Parijs-Tours voor Nederlanders op rehabilitatie laatste kans Wim Ruska werd gehuldigd BUDOBOND ROEPT OP TOT STAKING TEGEN C.R.M Lubbers sparringpartner Ajax verdiende zege in grimmig voetbalgevecht BUGNER TRAINT OP PAPENDAL Belgische selectie Hordijk zei nee tegen tennisbond L ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 10 s (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. Een staking, die de sportbeoefening in Nederland op een nader vast te stellen zondag volledig lam moet leggen, dat is voor lopig de eerste forse reactie van de Budo Bond Nederland op de voor 1973 ingediende begroting van het ministerie van CRM. Zoals gemeld, wordt daarin voorgesteld op de post lichamelijke vorming en sport ruim drie miljoen te bezuinigen (van ruim 14 miljoen in 1972 tot 11 miljoen het volgend jaar). Het bestuur van de Budobond heeft besloten dat zij voor zal gaan in de acties tegen dit voorgenomen beleid. In een rondschrijven aan alle besturen van de Nederlandse sportbonden, dat dit weekeinde wordt verstuurd, roept de NBB op gezamenlijk een sterke vuist te maken. Bovendien gaat er een nota naar de leden van de Vaste Kamercommissie voor CRM, waarin wordt verzocht bij de behandeling van de begroting tegen te stemmen, zodat de minister gedwongen wordt de begroting terug te nemen. 1 Angst Bivak "MV'*WW'*WW'*'*W*,'***'*'*^**,'*'****IW'*****'*M'*'*WWWW',VW'*'***W'*'*MI'^ Stijl - (Van onze sportredactie) Een Wïm Ruska kreeg van de Budobond-N ederland de zesde dan-graad. Ruska ontvangt de rood-wit geblokte band van voor- zitter Methorst. GERBEN KARSTENS (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) i Bugner links en Blin rechts vlak voor hun eerste gevecht. de Wim voor veroverde, heeft Europa na Bugner achter eenvolgens weer een Engelsman, Bodell, de Spanjaard Urtain en de Westduitser Blin als de sterkste kunnen bewonderen. De Argentijnse kranten van vrijdag morgen beschouwen het resultaat van de E V z hal in Amsterdam in dienst genomen zal worden, wat hem (naast zijn part-time baantje als bondscoach) zekerheid voor de toekomst kan bieden. Nu bleef de Am sterdammer voorlopig in het ongewisse. Secretaris Luiten, die in de BBN ook de maatschappelijke begeleiding onder zijn beheer heeft: „Er staat nog niets op papier, maar wij hebben wel toezeggingen dat er een baan voor Willem komt. De BBN vertrouwt erop dat de gemeente Amsterdam Ruska niet zal laten vallen.” Er blijken in Europa weinig zwaarge- wichtboksers van klasse voorhanden te zijn. Hoe is het anders te verklaren dat toenmalig kampioen Bugner zijn titel voordat hij hem aan Bodell kwijtraakte succesvol tegen de huidige nummer één, Blin verdedigde. En dat dezelfde Bugner nu de uitdager van de Duitser is Om die resterende posities zal de strijd zondag in Frankrijk gaan. Voor Joop Zoetemelk is er geen vuiltje aan de lucht. Hij heeft in Gitane al een nieuwe werkgever, maar voor Matthijs de Koning en Eef Dolman uit dezelfde Flandria-equipe is het noodzakelijk zich, met alle belangrijke werkgevers in de buurt, in de kijker te rijden. Zoetemelk heeft de nodige kilometers weg kunnen fietsen in de Canadese Ronde van Nieuw Frankrijk, waarin hij als vijfde eindigde. Minder gelegen heid tot grote competitie had Gerben Karstens, in 1965 de laatste Nederland se winnaar van Parijs- Tours. Hij be hielp zich met de Belgische koersen, die hij verzwaarde door op de fiets de afstand tussen zijn woonplaats Prin senbeek en de startplaats vice versa af te leggen. Karstens, vorig jaar derde achter Rik van Linden en Marino Basso, heeft vorig jaar evenals Wim Schepers en Harry Jansen een tweejarig contract getekend, waardoor hij ondanks de lo pende reorganisatie bij Rokado voor *w'"*r***'a*r***ww'**'******a*********aaaa««aaaaraa««a>wwvwwvwwwwwwwwwwvwwwww worden gespeeld, hard en grimmig, nors en intolerant, saai en vervelend, kortom een eentonig defensief gevecht, waarbij angst en voorzichtigheid de basis waren voor het taktische