Hoogspanning in Duitse Bundesliga BELGIË MAAKTE ZWAKKE INDRUK TEGEN AMATEURISTISCHE NOREN Kick van der Vall via dieptepunt voetbalcarrière naar top van zijn Hestad: „Nederland speelt zeker klasse beter” Fadrhonc: „Organisatie Noorse defensie is niet best” Eenbank,die er ook voorwintervakanties is België op kop Okker verloor Celik Zenica won in Tokio dan Nederland Vier winnaars Schakers namen Goethals: België is meer eenheid Oranje heeft geen tegenstander voorsprong op Spanje in sporttoto Mitropa-cup Levski/Spartak in volgende ronde Cruyff aanvoerder van Ajax Koersen Duindigt I 2 17 DONDERDAG I OKTOBER 1972 Gordon Banks A ngst - o 1 3 0 Een wintervakantie boeken is een kwestie van vertrouwen. Verstandige mensen doen dat tegen woordig bij hun bank, de NMB. Omdat je daar meteen alle kaarten in één hand hebt. Niet alleen deskundig advies voor 'n reis, waar solide organisaties als Hotel plan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeque: voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van ’n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantie! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Vermoeidheid (Van onze sportredactie) KINDERMANN 10—0 (Van onze sportredactie) opvolger ADVERTENTIE en I •a- TOKIO. Tom Okker heeft woensdag tijdens een internationaal proftennistoer- nooi in Tokio in de eerste ronde herenen kelspel verloren van de Australiër Fred Stolle. De cijfers waren 4-6, 6-2, 4-6. Voorts won de Australiër John New combe met 6-3 6-1 van zijn jonge landge noot John Alexander. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het ziet ernaar uit, dat het Nederlands elftal voor de ingelaste oefenwedstrijd op 11 oktober geen tegen stander kan vinden. Deze oefenwedstrijd zou gespeeld worden als voorbereiding op de interland op 1 november tegen Noor wegen. 3 1 0 0 0 o o o het de De Nederlandse damesschaakploeg ver loor in de finalepoule b met %-l*/g van Oostenrijk. Rie Timmer scoorde voor Ne derland het halve punt door remise te maken tegen Hausner. van de voor Den Haag uitkomende Tor nu niet zo bar veel. Een „misverstandje” in de Noorse ploeg dat bondscoach Fadr- honc al in het duel met de IJslanders was opgevallen. „Dit duel heeft mijn vermoe dens bevestigd. De organisatie van de achterhoede was ook al niet zo best.” De Belgen wisten daarvan slechts één keer te profiteren. Maar daar had Van Himst wel een verklaring voor: „Het eni ge wat je tegen deze mensen kunt doen, is met een bal achteruit lopen. Zó zaten ze je, vooral in de eerste helft, op de huid. Dit is geen voetbal meer. Je kunt beter tegen een sterke tegenstander spelen dan tegen deze ploeg. Er was geen lol aan.” an 3.- ng Noorwegen-trainer Curtis: .Natuurlijk wisten we dat de Belgen meer in de aanval zouden gaan, maar pas later heb ben we het hoofd laten hangen. Ik vind dat mijn team goed gespeeld heeft. Zo’n strafschop is bij voorbaat een doelpunt. En die tweede goal van de Belgen zou zelfs Gordon Banks niet gestopt hebben en dat is toch de beste keeper ter wereld.” Curtis doelde daarbij op een doffe knal van Lambert zo’n 20 minuten na de rust na een voorzet van Semmeling. De buitenspeler van Standard had ove rigens een makkie, omdat zijn directe te genstander, Alsaker-Nöstdahl, steeds weer naar binnen trok, de dekking van Semme ling aan linksbuiten Jan Fuglset over latend. En voor die klus voelde