VRIENDSCHAP MET NASSER DOOR DOLLARS GEOLIED CIA huurde ex-SS’ers voor eigen leger Ij spionnen „Zwarte en blanke” 15 De onzichtbare regering die geen middel schuwt II en slot Golf bal n llii if! ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 Deel I verscheen in Dollars ERBIJ van 23 sept. Iran Ex-SS’ers Privé leger Soekarno Speciale troepen Guatemala Kissinger Schepen „In sommige delen van de wereld wordt de geschiedenis niet zo zeer gemaakt door diplomaten en offi cieren van inlichtingendiensten als wel door zakenlieden uit het bankwezen, van oliemaatschap pijen en van luchtvaartonder nemingen”. Dit citaat is van Miles Copeland, een Amerikaanse zaken man die in 1950 voor de CIA in Cairo werkte. Zijn uitspraak heeft zeker betrekking op wat in Egypte gebeurde. Erbij (Van een speciale medewerker) niiiJü GAMAL ABDEL NASSER NA OVERLEG MET het Amerikaan se ministerie van Defensie, kwam Al lan Dulles, het toenmalige hoofd van de CIA met een voortreffelijk idee: met de hulp van generaal Gehlen (de toenmalige leider van de Westduitse inlichtingendienst) werd een „militaire missie” samengesteld uit vroegere offi cieren van Hitlers Wehrmacht en ex- SS’ers die in West-Duitsland werden gerecruteerd. De voormalige luitenant- generaal van de Waffen-SS Wilhelm Fambacher werd met de leiding belast. Castro behoefde niet eens zijn arbei- dersmilitie, die 400.000 man op de been kon brengen, op te roepen. Zijn leger nam vrijwel de gehele invasiemacht ge vangen. Het avontuur in de Varkens baai was een grote debacle. HENRY KISSINGER is Nixons be langrijkste adviseur inzake buitenland se zaken, veiligheid en spionage. Kis singer werd in Furth in Beieren geboren als de zoon van een joodse schoolmees ter die naar Amerika kwam als vluch teling voor de nazi’s. Zijn zoon was twaalf jaar oud toen hij de Engelse Op het eiland Ambon hielpen CIA- agenten bij de uitroeping van de repu bliek van de Zuid-Molukken, maar de ze operatie was een kostbare misluk king. Het kostte de CIA acht jaar geld en vasthoudend werk voor de anti communistische generaal Soeharto Soe karno ten val bracht. De grootste opgave voor de CIA en Vanwege zijn tragische dood cultive ren sommige mensen nog steeds het Voor gebeurtenissen als in Hongarije had de CIA sedert enige jaren een privé-leger gevormd. President Eisen hower moest zijn militaire prestige ge bruiken om het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie, ervan te overtuigen de CIA de vrije hand te zijn U-2 boven Sverdlousk neer gehaald. Kroesjtsjev gebruikte dit als reden om de Parijse topconfe rentie met Eisenhower, MacMillan en De Gaulle te boycotten. Tijdens het proces tegen Powers werden in Moskou de wrakstukken van de U-2 tentoongesteld. Op de foto Powers bij de resten van zijn toe stel. IN LATIJNS AMERIKA beten de speciale troepen het spits af by de in vasie in Guatemala in 1954. Twee jaar later namen ze deel aan een door de CIA opgezette revolte in Costa Rica Mossadeq, de premier van Iran, die veelal vanuit zijn bed regeer de en als hij op was, van alle kan ten werd ondersteund. Do leider van de CIA-groep in de Egyptische hoofdstad, Kermit, „Kim” Rooseveldt, een ervaren CIA-agent, had tijdens de oorlog als officier van de Amerikaanse inlichtingendienst in Egypte gewerkt. Hij was er toen in geslaagd het vertrouwen van koning Faroek te winnen. In 1950 rapporteerde Rooseveldt dat de positie van Faroek hopeloos was geworden. Met toestem ming van zijn superieuren begon hij geheime onderhandelingen met het co mité van „Vrije