nn Schaken Bridge Dammen Oplossing bridgevraag Filatelie I j 9 21 20 'O, ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 1 Erbij Wezens van punt Io.qo] £3 f: 4 POLSKA Esther. Zwart-wit KUNT U COMBINEREN? B. DUKEL MR. E. SPANJAARD 0000000XXXXXDOOOOOCx O COOOOOOCX K rcxxxxyv x» OOOOO'VYiCOOl THAGAZITOV (aan zet) oost vijf klaver vermoeidheid, O'QC*XKOOOOCOC»>^OOOOODOr«Tt vy »y LAZARÈVIC H. W. FILARSKI Bridgevraag deze week: KOSHNITSKY (aan zet) Wit aan zet wint. maar wie K. J. HEYMANS. wcoooooo Zwart 12 stukken: 1, 2. 7, 6, 10, 13, 18, 19, 25 Pf. en twee van 35 Pf., tegen een verkoopprijs van 2 Mark. moeite mee hebben, die combinatie te vinden! Niet alle diagrammen zijn geschikt om als een opgave te worden gepresenteerd omdat het verloop niet altijd geforceerd is. Eén aardig voorbeeld. ZVERKO Zwart 15 stukken: 4, 9. 10, 13, 17, 18, 21, 22, 23. 26, 27, 30, 34. 35, 38. Wit 15 stukken: Dierendag Dag dieren. Het is Dierendag. We gaan het vieren Vier oktober als het mag. Dag poesje. Je bent een schat. Je bent een snoesje Als ik jou eens niet had. 0 H V 10 Q A 7 2 O A 6 5 2 A 63 Lief hondje. Je bent niet mooi, je bent een bontje, maar rent, als ik de bal weggooi Hier dieren. Hier paardje, koe, konijn We gaan het vieren met ekstra eten.Dat is fijn N W O z Zwart 9 stukken: 7, 8, 9 13, 17, 22, 36, 38, 42. Wit 10 stukken: 18. 23, 27, 28. 30. 31, 35, 37, 48, 50. No. vier: Harry de Waard, Utrecht. 20, 25. 26, 36. Wit 12 stukken: 22, 29, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 47. 48, 49. Een Calnaljas motief tot slot en ngen zetten diep. Onder de inzenders van (én of meer vraagstukken, worden nog twee Russische clubbladen verloot. In de praktijk besloot zuid hartenaas voor te spelen. Na de zeer succesvolle afloop, waarbij NZ twee slagen in harten hadden meegenomen, hetgeen aan geen enkele andere tafel was gebeurd, werd hem natuurlijk de hamvraag gesteld: waarom harten? Omdat, zei zuid, na dit biedverloop de kans groot is dat de oost- speler verliezende hartens op wests ruiten kan opruimen. Zou wests hartenkleur toch goed zijn geweest, dan had zuid nog in slag 2 overstag kunnen gaan, Oost had S, 3-H, B10985-R, AVB4-K, AH4 en de oostspeler had een zevenkaart van schop pen AH, met drie doubletons waarbij ruitenheer tweede. Natuurlijk waren er lieden die uitlegden dat hartenaas ook wel verkeerd had kunnen zijn debateert nu tegen succes? Het station begon er al behoorlijk uit te zien. De eerste verdieping was klaar en de zijmuren van de tweede verdieping stonden al voor de helft. Er moest nu een grote kraanwagen bij komen. De machinist van de kraanwa gen, ook al in ruimtepak gestoken. WEST-DUITSLAND. Naar ontwerp van Paul König verscheen op 29 september een zegel van 40 pf. ter herinnering aan de 300e sterfdag van de componist Heinrich Schütz (1585-1672, bekend door zijn religieuze muziek. Op de zegel is een gedeelte van de partituur van „Verleih tins Frieden gnddlich" af- gebeeld, alsmede de handtekening van de componist. Voor de oplossers van problemen vier vraagstukken van Harry de Waard. Door de heer Elsing uit Haarlem, is voor deze moeilijke serie, het damboek van drs. P. Roozenburg, wereldkampioenschap 1948, ter verloting onder de goede oplossers be schikbaar gesteld. Dit unieke damboek dat niet meer in de boekhandel is te verkrij gen is door ex-wereldkampioen P. Roozen burg geschreven in een boeiend verhaal toen deze in IJmuiden de titel won. De oplossingen moeten wel één week na het verschijnen dezer rubriek bij de dam- redakteur, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui den zijn ingezonden. Wel een moeilijke opgave deze week, maar als voldoening telt dat de vinder der goede oplossingen zich een uitmuntend oplosser kan noemen. No. één: H. C. de Waard, Utrecht. nen.