Langs sluizen en havens Adjudant Kamerbeek hangt zijn uniformjas knaapje voorgoed aan een Rond de losplank Vaderlijk politieman gaat rustig Nieuwe cursus van zijn pensioen genieten in EHBO Collecte voor Kerbert-asyl Duitse vistrawlers Nieuwe tandarts in Oosterwijk Forse straf voor uitwijkplichtige Vissersvloot naar en van stuurman zee FANCY FAIR EN ROMMELMA RKT VOOR INVALIDEN Collectanten nog welkom Langer dan vijfendertig jaar in Veisen I gI 1 4 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 (Van een onzer verslaggevers) Ontsnapping Een dreun Zink die f SCHELVIS KOOLVIS Timoa nam Zweedse An ja bij achterzijde van bak r IJMUIDEN Gedurende de laat ste tien jaar is er in het Duitse trawlerbedrijf heel veel veranderd. Een aantal rederijen is samenge voegd. De Norddeutsche Hochsee fischerei kwam bij de „Nordsee”, een van de grootste visserijbedrijven in West-Europa. Een andere grote rede rij is de Hanseatische Hochseefische- rei geworden, die de schepen van Sohle en de Gemeinwirtschaftliche Hochseefischerei erbij heeft gekre gen. Een kleinere rederij in Bremer haven is de Homann-Gruppe, die nu nog maar vier schepen heeft. VELSEN „Het is genoeg ge weest, het is goed dat ik er nu mee moet ophouden, hoeveel ik ook altijd van mijn werk gehouden heb. Jon geren zullen mijn werk gaan over nemen en zo moet het ook”. Nuchter klinken deze woorden uit de mond van een oude getrouwe „diender” uit Velsen, de adjudant B. Kamerbeek. Het rustige vertrouwde beeld van deze vaderlijke politieman zal voort aan ontbreken tussen de collega’s, want met ingang van 1 oktober maakt hij geen deel meer uit van het Velsense politiekorps. Dan is hij met pensioen, het uniform voorgoed aan een knaapje. Visje verschalken J MR n hgw K. 4 y V De „Jochen Homann” van 1966. (Van een medewerker) een Beide arriveerden. vrijdag en het korps in Hektrawler on- de (Van een onzer verslaggeefsters) Eben MK Wethouder De Boer op zoek bij de rommelmarkt. Collectanten hoe meer hoe liever kunnen zich nog aanmelden bij mej. H. Schut, Van der Palstraat 2, telefoon 36671 in Beverwijk. De Homann-Gruppe is ontstaan na de samenvoeging van de rederij Grundmann nu zou Wat de aanvaring van de Timca met de An ja betreft, rekent de raad betrokkene zijn onzorgvuldige en onverantwoordelijke navigatie ernstig aan. Of ook door het andere schip fouten zijn gemaakt, kan de raad niet beoorde len; gegevens van de zijde van de Anja staan niet ter beschikking. kwam in Nieuw- ken en in tonnen verpakken, dan is er geen gevaar meer voor bederf, zo dat de terugvaart kan worden uitge steld. Maar het is ook wel eens voor gekomen dat de makreel te vroeg in de keeën werd opgeborgen, hetgeen later vergeefs bleek te zijn geweest, omdat de lading door de keurmees ters voor de consumptie ongeschikt moest worden verklaard. En hier is uiteraard niemand gebaat. IJMUIDEN De gunstige ver wachtingen over makreelvangsten in de Ierse Zee zijn door de uitkomsten niet geheel beantwoord. Wel is er ruim gevangen, doch deze makreel is tegelijk in de tonnen verdwenen en zal in geen onbelangrijke hoeveelhe den worden binnengebracht, voor zo ver dit niet reeds is geschied. Wat is namelijk het geval? De schepen die rond Ierland vissen zijn uitgerust voor het vangen en binnenbrengen van al of niet gezouten haring. Wan neer men nu reeds direct aan het be gin van een reis met makreel in plaats van met haring wordt gecon fronteerd, is het voor de schipper uiterst