Aanvechtbare film over de overgangsjaren Crisis van 1720 leidde tot het ontstaan van de VROUWELIJKHEDEN „actiën-bordjes” TROUW I I uur 17 16 I 1 ZATERDAG 8 0 SEPTEMBER 1972 Erbij (Van een onzer verslaggeefsters) Hartstocht Miskraam Ver westering Striptease „M.M" KENNIS OVER wat er zich geestelijk en lichamelijk af speelt rond het climacterium of de over gangsjaren van de vrouw, kan de vrouw en haar omgeving helpen een positieve houding te vinden tegenover deze levensfase. De gedramatiseerde documentaire „Op weg naar een nieuwe levens fase”, die vorige week in Amster dam in première is gegaan, doet op aanvechtbare wijze een poging kennis te verstrekken over de ver schijnselen die kunnen optreden in de overgangsjaren, de klachten die daaruit kunnen voortvloeien en geeft een medische oplossing, na melijk het innemen van oestro- geentabletten. De film in kleur wordt dan ook gesponsord door een farmaceutische fabriek. AF EN TOE duiken ze op, deze zogenoemde actiën-bordjes. Ze zijn meestal van Chinees porselein, zoals het hier afgebeelde, dat deel uitmaakt van een serie van twaalf, een aantal jaren geleden geveild bij Mak van Waaij te Amsterdam. Ook in Delfts aardewerk komen ze voor. Alle zijn gemaakt naar aanleiding van een verschrikke lijke economische crisis, die in 1720 heeft plaats gehad. ij l K het MM* een PETRA WASSENBERGH-CLARYS Inb. iderij jkad» itsbij- inton- nlaan i’lem- voor sdag- iddag nvlak ZO KWAM de film bij mij over. Dat ik niet de enige was, bleek uit de discussie van publiek met een medisch panel na de première. Het medisch panel, onder leiding van dr. Van Keep, waarvan deel uitmaakten dr. H. Mu- saph, psychiater, dr. L. Jaszmann, Elvi ra Kleinen en dr. H. Doeleman, sociaal geneeskundige, hamerde erop dat de (met of zonder kepi) vliegen de deur uit. Aardige bijzonderheid: een groot deel van deze populaire voorwerpen wordt gemaakt in Duitsland, Spanje, Griekenland of Japan. Maar speculaties hierin waren al vroeg door de overheid tegengegaan. ER KWAMEN natuurlijk spotpren ten zoals bij alle belangrijke en schok kende evenementen. En actiën-bordjes. ook de aspirant-vaders zo’n test moe ten ondergaan. HIJ DANST, buitelt en dartelt door het spel heen en grijpt op het goede moment in om het verder in zijn baan te leiden. Hij is de vertegenwoordiger geworden van alles wat kluchtig is. Of de windhandel een klucht was? Het is maar hoe je het beschouwt. Het is misschien niet zo gemakkelijk om er een harlekijn in te zien, maar dat is het wel. Alle ons bekende ac tiën-bordjes vertonen een harlekijnfi- guur, vaak met opschrift. nden dat van trum dde- •eide nder 1073, mant kent, •s- en Gebr. bord- 1. MM heer gheid ieven r. G MWM raties, tv, D. tr. 9, nden- inten» 5. F )gave toffe- i uw Fa. 9, WILD WERD er gespeculeerd, totdat het natuurlijk mis was. Wie zijn aan delen, of acties zoals men toen zei, op tijd had verkocht, had een lief centje over; heel veel anderen waren failliet. Het moet een enorme krach geweest zijn, niet zo ingrijpend als de beruchte financiële crisis van 1929, maar voor de wereld van toen rampzalig genoeg. MAAR, zoals het meer gaat, hij liet zich door zijn eigen ideeën meeslepen in speculaties. Zo richtte hij de Missis- sippi-Compagnie op met het doel win sten te behalen door exploitatie van het gebied der Mississippi. De mensen kochten aandelen, waarop ze al direct formidabele winst konden behalen zodat de aandelen steeds stegen en zo duur werden, dat niemand ze meer kocht. Toen bleek, dat alles zwendel was, wat men noemt windhandel, een speculatie zonder enige reële grondslag. Law nam weer de vlucht en stierf in armoede te Venetië. Nu, hij was niet de enige geruïneer- Een wat Oosters aandoende harle