Achttien jaar oude tank opengescheurd ZESHONDERD TON RUWE OLIE IN V er goeding AALSMEERSE SLOTEN GEVLOEID ambtenaren NS: na 1980 wordt fors supersnelle verhoogd treinen Times: Akkoord over vrede in Vietnam Najaarsreizen vliegen de deur uit grote mannen maten PW Minder geld A. J. DEVIES ZN. voor openlucht- recreatie Groningen naar voltallig college van B. en W. Brand verwoest restaurant Regeerakkoord progressiever! goedkoper Op speciale lijnen: Amsterdams hof beslist: fluor blijft in water AGENDA pagina 4 Verder in de krant Reisbureaus worden bestormd HET WEER Release Amsterdam Morgen beslissing „volksverhuizing" heft zichzelf op Keukens-Buffetten De Kruisweg JAARGANG NUMMER 283 VRIJDAG 6 OKTOBER 1 972 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van een onzer verslaggeefsters) Zie pag 4 BIEDT U VOOR 220 AUTO’S GRATIS PARKEREN GROTE VEILING TE IJMUIDEN Nederlaag voor Thieu Zonnig en vrij warm Droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Mi nimumtemperaturen van 8 tot 3, maxima omstreek® 18 gra den. IJmuider Courant 6 2e IJmuider Courant Siegfried van Praag: (Van onze redactie economie) 300 m2 showruimte (Van onze parlementaire redactie) Turfmarkt 6-8, H’lem, tel. 313645 2 (Van onze redactie toerisme) het KNMI tot Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Naam: Adres: DEN HAAG. De overheid zal in de jaren 1972 tot en met 1975 51,5 miljoen gulden minder in openlucht-recreatievoor- zieningen investeren dan was voorzien. Dat is het gevolg van de krappe financiële positie van het rijk en lagere publiekrech telijke lichamen. De bevuilde sloten en vaarten zijn di rect na de vloedgolf afgedamd met balen stro en houten schotten. De scheepvaart in de Ringvaart werd enige tijd gestremd, omdat de olie door de golfslag verder verspreid dreigde te worden. Gisteravond werden de schepen weer doorgelaten, zij het met een zeer gematigde snelheid. Directie:1 Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Volgens de redactie zullen de bijzonder heden van het akkoord pas na de Ameri kaanse presidentsverkiezingen worden ge regeld en „in geen geval voordien” wor den gepubliceerd. De kern van de over- LONDEN (AFP en UPI) Volgens de Londense „Times” bestaan er nu voldoende redenen om aan te nemen, dat Amerika en Noord-Vietnam in grote Ijjnen overeen stemming hebben bereikt over beëindiging van de oorlog in Vietnam. Dit zou het resultaat zjjn van de besprekingen die president Nixons adviseur Kissinger onlangs in Moskou en Parijs met Noordvietnamese afgevaardigden heeft gevoerd. De „Times” meldde zondag dat er talrijke inlichtingen van die strekking waren, maar het blad noemde geen bronnen. eenkomst is de aanvaarding door beide partijen van een coalitieregering in Sai gon. Volgens de „Times” wordt de be kendmaking van het akkoord waarschijn lijk uitgesteld omdat het noodzakelijker wijs de val betekent van de Zuidvietna- mese president Thieu, die de Verenigde Staten altijd door dik en dun heeft ge steund. Dit zou Nixon stemmen kunnen kosten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Rogers, heeft gister avond in New York twee uur gesproken met de Chinese vice-minister van Buiten landse Zaken Tsjiao Koean Hoea. Het was sinds de bezoeken van Nixon en Kissinger aan Peking een contact op het hoogste niveau tussen Amerika en China. Een tweede ergernis, die tot dit besluit heeft bijgedragen is de omstandigheid, dat „Release” werd „erkend door de gevestig de orde”. De werkers begonnen een gevoel van frustratie te krijgen. Hun op sociale veranderinen gerichte acites liepen dood op te veel begrip van hogerhand. Minister Geertsema van Binnenlandse Za ken heeft inmiddels overeenstemming bereikt met het centraal overlegorgaan