Voor: 57 pet Tegen: 32,8 pet RUIME MEERDERHEID IN Syrië vreest actie DENEMARKEN VOOR EEG Israëliërs van Moboetoe bemiddelt Oeganda m Trein dwars door stootblok ondoorzichtig conflict in Jemen Britse soldaat in Belfast doodgeschoten Scheel wil na verkiezingen niet met CDU samenwerken In Noordzee Marcos voert 1500 miljard doodstraf in kubieke meter aardgas achtergrond ^2-^ TROEPENCONCENTRATIES BIJ BESTANDSLIJN Berlijners zonder vertraging naar de DDR Van Gogh gestolen in New York Geen gesprekken over Aziaten Stuyt: „Beperking nodig van gebruik DOUGLAS-HOME NAAR PEKING hexachlorofeen” I DINSDAG 3 OKTOBER 1972 3 Glimlach Rem a is IrMi t (Van onze medewerker in Bonn) n a- >ct economisch kfWWWWWWWVWVWWVWWWVWWWl/VVVWVVVWWWVVWVVVVVWVWVVVVVVWWWWVVVVWVWVV t t Aansluitend zal hij op 2 en 3 november officieel in Hong Kong verblijven. Behalve over de kwestie van het con flict tussen Oeganda en Tanzania hoopt Moboetoe ook met president Amin van gedachten te kunnen wisselen over de aanleg van een spoorlijn tussen Oeganda en Zaire. Een Oegandese militaire woordvoerder verklaarde dat zijn regering nu onomsto telijk heeft aangetoond dat de regering van Tanzania achter de - mislukte - inval van rebellen in Oeganda heeft gestaan. De einduitslag luidt: Ja: 1.955.932 stemmen (57 percent), Nee: 1.124.106 stemmen (32,8 percent), Opkomst: 89,8 percent. In cijfers uitgedrukt stemden 1.955.932 Denen voor en 1.124.106 tegen. BELFAST (Reuter) Een Britse mili tair in burger is gisteren in de Noordierse hoofdstad Belfast doodgeschoten door drie sluipschutters. Deze schietpartij maakte een einde aan een periode van rust, die iets meer dan 24 uur geduurd heeft en volgde op een week van schietpartijen en bomaanslagen, die zeventien mensen het leven kostte. De professor gaf hem de doeken waar na hij verdween. Volgens een Britse militaire woordvoer der maakte de doodgeschoten militair deel uit van een van de Britse legerpatrouilles in burgerkleding, die sinds enkele maan den in Belfast optreden. De doodgeschoten militair is het 107de dodelijke slachtoffer van dit jaar in Ulster. De sterkte van de Britse troepenmacht bedraagt thans ongeveer 19.000 man. Zij was vorige maand nog 21.000 man. Maandag heeft zich nog een bomont ploffing voorgedaan in een leeg huis in Belfast. Engeland heeft twee van zijn legerba- taljons uit Noord-Ierland teruggetrokken. Er zijn nog meer terugtrekkingen te ver wachten. Ook elders in Belfast is gisteren gescho ten op militaire patrouilles, maar niemand werd gewond. Selim El Yafi, secretaris-gerreraal ad interim van de Arabische Liga, heeft aan De minister van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Hessen, Biele feld, heeft gezegd, dat een functionaris van de Arabische Liga in Bonn, die vorige week West-Duitsland verliet, vijf omge bouwde radiotoestellen had, die voor sa botage gebruikt konden worden. BONN. Westberlijners, die op bezoek willen in Oost-Berlijn of elders in de Duitse Demokratische Republiek behoeven vanaf vandaag niet meer ten minste 48 uur te wachten op hun bezoekerspasje. Zij kunnen voortaan ineens toestemming voor acht bezoeken krijgen en er op elk gewenst moment gebruik van maken. van kan a t e n r n le d n NEW YORK (UPI) Uit de woning in New York van prof. dr. John G. Cavanna zijn maandagmorgen schilderijen, waaron der een Van Gogh, gestolen die een waar de vertegenwoordigen van naar schatting 170.000 gulden. de Westduitse zaakgelastigde in Cairo een boodschap overhandigd, waarin de West duitse regering verzocht wordt, een einde te maken aan „de anti-Arabische campag ne”. d it de n- ;e- n- ■er 'as ak g n n :e :r t- in 1)0 in et ir en er m or ke ijs n- et ti en •r- •e- en ed is le de e- de cr og g- n- id iet tal en al un ir- De in an an t— n n ft Met deze regeling, waarover tussen de Westberlijnse Senaat en de DDR-regering was onderhandeld, is de laatste ergernis weggenomen die na het van kracht wor den van de Berlijn-overeenkomst in mei van dit jaar was blijven bestaan. West berlijners kregen van Oostduitse kant, ondanks de overeenkomst, niet dezelfde behandeling als bewoners