moeilijk deze makreel vers te houden, omdat hij nooit kan weten of binnen korte tijd voldoende wordt gevangen om met de thuisreis te kunnen beginnen. Laat hij deze buit echter tot gezouten makreel verwer en dan met een stralende lach: „Maar voortaan kan ik eens een keertje extra met m’n vrouw uit. Want die vrouwen worden altijd maar vergeten. Dat ik een moordleven hij de politie heb gehad, heb ik ook aan haar te danken. Ze heeft me begrepen. DE AANVOER van schol is weer af ge nomen, mede doordat de in het Skagerrak verblijvende schepen nog niet zijn terug gekeerd. Op deze wijze zijn de vooruit zichten voor maandag evenmin rooskleu rig. De aan land gezette gul en kabeljauw heeft de handel ook niet aan het werk kunnen houden, terwijl tot overmaat van ramp de exporteurs bereid bleken hier voor hogere prijzen te betalen. De Timca raakte met de voorsteven de Anja ter hoogte van de achterzijde van de bak. De Anja zonk, de opvarenden werden door de Timca aan boord genomen. Betrokkene heeft de radar niet goed geïnterpreteerd, visueel onvoldoende uit kijk gehouden en niet gehandeld in over eenstemming met de bepalingen ter voor koming yan aanvaringen op zee. Dit zijn ernstige fouten. ik hem vraag of hij nooit werd betrapt: „Nee, hoor, je leerde de kneepjes wel van de ouderen. Ik heb in die begintijd heel wat geleerd; toen ik dienst kwam had ik ook nog nooit jenever gedronken, dat heb ik daar ook geleerd”. De herinneringen komen langzaam bo ven. Zoals zijn diensturen op de politie post bij de Engelmundusweg: „Die bestaat nu niet meer. Als je daar dienst had en je nam je pakje brood mee hoefde je je alleen maar om te draaien, dan waren de ratten er al mee vandoor. Het rattenhol noemden we die post. Voor arrestanten was dat ook niet leuk en het gebeurde wel dat een wegens overmatig drankge bruik opgebrachte arrestant plotseling hard begon te schreeuwen. Dan was hij weer nuchter geworden en had hij ont dekt dat de ratten door z’n cel vlogen”. Door het laten zakken van enkele vlag gen heeft wethouder H. A. de Boer giste renmiddag in garage Stormvogels N.V. aan de Kalverstraat in IJmuiden een fancy fair annex rommelmarkt officieel opengesteld. Een en ander was georgani seerd door de Stichting Invaliden Hulp- verlenings Dienst, die onlangs met de opbrengsten van een krantenactie een rol- stoelambulance kon aanschaffen en nu financiën zoekt om de activiteiten van de medewerkers ten behoeve van invaliden te kunnen uitbouwen. Na de opening maakten vrijdagmiddag velen van de ge legenheid gebruik om hun slagje op de rommelmarkt te slaan of in een van de kraampjes een kleinigheid te kopen. Ook vandaag kan men nog aan de Kalver straat terecht en wel tot zes uur vanmid dag. DE HARINGAANVOER is vrijwel ge heel van de spanvissers afhankelijk ge weest. Hier kan alleen aan het begin of het eind van de week iets van worden verwacht, omdat deze schepen te ver van de aanvoerhavens zijn verwijderd. Aldus kan per week slechts een reis worden gemaakt. Van het afsluiten van een deel van de Engelse oostkust hebben zij tot dusver weinig hinder ondervonden, alleen moet voor de huidige visplaatsen iets verder worden gestoomd. Ik keek over de rand en ja hoor, daar hing een man. Een goeie bekende. „Ka merbeek, help me alsjeblieft”, riep ie, „Ik donder naar beneden”. Nou daar schrok ik toch wel even van. Stel je voor zes meter boven de grond. Gelukkig heb ik hem samen met m’n collega, die een stuk steigertouw