Lucifer verlost van TWEEDE KAMER WIL NOG BETERE VOORZIENINGEN Stichting wil verandering in hulp aan gestoorde kinderen moesten spioneren Politieke tegenstellingen in België Op Filippijnen handel nieuwe wapens verboden kiespijn „Krij gsgevangenen Oudedagsreserve voor zelfstandigen Barcelona Gromiko wil Beschuldiging van Hanoi: in achtergrond Langdurige straffen in Kissinger ook vandaag in gesprek met Le Due Tho permanent verbod op kernwapens t Andere diagnose Marcos: „Arrestanten zal geen onrecht geschieden" Engels niet meer de politiek Kamer niet bijeen op 13 oktober fis 3 WOENSDAG 2 7 SEPTEMBER 1972 1 Specialisten in „Therapeutisch gezin” TAALPROBLEMEN Persco nf er ent ie k van lg 'g van n van h VVVVVlMlRfWillfVIIWIMAAMfVVVWVinWVVlflMflflflItRMlIRlUVIRRflA^^ e (Van onze medewerker in Brussel) t Volgens de anti-oorlog delegatie hebben i waren hulpmiddelen i 0 o l s 1 t 1 1 sl le x e le le n n ie WASHINGTON. (Reuter) Nixons ad viseur Henry Kissinger voerde gisteren in Parijs weer geheime besprekingen met de Noordvietnamese delegatie. Dit is door de Amerikaanse regering bekendgemaakt. een nog niet vastgestelde datum in Ko penhagen een persconferentie geven. De drie piloten zullen via Moskou naar Kopenhagen reizen. Het project in Amsterdam is een initia tief van de Stichting Browndaie Neder land, waarvan o.a. deel uitmaken psychia ter J. Foudraine, de kinderarts Ph. H. Fiedeldy Dop, maatschappelijk werker Th. Peters en cultureel werker Ph. Veertnan. Uitgangspunt van de stichting vormen de denkbeelden en ervaringen van de Canade se kindertherapeut John Brown. DIJON. Het personeel van een lij kenhuis in de Franse stad Dijon schrok zich een ongeluk toen een vrouw van van 65 jaar die door een arts dood was verklaard, pogingen in het werk stelde om overeind te komen. worden geacht. Vanaf komende maan dag zullen de protesterende midden standers vast alle etalagelichten doven, als zachte aanloop naar een krachtiger actie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De meerderheid in de Tweede Kamer wil niet op vrijdag verga deren. Een suggestie van de voorzitter de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting, die op dinsdag 10 oktober beginnen, niet donderdag tot diep in de nacht voort te zetten maar op vrijdag af te ronden, werd door PvdA-fractieleider Den Uyl verworpen. Ook zijn AR-college Aantjes voelde er niets voor. it se in la i- >n 'P k n 1 r n t n 5, r r r ot ie i- m at d It ir k n 4 s n ar •d le n ■n ,e 11 in ia in et ;n aantal vaste referentie-figuren te ervaren, zich te hechten in een direct-affectief, soms non-verbaal contact dat regressie toestaat, omdat er de veiligheid .van het „niet-verlaten-worden” geboden wordt. En dan ligt er ook nog het probleem van de Voerstreek: officieel een Neder landstalig gebied, vlak ten zuiden van Maastricht, maar met veel Frans-spre- kende ingezetenenen uit hogere dorps- kringen. De regering had er bij wijze van compromis tussen Vlamingen en Walen een tweetalig gebied onder rechtstreeks Brussels gezag van willen maken, maar de Raad van Staat heeft dit plan als in strijd met de Grondwet afgewezen. griezelig, te complex”, kortom al-te-men- selijk is maar aan specialisten over te laten”, aldus het rapport. „Symptomatisch gedrag als uitdrukking van stoornis wordt in de gezinsstructuur ervaren, maar de gezonde en unieke fa cetten van ieder kind als individu blijven zichtbaar”, zo zeggen de initiatiefnemers. In het rapport wordt opgemerkt dat in grote inrichtingen vaak de duur van op neming niet is afgestemd op de behoeften van het kind, omdat „ongemerkt de noden van de organisatie gaan prevaleren boven de behoefte van de cliënt die recht