van de ambtenarenbonden. ZATERDAG DE GEHELE DAG WERKDAGEN NA 10 UUR p STATION UTRECHT De Nederlandse Spoorwe gen denken voor de jaren tachtig aan de aanleg van speciale spoorlijnen waarvan uitsluitend gebruik zal worden gemaakt door pijlsnelle internationale treinen die zullen rijden met snelhe den van 200 tot 300 kilometer per uur. Voor dergelijke snelheden is het huidige spoorwegnet niet geschikt. De profijtgedachte (betalen voor de toe gang tot recreatiegebieden) zal waar enigszins mogelijk toegepast worden. Dit zal een ontlasting betekenen van steeds zwaarder drukkende lasten bij vele ge meenten. Onderzocht wordt in hoeverre het profijtbeginsel moet gelden. SOEST. Een felle uitslaande brand heeft (gisteravond binnen een uur het café-restaurant De Korte Duinen in Soest volledig verwoest. Ondanks het feit dat de brandweer groot materiaal inzette, was niets meer van het met riet bedekte gebouw te redden. De schade wordt op ongeveer 300.000 gulden geschat. De oorzaak is vermoede lijk „vlam in de grill.” Dit staat in de vanmorgen door de staatssecretaris van CRM, Vonhoff, aan de Tweede Kamer aangeboden nota „Open luchtrecreatie 1972-1976. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519 Voor verschuiving van financiering bij „wonen” van particuliere naar overheids sector, kan in het progressieve regeerak koord deze post met maar liefst 2545 miljoen gulden verlaagd worden. Verder wil men extra geld uit de verzwaring met 0,6 pet van de belastingdruk halen (6070 miljoen in plaats van 3400 miljoen). Bo vendien willen de drie meer geld gaan lenen op de groter wordende kapitaal markt. De extra besparingen van nog eerrs 0,5 pet zouden 7500 miljoen moeten opleve ren. De voorschriften voor de beleggingen van grote institutionele beleggers en de voorgestelde beheersing van de kapitaal markt zouden snel moeten worden inge voerd. Er zal niet mogen worden getornd aan de ontwikkelingssamenwerking. In de kunst zoals in het leven: een moeilijke bevalling waar borgt geen mooi kind. „Op het ogenblik is oktober uitver kocht en voor november lijkt het er ook op dat wij de planning gaan halen”. Hij spreekt in dit verband van een „totaal marktverschijnsel”. Als oorzaken wijst hij de slechte zomer aan, de aantrekkelijke arrangementen en de blijkbaar verbeterde economi sche toestand. De meeste belangstelling gaat uit naar 8 en 15-daagse reizen. Contactman Casper de Groot van de Nederlandse Reisvereniging in Den Haag: „Ook bij ons kom je in oktober niet meer weg en in november wordt het al moeilijk. Tot de 25ste van die maand zijn we practisch uitverkocht. Bij de reisbureaus vindt men de ontwikkeling hoopvol, temeer omdat die er op lijkt te wijzen dat het niet alleen meer de maanden juli en augus tus zijn waaraan de consument zich wat' betreft zijn vakantie onverbreke lijk verbonden acht. Het drukke najaar maakt voor de touroperators zomer 1972, die voor hen financieel onder de maat bleef, niet helemaal goed. Daarvoor wordt te scherp gecalculeerd in de afbraakprij- zen die op het moment worden gehan teerd. AMSTERDAM. Het gerechtshof te Amsterdam heeft beslist, dat het hoofd- stedeljjke drinkwater gefluorideerd moet blijven. Vanochtend in hoger beroep uit spraak doende in een civiel geding, dat door een groepje tegenstanders van het fluor tegen het gemeentebestuur was aan gespannen, bekrachtigde het Hof het von nis dat in eerste aanleg was geveld. De eis tot stopzetting van de fluoride- ring werd van de hand gewezen. /VVWVWVVVVVWVVVVVWVVVVVWVVVVVWWWVWWVVVVVWVVVWVVVVVVV\AZVVVVVWVVVWVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVIAAA Juist in dit overleg konden de verplaat singskostenvergoedingen sterk worden verhoogd, waarna de bonden geen be