wistte versieren, op het dak weten te krijgen. Maar dat touw had ik eerst goed aan hem vastgebonden toen ie nog hing, zodat ik hem gemakkelijk kon meenemen toen hij weer eenmaal op het dak getrokken was”. MET DE OVERIGE vissoorten is het allemaal weer bijzonder moeilijk geweest. Wegens gebrek aan schelvis werden de prijzen daarvan, in verhouding tot vrij dag, zo ongeveer verdubbeld. Dit is verder de gehele week het geval geweest en, in iets mindere mate ook met de wijting. De KW 39 arriveerde woensdag, in plaats van zoals gewoonlijk op maandag met een welkome lading, zodag het korte reisje met een besomming van ruim f 30.000 kon worden afgesloten. Adjudant Kamerbeek als burger: „Maar voortaan kan ik een keertje extra met mijn vrouw uit en de klein kinderen verwennen”. Ofschoon niet rechtstreeks in verband staande met de aanvaring, is het de raad opgevallen, dat op een eerder moment gedurende de bewuste wacht van deze stuurman de Timca bijna het vissersschip Marine I, die vissende was, heeft overva ren. De gedachte dat ook in dit geval onzorgvuldig wacht is gelopen ligt - mede gelet op de beschikbare verklaringen van de opvarenden van de Marine 1 en de Brandy, eveneens een vistrawler - voor de hand. Maar een klacht hieromtrent is niet gedaan. Ten tijde van de aanvaring was het kalme zee en goed (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Dinsdag 3 oktober begint in het Wit-Gele Kruis-gebouw aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost een nieuwe e.h.b.o.-cursus, te verzorgen door de vere niging „Sint Damiaan”. Het bestuur wijst nog even op het nut van een dergelijke cursus, vooral met het oog op het toene mend aantal verkeersongevallen. Ook in huis gebeuren dikwijls ongelukken, waar bij enige kennis van e.h.b.o. uitkomst kan bieden. Nieuwe cursisten kunnen zich melden bij het secretariaat van „Sint Damiaan”, Zeeweg 237. WAT DEZE IMPORT betreft is makreel uit Noorwegen beduidend minder van kwaliteit dan die uit Frankrijk. De laatstgenoemde soort is van hetzelfde ge halte als de makreel die door Nederlandse schepen van de Ierse Zee uit wordt aan gevoerd. Over zijn tijd in Oud-IJmuiden: „Heer lijk, vaak knokpartijen, maar altijd eer lijk. Van die ruwe vissers kon je wel een dreun recht op het hoofd krijgen, maar nooit van achteren of zo. En dan de jutters aan het strand, ik kende ze alle maal. Het ging meestal om een extra plankje voor de kachel en als ze iets belangrijks hadden, dan wisten ze wel dat ze het moesten verstoppen”. Zijn laatste twaalf politiejaren was ad judant Kamerbeek hoofd van de surveil lancedienst: „Wel mooi nu met die snelle communicatie, vlug met de auto ergens op af. Maar vroeger was er toch meer direct contact met de burgerij. Dat mis je later wel.” Het is genoeg geweest, heeft Kamerbeek gezegd, maar z’n stem klinkt dan niet zó vast als hij wel zou willen, en hij geeft toe dat het afscheid van Velsen moeilijk zal vallen. vroegtijdig op waargenomen. Anja een koerskruiser was voor wie hij diende uit te wijken. Ook toen de Anja visueel zichtbaar was liet betrokkene na om tijdig zijn uitwijk- plicht na te komen. Op het laatste moment heeft hij een stuurboordmanoeuvre uitgevoerd, maar die was onvoldoende om een aanvaring te voorkomen. Een vreselijke tijd was de laatste we reldoorlog volgens de heer Kamerbeek en hij vertelt erover: „In vierenveertig werd ik opgepikt en op transport gesteld naar Duitsland, voor de arbeidsinzet. We