kijn staat op dit actiënbord van Chinees porselein. Deze bordjes werden op bestelling in China ge maakt en door Chinese tekenaars versierd, vandaar de Oosterse „sfeer" op dit toch puur Hollandse bord. DE FILM wordt in eerste instantie niet in de bioscopen vertoond, maar is voorlopig bestemd voor vrouwenvere nigingen en andere bijeenkomsten waar vrouwen aanwezig zijn. De ruim 20 minuten durende film regie Elvira Kleinen, in de hoofdrol Ingeborg Uyt den Bogaard blijft aan de oppervlakte steken en de titel „Op weg naar een nieuwe levensfase” wekt ten onrechte de indruk dat de film gemaakt zou zijn naar het gelijknami ge boek van dr. L. Jaszmann, vrouwen arts aan het Protestants-Christelijk Streekziekenhuis in Bennekom, die sa- i. Be- [tijdig voor: ca en et 14 j erika, West- okto- Lange 1. IN EEN ARTIKEL, verschenen in het tijdschrift Antiek, jrg. Ill, no. 4 heeft D. F. Lunsingh Scheurleer er verschillende afgebeeld. Bij de op schriften lezen we o.a. „Weg, gekke actionisten”, „Schijt actiën en wind handel”, „Pardie, al mijn actiën kwijt”, „Wie op Utrecht of Nieuw Amster dam”. Soms ook is er geen opschrift, maar iedereen wist blijkbaar wat de voorstelling bedoelde. een film die Un ami de mon fils zal heten. Met (derde) echtgenoot Gérard Oury gaat ze zelden naar het theater, maar wel vaak naar de bioscoop. Michèle Morgan: „Eigenlijk geloof ik dat ik alleen maar van de film houd. Het is tenslotte de modernste vorm van het spektakel”. BIJNA EEN derde van alle zwanger schappen in de Verenigde Staten resul teert In een miskraam of in een voor tijdige geboorte van het kind. Aldus maandblad McCall’s, dat melding maakt van een nieuwe en eenvoudige medische test, waardoor miskramen en vroeggeboorten zouden kunnen worden voorkomen. De in Boston werkende specialiste dr. Ruth Kundsin heeft vijf jaar lang de gedragingen bestudeerd van een in de vrouwelijke geslachtsor ganen levend micro-organisme, myco plasma, dat volgens haar verantwoor- WAT DIE zinvolle tijdsbesteding be treft, kwam de film niet verder als het al eerder genoemde bloemenschikken, in pannen roeren, met de hond spelen en modezaken bezoeken. De werkende getrouwde en ongetrouwde vrouw komt niet aan bod. Zoals eerder gezegd kan geen enkel onderwerp uitputtend behandeld worden, maar het moet wel in overeenstemming zijn met de wer kelijkheid van „the women in the Street”, voor wie, zei het panel nadruk kelijk, de film in de eerste plaats bedoeld is. Zonder deskundige begeleiding heeft vertoning van „Op weg naar een nieu we levensfase” geen zin. Er is alleen al deskundige begeleiding nodig om door de film gewekte verkeerde denkbeel den uit de wereld te helpen. Kortom: de bedoeling is goed, de film zwak. De film, die op instigatie van de International Health Foundation, tot stand kwam en werd vervaardigd door Cinecentrum Hilversum, is gratis be schikbaar voor verenigingen en andere geïnteresseerde organisaties. MILOU HOPMANS HET FRANSE souvenirwezen heeft zich met nagels en tanden gestort op de nagedachtenis van wijlen Charles de Gaulle. Paris Match besteedt twee bladzijden foto’s aan wat er in het plaats j e Colombey-Les-Deux-Eglises aan „souvenirs du Général” wordt ver kocht. De afbeelding van de nog jonge De Gaulle is gevat in een glazen „sneeuwbal”, het profiel met het be kende militaire hoofddeksel is duizend voudig vastgelegd in schakelarmbanden met bijpassende ringen, in sleutelhan gers en briefopeners, op verzilverde lepeltjes en in hout gevatte thermome ters. De kleinste souveniertjes zijn lu cifersdoosjes en zakmesjes met het portretje van de Generaal, en een met caramels gevulde mlni-kepi. Bij het „grotere werk” zijn beddepannen en tabakspotten met de beeltenis van