officieren" dat geleid werd door een innemende jonge kolo nel, genoemd Gamal Abdel Nasser. Rooseveldt kon al spoedig rapporteren dat hij „een grote mate van overeen stemming had bereikt met JNasser.” Nadat demonstranten zich op „zwar te zaterdag” in januari 1952 in Cairo te buiten waren gegaan aan vernielingen en Faroek gedwongen werd af te tre den, stemde Nasser in met de opvatting van de CIA dat de revolutie stap voor stap zou moeten worden uitgevoerd. Faroeks zoon werd tot koning uitge roepen en kort daarna werd de repu bliek geproclameerd onder de leiding van de generaal Naguib als stroman. Binnen een jaar berustte de macht bij Nasser die in Washington werd be schouwd als een bondgenoot die het communisme en de Sovjet-Unle buiten het Mldden-Oosten zou houden. Om een chef voor Nassers inlichtin gendienst te vinden, wendden CIA- agenten zich tot SS-Sturmbannführer Otto Skorzeny die een comfortabel le ven In Spanje leidde. Deze gunsteling van Hitler had Mussolini in september 1943 uit diens gevangenis bevrijd. In 1944 speelde Skorzeny een rol bij de de speciale troepen kwam in 1961 in Cuba en eindigde in een ramp. Jaren lang had de CIA kosten noch moeite gespaard om de Cubaanse dictator Ba tista in het zadel t e houden. Grote Amerikaanse investeringen in de Cu baanse suikerindustrie en het gevaar van een door communisten geïnfiltreerd regime aan de overzijde van de baai van Florida vormden hier voldoende reden toe. Toen Fidel Castro met zijn baardige guerrilla’s uit de bergen kwam en Havanna overnam, besloot Wash ington in te grijpen. idee dat president Kennedy niets van de CIA-invasieplannen wist. Hij was er wel van op de hoogte en stemde er mee in, maar was misleid over de zwakte van de strijdmacht en de werkelijke vooruitzichten op succes. TIJDENS de Hongaarse opstand in 1956 werden voor het eerst de „speciale troepen” van de CIA ingezet. Toen de Hongaren hun heroïsche stryd tegen de Russische tanks vochten, vloog de CIA via Oostenryk kleine eenheden speciale troepen naar Hongarye, evenals be wapende groepen Hongaarse vluchte lingen die onder leiding stonden van een kolonel Kollyeni. De radio-afdeling van de CIA in Langley verzamelt gegevens die 24 uur per dag in de ether worden opgevangen, uitzendingen van büna elk radiostation ter wereld worden op de band vast gelegd, evenals een belangryk deel van televisie-uitzendingen. die door CIA-agenten ter plaatse op video worden opgenomen. Een klein leger talenkenners ver zamelt en redigeert uitzendingen in meer dan 150 verschillende talen. EEN ANDERE uitbreiding van de CIA-activiteiten was het opereren met „spionageschepen” met fantastische ap paratuur. Met CIA-analisten, crypto- grafen, code-brekers en monitors aan boord hebben deze schepen op alle oceanen van de wereld dezelfde taak als de spionagevliegtuigen in de lucht. De huidige directeur van de CIA, Richard McGarrah Helms, werd In 1966 benoemd. Hij was toen 53 jaar oud en 28 jaar in dienst van de geheime dienst. Helms die van Duitse afkomst is en evenals McCone veel belang stelt in de technologische kant van het spionagewerk, leidt een terug getrokken leven. Hij beschikt uiteraard over een grote macht, maar zijn invloed op de besluiten van president Nixon is ongetwijfeld afgenomen door de op- kömst van Henry Kissinger in de bin nenste cirkel van het Witte Huis. Helms leidt de CIA als een reusach tige spionagemachine en een technolo gisch concern zoals de dienst in feite is. Hij schijnt er geen bezwaar tegen te hebben de controle over de