Jennifer Willems blij met succes m aparte klasse Haute fourrure van m lëxoro shirts. „Nogal Wiedus” komt KRO-kinderprogramma De Inbreker” Onderzoek taak van musea DALE CARNEGIE CURSUS WH Afscheid van Steppenwolf Haar modejournaal I wh Javaanse danser „OMDAT IK MAAR ÉEN METER VIJFTIG BEN KRIJG IK AL DIE „KLEINE” ROLLEN Jodjana overleden ZATERDAG SO SEPTEMBER 1972 9 (Van onze Haagse redactie) Warme buurt COLLECTIE FRED VAN WORDRACEN: Met Rijk SERIEPRODUKTIE VAN ROTTERDAMS KINDERTHEATER LOUIS LEMAIRE (Van onze RTV-redactie) IN AMSTERDAM Zaalreacties D. M. SCHOEN SANTPOORT FERRY TROMP J ALOSERY-INSTITUUT SLEUTEL AAN UW TOEKOMST X\eer///^Soe^e|... dus a|tjjd korrekt DEN HAAG Jennifer Willems (25 jaar), voor iedereen de ontdek king en voor velen de ster uit het laatste Nederlandse filmsucces „De Inbreker” (met Rijk de Gooyer), heeft er zo langzamerhand wel genoeg van dat iedereen altijd over haar geringe lengte één meter vijftig zit te emmeren. Vooral op grond daarvan heeft ze dan weliswaar de rol van Slofje in de film gekregen. „Maar nu heeft al overal gestaan hoe klein ik ben. De mensen denken zo lang zamerhand vast dat ik er door ge frustreerd ben. Maar door mijn leng te krijg ik al die rollen. Of ik wer kelijk grote rollen kan spelen, moet ik nog maar bewijzen. Maar ik zit geloof ik wel op de goede weg. Ik hoop dat ik in de running blijf”. Theun de Vries over Spinoza in Literama Jh ROTTERDAM Heeft u nog nooit van de Mammoef gehoord? Werkelijk niet? Nou, dat kan verholpen wor den. Na 11 oktober 17.10 uur in de middag weet u wel beter. Dan zal Wiedus wel even duidelijk maken wat de Mammoef is en welke dingen je er allemaal mee kunt uithalen. Vanaf die dag beginnen in prin cipe eerst acht voorstellingen van het nieuwe KRO-kinderprogramma „Nogal Wiedus”, een TV-serie van de wekelijks in Rotterdam terugkerende vrije kindervoorstelling Wiedus. Maar „Nogal Wiedus” voor de tele visie krijgt een heel ander jasje dan de Wiedus die in Rotterdam werkt. In de eerste plaats wordt er geen en kel oud thema gebruikt, in de tweede plaats wordt het tv-programma enigszins belerend. Elke produktie komt er een onderwerp ter sprake waar kinderen iets van kunnen leren. De eerste keer zal dat het verschil tussen de letters P, B en D zijn. De tweede keer de toonladder. „VAKMANSCHAP is meesterschap”. En wie deze waarheidsgetrouwe slogan niet zo serieus neemt, laat zijn ogen dan maar eens te gast gaan bij de internatio naal bekende Haagse bontcouturier Fred van Wor dragen. Haute fourrure van de bovenste plank. De meester liet tijdens een show in het historische Johan de Witt-huis, waar hij tevens het veertigjarig jubi leum van zijn zaak vierde, zien wat vakmanschap nu werkelijk inhoudt. I F W JENNIFER WILLEMS BÉ TER MAAT Louis Lemaire: INLICHTINGEN: TELEFOON 023-37 79 24 UITNODIGING: voor een gratis proefles dinsdag 3 oktober a.s. 8.00 uur ’s avonds in de aula van de Kennemer Scholen Gemeenschap Adr. Stoopplein 7, Overveen Blouson van sousliky met leren tailleband en manchetten. Sousliky is de huid van een rat, afkomstig uit het Midden-Oosten. Over de 20 dagen die ze als Slofje met „inbreker” Rijk de Gooyer voor de came- Uit de haute fourrure-collectie van Fred van Wordragen is deze lange mantel van Mandsjoe Kidvos. er behalve de uitzonderlijk fraaie bont- collectie ook nog bijzonder mooie kle ding