Na accijnsverhoging in België Bergen en Schoort moeten meewerken BENZINEPRIJS GAAT aan aardgaswinning 2 a 3 CENT OMHOOG PvdA-afdelingen zien weinig Gierek in samenwerking met de KVP m Parijs Plan voor een Hoogenboom Engeland is nu Brits Meer dan 300 kilo offertes over opvolger F „Starfighter” II il d „nieuw” Haagse brandweer lijdt onder brandstichtingen Kamerlid vraagt over intimidatie van Grieken wordt zwaarder Kamervragen over kwalificatie I Loodcongres in Amsterdam Miljoenenschade in Zuid-Slavië door aardbeving LIQUIDEREN” „DEFENSIETOP WIL VVDM HET WEER „progressief” Onderwijs- bagage” DINSDAG 3 OKTOBER 1972 2 NKV’er Bekerna: Experimenten NAVO Opheldering (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Heel wat afdelingen van de Partij van de Arbeid voelen er niets voor na de verkiezingen met de KVP als regeringspartner in zee te gaan. Een aantal van hen wil de samenwerking zelfs niet eens over wegen. Dat blijkt uit de beschrijvingsbrief voor het buitengewone congres dat de PvdA a.s. donderdag, vrijdag en zaterdag in het Haagse Congres gebouw houdt. 2,26 per honderd liter, vergeleken met het huidige niveau. ring over de ontginning van het aardgas- <Van onze onderwijsredacteur) percenta- WEERRAFFORTEN i 1 17 0 C 1 1 1 Zon op Maan op ono o uur. uur. 3 2 3 2 3 7 3 2 6 1 0 0 0 o o o o o o o o o 2 0 o o o o o o 11 In het wetsontwerp tot goedkeuring van de accijnsharmonisatie in de Benelux was een verlaging van de benzine-accijns per 1 januari 1973 met 1 per honderd liter voorgesteld. Vergeleken met het voorge stelde, ook in de miljoenennota 1973 ver werkte, niveau zal per 1 januari 1973 de benzine-accijns derhalve met ƒ3,26 per honderd liter stijgen, maar vergeleken met het nu bestaande niveau met f 2,26 per honderd liter. De afdeling Lisse verwerpt de suggestie van PvdA-kamerlid Van den Doel om de fiscale aftrek van hypotheekrente geleide lijk af te schaffen. Andere afdelingen willen echter wel voorkomen dat mensen met een behoorlijk inkomen of vermogen hypotheken nemen vanwege de belasting voordelen. Algemeen wordt gevraagd de huurliberalisatie in het westen des lands weer ongedaan te maken. Het zoeken naar een alternatief zou, aldus de opvatting van deze gemeentebe sturen, eerst mogelijk zijn nadat de rege- Uz-,4- nnvrlrtnc- voorkomen een uitspraak zou hebben ge daan. i J i 1 1 i 1 1 1 1 l i 1 1 1 1 O ono ozo o o o o o o ozo 13 23 21 12 21 17 15 7 12 18 20 15 23 25 11 14 21 20 13 20 22 26 30 3 16 15 6 10 5 1 5 5 16 9 2 18 13 -3 2 6 15 2 12 15 Een woordvoerder van de industriebond NW in Rotterdam bevestigde maandag dat met de nieuwe Britse eigenaar op het so ciale vlak een bevredigende regeling is ge troffen. Na lang onderhandelen is over eenstemming bereikt over een uitkering ineens aan de vierhonderd personeelsleden van Hoogenboom en de twee dochters van f 200 plus 44 per dienstjaar. Met deze uitkeringen is een bedrag van ongeveer 300.000 gemoeid. Tien jaar eerder bedroegen die ges rrog rond 50. i 1 zw windst. n o ono o ono zw no zzo no ono BELGRADO (DPA). Een aardbeving die zondag uitgestrekte delen van Servië trof, heeft voor miljoenen guldens scha«te aangericht. In de stad Krusevac ten zuiden van Belgrado, zi.i“ «nkele hon derden woonhuizen en «'erscheidene open bare gebouwen bescaadi8d. DEN HAAG In het door branden geplaagde Den Haag is een levensgevaar lijke situatie ontstaan. De kans is groot dat wanneer elders in de stad een brand uitbreekt waarbij werkelijk mensenlevens in het geding zouden zijn, er een tekort aan blusmaterieel is omdat dit is ingezet bij branden die gesticht zijn in siooppan- den. Deelt de minister de mening dat het progressieve karakter van deze partijen op zijn minst omstreden is, zeker wanneer het er om gaat hen te onderscheiden van andere partijen, zo vraagt de heer Van der Sanden, volgens wie de minister de NOS zou moeten stimuleren tot het kie zen van een andere generaliserende beti teling voor de drie partijen in kwestie. Hij kwam op het denkbeeld, doordat hier en daar bepaalde kleine inham men voor bepaalde doeleinden wor den drooggelegd. Aangezien Enge land in verband met het toenemende containervervoer grotere havengebie den nodig heeft voor de behandeling en opslag