concept. Ajax verdien de z(jn overwinning, de voetbalsport was de verliezer. Een van de weinige goede dingen uit de wedstrijd was dat het duel tenminste niet, zoals eerdere wedstrijden om de wereldbeker, ontaardde in handtas telijkheden of erger.” wedstrijd tussen Ajax en Independiente de Avellaneda als een juiste afspiegeling van de kracht van beide ploegen in de strijd om de wereldbeker. La Nacion stelt dat Independiente heeft gedaan wat van de ploeg werd verwacht. „Er is geen enkele reden om de haren uit het hoofd te trekken. Ajax was sterker, sneller in zijn acties en leverde het bewijs van zijn wil om te winnen. Die strijd vaardigheid ontbrak bij een aantal spelers van Independiente. De uitslag is, gezien het spelbeeld, misschien wat hoog uitge vallen, maar niemand zal iets kunnen afdingen op het feit dat de winnende ploeg Ajax heet.” Cronica zegt: „Dit Independiente voet balde niet beter of slechter dan het elftal Bondssecretaris Wim Luiten: „Wij heb ben lang overlegd om de juiste manier te vinden om te protesteren. Want kennelijk is het In Nederland niet genoeg meer om massal je misnoegen uit te spreken. Er moet iets gebeuren waardoor de minister ervan overtuigd wordt dat dit niet kan. Als alle bonden meewerken, waar we vast op hopen, dan zal er op een bepaalde zondag helemaal geen sport beoefend worden. Dan kunnen de politici, die het voor het zeggen hebben, eens zien waar het naar toe gaat als men een dergelijk beleid blijft voeren.” Bij de NBB, en niet alleen daar, ziet men met angst en beven de behandeling van de begroting In de Kamer tegemoet. Jeff Powell, in de Daily Mail, zag de zaken iets anders. Boven zijn verhaal stond de kop: „Ajax overleefde een schandalige avond.” In zijn tekst stond onder andere: „Independiente demon streerde opnieuw voetbalbandietisme. Te- minstens nog één seizoen verzekerd blijft van zijn plaats. Dit drietal zal zondag aan de Franse klassieker deel nemen. Wellicht wordt Wim Kelleners als vierde Nederlander toegevoegd. Hij zou in dat geval wellicht een dreigend ontslag af kunnen wenden. De aangekondigde opheffing heeft Goudsmit-Hoff er niet van weerhou den toch met een team van acht man voor Parijs- Tours in te schrijven. Dat gebeurde allemaal op het laatste nip pertje, omdat het deelnemersformulier de organisatie niet tijdig bereikt had. Vijf van de acht behangers, Vianen, Duyndam (naar Gitane), Tabak (Sono- lor), Van Beers en Van Katwijk (IJs- boerke) hebben al een nieuwe buiten landse baas. Zij kunnen morgen vast hun visitekaartje afgeven. De drie overigen, Koeken, Wagtmans en Ha rings. hebben hun hoop nog gevestigd op een nieuwe Nederlandse prof equi pe. genstanders die op weg naar de bal wa ren, werden neergeslagen. Nederlanders die niet keken, werden getrapt. Indepen diente werd ontrouw aan zijn eigen talent door in koelen bloede een strijd vol geweld te ontketenen. Maar Ajax trad zijn kwelgeesten tegemoet met een aantal botte grofheden, die voor de Argentijnen moeilijk te verteren waren. De onbegrij pelijke Paraguese scheidsrechter Romei stuurde niet een speler van het veld en volstond ermee slechts een waarschuwing uit te delen, aan aanvoerder Keizer die tekenen van afkeuring over zijn manier van fluiten maakte.” LONDEN „Ajax, de trotse Europese kampioensploeg, staat nu aan de top van het wereldvoetbal,” schrijft Frank McGhee vrijdag in de Daily Mirror. Hij gaat verder: „Ajax besteeg zijn troon voor een supporterslegioen dat door het dolle heen was maar hoewel het spel van de Nederlanders tegen het eind van het duel de van hen bekende trekken vertoonde en schitterende doelpunten opleverde, moet ik een wat bittere aantekening maken. De wedstrijd is geen plaats waard in de historie van het voetballen. De verwach ting dat een aantal werkelijk grote spe lers deze gelegenheid zou aangrijpen hun kwaliteit te demonstreren, werd geen werkelijkheid. Het is weer een wedstrijd geworden zoals er tegenwoordig te veel kent maar één manier