van antilope suède met gebreide mouwen en strepen werd getoond. Ook daar weet Van Wordragen raad mee. Japonnen met lange en korte jassen, broekpakken waarvan de broeken hele maal en de verschillende jasjes en hes jes gedeeltelijk waren gebreid en de rest uit suède bestond. Ook hier aan variatie geen gebrek. U kunt kiezen uit maar liefst veertig kleuren, hetgeen ik bij dit veertigjarig jubileum beslist een aardige bijkomstigheid vind. U ook niet? Aansluitend onderwijs. Van de mannen, die 1 n 1970 het volledig dagonderwijs verlieten (ruim 100.000), ging meer dan een derde meteen aanvullend onderwijs volgen, het zij via het leerlingwezen (25 percent), hetzij het partieel onderwijs (12 pet). Bij de vouwen die in dit jaar de maatschappr instapten (ook o nge- veer 10.000) was dit ongeveer 10 pet (leerlingwezen 4 pet en partieel onder wijs 6 pet). BIJ EEN ZO UITGEBREIDE en ge varieerde collectie als Fred van Wor dragen op zijn jubileumshow toonde is het uiteraard onmogelijk om alles voor u aan de kapstok te hangen, al zou ik het dolgraag willen doen. Doch voor ik besluit zou ik wel willen vermelden, dat DEN HAAG. Mej. drs. Thea J. van Eijnsbergen heeft een verkennend onder zoek onder de musea in Nederland ver richt. Daarmee werd beoogd gegevens te verzamelen over taak, rol en functie van de musea en de museale activiteiten. Dit gebeurde in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, opdat de vraagstukken, die met bestuur en organisatie en met het aan trekken van publiek samenhangen, duide lijk geïnventariseerd zouden worden. Mej. Van Eijnsbergen ondernam hiertoe een literatuurstudie en hield vraagge sprekken met directeuren van musea en andere sleutelfiguren uit de culturele sec tor. Uit haar bevindingen kwam onder meer naar voren, dat de grote variteit aan museumvoorwerpen voor een vëerant- woorde conservering en eventuele restau ratie zeer gespecialiseerd personeel is ver eist dat onvoldoende aanwezig is. Bij de moderne kunstmusea wordt de relatie met de hedendaagse kunstenaar als een probleem gevoeld. Dit zal zo blijven zolang de sociale positie van de kunste naar niet veilig is gesteld, meent de on derzoekster. Voorts behoren in ons land de minst gesitueerden niet tot de regelmatige be zoekers van musea, wat in het buitenland soms wel het geval is. AMSTERDAM. Driekwart van het Amsterdams Concertgebouw was vrijdag avond gevuldo m afscheid te nemen van een Amerikaanse groep die vier jaar lang tot de toplaag van de popwereld heeft behoord: Steppenwolf. Bekend vooral van het opwindende „Bom to be wild” uit de film „Easy Rider” en „Magic Carpet Ride” waarvan er in totaal twee miljoen werden verkocht en bij hun fans geliefd om hun constante LP-produktie (negen), waarvan er zeven het certificaat „goud” meekregen. Je vraagt je dan natuurlijk wel af waarom ze uit elkaar gaan. „We hebben er geen plezier meer in”, zegt zanger, gitarist, leider John Kay simpel. „We zijn overal geweest, hebben drie keer Europa gedaan en bereikten op den duur een plafond. Dat was het ergste niet, maar toen we muzikale veranderingen wilden •M- zelfvertrouwen menselijke contacten geheugen spreken enthousiasme DALE CARNEGIE (stichter) ra’s moest spelen, raakt Jennifer Willems nauwelijks uitgepraat. Zo enthousiast is ze over die tijd. Toen ze had gelezen wat voor een meisje Slofje was, heeft ze zich