daarvan, gelooft de minis ter dat alle grote Britse havens in de toekomst meerland nodig zullen heb ben. Omdat het achterland meestal geen ruimte voor havenuitbreiding meer biedt, zal de extra grond daar om gevonden moeten worden in het verbreden van de kuststrook. De drooglegging zou ook een prachtig middel zijn voor de indamming van de werkloosheid, die in Groot-Brit- tannië rond de 900.000 mensen om vat. Tevens zouden de droog te leg gen stroken ruimte bieden voor het storten van vuilnis, waarmee men geen raad weet. „Moderne technie ken voor de bouw van dijken heb ben de kosten van drooglegging aan merkelijk verminderd,” aldus de mi nister. „Nieuw land voor woonsteden zou op deze manier „spotgoedkoop” kunnen worden verkregen,” zei hij. In het naiyJSele8en Stalac werd giste ren onder’71!8 gegeven in de openlucht, av schoolgebouwen zware schade hadden opgelopen. Daar zijn twintig wo ningen geëvacueerd. Van persoonlijke on gelukken is geen melding gemaakt een progressieve regering, waarmee de KVP zonder reserves zal moeten instem men. DEN HAAG Gisteren zjjn in ons land drie pakketten van elk meer dan honderd kilo aangekomen die de of fertes van drie vliegtuigfabrieken bevatten voor de opvolging van de Starfighter-straaljagers van de Ko ninklijke Luchtmacht. President Georges Pompidou heeft hem op het vliegveld begroet; beide mannen zaten naast elkaar in de auto die hen naar het centrum van de stad bracht. Een kleine groep Polen was op het vliegveld Orly aanwezig om Gierek te verwelkomen. In zijn begroetlngsrede in het Elysée zei Pompidou dat Frankrijk „actieve steun” gaf aan de Poolse politiek voor ontspan ning in Europa. Uit de beschrijvingsbrief blijkt verder dat de partijbesturen een stad willen aan wij zen voor experimenten met beper king van het particulier vervoer en met stimulering van het openbaar vervoer. Bij de aanleg van wegen en tunnels zou meer rekening moeten worden gehouden met het gebruik van de fiets. Andere voorstellen die de partijbesturen nog doen: Een loonmatiging kan alleen worden aanvaard als het beleid zich ook op ande re inkomens richt en de hogere inkomens boven de 30.000 gulden reëel gelijk blijven of achteruit gaan; In de SER moet een consumentenverte genwoordiging worden opgenomen; De algemene meerderjarigheid moet be ginnen bij 18 jaar; De omzetting van NV’s in BV’s moet een halt worden toegeroepen. Minister Langman vertrouwt erop dat met het door de regering genomen besluit de voorwaarde is geschapen tot zodanig overleg dat op korte termijn met alle betrokken partijen een oplossing wordt gevonden, die uit landschappelijk oogpunt de minste bezwaren oproept. de Edward een vierdaags officieel bezoek in Parijs aangekomen. De eerste secretaris van de Poolse Commu nistische partij is ontvangen met de nor male eerbewijzen voor een bezoekend staatshoofd. (Van onze medewerker van Den Haag) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Dankert (Pv.d.A.) heeft aan de ministers van C..R.M, Binnenlandse Zaken, Justitie, Buitenlandse Zaken en Sociale Zaken ge vraagd of het juist is dat Griekse maat schappelijke werkers in dienst van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers met pressie en intimidatie Griekse arbeiders trachten af te houden van het luisteren naar het N.O.S.-programma voor deze buitenlanders. De heer Dankert vraagt of de ministers bereid zijn na te gaan of in Nederland Grieks ambassadepersoneel landgenoten onder druk zet bij het nastreven van politieke doeleinden. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog, zonnig en hogere temperaturen over dag. Aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: van 1 tot 5 graden onder normaal; max temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van der Sanden (KVP) heeft minister Engels van CRM gevraagd waarom de medewerkers van de NOS de PvdA, D’66 en de PPR plegen te betitelen als „de progressieve partijen.” Het partijbestuur van de PvdA beraad de zich gisteravond op de uitkomsten van de zaterdag gehouden partijraad van de KVP. Men dacht erover het overlegorgaan van de drie progressieve partijen, dat ook gisteravond laat nog bijeenkwam, in een brief of verklaring de KVP opheldering te vragen voor een gesprek