Nicols’ Leo Kops over miskleun tegen Sparta IK HEB SPELERS ZELFS GEZEGD DOE JE MOND NOU EENS OPEN Coler: WCS moet dat koning inzien onderdanen heeft voetbal weinig rijke Bezetting Duindigt telt net voldoende paarden Joego-Slavië eist controle Schaakteam gelijk tegen Polen (2-2) Ketting wil Kees Stam sponsoren Vier deelnemers Soldatenko snel Henri Buitenzorg niet in „Prijs der Giganten” met 13 goed 24 25 VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 (Van onze sportredactie) top te P7erbetering Eeuwig HAARLEM. Wie aan de staat is kwetsbaar. Dit manifesteerde zich het afgelopen weekeinde nog eens in Raak Nicols, dat, nadat het in de „gewone” competitie al zo’n slordige veertien punten voorsprong had genomen, zich in een „best of five” serie vergiste in de vechtlust van het Rotterdamse Sparta en daar door de honkbaltitel 1972 verspeelde. Voor de technische leider van de Ni cols, ex-international Leo Kops, loopt het allemaal niet zo’n vaart, hoewel ook hij wel kwijt wil dat het met het oog op de sponsoring van de limona- defabriek die (voorlopig) nog twee seizoenen doorgaat, en het spelen voor de Europa-cup toch wel beter geweest zou zijn als de landstitel te recht was gekomen bij het negental dat er volgens Kops de meeste aan spraak op kan maken. ■K Tl Kops over die miskleun van de Nicols: met 2-2, (Van onze sportredactie) (Van onze paardesportmedewerker) Gunnar Jos Coler: Ik verwijt niemand fouten te hebben gemaakt. 169 meldingen, per kolom het gevecht. Hockey: In Brussel is een internationaal hockeytoernooi begonnen voor militairen. Nederland heeft op de eerste dag met 50 van Frankrijk gewonnen. Bij de rust was de stand 20. België won met 30 van Nigeria. dan hij nu verdient, weigerde Pele. Hij vertelde niet waarom. Geen transfers meer van overdreven af metingen. Je hebt het dit jaar al duidelijk kunnen zien. Een rustig transferjaar, op een heel enkele uitzondering na”. De tuchtcommissie van de KNVB heeft oud-Ajacied Bennie Muller berispt, omdat hij aan het einde van het seizoen 1971- 1972, zonder de daarvoor vereiste licentie te bezitten, van tijd tot tijd is opgetreden als adviseur bij de veldtraining van de voetbalvereniging BPC. MOSKOU. De Russische atleet Veni amin Soldatenko heeft in Moskou gezorgd voor de beste wereldprestatie aller tijden 60 kilometer snelwandelen op de baan. Soldatenko (33), in München op dit num mer tweede achter de Westduitser Kan- nenberg op een wegparkoers, maakte een tijd van 4 uur, 3 minuten, 42.6 seconden. Pele zal het komende seizoen niet meer voetballen. De Braziliaanse sterspeler, die over twee weken 32 jaar wordt, heeft dit donderdagmiddag zelf bekendgemaakt, na dat hij met bestuursleden van zijn club, FC Santos in Sao Paulo, besprekingen had gevoerd over een eventueel nieuw con tract. Ondanks het feit dat hem een aanzienlijk hoger bedrag werd geboden Niet dat hij zich een oude man voelt. Integendeel. Hij zegt zelf er nog wel drie jaar tegen te kunnen, maar weg te gaan omdat „Als je te lang op één en dezelfde plaats blijft zitten, je niet meer op je tenen staat, je niet meer oplettend genoeg bent in sommige opzichten en je niet altijd meer even snel reageert.” Hij maakt ruimte. Met de wetenschap dat het be taalde voetbal in Nederland nog steeds in volle ontwikkeling is en dat hij zich eruit terugtrekt op een ogenblik dat sommige anderen zouden zeggen: ik blijf, want dit wil ik van nabij meemaken. 9. Vesting-prjjs: 1. Henriette Signal. 2. Janky Buitenzorg, 3. Istanbul, Outs.: Hansi Buitenzorg. 