de generaal. Ook bronzen en gipsen buste» in Los Angeles zijn allerjongste leer lingen laat uitvoeren. Kinderen die le ren zwemmen, moeten volgens hem ook zo gauw mogelijk leren hoe ze zich onder water spelenderwijs van hun kleren kunnen ontdoen. Wat de leeftijd betreft: deze meneer Scarbo rough heeft bij zijn pupillen af en toe leerlingetjes van slechts enkele maan den oud. WAT DE inhoud betreft: „Op weg naar een nieuwe levensfase” laat vaak symbolisch zien hoe een charmant vrouwtje in een luxueus burgerlijke omgeving te kampen krijgt met lichamelijke verschijnselen van de overgang. Ze krijgt opvliegingen, hoofdpijn, rimpels, is vaak moe e n hangt op een rustbank. Dan stapt ze naar de huisarts, die haar oestrogeen- tabletten voorschrijft. Het lijkt wel een tovermiddeltje, want het rondhan gende en nietsdoende vrouwtje fleurt geheel op en kan haar man stralend met een zoen ontvangen als hij van zijn werk thuiskomt en zij bloemen schikt. Dit doet al met al wat werke lijkheids vreemd aan. ompl. r, L. Tel. eerste gang van de vrouw met klach ten naar de huisarts moet zijn. En het is ook niet de bedoeling, aldus het panel, dat de vrouw oestrogeenprepa- raten als dé oplossing beschouwt. Ze moet een zinvolle tijdsbesteding vin den, juist in de overgangstijd die meest al samenvalt met ook een sociale verandering in haar leven: de kinderen gaan het huis uit, haar man legt de laatste hand aan zijn carrière en bo vendien sterft volgens de statistieken, de moeder van de vrouw in deze periode. delijk is voor het ontstaan van één op elke vier miskramen. Volgens haar zou het ideaal zijn wanneer vrouwen die gezinsuitbreiding willen, zich nog voor de zwangerschap laten onderzoeken op een eventuele mycroplasma-infectie. Zij zegt dat verscheidene Amerikaanse vrouwenartsen voorstander zijn van een dergelijk onderzoek na een mis kraam, voordat aan een nieuwe zwan gerschap wordt begonnen, en gelooft dat in de toekomst een dergelijke test vóór de bevruchting een heel normale zaak zal worden. Omdat de gewraakte organismen ook in de urinewegen van de man kunnen voorkomen, zouden Waren die bedoeld als een waarschu wing? Of werden ze besteld uit leed vermaak door de gelukkigen die de dans waren ontsprongen, jegens hun onfortuinlijke mede-speculanten? Ei genlijk is het nogal vreemd, dat een financieel debacle aanleiding heeft ge geven tot het doen vervaardigen van iets vrij kostbaars. EEN ZEKERE John Law, Schot van geboorte, was naar Parijs gevlucht om te ontkomen aan de gevangenis. Deze man was waarschijnlijk een financieel genie. Hij lanceerde voor het eerst het denkbeeld, dat papiergeld verkieslijker was dan munt van edel metaal. Met dit denkbeeld lukte het hem om de financiën van Frankrijk te saneren. STRIPTEASE-onder-water is geen luchtig vermaak voor kijkgrage vol wassenen, maar een techniek die jong en oud zouden moeten beheersen. Als iemand gekleed te water raakt, vormen kleren en schoenen een handicap bij het zwemmen en zeker bij de redding van iemand die niet kan zwemmen. Weekblad Elle publiceert een foto van zwemmende kindertjes, die onder wa ter bezig zijn hun schoenen en kleren uit te trekken; een momentopname uit een „programma” dat een zwemleraar „DE JAPANSE industriële ontwer pers worden erg beïnvloed door de Verenigde Staten, er wordt meer ge ïmiteerd dan gecreëerd. Ze adopteren de Amerikaanse stijl, interpreteren die op een Japanse manier en daardoor worden Japanse huizen onvermijdelijk verwesterd. Met mijn beste vriend zit ik op stoelen aan een tafel met stokjes te eten, maar daarna gaan we in de zitkamer op de vloer zitten. Zijn moe der -zou op de vloer zitten, zowel tijdens het eten als tijdens het praten”. (Shiro Kurarp&ta, bekend Japans inte rieurontwerper, in het Engelse maand blad Nova). 