heeft op hulp”. In de gezinssituatie, die de Amsterdam se stichting emotioneel gestoorde kinderen wil aanbieden, ligt de eigenlijke behande ling in handen van stafleden, die samen het „therapeutisch gezin” vormen. „Emotioneel gestoorde kinderen moeten de gelegenheid krijgen een zeer beperkt NEW YORK. (Reuter en AFP) De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, heeft in een toespraak tot de Algemene Vergadering van de VN formeel een resolutie voorgesteld waaron der alle VN-landen afzien van het ge bruik van geweld in internationale be trekkingen en het gebruik van kernwa pens permanent wordt verboden. Hij stelde voor dat de Veiligheidsraad deze resolutie zo spoedig mogelijk bindend zal maken. Door de resolutie aan te nemen zou de VN „de zaak van verdere internationale ontspanning sterk steunen”. De arme bewindsman heeft zelfs een reis naar de VS moeten bekorten, om dat zijn besluit bij de inzet van het Belgische parlementaire jaar zo’n gie rende politieke storm heeft doen opste ken, dat zelfs de doorgaans nogal ge lijkmoedige premier Eijskens zijn zon debok maar liever wat dichter in de buurt heeft. (Van een verslaggever) AMSTERDAM In Amsterdam wordt een project voorbereid dat be oogt een nieuwe vorm van hulp te creëren voor ernstig emotioneel ge stoorde kinderen. Bedoeling is deze kinderen een leefsituatie aan te bieden die zoveel mogelijk overeenkomt met die in het „normale” gezin. Deze werkwijze verschilt fundamenteel van de huidige praktijk, waarbij de kinderen nog voor het grootste deel worden opgevangen in inrichtingen. De intiatiefnemers van het Amsterdam se project menen dat verwijdering van emotioneel gestoorde kinderen uit de maatschappij leidt tot een negatief resul taat; op het betrokken kind heeft het onvermijdelijk een stigmatiserend effect. „Verwijdering van de afwijkende uit onze samenleving heeft ook een ontmenselij kend effect op ons, die er geen raad mee wisten”, aldus de Stichting Browndale Ne derland in een eerste rapport. „Wij willen huizen huren of kopen in verschillende delen van het land, zo gesi tueerd in de gemeenschap dat er geen geografische moeilijkheden ontstaan met het leggen van verbindingen in die ge meenschap”, aldus de initiatiefnemers. In een ziekenauto werd de vrouw teruggebracht naar het ziekenhuis, waarin ze zondag dood was verklaard. De diagnose luidt nu: ernstig ziek. Een woordvoerder voor het ministerie zei dat „de beschuldiging te belachelijk is om er serieus op in te gaan. Ik vyeet van geen enkel geval waarin iets dergelijks zou zijn gedaan”. Bedoeling is dat in dergelijke huizen gemiddeld vijf kinderen worden geplaatst en drie volwassenen. De laatste vormen het „therapeutisch gezin”. „De stafleden in de rol van „ouders” en „opvoeders” zullen door hun betrokken heid niet de klinische houding aannemen van personeel dat vaak is opgeleid om distantie te bewaren en alles wat „te De Kamer zal nu proberen het in strenge spreektijdbeperking te zoeken, al had de communist Bakker daartegen be zwaar. In ieder geval zal het dekkings- plan, dat bestaat uit een serie belasting verhogingen, niet tegelijk met de algeme ne beschouwingen worden behandeld. De drie Amerikaanse piloten die door Noord-Vietnam werden vrijgelaten bevon den zich gisteren in Peking. Zij zullen op Het is het achttiende geheime gesprek, dat plaatsvindt naast het officiële vredes overleg in Parijs. Vandaag zou het geheime overleg met Le Due Tho worden voortgezet. Gisteren hebben Amerikaanse bommen werpers een aanval uitgevoerd op een brandstofdepot nabij Hanoi. Amerikaanse oorlogsschepen leverden bovendien een artilleriegevecht met het Noordvietnamese kustgeschut. bouw staat