van de Bonds republiek. In het gerestaureerde Berlijnse Rijks- daggebouw vergaderde gisteren onder pro test uit Oost-Berlijn - de leiding van de CDU. Onder voorzitterschap van kanse lierskandidaat Barzel werd in grote lijnen het „regeringsprogramma” van een even tuele regering-Barzel-Strauss vastgesteld. Het zal volgende week, op het partijcon gres van de CDU in Wiesbaden, worden gepubliceerd. WIESBADEN (DPA) De Westduitse liberale partijleider Walter Scheel heeft gisteren de mogelijkheid uitgesloten dat zijn FDP na de verkiezingen een rege ringscoalitie met de CDU zal vormen. De FDP streets naar voortzetting van de coalitie met de Sociaal-Democraten, aldus Scheel. Professor Cavanna kreeg bezoek van een man die hij volgens zijn zeggen toevallig had ontmoet en uitgenodigd had op de koffie. De man haalde een scheer mes voor de dag en zei tegen de hoogle raar dat hij hem zou vermoorden als hij de schilderijen niet kreeg. Onze medewerker in Stockholm tekent hierbij aan: Denemarken vormt straks een bruggehoofd in Scandinavië; het bete kent als EEG-lidstaat een rem op een verder om zich heen grijpen van de neutraliteitsgedachte waarover de NAVO zich zoveel zorgen maakt. Een Israëlische functionaris in Jeruza lem heeft verklaard, dat Israël niets af weet van een nieuw Amerikaans plan voor het Midden-Oosten. Eerder was uit Cairo vernomen, dat de Egyptische leiders een nieuw Amerikaans plan zou zijn toe gezonden voor een regeling van het con flict. Dit plan zou door de Sovjet-Unie goedgekeurd zijn. Libië en Saoedi-Arabië, die niet als Sanaa primair zijn geïnteresseerd in een oplossing van het probleem van de vluchtelingen uit Zuid-Jemen, is er sprake van een schaalvergroting van het conflict in het zuiden van het Arabische schiereiland. Libië en Saoe di-Arabië immers achten het regime, gesteund door communisten uit Mos kou en Peking, een grote schande voor de Arabische natie. De laatste drie jaar is die stroom vluchtelingen nog toegenomen doordat de linkse vleugel geheel de macht tot zich heeft getrokken. Dit resulteerde in nationalisaties van bedrijven en een verdere samenwerking met de Sovjet- Unie. De socialistische politiek bereikte enkele maanden geleden een nieuw hoogtepunt in de nationalisatie van alle Oemann zei dat hij de regering zal herinneren aan beloften uit het verleden, dat de EEG een zaak van landbouwpoli tiek en industriële tarieven is. „Onze voornaamste taak is nu de integratie niet verder te laten gaan dan dit”, zei hij. KOPENHAGEN (Reuter, AFP en UPI) De uitslag van de bindende volksstemming die in Denemarken is gehouden over de vraag of het land zich bij de EEG moet aansluiten, be tekent dat de Zes van de gemeen schappelijke Europese markt op 1 januari van het volgend jaar de negen van de EEG worden. De EEG had gemikt op tien leden, maar het Noorse electoraat stemde in septem ber overwegend tegen het lidmaat schap. (Van onze medewerker in Beiroet) BEIROET Met de oproep van Zuid-Jemen tot een staakt-het-vuren na zes dagen vechten en de weigering van het noordelijke Jemen dit te aanvaarden, lijkt in het zuiden van het Arabische schiereiland een nieuw langdurig en ondoorzichtig conflict te zijn begonnen. Deze indruk wordt nog versterkt doordat Noord-Jemen officieel zegt te zullen doorgaan met vechten totdat Kataba is bevrijd van de bezetting, terwijl de re- De regering in Sanaa, het noordelij ke Jemen, heeft tot enkele maanden geleden grote moeite gedaan de vluch telingen in bedwang te houden. Een schip wapens uit Libië, bestemd voor de vluchtelingen, werd zelfs in beslag genomen. Reden voor deze terughou dendheid was vrees bij de huidige leiders in Sanaa ook het slachtoffer van de opstand te worden. Onder de voorstanders van een invasie van vluchtelingen in het zuiden bevond zich namelijk ook Abdallah Sallal, de leider van de republikeinen tijdens de burgeroorlog in Jemen zelf. De enige formaliteit die Denemarken nu nog rest alvorens het op 1 januari kan toetreden, is de koninklijke goedkeuring van het toetredingsverdrag in Brussel. Men verwacht dat koningin Margrethe die goedkeuring