van vechten: op je af komen, stoten en weer wegspringen. En juist een bokser, die op een dergelijke manier inkomt, heeft een open verdedi ging, Als hij komt, dan spring ik weg en zal hem raken”. Bugner zal ook zeker voordeel trekken uit de plaats waar het allemaal gaat gebeuren, de Londense Royal Albert Hall. „Kijk”, zegt hij en pakt een wasteil. In het midden legt hij een spons neer. „De teil, .dat is Albert Hall, de spons is de ring. Het publiek, mijn fans dus, zit er vlak op. Wanneer ze hun aanmoedigingen schreeuwen, dan is het alsof het versterkt doorkomt”. normaal doet. Om winst te behalen zou een wonder hebben moeten plaatsvinden en dat bleef achterwege. Niettemin, het spel van Ajax was niet briljant. Voor Europese begrippen is het een goede ploeg, maar het verdient voor zijn soort voetbal geen lof van diegenen die de kans hebben gehad de werkelijke sterke elftal len. die Zuid-Amerika heeft bezeten, aan het werk te zien.” Clarin vond het peil van de wedstrijd middelmatig, met uitzondering van korte perioden in de tweede helft. De overwin ning van Ajax was terecht. De Neder landse ploeg heeft sneller en aanvallender gespeeld dan Independiente en slaagde erin op psychologisch belangrijke momen ten te scoren.” Wordt het voorstel ongewijzigd aangeno men, dan betekent zulks, dat veel sport bonden voor een faillisement komen te staan. Luiten: „CRM treft ons met deze beperkingen precies in het hart. Van deze subsidie worden onder meer het kader, het bondsbureau en de jeudkampen be taald. Het zal dan nog moeilijker worden om de organisatie goed te leiden. En zonder een lopende organisatie zal sport beoefening zoals we die nu kennen over enkele jaren niet meer mogelijk zijn. CRM doet precies het tegenovergestelde van de buitenlandse sportministeries, die steeds meer geld in de sport stoppen. In landen als Frankrijk en Duitsland wordt de kas opengetrokken als het om sport- subsidie gaat. Hier in Nederland hebben we het beloofde percentage van 60 pro cent nog nooit kunnen halen. We hebben het de laatste jaren met 40 moeten doen en daar zou nog eens 22 procent af moeten.” Tot zover doelt secretaris Luiten op een achteruitgang die elke sportbond in Ne derland zal treffen. De BBN heeft daar echter nog een tweede financieel pro bleem bij. Enkele weken geleden maakte sponsor Neckermann, die de laatste twee jaar f 70.000 in de bond stopte, bekend dat hij er mee ophoudt. De leiding van Nec kermann had zich bijzonder gestoord aan denigrerende opmerkingen van Wim Rus ka aan het adres van de sponsor. De olympisch kampioen verweet Neckermann onder meer zijn (gratis aangeboden) va kantie niet goed verzord te hebben. Tot gisteravond zijn vertegenwoordigers van de Budobond bezig geweest beide partijen tijdens de vrijdag in Scheveningen gehou den hulidging van Ruska te verzoenen. Neckermann liet echter verstek gaan, wat de laatste hoop op een oplossing de grond in sloeg. heer W. H. van Gorsel, namens het minis terie van CRM. Opvallend was de afwe zigheid van een vertegenwoordiger van de gemeente Amsterdam. Burgemeester Sam- kalden had, evenals oud-olympisch kam pioen Anton Geesink trouwens, bericht van verhindering gestuurd. Juist een Amsterdamse vertegenwoordi ger had op de receptie voor langverwacht nieuws kunnen zorgen. Wim Ruska wacht namelijk nog steeds op het officiële be richt dat hij als beheerder van een sport- Over de kansen van Ali op een nieuw gevecht tegen Joe Frazier zegt Bugner: „Laat ik voorop stellen dat ik de houding van Frazier afkeur om zolang te wachten met het verdedigen van zijn titel. Ik zou er beslist geen tegenstander van zijn dat de WBA Frazier zijn titel zou afnemen. Maar als dat niet gebeurt, dan geloof ik toch dat Ali zich niet opnieuw zou laten verrassen”. BRUSSEL. Voor het Belgische voetbal elftal, dat woesdag 4 oktober in Oslo uit komt tegen Noorwegen (voorronden we reldkampioenschap, de groep waarin ook Nederland is ingedeeld) zal een keuze wor den gemaakt