NIEMAND IN EGYPTE LIET EEN TRAAN BIJ HET VERTREK VAN DE RUSSEN k SADAT ROOIT HET AARDIG Ewf A lm 12 f' Geen zin in oorlog Geïsoleerd Activiteit Sadat Volkshelden Toeristenland Uitgelokt 2 O In Egypte hadden de „bescher mers” zich op de manier van alle beschermers onbemind gemaakt. Ze hadden zich ontpopt als lastige dictatoren die de wet stelden en aannamen dat iedereen die eisen ook zou uitvoeren. In Egypte wer den in de loop der jaren enorme gebieden tot consternatie en zeer ten ongerieve van de talloze binnen- en buitenlandse archeo logen tot militair terrein ver klaard. Zij die geld verdienden aan oudheden waren oprecht boos: de gidsen, hotels, souvenirverkopers en alles wat er verder mee samen hangt. Slechts onder geleide en al leen vanaf een Nijlstomer mocht het naar Egypte komende restant toeristen, dat naar het (volmaakt veilige!) Egypte bleef gaan een aantal antieke monumenten bezoe ken. Tussen Cairo en Luxor en Luxor Aswan mocht geen buiten lander (behalve Russen en Oost- blokkers) de trein verlaten. Wie het er op waagde en met ar cheologisch eerlijk geïnteresseer den gebeurde dat nogal eens werd opgebracht, onderging een als regel erg goedig gehoor en werd weer op de trein gezet met een vaderlijke vermaning. MiaLgfisrtfê; gëA'iÉiSE T BOB T ADEM A SPORRY Erbij A- ■uu.iww;:,,: Daarnaast gebeurden er ook andere dingen in Egypte. Ongestoord werkten er vierduizend Amerikanen in hoofd zaak bij de olie in de westerse woes tijn, waar Libië’s rijke olievoorraden als het ware onder de Egyptische grens doorkruipen. Niemand legde die Ame rikanen die veertig jaar in Egypte Sadat ging naar Rusland, vroeg om meer wapens en kreeg die niet. Was die weigering uitgelokt om een breuk tot stand te kunnen brengen? Op de foto links Sadat, rechts de Russische premier Kosigin btf de aankomst van de Egyp tische president In Moskou, op 27 april van dit jaar. In 1971 zuiverde Sadat zijn kabinet. Hij toonde daarna steeds duidelijker dat zijn liefde voor de Russen sterk tanende was. Hij toonde ook dat Ame rikanen per definitie niet die boeven an- men mag zich lï. -.ü.. Op Egyptische kantoren, in hotels en winkels hangen Sadat en Nasser nog steeds vreedzaam naast elkaar, al be gint hij hier en daar ook al aardig alléén te hangen. In de straten hebben de weinige(I) borden met oorlogskreten plaats gemaakt voor heel wat vreedza mer zaken: reclame voor geboortebe perking, voor grotere landbouwproduk- tie en groei van de industrie, evenals bouw van huizen en fabrieken. Aan verduistering doet geen kip meer en wie een nieuwe auto koopt vaak Egyptisch merk begint met de ver- duisteringsverf van de lampen te krab ben,want dat is alleen maar lastig. Dit zijn allemaal punten die wel een ande re voorstelling van zaken geven dan in Europa maar al te vaak te beluisteren en te bekijken is. Het is een publiek ondanks gebulder in de kranten evenmin als de vele duizenden andere westerlingen. Sinds vele jaren werken er zeker twaalf nationaliteiten archeo logen vreedzaam op hun eigen terrei nen en onder hem bevinden zich Ame rikanen die VEERTIG JAAR in Egypte zijn. Van hen zijn het de Fransen die zonder meer het beste de Midden- Oosten-atmosfeer aanvoelen. Deswege hebben zij het mooiste project: de algehele restauratie in de breedste zin van het woord van het tempelcomplex van Karnak. Over 150 jaar ja, dat leest u goed hoopt men daar hele maal klaar mee te zijn. Voorlopig is men met een 25-jaren-plan bezig. Borden met oorlogskreten zijn nu helemaal uit de straten verdwenen. In hun plaats staan borden met reclame voor geboortebeperking (foto), voor grotere landbouwpro- duktie, groei van de industrie e.d. Egyptenaren en in Egypte wonende buitenlanders beginnen het er langza merhand aardig over eens te worden dat Sadat het toch maar aardig rooit. Natuurlijk zijn er op zijn tijd krijgs haftige en zelfs krijgszuchtige redevoe ringen te luisteren, evenals enig ge bulder in El-Ahram, maar in Egypte weet men zulke dingen op de juiste wijze te interpreteren: niet te letterlijk nemen, maar liever beschouwen als een hapje voor de militaire kliek. En