zwaren meer maakten tegen de rege- ringsplannen voor overplaatsing. De ambtenarenbonden zijn wel van me ning, dat ook de particuliere kantoren sector een evenredige bijdrage moet leveren. DEN HAAG. De drie linkse partijen hebben hun regeerprogramma voor de komende vier jaar goedkoper gemaakt, nadat enkele dagen geleden bleek dat de voornemens wat al te ambitieus waren. PvdA, D’66 en PPR hebben in de wijze van financiering veranderingen aange bracht, 0,5 pet extra bezuinigd en het regeerprogramma „uitgesmeerd” over een periode tot en met 1977 <een jaar extra). HAARLEM. Wie deze maand nog een weekje naar de zon wil, heeft maar een heel geringe kans nog te slagen. Want Nederland vliegt weer uit. De laatste weken worden de reis bureaus bestormd door zonzoekers, die zich na onze natte sombere zomer toch nog even willen laten koesteren. De maand oktober zit vol, in november wordt het alweer knokken om een plaatsje. Bestemmingen die op het ogenblik voornamelijk in zijn bij het reisend publiek: Malaga, Alicante, Ma jorca en de Canarische eilanden en Rhodos en Tunesië. Van de te verplaatsen 16.000 ambtenaren zullen er ongeveer 7000 naar Groningen worden verplaatst, ongeveer 5000 naar Heerlen, 1000 naar Leeuwarden, 1000 naar Emmen en enkele honderden naar Zwolle. In de eerst komende vier jaar zullen al 6500 ambtenaren moeten ver huizen. Verwachting van zaterdagavond: Dit alles zal worden uitgewerkt in een nota, die als het kabinet het fiat geeft aan de opstellers daarvan, de ministers Udink en Geertsema mor gen openbaar zal worden gemaakt. Met name de werkwijze van het nieuwe college, het punt waarop het vorige colle ge op 4 september uiteenviel, en de op stelling ten aanzien van de financiële problemen van de gemeente zijn door de fractievoorzitters nader uitgewerkt. Men verwacht dat vandaag de namen van twee leden van de P.v.d.A., één van de C.P.N. en één lid van D’66 bekend zullen worden gemaakt. Zij zullen de nog zittende P.v.d.A.-wethouder drs. M. van den Berg en de communist H. Niemeijer in het college komen versterken. GRONINGEN. Groningen heeft waarschijnlijk maandag weer een voltal lig college van burgemeester en wethou ders.. In feite werd gisteravond de be stuurscrisis daar beëindigd met een aantal principe-afspraken tussen de fractievoor zitters van P.v.d.A., C.P.N., D’66 en P.S.P. JidE.trIk-dar e In Aalsmeer is gistermiddag een acht tien jaar oude tank met afvalolie ge scheurd en als een pudding in elkaar gezakt. Duizenden liters olie over spoelden de omgeving en belandden in sloten. In allerijl werden dam metjes opgeworpen om de gevolgen wat in te perken. Senator Nguyen van Huyen, die als onafhankelijk wordt beschouwd, won in de tweede geheime stemming met 30 te gen 25 stemmen. Hij versloeg de Thieu- gezinde kandidaat, de vroegere minister van Landsverdediging Tran Trung Dung. (Zie verder pagina 2) Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 (per post 28, Abonnement per jaar 100,Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. W eerrapporten Hinnen- en buitenland 2, 3, 9, 11 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Medische diensten 4 Puzzel 11 U itwijzer 13 Kunst 13, 17 Radio en tv 19 Strips 19 Economie 21 Beurs 21 Sport23,27 De strijd op de vakantiemarkt be paald zich op het ogenblik voorname lijk tussen de in het Tourist Fonds verenigde toeroperators (Centouri, Fit Magneet, Eurotours en Silverjet) en Neckermann en de Vliegunie (NRV Christoffel, Arke, Sterreizen en Sport- huis Sentrum). De eerste vliegen met KLM en Martinair, de tweede met Transavia Holland. Centouridirecteur drs. P. P. Kohn- stamm over zijn aandeel in de markt: 6- en 12-delige cassettes zwart-wit T.V.’s platenspelers oude lampen