Provinciale culturele raad gaf fiat aan cultuurnota Soosagenda Democratie sfeer bij Copper Weed en Top de pop pop dertien KRO gaat bestuursvorm sterk democratiseren 1 Kiezen? ZANDVOORT GOES BEAT Ekseption niet in Haarlem Vooru gemaakt „Moisejev” in RAI-gebouw van voor Popmamfestatie Vietnam WAARSCHUWING TEGEN „RADENSTRUCTUUR” Beschilderingen „Beervelde” in Openbaar Kunstbezit V^k^mode DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 13 V (Van een onzer verslaggeefsters) Elite Houvast u MEDEZEGGENSCHAP BEGUNSTIGERS EN ALLE OMROEPMEDEWERKERS de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN VELSEN De culturele raad Noord-Holland heeft gisteren in een openbare vergadering haar fiat ge geven aan de cultuurnota voor de provincie Noord-Holland, zoals die is opgesteld door het bureau van de raad in nauwe samenwerking met de secties en enkele werkgroepen van de raad. Enkele punten uit de nota zijn op verzoek van de raad, uit angst voor een verkeerde interpretatie, in een geleidebrief bij de nota die van daag aangeboden is aan Gedepu teerde Staten, nader uiteengezet. I I I I HILVERSUM De KRO bereidt de komende twee maanden unieke bestuursverkiezingen voor. In het kader van de interne en externe democratisering van de omroep krij gen dan voor het eerst begunstigers Toelagen van GRM aan Haarlemse kunstenaars plus omroepmedewerkers volstrekte medezeggenschap. Het bestuur zal namelijk voor het grootste gedeelte uit deze twee groepen worden samen gesteld. De omvang zal groeien tot 44 leden. Veertien leden worden be noemd door de KRO-medewerkers, een dito aantal door de begunstigers, 15 organisaties vaardigen een lid af en tenslotte kiezen deze leden een voorzitter. *re$en oesters ADVERTENTIE Toch beschouwt Ekseption zich zelf 023-263600 RESTAURANT woensdag, ADVERTENTIE Onder redactie van Ferry Tromp een starre definitie, om te voorkomen dat men zich vastlegt op een uitgangspunt dat te weinig mogelijkheden biedt voor een cultuurbeleid dat veelomvattend en dyna misch wil zijn. voor was Vorige week vrijdag waren om een of andere reden slechts 130 mensen in zaal „De Krocht” op de Grote Krocht in Zandvoort aanwezig om de Oscar Benton Blues Band te zien en te horen. Grote verliezer was organisator Wim Peeters, die voor de komende winter een ambitieus popprogramma op touw heeft gezet. Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Winst Elsevier. NV Uitgeversmaatschappij Elsevier verwacht, dat onder voorbe houd van onvoorziene omstandigheden de winststijging in 1972 niet lager zal zijn dan 15 percent, aldus een commu niqué. De omzet van Elsevier is in de eerste acht maanden van 1972 gestegen met ruim 20 percent in vergelijking met dezelfde periode van 1971. De thans enigermate gestabiliseerde internationa le valutamarkt en de sinds december van vorig jaar verbeterde situatie op de advertentiemarkt en die van Neder landstalige boeken hebben de resultaten gunstig beïnvloed. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een uniek dansthea ter, het Russisch Academisch Staatsen- semble Moisejev, zal voor het eerst sinds tien jaar weer in Nederland optreden. De 130 dansers en danseressen evenals de leden van het begeleidende symfonie-or- kest zijn een selectie uit de beste Russi sche artiesten. Deze theaterproduktie is dermate kost baar en groot dat er geen theater in Nederland is dat haar kan herbergen. Daarom laten Charles Aerts Theaterpro- De heer Sprengers, lid van de raad voor Texel, leverde kritiek op de omschrijving van het begrip „cultuur” in de nota, die volgens hem te weinig houvast bood en