bovenal moet men tussen de regels kunnen lezen. Overigens is Sadat een goede spreker, die het met rustige stem uren lang volhoudt en geen spiekbrief- i jes nodig heeft zoals bij ons zo vaak het geval is. zijn, waarvoor men hen zo graag kan uitkrijten. Sadat ging naar de Sovjet unie, vroeg om meer wapens en kreeg die niet. Hij ging naar Libië en Soedan om „het Image van de Russen te ver beteren,” maar niemand dacht er blijk baar over na dat hij daar mogelijk ook wel eens eigen plannen kon gaan sme den. De reactie in beide landen na Sadats verwerping van de Russische steun sprak boekdelen. En waarom heeft er in Europa nooit iemand gedacht aan de mogelijkheid dat de laatste weigering van de Sovjet unie tot het leveren van wapens wel eens kon zijn uitgelokt om Sadat in staat te stellen een breuk tot stand te brengen? De erkenning van Israel is in Egypte bij niemand een punt meer. Er is een vaste kreet in Egypte: We hebben niets tegen de joden maar alles tegen de zionisten.Want die stellen ze verant woordelijk voor alle ellende in het Midden-Öosten. Dat daar wel degelijk een kern van waarheid in schuilt heb ben de (weinige) nog steeds In Egypte woonachtige en openlijk hun synago gen bezoekende joden ervaren. Maar zij niet alleen. Persoonlijk was ik aan wezig bij een gesprek tussen twee Amerikaanse damestoeristen met hun gids: „We zijn jodinnen, weet u dat wel?” zei een van haar. De gids keek verbaasd. „You are very welcome,” zei hij vriendelijk. Waarop de dames lach ten, en wat kun je dan anders doen? Toen we in 1971 voor de vijfentwin tigste keer in veertien jaar in Egypte kwamen, ervoeren we daar een zeer frappante verandering. In de kantoren werd op bevel van Sadat bezuinigd, maar noodzakelijke dingen werden snel en voortvarend ter hand genomen. Voor het Hilton Hotel verrees op het reusachtige Vrijheidsplein een enorme rondlopende loopbrug om het voetgan gersverkeer, dat op de piekuren altijd het verkeer totaal dreigde lam te leg gen, van de weg te verwijderen. Het plein zelf veranderde voor de helft in een immens en zeer praktisch busstati on. We zaten wat te babbelen met een bevriende Egyptische archeo loog toen laag over de Nijl een straaljager kwam aangieren. Als iedereen doken ook wij instinctief in elkaar en toen we ons weer ver staanbaar konden maken zeiden we: „Ze maken wél lawaai!” „Het wordt hoog tijd dat we ze kwijt raken”, zei onze vriend ietwat bokkig. „Dat zal jullie niet glad zitten”, zeiden wij. Hij schoot overeind. „O, dacht je dat?”, zei hij. „Wedden dat we ze binnen twee jaar kwijt zijn?” Daar lach ten we toen om. Twee jaar later zette Sadat de Russen zijn land uit. se en Duitse toeristen verdiende geld naar Egypte om hun eigen „afschuwe lijke winter aan de Costa’s” te ontvluchten. In 1971 gebeurde er nog iets: de wereld herontdekte Egypte als een van de meest ideale vakantielanden en sindsdien is het moeilijk geworden plaats te krijgen in hotels en vliegtui gen tijdens bijvoorbeeld Kerstmis en Pasen. In het Hilton Hotel met ruim 90 percent bezetting gedurende het hele jaar een van de beste van de wereld is het onmogelijk op een dag een kamer te krijgen. Op het middaguur staat men in de rij bij de goede restaurants en zelfs bij de goedkope. In de toeristenstad Luxor draait men op volle toeren. De jeugdherberg is er steevast eivol en in de goedkopere hotels slaapt men met drie tot zes personen op een kamer. De stilte bij de piramiden is van de baan. De toeristen maken weer de „romantische rit per kameel” langs de grote weg. Zelfs de peperdure Nijlstomers, drij vende luxe hotels, zijn weken, soms maanden vooruit volgeboekt met grote groepen toeristen en soms meren er drie tegelijk per dag aan de kaden van Luxor af. De toeristen komen uit Amerika, West-Duitsland, Frankrijk, Zweden, Japan en merkwaardig genoeg voor het eerst ook uit Spanje. Daar zit een komisch trekje aan: de Spanjaar den komen met het aan de Nederland- Het verlangen naar vrede is in Egypte een zeer reëel iets. Niemand heeft er zin in oorlog, met uitzondering van de militaire groepering, die mis schien graag eens iets