met de progres sieve drie, alsmede over de consequenties van deze uitspraak voor de parlementaire opstelling van de KVP in de Tweede Kamer. In kringen van het PvdA-bestuur bestond de indruk dat ARP en CHU, gezien hun veel terughoudender uitspra ken, wel als gesprekspartners kunnen worden afgeschreven. Uit de beschrijvingsbrief blijkt dat de partijbesturen van de drie progressieve partijen het aanvankelijke voorstel van de werkgroep-Van Thijn om het defensie budget te verlagen van 3,8 tot 3 percent van het nationaal inkomen, hebben gewij zigd. Men spreekt nu over een verlaging van de uitgaven met in totaal 1500 mil joen gulden In de periode 1973-1976. De verlaging tot 3 percent is wel als alterna tief opgevoerd. De besturen stellen ook voor geen uitvoering te geven aan inves teringsprojecten zoals het plan-Ter Apel. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de bewindsman mee dat getracht is in overleg met de bij deze aangelegenheid betrokken concessiehouders en d e ge meentebesturen van Bergen en van Schoort ter vervanging van de omstreden boorlokatie nabij het Pirolavlak in Schoort een andere winningslokatie te vinden van waaruit het gehele Bergenveld zou kunnen worden uitgeput. Historisch pand afgebrand. Een van de mooiste panden in de historische bin nenstad van Elburg is gisteren aFge- brand. Het pand staat op monumenten- tenlijst. De schade wordt op ongeveer f 1 miljoen geschat. In het pand was een ijzerwaren- en geeedschappenzaak gevestigd. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Amsterdam onbewolkt Dl Bilt - Deelen Eelde Eindhoven L_. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Kopenhagen Lissabon Londen Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Stockholm Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Nu de meest dringende wensen van de dienstplichtigen mede door het optreden van de WDM zijn vervuld, heeft deze vereniging zich, net als dat het geval is met de „grote” vakbeweging, naast belan genbehartiging, ook op scholing, vorming en bewustmaking van de léden toegelegd. Dat zint de legerleiding kennelijk niet en met doet pogingen om deze ontwikkeling terug te dringen, zo constateert mr. Beke- ma. De groetactie had tot gevolg dat zeven hoofdbestuurders van de VVDM voor de krijgsraad drie maanden gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk, tegen zich hoorden eisen, en dat minister De Koster van Defensie het overleg met de WDM opschortte. UTRECHT „De defensietop grijpt de groetactie aan om de VVDM de nekslag te geven. In het verleden zijn wel meer van In een serie voorstellen met betrekking tot de verhouding tot andere politieke partijen wordt gezegd dat de confessionele partijen, gezien hun steun aan het beleid van het kabinet-Biesheuvel, geen aan vaardbare partners zijn in een progressie ve regering, die op korte termijn een aantal noodzakelijke hervormingen tot stand moet brengen. Vaak wordt verwe zen naar de opstelling die de confessione len in de Kamer de laatste tijd hebben ingenomen. Rekening houdend met de omzetbelas ting zal de feitelijke stijging van de benzineprijs als gevolg van deze fiscale maatregelen per 1 januari 1973 2*/» a 3 cent bedragen. Hieruit zal In de sfeer van de benzine- accijns vergeleken met de In de mil joenennota 1973 opgenomen cijfers een extraopbrengst in 1973 voortvloeien van 150 miljoen gulden. Daartegenover zal de in de miljoenen nota 1973 voorgestelde verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op personen- DEN HAAG. Minister Langman van Economische Zaken heeft de gemeentebe sturen van Bergen en Schoort gisteren bericht dat concessiehouders in de gele genheid moeten worden gesteld de ontgin ning van aardgas in het „Bergenveld” ter hand te nemen. De ministerraad besloot hiertoe gezien het rechtskarakter van de door de kroon verleende concessie. Bij de ontginning dient de noodzakelijke veilig heidsnorm in acht te worden genomen. Degenen die van het hoger beroepsonder wijs of van de universiteit kwamen stapten niet of nauwelijks naar ander onderwijs over; zij beschouwen hun opleiding duidelijk als afgerond voor het aangaan van een maatschappelijke functie. Van de meisjes, die het dagonderwijs verlieten, gingen