Duiker raakt Motor-dief in vingertopj e IJmuiden kwijt aangehouden Van Gelder Papier takelt driemiljoenste ton cellulose de haven binnen Geraamd bedrijfsverlies SVB volgend jaar ruim een miljoen UST Ganzenborden op z’n Zuidamerikaans sociëteit Asterix in IN DE VISHAL EN OP ZEE f'NNRee te? gn i RUNDER BIEFSTUK-DAG 2.98 Kotter Gloria IJM 6 Finse ambassadesecretaris woonde korte „plechtigheid” ook bij na motor pech binnengesleept Wel meer schepen en stijgende visprijzen Nederland en het IJslandse H a venbe richten visserijconflict H 1 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 5 IJMUIDER COURANT 4 (Van een onzer verslaggevers) GROENENDAAL’S Superslagerijer IJMUIDEN/DEN HAAG De Nederlandse regering is met betrek king tot de zogenoemde IJslandse kwestie bereid alsnog in multilateraal kader te bemiddelen. Vis Vernieuwing VELSEN-NOORD In de haven van Van Gelder Papier N.V. is dins dagochtend de driemiljoenste ton cellulose, welke geproduceerd werd door de Joutseno mill van de Finse leverancier Finncell, met enige korte cere moniële begeleiding aan wal gezet. Het betekende vooral een festiviteit voor de Finse producenten en leveranciers. Dat die driemiljoenste ton pa- piergrondstof bij Van Gelder terecht kwam was louter toeval, al is de Vel- sense papierfabriek wel de grootste particuliere afnemer ter wereld van Fincell. *<h- Baten Hallen 49 ■gr j (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) r Dameskapsalon <5 (Van een onzer verslaggevers) MARKTPLEIN 7 i DONDERDAG grm. tong tong II 9,00-7,50. 200 gram TROMPSTRAAT 189 ZEEWEG 229 GEPHEUSSTRAAT 81 l t r i De Johanna Louisa heeft de Gloria naar IJmuiden gesleept. i i mocht spelen en wit met meer liefst twee stenen kon proberen hoge ogen te gooien. wachten periodieke en andere salarisver hogingen. AMSTERDAM (V.U.). Geslaagd voor: doctoraal examen rechten A. A. van Bee- len; doctoraal examen Duits H. N. J. M. Vreeswijk, Haarlem (cum laude). De deelnemers volop bezig met hun Zuidamerikaanse ganzebordspel. in J. De lasten van het bedrijf zijn voor het jaar 1973 geraamd op een totaalbedrag van 7.398.000, de baten op totaal 6.335.000, zodat de begroting een nadelig saldo vertoont van 1.063.000. Het personeel zal meer gaan kosten: de lasten hiervoor met inbegrip van de sociale lasten zijn geraamd op ruim twee miljoen gulden of bijna drieëneen halve ton meer dan op de begroting voor ’72 stond. Hierbij is rekening gehouden met de voor dit jaar te treffen algemene salaris maatregelen en de volgend jaar te ver- In het jaar 1971 werd in IJmuiden 70.082.655 kilogram vis aangevoerd, voor een waarde van f 74.066.956,39. In 1970 was de aanvoer 71.598.532 kilogram, die 71.277.281,88 opbracht. In het eerste halfjaar van 1972 werd in IJmuiden rond 37 miljoen kilogram vis aangevoerd, die ruim 42 miljoen gulden opbracht. Ten opzichte van 1971 bleek de gemiddelde visprijs fors gestegen. Vorig jaar was de aanvoer in de eerste zes maanden 38.499.415 kilogram, ter waarde van f 38.297.531,44. Per stuk: dolfijn 60. Per hoop kleine rog 35. Per 50 kg: schelvis 3 82-71; schelvis 3 71-63; wijting I 65; wijting II 71; schar 89- kabeljauw 1 104*418: teabelgeuw t tUk met de armen. Twee beurten lang wordt er daarom met slechts één dobbelsteen gegooid. Na deze twee beurten moeten de desbetreffende ploeg kiezen of zij als