-Zo-niet,-één-straal-uit-ons-vaar- tuig-en-het-ge-bouw-met-jul-lie-er- bij-is-weg J-BE-SLIS- !-NU-!- Het klinkt gek, maar dat viel niet mee voor de mannen. Het gebouw was gewoon bedoeld als tussenstation voor ruimtevaartuigen, die weer verder moesten. Maar toch was het goed, dat deze puntwezens de mannen het papier lieten tekenen, want het is voor aard mensen altijd erg moeilijk om geen ruzie te maken! OOST-DVITSLAND. Drie waarden van de dit jaar verschenen serie ter gelegenheid van de Inter nationale Rozententoonstelling wer den verkrijgbaar gesteld in een postzegelboekje, bestaande uit twee blaadjes met elk vier zegels van 10 Pf. en één blad met twee zegels van Natuurlijk moet wit het hebben van de benepen positie van de zwarte koning met matmogelijkheden op de achtste rij. Maar hoe? De witte stelling (stuk pion achter en matdreiging op de eerste rij) schijnt rijp om op te geven. Maar het geoefend oog van de klassespeler ontwaart nog de mo gelijkheid van een ressource, welke in de praktijk succes kan hebben. Er volgde: 1) Dg8f Kd7. 2) Dc8f Ke7? Hij loopt er in! 3) Dc5f! Dc5: pat! Als opgave is de stand minder geschikt. Zwart had namelijk 2) Kd6! kunnen spelen. Na 3) Db8:f (niet Dc5f? Kc5:!) Ke7 ontwijkt zwart het pat en de annotator Judovic wekt de in druk dat zwart dan zou hebben gewonnen. Onzes inziens is dat echter niet het geval. Zie bijvoorbeeld 3) Ke7. 4) Df8j! en nu komt met 5) Da7f de patwending in an dere vorm terug. Als zwart de dame niet neemt, houdt wit op zijn minst eeuwig schaak. Bijvoorbeeld 4) Ke6. 5) Dg8t Kd7 (na Kf5?? volgt 6) Dg4 mat en op Kd6? 6) b8D+ en wit wint). 6) Dc8 enz. Al met al toch een verrassende constellatie HONGARIJE.Een eeuw gele den werden de drie steden Pest, Buda en öbuda verenigd onder de naam Budapest. In verband hiermee werden op 26 september als eerste waarden van een nieuwe serie defi nitieve frankeerzegels, zes zegels in paren uitgegeven. Hiervan toont één zegel steeds een stadsgezicht van honderd jaar geleden, de andere zegels hetzelfde stadsdeel thans: 1 Ft. öbuda in 1872 en 1 Ft. Budapest in 1972, 2 ft. Buda in 1872 en 2 Ft. Budapest thans, en 3 Ft. Pest in 1872 en 3 Ft. Budapest thans (af beeldingen). bediende het grijporgaan van de kraan voortreffelijk. Hij berekende alles nauwkeurig en precies op het goede moment liet hij de vracht los. Nu waren de dubbele ramen aan de beurt. Heel voorzichtig pakte de grijper ze beet. De kraandrijver was tot het ui terste gespannen. Hij bediende de knoppen alsof zijn leven ervan afhing. De ramen hingen nu hoog boven het bouwwerk en heel langzaam liet hij ze zakken. Ze waren ongeveer een meter boven hun landingsplaats, toen er door het donker opeens een lichtflits schoot. En voordat iemand iets had kunnen doen, had de lichtflits de ramen be reikt. In honderduizend stukjes beland- Voor ons ligt het dertiende deel van een belangrijke uitgave: de „Schachinforma- tor” 1972 van de FIDE. Dit boek van een kleine 300 bladzijden bevat een hoeveelheid gegevens, welke men ook bij een tienurige werkdag onzes