namelijk ook aan het hoofd van de Middenstandszaken. In die functie dreigt hem op 1 en 2 oktober een staking van de zelfstandige mid denstanders, omdat de sociale voorzie ningen in hun sector ontoereikend De stafleden, die het „therapeutisch ge zin” vormen, worden bijgestaan door een groep specialisten, zoals psychiater, ortho pedagoog, maatschappelijk werker, psy choloog en kinderarts. In de huidige praktijk leiden deze specialisten de be handeling van emotioneel gestoorde kin deren. In het Browndaleproject is het de bedoeling deze deskundigen te laten sa menwerken met de staf en stafleden op te leiden. Bedoeling van de Stichting Browndale Nederland is begin volgend jaar drie hui zen te kopen in Amsterdam om het pro ject van de grond te krijgen. Voeg bij dit alles dan nog het onop houdelijke geharrewar over de toepas sing van de schoolwetten en, het zal duidelijk zijn dat er de traditie ge trouw bij het begin van het parlemen taire jaar in België de problemen moe ten worden aangepakt, die enkele maanden geleden in het vooruitzicht van de langdurige zomervakantie ter zijde werden geschoven. PEKING (AP). Noord-Vietnam heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd hulpmiddelen voor spionage aan de krijgsgevangenen in Noord-Vietnam te hebben gezonden. Dit is door Amerikaanse anti-oorlog activisten bekend gemaakt. De verklaring werd afgeleegd door de Amerikanen die de drie door Hanoi vrij gelaten Amerikaanse piloten begeleiden. In Washington heeft het Amerikaanse mi nisterie van Defensie de beschuldiging on middellijk van de hand gewezen. Een grote waterpomptang moest er aan te pas komen toen het jonge nijl paard Lucifer in de dierentuin van Homosassa Springs in de Amerikaan se staat Florida kiespijn had. De ver zorger van Lucifer kijkt hier op de foto nog wel bezorgd, maar hij zou het karwei voorbeeldig opknappen. Intussen heeft politiek België met meer problemen te maken dan dat van de 280 km vangnetten en het- half miljoen lokvogels waaraan tot nu toe jaarlijks een nauwelijks te schatten aantal overtrekkende zangertjes ten offer viel. Een groot deel van de benzinepompen is maandag dicht ge bleven in afwachting van het oorlogje dat is ontbrand tussen de regering, die ter wille van het wegenfonds de ben zineprijzen verhoogde, en de benzine- vertegenwoordigers van de regering van Noord-Vietnam tijdens bijeenkomsten in Hanoi in de afgelopen week verklaard dat zeer verfijnde en moderne hulpmiddelen voor rikaanse stuurd. BRUSSEL De Belgische vogelvangers zijn niet voor een klein ge ruchtje vervaard: in Roeselaere hebben enkele duizenden van deze vrije-tijds moordenaars dezer dagen niet alleen talloze voetzoekers la ten knallen - zij droegen ook doodkisten mee en een soort geraamte als afschrikwekkend symbool van het lot dat zij landbouwminister Leo Tin- demans toedenken, die de vogelvangst met een pakket internationale afspraken onder de arm heeft verboden. MANILLA (UPI). Het regime-Mar- cos van de Filippijnen heeft gisteren de handel in alle nieuwe wapens verboden. Meegedeeld werd dat het aantal arresta ties in het kader van de staat van beleg is gestegen tot 97. Acht leden van de Filippijnse rijkspo litie zijn geschorst wegens overtreding van de bepalingen van de staat van beleg. DEN HAAG. Minister Engels CRM trekt zich terug uit de politiek. Hij wil geen plaats meer op de kandidaten lijst van de K.V.P. voor de nieuwe Twee de Kamer. „Ik ben nu bijna 12 jaar in de politiek geweest, een periode die ik voor mezelf als een absoluut maximum had gesteld”, aldus de minister. Gevraagd of het ministerschap hem is tegengevallen, zei hij: „Het is een zware baan, die echter ook haar bevredigende