10. Geuzen-prijs: 1. Joffer, 2. Kitty G, 3. Janco v. a. Lente. Outs.Idool L. Misschien zou je inderdaad stedenteam» moeten formeren om de belangstelling weer wat leven in te blazen. Of licht moeten hebben. Als iedere club een in stallatie heeft, kun je ook op de woensdag avonden gaan honkballen. Dan ben j* niet altijd de weekeinden kwijt.” Hij overtrof daarmee de Oostduitser Peter Keizer, die in 1971 de 125 baanronden •flegde in 4.04.19,8. ROTTERDAM Twaalf jaar is Jos Coler voorzitter geweest van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Een tijd dat het voetbal hem vrolijke en sombere stemmingen bezorgde. Plezierig hoogtepunt voor Coler was de opening van het sportcentrum in Zeist; onplezierig dieptepunt het gedwongen saneren van het betaalde voetbal in Nederland. Coler: „Het is genoeg geweest. Ik maak ruimte voor een opvolger. In oktober stel ik mjjn plaats beschikbaar. Ik moet eén ding in de gaten houden: Eind van het jaar word ik 65”. Kops wil ook volgend seizoen met Ni cols ook aanvallend weer wat spectacu lairder gaan spelen. Kops: „Hoewel wij ook nu al aanvallend voor het publiek het aantrekkelijkst in de hoofdklasse honk ballen. Ton de Jager heeft dit seizoen zo’n twee- a drieëntwintig honken gestolen. Dat is nog nooit eerder voorgekomen. Het zinkt echter allemaal een beetje in het niet wat de mensen in zo’n honkbalweek allemaal te zien krijgen. Daar gaat het honkbal in Nederland aan kapot. Na die honkbalweek zakte de publieke belang stelling ook als een kaartenhuis in elkaar, hoewel uitverkochte huizen bij Nicols- Sparta al lang tot het verleden behoren. betreft gemakkelijk aangepast”. Tegelijk zag Coler dat zijn opponenten wat agres siever werden, zowel de Vereniging van Contractspelers (WCS) als de werkge vers, de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO). Hij noemt het „een logische gang van zaken dat vakvereni gingen op dit moment wat meer oppone ren in de maatschappij. Zo probeert men vooruit te komen. Alleen moet een vak vereniging als de WCS voor ogen houden dat koning voetbal weinig rijke onderda nen heeft. De clubs zijn dan ook duidelijk bezig hun financiële beleid tot zeer reële proporties terug te schroeven. Het gezond maken van de economie van de club. ken de Nicols een man naast Kops („het is allemaal zo professioneel geworden, dat de coaching tijdens de wedstrijd voor één man te veel kan worden”) en vervolgens wil men ook nog de selectie, die dit seizoen tussen de dertien en veertien spe lers schommelde, gaan uitbreiden. Kops weer: „Dit seizoen was het zo dat wij op zaterdag Simon Heemskerk misten, omdat hij moest werken. Dan zat ik met maar Dan ben je ook veel Kops over die miskleun van de Nicols: Toch zijn er ook bij Raak Nicols nog „Toen wij aan die kampioensserie begon- legio punten die, volgend seizoen al, voor verbetering vatbaar zijn. Ten eerste zoe- De baan Alkmaar besluit als eerste wes telijke baan zondagmiddag (1.30 uur) het seizoen Zij doet dat met de traditionele Victorie-meeting met een voor de Kaas stad recordbedrag van ruim 36 mille aan prijzen. De hoogste beloning is er uiter aard te verdienen in de Vier Kilometer, een koers die in werkelijkheid 4420 meter telt en die daarmee de langste in ons land is. Opmerkelijk is dat hierin wordt ingezet de 7-jarige Franse hengst Vad, die kort geleden voor een groot bedrag naar ons land kwam. Zijn debuut draaide op een mislukking uit, omdat hij door leidselbreuk rijderloos raakte. Hij zal ditmaal gereden worden door de in Frankrijk werkende beroepstrainer en -rijder Roel Sierdsma. Op zijn recente prestaties in Frankrijk kan hij deze zeseneenhalve minuut durende slijtageslag winnen, zij het dat hij in de sterke Habanera en Christiaan de Wet een tweetal tegenstanders treft die evenmin niets om zulk een zware opgave geven. Rond deze 4400 meterkoers is zo’n uitste kend programma opgebouwd dat Alkmaar op de sluitingsdag weer kan rekenen op een volle bak. Argentijnse kampioen Buenos Aires, door de strijd om de offi- to ƒ38.200,80. 