inziens niet binnen een jaar zich eigen kan maken. Door het aan wenden van allerlei codes, superverkorte notatie, en dergelijke, is de inhoud tot het uiterste gecomprimeerd, waardoor het be studeren van slechts één bladzijde vele uren vergt. Men moet de uitgave dan ook als een naslagwerk beschouwen. De ruim 700 interessantste meesterpartijen uit de besproken periode zijn zodanig gerang schikt dat men vrij gemakkelijk de ont wikkeling van een bepaalde openingsva- riant kan opsporen en natuurlijk tevens kennis kan nemen van de essentie der par tijen zelf aan de hand van in telegramstijl door experts aangegeven analyses. Naast de vele andere besproken onder werpen wordt er een hoofdstuk gewijd aan de belangwekkendste combinaties uit 1971- 1972. Men krijgt op diagrammen de kri tieke stelling voorgeschoteld, waarna elders te vinden is hoe het verder ging en hoe het eventueel beter had gekund. Bestudering van die diagrammen is een uitstekende toetssteen van het eigen com binatievermogen. Daarbij mag men echter niet uit het oog verliezen dat men in het voordeel is in vergelijking met de spelers «elf, omdat men: a) weet dat er iets „in” zit; b) niet geplaagd wordt door tijdnood; c) geen last heeft van vermoeidheid, spanning, en dergelijke. Zie bijvoorbeeld eens de stand van dia gram I. den de ramen op hun plaats. Niemand lette daar verder op, want uit de richting van de lichtflits kwam een vreemd ruimtevoertuig op hen af. Hei cirkelde even boven hun hoofden en landde vlakbij het bouwwerk. Als ver lamd bleven de mannen staan kijken. De klapdeur van het vaartuig ging open. Een trapje werd naar buiten geschoven en tot ieders verbazing lie pen twee vreemd uitziende wezens uit het vaartuig naar beneden. De wezens hadden punthoofden, puntneuzen, punt- handen en puntvoeten. Ze liepen op de mannen af en wenkten met hun handen. De baas van de mannen liep naar voren en zei gedag. Eén van de puntwezens draaide aan een cijferplaatje op z’n pak en sprak in dezelfde taal terug: -Hal-lo-aard- man-wat-doe-j e-hier -Bouw-j e-een- huis,-of-is-het-een-plaats-van-waar- jullie-oor-Iog-wil-len-voe-ren? -Wij - ko-men-van-de-pla-neet-Punt-en-zijn- veel-ster-ker-en-mach-ti-ger-dan-jul- lie.-Wij-ko-men-maar-een-keer-om- jul-lie-te-waar-schu-wen.-Jul-lie-mo- gen-al-leen-ver-der-bou-wen,-als-het- ge-bouw-niet-be-stemd-is-voor-jul-lie- vreem-de-oor-lo-gen.-Te-ken-dit-pa- pier-waar-in-staat-dat-jul-lie-het-al- leen-ge-brui-ken-voor-vre-des-plan- Zuid gever, OW kwetsbaar, parenwed strijd. De zuidspeler heeft: B 10 QA V 4 O 9 8 7 3 B 10 6 2 Zuid past - west één harten - noord past - oost één schoppen - NZ passen verder - west twee ruiten - oost vier schoppen. Waarmee moet zuid uitkomen? Antwoord elders op deze bladzijde. aan ze hebt. Natuurlijk hadden ze grot» systeemkaarten die ons onmiddellijk on der de neus werden geschoven. De Baard die rechts van mii zat vroeg toen meteen - en welk systeem speelt u juffrouw? Ik voelde mij gevleid maar bleef toch op mijn hoede - oh, heel gewoon met sterke Sans en alles is echt Baard grapte toen - nou, dat denk ik óók wel, maar daar wai ik niet van plan hem meer antwoord op te geven. Het bieden van dit eerste spel ging nogal vlot: Baard opende met één ruiten - ik paste, allen kwetsbaar - west studeerde even en kwam met twee Sans - oost drie ruiten - west vier Sans (azen- vraag) - oost vijf klaver en west ze» ruiten. Nou moest ik uitkomen en