geprobeerd in te leven in de wereld van het meisje: „Ze is een beetje armoedig, scheel en heeft een tik. In m’n gedachten heb ik geprobeerd een beeld van haar te vormen. Maar toen ik de film zag, kon ik er niet eens zo goed in geloven. Dat kwam misschien wel omdat ik reuze op details heb zitten letten. Ik had werkelijk niet verwacht, dat ik zo goed uit de kritieken zou komen. Maar als de filmcri tici zeggen dat ze ’t goed vonden, moet ik wel bijna geloven dat het goed was”. Op de eerste dag van de opnamen LANGHARIGE BONTSOORTEN zijn nog steeds en vogue, doch bedenk wel dat deze u nooit een slank silhouet zullen geven. Zelfs de naalddunne mannequin Tanja werd mollig in een mantel van Mandsjoe Kidvos. „Een zalig understatement voor jonge vrouwen” noemt Van Wordragen overi gens het dragen van bontblousons met veel ritsen aan mouwen en zakken. De blousons worden asymmetrisch geslo ten. Het vrouwtje, dat nu eens extra vagant door de wereld wil kan zichzelf verblijden met een pakje waarvan de rok uit apehaar is vervaardigd en het Avondmantel van zwarte breit- schwanz met los nertsvest. jasje van breitschwanz. Oneindig veel mooier vond ik een broekpak van zwarte breitschwanz. Voor groot avondtoilet zag ik een beeldig cape-achtig jasje van hermelijn en poncho’s van chinchilla en blue Irish nerts. kende Jennifer daar maar twee mensen: Henk Votèl en Roeland Radier met wie ze bij de Kleine Komedie heeft gespeeld. Maar achteraf realiseert zij zich, dat er met name twee mensen zijn voor wie ze grote bewondering heeft ge kregen. Voor Anny de Lange: „Ze was een openbaring voor me. Die vond ik zo knap” en voor Rijk: „Ik heb veel aan hem gehad”. „Het is heel subtiel, maar als je met iemand werkt merk je of hij zich inleeft in zijn rol. Rijk deed dat. Hij werkte heel serieus. De scenes moeten soms vier, vijf keer over en dan moet je je steeds weer oppeppen. Om de emoties vast te houden. Maar Rijk bleef goedgehumeurd, altijd grapjes. De rest liep op den duur met de tong op de knieën. En als ik een nacht niet naar bed geweest ben, kun je me wel opschrijven voor een dag. Maar Rijk niet hoor”. In 1914 kwam Jodjana als student naar Nederland, waar toen nog heel weinig begrip voor deze verfijnde, vergeestelijkte dansvorm van vorstelijke allure bestond. Met enige andere Javaanse studenten vormde hij een groep, die demonstraties van Djokjase dansen gaf met het doei daarvoor bij het Nederlandse publiek be langstelling te wekken. Al gauw steeg Jodjana ver boven het niveau van de groep uit. Hij bleek een groot danser te zijn, die ook met solistisch optreden over al geestdrift wekte. Zijn persoonlijke cre aties, gebaseerd op de Djokjase bewegings- symboliek, deden een nieuwe wereld opengaan voor de toeschouwers en vooral voor jonge Nederlandse dansers, toneel spelers, schilders en musici. Uit die tijd dateerde dan ook zijn lange vriendschap met mensen als de acteur Albert van Dalsum, de beeldhouwer Jan Altorf en de schilder Isaac Israëls. In 1919 gaf hij zijn studie op om zich geheel aan de danskunst te wijden. Na een verblijf van enige jaren in Parijs ging hij in Den Haag wonen, maar maakte van daaruit talrijke tournees door heel Euro pa. Daardoor was hij de eerste die de Westerse wereld in nauw contact bracht met de Javaanse danskunst. Tot zijn be wonderaars uit de kunstwereld, met wie hij tijdens