uït de volgende zestien spelers: Jean Dockx, Georges Heylens, Gilbert van Binst, Paul van Himst, Jan Veirheyen (allen Anderlecht), Leon Dolmans, Chris tian Piot, Leon Semmeling, Jean Thissen (allen Standard Luik), Raoul Lambert, Luc Sanders, Johnny Thio, Erwin van de Daele (alien club Brugge), Jaak Teugels, Mau rice Martens (beiden Racing White) en Odilon Polleunis (St. Trulden). In feite alleen door Betty Stove en Tom Okker. De bond hoopt laatstgenoemde als nog te interesseren voor het toernooi om de Daviscup, waarvan zowel de wedstrij den tegen Israël en (bij winst) tegen Roe menië in Nederland zullen plaatsvinden. Tijdens het internationale prof- toemooi in Rotterdam zal het komen tot een gesprek KNLTB-Okker. Met de 20.000 die de bond minder van CRM zal krijgen, indien er geen wijzigin gen komen, en de 35.000 die er jaarlijks van de sponsor binnenkwamen, wordt er een flinke bres geslagen in de begroting van de judo-organisatie. Wim Ruska heeft zijn aanstelling als bondscoach, nu is het echter de vraag of er nog voldoende geld overblijft om voldoende centrale trainin gen te organiseren, zodat hij effectief werk kan doen. De 22-jarige Bugner, van geboorte Hon gaar, is tot komende zaterdag te vinden ot het nationale sportcentrum Papendal, waar hij zijn trainingsbivak heeft opge slagen, samen met zijn manager-trainer Andy Smith, Dave Roden een Engelse zwaargewicht, die als sparringpartner fungeert en 22 Britse jongens. Deze jongens zijn allen lid van de National Association of Boy Clubs, een unie van jor.gensverenigingen, aan wie op grond van buitengewonde prestaties op boksge- bied de zogenaamde Joe Bugner Scholar ship is uitgereikt. Een soort studiebeurs dus, die bestaat uit een week samen met Joe Bugner op trainingsvakarrtie. Twee jaar geleden werd Noorwegen uitverkoren, vorig jaar Oos tenrijk en nu Nederland als vakantieoord. Toevallig bevond zich in ons land even eens iemand die als sparringpartner dienst kon doen, die dat ook een maand voor Blin is geweest, die derhalve met de sterke en zwakke punten van de Duitser uitstekend op de hoogte is, Rudi Lubbers. Vooral met Lubbers is Bugner hard aan het trainen om de Europese kampioen te onttronen. Bugner: „Rudi is een van de beste boksers van Europa. Met zijn hulp zal het mij lukken Blin te verslaan. Hoewel Blin meer ervaring heeft dan ik en hij mo menteel op een leeftijd gekomen is, dat hij het sterkst is, bokst hij té wild. Hij 136.000 leden en met ingang van nieuwe seizoen beschikkend over AMSTERDAM De tennisbond zit met een probleem waar weinig andere sport bonden in deze tijd van teruglopende sub sidies mee te kampen hebben. De KNLTB kan het geld niet kwjjt. Achtereenvolgens zeiden Jan Hordijk, Ellie Appel en Nelle- mieke Brouwer nee tegen genereuze aan biedingen. Op zijn beurt zei het bestuur van de KNLTB nee tegen het Van der Karfonds, toen gevraagd werd of Martin Koek’s prestaties nog altijd uitzending naar Australië rechtvaardigden. Resultaat van dit alles is dat het Nederlandse tennis het een kleine 500 bevoegde leraren deze win ter in het buitenland uitermate summier zal zijn vertegenwoordigd. ARNHEM. Het is mogelijk dat de World Boxing Association (WBA) haar bedenkingen heeft ten aanzien van Joe Frazier omdat de Amerikaanse wereldkam pioen in het zwaargewicht gedurende een periode van anderhalf jaar zijn titel niet heeft willen verdedigen; wat betreft de strijd om Europa’s hegemonie heeft zij niet te klagen. Sinds de Engelsman Joe Bugner in maart van het vorig jaar de titel op ztfn landgenoot Henry Cooper Kees Bal zal in de succesformatie van Gan-Mercier vrijwel zeker in de gelegenheid worden gesteld voor het eerst te laten zien wat hij kan. Rik van Linden verkeerde vorig jaar in een soortgelijke situatie. Ook hij trad in Parijs- Tours op als debutant, wat hem niet verhinderde deze klassieker met een op zijn naam te schrijven, droom die het denken van de jonge Zeeuwse coureur zeker ook zal over heersen. Voor