de broer (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Het is nog maar net 14 maanden geleden dat Kick Dat België niet alleen woensdagavond zwak was in het effectief afronden van de aanvallen, maar dat er ook in de nationale competitie weinig wordt gedoel punt, moet voor Goethals wel een kwel ling zijn. Met het oog hierop zei de Belg over de komende strijd tussen België en Nederland: „Jullie hebben een ploeg die meer doelpunten kan maken, maar wij vormen de beste eenheid; dat zal in Deume blijken.” Levski/Spartak komt in de tweede ron de uit tegen Dinamo Berlin. van van wedstrijd: „Over de zege heb ik geen moment in angst gezeten. We kwamen hier om te winnen. Met hoeveel, dat was voor ons van minder belang. We mochten gewoon weinig risico’s nemen.” 6 2 1—12 0 0—0 0 SKOPJE. Nederland heeft in de achtste ronde van de schaakolympiade in Skopje een voorsprong genomen tegen Spanje met 2% tegen Er is een partij afgebroken. Voor een verrassing zorgden de Roeme nen door tegen het leidende Joegoslavië een gelijk spel te bewerkstelligen: 2-2. Alle vier partyen eindigden in remise. Hongarjje dat tegen Denemarken speelde staat op 1*4-1% met een afgebroken partij, hetgeen eveneens aangemerkt mag worden als een verrassing. De Sowjet-Unie zag alle par tijen in de wedstrijd tegen Zwitserland afgebroken. Ook de ontmoeting tussen Ar gentinië en de Verenigde Staten is nog onbeslist: 1*4-1%. Stand na de achtste ronde: 1 Joegoslavië 23 pnt.; 2 Hongarije 20*4 (met een afgebroken partij); 3 Sowjet Unie 18 *4 (4); 4 Roemenië 15%; 5 Tsjechoslowakije 16*4 (3); 6 West Duitsland 16% (3); 7 Bul garije 16% (2); 8 Nederland 15*4 (1)1 9 Ver. Staten 15 (1); 10 Spanje 15 (1). Het Nederlandse herenteam heeft woens dag zijn in de zesde ronde afgebroken wedstrijd tegen de Verenigde Staten met 2%-l*/2 gewonnen. Dit resultaat werd be reikt doordat Zuidema remise bewerkstel ligde tegen Benko. Dinsdag zegevierde Nederland (in de zevende ronde) met 3-1 over Oost-Duits- land. Donner en Hartoch speelden beiden remise in hun hangpartijen tegen Uhlmann en Liebert. Terwijl andere spelers al duidelijk te kenen van vermoeidheid begonnen te ver tonen, reikte de daarvoor begrijpelijk nogal somber gestemde en licht ontvlam bare Kick van der Vall naar een steeds hoger niveau. Met het naderende vertrek van Rijvers in zicht bewoog zijn presta- tiecurve zich in een niet te onderkennen opwaartse lijn. Toen al moet bij „Spitz” Kohn, de leergierige pupil van „meester” Rijvers, duidelijk het besef zijn gegroeid van welke onschatbare waarde Kick van der Vall in zijn offensieve spelformule kon zijn. Het stond voor Kohn op dat moment eigenlijk al vast, dat het vaak miskende maar wispelturige Rotterdamse talent in zijn basisopstelling wel een vaste plaats zou krijgen. DEN HAAG. De cijfers van sporttoto acht van 26-28 september zijn: aantal deelnemers 462.571. Inleg: 821.610. Prij- zenbedrag: ƒ347.541. Eerste, tweede, derde prijs en premie: 86.885. Eerste prijs, vier winnaars, uitkering per kolom 21.721,30 bruto. Tweede prijs, 156 winnaars, uitke ring per kolom 556,90. Derde prijs, 2571 winnaars, uitkering per kolom 33,70. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn op 25 oktober aan staande bij loting toegekend aan een der eerste prijswinnaars. De premie van toto vijf valt toe aan de houder van formulier no. U-6157412. Deze gelukkige ontvangst in totaal aan prijs premie een bedrag van 161.023,60. Tor Fuglset valt doelman Christian Piot (België) aan. OSLO. Trainer Goethals Belgische team zei na afloop Maar ondanks dat toch wat minder prettige, zij het uiterst leerzame laatste seizoen onder Kees Rijvers weigert ver standige Kick van der Vall verwijtende blikken te werpen in de richting van Eindhoven. Daarvoor heeft hij in de loop der jaren te veel zelfdiscipline gekregen, is hij door schade en schande wijzer geworden. Ervaringen, die hij heeft opge daan in het keiharde métier van broodge- Het inspirerende voorbeeld „nieuwe” Kick van der Vall, Woensdag heeft de KNVB nog getracht om een buitenlands clubteam als tegen stander te krijgen, maar door de vele bekertoernooien waarin verschillende clubs verwikkeld zijp, bleek er weinig animo te zijn om met het Nederlands elftal te sparren. De KNVB verwacht donderdagmorgen definitief uitsluitsel te geven over het wel of niet doorgaan van de oefenwedstrijd. Wellicht zal een Ne derlandse club als partner gevraagd wor den. In die verhelderende gesprekken met „Spitz” Kohn is de nu 26-jarige Kick van der Vall ook tot de overtuiging gekomen dat FC Twentes trainers grootse plannen met hem heeft. Plannen, die duidelijk wijzen in de richting van het centrale zenuwstelsel op het middenveld. Op het middenveld zal hij de man moeten wor den die de verbindingen onderhoudt tus sen aanval en verdediging. Dat hij daar voor bergen werk zal moeten verzetten, hindert hem niet. „Ik wil keihard knok ken voor het vertrouwen dat Kohn mij heeft gegeven. Zeker niet alleen voor mezelf, misschien nog wel meer voor Kohn. Ik wil hem niet teleurstellen, zoals dat trouwens voor alle spelers geldt. Wij hebben hem tenslotte zelf als van Rijvers voorgedragen.” BELGRADO. De Joegoslavische voetbalclub Celik uit Zenica heeft woens dagmiddag de Mitropa-cup veroverd door thuis met 10 te winnen van het Itali aanse Fiorentina. De eerste finale-wed- strijd tussen beide clubs, gespeeld in au gustus in Florence was geëindigd in 0—0. Nu voor 25.000 toeschouwers in Zenica schoot Renio in de negenentachtigste mi nuut Celik naar de overwinning. „BONN. Het slepende corruptie- procet in de Westduitse Bundesliga schijnt tenslotte tot een ernstige crisis te hebben geleid. Op een besloten ver gadering in München zouden de voor zitters van 16 der 18 Bundesliga-Clubs grotere onafhankelijkheid van de Duit se voetbalbond (DFB) hebben geëist. Voor het eerst zou met tegenmaatrege len zijn gedreigd voor het geval aan de wens niet wordt tegemoetgekomen Mogelijkheden voor zulke tegenmaat regelen zijn: het niet meer afstaan van spelers voor de nationale ploeg, het achterhouden van de bijdragen aan de DFB (twee miljoen mark per iaar), of zelfs het oprichten van een eigen liga voor profclubs.” De ergernis aan de top van het betaalde voetbal in de Bondsrepubliek over de afhandelijkheid van de DFB (met drie miljoen leden de grootste sportorganisatie in de Bondsrepubliek) bestaat al jaren. Dat beroepsspelers werden beoordeeld door ’n organisatie van amateurs is al onmiddellijk bekri tiseerd toen in 1971 het voetbalseizoen met het grote corruptieschandaal ein digde. Er is inmiddels een heel seizoen achter de rug, maar niettemin zet aan klager Kindermann zijn onderzoekin gen, gevolgd door vaak zware eisen tegen spelers die zich zouden hebben laten