de Fransen, de Ieren en de Noren. „Waarom wij niet?” De volgende week houdt Labour de jaarlijkse vergadering en dan zal er wor den gestemd over een beleid waarbij een toekomstige socialistische regering de toe treding tot de EEG ongedaan moet ma ken. Harold Wilson is hier tegen, maar als Denemarken ook tegen gaat stemmen zou hij wel eens bakzeil kunnen halen. De genadeloze strijd is volop ontbrand. Dat gaat de Bondsrepubliek meer kosten dan langdurige verkiezingscampagnes ooit hebben gekost. SPD en CDU achten el kaar goed voor zo’n 100 miljoen Mark - ruim het dubbele van de eigen opgaven. De FDP, die niets te mobiliseren heeft, zit nogal in de verdrukking (volgens eigen mededelingen: 10 miljoen uit de centrale kas, 5 miljoen uit andere bronnen), maar zal tenslotte toch door de industrie niet geheel in de steek worden gelaten. Ze beschikt trouwens, met de SPD, over een middel waarvan voor het eerst de CDU zich niet kan bedienen: het grote Bonner propaganda-apparaat Bundeg Presse-Amt. DEN HAAG De regering heeft De nemarken opheldering gevraagd over de toewijzing van een subsidie van 25.000 kronen aan het Nederlandse Angola-ko- mité. Het bedrag werd ventrekt ter subsidië ring van het door het comité uitgegeven periodiek „Facts and Reports”. Minister-president Biesheuvel heeft in antwoord op vragen van het V.V.D-Ka- merlid Berkhouwer, meegedeeld, dat de regering niet met het voornemen der Deense regering bekend was. „Van Nederlandse zijde is niet nagela ten de Deense regering te herinneren aan de controversiële discussie, waarbij het Angola-Komité alsmede de regering wa ren betrokken”, aldus het antwoord. De Noorse vertegenwoordiger bij de EEG, Jahn Halvorsen, heeft gisteren de fungerend voorzitter van de Europese mi nisterraad, de Nederlandse minister Schmelzer, formeel meegedeeld dat Noor wegen niet naar de EEG-topconferentie in oktober in Parijs zal komen. Na de nega tieve uitslag van het EEG-referendum zal Noorwegen ook niet de bekrachtigingspro- cedure van de Noorse aansluiting bij de EEG voortzetten. Het bestuur van de P.S.P. heeft haar Noorse zusterpartij, de Socialistische Volkspartij, telegrafisch gelukgewenst met de uitslag van het referendum. „Uw strijd tegen de ondemocratische, superkapitalis- tische EEG is succesvol gebleken”, aldus het telegram dat oproept tot vernietiging van de NAVO, „ter wille van socialisme, democratie en vrede”. Alle grote fracties in de Tweede Kamer, aldus melden onze parlementaire mede werkers. hebben zich gisteren bijzonder teleurgesteld getoond over de uitslag van het Noorse referendum. Algemeen vreest men dat het referendum, dat volgende week in Denemarken gehouden zal wor den, nu eveneens ongunstig zal uitvallen. De P.v.d.A.’er Van der Stoel houdt daarmee sterk rekening: „De toetreding tot de EEG moet met drievierde meerder heid in het parlement worden aangeno men. Van de 150 parlementariërs in Dene marken waren er ruim veertig tegen toe treding en ze zullen door de uitslag van Noorwegen zeker in hun mening gesterkt worden. Ik zie de toetreding van Dene marken per 1 januari dan ook niet door gaan.” De P.v.d.A.’er Van der Stoel zei: „Wij moeten alles proberen om Noorwegen er toe te brengen op een later tijdstip alsnog toe te treden.” De V.V.D. is van mening dat de Noorse bevolking de Europese gemeenschap heeft afgewezen op motieven die niet ter zake doende zijn. „Het is jammer dat we als Europese gemeenschap de Noorse bevol king niet hebben kunnen overtuigen. Het lijkt er sterk op dat de Noren meer voelen voor een samenwerking in Scandi navisch verband”, aldus de heer Tuijn- man. 1 Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, heeft verklaard met spijt het V.V.D.-fractieleider Wiegel noemde de K.V.P.-resolutie strijdig met de opvattin gen zoals K.V.P.-fractieleider Andriessen, die zaterdag in Drachten heeft laten ho ren. Hij onderstreepte vooral Andriessen’s opvatting, dat bij de kabinetsformatie een akkoord is gesloten met de WD over het uitgaveniveau en de belastingmaatregelen en dat dit akkoord ook moet worden nagekomen. Wiegel zei overigens „zeer aangespro ken” te zijn door de opvatting van het K.V.P.-bestuur dat het tot dusver gevoer de vooruitstrevende beleid moet worden voortgezet. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Vrijwel droog en rustig herfstweer met plaat- ■elijk nachtvorst. Aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp 3 tot 8 graden onder normaal; max temp, van onge veer normaal tot 3 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 93 pet.; kans op een geheel droog etmaal 90 pet. WERKRAPPORTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het gevaar is groot dat eigenlijke beslissingen over technisch ingewikkelde voorstellen de Kamerleden ontglippen. De technisch specialisten dreigen de dienst te gaan uitmaken. Per vaste commissie voor de leden van de Tweede Kamer moet geld komen om externe specialisten te kunnen inschakelen. Dat is een van de conclusies van een efficiency- en een organisatiebureau, die de dienstverlening en de gang van zaken in de Tweede Kamer hebben doorgelicht MADRID (UPI). De drie Kroatische vliegtuigkapers zullen voor een rechtbank in Spanje verschijnen. De rechters zullen moeten beslissen over hun uitlevering aan Zweden. Nervositeit aan regeringskant is verrassend nu de strijd volop is ontbrand. De tegenstander is ten slotte onder de initialen „CDU” maar gedeeltelijk te van gen. Nu de kans bestaat, dat de christen democraten weer aan de macht komen, heeft de conservatieve r.k. kerk haar keurige neutraliteit van 1969 weer laten varen. De kerk heeft genoeg gevoel voor de veranderingen in de maatschappij om het elfde gebod - „Gij zult CDU stemmen” - niet van de kansels te laten prediken, maar juist die maatschappelijke verander ingen maken het naar haar overtuiging noodzakelijk, dat de CDU weer gaat rege ren. Daarom verklaren de bisschoppen, dat het zedelijk welzijn van de bevolking in gevaar is. Daarom signaleert het Cen trale Comité van Duitse katholieken het verontrustende voortschrijden van een so- ciaal-schadelijk gedrag. Zoiets sluit aan bij Barzel’s beschuldi gende woorden: „Deze staat is niet in orde”. Dat geldt echter ook voor de hou ding van de tweede macht, die de rege- ring-Brandt liever vandaag dan morgen ziet verdwijnen: de industrie. Het aller- partij met A.R.P. en C.H.U. bontst heeft tot dusver drankfabrikant Ludwig Eckes het gemaakt. Hij riep de Duitse ondernemers per brief op om „de laatste kans voor Duitsland” te grijpen: „Het is beter, dat wij vrijwillig en zonder aarzelen onmiddellijk een aanzienlijk be drag tot behoud van ons bestaan betalen, dan onvrijwillig onteigend en geestelijk verbannen te worden”. De industrie is bereid te betalen om de hervormings- en vakbondgezinde rege- ring-Brandt kwijt te raken. Dat brengt een onberekenbaar element In de verkie zingsstrijd. CDU-penningmeester Kiep heeft tot dusver 16 miljoen Mark aan giften ontvangen. De Beierse zusterpartij CSU, die per traditie goeddeels door de industrie wordt onderhouden, heeft daar zeker nog enkele miljoenen aan toe te voegen. Hoeveel de industrie op lager niveau in de campagnes van de christen democraten pompt, is echter niet na te gaan. Uit Düsseldorf wordt bijv, gemeld, dat Persil-fabrikant Henkel CDU-bijeen- komsten in eigen regie organiseert. De ondernemers verklaren in adverten tiecampagnes, dat de Bondsrepubliek te rug moet naar stabiliteit (letterlijk een CDU-slogan). Als de ledenlijst van de economische raad van de CDU straks publiek wordt, leest de burger namen, die imponeren: Krupp, Siemens, Flick, Thys sen, om er maar een paar te noemen. regen regenbui regen regenbui regen geh. bew regen geh. bew. wnw zw. bew. windst. licht bew. regen onbewolkt geh. bew. windst. mist licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. mist zw. bew. half bew regen windst. onweer licht bew onbewolkt onbewolkt nnw onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw bew. onbewolkt zw. bew mist licht bew mist windst. licht bew. licht bew. Volgende week - zo hebben Springer- pers en ondernemers gezamenlijk veront rust vastgesteld - brengt Brandt, als eer ste stap in een SPD-actie, de verkiezings strijd binnen de muren van een Krupp- fabriek. Het bedrijf zal een uur worden stilgelegd als de kanselier de arbeiders toespreekt. „Desnoods mobiliseren wij de bedrijven”, heeft hij al eens grimmig gezegd. (Van onze medewerker in Bonn W. Timmers) BONN. West-Duitsland kortste verkiezingsstrijd wordt bovendien de vurigste en de duurste. Het vuur leveren de politici al nu de 60-daagse voorbereiding (ver kiezingsdatum: 19 november) net is begonnen. Strauss deelt mee dat hij „met klau wen en tanden” zal vechten, Barzel voorspelt, dat SPD „wild om zich heen zal slaan** en Brandt wil Barzel kenneltfk niet teleurstellen: hjj praat over corruptie bü het overlopen van Bondsdagleden naar de CDU en wordt driftig als hem op een Het drietal kaapte tien dagen geleden een vliegtuig van de Scandinavische maatschappij SAS om de vrijlating te bewerkstelligen van zes andere Kroaten uit Zweedse gevangenissen. 15 16 15 16 16 15 15 15 15 13 10 24 19 13 20 14 13 14 9 15 15 25 15 17 13 19 24 21 12 18 14 16 20 18 11 13 13 24 20 21 28 DONDERDAG 28 SEPTEMBER op 6 36 uur onder 18.24 n op 21.09 uur onder 13 54 Gisteren is ook in Moskou de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. ontwerp van de K.V.P.-minlsters Van Agt en Stuyt wordt voorgesteld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2