moes ten aan de Handelskade in Amsterdam met veertien honderd mensen in een oude rijnaak. Toen ging het in vliegendestorm de Zuiderzee over. Maar het was zo’ beestenweer dat ze toch halverwege om keerden. Toen moesten we een paar dagen later met de trein. We reden bij Bussum en ik besloot te ontsnappen. Ik sprong daar uit de rijdende trein, kwam goed terecht gelukkig. In Bussum zat in die dagen ook de heer Timmermans (nu hoofdinspecteur in Velsen, red.), die was door de bezetter voor straf daar naar toe overgeplaatst. Daarna ben ik voor de rest van de oorlog ondergedoken bij familie in Groenekan bij Utrecht”. Zo kan de adjudant nog wel uren vertellen. Over zijn recherchejaren, de enige twaalf jaar dat hij zijn uniform niet droeg. Over dat uniform praat hij trouwens zeer positief: „Zo’n uniform, dat heeft me toch altijd wel wat gedaan. Ik ben er altijd trots op geweest. Zoiets moet je ook dragen, vind ik. Je moet je ervan bewust zijn dat je het aan hebt, dat je als politieman verantwoording hebt. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Medio oktober zal zich een nieuwe tandarts in de gemeente Heemskerk vestigen. Het is de heer S. Jones, die een praktijk gaat beginnen in de wijk Oosterwijk, waardoor het tekort aan tandartsen voor wat dit gemeentedeel betreft grotendeels gelenigd is. WERD IN PLAATS hiervan nu nog enige koolvis aangeboden, dan zou het allemaal minder erg zijn geweest, doch de handel is nog steeds geheel van aanvoer uit de Noordzee verstoken. Men wacht daarom met spanning op de komst van de IJM 9 „Haarlem”, het enige nog overge bleven „noordschip”. Nu is men gedwon gen zich te behelpen met hetgeen door het buitenland te koop wordt aangeboden. Gröschel en de Hochseefischerei Carl Kampf. De oudste hektrawler is de in 1957 gebouwde Carl Kampf BX 656; dan volgt de Jochen Homann BX 02, die van 1964 is, en de laatste nieuwe is de Seydisfjord BX 704, in 1966 in dienst gesteld. Het schip op de foto is de Jochen Homann, een naam afkomstig van Grundmann Gröschel. Op 23 juni 1966 werd deze 1047 bruto reg. ton metende hektrawler door de Rickmers Werft in Bremerhaven opgeleverd. De lengte over alles is 63,60 m, lengte tussen de loodlij nen 55,20 m, de breedte 10,80 m, de holte 5,00 m en de diepgang 4,40. De hoofdmo tor is een Deutz van 2140 pk, voor een vaart van ruim 15 knopen. De vorige Jochen Homann mei 1943 in dienst en was bouw 658 van de Kriegsmarine, afkomstig van de Sebeckwerft in Bremerhaven. Van vissen was geen sprake want het schip ging dienst doen als Vorpostenboot V1105 en kwam pas in 1946 beschikbaar voor de visserij, waarna het de naam Jochen Ho mann gegeven kon worden. Het was een stoomtrawler van 688 bru to reg. ton met een machinevermogen van 1000 pk, die tot in 1959 voor Grundmann Gröschel heeft gevaren. In dat jaar werd het schip verkocht naar Grieken land, aan de „Zephyros” Open Sea Fishing Enterprise in Piraeus en heet Zephyros II, onder welke naam het nog steeds vaart. Maar er is wel wat aan veranderd: de ketel en de machine zijn vervangen door een Deutz motor van 1250 pk. Er is nog een hektrawler geweest onder de naam Fritz Homann BX.689, die in 1962 is gebouwd door de Rickmers Werft. Dit zou de eerste hektrawler van Grund mann Gröschel geweest zijn, maar het schip kwam gereed vlak na de fusie tussen deze rederij en Kampf. In 1970 werd dit vaartuig van de Duitse visserijvloot afgevoerd en begon een nieuw bestaan in Engeland. Het komt