omkopen, voort. Een van Kindermann’s felste tegen standers is de president van Schal- ke’04, Siebert, wiens club afgelopen week door het tot „levenslang” veroordelen van een speler, de zoveelste slag moest incasseren. Maar ook president Neu- decker van het florerende Bayern München heeft er genoeg van. Zondag speelt zijn ploeg tegen Schalke, het geen vroeger een vol stadion beteken de. Nu komt Schalke met een onaan trekkelijke, vrij zwakke ploeg. lav^viiiLiria net is nog maar net 14 maanden geleden dat Kick van der Vall de tot dusver diepste tegenslag uit zijn toch wel degelijk woelige voetballoopbaan moest incasseren. Enkele d/igen nadat de bij Feyenoord geschoolde, maar bij FC Twente gerijpte voetbalprof zich voor een nieuwe periode van drie jaar aan de Enschedese club had verbonden, werd zijn definitieve doorbraak naar de vaderlandse voetbaltop abrupt onderbroken. De leiders van de Bundesliga-clubs zouden Kindermann bij de verdere af handeling van de affaire enkele neven- I aanklagers willen leveren, in de hoop de zaak dan eindelijk snel te kunnen laten afhandelen. In hun verlangen naar grotere zelfstandigheid voor de met miljoenenomzet werkende voetbal- bedrijven, betogen zij dat de kleine I topgroep met drie miljoen per jaar de I voetbalbond voor een goed deel op de been houdt en dan ook eisen kan stellen. aVn de die miljoen komt twee miljoen uit bijdragen aan de DFB, de rest grotendeels uit opbreng- I sten van wedstrijden die het nationale I team, geheel samengesteld uit Bundes- ’igaspelers, speelt. I AllAfVWWVVWVVVWlAfVVVWlAfWVVVVVVIAfVVVVWI/VUVWVVVWlAA/VVWVlAfVUVVWVVVVVVVIIWVWWVVVVVVVWVVlIVWIIVVVVI welke middenvelder eigenlijk niet, is Günther Netzer. „Zo zou ik graag willen voetballen. Dat lijkt me iets heerlijks.” De kansen daartoe zal hij nu ongetwij feld krijgen. Kansen, die min of meer liggen opgesloten in de plannen van Kohn. Het kenmerkende verschil met vo rig seizoen is bijvoorbeeld de aanzienlijk grotere vrijheid die bepaalde spelers (Pahlplatz en Van der Vall) binnen het elftal hebben gekregen. „Doordat het initiatief nu wat meer aans ons wordt overgelaten”, legt Van der Vall uit, „krijg je ook duidelijk meer verantwoordelijkheidsgevoel. Maar w« spelen nu ook gevarieerder dan voorheen. Ik voel nu zelf wel aan, dat ik goed draai, dat ik elke week sterker word. Maar ik kan nog beter. De stimulans om steeds beter te spelen is nu meer aanwezig dan ooit. En dat heb ik toch voor een belang rijk deel aan Kohn te danken.” N SOFIA. De Bulgaarse voetbalclub Levski/Spartak uit Sofia heeft woensdag de tweede ronde bereikt van het toernooi om de UEFA-cup. In eigen stadion won Levski/Spartak na verlenging met 5-1 van het Roemeense Universitatea Cluj. Na de reglementaire speeltijd was de stand 4-1 voor de Bulgaren, met welke cijfers het Roemeense team de eerste wedstrijd had gewonnen. vallen, waarin, zo heeft ook Kick van der Vall inmiddels ervaren, geen plaats meer is voor sentiment. „Wij waren het lang niet altijd met elkaar eens”, zegt Van der Vall nu, „maar toch is Rijvers een goed mens, die als trainer wel degelijk grote kwaliteiten heeft.” Maar ook voor profvoetballer Kick van der Vall loopt het plezier in het voetbal nog altijd parallel met zijn prestatieni veau. Die vreugde in het spel, heeft „Spitz” Kohn hem teruggegeven, in de wetenschap, dat de nu erg offensief inge stelde