teveel ruimte gaf aan een tegengestelde interpretatie. „Cultuur is de wijze waarop en de mate waarin mensen vorm geven aan de manier van leven van de gemeen schap waartoe zij behoren, en de mate waarin zij zich bewust zijn van hun invloed op die kwaliteit van die manier van leven”, luidt de omschrijving in de nota, die verdedigd werd door de heer Schaafsma, directeur van het bureau van de raad. Hij meende dat de uitwerking en de rationalisering van deze begripsom schrijving in de nota wel degelijk houvast bieden. Gekozen is voor deze, en niet voor De leden van de raad die de Zaanstreek vertegenwoordigen, noemden, bij monde van de heer Helsloot, de nota teveel kunst en te weinig cultuurnota. „Het element kunst voert teveel de boventoon”, aldus de heer Helsloot. „Wij missen de verbin ding met de massacultuur: verstrooiing, pop. Deze nota is geschreven door en voor een elite.”' De heer Schaafsma wees deze kritiek van de hand. „Het is gewoon niet zo. In zijn teneur is dit een algemene cultuurno ta met een algemeen cultuurbegrip.” Hij zei dat elites altijd zullen bestaan. Elite- vorming mag echter niet bepaald worden door milieu en sociaal-economische situa tie. Elites moeten zich zelf kunnen vor men. De heer Schaafsma verwees in dit verband naar de opmerking in de nota dat „cultuurbeleid zal falen, als het niet mede gericht is op slechting van de bar rières die, rechtstreeks voortvloeiend uit de structuur van de samenleving, zeer velen de kans op herkenning van hun vermogen tot actieve cultuurdeelneming ontnemen.” hoorlijk afgeknapt op de belabberde akoestiek. Dat ducties en Bob Peters jr. die de wereldbe roemde groep naar Nederland halen, in de oosthal van het RAI-gebouw een theater accommodatie bouwen die plaats kan bieden aan 4.000 toeschouwers. Het enorme danstheater is door de nu 66-jarige Igor Moisejev opgericht. Hij heeft het opgebouwd op basis van de oude Russische volksdanskunst. Er zullen slechts vijf voorstellingen gegeven wor den, van dinsdag 3 oktober tot en met zaterdag 4 november. Alle voorstellingen beginnen om 08.15 uur ’s avonds. Wie een contract afsluit voor een optreden van Ekseption betaalt nog steeds reiskosten „af Haarlem,” maar dat is dan ook zo’n beetje het laatste waaruit nog af te leiden valt dat deze nu wereldbekende groep uit Haarlem komt. Peter de Leeuwe woont nog hier en zo af en toe wordt in de Bavo in de Smedestraat gereperteerd, maar behal ve Peter wonen alle groepsleden elders. nog altüd een beetje van Haarlem omdat h et hier nu eenmaal allemaal begonnen is en daarom is het ook zo verwonderlijk om te constateren dat de groep straks in november een com plete Nederlandse toernee langs 19 ste den gaat maken en dat Haarlem daar niet bij is. HAARLEM. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft aan een groep kunstenaars, onder wie verscheidene inwoners van Haarlem en Hillegom een stipendium voor 1972 toege kend. Het betreft hier de volgende kun stenaars: Douwe Jan Bakker, Sjoerd Buis man, Rob Clous, Adine Engelman, Mari- nus Fuit en Hannes Postman (allen Haar lem) en Marianne Zwollo uit Hillegom. „Ja, dat is erg gek en erg jammer,” zegt manager Nico Spring in ’t Veld. „Tussen 9 november en 3 december komen we overal in Nederland, onder meer met een volledige uitvoering van de nieuwe vijfde LP, maar niet in Haarlem. We hadden hier erg graag gespeeld natuurlijk, maar op de eerste plaats zat het Concertgebouw vol en bovendien zijn we in het verleden be- ons een groot bezwaar, want we h ebben 80 mille gespendeerd een apparatuur waarmee we hetzelfde geluid als op de platen