spionageza- ken van de Verenigde Staten te mn® ten delen met Kissinger. Bisell was een eerste klas spionage- expert, maar geen militair tacticus. Honderden miljoenen dollars werden uitgegeven voor de recrutering, trai ning en bewapening van Cubaanse vluchtelingen in geheime kampen in Guatemala, Nicaragua en Florida. Maar Bisell had met slecht materiaal te ma ken: de vluchtelingen waren in vele politieke groepen opgesplitst en werden geleid door hebzuchtige politici die meer zich inspanden om zichzelf te ver rijken dan om hun land te bevrijden. Een bonte menigte van tweeduizend Cubanen werd op een of andere ma nier veranderd in een enigszins samen hangende strijdmacht. De CIA-leiders waren zich bewust van de zwakte van deze invasiemacht, maar ze troostten zichzelf met de onverantwoorde hoop dat de Cubaanse bevolking tegen Cas tro in opstand zou komen en zich bij de bevrijders zou aansluiten. Dit ge beurde niet. onderdrukking van de samenzwering van de generaals na de aanslag op Hitler. Skorzeny bleef tot 1947 in Ameri kaanse gevangenschap, wachtend op een proces wegens oorlogsmisdaden. Hij ontsnapte naar Spanje tot hij in 1953, gevleid door CIA-agenten in Ma drid met tegenzin het werk in Cairo op zich nam, overigens na een bedrag van 25.000 dollar geïncasseerd te hebben. Tien maanden lang werkte hij hard om Nassers inlichtingendienst te orga niseren. In 1953 pompten de Verenigde Staten honderdveertig miljoen gulden per jaar in Egypte’s economie die geruïneerd was door de corruptie en de buitenspo righeden van Faroek. De vriendschap werd geolied met CIA-dollars. Hoe Nasser persoonlijk werd omgekocht werd zestien jaar later, tot verdriet van de Amerikaanse spionnenorganisa tie onthuld door Miles Copeland. De „bijdrage” bedroeg 10 miljoen gulden (3 miljoen dollar) die door een Ameri kaanse koerier in twee koffers van Bei roet naar Cairo werden gebracht. Copeland vertelt hoe hij in een taxi naar het huis van Nassers secretaris Hassan Touhami reed. De toege wijde Hassan stond erop het geld te tellen en tweemaal kwam hij niet verder dan 2.999.990 dollar. Ongeduldig zei hij: „We zullen geen drukte maken over de ontbrekende tien dollar”, greep de koffers en reed naar Nassers parti culiere woning. Kim Rooseveldt en Miles Copeland genoten Nassers vertrouwen. Hij wilde het leger reorganiseren en een inlich tingendienst opzetten om zijn persoon lijke macht te verstevigen. Amerikaan se officieren en CIA-mensen officieel in dienst nemen als instructeurs was onmogelijk in verband met de te ver wachten politieke implicaties. Het ge bruik maken van „neutralen" zoals Zweedse of Zwitserse officieren werd door de CIA om voor de hand liggende redenen afgeraden. Samen met Amerikaanse mariniers onderdrukten zij de linkse opstand in de Dominicaanse Republiek in 1965, waar ze overigens al twee jaar eerder hadden ingegrepen en in 1963 hielpen zij bij de afzetting van een „recalci trante” president in Honduras. Ze na men deel aan de afwisselende opstan den in Panama en officieren van de „speciale troepen” trainden en leidden de Boliviaanse „Rangers” die Che Gue- Salarissen nemen maar een ondergeschikte plaats in op de CIA-begroting, ook al zijn er nu ongeveer 100.000 permanente en tijdelijke agenten, informanten en de staf op het hoofdkwartier De grootste bedragen dienen tei bestrijding van de kosten van hei geweldige spionageapparaat, dal honderden buitenlandse „sta tions”, radiostations, spionage vliegtuigen en -schepen omval en voor de omvangrijke geheime subsidies aan instellingen, poli