2e prijs: 904,10. 3e prijs: 2027 meldingen, per kolom Stand: 1. Joego-Slavië 24’/s pnt. (1 af- gebr. partij), 2. Sovjet-Unie 24’/s, 3. Hon garije 22% (1), 4. West-Duitsland 20 (1), 5. Bulgarije en Tsjechoslowakije 19%, 7. Roemenië 19 (1), 8. Spanje 18 (1), 9. Ne derland 18. ATHENE. De Independiente uit Ajax verslagen in cieuze wereldbeker, heeft donderdagavond in Athene met 1-0 gewonnen van Pana- thinaikos. Donderdagavond is de voetballer Van Hoof uit Geldrop tijdens een training van zijn vereniging Braakhuizen plotseling overleden. Hij stierf waarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming. De overledene, 28 jaar, was gehuwd en vader van een kind. Geringe inkomsten uit de toto zijn daaraan ook schuldig, stelt Coler. „Daar om moeten we bij een wet op de kansspe len en een komende lotto in Nederland onze belangen veilig stellen”. Daar tussen in ligt dan nog de maatregel die Coler mateloos impopulair maakte bij verschei dene clubs: de gedwongen sanering. „Ik weet dat het een heel harde maatregel was, maar veel clubs kunnen achteraf blij zijn”, stelt hij heel simpel. „Het was nodig en daarom gebeurde het. Elk jaar ver dwenen er een paar clubs. Nog steeds rommelt het. Ik weet ook niet of we aan het einde zijn. Maar veel kunnen we niet meer missen, anders hebben we geen competitie meer over. Voor mij hoeft er geen club meer uit.” Colers blik in de nabije toekomst. Het kenschetst het gezonde betaalde voetbal. „Straks wordt er 2,8 miljoen uit de toto- pot uitgekeerd aan de clubs. Dat is al een verbetering. Straks zullen misschien de gemeentelijke subsidies iets rjjkelijker vloeien; nu is het nog mondjesmaat. Straks zal de vermakelijkheidsbelasting op kaartjes voor voetbalwedstrijden ver dwijnen, zoals hier en daar al is aange- kondigd. Tenslotte zullen uit het goed draaiende Nederlands elftal revenuen naar het betaalde voetbal vloeien. Zo komen er op alle fronten wijzigingen in het betaald voetbal. Maar het betekent wel dat er op velerlei terrein nog geknokt zal moeten worden om onze zaak zeker te stellen”. Dat is dan meteen een duidelijke vingerwijzing voor de opvolger van Jos Coler. „Hij zal zeker niet rustig met zijn armen over elkaar achter de bestuurstafel kunnen gaan zitten,” zegt Coler lachend. De tips: 1. Alkmaars Ontzet-prijs: 1. Koly B, 2. King Narciso, 3. Kurlew. Outs.: Karate. 2. Willem van Oranje-prijs: 1. Jaap Eden, 2. Johnny Fibber, 3. Joke Hollandla. Outs.: Kwik zilver 3. Victorie-prijs: 1. Jaslo, 2. Hup, 3. Jerry. Outs.: Ivoormeeuw S. 4. Sluitings-prijs le afd.: 1. Impala, 2. Indus Thar, 3 Heldin. Outs.: Justiana Hanover. 5. De Vier Kilometer van Alkmaar: 1. Vad, 2. Habanera, 3. Christiaan de Wet. Outs.: Flevo. 6. Sluitings-prijs 2e afd.: 1. Ideal Dear. 2. Ino Victoria, 3. Hilma. Outs.: Idyl Hollandla. 7. Alva-prijs: 1. Jacco Buitenzorg, 2. Jacobus O. 3. Junibes B. Outs.: Fury Hollandla. 