Als Arabische guerrilla's niet in de hand worden gehouden: JORDANIË DREIGT MET ACTIES TEGEN SYRIË Bahr naar Moskou Bonn verbiedt Schietpartij twee Palestijnse Frans organisaties warenhuis; vier doden Benzinepompen in België gevorderd Weer grote giftvondst in België Brezjnev naar VS als Nixon wordt herkozen in rupsen op POTTERS 1INIA menthol „Consument moet burger worden” „Amerika gooit N.-Vietnam” REGERING BREEKT STAKING National Airlines Britse socialist: naar Amsterdam VVDM’ers bestraft voor uitdelen van brochures VIJFTIG TON CYAAN IN HASSELTS HAVENGEBIED Belgische troepen uit Duitsland Bemiddelings poging in Jemen Is 3 DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 Ralph Nader: Onverwacht bezoek MÉ (Van onze medewerker in Brussel) 4? Sommige Cv?nmante d,nöen k k I 1 s-rwr/f; heeft Jordanië troepenversterkingen naar haar noordelijke grens gebracht. (Van onze medewerker in Bonn) (Van onze medewerker in Parijs) (Van een onzer verslaggevers) .5 ADVERTENTIE Opnieuw blijkt het Nederlandse bedrijf VBK verantwoordelijk te zijn. De stoffen werden bij Hasselt gedeponeerd, nadat zij niet meer konden afgezet in Hanneche, waar vorige week in een oude bietenras- perij voldoende cyaankali was gevonden om heel Europa te vergiftigen. riërs ook koning Hoessein ten val zouden willen brengen, de machtssituatie laat dat niet toe. De enige mogelijkheid voor Syrië is nu de Palestijnen te helpen bij hun infiltra ties in Jordanië. De laatste weken hebben de Jordaniërs al herhaaldelijk infiltranten achtervolgd tto op Syrisch grondgebied en Fatah-bases in Syrië aangevallen, zo dat de waarschuwing voor de Syriërs niet onverwacht komt. SCHIPHOL. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij National Airlines wil een dagelijkse verbinding tussen Amster dam en Houston, met een tussenlanding in Parijs. De maatschappij heeft de Ame rikaanse overheid dinsdag toestemming voor de verbinding gevraagd. Een woord voerder van Verkeer en Waterstaat in Den Haag verklaarde desgevraagd dat dergelij- ke onderhandelingen ongeveer een jaar kunnen vergen. 6O-jarige A. Van den Bogert, werd het vergif met vergunning in België inge voerd. Naar zijn zeggen betreft het ladin gen industrieel afval uit Zweden en Zwit serland, die al per trein onderweg waren toen hem vorig jaar oktober de vergun ning werd ontzegd om de bietenrasperij in Hanneche nog langer als opslagplaats te gebruiken. De heer Van den Bogert be toogt ook dat de Belgische autoriteiten op gemeentelijk, provinciaal en rijksniveau al een jaar lang weten dat deze stoffen zich in België bevinden en dat e r dus geen sprake kan zijn van een plotselinge ontdekking, zoals de autoriteiten het vori ge week hebben doen voorkomen. BRUSSEL. In het havengebied van Hasselt is wederom een opslag plaats van zwaar giftige industriële afvalstoffen ontdekt. Op nog geen 100 nieter van het Albertkanaal, waaraan Antwerpen zjjn drinkwater ontleent, werd 50 ton cyaanhoudende verhar- dingszouten, die in de metaalindustrie worden gebruikt, aangetroffen op het terrein van een transportbedrijf. Duidelijk is inmiddels dat de plotselinge reis van Bahr, in de politiek jegens het Oostblok de onderhandelaar voor de rege- ring-Brandt, een bijzondere reden moet hebben. Naar verluidt wil Bahr met de Russen bepaalde passages uit het ontwerp voor een basisverdrag tussen Bondsrepu bliek en DDR bespreken. Dat verdrag, waarin de betrekkingen tussen de beide Duitslanden worden vastgelegd, is in grote trekken gereed. Een van de problemen schuilt in het gebruik van het begrip „Duitse natie” - naar westelijke opvatting geldend voor Bondsrepubliek