10849 Ij ko- •remj, Jmui- ruim orma- rgang 20 op ontv. in dit IN DE TIJD van Law was de magi straat van Amsterdam zo verstandig om de oprichting van een assurantie- compagnie te verhinderen. Maar in Rotterdam lukte dit wel, en daarna werden in allerlei steden allerlei com pagnieën gesticht voor allerlei plannen, die men niet eens dacht te verwezen lijken. Zo zou de stad Naarden tabaks bouw in het Gooi financiëren en de stad Utrecht een verbindingskanaal met de zee graven om een grote han- delsstad te worden. DAT CHINEES porselein hier met hartstocht werd verzameld, is bekend. En ook, dat er in China stukken op bestelling werden gemaakt waarvoor men het decorpatroon in Holland liet tekenen. Dit werd dan aangebracht door Chinese decorateurs, die wel eens moeite hadden met de interpretatie van de dessins. Dat dergelijke decors er altijd toch een beetje Chinees uitza gen spreekt haast vanzelf. Het hier weergegeven figuurtje doet, wat de snit van zijn kostuum betreft, haast Perzisch aan, Oosters in ieder geval. DE NAAM Michèle Morgan heeft nog altijd een magische klank voor alle cinemagangers die zich de Franse film van voor en vlak na de tweede wereldoorlog herinneren. De mooie blonde leef tijdloze filmster (die overi gens al grootmoeder is) staat volgens Elle nog altijd bovenaan de lijst van populaire vrouwen in Frankrijk. Ze is tegenwoordig in zaken (haute couture), schildert voor haar plezier, maar de camera blijft ook na 65 films nog trekken. Binnenkort speelt „de vrouw met de mooiste ogen van Frankrijk” in men met dr. P. A. van Keep, directeur- generaal van de International Health Foundation in Genève, wetenschappe lijke adviezen heeft verstrekt voor de film. EN WAAROM een harlekijn? Die vertegenwoordigt nu eenmaal het ko misch element. Oorspronkelijk is hij een belangrijke figuur uit het Italiaans toneel, de commedia dell’arte. een vorm van blijspel waarin veel aan de improvisatie der acteurs werd overge laten. M I Vol- gestff. inane. Jinne- mah. ntieke ortjes estoff. Bie- ge ld ge- 1 m. 1 650 ieder- iets 775. lastje, drig. snij- h. sa— mah. rmeii- 450. klok- vouw I s v.a. anse t. en- leuk 1 135. Bo- Telef. ids en de. Vanuit Frankrijk was de specula tiezucht overgeslagen naar Engeland en Nederland. Zo’n soort epidemie van gokzucht komt af en toe voor. Denken we bijvoorbeeld aan de tulpenhandel van 1637 die, hoewel op kleinere schaal, voor velen zo noodlottig Is geweest. Handel in aandelen bestond wel; in ons land vooral die van de Oost- en Westindische Compagnie. AFWIJKEND van de in genoemd artikel gegeven voorbeelden is hier het randdecor en ook het voorwerp, dat de harlekijn in de hand heeft. Het lijkt wel een grote peer aan een steel. Natuurlijk kan het geen zwaar ding zijn, dat hij zo omhoog houdt. Het moet een opgeblazen varkensblaas zijn, een windbuil zo gezegd, symbool van de windhandel. WAT WAS er aan de hand? Om dat precies te vertellen zouden we moeten hebben over allerlei ingewik kelde financiële zaken. Maar die horen in deze rubriek niet thuis. Daarom alleen, heel in het kort, dit: GEEN ENKEL onderwerp kan ongeacht de tijd die eraan besteed wordt uitputtend behandeld worden, laat staan in een korte film. Maar aan de manier waarop het belangrijke on derwerp overgangsjaren behandeld is in deze film kleven toch wel wat bezwaren, waarop we straks terugko men. Een scène uit „Op weg naar een nieuwe levensfase". Rechts Ingeborg Uyt den Bogaard, die na vertwijfelde pogingen er als twintig uit te zien met behulp van flodderige pruiken en felle make up, triest in de spiegel kijkt. ■fe p J 4 a i 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17