8. Nassau-prijs: 1. Farah Belwln, 2. Hyacint, Jon» Buitenzorg. Outs.: Hannie Gregor. Die 12 jaar. Nogmaals een terugblik: „Toen was een voorzitter autoritair. Ja, ik ook. Door grote eigen inbreng nam je een beslissing. Ik weet nog dat ik zei: heren, ik ga de protesten af schaffen. Twee jaar later waren de protesten verdwenen. Het regeren van nu is anders geworden. Niet alleen het persoonlijk overwicht telt, je zult je verantwoordelijkheden moeten kunnen delen. Iets wat me nooit erg zwaar is gevallen. Ik heb me wat dat Jos Coler zit achter de vergadertafel, het grijze haar gaaf geknipt, het grijze pak gegoten om zijn lijf- Hij spreekt rustig, dwaalt van het onderwerp af en komt er weer op terug. Nu en dan is er een stuk ingetoomde emotie. De sigaar hoort duide lijk bij bestuurder Coler (hij liep nog in het veld te voetballen bij Sparta toen hij daar al een bestuursfunctie had). Op de tafel voor Coler staat: de ouden zal men eren de jongen zal men leren de wijzen zal men vragen de zotten zal men verdragen. Toeval dat het op een KNVB-tafel is geschreven? Een terugblik op die twaalf jaar: „Toen we met het beroepsvoetbal in Nederland startten, is het allemaal veel en veel te vlug gegaan. We hadden beter eerst even rustig in het buitenland kunnen gaan kijken. Nu heb ben we alle kinderziektes meegemaakt. Er waren meer dan 80 clubs. De slogan was: kom er maar bij, het betaald voetbal is de toekomst. Ik verwijt niemand fouten te hebben gemaakt. Dat zou achteraf- gepraat zijn. Nu kunnen we echter duide- lij zien dat het betaald voetbal voor een aantal clubs catastrofale gevolgen heeft gehad.” DEN HAAG. Voor de met honderd duizend gulden aan prijzen gedoteerde prijs der giganten, die op dinsdag 17 oktober op de draversbaan in Hilversum wordt gehouden, zijn 32 paarden uit vijf landen ingeschreven. (Van onze sportredactie) KOOG AAN DE ZAAN. Door het stoppen van Goudsmit-Hoff en Wybert ziet d< toekomst er voor de Nederlandse beroepswielrenners bepaald somber uit. Slechts een prof kan er op bogen dat hij een Nederlandse firma als sponsor heeft. Stayerkampioen Kees Stam uit Koog aan de Zaan kreeg namelijk gisteren de toe zegging van de Didamse metaalwarenfa- briek Ketting dat men bereid is om hem ook in 1973 financieel te steunen. Mits de KNWU toestemming verleent (UCI-bepa- lingen verbieden dat een sponsor slechts één beroepsrenner onder contract heeft) zal Stam voor het derde jaar in het blauwzwarte tricot van start gaan. De kans is niet uitgesloten dat de firma Ketting, die ook een grote amateurploeg sponsort, een tweede beroepsrenner gaat steunen. Klaas Balk uit Badhoevedorp overweegt namelijk serieus om beroeps renner te worden maar voor deze publici tair hoogst aantrekkelijke renner heeft zich nog geen enkele firma aangemeld. Balk heeft van directeur Ton Ketting de toezegging dat er kans bestaat dat hij onder dezelfde condities als Stam voor Ketting kan gaan rijden. De Japanner Koichi Wajima- .7* wereldtitel “°2seJn ln het zwaarweltergewicht behou- - dc„z een knockoutzege in de derde uit hoogtepunt van dit seizoen heen. Dat bleek ook uit de benadering van Sparta voor deze wedstrijden. Hun inzet is toch al vijftig percent meer als ze tegen ons honkballen, maar nu gingen ze in de dug out zo wat door de hekken om hun medespelers aan te moedigen. Bij ons was dat niet het geval. Ik heb op een gegeven moment zelfs moeten zeggen: Doe nou toch in hemelsnaam je mond eens open. Of dat achteraf echter had geholpen weet ik ook niet, want als je die Amerikanen en Cubanen ziet spelen: die hoor je bijna ook niet. Maar in Nederland hoort het er nu eenmaal een beetje bij. Die competitie- opzet heeft ons trouwens toch wel de das om gedaan. Die is naar mijn mening ook niet voor herhaling vatbaar. Je