die tournees kennismaakte en die later zijn trouwe vrienden werden, behoorden de danseres La Argentina en de cellist Pablo Casals. In 1936 vestigde Jodjana zich in Frank rijk, waar hij te Vergoignan een danscen trum stichtte. De Tweede Wereldoorlog maakte daaraan een eind. Hij keerde naar Nederland terug, waar hij ook na de oorlog nog wel enkele keren als solodanser is opgetreden. Maar hij wijdde zich toen vooral aan zijn nieuwe taak als leraar m de bewegingsleer aan de Am sterdamse toneelschool, een functie die hij tot zijn 70ste jaar tot 1963 heeft uitgeoefend. Daarna legde hij zich voor namelijk toe op schilder- en tekenkunst. Zijn laatste levensjaren bracht hij door bij zijn dochter, die in Frankrijk woont. Raden Mas Jodjana was een groot ver tegenwoordiger van de klassieke Javaanse danskunst, die als de hoogste thans be en nog een zijn tenen rondsloop om geen lawaai te maken, één van de kinderen het spelter- rein opkwam en de boef hardop vroeg: „Moet je een snoepje?” Na dit snoepje te hebben genomen en vriendelijk te hebben bedankt, ging de voorstelling voor ons gevoel weer door. Voor de kinderen is er geen onderbreking geweest. Het snoepje aanbieden hoort erbij. Een boef kan tij dens zijn werk ook wel eens trek hebben in een snoepje, nietwaar.” Het opvangen van zulke reacties die per voorstelling ten minste éénmaal voor komen is één van de allerbelangrijkste taken van de spelers. Wanneer ze het niet goed doen, ligt de hele voorstelling in gruzels, wanneer ze het wel goed doen, volgt er geen enkele reactie EEN FRAAI SCHOUWSPEL ontrolde zich voor het oog van de verblufte toeschouwsters in de feestelijk versierde, statige apartementen van het eeuwenoude pand. Bontver- werking zó modieus, zó geraffineerd en zó fantasierijk als je maar zelden ziet. Want u zult het toch met mij eens zijn, dat vierkante stukjes ocelot in schuine ruiten verwerkt tot een mantel, deze tot een zeer exclusief exemplaar verheft. Zo ook een lacoda mantel, waarvan het bovenstukje uit schuine ruitjes was opgebouwd. Deze soepele, glanzende bont- soort leent zich daar dan ook bijzonder voor. Een kort lacoda jasje werd nu eens niét in elkaar genaait, maar met mooie glimmende kopnageltjes in elkaar gespijkerd. NU NOG EVEN de spotlights op de ruitmotieven die Van Wordragen in zijn herfst- en wintercollectie veelvuldig han teert. Zo werd een nertsmantel geruit verwerkt, en om het niet al te eenvoudig te maken, in vier verschillende tinten. Het resultaat was waarlijk beeldschoon. Bij een goulicaz per- sianer werden de ruiten weer gevormd door lacoda tussen- zetsels. U hebt het al in de gaten, Freds fantasie is niet te stuiten als hij met de diverse bontsoorten gaat stoeien. Maar we zijn er nog niet. DAT ER MET het klassieke nerts evenzeer heel wat te bereiken valt, werd overduidelijk toen de hippe, jeugdige jasjes aan de beurt waren. De Dior-lijn, van boven smal en naar onderen wijd uitlopend, zag ik bij vele, fraai gemodel leerde mantels van diverse bontsoorten. Mol, dat ik werkelijk in tijden niet meer had gezien, leverde mooie naturel, bruine en zelfs marineblauwe mantels op. Dat de KRO dit programma heeft ver kozen voor de vier- tot zevenjarigen is geen toeval. Inmiddels heeft het kinder theater van Lemaire zo’n 500 voorstellin gen gegeven. De zaal is altijd gevuld. En de reacties zijn die als bij