allerlei din gen spookten mjj door het hoofd. Krake ling, onze club-expert beweert dat je in zo’n geval altijd met een aas moet begin nen als je dat hebt. Maar hartenboer leek toch ook erg veilig. Maar terwijl Baard toen ik zat te denken de kans waarnam mij even zorgvuldig te bestuderen, kreeg ik opeens de geest: oost had geen één aas aangegeven, dus west moest ruitenaas hebben en ik legde ruiten acht op tafel Nadat de dummy was geëtaleerd keek Baard met ontzetting naar die ruiten acht en vervolgens naar mij. En ik maar mijn best doen er zo naïef mogelijk uit te zien wat blijkbaar goed lukte want ruitenaas wordt gelegd. Dat betekende ééntje down en de Baard merkte na afloop op: dat hebt u erg geraffineerd tegengespeeld me vrouw Mannen zijn toch vaak onuit staanbare wezens. 15, 16, 20, 24, 32, 36, 37 39, 41, 43, 44, 45, 47, 48, 49 Voor alle vier vraagstukken geldt. „Wit speelt en wint”. De oplossing is 12 zetten diep. No. twee: Harry de Waard, Utrecht. Zwart 9 stukken: 6, 7, 8, 9, 19, 24, 27, 32, 37. Wit 9 stukken: 17, 26, 30, 33, 38, 40, 43, 48, 50. No. drie: Harry de Waard, Utrecht. Maanwagens reden af en aan. Vrachtwagens met de laadbakken vol puin, stortten hun vrachtjes op een grote hoop. Nieuwe vrachtwagens, met hoog opgestapelde stenen, afkomstig van de Aarde, werden uitgelaten op de vrijgekomen plekken. Er werd keihard gewerkt aan het internationale station. Heel veel landen van de Wereld werkten mee aan dit plan. De grootste landen hadden de raketten geleverd, waarmee de bouwprodukten werden vervoerd. Maar ook de kleinere landen deden mee. Mannen in ruimtepakken en met zenders liepen steeds om het iö aanbouw zijnde gebouw heen. Stuk voor stuk voelden ze zich vreselijk belangrijk, wat ze natuurlijk ook wa ren, want zij alleen waren voor dit werk uitgekozen. POLEN. Een zeer fraai uitge voerde serie met voorstellingen van in Poolse dierentuinen gehouden dieren zag op 20 augustus het licht: 20 gr. Jachtluipaard (Acinonyx ju- batus), 40 gr. Giraffe (Giraffe came- lopardis), 60 gr. Reuzentoekan of Toko (Rhamphastos toco), 1.35 Zl. Chimpansee (Pan troglodytes), 1.65 Zl. Withandgibbon of Lar (Hyloba- tes lar), 3.40 Zl. Nijlkrokodil (Cro- codylus niloticus), 4 Zl. Rode Reu- zenkangeroe (Macropus rufus), 4.50 Zl. Sumatraanse Tijger (Panthera tigris sumatrae) en 7 Zl. Bergzebra (Equus zebra). De ontwerper is J. Grabianski. (afbeelding). JAPAN. Met voorstellingen ontleend aan het Japanse Noh-thea- ter werden op 20 september drie zegels verkrijgbaar gesteld: 20 y Taruma, 20 y. Aoi-no-ue en 50 y. Hagoromo. De zegels werden naar foto’s ontworpen. ROEMENIË. In verband met het 100-jarig bestaan van het Tirgu- Vestei-Station en Boekarest ver scheen een zegel van 55 b. naar ontwerp van Aida Tasgian Constan- tinescu. De zegel toont het stations gebouw. Maak de vlakjes waar een stip in staat zwart. Als je het goed doet, heb je een leuk plaatje gemaakt voor Dierendag. IVANKA Zwart aan zet (met een toren achter) vervolgde met 1) Dfl:, waarna de partij spoedig remise werd. Maar gij, die nu weet dat er „une petite combinaison in de stelling schuilt, zult er niet veel Wij kwamen aan een tafel, aldus Priet, tegen twee van die jonge snuiters waar van je feitelijk nooit goed weet wat je OPLOSSINGEN Diagram I. Zwart kon fraai gebruik ma ken van de onveilige witte koningsstand, als volgt: 1) Tg8t. 2) Kh6 (anders Dh2: mat) Dh2:f. Vooral niet 2) Tg6|? 