zou eigen lijk, net als bij het basketbal, en degrada tie- en promotiepoule moeten hebben. Nu hadden wij een enorme voorsprong op iedereen, inclusief Sparta, en dan moet je nog eens gaan bewijzen dat je de sterkste bent. Niet zo’n goed systeem vind ik, want iedereen weet toch wel dat wij kwalita tief gezien het sterkste team van Neder land hebben.” Colin Stein, de Schotse international van Glasgow Rangers, is overgegaan naar de Engelse eerste divisieclub Coventry City. Coventry betaalde voor Stein een bedrag van ruim 90.000 pond sterling (ongeveer 720.000 gulden) en verkocht aan de Rangers Quintin Young waarmee een bedrag was gemoeid van 50.000 pond ster ling (400.000 gulden). Stein zal zaterdag debuteren bij Coventry City in de wed strijd tegen Crystal Palace. DUINDIGT De draverijen zijn zater dagmiddag (1.30 uur) op Duindigt qua be zetting nu bepaald niet een vetpot. Zij tel len maar net voldoende paarden. Een uit zondering hierop maakt het internationale nummer, waarin Gunnar Dear, Eland, Dave Fez en Florissant zich gaan prepare ren voor de Prijs der Giganten in Hilver sum. Daar Eland dit seizoen deze paarden al eerder de baas is gebleken kan hij op nieuw winnen. Voor de Volbloedmerries is er de rijk gehonoreerde Sceptre-prijs, waarin Sweet Memory (Henk van der Kraats) na enkele misslagen nu de volle buit kan binnenhalen. nen, waren wij al een beetje over ons ƒ75,30. - - De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 25 oktober bij loting toegewezen aan een van de één catcher, kwetsbaar.” Bij deze spelersuitbreiding doet zich één merkwaardig facet voor. In plaats van het feit dat het aankomende talent popelend van ongeduld voor de hekken van het Pim Mulier-stadion staat om ook te mo gen spelen voor Nederlands meest profes sioneel geleide honkbalvereniging is eer der het tegendeel het geval. Kops: „Ik heb dat juist dit seizoen eens gepeild hoe dat nou precies zat. Wij hadden enkele talent volle spelers van Schoten op het oog. Wij hebben toen ook een gesprek gehad met die jongens. Maar wat bleek: zij waren stomverbaasd dat een club als Raak Ni cols belangstelling voor hen had. Zij dachten dat zij daarvoor nooit goed ge noeg waren. Van dat imago moeten wij natuurlijk af. Daarom zijn wij ook erg blij met een nieuwe werper als Jan van Markus. Zo’n jongen kan bij ons alleen maar beter worden. Bij HCK wordt iedere bal die op zo’n jongen geslagen wordt door zijn veld met een fout beantwoord. Dat is natuurlijk funest voor het zelfver trouwen van hem. Bij ons kan hij een fout maken, maar dat wordt dan meestal wel hersteld door ons veld. Dat is het verschil. En daarom zal Van Markus bij ons nog meer tot zijn recht komen.” SKOPJE. Het Nederlandse heren- schaakteam heeft donderdagavond in de negende ronde van de schaakolympiade gelijk gespeeld tegen Polen: 2-2. Neder land staat nu met 18 punten op de negende plaats. heeft dinsdag in Tokio zijn den door ronde op zijn uitdager Matt Donovan^üï Trinidad. De 29-jarige Wajima gaf zijn tegenstander geen enkele kans en beheer ste ook in de eerste twee ronden volledig BELGRADO. De Joegoslavische voetbalbond verlangt van de internationa le voetbalfederatie (FIFA) dat deze na de wedstrijd SpanjeJoego-Slavië (voorron de wereldkampioenschap) een dopingon derzoek laat verrichten. Deze wedstrijd wordt op 19 oktober in Las Palmas ge speeld. De JOegoslaviërs baseren hun eis op het feit dat de spelers van AC Torino in de UEFA-cupwedstrijd tegen Las Pal mas verdoofd zouden zijn door slaapmid delen in het eten. Drie spelers van de amateur eerste klasser Sneek zijn door de tuchtcommissie van de KNVB zwaar gestraft naar aanlei ding van moeilijkheden die gerezen zijn in de ontmoeting met Oosterparkers op 10 september. Herman Hofstra is voor zeven wedstrijden geschorst wegens het bespu gen van een tegenstander, t>ick Veenstra is vijf wedstrijden geschorst wegens het trappen van een tegenstander en Dick ten Cate is voor twee wedstrijden uitgesloten wegens dreigende uitlatingen tegen de scheidsrechter. De tips: 1. Ilina-prijs: 1. Klara Roodnoot. 