de goede oude poppenkast: meeleven, je thuisvoelen en opeens hardop zeggen: „Let op, Wiedus, daar komt de boef aan!” die deze kunst nu verleden jaar zo Jasje gemaakt van veulen met mouwen van Chinese wasbeer. Jennifer heeft het vooral leuk gehad bij de scenes die werden gedraaid in de Warmoesstraat. aan de rand van de Am sterdamse warme buurt. Daar werd *s avonds rond het etensuur een serie tafels aan elkaar geschoven en uit één van de vele uitheemse eethuisjes in de buurt kwamen de heerlijkste gerechten. Ik vond het niet alléén zo gezellig met al die collega’s. Sylvia de Leur vond het ook. Ze zei me, dat ze het bij „Wat zien ik” wel anders had meegemaakt”, zegt de Haagse toneelspeelster, die met enige tegenzin toegeeft niet getrouwd of verloofd maar wel verliefd te zijn. Jennifer („M’n ouders trots? Ja, dat wel. Ze knippen alles uit wat er over me in de krant staat”) lacht het wel toe om na „Zo’n meisje om in je binnenzak te stop pen” in een musical te werken. Ze wil ook best eens iets in cabaretsfeer doen, „maar niet mensen op de tenen trappen”. Wat er ook voor haar in het vat zit, voorlopig gaat ze binnenkort zanglessen nemen. „Je weet nooit waar het goed voor is”, redeneert ze nuchter. aanbrengen begon iedereen te gillen. Dat pikten ze niet”. Die broodnodige verandering hoopt John Kay nu te vinden met zijn nieuwe groep „The John Kay Band” die nota bene vrijdagavond in het „voorprogram ma” stond. In die groep zitten behalve John Kay nog twee mensen uit de laatste versie van Steppenwolf sologitarist Kent Henri en bassist George Biondo zodat de zaal 2*/s uur tegen dezelfde mensen aankeek. Deze enigszins vreemde formule maakte het echter wel mogelijk om te beoordelen wat John Kay dé grote man achter Steppenwolf nu van plan is. Het is van hem bekend dat hij altijd gek is geweest op country muziek met speciale voorkeur voor het werk van Hanek Williams en Hank Snow en de country blues van Robert Johnson en anderen. Die in de keiharde, ruige Steppenwolf- tijd min of meer verdrongen liefde krijgt in zijn nieuwe groep alle kans. Met zijn uitstekend voor country muziek geschikte stem deed Kay het lang rustig aan om pas vlak voor de pauze op enig Steppen- wolf-achtig ramwerk over te schakelen. De zaal zag die nieuwe act niet zo zitten ik wel en kwam pas tot leven toen het drietal als Steppenwolf terugkwam en met enorm hecht stampwerk en knallende gitaarsolo’s het tijdperkje 1968-1972 ging doornemen. Toen dan helemaal aan het slot einde lijk „Born to be wild” door de zaal gierde werd er voor het toneel weer eens ouder wets geshaked. John Kay liet in niets blijken geweldig gelukkig te zijn met dit levendige afscheid en waarom zou hij ook. De prairiewolf is moe en wil dol graag een nieuw nest bouwen. Het is voor hem te hopen dat dat lukt. staande dansvorm wordt beschouwd die aan de Javaanse vorstenhoven altijd in ere wordt gehouden als heilig erfgoed. Jodjana heeft 50 jaar gele den de kiem gelegd voor de bewondering in Europa geniet en die duidelijk tot uiting is gekomen bij de grote Europese toernee wan d« Djokjase hofdansers. SIMON KOSTER Coördinator van dit theater is Louis Lemaire, begonnen als onderwijzer en via het cabaret in het kindertheater terecht gekomen. Dertigjarige Lemaire: „We heb ben voor de KRO gekozen omdat ze gevoel voor kinderprogramma’s hebben. We hebben met