Van der Vall op momenten als dat noodzakelijk is niet een flinke portie „schaduwwerk” voor zijn rekening zal moeten nemen. Maar voor de fysiek wat minder sterke Van der Vall kan dat nu eenmaal niet de hoofdopdracht zijn. (Van onze sportredactie) OSLO De Belgische bondscoach, Raymond Goethals, wilde er weer niet voor uitkomen. Opnieuw echter, na de twee weinig zeggende zeges (een dubbele 40) op de IJslanders, liet zijn ploeg in een wedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap een zwakke indruk achter. Nu in het Ullevaalstadion, voor iets meer dan 10.000 toeschouwers en tegen de Noorse nationale ploeg. Natuurlijk, er werd gewonnen (20), maar de manier waarop was zó weinig overtuigend, dat ex-Den Haag-speler Hestad, die overigens vlak voor het einde van het duel uitviel, nuchter kon constateren: „Nederland moet dit Belgische team vrij gemakkelijk kunnen pakken. Het elftal van Fadrhonc speelt zeker een klasse beter dan de ploeg van Goethals. Vooral het speelse element in het Nederlandse team is stukken groter. Nee, de Belgen zijn me echt tegengevallen. Ik had er na de sterke wedstrijden in het Europees kampioenschap toch wel meer van verwacht”. DEN HAAG. De stand in groep 3 voor het wereldkampioenschap, luidt: België 3 Noorwegen 2 Ijsland 3 Nederland 0 gehouden rennen en L r- (K. Woudstra) Jelle van Willy kopp 8,üü, trio 84< Elsieprijs 1500 Werden zijn ambitieuze plannen goeddeels gedwarsboomd door de volko men onverwachte en wat laconieke mededeling dat er voor hem geen plaats meer was in de basisopstelling. Een groeiend meningsverschil met trai ner Kees Rijvers, met wie de verstand houding verslechterde naarmate het einde van de competitie 1970-1971 in zicht kwam, leidde in de aanloop van het nieuwe seizoen tot een definitieve verwij zing naar de reservebank. Steeds vaker had Rijvers in de maanden daarvoor zijn offensief ingestelde middenvelder verwe ten, dat hij zijn verdedigende taak binnen het elftal schromelijk verwaarloosde. Dat hij in noodsituaties onvoldoende tot diep in de eigen verdediging terugkwam om zijn directe tegenstander ook daar, in het vaak dichtbevolkte strafschopgebied, te schaduwen. Net genezen van de vervelende blessu res stond Kick van der Vall vele weken buiten spel, „om”, zo luidde de verklaring van Rijvers, „zodoende wat meer kracht op het middenveld te kunnen inzetten”. Slechts sporadisch mocht Van der Vall zich in die periode uit zijn trainingspak ritsen. En dan nog uitsluitend in de meest al weinig begerenswaardige rol van in valler. Bleek het laatste seizoen onder Rijvers supervisie voor hem al o p een complete mislukking te zullen uitdraaien, eigenlijk nog onverwacht kreeg hij in de slotfase toch nog de kansen om zich ten opzichte van Rijvers en het Twentse voet balpubliek te rehabiliteren. Natuurlijk, de Goethals-formatie was vrijwel steeds in de aanval, maar dat het tot de negenenvijftigste minuut duurde voor er „licht” tussen de beide ploegen kwam, spreekt al voor zich. En dat tegen een toch uiterst matig spelend Noors elf tal. In de eerste helft wist men zich welgeteld drie kansen te scheppen tegen de op één lijn verdedigende Noren en verwonderlijk was het dan ook niet dat „gifkikker” Goethals zich op de bank nauwelijks in kon houden. Een verademing moet het neerleggen van Lambert in het strafschopgebied voor hem geweest zijn. Een overtreding