bommen Op zoek SOEDAN TREKT naar TROEPEN UIT EYPTE TERUG Volksstemming belangrijk Denemarken en EEG voor Amin door corruptie aan de macht Aanval op Z.-Jemen Hmbhmèl Ommekeer in Azië Tegenstemmers vooral onder arbeiders Nixon stuurt Twee doden in Nooru-Ierland afgezant naar Thieu Controle commissie naar Hanoi Sovjet-Unie ratificeert SALT met Venezuela Aandrang industrie bouw Botlektunnel ''.'>7:1 |f|j Den Haag wil spoedig overleg SATERDAG >0 SEPTEMBER 1972 O Stelling A frikanisatie KOPENHAGEN (DPA-AFP-ANP). De belangstelling in en buiten Denemarken voor het referendum van maandag over toetreding tot de EEG is nog sterk gestegen na het Noorse „nee” tegen de Europese gemeenschap. In Denemarken is anders dan in Noorwegen, de uitslag van het referendum bindend. Vijf vrouwen Moord ABIDJAN. Op 25 januari 1971 nam generaal Idi Amin, na een bloe dig gevecht dat meer dan duizend levens kostte, de macht in Oeganda over. De toenmalige president van Oeganda, Milton Obote, hoorde het nieuws toen hij in Singapore een conferentie bijwoonde van regerings leiders uit het Gemenebest. De val van Obote werd door de Britse rege ring met onverholen geestdrift begroet. De Britse premier Edward Heath, die nogal wat kritiek van de radicale Afrikaanse leiders had moe ten incasseren vanwege de wapenleveranties aan Zuid-Afrika, nodigde de nieuwe Oegandese leider onmiddellijk voor een officieel bezoek aan Londen uit. Dit onder het voorwendsel, zei hij, dat van de Socialistische VWWVWVUIMMfVWVWVVVWWVVIMAMfWIMRMMfWWVVM "WW*IHIR*iMMMMM***'*l**M***M**'*l*WM**M'**VV*fl«il<M»A*IWV11^^ tegenstellingen stammen iMiraVWIAMWVWMMMWWIAAMVVVVWVVWW«AMWVWIAAAAMMWVVWWWUMUW«< MAAIVVMVUWWUIAAMfMWMMfVVIMVVUWVWVVVWUVVIMMNMMRMMMAAAIMM DEN HAAG De Nederlandse ambas sadeur te Caracas is van nieuwe instruc ties voorzien om te bewerkstelligen, dat op korte termijn onderhandelingen worden geopend tussen Nederland en Venezuela over de afbakening van het continentaal plat tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen, Oeganda ruim vierduizen mensen ge dood. Onder hen zijn vele hoge officie ren en overheidsfunctionarissen die be hoorden tot de Acholi- en Lango-stam- men, die Obote’s regime steunden. Obote had zijn doel bereikt, hij was president en premier van Oeganda, maar nu voelde hij zich bedreigd door opperbevelhebber Amin, die van bond genoot tot rivaal was geworden. De de uitslag maandag bekendgemaakt kan In het verleden is de waarde van papie ren overeenkomsten vaak betrekkelijk ge bleken, maar in deze tijd hebben afspra ken tussen naties veel meer het karakter van permanente noodzaak en dus noodge dwongen een grotere duurzaamheid. Want «onder overeenkomsten over belangrijke problemen waarover vroeger wereldoorlo gen zijn ontstaan, is de bestaanszekerheid der naties tegenwoordig wel erg zwak. Dat Is een gevolg van het feit dat de bewapeningen zich zodanig hebben ont wikkeld, dat iedere grote oorlog zelfmoord betekent voor de volken die eraan deelne men. Dit geldt zeker ook voor de bewapenin gen van Japan en China, al is Japan door zijn nederlaag in 1945 en de Amerikaanse bevoogding daarna wel enigszins achterop Van 1951 tot 1960 vierde Amin tri omfen als zwaargewichtbokser. Hij was vele malen kampioen van Oeganda. Hij was ook een bekwaam rugby-speler. Op grond van zijn sportieve kwalitei ten was Amin populair bij de Britse officieren van de King’s African Ri fles: in 1959 werd hij tot sergeant- majoor bevorderd en twee jaar later Uit leden van deze stammen was ook de invasiemacht opgebouwd die onge veer twee weken geleden Oeganda vanuit Tanzania binnenviel in de hoop Amin uit het zadel te wippen. DE BEVOORDELING van zijn eigen stamgenoten door Obote veroorzaakte veel ontevredenheid en onrust in het Oegandese leger. De onrust werd ver groot door de moord op generaal Okaya, de plaatsvervanger van opper bevelhebber Amin. Met de uitgifte van een slotcommuniqué dat slechts vrede en goede wil ademt, hebben de belangrijkste politieke leiders van beide landen, Tsjoe en Lai en Tanaka, een streep gezet onder een hoofdstuk Aziatische geschiedenis dat sedert bijna onheuglijke tijden bloed en wraak als voornaamste elementen