veel minder naar an der onderwijs: vier pet begon een cur sus van het leerlingwezen en zes pet van het partiële onderwijs. dergelijke acties gevoerd, zonder dat er een vervolging op kwam of het overleg werd opgeschort,” aldus mr. J. Bekerna, juridisch medewerker van de Industrie bond NKV en oud-hoofdbestuurder van de VVDM in „Ruim Zicht,” het blad van het NKV. (Van onze correspondent) DEN HAAG Miljoenen hectaren land zullen eventueel kunnen wor den toegevoegd aan Engelands ge kartelde oostelijke kustlijn en nieu we economische mogelijkheden scheppen. Men spreekt zelfs al van een „nieuw” Engeland dat uit de Noordzee zou oprijzen. Op het ogen blik is het echter nog maar een vaag idee van Graham Page, de Britse minister voor Plaatselijk Bestuur en Lokale Ontwikkeling. Vele afdelingen willen zelfs geen ge sprek met de confessionelen aangaan en menen dat de PvdA zich van elk initiatief in die richting moet onthouden. Ze geven duidelijk de voorkeur aan een progressief minderheidskabinet, dat net als vorig jaar tevoren aan de kiezers gepresenteerd zal moeten worden. Anderen, die dan nog wel willen praten, stellen hieraan voorwaar- den en menen dat het verkiezingspro gramma van de progressieve drie, dan wel de hoofdzaken uit dat programma, moeten gelden als een minimum-programma voor DEN HAAG Autorijdend Nederland zal per 1 januari 2!6 tot 3 cent meer voor een liter benzine moeten neertellen. Het kabinet heeft gisteren in verband met de in België tot stand ge brachte verhoging van de benzine-accijns, besloten de Kamer voor te stel len de benzine-accijns in Nederland per 1 januari 1973 te verhogen met De overname door de Bristol Street- groep zal geen nadelige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij Hoogenboom en de twee dochterondernemingen, zo heeft de groep al in een vroeger stadium klaard. auto’s met twee punten worden terugge bracht tot één punt wat tot een minder-opbrengst van 40 miljoen zal leiden en zal de voorgenomen verho ging van de opcenten op de motorrijtui genbelasting met ƒ200 miljoen worden beperkt tot 90 miljoen. In totaal leiden deze wijzigingen in de eerder aangekondigde maatregelen per saldo tot dezelfde opbrengst voor het rijk en betekenen ze volgens het kabinet geen verdere verzwaring van lasten op de be zitters van personenauto’s vergeleken met de in de miljoenennota '1973 gedane voor stellen. 0 o o o o o o o o o DEN HAAG. De „onderwijsbagage” van degenen die jaarlijks door de scho len worden afgeleverd voor de maat schappij wordt duidelijk zwaarder. Vén de ruim 100.000 mannen en 100.000 vrouwen, die in 1970 een baan gingen zoeken, had slechts 25, resp. 30 pet niet meer dan langere school plus drie jaar vervolgonderwijs (overigens zonder di ploma) genoten. AMSTERDAM. Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gisteren in de Amsterdamse RAI het con gres over milieuverontreiniging door lood geopend. Bijna 500 geleerden uit 27 landen en vertegenwoordigers van vijf internationale organisaties nemen aan het congres deel. Dat het in voedsel voorkomende lood gevaarlijk voor de gezondheid kan zijn, was vroeger niet bekend. Op het congres wordt er o.m. van uitgegaan dat specifie ke maatregelen tegen de schadelijke ge volgen van lood op de menselijke gezond heid slechts gelden voor arbeiders in be paalde industrieën. Maar de bevolking in het algemeen, die door haar samenstel ling kinderen, ouden van dagen, zieken meer kwetsbaar Is dan een man in de kracht van zijn leven, wordt op geen enkele wijze beschermd tegen lood, dat door meer bronnen wordt verspreid dan enig ander gif, in alle chemische verbin dingen zijn giftigheid behoudt en zich bovendien vrijwel altijd afhankelijk van de verbinding waarin het. voor komt vastzet in het lichaam. i In het kader van de onderhandelingen over een sociaal contract is een fonds ge vormd, waarin de Bristol Street groep een bedrag van 200.000 heeft gestort. De oude eigenaren hebben, aldus de industriebond NW, een extra garantie van 300.000 ten behoeve van dit fonds gegeven. De vak organisaties blijven er overigens bij dat bij de overnameprocedure de fusiecode is overschreden. 