en DDR sa men - in het voorwoord. Vooral in Mos kou zou daar bezwaar tegen bestaan. Nonchalant opgeslagen vaten met cyaanhoudende ver hardingszouten hebben in België grote beroering gewekt. Israël heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat het niet zal dulden dat in Jordanië koning Hoessein van de troon zal worden gestoten. In dat geval zal het Israëlische leger ingrijpen en Syrië bin nentrekken. Velen in het Israëlische leger betreuren het dat Israël in september 1970 op het allerlaatste moment de aanval op Syrië heeft afgelast, en het zou hun niet onwelkom zijn, a Is er zich alsnog een gelegenheid zou voordoen om met het Syrische leger af te rekenen. Maar de kans daarop is klein. President Assad van Syrië heeft de Israëlische waarschuwin gen goed begrepen en hoe graag de Sy- Het is duidelijk dat het bedrijf VBK zijn stoffen naar België heeft gebracht omdat de wetgeving op dit gebied daar tot nu toe meer mogelijkheden bood dan elders in Europa, waar de voorschriften met betrekking tot milieubescherming al Volgens de directeur van het bedrijf, de wat verder zijn gevorderd. Aan handen en voeten geboeid werd de dader van de schietpartij in An goulême gisteren naar het plaatselijk politiebureau gevoerd. BONN. De Westduitse staatssecreta ris Egon Bahr gaat zondag voor een tweedaags bezoek naar Moskou. Hij zal op verschillende niveaus gesprekken voeren, zoals dat periodiek de bedoeling is sinds het tot stand komen van het verdrag met de Sovjet-Unie, aldus een mededeling die gisteravond in Bonn werd gepubliceerd. Het nieuws komt onverwacht. BLACKPOOL (UPI). „De Verenigde Staten gooien boven Noord-Vietnam rup sen uit om te velde staande gewassen te vernietigen”. Dit verklaarde gisteren op het Labour-partijcongres in Blackpool Enoch Humphries, een bestuurslid van de Bond van Brandweerpersoneel, dat maan dag van een bezoek aan Noord-Vietnam is teruggekeerd. Humphries sprak van een „tragedie” die de arbeidersbeweging niet mag laten voort duren. „Zij moet aandringen op het ver trek der Amerikaanse troepen en beëindi ging van het bombarderen en beschieten van Noord-Vietnam”, zei hij. De vakbondsbestuurder zei dat hij over de rupsenbombardementen in Hanoi was ingelicht. Hij wilde niet in bijzonderheden treden. Humphries verklaarde dat hij nooit zulk een mate van vernieling door bombardementen als in Noord-Vietnam had gezien, „zelfs niet als brandweerman in Engeland in de tweede wereldoorlog”. BEIROET (Reuter). —Twee Iraakse bemiddelaars zijn gisteren In Sanaa, de hoofdstad van Noord-Jemen, aangekomen. Zij zijn direct besprekingen begonnen met premier Mohsen Al-Aini over het conflict tussen Noord- en Zuld-Jemen. Van welin gelichte zijde in Sanaa is meegedeeld dat er ook woensdag nog gevochten is in bepaalde grensgebieden tussen Noord- en Zuid Jemen. Mi BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken, Simonet, heeft met ingang van vandaag de benzinepompin- stallaties en het bedienend personeel ge vorderd. Dat wil zeggen dat de pomphou ders in het gehele land vandaag hun in stallaties moeten openen en normaal mo torbrandstof moeten leveren. Eventueel kunnen ze daartoe door de rijkswacht worden gedwongen. UTRECHT. Drie afdelingsbestuurders van de Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen uit de legerplaats Nunspeet zijn gisteren door hun compagniecommandan- ten elk veroordeeld tot zeven dagen verzwaard arrest wegens het verspreiden van VVDM-brochures tijdens de op 9 september gehouden open dag op deze legerplaats. Directeur Van den Bogert beschuldigt de Belgische autoriteiten en met name de ministers van