tieke groeperingen en personen op hoge plaatsen in de samen leving. IN ZUIDOOST-AZIë was minder voorzichtigheid nodig. In 1958 bevon den zich heel wat Amerikanen onder de Japanse, Koreaanse en Chinese een heden die vanuit Zuid-Korea en For mosa werden overgevlogen om een op stand tegen president Soekarno te on dersteunen. Handlangers van de onzichtbare Amerikaanse regering die geen middel schuwt: Lieden zonder ge zicht. De Britten waren hun raffinaderij in Abadan kwijtgeraakt door premier Mossadeq die de olievelden van de Anglo-Iranian Oil Company had gena tionaliseerd en die samenwerkte met de communistische partij Tudeh in Moskou. Britse en Amerikaanse olie maatschappijen hadden enorme verlie zen geleden en bovendien bestond de mogelijkheid dat Iran een Russische satelliet zou worden. Kim Rooseveldt ging naar Iran om „operatie Ajax” uit te voeren. Zijn rechterhand in de „coup” om Mossadeq af te zetten was kolonel Norman Schwarzkopf, een voormalige politie chef uit New Jersey, die tijdens de oorlog voor de Amerikaanse inlichtin gendienst in Iran had gewerkt en daar was gebleven als adviseur van de sjah voor veiligheidskwesties. Deze Schwarzkopf werkte tegelijkertijd voor de CIA. Zijn „inheemse” agenten deel den tien dollar-biljetten uit onder een opgewonden menigte die de straten van Teheran In beslag nam en „Dood aan Mossadeq. Lange leve de sjah” schreeuwde. Voor de bedlegerige premier zijn aanhangers kon mobiliseren, bezette een regiment van de keizerlijke wacht de ministeries en werd hij in de ge vangenis geworpen. Rooseveldt had een nieuwe premier gereed om de macht over te nemen: generaal Zahedi. „Iran was gered van communistische over heersing”. Zahedi herstelde de Britse en Ameri kaanse olieconcessies en de Verenigde Staten hebben sindsdien Iran economi sche hulp en giften voor militaire doel einden verstrekt, die overeenkomen met een bedrag van 700 miljoen gulden per jaar. Kim Rooseveldt, tegenwoordig vice-president van Gulf-Oil, werd be kend als „Mister Iran”. De CIA is gewoonlijk voorzichtig bij het inzetten van zijn speciale leger. In het geval van Guatemala werden de eenheden eerst naar Honduras gevlo gen in een Globemaster-vliegtuig dat van de Amerikaanse luchtmacht was „geleend” en waarvan alle kentekenen zorgvuldig waren weggewerkt. De wa pens kwamen niet uit de magazijnen van de Verenigde Staten maar werden geïmporteerd van een Hamburgse wa penhandelaar en waren van Westduits, Frans en Belgisch fabrikaat. DE PLAATSVERVANGEND leider van de afdeling planning van de CIA, Richard Bisell, werd met de operatie belast. CIA-hoofd, Frank Wisner, die met een dozijn van dergelijke operaties ervaring had, was op dat moment in Londen. TIJDENS HET BEGIN en het midden van de zestiger jaren werden parachu tisten van de speciale troepen vry regelmatig gedropt in de Sovjet-Unie en Polen. Sommige voerden met succes sabotage-acties uit die moesten lijken op daden van anti-communistische dissidenten in de communistische lan den. Met de Egyptische zaken in zulke „betrouwbare” handen zocht Kim Rooseveldt naar nieuwe avonturen. De gelegenheid deed zich voor in Iran. vara in 1965 opspoorden en doodscho ten. VIJF MAANDEN na de mislukte invasie op Cuba benoemde president Kennedy vrij onverwacht John Alex McCone tot hoofd van de CIA. McCone 60 jaar, multimiljonair, had dertig jaar ervaring als directeur van mammoet- concerns als Standard Oil of California en de International Telephone and Telegraph Corporation. Hij was met president Kennedy van mening