zwart (arm) wil doorgaan af wit wil blijven. De twee witte groepen die hier terecht kwamen, bleven de weg van de tijken volgen. IJMUIDEN. De gemeentepolitie ver leende dinsdag assistentie aan de Rijkspo litie te water. Aangehouden werd een 37- jarige man uit IJmuiden-oost, die ver dacht werd van diefstal van een buiten boordmotor. Aanvankelijk bleef de man ontkennen. Hij ging zelfs met de politie naar Amsterdam om daar het adres te wijzen waar hij de motor gekocht zou hebben, doch tenslotte bekende hij de diefstal. Ook zonder afspraak kunt a terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 111 66 AJ me* al hebben de deelnemers gister avond met veel plezier dit Zuidameri kaans ganzebordspel gespeeld. De organi satoren hopen verder dat er vanavond genoeg belangstelling zal bestaan om het Unctad-rollenspel te spelen. Een ieder is daarbij van harte welkom, vanaf acht uur in Asterix. - 'jS Woensdag vertrokken van IJmuiden: Authority, Gunnes; Diorit, Flixborough, Martha Friseke, Londen, IJmuiden; Riet, Rohess; Sibelius, Rouaan; Marine Electric, Boston; Johannes Fritzen, Lulea, IJmui den; Hein von Bargen, Flixborough; Al chemist Lubeck, Rotterdam. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) Voor uitgaven wegens uitbreiding en vernieuwing oevervoorzieningen en andere onder vallen onder meer het waterlei dingnet, het elektriciteitsnet, bestratingen, rioleringen, vernieuwing remmingwerken, vernieuwing oevervoorzienngen en andere vernieuwingen van verschillende aard. Evenals in 1972 staat voor bestratingen 100.000 en voor vernieuwing van rem mingwerken eveneens een ton. Het standpunt van de regering is ook thans en is steeds geweest dat eenzijdige uitbreiding van nationale rechtsmacht over zee, verder dan twaalf zeemijlen uit de kust, niet kan worden aanvaard. Het Tweede Kamer-lid de heer Ver- brugh heeft onlangs schriftelijke vragen over deze aangelegenheid gesteld. In zijn antwoord zegt minister Schmel zer verder, dat eenzijdige maatregelen tot vestiging van de jurisdictie over delen van de volle zee duidelijk afbreuk doen aan het streven tot verdere opbouw van een internationale rechtsordening. Ze schep pen bovendien een ongunstig precedent. Het IJslandse besluit tot instelling van een visserij-zone van vijftig zeemijlen en een visserij verbod voor buitenlandse sche pen binnen die zóne zullen er voorts toe leiden, dat niet alleen vissers die regelma tig de wateren rond Ijsland bevissen wor den getroffen, maar ook dat op de over blijvende visgronden, en met name op de Noordzee, de overbevissing sterk zal toe nemen, met alle ongewenste gevolgen van dien. De Nederlandse regering heeft dan ook aan de regering van Ijsland doen weten, dat zij de IJslandse maatregelen betreurt en de toepaselijkheid daarvan ten aan zien van Nederlandse schepen, vliegtuigen en onderdanen niet erkent. De regering heeft begrip voor het grote economische belang van de visserij voor Ijsland. In februari van dit jaar heeft zij ingestemd met een IJslands verzoek tot het aanlanden van haring en makreel door IJslandse vissersschepen in Neder landse havens. Problemen die samenhangen met de bescherming van de visstand kunnen slechts worden opgelost in een multilate raal kader, met inachtneming van de belangen van alle daarbij betrokken par tijen. De mogelijkheid daartoe