Arbeid en Tewerkstelling en van Binnenlandse Zaken van „vierkante leugens” en hij zal een protest sturen naar koning Boudewijn, waarin „dit open lijk staat te lezen”. Hij zegt steeds te hebben geprobeerd met de vereiste ver gunningen te werken, doch wijt het aan een ongeluk met een lekkend vat stinkend afval dat hem ten slotte de officiële toestemmingen werden geweigerd. Vorig jaar reeds veroorzaakte die stank bij Hanneche activiteiten van een comité, die ten slotte uitmondden in een gerechtelijke veroordeling van Van den Bogert (een symbolische frank boete plus schadever goeding van enkele duizenden franken), waartegen het beroep nog loopt. Met dit vorderingsbesluit komt een eind aan een staking die het economische leven in België ernstig dreigde te ontwrichten. Maandag en dinsdag staakten in België alle winkeliers en zelfstandigen, maar de garage- en pomphouders staakten gisteren door, zij het dat de staking toen al niet algemeen meer was. Ze hadden deze aktie nog voor onbepaalde tijd willen voortzet ten. Het vorderingsbesluit van minister Si monet verschijnt in het Belgische staats blad van 5 oktober. Het „gemeenschappe lijk front van de garagehouders en benzi- neverdelvers” gaf gisteren als commentaar op ’t besluit „voorlopig nog niet het voor nemen te hebben het stakingsparool te wijzigen.” Woordvoerders van het front zeiden echter niet te zullen aanzetten tot verzet tegen de wettelijke maatregelen „hoe onbillijk die ook kunnen worden geacht.” De staking, die garagehouders en pomp houders ook na gisteren nog hadden wil len voortzetten ging om twee zaken: be lastingen en winstmarge. Het Belgische „benzinefront” heeft grote grieven tegen de regering, wie het verwijt wel beloften te hebben gedaan inzake een verhoging van de winstmarge op benzine (ongeveer één cent per liter), maar die beloften niet te zijn nagekomen. Bovendien hebben ze grote bezwaren tegen de strenge BTW-controle en romp slomp, die veel garagehouders heeft ge noopt een boekhouder in dienst te nemen. Ook dat heeft een negatieve invloed op de bedrijfsuitkomsten. We zijn technici, geen boekhouders, aldus de organisatoren van de aktie „Karan dicht”, die het land had den laten volhangen met aanplakbiljetten met „Stop de fiscale pollutie”. De stakingsaktie was gisteren overigens tl geen volledig succes meer. In het Volgens een hoofdbestuurder van de VVDM achten de commandanten de in houd van de brochures op sommige pun ten krijgstuchtondermijnend. In de bro chures stond o.m. de afbeelding van een soldaat die om zijn nek een bordje met de woorden „krijgstucht? ontucht” droeg. Het drietal werd tijdens de open dag door de marechaussee aangehouden toen ze de brochures aan het publiek aan het uitdelen waren. Ze kregen een procesver baal, waarna de auditeur-militair besliste dat de zaak niet strafrechtelijk, maar tuchtrechtelijk (via de commandanten zelf) kon worden afgedaan. Er is zowel de regering-Brandt als de regering van de DDR veel aan gelegen het basisverdrag gereed te hebben vóór de verkiezingen die 19 november in de Bondsrepubliek worden gehouden. LAREN. „De functie van de consument moet even sterk worden als die van de burger. Hij moet voor zijn rechten en de bescherming daarvan opko men”. Dit zei Ralph Nader gisteren in zijn inleiding op een forumdiscussie in de Larense Singerconcertzaal. Onderwerp van de discussie was Naders strijd in de Verenigde Staten tegen produkten die ge vaar opleveren voor de consument. Waalse landsgedeelte hielden nog heel wat stakers het been stijf, maar in Vlaan deren heerste er grote onzekerheid. Pom pen gingen er open en weer dicht