had. Het is on doenlijk om de vijandelijkheden, oorlogen en kwetsuren op te sommen die beide landen elkander in de loop van de laatste eeuwen hebben aangedaan en daarbij ook nog een overzicht te geven van de rol en de betrokkenheid der westerse mogendhe den In dat Chinees-Japanse drama. Vast staat in ieder geval dat de competitie tussen de machtigste naties in Azië, waar bij ook de Sovjet-Unie niet mag worden vergeten, in 1972 in een heel andere sfeer is gekomen en zelfs een historische om mekeer beleeft, die de gehele wereldsa menleving zal beïnvloeden. Feitelijk was echter ook de afwijzende Noordse volksstemming beslissend, doordat aanvaarding door het parlement van de wet op de toetreding daardoor politiek onmogelijk is geworden. In Denemarken heeft het parlement zich op 8 september al met 141 stemmen vóór en 34 stemmen tegen uitgesproken voor toetreding. Dit besluit van het Deense parlement wordt nu bij Referendum aan de bevolking voorgelegd, die het laatste en beslissende woord heeft, belangrijk voor zowel het land als de Europese Gemeenschap. Het leven van Amin, een moslim die vijf vrouwen en 15 kinderen heeft, is een aaneenschakeling van corruptie en intrigés, sinds Oeganda onafhankelijk werd. In de Tweede Wereldoorlog diende hij als infanteriesoldaat in het Britse leger in Birma. In 1946 werd hij ingelijfd bij het Vierde Oegandese Ba taljon van de King’s African Rifles, eveneens als soldaat. Hij vocht o.a. tegen de Mau Mau-nationalisten in Kenia, die geleid werden door Kenia’s huidige president, Jomo Kenyatta. hij geen correct Engels kon schrijven. De Britse officieren beschouwden Amin als het prototype van de goede, zwarte soldaat: een goed sportman en correcte manieren in de mess. geraakt. Maar, al beschikt Japan niet over atoombommen, het is wel zeker dat bij een conflict het gehele Amerikaanse oor- logsarsenaal aan Japanse zijde zou wor den ingebracht. De Verenigde Staten kun nen een verbreking van het evenwicht In Azië niet riskeren, noch ingeval van een Japans-Russisch, noch in geval van een Japans-Chinees conflict. De vredesmissie die de Japanse premier naar Peking heeft gebracht is dan ook voor een groot deel te danken aan de Amerikaanse diplomatieke invloed op Japan. CAIRO (AFP) Soedan heeft een deel van zijn troepencontingent in Egypte teruggeroepen. Dit heeft een officiële Egyptische woordvoerder volgens een uitzending van radio- Caïro gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder voegde eraan toe dat ook enkele Soedanese ministers die in Egypte verbleven, naar huis zijn teruggeroepen. In Egyptische bladen werd daarop presi dent Nimeiry in felle bewoordingen verwe ten, diat hij zich van het Arabische kamp distancieerde en meer belangstelling toon de voor de problemen van de negerstaten in Af rika. uit van de vraag hoe de Denen zullen stemmen als blijkt dat de Noren de EEG afwijzen. In dat geval zou toch 44 percent van de Denen vóór stemmen, 6 percent tegen, en 20 percent wist het nog niet. De uitslag kan dus afhangen van de kiezers die nog geen besluit genomen hadden. Het Deense ministerie van Binnenlandse Za ken verwacht dat tegen middernacht worden. Met uitzondering Volkspartij heeft geen van de politieke partijen als geheel stelling genomen tegen toetreding. Wel zijn er individuele tegen stemmers in deze partijen, maar zijn zij verre in de minderheid. Zo spraken slechts vier van de 88 parlementsleden van de burgerllijke partijen zich in de Deense „foketing” (parlement) uit tegen toetreding. SAIGON (Reuter-AFP) De internatio nale controle-commissie heeft gisteren of ficieel bekendgemaakt dat ze haar zetel verplaatst van Saigon naar Hanoi. De ver huizing is noodzakeljjk geworden doordat Saigon weigert visa te verstrekken aan de Indiase commissie-leden sinds New Delhi enige tijd geleden de Indiase diplomatieke vertegenwoordiging in Hanoi tot ambas sadeursniveau verhief. De commissie bestaat uit vertegenwoor digers van Canada, Polen en India. Ze is in 1945 ingesteld door de conferentie van Genève om toezicht te houden op handha ving van de militaire status quo in Viet nam, maar door de latere politieke en mi litaire ontwikkelingen is haar