wordt onder meer geboden door het overleg in de Noordoostatlantische visserij commissie en de Internationale zeerechtconferentie die onder auspiciën van de Verenigde Naties wordt voorbereid. Indien zich mogelijkheden voordoen voor een bemiddelende rol van Neder landse zijde in het IJslandse visserijcon flict, dan zal zeker bereidheid daartoe aanweajg zijn. afschrjvingn zijn in verband hiermee 195.000 lager geraamd dan voor dit jaar en voor 1973 gesteld op 772.000. IJMUIDEN-OOST. —Om dit jaar tij dens de Vredesweek nu eens niet te vervallen in theoretische discussies maar om de deelnemers werkelijk met het pro bleem van de vrede te confronteren orga niseerde de speciale werkgroep van de Gereformeerde Kerk IJmuiden gistera vond een aangepast ganzenbordspel in het gebouw Asterix bij de Zeeweg. Dit eeu wenoude spel was enigszins veranderd en speelde zich af in het werelddeel Zuid- Amerika, waar de moeilijkheden tussen arm en rijk en de daaruit ontstane con flicten zwart-wit naar voren kwamen. Vandaar dat de deelnemers óf in zwarte (dat wil zeggen arme ploegen óf in witte (de kleur van de rijke) groepen werden verdeeld. Aan het begin van het spel werd het verschil tussen arm en rijk nog eens extra geaccentueerd door de spelre gel dat zwart met slechts één dobbelsteen IJMUIDEN. In de vissershaven liep dinsdagmiddag de kotter ZL 6 binnen met aan boord een 22-jarige duiker uit Krim pen aan de Lek. De man was tijdens het bergen van een vastgeraakt net van de kotter uit Zoutelande gewond geraakt. Toen hij een staaldraad vastgreep, bewoog deze, waardoor de duiker met zijn hand tussen een stalen katrol bekneld raakte. Twee vingers raakten zwaar gewond en het topje van zijn rechter ringvinger knelde af. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Ilias, Rotterdam; William J. Everhard, Rotterdam; Arabian Seahorse, Noordzee. IJmuiden; Ceres, Antwerpen; Swindrecht, Tananger; Tarring, Sheernes. IJMUIDEN. De begroting van het Staatsvissershavenbedrijf voor volgend jaar laat een nadelig saldo zien van ruim een miljoen gulden. Gerekend wordt op een ruim een half miljoen grotere op brengst maar ongeveer zes ton meer kos ten dan voor dit jaar was gedacht. uitgegroeid tot één der grootste stuwar- doorsbedrijven. Finncell-vertegenwoordiger Renqvist toonde zich later in zijn toespraak in de kantine bij Van Gelder Papier verheugd over de goede samenwerking tussen zijn bedrijf en de papierfabriek in Velsen. Hij zei er blij mee te zijn dat die feestelijke driemiljoenste ton in Holland terecht ge komen was, omdat ons land nu eenmaal het leeuwendeel van de cellulose-export van Finncell voor zijn rekening neemt. Voorts meende hij het idee te hebben dat de kwaliteit van zijn produkt bij Van Gelder tot volle tevredenheid stemde en hij sprak de hoop en het vertrouwen uit dat dit ook in de toekomst zo zou blijven. Ook richtte hij een dankwoord tot de Finse ambassadesecretaris en tot kapitein Nordman, die de „jubileum-ton” vervoerd had. Tenslotte dankte de bedrijfsdirecteur van Van Gelder Papier Velsen, ir. A. H. Stomp voor de prettige samenwerking met de Finnen, waarbij hij de nauwe relatie die er tussen beide bedrijven be staat nog eens onderstreepte. IJMUIDEN. De reddingboot Johanna Louisa van de KNZHRM is vanmorgen omstreeks zeven uur uitgevaren naar de IJmuider kotter