15 15 15 15 16 14 16 14 16 15 ROTTERDAM Het Rotterdamse auto mobielbedrijf Jloogenboom nv”, de groot ste Volkswagendealer in Nederland, gaat definitief over in Britse handen. De over name door de „Bristol Street-groep” van het geplaatste aandelenkapitaal van het familiebedrijf Hoogenboom is maandag rondgekomen. Volgens eerder door de Britse groep gedane mededelingen is met de transactie een bedrag van 1,7 miljoen pond sterling gemoeid. Met de VW-dealer Hoogenboom komen ook de dochteronder nemingen Paho en Caranautica in Engels bezit. De Poolse partijleider Gierek in gesprek met de Franse president Georges Pompidou op de eerste dag van het staatsbezoek van de Poolse leider aan Frankrijk. Deze drie fabrieken overgebleven na de valuatie door deskudigen van de luchtmacht zijn: Dassault-Breguet (met Mirage Fl), Saab-Scania (met Viggen) en Northrop (met P 530 Co bra). ’Iet zal de deskundigen van de lucht macht geruime tijd kosten de inhpud van elk der offert'*- ‘f biJdereu. Pas over maanden kan een zijn verkregen. 1.33 uur en 9.39 uur en WOENSDAG 4 OKTOBER 6.46 uur onder 16.11 uur. 3.31 uur onder 1650 uur. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Den Helder onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt Luxemburg onbewolkt regenbui windst. onbewolkt windst. mist windst. mist windst. onbewolkt zw. bew. mist windst. mist nno licht bew. windst. zw. bew. windst. onbewolkt zzw WOENSDAG 4 OKTOBER Hoog water 1.33 uur en 14.00 Laag water 9.39 uur en 21.55 Dat blijkt uit een CBS-publikatie over de overgangen binnen het onderwijs en de intrede in de maatschappij, de zoge naamde onderwiismatrix 1970. Van de mannen met een diploma van het lager beroepsonderwijs, ruim 30 000, ging meer dan tweederde naar het leerling wezen en 17,5 pet ging partieel onder wijs volgen. Ten minste negen afdelingen, waaron der Amsterdam, Kampen, Blaricum, Ge- leen, Sittard, Groningen en Laren willen dat Nederland de NAVO verlaat of dat Nederland uit het bondgenootschap treedt als niet binnen vier jaar een duidelijke democratisering tot stand is gekomen (Utrecht), dan wel de parlementaire de mocratie in Griekenland en Portugal is hersteld (Den Haag). De partijbesturen stellen voor in de NAVO te blijven zolang een beter alter natief voor de vrede en veiligheid ont breekt. Het veel kritischer PPR-standpunt is nu als alternatief opgevoerd. Bij wijze van alternatief wordt ook gevraagd om verwijdering van kernwapens van Neder landse bodem. Uit de ingediende amendementen blijkt dat bij veel afdelingen het voorstel van het kabinet-Biesheuvel om een eigen risi co in te voeren voor ziekenfondsverzeker den in het verkgérde keelgat is geschoten. Een woordvoerder van de Haagse politie zei dit gisteravond nadat brandweer en politie voor de zoveelste keer in korte tijd bij branden in touw geweest waren. In het begin van de avond woedde een felle, vermoedelijk gestichte, brand in het voor malige pand van „Nederpelts Bakkerijen Sinds 1845”. Het pand, deel van een te saneren blok huizen, brandde geheel uit. Het was juist gistermiddag ontruimd. Door de brand kwamen omwonenden ge ruime tijd zonder elektriciteit te zitten. Nog geen half uur na deze brandmelding werd opnieuw alarm geslagen voor een brand in het voormalige pand van bakke rij „De Volharding” aan de Delftselaan. De brandweer was in het weekeinde al vijf keer in dit pand wezen blussen. Kantoorschool. Onderwijzers van Doetin- chemse kinderen besloten maar de stad in te trekken, nu hun leerlingen niet meer naar school komen. Een aantal kinderen uit de Doetinchemse wijken „Slangenburg” en „Langerak” zijn al een week thuis, omdat ze van hun ouders niet door het drukke en gevaar lijke verkeer naar schAol mogen. De onderwijzers zullen nu de schooltijd in een leegstaand kantoorpand les gaan geven aan hun van onderwijs verstoken leerlingen. Cavalerie. Zwitserland zal ook in het tijdperk van de wapens voor vernieti ging op grote schaal geen afstand doen van het strijdros. Het parlement ver wierp gisteren een voorstel van de re gering om de cavalerie af te schaffen en ken ie alleen een vermindering goed van d< huidige achttien tot twaalf es kadrons PARIJS (AP). De leider van Poolse Communistische Partij, Gierek, is gisteren voor r.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2