elkaar gesproken en zon der veel moeilijkheden kwamen we tot afspraken. Ik kreeg het contract snel err zij het script voor de eerste aflevering.” „Nogal Wiedus” is bedoeld voor kinderen van een bepaalde leeftijdsgroep: die van vier tot zeven jaar. Louis Lemaire: „Kinderen in die leeftijd hebben de relaties langzaam aan leren kennen en daar moet je aan vasthouden. Als je niet beantwoordt aan datgene wat ze verwachten, sla je de plank helemaal mis. Voor die leeftijdsgroep, zo weten we uit het theater, zijn de magische symbolen een aanknopingspunt. Een tovenaar, fee en prinses zijn heel gewoon. Tegenwoor dig spelen we stukken met Wiedus voor kinderen van vier tot 12 jaar. Dan hebben we een einde voor de jongste kinderen met een tovenaar en een einde daarna met een reële oplossing voor de oudere kinderen die een tovenaar, dwerg of zo niet meer geloven.” HAARLEM. De eertijds beroemde Javaanse danser Jodjana Is vrijdagochtend tn La Réole in Frankrijk overleden. Hij was bijna 80 jaar oud. Raden Mas Jodja na was in Djokjakarta geboren; hij stam de uit het Djokjase vorstenhuis. Al in zijn vroege jeugd kreeg hij lessen in de tradi tionele Javaanse danskunst, zoals men die verleden jaar in ons land heeft kunnen zien uitvoeren door de Djokjase Kraton- dansers. HILVERSUM. In het NCRV-radio- programma Literama zal maandagavond 2 oktober aandacht worden besteed aan twee onderwerpen, te weten de Frankfur ter Buchmesse en een gesprek met de auteur Theun de Vries over zijn onlangs verschenen biografie „Spinoza”. Literama begint om half acht op Hilversum II. De opdracht van de NCRV aan Theun de Vries een documentaire te schrijven over het leven van Spinoza, viel samen met zijn biografie over deze Nederlandse wijsgeer. Het resultaat van deze opdracht is eveneens maandagavond te beluisteren op Hilversum II om 21.35 uur. „We betrekken er de kinderen altijd bij. Daarom komen bij de KRO-produkties ook kinderen naar de studio. Zij maken soms het spel. In ons theatertje merkten we opeens dat tijdens een spannende scène, waarbij de boef op Jennifer Willems (Engelse moeder, van daar die voornaam) kwam na de Haagse Academie voor Podiumvorming in 1969 bij de Nieuwe Komedie, waar ze een belangrijke rol in „De Kneep” speelde en in het afgelopen seizoen meewerkte aan Ionesco's „Makabere Kermis. Tussendoor speelde ze in de TV-serie „De klop op de deur” kleine Annetje. Jennifer speelt sinds 22 september in de vrije produktie van het blijspel „Zo’n meisje om in je binnenzak te stoppen”. Jennifer: „Met het succes dat ik in „De Inbreker” heb, ben ik wel erg blij, maar met deze vrije produktie legt het wel druk op je. Het schept een verwachting. Maar dat is eigenlijk ook wel goed, want anders denk je al gauw: ik geloof het wel”. De rol van Slofje in „De Inbreker” werd haar aangeboden nadat regisseur Frans Weisz haar in „Makabere Kermis” had gezien. Voor „Zo’n meisje om in je binnenzak te stoppen” werd ze door John Lanting benaderd, niet alleen eens haar leraar op de Academie voor Podiumvor ming, maar tevens haar tegenspeler in de komedie. Toch ziet ze die twee niet als degenen die de stroom in haar carrière hebben versneld. Ze noemt Erik Plooyer, van de Nieuwe Komedie, die haar op het eindexamen van de Toneelschool bezig zag en vroeg voor zijn gezelschap.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9