met de mooie nieuwe wapens zou willen doen. Onder hen vallen ook de onbekookte militan te studenten die om oorlog schreeuwen maar die merkwaardig stil zijn gewor den sinds Sadat heeft gedreigd hen naar het front te sturen, om daar de soldaten maar eens een flinke tijd te gaan vervangen. Wie zal in Egypte het bestaan van Israel nog langer erkennen, zelfs al is in de schoolatlassen de zaak nog niet in orde gemaakt? Men heeft tenslotte op veel te harde wijze kennis gemaakt met het Israëlische leger om daar aan te twijfelen. En wie verlangt er naar om nog eens iets dergelijks te onder gaan? Zeker niet de Egyptenaren die in tegenstelling tot wat nog al eens beweerd wordt helemaal geen krijgs haftig of soldatesk volk vormen. Ze zijn het ook nooit geweest, sinds 5000 jaar niet. Wie het niet gelooft zou hun literatuur er eens op moeten nagaan. Soldaat was een zéér geminacht beroep in het oude Egypte. En wie het worden moest ervoer dat als een ramp, sterker, men ervaart het nog altijd als een ramp, en bij het volk klaagt men om een voor de dienst opgeroepen zoon als om een dode. De Sovjet-Unie ontving de uit Egypte weggestuurde landgenoten als ware volkshelden en een klein beetje hadden ze dat wel verdiend, want hun leven in Egypte was weinig prettig geweest, al bleef de verhouding Egyptenaar-Rus bij het werk korrekt en effectief. Nie mand in Egypte had een Rus tot vriend. Het verschil in beider karakters is daarvan wel de hoofdoorzaak. Egyp tenaren bezitten een weergaloos talent om zich uit vervelende situaties te wriemelen. Ze zijn goedlachs, vriende lijk, zeldzaam gastvrij. De Russen daarentegen waren bloedserieus, nors, gespeend van humor. En die mensen moesten de Egyptenaren leren werken en vechten! Niemand heeft er een traan gelaten bij het vertrek van de Russen, al zijn er nog heel wat overgebleven. De Egyptenaar vindt irreëel natuurlijk dat ze hun alleen maar geld en gezanik en gebrek aan vrijheid hebben bezorgd. De Aswandam is klaar; de defensie is klaar en enorm sterk en uitgebreid. Zelfs het leger heeft iets van efficiency gekregen en ziet er betrouwbaarder uit dan het ooit ge daan heeft. Hoe lang dat zo blijft is een open vraag. Ik herhaal: de Egypte naar deugt niet als soldaat en hij is ook niet agressief zoals men vaak denkt. Wel schreeuwt hij graag en opgewonden, maar nogmaals, dat bete kent meestal weinig. Kreten zeggen tenslotte ook niet alles. Tegen keiharde prijzen werd Egypte verwacht landbouwmachines en pom pen af te nemen uit bijvoorbeeld Bul garije, met uitsluiting van vorige le veranciers als onder andere West- Duitsland. Aan deze terreur is nu ook een einde gekomen. De westerse we reld kan weer met offertes komen. In Egypte waren de winkels leeg en de aanbiedingen, zelfs van dingen als naalden en spelden, schaars. En daar door werden de zeer correct optreden de maar kille Russen hoe langer hoe minder bemind, zo zij dat al ooit geweest waren. Rond Cairo vliegen ontzagwekkend grote flatgebouwen voor brede maar ook smalle beurzen benijdenswaardig snel uit de grond. Moot zijn ze mis schien niet maar men kan er mensen in kwijt, duizenden mensen. De be roemde bazaar Khan el-Khalili, geliefd bij alle toeristen, werd voor de helft afgebroken en vervangen door beton nen gebouwen, helaas erg weinig pitto resk, maar wel hygiënisch en broodno dig. De vliegdiensten op het zuiden werden per dag verdriedubbeld en dat is nog te weinig. Op de reusachtige jaarlijkse industriefair werden aan de lopende band bestellingen geplaatst want Egypte bezit een grote en snel groeiende industrie. Alle etalages lagen weer stikvol goederen en die werden verkocht ook, evenals de prachtige Franse boeken die tot Ieders vreugde weer overal te koop waren na de trieste boeken uit Oostbloklanden die nu in de minderheid zijn. om te rusten altijd ver van andere toeristen neer. Ze bleven allemaal dicht bij elkaar, praatten alleen met elkaar en met hun gids. Ze lo geerden tegen schandelijk lage prij zen in de luxe hotels en bezetten daar de beste plaatsen. In de souvenirwin kels gooiden ze alles door elkaar en ze kochten nooit