Gloria IJM. 6, die op de Noordzee, vier mijl zuidwest van IJmui den met een uitgevallen motor dreef en via Scheveningen Radio om assistentie had verzocht. IJMUIDEN De aan voer in IJmuiden bestond dinsdag uit: 69 kisten en 145 pre- miekoeten schelvis; 5 kisten wijting; 95 kisten kabeljauw; 12 kisten kool vis; 559 kisten en 75 premiekisten haring; 212 kis ten en 467 premiekisten makreel; 103 kis ten pilchards; 104 kisten schol; 16 kisten schar; 73 kisten varia; 82 stijve kabeljau wen en 1050 kilogram tong. Prijzen, in guldens, per kilogram: tarbot 9.47-9.01; gr. tong 8.72-6.52; grm. tong 8,72-8.25; kim. tong 8,15; tong I 9,40-8,70; Het havengeld ad 149.000 is 35 mille hoger geraamd omdat volgend jaar een. toename wordt verwacht van het aantal schepen dat havengeld is verschuldigd. De raming voor de afslagretributie is verhoogd tot 2.300.000, omdat de prijzen van de vis een tendens tot stijgen verto nen. Op grond van een verhoogd gebruik is voor retributie voor uitgegeven opslag ruimte vierduizend gulden meer geraamd dan voor dit jaar. De raming voor de baten uit de water- verkoop is ten opzichte van dit jaar met f 22.000 verhoogd; deze hogere raming berust op een toeneming van het ver bruik. Ook wordt verwacht dat het stroomver bruik zal toenemen; op grond van de werkelijke ontvangsten over 1971 is een bedrag van ruim drie ton meer geraamd dan voor 1972. De kosten van onderhoud zijn op een zelfde bedrag 675.000 geraamd als voor 1972, welk bedrag dertigduizend gul den hoger is dan de werkelijke uitkom sten van deze lasten, in 1971. Schoonhouden van de vishallen en kis ten zal circa een ton meer kosten; de ho gere raming is voornamelijk een gevolg van de loonstijgingen. Voor de aanschaffing van nieuwe vis- kisten is een ton opgenomen, evenals voor dit jaar. Voor de hallen staat een totaalbedrag van 1.831 000 tegen 1.588.000 geraamd voor 1972; uitkomst 1971 1.658.000. De kosten van stroominkoop betreffen de stroom (ingekocht van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland) zijn in verband met een stijgend stroom verbruik en prijsverhoging drie ton hoger geraamd dan voor dit jaar en bijn twee ton meer dan de uitkomsten over 1971. Straatreiniging en vuil verwijdering zijn geraamd op 320.000 wat 82.000 meer is dan voor ’72. Een aantal bezittingen van het SVB zal volgend jaar geheel zijn afgeschreven. De kabeljauw 3 115-91J kabeljauw 4 108-90; kabeljauw 5 91-57; schol 1 82-70; schol 2 90-71; schol 3 112-70; schol 4 60-49; koolvis 1 61-58; koolvis 2 61; tarbot 402-113; tongschar 102-78; haring 34,40-29; makreel 71,20-22,00; pilchards 32,50-21; poontjes 39-12,50; haai 46-42; inktvis 51-43; hors makreel 6.50-5,30; bot 22,50. KW 3 f 18.100, KW 41 f 18.800. VL 142 f 10.900, HD 34 f 15.800, VD 9 f 2.040, IJM 23 f 1.950, ZL 6 f 890, EB 28 en UK 78 f 2.900, UK 135 en UK 145 f2.700, UK 142 en UK 236 f 1.160, UK 196 en UK 234 f 3.080. De korte „plechtigheid” werd onder Z meer bijgewoond door de secretaris van de Finse ambassade in ons land, de heer P. Hanninen. De heer K. H. Renqvist, de vaste vertegenwoordiger van de Finse cel- luloseleverancier in ons land, was even- eens van de partij. In gezelschap van hem en andere genodigden werd vooraf in de hut van kapitein Nordman aan boord van het vrachtschip „Finnreel” het glas gehe ven op de goede afloop. De „Finnreel” had de lading cellulose van zeshonderdvijftig ton cellulose, waar bij ook het feestelijk met linten in de Finse kleuren versierde driemiljoenste tonpakket (vijf balen van elk tweehon- derd kilo) was inbegrepen, veilig naar IJmuiden gebracht. Daar wordt de lading c verder gevoerd door het eigen havenbe- Z drijf van Van Gelder, dat inmiddels is De driemiljoenste ton cellulose staat op de kade bij Van Gelder Papier. Ambassadesecretaris P. Hanninen midden) kwam er ook voor naar Velsen. Verder kregen de groepen als taak een eigen pion of fiche te maken die duidelijk moest laten zien of de spelers arm of rijk waren. Een van de zwarte groepen ver vaardigde van kostenloos materiaal een noordvietnamese fiets en een van de witte ploegen gebruikte een kartonnen doos met daarop verschillende foto’s van overvloe dige maaltijden. De groepen kwamen tijdens het spel langs alle landen van Zuid-Amerika, waar de wit of zwart gekleurde nummers ty pisch nationale moeilijkheden of vooroor delen opleverden. Zo hield bijvoorbeeld nummer 44 het volgende in: „Op de Wereldhandelsconferentie in Chili komt u er weer niet aan te pas, juist als vier jaar geleden in New Delhi en acht jaar gele den in Genève. Eigenlijk zouden de vijf en de zes van uw dobbelstenen verwijderd moeten worden, maar nu gaan alle zwarte ploegen vier plaatsen terug.” Een ander (wit) voorbeeld. „U geeft ontwikkelingshulp en slaat daarom een beurt over. Door de grote opbrengst van deze investering mag u de daarop volgen de beurt dubbel gooien.” Voor de zwarte ploegen werd op het gebied van de ontwik kelingshulp dan ook iets anders gesteld: „U krijgt ontwikkelingshulp: drie plaatsen mag u nu extra vooruit. De volgende beurt moet u echter overslaan om de lening en de rente af te lossen.” Een grappig voorval deed zich voor bij nummer 26 waar in Brazilië de witte groep onder de indruk van bisschop Dom Helder Camara komt en solidair wil sign Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Jo hannes Fritzen, Lulea, IJmuiden; Amstel- stroom, Hull; Trim, Boulogne Sur Here; - Zaanstroom, Felixtowe; Criole, Dagen ham; Rijnstroom, Shoreham; Asserig, Hu- savik; Capella, Kotka; Spaarneborg, Tha- mes; Authority, South Shields; Diorit, Z Flixborough; Martha Friseke, Londen, IJ muiden; Valiant, Londen, IJmuiden; Hein von Bargen, Flixborough, Kontiki, Noord- zee, IJmuiden; Toltek, Sarroch; Tor Ang- lia, Gothenburg; Pélindaba, Freetown; Dominence, Rotterdam, Jan Ham, Shore- ham, IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Jela Topic, Dakar; Annita von Bargen, Flixbo- Z rough; Staghound, Bremerhaven; Boy Ma- thiessen, Flixborough; Tor Parisia, Kopen- hagen; Heestborg, Norre sundby; Johan- na-b, Rotterdam; Kemoa, Brest, Umui- den; Amstelstroom, Huil; Prinsenborg, Delfzijl; Oriole, Dagenham; Scoll Pro gress, Antwerpen; Hondsbosch, Boston, Zaandam; Spaarnestroom, Rotterdam; De neb, Gent; Jean-E, Londen; Eemland, Reuvs; Kontiki, Lubeck. IJmuiden; Kungsholm, Le Havre; Zaanstroom, Felix towe; Dagestan, Immingham; Spaarne borg, Colchester. URK. Van 18 tot en met 23 september werd in Urk 498.219 kilogram noordzeevis, voor een waarde van 1 1.474.359,36 aange- «OMda Laines du Pingouin de beroemde Franse breiwol ëïfe'u 'i ,4: Life? i? ...if 1 ■■■Lig™ i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5