betekenis sterk uitgehold. TIJDENS de twintig maanden dat Amin nu aan de macht is, zijn in De wereld went niet alleen aan gruwe lijke gebeurtenissen, maar ook aan goede dingen. Zowel het een al« het ander wordt spoedig als heel gewoon beschouwd en niemand maakt er zich ogenschijnlijk druk om. Zo heeft zich deze week op het toneel van de internationale verhoudingen een ontwikkeling voltrokken die in feite verbazingwekkend en verrassend zou moeten worden genoemd, maar waarover eigenlijk niemand in opwinding is ge raakt: de verzoening tussen de twee aartsvijanden in de Aziatische hemisfeer, Japan en China. Enkele mensen die van de aanslag verdacht werden, onthulden dat Amin ze voor dit misdrijf had betaald. Om dat Amin zichzelf omringd had met vertrouwelingen en een steeds grotere bedreiging voor Obote ging vormen, besloot de president een zuivering van het leger door te voeren om de macht van zijn rivaal te breken. Deze zuivering zou worden uitge voerd terwijl Obote in Singapore in januari 1971 en conferentie van Ge- menebest-leiders bijwoonde. De arresta tie en uitschakeling van Amin stond bo ven aan op het programma, maar Amin slaagde erin, op een manier die nooit helemaal duidelijk is geworden, zijn rivaal voor te zijn. Nadat hij de macht had overgeno men, werden alle Lango- en Acholi- officieren in het leger in enkele maan den tijds vermoord. Van de achttien kolonels stelden zich er zes achter Amin, tien werden vermoord en twee wisten naar Tanzania te ontvluchten. Generaal Haag is de tweede man in pre sidents Nixons staf betreffende veiligheids zaken. Hij zat donderdagavond aan bij een diner aan boord van president Nixons jacht waar Kissinger met de president en diens andere naaste adviseurs de balans opmaakte van het jongste geheime overleg met de Noord-Vietnamezen. Wat het resul taat is van deze besprekingen is niet be kendgemaakt. Wel verklaarde minister van Defensie Laird gisteren in Texas, dat het overleg met Noord-Vietnam „serieuzer is dan ooit het geval is geweest” en dat men in een „belangrijke fase” is beland. In 1966 werd de commandant van het Oegandese leger, generaal Opolot, op bevel van Obote gearresteerd en Amin werd tot zijn opvolger benoemd. Opolot stond bekend als een aanhanger van de Kabaka, de koning van het kleine koninkrijk Boeganda, dat de hoofdstad Kampala en de omgeving beslaat. De Kabaka, Sir Edward Matoe- sa, was president van de nieuwe repu bliek en Obote was premier. In hun strijd om de alleenheerschappij werd Obote gesteund door Amin en Kabaka door Opolot. Op 24 mei 1966 leidde Amin een overval op het paleis van de Kabaka, die echter wist te ontsnappen en naar Londen vluchtte, waar hij later overleed. BELFAST (AP) Gisteren zjjn in Noord-Ierland een Brits soldaat en een schutter van de terroristen doodgeschoten tjjdens een gevecht in de rooms-katholieke wjjk Lower Falls, van Belfast. Voorspellingen over de uitslag zijn erg moeilijk geworden na het Noorse nee, omdat het effect daarvan op de Deense bevolking nog niet in opinie-nderzoeken is gemeten. Scandinavische solidariteit kan voor de Denen een reden zijn om zich nu ook tegen toetreding uit te spre ken, maar aan de andere kant is Denemar ken, vooral economisch, veel meer gericht op de EEG dan Noorwegen. De laatste opiniepeiling van het Gallup instituut, die op 21 september in het blad „Berlinske Tidende” is gepubliceerd, gaat Onmiddellijk hierop kwam het tot bal dadigheden waarbij jongelieden onder meer twee stadsbussen kaapten en in brand staken. In de drie jaar, dat in Noord-Ierland de gewelddadigheden aan de gang zijn, zijn in totaal 581 mensen gedood. kennen als grote mogendheid en Formosa te beschouwen als een (nog niet herkre gen) deel van communistisch China. De nieuwe verbintenis tussen de aarts vijanden China en Japan betekent even eens een verdere verzwakking van de positie der Sovjet-Unie, die nu immers in Azië geconfronteerd wordt met het indruk wekkende driemanschap China-V.S.