iets omdat ze er het geld niet voor hadden en bovendien nooit ook maar één Egyptenaar een zwarte roebel accepteerde. Met hun mooie witte schepen kwamen ze naar Alexandrië en trachtten in de winkels en op straat daar en in andere steden hun sigaretten en nylon sokken te verkopen, om op die „zwarte” manier aan een klein zakcentje voor wat ex tra plezier te komen. Men lachte hen vierkant uit. Egypte heeft zelf goede en goedkope sigaretten en meer dan genoeg nylon sokken. ggp; .1^.";;ui!u A-A A -- r x aa-A. AA®!'; Nr1*- ie’ ..x. -amr,; - :>i—-«:•> geheim dat de in Egypte woonachtige buitenlanders, Fransen, Amerikanen, Westduitsers en zeker ook de vele Nederlanders, zich geregeld behoorlijk ergeren aan veel berichtgeving in de eigen kranten. De druk van de Russische laars werd In Cairo viel het best mee en Russen zag In Cairo viel het best mee en Russen zag men daar eigenlijk in het openbaar alleen maar in de vorm van niets of weinig betalende en dus weinig welko me Russische toeristen. Maar in de miljoenenstad Alexandrië, de stad die zoveel meer mediterraan en Frans dan „oosters” van inslag is, stonden de zaken er anders voor, want de stad was een soort oorlogshaven voor de Russen geworden met alle gevolgen van dien voor de handel. Twee- soms driemaal per dag was daar luchtalarm. Dan loeiden de sirenes op zeer overtui gende wijze om de mensen met nep- alarmen op de benen te houden, en de verduistering was er dermate rigoureus dat zelfs wij het in de tweede wereld oorlog zelden zo meemaakten. De lucht hartige Alexandrijnen zagen dat alarm zuiver als pesterij, rriet als van enig nut. Er waren immers nooit echte aanvallen! En helemaal woedend wa ren ze over de zware straffen die de Russen op niet-navolgen hadden inge steld. De Russen zijn een merkwaardig volkje. Wie daaraan twijfelt zou nodig eens een kijkje in Egypte moeten gaan nemen. Niets wensten zij met de Egyp tenaren te maken te hebben buiten het politieke en militaire gedoe. Ze woon den in hun eigen vrij comfortabele, maar hopeloos grauwe getto’s” waar niemand anders wonen mocht, zelfs geen bediende. Ze bouwden hun eigen flatgebouw, hun scholen geen Russi- sisch kind dat op een Egyptische of internationale school ging en hun Lenin-bioscopen, waar alleen hun eigen films draaiden. Metershoog prikkel draad en dito muren, soms zelfs een behoorlijke gracht scheidden hurr woonsteden af van de rest van de wereld. Die woonsteden lagen natuur lijk op alle strategische punten van Egypte. De oogsten van Egyptes on voorstelbaar rijk landbouwareaal verdwenen deels als betaling, deels als zwaar onderbetaalde handel, naar het Oostblok. Ze deelden in de afbetalin gen van de inderdaad verpletterende schulden voor de Aswandam en defen sie. De Russen raakten gefrustreerd, in tegenstelling tot mensen van dere nationaliteiten waaronder zelfs Polen en Tsjechen rekenen, want die voelen kiplekker in Egypte en gaan als regel spijtig weg. Russische kinderen moch ten nooit met andere kinderen spelen. Russische huismoeders leerden in te genstelling tot alle andere huismoeders geen Arabisch en voeren daar slecht bij op de markt en in de winkel. Als de Russen een excursie langs de oude monumenten gingen maken streken ze j ■’’■J" De Russische beer gaat weg. Hoe ver weg en of alle beren daadwerkelijk het land verlaten? Niemand die het weet. Maar over de verpletterende schulden is men het roerend eens. De oplossing is immers simpel! „Hoe moet dat met jullie schulden?” vroegen we de vriend die ons voorspel de dat ze over twee jaar de Russen kwijt zouden raken. Hij lachte zonnig. „Die betalen we natuurlijk niet,” zei hij opgewekt. En waarachtig, als één volk het klaarspeelt om de Russen onbetaald te lozen, dan zijn het de Egyptenaren. Een tragedie als in Hongarije en Tsje- choslowakije hoeft men in Egypte niet te vrezen, want het is geen vazalstaat. De Egyptenaren hebben nooit erg ge loofd in betuigingen van broederschap en schone verklaringen. Ze hebben hun beer leren kennen! .m,m J ..- A' a" A-r1 ;.:AA^^-. trtrrtitrnëtrt.rw-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13