kunnen krijgen en dat wil je dat ook wel horen. Maar nogmaals het is erg jammer. De toernee is geor ganiseerd als een soort viering van ons vijfjarig bestaan en dan hadden we graag daar gestaan waar het begonnen is.” Ware woorden, net zo goed als het waar is dat er in Haarlem maar weinig (of geen?) andere zalen zijn waar een groep als Ekseption zou kunnen staan. In ieder geval zijn er in Haarlem wel een paar mensen die alsnog gaan pro beren Ekseption op vrii korte termijn hier op het toneel te krijgen, waar dan ook. We houden je op de hoogte. Uit de culturele raad werd bezwaar gemaakt tegen een waarschuwing voor de „radenstructuur”. De raad wilde de op merking dat er „gewaakt moet worden tegen het ontstaan van een situatie, waar in de functionele raden, in het leven geroepen om de bevolking nauw te be trekken bij de beleidsvoorbereiding, func tioneren als een „staat-in-de-staat”, af zwakken. In de geleidebrief is nu nadruk kelijk gesteld dat de oprichting van het functioneren van stedelijke en regionale culturele raden bevorderd dient te wor den. „Van groot belang is het hierbij”, aldus de brief, „dat er gestreefd wordt naar een situatie waarin een voortdurende dialoog mogelijk is tussen deze raden en de overheid als beleidsbepalende instan tie.” De echte mode wordt voor u gemaakt Want u bent Koninginklant (althans bij ons). Dat kunt u zien in onze juichend- blije najaarscollectie. Bóórdevol modellen die u passen... die u staan.- die van u een stralende mannequin maken- Wat cca heexüjk, xusiig gevoel Tot de democratisering van het KRO- bestuur is besloten om een zo groot moge lijke verantwoording te kunnen bewerk stelligen. Mr. H. W. van Doorn, de huidige voorzitter, achtte dit noodzakelijk gezien de macht van de radio-en televisiemakers plus de samenstellers van het weekblad Studio. Tijdens een persconferentie zei hij woensdagmiddag:„Wat wij beoogden was het organiseren van een duidelijker dia loog tussen het bedrijf en zijn achterban”. Daarom was het nuttig het aantal leden van de Programma Advies Raad van 15 terug te brengen tot zes. De begunstigers van de KRO kiezen per diocees twee afgevaardigden. In elk van de zeven bis dommen bestaat een diocesane contact commissie, die in het verleden onder meer geijverd hebben voor de groei van de KRO. Mr. van Doorn maakte van de gelegen heid gebruik enige opmerkingen te plaat sen naar aanleiding van perspublikaties over het morsige beheer van financiële middelen bij de omroep. Hij vergeleek in deze de omroep met het krantenbedrijf. Mr. van Doorn trok vervolgens de conclusie dat de om roep beter wordt gecontroleerd dan de dagbladen. Hij wilde met deze opmerkingen pleiten voor een gezamenlijke bezinning op de vraag op welke wijze de verscheidenheid en de vrije meningsuiting zo goed moge lijk overeind is te houden. Hij zag dit liefst in een zo goed mogelijke samenwer king. 1. I’ll never drink again Alexander Curly; 2. Mexico Les Humphries Singers; 3. Sugar me Lynsey de Paul; 4. Mouldy Old Dough Lt. Pigeon; 5. Bottoms Up Middle of the Road; 6. Wig-Wam Bam The Sweet; 7. Vaya Con Dios The Cats; 8. Popcorn diverse uitvoeringen; 9. Mama Weer all crazy now Slade; 10. Stand by me Golden Earring; 11. I put a spell on you Creedence Clearwater Revival; 12. Ich hab’ die Liebe gesehen Vicky Lean dros; 13. Who was it Hurricane Smith. Zo staat er in de geleidebrief dat het wellicht van belang is „nog eens te onder- strepen dat de cultuurnota niet bedoeld is ais een volledig afgerond geheel. Duidelijk stelt de culturele raad dat het beleid als zodanig en het beleid voor de onderschei dene sectoren nadere uitwerking en voortdurende bijstelling behoeven.” De groep als zodanig bestaat al drie jaar, maar pas zo’n maand of drie, vier geleden is de Zandvoortse formatie Copper Weed regelmatig in het nieuws en op de bühne ge komen. Verantwoordelijk voor die onverwachte ommekeer was ene Boud van Doorn, die Copper Weed „het einde” vond en „het helemaal met ze zag zitten". Grote verschil met an dere bewonderaars: Boud voegde de daad b(j het woord, ging op stap en sloot contracten af. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: discodansen. Riverside, Spaame 91, vrijdag en zaterdag: soos. Youth for Christ, Turf steeg 2a, za terdag: café-chantant met „The Car penter’s Tools” van 4 tot 11 uur. De Weiman, Hoofdstraat, Santpoort, zaterdag: Copper Weed. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, zaterdag: Opus, een slechts uit drie leden bestaande groep die onlangs de single „Ohio Sun” uitbracht. Deining, Ripperdastraat 13a, zater dag: Have Mersey. Deodate, DSOV-kantine, Zijdewinde, Vijfhuizen, zaterdag: disco-avond. Soos de Piek, Spaamdam, zaterdag: disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in show. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Vindt u het ook zo moeilijk? Kiezen uit een stalenboek? Kom dan naar Europa's grootste stalenboek met 700 J dessins geplakt op 750 m2. J BAKKEirsJf^BEHANG Gen. Cronjéstraat 135, tele- foon023-255432, Herensingel 5 Hoek Amsterdamstraat, tele- foon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. f Voor wie gelijkelijk in pop en poli tiek is geïnteresseerd is het zaak zater dag 4 november vrij te houden. Dan houdt het comité „Beverwijk voor Vietnam” in de „De Slof”, Raamveld 2, Beverwijk een popmanifestatie die om 11.30 uur begint en om 2.00 uur nachts eindigt. De opbrengst van de dag komt volle dig ten goede aan het „Medisch Comité Nederland-Vietnam”. De groepen die belangeloos optreden zijn: Box Eigh teen, Bintangs, Supersister, Long Tall Ernie and the Shakers (Moan), Mike Brown Selection, Thower, John the Revelator, Relesion en de VARA drive- in-show. De toegangsprijs voor de ge hele dag is f 7.50. Modesty Blaise drummer Roel van Beek. Gezamenlijk brengen zij een volledig eigen sound ten gehore die ze zelf om schrijven als „sterk syncopische soft rock met invloeden van de jazz, klas sieke muziek en Latijns Amerikaanse muziek”. Jawel. Uitgewerkt komt het hierop neer, dat Copper Weed in zijn optreden bijvoorbeeld de 50 minuten durende Copper Weed Suite doet, waar in zo’n negentien verschillende thema’s de basis vormen voor de verschillende in elkaar overvloeiende muziekstijlen. Heel ambitieus, maar waarom ook eigenlijk niet. HILVERSUM. Drie Vlaamse schil ders en één Nederlander, namelijk Roger Raveel, Raoul de Keyser, Etienne Lucas en Reinier Lucassen zijn het onderwerp van de eerste reeks televisie-uitzendingen van de stichting Openbaar Kunstbezit in het winterseizoen, die de NOS-televisie uitzendt op de zondagen 8, 15, en 22 oktober en 5 en 12 november van 15.07 tot 15.22 via Nederland 1. De serie werd samengesteld door Ludo Bekkers en Hans Sizoo. Regie: René van Nie. Van Openbaar Kunstbezit ontvingen wij de volgende toelichting op de serie: „Één maal in 1966 werkten de vier schilders samen aan een groot projekt: het beschil deren van de keldergangen in het kasteel te Beervelde, niet ver van de autosnelweg Antwerpen-Oostende. Zij hebben zich sindsdien ieder op eigen gelegenheid ver der ontwikkeldvan een kunstenaarsgroep in de gangbare zin van het woord is dan ook geen sprake. Toch hebben zij, bij