ogenblikken kent”. Wat hij na de verkie zingen gaat doen, weet de minister nog niet. opvangen van boodschappen aan de krijgs gevangenen werd toegezonden in lege pin- dadoppen, stukken toiletzeep, tubes tand pasta, repen chocolade en in pakjes kauwgom en potjes oploskoffie. Ook zouden velletjes speciaal papier zijn toegezOnden bestemd om als bood schappen in onleesbaar schrift ingesloten te worden in brieven aan familieleden. Al de spionage-artikelen die volgens de Noordvietnamezen in de pakketten hebben gezeten werden maandagmiddag uitgestald op een tafel in het Hoa Binhh-otel. Het voorstel van staatssecretaris Schol ten houdt in dat zelfstandigen jaarlijks vijf percent van de winst mogen reserve ren voor hun oude dag. Daarbij geldt een minimum van 300 gulden en een maxi mum van 3.750 gulden. Deze maatregelen kosten de staat door belastingderving in 1973 ongeveer 250 miljoen gulden. In het voorstel van de staatssecretaris worden zelfstandigen verplicht aan de maatregel deel te nemen. De regerings partijen zijn met D’66’er Notenboom van mening dat zelfstandigen die daar uit drukkelijk om vragen de kans moeten krijgen niet aan de oudedagsreserve te beginnen. Wie eenmaal zo’n oudedagsre serve begint te kweken zou verder wel verplicht moeten worden daarmeer door te gaan, tenzij zijn inkomen daalt bene den de belastingvrije voet. In dat geval is namelijk geen belastingheffing verschul digd, terwijl door verplichte reservering in dat jaar in de toekomst wel belasting betaald zou moeten worden over de in dat jaar gereserveerde gelden. De staatssecretaris is van mening dat zelfstandigen hun pensioenreserve moeten beleggen in hun bedrijf. Hebben zij geen bedrijf dan krijgen zij een iijfrenteaftrek van 7.500 gulden per jaar. De bewindsman voelt niets voor de suggestie van de heer De Jong (NMP) om de zelfstandigen in de gelegenheid te stel len een deel van de reserve in de privé- sfeer te beleggen als zij voldoende reserve in hun eigen bedrijf hebben opgebouwd. Daarmee zou een nieuwe ongelijkheid ge schapen worden tussen de zelfstandigen en de werknemers, die hun pensioenpre mie ook niet zelfstandig kunnen beleggen. Het beleggen van de pensioenreserve in de eigen onderneming zou twee voordelen hebben, meent staatssecretaris Scholten. Het fiscale bezwaar van de zelfstandigen om tot een oudedagsvoorziening te komen zou weggenomen worden, terwijl er te vens tegemoet zou worden gekomen aan de behoefte aan meer liquide middelen in de onderneming. De Partij van de Arbeid vindt een dergelijke belegging te riskant. De socialisten zouden liever zien dat er niet-winstmakende pensioenfondsen voor zelfstandigen geschapen worden. Alle grote partijen voelen .voor een voorstel van de heer Portheine (WD) om de jaarlijkse .reserveringen aan te passen aan de geldontwaarding. Staatssecretaris Scholten voelt er niets voor, omdat er meer factoren van invloed zouden zijn op de hoogte van de pensioenbedragen. Hij denkt daarbij onder andere aan de pensi- oenontwlkkeïing in de andere sectoren. Een voorstel van de confessionele par tijen om de pensioenreservering niet ver plicht te later! stoppen b(j de 65-jarige leeftijd werd door de bewindsman van de hand gewezen. In een 'vraaggesprek heeft president Ferdinand Marcos gezegd dat hij hoopt dat hij door onderdrukking van de com munistische rebellie zo spoedig mogelijk de staat van beleg kan opheffen. Het zou „nog binnen zijn huidige ambtstermijn” het geval kunnen zijn. Volgens de president wiens huidige ambtstermijn in december volgend jaar afloopt zal alles afhangen van het „ontmantelen van de communistische or ganisatie en het uitvoeren van vergaande economische, sociale