op II oktober zal geven. Aldus een verklaring van premier Jens Otto Krag op een persconferentie gister avond. De Verenigde Staten hebben laten we ten dat zij bereid zijn duizend uit Oegan da gewezen Aziaten op te nemen. Bij de uitgifte van visa, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, zullen de V.S. onder meer afgaan op het beroep van de Aziaat die zich in Amerika wil vestigen. Een keuze is noodzakelijk in verband met de gespannen toestand op de Amerikaanse arbeidsmarkt In afwachting van de resultaten van het bezoek van Moboetoe aan Oeganda heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Douglas-Home vrijdag besloten de kwestie van de uitwijzing van de Aziaten uit Oeganda voorlopig niet op de agenda van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties te plaatsen. Over de missie van Moboetoe hangt echter al de schaduw van het diplomatie ke incident in Londen van zondag. Mo boetoe droeg zijn minister van Buiten landse Zaken Ngoeza op naar huis terug te keren omdat de voor hem gereserveer de vertrekken in zijn hotel nog niet te betrekken waren. Om deze „belediging” goed te maken nodigde minister Douglas- Home de minister van Zaire uit hem in zijn landhuis te komen opzoeken, maar Ngoeza handhaafde zijn besluit terug te keren zonder met Britse regeringsleden te hebben gesproken. Premier Salam van Libanon heeft verklaard dat de Palestijnse guerrilla’s in Libanon zich verplicht hebben de territo riale onschendbaarheid van zijn land te eerbiedigen. De breed glimlachende Krag noemde het besluit van Denemarken „historisch”. Hij zei dat zijn land van het lidmaatschap Waarnemers menen dat het akkoord ook inhoudt dat de guerrilla’s niet meer naar de bewoonde streken in Libanon zullen terugkeren waaruit zij in verband met de jongste militaire operatie van Israël tegen Libanon verdreven zijn en dat zij hun acties vanaf Libanees grond gebied zullen „bevriezen”. En de Deense aanwezigheid aan de andere kant van de onderhandelingstafel zal het de Noren en misschien straks de Zweden gemakkelijker maken zich alsnog bij een dan hopelijk demokratisch Vere nigd Europa aan te sluiten. Denemarken betekent voor die Noordse landen een vertrouwenwekkend element in de Europese gemeenschap. Dat kan straks, als in Helsinki de voorbereiding voor de Europese veiligheidsconferentie begint, de Westeuropese solidariteit ten goede komen. Tenslotte: hoewel de topconferentie van de negen regeringsleiders van de verruim de EEG in Parijs allerminst grote resulta- ten belooft, kan die bij het Deense aanzit ten alleen maar gebaat zijn. Al was het alleen maar omdat het de dreigende ver eenzaming van de kleine landen in het gezelschap der groten vermindert. En het beklemtoont dat men bij alle teleurstel lingen het geloof in dat Verenigd Europa niet behoeft te verliezen. LONDEN (AFP) de Britse minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas- Home brengt op uitnodiging van zijn Chinese collega Tsji Peng-Fei van 29 oktober tot 2 november een officieel be zoek aan Peking. Overtreders die vuurwapens gebruiken bij misdaden waar geen doden te betreu ren zijn krijgen gevangenisstraffen varië rend van 20 jaar tot levenslang. Voor het hanteren van explosieven en molotov cocktails staat in het vervolg tien tot vijftig jaar gevangenisstraf. De invloed van Libië en Saoedi- Arabië komt reeds duidelijk tot uiting in de propaganda van Sanaa tegenover het zuiden. De regeerders in Aden bevorderen immers de import van een vreemde ideologie. Door de schaalver groting nu komen de huidige gevechten tussen Noord- en Zuid-Jemen terecht in de meer algemene strijd om de zelfstandigheid van de Arabische lan den en de invloed van de wereld machten daarin. Omdat Zuid-Jemen, getuige de ont wikkelingen, onder zware druk is ko men te staan, wordt het conflict door de Arabische regeringsmensen reeds een verlengstuk genoemd van de span ning tussen Cairo en Moskou, die ruim twee maanden geleden leidde tot de uitwijzing van de Russische adviseurs uit Egypte. Tevens wordt overwogen in het wasmid delenbesluit een beperkende bepaling