eerste kennismaking, een nieuwe visie op de werkelijkheid gemeen. De voorstellin gen op hun schilderijen zijn meestal dui delijk te herkennen. Ze ontlenen die aan de kleine wereld om zich heen. Zoals de pop-art zich inspireert op de moderne grote stad, zo kijken de drie honkvaste Vlamingen naar hun direkte omgeving, meestal het dorpse leven waar de veran deringen die ons overspoelen óók te zien zijn, alleen anders. Lucassen zoekt het meer in de Hollandse huiskamer. De eerste uitzending zal gewijd zijn aan het experiment Beervelde. Daarna krijgt elk van de vier kunstenaars één program ma waarin telkens hun eigen ontwikke ling sinds Beervelde aan de orde komt. Raveel, De Keyser, Lucassen en Elias werken ook zelf aan de programma’s mee. Deze „nieuwe visie” heeft een parallel in de dichtkunst. Dichters zijn opgetreden als woordvoerders en vertolkers van de schilderijen; hun poëzie is verwant met het klimaat ervan. De N.O.S.-radio zal, in verband met deze televisieserie, op een nog nader te bepalen tijdstip in het weke lijks programma op woensdagavond van 19.00-19.10 uur via Hilversum 2, een pro gramma wijden aan deze dichters en kunstwerken. Vorige week vrijdag stond de groep in de IJmuidense PEN-centrale, zaterdag aanstaande is de Weiman in Sant poort aan de beurt, op 28 oktober zijn ze in Paradiso te be luisteren, op 10 november in het Kreatief Sentrum in Leiden en op 26 december in sociëteit Aladdin in Aalsmeer. Op 2 december komt de groep terug in de PEN-centrale en dat vindt Boud van Doom veel belangrijken. „Ze worden teruggevraagd. Dat moeten we hebben. Aan eenmalige con tracten heb je niets”. Boud kan wel uren achter elkaar over „zijn jongens” praten. „We hebben een enorme sfeer in de groep. Ook omdat we een democratisch geheel vormen en alles zelf doen. Ik als manager neem nooit alleen beslissingen, dat doen we samen. De rest ook. Een van de jongens beheert het geld, een ander doet de public relations”. Muziek gemaakt wordt er ook. Tot deze zomer voorname lijk in kleine Zandvoortse kring, maar nu dan ook in het land. De Copper Weed-muziekmakers zijn Victor van Kampen (gi- Op 20 oktober komt Livin’ Blues, op 10 november Super Sister, op 15 de cember Kraayeveld, op 5 januari Focus en op 9 maart Ekseption, allemaal waarschijnlijk in de Krocht. Voor fe bruari is Wim nog naar een bekende groep op zoek. Dure popgroepen in de niet al te grote zaal van een niet al te grote stad is een hachelijke zaak tegenwoordig. Wim Peeters weet dat. „Het is een enorme hobby van me. Ik vind het geweldig leuk om goeie muziek te horen en te zien dat een heleboel mensen daar echt van genieten. Je hoort iedereen tegenwoordig altijd zeg gen: ,,D’r wordt nooit wat gedaan”, maar met Oscar Benton leek het erop alsof ze geen vijf gulden over hebben voor een goeie live-groep.” Kan hij zich forse verliezen permit teren? „Nee, wie wel. Maar ik heb In Zandvoort een eigen radioplatenzaak die voor een klein gedeelte als sponsor kan optreden. Maar alles hangt af van Livin’ Blues. Ik hoef helemaal geen winst te maken, als ik maar een beetje uitkom. Anders is het niet vol te houden.” taar, zang), Arnold Allertz (sax en klarinet), Theo van Eind hoven (fluit en zang), Wietze van Foeken (bas) en ex- I heeft u altijd bij ons kunnen I bestellen. Nieuw is nu, dat u zeeverse kreeften en oesters voortaan uit ons "Homarium' I -een speciaal aquarium - zelf kunt uitzoeken. Dit exquise zeebanket wordt I binnen ca. 20 minuten geserveerd. Voorkom teleurstellingen door tijdige tafelreservering: J

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13