en politieke hervor mingen”. De 55-jarige Marcos ontkende dat hij een dictatuur heeft ingesteld of dat een militaire machtsovername heeft plaatsge had. Er zal geen „bloedige heksenjacht” worden ontketend, zei hij, en de arrestan ten „zal geen onrecht geschieden”. Het is volgens Marcos niet de mislukte aanslag op minister van Defensie Juan Ponce Enrile op 22 september geweest die hem de staat van beleg deed afkondigen, maar „inlichtingen die wij al eerder ge kregen hadden”. De president van het Aziatische eilan denrijk zei binnenkort nieuwe details te zullen onthullen over voorgenomen ont voeringen, sabotage en moordaanslagen. Tenslotte deed hij een beroep op de rijken hun bezittingen te delen met de armen. maatschappijen, die de pomphouders een nog hogere prijs voorschreven dan het maximum waarvoor de regering wilde tekenen. De benzinemaatschap- pijen willen per liter superbenzine on geveer 80,4 cent hebben; van de rege ring mag maar ongeveer 78,5 cent worden gevraagd. Inmiddels vinden de detaillisten dat met een verhoging van hun winstmar ge in het geheel geen rekening is gehouden in het kennelijk nogal slor dig opgesteld regeringsbesluit. Om deze handelsknoop te ontwarren blijven de pompen nu twee dagen dicht. Dat wil zeggen, een groot deel ervan want begin deze week was in België bij vele pompen nog wel benzine te koop, zij het tegen zeer uiteenlopende prijzen. Niettemin: de Belgische politiek kent nog andere dwingende problemen. De toch al geplaagde minister van Land- BARCELONA (AP) Een militaire rechtbank in Barcelona heeft de 31-jarige Llorca Lopez en de 22-jarige Garcia Sole veroordeeld tot gevangenisstraffen van respektievelijk 30 en 20 jaar na hen schuldig te hebben bevonden aan terreur daden. spionage vanuit de VS aan de Ame- krijgsgevangenen waren ge- Tegen Lopez was 205 en tegen Sole 180 jaar geëist. De twee Catalanen stonden terecht op beschuldiging van het plaatsen van explosieven in Barcelona. Bij door hen veroorzaakte ontploffingen is een po litieagent omgekomen. Een antenne een radiostation werd vernietigd. Met deze hulpmiddelen zou kunnen worden bekend gemaakt waar het kamp precies ligt. Bovendien konden er andere inlichtingen mee worden gegeven. Hanoi zegt dat hulpmiddelen voor het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle partijen in de Tweede Kamer zijn van mening dat de door staatssecretaris Scholten van Financiën voorgestelde oudedags reserve voor zelfstandigen nog maar een eerste stap is die snel gevolgd moet worden door betere voorzieningen. De oppositiepartijen zijn van me ning dat de zelfstandigen met een inkomen tot 25.000 gulden een groter bedrag van de winst moeten kunnen reserveren dan in het voorstel de staatssecretaris mogelijk is. Daardoor zou de verleiding ge schapen kunnen worden om na de 65- jarige leeftijd te blijven doorwerken om de fiscale afrekening te kunnen uitstellen, aldus de staatssecretaris. Over de reser veringen dient namelijk afhankelijk van de grootte van het bedrag 20 tot, 40 procent belasting betaald te worden. De Jong vroeg om deze belastingplicht te laten vervallen „als compensatie van de waardedaling van het geld”, een voorstel dat ook geen genade kon vinden in de ogen van de staatssecretaris. Staatssecretaris Scholten zal het rege ringsvoorstel voor de fiscale oudedagsre serve voor zelfstandigen, zo bleek van nacht, niet intrekken, als de Tweede Ka mer vandaag bij de eindstemming instemt met het amendement van WD, KVP, ARP en CHU om de bedragen, welke minimaal en maximaal per jaar gereser veerd mogen worden, te indexeren in verband met de geldontwaarding. ,-S TT

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3