en daarna weer open. Dat de Belgische auto mobilisten na twee dagen wel „dorstig” waren geworden, bleek uit de lange files die zich vormden, onmiddellijk als ergens een pomphouder zijn deuren opende. wijze is de hele keten van afvalopslag en -vernietiging, die hij vooruitlopend op de officiële vergunningen had ontworpen, in stukken gevallen. Gevolg: opbergen, zoge noemd op tijdelijke basis, zonder vergun ning in elk geval. In de gebouwen van de bietenrasperij liet hij ruiten repareren en het lekkende dak dichten, opdat de vaten niet zouden worden aangetast, maar die werkzaamheden moesten worden gestaakt, zegt hij, omdat ook daarvoor een vergun ning bleek te ontbreken. (Van onze medewerker in Jeruzalem) JERUZALEM. Jordanië heeft Syrië gewaarschuwd dat het niet zal dulden dat Palestijnse guerrilla’s Jordaans grondgebied uit Syrië binnen dringen. Jordanië zal niet aarzelen commandobases in Syrië aan te vallen. In verband met de verhoogde spanning langs de Syrisch-Jordaanse grens BONN De regering in Bonn heeft gisteren twee Palestijnse organisaties, die al jaren vestigingen in de Bondsrepubliek hadden, verboden. De Algemene Unie van Palestijnse Studenten (GUPS), ongeveer 600 leden tellend, en de Algemene Unie van Palestijnse Arbeiders (GUPA, 1000 leden) werden beschouwd als een voor de hand liggend contactadres voor Arabische terroristen. De opheffing betekent niet dat alle leden van de organisatie uit de Bondsrepubliek worden verwijderd, aldus gisteravond minister van Binnenlandse Zaken Genscher. maatregelen. Gisteren waarschuwde ook de conferentie van Westduitse universi- teitsrectores tegen al te drastisch optreden. In het Bonnse kantoor van de Arabische liga gingen 14 GUPA-leden vorige week uit protest in hongerstaking een sta king die dus niet het gewenste resultaat bereikte. (Van onze medewerker in Brussel) BRUSSEL. België gaat twee leger- brigades van in totaal 5000 man uit West- Duitsland terugtrekken. Familieleden meegerekend betekent dit een totale ver plaatsing van 12.000 mensen. De regering in Brussel verwacht daarvan belangrijke jaarlijkse besparingen. Met de NAVO moeten de militair-technische aspecten nog worden geregeld. PARIJS Een 34-jarige geesteszieke, die al vele jaren in psychiatrische inrich tingen was verpleegd, heeft gistermiddag een bloedbad aangericht in een groot warenhuis in de Franse stad Angoulême. Met een karabijn, die hij tot drie keer wist te laden, schoot hij onder de ogen van hun ouders eerst twee kleine kinde ren neer, om daarna nog een zesjarige jongen eveneens dodelijk te treffen. Van zeven andere vrouwen, die zwaar werden gewond, is nog een verkoopster aan haar verwondingen bezweken. Tijdens de schietpartij brak onder de vele honderden bezoekers paniek uit, waardoor het ruim een kwartier duurde, alvorens enkele politieagenten de man konden bereiken en overmeesteren. Ook een van de agenten moest die ontwape ning met een schot in de arm bekopen. De twee L'aakse bemiddelaars zijn Abdel-Chalek As-Samerrai die lid is van de in Irak aan het bewind zijnde revoluti onaire commandoraad en de minister van •taat Amer Abdoellah. Brezjnevsreis zou een tegenbezoek zijn voor de visite die Nixon in mei van dit jaar in Moskou heeft afgelegd. Bij die gelegenheid nodigde de Amerikaanse pre sident het Russische driemanschap - Brezjnev, premier Kosigin en president Podgorni - voor een tegenbezoek aan Washington uit. Maar de diplomatieke kringen zinspeelden erop dat alleen Brezjnev de reis zou ondernemen. El Fatah probeert de Syrische regering aan te moedigen militaire acties tegen Jordanië te ondernemen. Dat is op