dat het ouderwetse romanti sche spionagespel verleden tijd was in een tijd van satellieten, kernwapens en intercontinentale raketten, McCone hechtte grote waarde aan de uitbrei ding van de technologische aspecten van het inlichtingenwerk. Daartoe be hoorde ook spionage vanuit de lucht. Al aan het einde van de jaren vijftig was het spionagevliegtuig U-2 (Utility Two) ontwikkeld. Dit vliegtuig kon van af korte startbanen op geheime vliegvel den opstijgen, onder een hoek van 50 graden, binnen enkele minuten naar vele duizenden meters hoogte klimmen en het was snel genoeg om achtervol gende vliegtuigen achter zich te laten. Maar de eerste U-2-vlucht, van Pes hawar in Pakistan naar Boeboe in Noorwegen, dwars over het grondge bied van de Sovjet-Unie, werd een mislukking: het toestel met piloot Fran cis Gary Powers werd boven Sverd lovsk neergehaald. De Russische leider Kroesjtsjev wei gerde daarop de geplande Parijse top conferentie met Eisenhower, de Engel se premier MacMillan en president De Gaulle bij te wonen. De U-2-vluchten werden tijdelijk gestaakt en in 1962 was het hele U-2-program in gevaar. INDERDAAD WAS Nassers eerste maatregel het onderdrukken van de communistische partij en het gevan gennemen van al haar leider». ONDER MCCONE kreeg het niet alleen nieuw leven, maar werd het op veel grotere schaal uitgevoerd. Een ke ten van geheime U-2-bases werd aangelegd: U-2-toestellen en hun opvolgers, de E-12, werden bij „opera- tie-overtocht” ingezet als gold het een routinezaak. Vanaf bases in Engeland, West-Duitsland, Noorwegen, Grieken land, Turkije, Iran, Pakistan, Okinawa, de Philippijnen, Japan, Formosa en Alaska konden alle communistische landen in Europa, alsmede Siberië, Mongolië en China worden bereikt. Alle vluchten zijn non-stop over af standen van meer dan 9000 kilometer: een spionagevliegtuig start bijvoorbeeld vanaf de Atsuki-basis bij Yokohama in Japan en landt in Adana in Turkije en brengt dan verscheidene honderden films mee die vanaf een hoogte van ruim 22 kilometer boven de aarde zijn genomen. De camera’s registreren de kleinste details van het doel. Dit werd twaalf jaar geleden gedemonstreerd aan presi dent Eisenhower aan de hand van foto’s die een U-2 vanaf een hoogte van 70.000 voet van zijn golfterrein had genomen: een vergroting toonde duide lijk zichtbaar een golf bal op het gras. Eisenhower was zo onder de indruk dat hij er mee akkoord ging de CIA nog eens twintig miljoen dollar te verstrekken om het U-2-program ver der te ontwikkelen. Sindsdien zijn de technieken, in de luchtvaart zowel als in de fotografie, nog aanmerkelijk ver der voortgeschreden. laten bij het organiseren van de „spe ciale troepen”. Sinds 1952 waren verscheidene dui zenden Oosteuropeanen voormalige „ongewenste personen” in West- Duitsland ingelijfd bij militaire een heden waaraan Amerikaanse officieren werden toegevoegd en waarin voor malige Wehrmacht- en SS-officieren als adviseurs optraden. Al gauw omvatten de „speciale troe pen” vijfduizend man. Ze werden ge traind in Amerikaanse kampen in Bad Toelz en Kaufbeuren in Beieren. Som mige van deze troepen zijn nog in Duitsland gestationeerd de Vijfde Verkenningsgroep (luchtlandingstroe pen) in een kamp bij Oberursel bij Frankfort en de 10e Speciale groep in Beieren. taal leerde. Kissinger heeft geen erva ring in spionagewerk, maar bekwaam de zich tijdens een briljante academi sche carrière aan de Harvard-universi- teit in politieke wetenschappen, econo mie en militaire theorie en geschiede nis. Kissinger