3) Dg6:f 4) Tf2:. 3) Th5 Dd2t’! en zwart verovert de witte dame, daar op 4) Dd2: Tg6 mat volgt. Eigenlijk heel eenvoudig te zien, mits men weet dat er een combi natie in zit. Doch er gaat nu eenmaal tij dens de partij geen bel. Diagram III. Wit vond de prachtige „sleutelzet” 1) Dh4-elü Na Del: of Df6: volgen respectievelijk 2) Tf8 mat of 2) De8f en mat. Er dreigt dameruil Tf8 mat. Dus a) 1) Kg8. 2) Te6 en wint, b) 1) Dd8. Wit vervolgde met 2) De5 (ook Te6 won) dreigt 3) Tf8 mat. 2) Kg8. 3) De6t Kh8. 4) Dd7:! en zwart gaf het op. Priet is een huisvrouw, nog aan de prettige kant van de dertig en die er nog bijzonder goed uitziet. In het bevolkings register staat zij te boek als Patricia, maar reeds sinds hun verlovingstijd vond haar man dat een onmogelijke naam en wij kennen haar dus als „Priet”. Als Priet eens ergens een wedstrijdje gaat spelen waar men haar niet zo goed kent, veron derstelt niemand dat zij al twee kinderen op de lagere school heeft. Zij vindt het jammer dat haar man weinig tijd heeft om te spelen - maar het ene bridgeavond- je in de week hoeft zij er voor hem niet te laten voorbijgaan. Kortgeleden speelde zij met haar trouwe vriendin Puck aan een grote jubileumwedstrijd mee en daar Priet een gezellige praatster i s laat ik haar maar al te graag aan het woord over een bijzondere gebeurtenis die zich aan haar tafel afspeelde. 4 9 8 5 3 <7 5 4 3 O 7 4 B 9 8 7 5 B <7 H V 6 V B 10 9 4 3 4 H V 2 A A 7 6 4 2 <7 B 10 9 8 O H 8 4 10 4 ZWEDEN. Een nieuw boekje met zes definitieve zegels, alle in de waarde 75 komt op 7 oktober in omloop. Hierop worden Zweedse kunstwerken uit de 18e eeuw gere produceerd: de ets „Stockholm van de zuidzijde” door J. F. Martin, „An- kersmeden” door Pehr Hilleström, het boegbeeld „Amphion” door Per Ljung, de tekening „Het Vierspan” door J. T. Sergel, de schilderijen „Da me met Sluier” door A. Roslin en „Prinses Sofia Magdalena” door C.G. Poli, (afbeeldingen). van Sir Ernest en de „Quest”, 7Vs p. Shackleton’s hut en de „Quest” in het pakijs, en 11 p. Shackleton’s standbeeld in Londen en het ge denkteken op Zuid-Georgië. DENEMARKEN. Een aantal grote weg- en havenwerken die de laatste tijd in Denemarken zijn uit gevoerd, worden door middel van schematische kaartjes voorgesteld op een serie van vier zegels, die op 19 oktober zal verschijnen: 40 de nieuwe brug over de Kleine Belt, 60 de haven van Hanstholm, 70 de Limfjordtunnel en 90 de haven van Knudshoved. (afbeelding). SAN MARINO. In het Con grespaleis van San Marino werd op 26 augustus 1972 een aantal ver dienstelijke postzegelverzamelaars ingeschreven op de rol van „vetera nen van de filatelie”. Naar aanlei ding hiervan werd een zegel van 25 l. uitgegeven, waarop het uitgereik te gouden insigne is afgebeeld. ASCENSION. Ter herinnering aan de dood van de beroemde Brit se poolvorser Sir Ernest Shackleton (1874-1922) vijftig jaar geleden kwam een serie van vier zegels tot uitgifte: 2‘ft p. kaartje met de route van de „Quest” tijdens de Shackle- ton-Rowett Expeditie, 4 p. portret Wouter moest van de ridder vlug uit de boom klimmen en aan de troep vertellen, dat de Vikingen in aantocht waren. Het zou wel vech ten worden. Toen Wouter terug kwam met de soldaten, brak het gevecht uit. Het was verschrikkelijk om ’e zien! Wouter nam maar vlug weer een pil en kwam in 5 1 yAffl met twee patvarianten. WOLFERS m «ut i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21