niet vaak voor dat het Engelse visserijbedrijf, trawlers aankoopt in Duitsland en trou wens, omgekeerd, maakt Duitsland geen gebruik van Engelse trawlers. De Fritz Homann, de vroegere BX.689, vaart nu voor Ranger Fishing Co. Ltd. in North Shields onder de naam Ranger Briseis SN.30, Deze verkoop geschiedde tegelijk met die van de hektrawler Blan- kenese, die bij dezelfde rederij in North Shields terecht gekomen is. Dit is tevens (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De betrokken stuurman van het Nederlands-Antilliaanse motor schip Timca, dat in de Oostzee het Zweedse motorschip Anja heeft aangeva ren, tengevolge waarvan de Anja is ge zonken, is door de Raad voor de scheep vaart gestraft. Hem is de bevoegdheid ontnomen voor de tijd van drie maanden om als stuurman op zeeschepen te varen. De ramp gebeurde toen de Timca op reis was van Londen naar Oulu (Finland) op 8 maart van het vorig jaar. De beman ning van de Anja werd gered. De stuurman was gedagvaard maar niet verschenen. Uit zijn eigen verklaring aan de Scheepvaartinspectie blijkt dat hij in zijn navigatiebeleid heeft gefaald. TOCH ZIJN ER deze week nog twee schepen, afkomstig van de Ierse Zee, met een betrekkelijk kleine lading verse ma kreel aan de markt geweest. Dit waren de VL 142 en de VL 1, die respectievelijk dinsdag schepen hadden hun tonnen voor onge veer 25 pct. met haring en voor de rest met makreel gevuld. In de premiekistjes bevonden zich mooie grove (niet te groot) en kleine makreel. Deze laatste soort was bijzonder geschikt voor de conservenfa brikanten, terwijl de rokers zich gaarne over de grove makreel ontfermden. Zij betaalden grif van 25 tot 30 voor een premiekistje en ruim 50 voor een halkist met veertig kilogram. En dit alles danks de geïmporteerde makreel. BEVERWIJK Van 2 tot en met 7 oktober wordt weer de jaarlijkse collecte ten bate van de Dierenbescherming ge houden. De opbrengst in Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest, Wijk aan Zee, Vel- sen-Zuid en Noord, IJmuiden, Santpoort en Driehuis is geheel bestemd voor het Ker bert-asyl aan de Heerenduinweg In IJ muiden en dat streekasyl wordt als één van de beste in ons land beschouwd. Daarom graag uw bijdrage. jaar verloren gegaan als gevolg van brand aan boord. ARIE VAN DER VEER Meer dan vijfendertig jaar heeft de adjudant in Velsen dienst gedaan en hij kijkt daar tevreden op terug. Als jonge man van vierentwintig kwam hij destijds als leerling-agent in IJmuiden met een salaris van drieëntwintig gulden en één cent per week. „Vergeet die cent niet!” waarschuwt de heer Kamerbeek tijdens ons gesprek, „Want die was in die dagen heel belang rijk. Op dat salaris trouwde ik. De huur van zes gulden moest er af en nog een paar dingen, zodat mijn vrouw zeven gulden overhield”. „Als je dan voor het eerst in dienst kwam werd je vertrouwd gemaakt met de krijgstuchtregels. Geen sigaren aannemen en zo. Maar de oudere collega's maakten je wel wegwijs. Die hadden hun pet zo ingericht dat ze er veilig sigaren in kon den bewaren. Trouwens als je al de hele week spek van Verkade had gegeten en je kwam in de buurt van de rokerijen, dan wist je wel eens een visje te verschalken”. De adjudant vertelt zijn eerste kruimel diefstal met een geamuseerde lach en als Uitgevaren Dinsdag 12 september. MT Ursinus VL. 1, Anita VL. 34, Caroline VL. 90. Woensdag 13 september. Hektrawler Willy KW. 141. Donderdag 14 september. Hektrawler Hendrika