won niet alleen de mannen die de CIA leiden voor zich, maar verwierf ook de vriendschap van de generaals in het Pentagon. De joodse immigrant „van de eerste generatie” is blijkbaar volkomen en volledig geac cepteerd door de WASPS (White Anglo- Saxon Protestants blanke Angelsak sische protestanten) die het militaire en politieke „establishment” van de Verenigde Staten beheersen. Met de saboteurs gingen ook de spionnen en agenten van generaal Gehlen mee. Velen werden gevangen genomen en in stilte geëxecuteerd, slechts weinigen moesten terecht staan in showprocessen. De communistische machthebbers gaven niet graag toe dat Amerikaanse en Westduitse agenten er in waren geslaagd te penetreren. Voor de harde trainingen werden eenheden van het privé-leger van de CIA overgevlogen naar speciale kam pen in Fort Bragg, Fort Bliss en Fort Sill in Texas en naar de parachutisten opleiding van de Amerikaanse lucht macht, voornamelijk naar de grote ba sis in Luke-Phoenix in de staat Ari zona. Sommige hadden hun eerste ge- vechtservaring al opgedaan tijdens het laatste deel van de Koreaanse oorlog, anderen hadden hulp verleend aan de Yunnan-nationalisten in Noord-Birma en hadden samengewerkt met de strijd krachten van Tsjang Kai Sjek op For mosa. In 1954 maakte de regering in Peking bekend dat ze 106 CIA-infiltranten van verschillende nationaliteiten had ge dood en er 124 had gevangen genomen. Hoewel deze operaties nog jaren door gingen, bewaarde Peking vooral tijdens de culturele revolutie hierover een stil zwijgen. Een ander onderdeel van de CIA heeft de uitputtende taak om 300.000 kranten, tijdschriften, boeken en andere gedrukte pu- blikaties per maand te lezen, weer in een groot aantal vreem de talen. Dagelijks wordt een samenvatting gemaakt van de mogelijk waardevolle informatie. De gedetailleerde teksten gaan naar de computers. De CIA beschikt over een om vangrijke bibliotheek van boeken over inlichtingendiensten, spio nage, politiek, geschiedenis, topo grafie, cryptografie en velerlei handboeken van allerlei aard en uit elk land ter wereld. Merk waardigerwijs heeft Langley ook een prachtige bibliotheek met spionagethrillers. Het personeel van de CIA is verdeeld in „blanken” en „zwar ten”, maar dit slaat niet op de kleur van him huid. De „blan ken” zijn CIA-mensen die diplo matieke of consulaire status krij gen voor hun werk buitenslands en leden van wetenschappelijke, culturele of economische delega ties. Zij leven onder hun werke lijke namen. Ze kunnen ook do cent of student zijn aan buiten landse universiteiten of zaken lieden. De „zwarten” beginnen met een training op een van de vele „spio- nagescholen” van de CIA, maar hun eigenlijke toetreding tot de „zwarte groep” wordt streng ge controleerd en is gewoonlijk af hankelijk van aanbevelingen van oudere CIA-functionarissen of andere inlichtingendiensten. Een deel van hen wordt ge recruteerd uit de zakenwereld en anderen worden aangenomen op aanbeveling van CIA-agenten in het buitenland, als de „inheemse” informant buitengewoon geschikt en betrouwbaar wordt geacht. Bij de wet is de CIA gemachtigd jaarlijks honderd personen naar de Verenigde Staten te brengen, buiten de gewone immigratie om Hierbij zyn inbegrepen over lopers van communistische lan den. Deze zyn altyd welkom en „verdienen” na ondervraagd te zyn en vaak speciaal werk te hebben verricht, een terugge trokken veilig bestaan in de Ver enigde Staten, gewooniyk onder een nieuwe naam. vi-.xS'-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15