zich zelf niets nieuws. Tijdens de burgeroorlog in Jordanië, september 1970, viel het Syrische leger Jordanië binnen om El Fatah bij te staan, en slechts door Russi sche pressie en dreigende Israëlische in terventie trokken de Syriërs toen hun leger terug. Sindsdien zijn de betrekkin gen tussen Jordanië en Syrië gespannen. Er zijn geen diplomatieke betrekkingen en de grens is gesloten. Deze kwestie heeft naar zijn zeggen ook verhinderd dat hij bij Rotem een ver brandingsoven mocht bouwen voor ver nietiging van afvalstoffen en op deze Volgens de minister zijn er concrete aanwijzingen dat Palestijnse terroristen nieuwe misdaden in de Bondsrepubliek voorbereiden. Daarom zou zijn besloten tot het verbod van de organisaties, die beide het gebruik van geweld om politie ke doelen te bereiken ondersteunen. Tege lijk met deze maatregel heeft de regering overigens als blijk van goede wil tegenover de Arabische landen het reizen naar de Bondsrepubliek voor Ara bieren vergemakkelijkt. Het mag niet meer voorkomen dat reizigers uit het Midden-Oosten dagenlang op Westduitse vliegvelden wachten op toestemming om het land binnen te gaan. De behandeling van Arabieren is, na de terreurdaad van München, tot een groot probleem voor de Westduitsers uitge groeid. De scherpe veiligheidsmaatregelen hebben tot beslissingen van politiefunctio narissen en deelstaatregeringen geleid, waar de regering in Bonn zich met het oog op haar betrekkingen met de Arabi sche landen grote zorgen over maakte. Studentenorganisaties protesteerden te gen de naar hun oordeel onrechtvaardige „De meeste mensen geloven niet dat zij iets aan de consumentenproblemen kun nen doen, maar dat is zelfdefaitisme”, aldus Nader, die probeert „een techniek van produktencontrole te ontwikkelen waarmee burgers kunnen werken” Nader hekelde ook, voor een zaal vol vertegenwoordigers uit de bedrijfs- en reclamewereld, de methodes van reclame- maken voor produkten. „Zo’n advertentie meldt: „Onze banden stoppen 25 procent sneller”. Sneller dan wat? Daar krijg je geen antwoord op en als je de concurren tie wijst op die advertentie zegt zij: „Ik kan me niet met zijn manier van reclame maken inlaten. Dit is niet zozeer concur rentie als wel samenzweren tegen de con sument”, aldus Nader. Volgens de Amerikaanse advocaat, die in 1965 bekend werd door zijn boek „Onveilig bij elke snelheid”, waardoor de automobielindustrieën tot de bouw van veiliger auto’s werden genoodzaakt, komt Volkswagen nu in Amerika „in het stadi um van de corvair”. Generaal Motors, die de Chevrolet Corvair uit de produktie moest nemen na Naders boek, heeft ja renlang processen te verduren gehad van mensen die schadevergoeding eisten voor verkeersongelukken die zij met dat type auto hadden gehad, aldus Nader. De verhoogde spanning tussen Syrië en Jordanië is indirect het gevolg van de nieuwe overeenkomst tussen de Libanese regering en El Fatah. Volgens deze over eenkomst zou El Fatah niet tcrugkeren naar haar bases in Zuid-Libanon, waar de Israëli’s enkele weken geleden een groot scheepse raid uitvoerden. Daarom zijn enige honderden Fatah-eenheden nu naar Syrië overgebracht en gelegerd in het zuiden, langs de Israëlisch-Jordaanse grens. WASHINGTON (REUTER). De se- cretaris-generaal van de Russische Com munistische Party. Léonid Brezjnev, is van plan in het voorjaar van 1973 een officieel bezoek te brengen aan de Vere nigde Staten, vooropgesteld dat president Richard Nixon voor een tweede ambtster mijn herkozen wordt, aldus verluidde gis teren in diplomatieke kringen in Was hington. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3