-Ja pan. De realiteit is eigenlijk, dat de Sov jet-Unie nu wel gedwongen zal zijn even eens betere betrekkingen met China na te streven, wil zij niet politiek en econo misch in de Aziatische kou komen te staan. werd hij in het officierskorps opgeno- tegenstellingen tussen de stammen ™Tnl?2ewel bij de examens bleek dat speelden hierbij een belangrijke rol. De meeste officieren van het leger en politie waren leden van Obote’s eigen Lango-stam en van de Acholi-stam, die beiden in het noorden van Oeganda leven. De lagere rangen in leger en politie werden vervuld door leden van andere stammen. Amin behoort tot een dicht bij de Soedan wonende stam, die de Lango-stam traditioneel vijandig gezind is. Rotterdam De industrieën in het Europoortgebied willen dat Rotterdam haast gaat maken met de bouw van een tunnel onder de Oude Maas. De tunnel moet op de plaats komen van de Botlek- brug, een zenuwtergend obstakel voor automobilisten en de enige wegverbinding tussen een kolossaal industriegebied en zijn achterland. Naar aanleiding van deze kritiek stuurde Soedan de Egyptische rector-magnificus van de universiteit in Kartoem een ves tiging van de universiteit van Cairo - naar huis. Daarop trok Egypte de circa 200 Egptisch^docenten van de universiteit van Kartoem terug. Voorts waren er meningsverschillen over het aantal Egyptische studenten dat in Soedan zou mogen studeren. Volgens het Egyptische blad „Al Achram” wil Soedan dit aantal van 2.000 verminderen tot 500. In Amin zag Heath een nieuwe bondgenoot in zijn diplomatieke strijd tegen de Engeland vijandig gezinde sta ten: Tanzania, Zambia en de Arabische landen in Noord-Afrika. HET IS ECHTER niet alleen de Britse diplomatieke steun geweest, die Amin in het zadel heeft gehouden. De generaal, die zijn carrière in 1946 begon als soldaat in het Britse koloniale leger, heeft ook gebruik kunnen maken van de rivaliteit tussen de verschillende Oegandese stammen. Obote had er tijdens zijn bewind nauwkeurig op toegezien dat leden van zijn stam de sleutelposten kregen in het leger en de civiele overheid. Zijn politieke tegenstanders steunden Amin in de vals gebleken hoop dat diens regime Oeganda zou genezen van stambevoordeling en corruptie. Na de machtsgreep van Amin begon een nieuwe tragische ontwikkeling in Oe- ganda’s bloedige historie. De generaal, die door de Britse regering van wapens werd voorzien en door koningin Eliza beth op Buckingham Palace werd ont vangen, ontpopte zich tot een van de beruchtste dictators van zwart Afrika. Cairo bij Soedanese persoonlijkheden die geen regeringsverantwoordelijkheid dragen inlichtingen heeft ingewonnen over zaken die Soedan aangaan. Na eraan te hebben herinnerd'dat Soe dan al eerder anti-Egyptische maatregelen genomen heeft zoals de sluiting van twee vestigingen van Egyptische ondernemingen in Kartoem en het terugroepen van enkele Soedanese hoogleraren aan de universiteit van Caïro, zei de woordvoerder dat Egypte bereid was aan alle wensen van het Soe danese broedervolk tegemoet te komen. Maar, Liet hij erop volgen, „de methoden die Soedan daarbij aanwendt en zijn po gingen om ons te betrekken bij problemen waarbij we niet betrokken wilen worden, druisen in tegen de sfeer die tussen twee broederstaten zou moeten heersen”. De kern van het huidige conflict is de Egyptische kritiek op de weigering van Soedan van vorige week om vliegtuigen met Libische militairen en wapens te la ten passeren voor ondersteuning van presi dent Idi Amin van Oeganda. WASHINGTON, (Reuter en AFP) Ge neraal-majoor Alexander Haig, de plaats vervanger van Henry Kissinger, gaat met president Nguyen Van Thieu van Zuid- Vietnam praten over „de situatie betref fende Vietnam”. Dit heeft het Witte Huis gisteravond nekendgemaakt, kort voordat Haig per vliegtuig naar Saigon vertrok. Anders dan in Noorwegen moeten de tegenstemmers in Denemarken vooral worden gezocht onder de industrie.arbei- ders. Een overeenkomst is dat in beide Noorse landen de jeugd sterk is gekant tegen de EEG, die naar haar mening meer in het belang van de grote ondernemingen werkt dan in dat van de mensen. In Denemarken is de stemgerechtigde leeftijd 20 jaar. In Noorwegen waren de burgerlijke partijen, zoals de Centrumpartij, juist haarden van verzet tegen toetreding. De Socialistische Volkspartij bezet 17 van de 179 parlementszetels en steunt over het algemeen de