aanvang van de keurs zal zijn naam echter verre van de favorieten lij st worden gehouden. Het verras singseffect verwachten de Fransen in ieder geval eerder van Regis Ovion, oud- wereldkampioen bij de amateurs, die morgen ook zijn klassieke debuut bij de broodrijders maakt. Favoriet nummer één is echter Eddy Merckx, die in 1968 voor het laatst Parijs- Tours, reed, en dit evenement nqg nooit heeft gewonnen. PARIJS. Parijs- Tours, de laatste Franse klassieker van dit seizoen, heeft voor de achttien geselecteerde Neder landers (de definitieve ploegen zijn nog niet bekend) een extra- betekenis. Het is voor hen de laatste kans om een teleurstellend seizoen goed te maken. Misschien met uitzondering van Joop Zoetemelk, die met zjjn vijfde plaats in de Ronde van Frankrijk en zijn actieve rol in het wereldkampioen schap op internationaal niveau in ieder geval in de running bleef, zal geen van de Nederlanders vandaag met een vol daan gevoel in Parijs arriveren. Voor de meesten kan op de 285 kilometer tussen Parijs en Tours zelfs de beslis sing over hun toekomst vallen. Dat zijn de ongelukkigen die nog steeds geen contract voor volgend jaar op zak hebben. Nu Fedor den Hertog niet van plan schijnt te zijn om over te stappen naar de profs (waardoor een bepaalde Frisol- ploeg vrijwel zeker van de baan is) en ook Wybert te kennen heeft gegeven met de wielersport te stoppen, is het aantal beschikbare plaatsen voor Nederlandse coureurs nog verder geslonken. Joe Bugner is realistisch ingesteld. Daarvan getuigt onder andere zijn opinie over Mohammed Ali, zijn grote voorbeeld. „Op dit moment zou ik weinig kans maken tegen Ali. Wel over drie jaar, dan ben ik op mijn sterkst. Ali’s stijl van boksen komt op veel punten overeen met de mijne. Op vele onderdelen is hij nu gewoon sterker dan ik”. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Gedurende de week dat Joe Bugner in Nederland traint, is Rudi Lubbers een belangrijke sparringpartner voor de Engelse uitdager. Ofschoon Lub bers in een volkomen ongetrainde staat verkeerde, heeft hjj de uitnodiging van de Engelsman graag aanvaard. Zjjn gebrek aan training uitte zich dan ook in een klein wondje onder zijn linker oog, opgelopen in een van de vele oefenpartijen met Bugner. Lubbers: „De reden van mijn gebrek aan training is te wijten aan de teleurstel lingen, die ik de laatste tijd in de bokssport heb ondervonden. Na al die op het laatst afgelaste gevechten - tegen Urtain en Mohammed Ali - geloof ik er niet meer zo in. Maar ik zal wel zien wat de toekomst brengt”. Over de toekomst van zijn partner Bugner is Lubbers heel wat optimistischer: „Het lijdt voor mij geen enkele twijfel dat Joe het gevecht gaat winnen. Ik heb ook met Blin gespard, maar hij kan nauwelijks in de schaduw van Joe staan. Daarbij komt dat Bugner weer wat moet bereiken, terwijl Blin zijn succes al heeft gehad. Ik denk dat Jürgen een beetje blasé is”. „Het gevaarlijkste van Bugner is ongetwijfeld zijn linkse directe, die hij altijd laat volgen door een hoek of een opstoot. Blin kent een dergelijke variatie niet; het is een wilde bokser, die alleen maar hard slaat”. „Een zwak punt van Bugner is echter dat hij te weinig verdediging heeft tegen linkse hoeken. In een gevecht tegenbijvoorbeeld Frazier kan dat de oorzaak zijn dat hij op dit moment in de tweede of derde ronde plat gaat”. SCHEVENINGEN Vrijdag is tweevoudig olympisch kampioen Ruska in Scheveningen gehuldigd zijn prestaties in München. Bij de vele cadeaus was onder meer de graduatie tot zesde dan. De succesvolle judoka werd toegesproken door de heer K. Kerdel, voorzitter van het NOC, de heer J. Met horst, voorzitter van de BBN, de heer W. van Zijll, secretaris van de NSF en de MMMRMRRIllIRMIIIIVIRflIllWlflAMVVIIIAIIIIfVIIVIIliVIAIVVWIIVUIflIlllflfW in het binnenkort te houden zoveelste titelgevecht. THEO KLEIN F 11 I J I C J 1 P 2 j 2 T t 2 F (5 s d ii

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10