overi gens die duidelijk maakte dat de Noren nog steeds voor het overgrote deel echte amateurs zijn. De Brugge-spits stootte na melijk na een slechte pass in de Noorse defensie snel door, zeker 20 meter achter volgd door rechterverdediger Mirik, die echter tot binnen het strafschopgebied wachtte voor hij zijn overtreding beging. Keeper Antonsen koos wel de goede hoek, maar kon de schuiver van Dolmans alleen even aanraken 1-0. Bevrijd van de wurgende angst om opnieuw te worden gepasseerd zegt hij nu: „In de aanloop naar dit seizoen heb ik ontzettend veel met Kohn gepraat. En die gesprekken hebben mij weer vertrouwen voor de toekomst gegeven. Ik wist toen ook, dat ik een eerlijke kans zou krijgen. De opmerking van Kohn: „het ligt hele maal aan jezelf”, is duidelijk in die rich ting. Daardoor heb ik de kans gekregen om de opgaande lijn aan het eind van de vorige competitie nu door te trekken. Nu is het voor mij op de allereerste plaats een zaak om die stijgende lijn in mijn spel te continueren. Wat niet wil zeggen, dat ik al tevreden ben, anders zou dat tot verslapping kunnen leiden.” voor de en voor AMSTERDAM. Het bestuur, trainer Kovacs en spelers van de AFC Ajax hebben woensdagavond een bespreking gehad, waarbij zowel het bestuur, trainer en spelers na rijp beraad tot de conclusie zijn gekomen dat zaken betreffende de spelers voortaan door de aanvoerder kun nen worden behandeld. Hierdoor wordt het mogelijk dat bepaalde zaken sneller tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Aangezien Piet Keizer te kennen heef, gegeven dat het aanvoerderschap een te zware belasting voor hem is, welk bezwaar door de spelers volledig werd aanvaard, zal Johan Cruyff voortaan als aanvoerder optreden. WASSENAAR Uitslagen van de woensdag draverijen te Duindigt: Lucky Hanoverprljs 2140 m: 1 Keep it Again, -- 3.05.4, 1.26.6. 2 King Fez, 3 wlnn. 18,00, pl. 3,70, 1,60, 7,50, 10,00. I m: 1 Lola Hollandia (E. Schwarz) 2.13.8, 1.92.2, 3 Loek Areta, 3 Luciano Winn 11,00, pl 2,40, 5,30, 2,10, Kopp 28,00. Alglonprijs 2000 m: autostart 1 Gretti Thel ma (C. Hetteling) 2.47.8, 1.23.9, 2 Hessidor, 3 Jungfrau winn 42,60, pl 5,70, 4,30, 3,10 kopp 19,50, trio 6.565.00. Amatrice Kamp 9 2120 m: (le afd.) 1 (Mej. M. Vos) 3.009, 1.25.3, 2 Itreplde, 3 Holland Winn 22,50 pl 9,60, 2,50, 5,70, Kopp 12,70. Bref Signalprijs 2120 m: 1 Ingrid Hanover (J. Wagenaar Jr.) 2.54.6, 1.22.4, 2 Fitis S, 3 Hazleton B., wlnn 4,80, pl 2,90, 2,00, 1,90, kopp 5,70, trio 210,50. Quel Roiprijs ca. 1800 m: 1 Heihof Salut (F. van Deuren) 2.01.9, 2 Lady Wiepke, 3 Chestnut Lazzy, wlnn 2,30, (stal) pl 2,50, 2,00, kopp 5,90. BUzzardprijs 1600 m: autostart 1 Jaspin du Bols (K v. d. Lubbe) 2.10.9, 1.21.8, 2 Just In- tlme, 3 Igor M. wlnn 4,10 pl 1,90, 1,70, 2,60, kopp 6,90, trio 164,40. Amatrice Kamp 9 prijs 2120 m: (2e afd.) 1 Harrovo (mevr. A. Wagenaar) 3.04.8, 1.27.2, 2 Jungfrau W., 3 Judit Buitenzorg wlnn 6,30, pl 2,20, 2,00, 1,80, Kopp 6,70. Lord Iranprljs 2000 m: autostart 1 Johnny Again (F. I.adark) 2.51.2, 1.25.6, 2 Jelle du Bols, 3 Jet Westlandla winn 24,40, pl 5,50, 2,20, 8,00, kopp 2a,20, trio 4333,40. Aloordprijs 2000 m: autostart 1 Juliana Silk (P. Zandt) 2.49.5, 1.24.8, 2 Kristalprlse, 3 In diana Hanover wlnn 4,60, pl 2,00, 1,90, 10,60, Kopp 8,90. 'J'otalisator-omzet 1 z«v.6»s. I j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17