sociaaldemocratische minder heidsregering van premier Jens Otto Krag. die de onderhandelingen met „Brus sel” heeft gevoerd. MOSKOU (DPA) De Sovjet-Unie heeft het akkoord met de Verenigde Sta ten inzake beperking van de strategische raketbewapening - het zogenaamde Salt- akkoord - geratificeerd. - De overeenkomst werd op 26 mei in Mos kou door president Nixon en partijleider Brezjnev ondertekend. De commissies van Buitenlandse Zaken van de twee kamers van de Opperste Sovjet gaven er op 23 augustus hun fiat aan. Nu is het akkoord ook aanvaard door het presidium van de Opperste Sovjet. In Washington heeft het Huis van Af gevaardigden deze week met grote meer derheid de overeenkomst onderschreven. NA DE ONAFHANKELIJKHEID van Oeganda, in oktober 1962, begon de „afrikanisatie” van de strijdkrachten. De Britse officieren werden door Afri kaanse vervangen. Een van de gelukki gen was Amin, die in 1963 majoor werd. In de daaropvolgende jaren maakte hij snel carrière en won hij snel aan invloed door de angst van Obote, die uit Noord-Oeganda afkom stig is, voor een staatsgreep van de in het zuiden wonende stammen uit te buiten. BEIROET (Reuter) De ambassade van Zuid-Jemen in de Libanese hoofdstad Bei roet heeft bekendgemaakt dat by een aan val door „huurtroepen” uit Noord-Jemen meer dan 25 mensen om het leven zijn ge komen. Vier Zuidjemenitische dorpen zyn bezet. De aanval, die zou zijn gesteund door geregelde troepen uit Noord-Jemen, be gon dinsdagavond en was donderdagavond nog aan de gang, aldus de ambassade. De aanvallers zijn uitgerust met in de Sovjet-Unie gemaakte tanks van het type T-34 en zware artillerie. De actie vormt de climax van al maandenlang durende grensincidenten tussen beide Jemenitische republieken. Israëlische militairen zoeken in een winkel in Jeruzalem naar nog meer bommen, kort nadat zich in de levensmiddelenzaak een explosie had voorgedaan. Aange nomen wordt dat de aanslag het werk is geweest van Palestijnen. Als gevolg van deze brede politieke steun is de anti-EEG beweging in Dene marken versnipperd over een groot aantal comité’s, die geen grote, landelijk gecoör dineerde actie voeren. Behalve de Centrumpartij waren het in Noorwegen de boeren en de vissers die zich tegen toetreding verzetten, omdat zij de overeengekomen voorwaarden voor hun bedrijfstak ongunstig vonden. In te genstelling tot hun Noorse collega’s vissen de Deense vissers echter in internationale wateren. Voor hen is het dus geen bezwaar dat ze op den duur hun eigen visgronden binnen de territoriale wateren open moe ten stellen voor concurrenten uit de EEG- landen. Bovendien is de Deense landbouw sterk gemoderniseerd en gerationalieerd, en in staat tegen sterk concurrerende prijzen te produceren. Japan zowel als China kan aan het effect van hun hernieuwde relaties groot profijt beleven. Hun handelsbetrekkingen zijn natuurlijk het belangrijkste element in de thans bezegelde „vriendschap”. Bo vendien is er een einde gekomen aan het gevaar dat Japan zich zou verbinden met Tsjang Kai Tsjek, de heerser over het nationalistisch-Chinese restant op Formo sa. Dit gevaar heeft In het verleden bij Peking-China spookbeelden opgeroepen die leidden tot een koortsachtige oorlogs voorbereiding. Want niet alleen Japan, ook de V.S. werden door de Chinese com munisten ervan verdacht uit te zijn op een herovering van het Chinese continent in samenwerking met Tsjang. Japan en Amerika hebben nu Formosa definitief de rug toegekeerd en er is een sfeer van nieuw, zij het aarzelend ver trouwen geschapen in Peking ten aanzien van de toekomstige Aziatische ordening. De tekenen van dit vertrouwen zijn on miskenbaar en bestaan vooral in de door breking van de Chinese isolatie, de aan vaarding van normale betrekkingen met alle landen die bereid zijn China te er- Internaat voor scKppersjeugd. In Zwolle is gistermiddag het internaat voor schippers jeugd, Prinses Margriet, offi cieel geopend. Het vervangt vier nood- internaten in de stad en heeft een capaciteit van 208 bedden. De opening werd verricht door de commissaris der koningin in Overijssel, mr. J. L. M. Niers. z-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3