Johanna KW. 81, Frank Vrolijk CZN. SCH. 81, MT. Elizabeth VL. 105. Vrijdag 15 september. Hektrawler Tet- man Hette KW. 74. Maandag 18 september. Hektwarler Zeehaan IJ. 57, MT. Drik Maria KW. 80, Brittenburg KW.121, Elly VL. 73, Willem VL. 121, MK. Dageraad IJM. 4. Dinsdag 19 september. Hektrawler Hol land KW. 123, Vooraan VL. 115, MT. Petronella VL. 131. Woensdaf 20 september. Hektrawler Navis IJ. 21, Rijnmond 11 KW.43, MT. Francina KW. 153, Voorloper VL. 16. Donderdag 21 september. Hektrawler Cornells den Duik KW. 144, MT. Bets en Gerda VL. 112, Liesje en Rutger VL. 153. Vrijdag 22 september. Hektrawler Cor nells Vrolijk Fzn. SCH. 171, MT. Stern HD. 107. Zaterdag 23 september. Hektrawler Rijnmond 1 KW. 15, MT. Haarlem IJM. 9. Maandag 25 september. Hektrawler Rijnmond V KW. 42, Rijnmond VI KW. 135, MT. Protinus IJM. 154, Meyert Men no IJM. 209, Wiron 11 IJM. 211 Ora et Labora KW. 51, Albatros KW. 87, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, Onderneming 111 SCH. 117, Noorderkroon TX. 18, Abtje TX. 46, Michiel Jan VL. 110, MT. Sola Gratia KW. 52, Marjan KW. 130, Jacoba Catharina KW. 132, Michiel KW. 167, MK. Diny Irene IJM. 1, Gelria IJM. 18, Eben Haezer IJM. 23, Wiron Vlll IJM. 205, Wiron VI IJM. 207, Wiron III IJM. 221, Janny Jacoba KW. 4, Deo Vo lente 11 KW. 11, Ada KW. 29, Rudi Robert KW. 66, Karla Ellen KW. 106, Rianne KW. 110. Wilma KW. 113, Klazina Maryke KW. 127, Cornelia KW. 174, Elly KW. 187, Margaretha Christina KW. 190, Pieter Jacob KW. 195, Willem Senior KW. 197, Yvonne Yolanda KW. 206, En Avant KW. 210, Geertruida KW. 211, Jana KW. 213, Agatha KW. 214, Anna Hendrika KW. 215, Carry Anita KW. 218, Marco WR. 32, Tiny WR. 33, Dieuwina WR. 45. Dinsdag 26 september. Hektrawler Rijn mond 111 KW. 44, Rijnmond IV KW. 85, MT. Koraalbank KW. 3, Sakina Martine KW. 32, Ada VL. 7, ML. Arend Cornelis KW. 205, MK. Eben Haezer IJM. 23, Limanda KW. 33, Mare Liberum KW. 117, Anna Lydia KW. 145, Dirkje KW. 178, Solea KW. 180, Hans KW. 198. Woensdag 27 september. Haezer IJM. 23. Binnengekomen 20 september. Rijnmond 1 KW. 15 met 600 ktj. 21 september. Michiel KW 167 en Tiny WR. 33 (spanvisserij) met 212 ktj. Als ouderwetse wijkagent heeft de heer Kamerbeek het ook altijd erg naar z’n zin gehad. „Je leerde de mensen goed ken nen”, zegt hij, „En je zag echt wel vaak iets door de vingers. Ik heb altijd gezegd dat je sportief moet blijven. Ik stond eens een keer te wachten op een collega die even sigaretten was gaan halen. Het was donker en plotseling dacht ik gooien ze nou met stenen? Ik keek naar het dak van het huis waar ik voor stond en daar zag ik iemand scharrelen. Die wilde zink pikken, dacht zeker dat dat mocht. Ik naar boven, maar toen ik op het dak zat was de vogel gevlogen. Ineens zag ik verderop iets bewegen en ik schuifelde er over de pannen heel voorzichtig naar toe. Toen ik er was zag ik wéér niets. Juist toen ik me had omgedraaid om terug te gaan zag ik om de rand van de dakgoot de uiterste topjes van vingers klemmen. weer goed met een zicht. Betrokkene beweert dat hij de Anja het radarscherm heeft Het is echter onduidelijk, dat hij dan niet heeft opgemerkt dat de in het bezit van de Ranger Apollo SN. 148 en Ranger Aurora SB.149, elk 778 bruto reg. ton, in 1965 gebouwd in Lowestoft en voorzien van een 1330 pk motor. De derde hektrawler van deze serie, de Ranger Ajax SN.147, is in mei van dit -.i-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5