voor het hexachlorofeengehalte van desinfecte rende zepen op te nemen. Minister Stv/t schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van de CH-k/.ner- leden Van Leijenhorst en mevr. De Rui ter, die o.m. hadden gewezen op persbe richten over de dood van enkele tientallen Franse baby’s die werd toegeschreven aan talkpoeder met hexachlorofeen. Veelvuldig en toenemend gebruik hexachlorofeen bevattende stoffen volgens dr. Stuyt gevaar opleveren, indien hexachlorofeen in die stoffen niet in lage concentraties aanwezig is. (Van onze medewerker In Brussel) BRUSSEL De hoeveelheid aardgas die in de vijf zones van het continentale plat van de Noordzee werd aangetroffen, bedraagt 1520 tot 1640 miljard kubieke meter. In de Britse zone is 990 miljard kubieke meter gevonden, in het Deense gebied 30 tot 50 miljard, 100 tot 200 miljard in de Nederlandse sector en ten minste 400 miljard in het gebied dat bij Noorwegen behoort. In de Duise zone hebben proefboringen geen resultaat van belang opgeleverd. Een Britse legerwoordvoerder heeft verklaard, dat de militairen in burgerkle ding deel uitmaken van een gewapende „niet agressieve vrijwilligersgroep,” die tot taak heeft inlichtingen in te winnen. BEIROET (DPA). Radio-stations in Irak en Syrië hebben melding gemaakt van nieuwe Israëlische troepenconcentra ties langs de Syrisch-Israëlische bestands lijn. De radio-stations verwachten dat Is raëlische operaties tegen Syrië op handen zijn. Radio Damascus deelde mee dat Syrië de reservisten heeft opgeroepen. „Leger en volk van Syrië” zijn bereid om krachtig terug te slaan”, aldus de Syrische uitzending. Sinds de Israëlische inval in Zuid-Libanon van 15 september vreest ook Syrië Israëlische acties als vergelding voor de activiteit van Palestijnse com mando’s. Na de sluiting van het Suezkanaal verloor Aden zijn bunkerplaats en vrijhandelshaven. Hierdoor raakte Zuid-Jemen ook de economische hulp uit Londen kwijt, wat opnieuw achter uitgang betekende. De steun uit de communistische wereld heeft het ver lies nog nooit kunnen goedmaken. Door de combinatie van verval en ideologische afkeer is een groot deel van de inwoners van de hoofdstad Aden vóór de onafhanke lijkheid had Aden ongeveer 200.000 in woners, nu nog ongeveer 80.000 weggetrokken in de richting van het noorden. Het nieuwe Amerikaanse voorstel zou onder meer 1 ehelzen een gedeeltelijke te rugtrekking van de Israëlische troepen in Sinai en het oversteken van het Suezka naal door Egyptische troepen. Tussen de Israëlische en Egyptische troepen in zou den troepen van de Verenigde Naties gelegerd woren. Heropening van het Suezkanaal zou gevolgd worden door ont ruiming van Sinaï door Israëlische troe pen. de vruchten zal plukken. Op zijn beurt zal het bijdragen tot de ontwikkeling van het Europa van de negen en zal het zijn karakter mee helpen bepalen, zei hij. Een van de eerste gevolgen van het Deense besluit is dat de Deense kroon niet in waarde verminderd wordt. De beurs opende vandaag weer haar deuren. Premier Krag sprak zijn spijt uit over het wegblijven van Noorwegen uit de EEG, maar hij hoopt dat dit buurland, samen met Zweden, eens alsnog zal toe treden. De samenwerking in Scandinavië mag overigens volgens hem nu niet op het tweede plan geraken. Hij sprak de hoop uit dat gezien Dene- markens van de landbouw afhangende economie, het Deense lid van de uitvoe rende commissie in Brussel belast zou worden met de Europese landbouwzaken. Sigurd Oemann, leider van de linkse socialisten in Denemarken die tegen toe treding tot de EEG zijn, maakte zich tot tolk van de anti-EEG Denen, toen hij zei dat men het er niet bij zou laten zitten. Hij zei dat hij de uitslag van het referen dum betreurt omdat Denemarken „erdoor wordt losgeweekt van de Scandinavische politiek, een breuk die m t schien nooit meer wordt hersteld.” KAMPALA (REUTER). President Moboetoe van Zaire - het voormalige Kongo-Kinsjasa - is gisteren in Kampala aangekomen voor overleg met president Amin van Oeganda over het conflict tus sen dit land en Tanzania. Moboetoe ont kende na aankomst in Kampala