draagbare T.V.’s stereo radio meubelen gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot be zichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en particulieren oestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 12.30 uur. De dikke laag oliedrab, die zich tot een gebied van ongeveer tachtig bij driehon derd meter heeft verspreid, dreigt vooral schade te gaan veroorzaken aan de ge wassen van tien omwonende kwekers en aan het natuurgebied Oosteinderpoelpol- der. De eigenares van dit gebied, de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmomumenten, en de betrokken kwekers dienden gisteren al via deur waardersexploten eisen tot schadevergoe ding in bij de handelskwekerij Van Staaveren. AALSMEER Zeshonderd ton ruwe olie is gistermiddag om half twee in het Aalsmeerse oppervlakte water terecht gekomen, nadat op een akker achter de Oosteinderweg een scheefgezakte tank openscheurde. op zaterdagmiddag 7 oktober a.s., aanvang 14.00 uur zal in zaal Wijkgebouw Bethlehemkerk, Radarstraat 5 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. Deurwaarder H. J. Tabbers uit Hoofddorp een partij goederen pu bliek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: onyx salontafels stereo apparatuur cassetterecorders draagbare radio’s Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten AMSTERDAM. Aangezien de 30 deelnemers aan de Amsterdamse afdeling van „Release” tot de conclusie zijn geko men, dat de hulp die zij verlenen niets aan de structuur van de gevestigde orde verandert, achten zij deze hulp doelloos. Zij hebben besloten de afdeling met on middellijke ingang op te heffen. De achttien jaar oude tank bleek achter af te zijn bezweken aan ouderdom. Door verroesting was de verbinding met de fundering verbroken. De eigenaar van de tank, de handelskwekerij M. C. van Staaveren aan de Hornweg in Aalsmeer, kreeg in augustus van dit jaar nog een hinderwetvergunning van de gemeente Aalsmeer. Plaats: Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee f 8.7Ö kwartaalabonnee f 25.20 - doorhalen wat niet verlangd wordt De tegenstanders van president Nguyen van Thieu hebben vandaag een grote politieke overwinning behaald door de herverkiezing van de voorzitter van de Zuidvietnamese senaat voor een nieuwe ambtstermijn van een jaar. Kort na 1980 zou er een supersnelle treinverbinding moeten komen tussen Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen- Brussel en dan vanaf de Belgische hoofdstad door (via de dan aangelegde spoorwegtunnel onder het Kanaal) naar Londen of Parijs. Later zou zo’n verbinding oök moeten komen tussen Amsterdam-Utrecht-Arn- hem-Düsseldorp-Keulen-Frankfurt, met aftakkingen in Utrecht naar De Haag en Rotterdam en in Düsseldorp naar Hamburg en Hannover. Voorts denkt de NS aan een dergelijke sneliijn dwars door de IJsselmeerpol- ders van Amsterdam naar Groningen en een verbinding Antwerpen-Eindho- ven-Düsseldorp. De spoorwegen verwachten een hausse in het internationale treinreizigersver- voer na de opening van de Kanaaltun nel en van nieuwe snellijnen in Duits land. DEN HAAG. De ministerraad zal van daag beslissen over de verplaatsing van 16.000 ambtenaren vanuit de Haagse agglomeratie naar het noorden en zuid en van ons land. Deze „volksverhuizing” zal zich moeten uitstrekken over een periode van tien tot twaalf jaar. Om de ambtenaren die nu verplicht worden te verhuizen, zoveel mogelijk tegemoet te komen, zal het kabinet tevens de vergoedingsregeling voor Rijks- ambtenaren sterk verhogen. 1 'n open enue'0PPe zonder postzegel' OU/l M opsturen naar: Antwoordnummer 416 - Haarlem i Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Couranl -*•

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1