2. Kwita Norma. 3 Karoline N. Outs.: Jolanda Hanover. 2. Iliya Kuryakin-prijs: 1. Loek Areta, 2. Leo Arctic, 3. Lee Devil G. Outs.: Lenteprijs B. 3. Fou du Roi-prijs: 1. John Areta. 2. Indien, 3. Igor M. Outs.: Just in Time. 5. Vlcke Bunter-prijs: 1. Eland, 2. Dear, 3 Florissant. Outs.: Victorious II. 8. Perlenmuschel-prijs: 1. Johnny Baker, 2. Imca Six, 3. Jack Buitenzorg. Outs.: Harley D. 7. Nikodemus-prijs: 1. Henry Belwln, 2. Goeam, 3. Giovanni. Outs.: Hurry Up. 8. Sweet Song-prijs: 1. Kwik Hanover, 2. Ilexlde Hanover, 3. Intrepid Girl. Outs.: Hurri cane GG 10 Clrro-prijs: 1. Kamiel. 2. Komeet Olivier, 3. Kim Six L. Outs.: King Spencer. Rennen 4. Sceptre-prijs: 1. Sweet Memop’, 2. Attrac tive, 3 Persian Darling. Outs.: Christiane. 9. Rckana-prijs: 1. Terlenka, 2. Baytown Jingle en 3. aGrllc. Outs.: Robert. Uitslagen negende ronde: Zwitserland- Bulgarije 2-2, Tsjechoslowakije-Sovjet Unie 2-2, Denemarken-West Duitsland l'/i-lVs (1 afgebroken), Joego-Slavië-Hon- garije lUs-l1/» (1), Ver. Staten-Roemenië l’/i-l1/» (1) Spanje-Argentinië 2‘/i-1/s (1), Polen-Nederland 2-2, Oost Duitsland- Zweden 2-0 (2). De cijfers van sporttoto negen zijn: Aantal deelnemers: 633.072 Bruto-inleg: 1.444.951. Prijzenbedrag: 611.214. Ie, 2e, 3e prijs en premie elk 152.803. le prijs: 4 meldingen, per winnaar bru- Hieronder zijn de Belg Fideel en de Franse dravers Une de Mai en Azelino B, die in de Grote Prijs der Lage Landen eerste, tweede en derde werden. De start van Une de Mai en Paris Air is nog niet geheel zeker, omdat de miljoenenwinnaar en Paris Air, die vorig jaar als driejarige een record behaalde van 1.14.7, nog steeds in Amerika is. De vraag is of zij tijdig voor dit treffen in Europa aankomen. De Zweden zullen vertegenwoordigd worden door Lyon, die met zijn kilometer-record van 1.15.1. niet alleen de snelste Scandina vische draver, maar bovendien na zijn overwinning in de Grote Prijs van München de meest winnende draver (5Vi ton) aller tijden in Zweden is. Lyon zal vermoedelijk vergezeld worden door de Amerikaans-Zweedse hengst Dart Hano ver. Van de Nederlandse stallen werden twaalf paarden ingeschreven, w.o. de kampioen van Nederland. Henri Buitenzorg, die vorig jaar de prijs der giganten won kan wegens een been- blessure niet deelnemen. Nicols hamert terecht nog steeds op een zo sterk mogelijke pitcherstaf, nog steeds bepalend voor de kracht van een honk balteam. Ook al omdat de beste pitcher die Nederland ooit bezeten heeft, Herman Beidschat, natuurlijk niet het eeuwige le ven heeft. Kops: „Wij hebben nu vier, Dick-Leurs, Beenders, Van Markus en Beidschat, goede pitchers. Herman heeft al aangekondigd dat hij het het volgend jaar iets kalmer aan gaat doen. Maar als hij alleen al de pitchers blijft trainen, dan is dat een enorm voordeel. Deze man heeft zo'n verschrikkelijke ervaring op dit gebied.” het verstrijken van bij loting toegewezen eerste prijswinnaars Leo Kops: Nicols was over hoogtepunt heen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25