dat de kwestie van de uitwijzing van Oeganda van duizenden Britse Aziaten de reden is geweest van zijn bezoek. „Oeganda kan als vrije en onafhankelijke staat zijn eigen economisch beleid bepalen”, aldus Moboetoe. Deze cijfers staan in het antwoord van de Europese Commissie (het uitvoerend orgaan van de EEG) op een vraag van de Nederlander ir. H. Vredeling, die onder meer wilde weten of de Gemeenschap inspraak had in de wijze waarop de prijzen voor dit aardgas worden vastge steld. Voor de af zet van dit gas bestaat in het algemeen een voorkeur voor de dichtstbij gelegen markten. Om geografische of technische reden is dat soms niet mogeljk. Dan worden andere bestemmingen over wogen. De verkoopsprijs van het gas wordt vastgesteld in overleg tussen producenten en afnemers. In sommige landen moet de aldus bereikte prijs door de nationale overheid goerjgekeurd worden. De commissie zegt dat het haar niet bekend is dat Nederland een hoeveelheid aardgas „gereserveerd” zou hebben, vol doende om tot het jaar 2000 in het eigen gebruik te kunnen voorzien. Een lokale trein schoot gisteren op het station van Fremont in de Ame rikaanse staat California door het stootblok, ploegde zich door een zandwal, vernielde een kabel en kwam tot stilstand over de stop- streep van een parkeerplaats. Enkele passagiers werden licht gewond. Be stuurder Eli Palmer, 36 jaar, moest met inwendige verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht. Sallal werd niet alleen opzij gezet via een staatsgreep, maar werd als een voorstander beschouwd van een fede ratie tussen noord en zuid, genegen de huidige linkse leiders in Aden als part ners te accepteren. De vrees voor de eigen positie van de leiders in Sanaa lijkt nu te zijn verdwenen. Abdallah Sallal werd naar de Libische hoofdstad Tripoli ontboden voor overleg met Kadafi, terwjjl Saoedi Arabië garanties aan de regering in Sanaa heet te heb ben gegeven in de vorm van militaire steun en een uitbreiding van economi sche hulp. Omdat Sanaa min of meer is ge zwicht voor de druk uit voornamelijk DEN HAAG. Minister Stuyt van Volksgezondheid acht een uitgebreide her ziening van het cosmeticabesluit, met daarin voor stoffen als hexachlorofeen maximum toelaatbare concentraties, nood zakelijk. Een groeiend gebruik van de artikelen waarin een dergelijke stof is verwerkt, zal daarvoor geen gevaren meer behoeven op te leveren. huizen in Zuid-Jemen, inclusief die voor eigen bewoning. De afkeer van deze sterk socialistische politiek wordt aangewakkerd door de slechte econo mische toestand. Scheel was met deze uitspraak duidelij ker dan zijn partijgenoot, minister van Landbouw Josef Ertl, die heeft laten doorschemeren de deur niet te willen sluiten voor een coalitie met de Christen- Democraten. Partijvoorzitter Scheel maakte wel tevens duidelijk dat het bondgenootschap van zijn FDP- met de SPD niet „voor eeuwig” geldt. Als de Christen-Democraten in de toekomst een andere koers gaan varen, is het denkbaar dat de FDP „zich dan ook in andere richting beweegt,” zo zei hij. MANILLA (UPI) President Marcos van de Filippijnen heeft maandag de doodstraf door een vuurpeloton Of elek- trokutie ingevoerd voor personen die zon der vergunning vuurwapens gebruiken om te doden. Volgens minster van Voor lichting Tadat geldt de doodstraf in het vervolg ook voor eigenaars van wapens en directeuren van wapenfabrieken die met medeweten toestaan dat hun vuurwapens worden gebruikt bij misdaden die in moord resulteren. met vechten totdat Kataba is bevrijd van de bezetting, terwijl de gering van Zuid-Jemen zegt niets van die bezetting te weten. Door deze bijna absolute tegenstel ling op officieel niveau kregen de poli tieke vluchtelingen uit Zuid-Jemen van de regering in het noorden de vrije hand in het streven de uiterst linkse leiders in Aden omver te wer pen. Sinds de onafhankelijkheid van Zuid-Jemen eind 1967, hebben de te genstanders van het nationale bevrij- dingsfront (NLF), waaruit de huidige regering is voortgekomen, hun toe vlucht gezocht in het noorden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3