V ietnamberaad in Kerk kritiseert delicate fase beland bewind Z.-Afrika Geen limiet Indianen op mars naar Washington Hartchirurgie moet een nieuw specialisme zijn Wereldreis in 76 uur D. Reumer: „Bibliotheekramp lijkt niet te voorkomen rnco aan migratie Nixon op persconferentie: I M if it Slachtoffers door straling „Steeds meer druk op christenen in Namibië Christy Brown getrouwd Directeur Nederlandse Ziekenhuisraad: Amsterdam sluit ZICH AAN V HET WEER ALS REGERING SUBSIDIEPOLITIEK HANDHAAFT- I -m3 DE WET” „GEMEENTEN HOUDEN pension voor gastarbeiders d a ïl kaas kijken op de Femina 2 Verkiezingen V erwachting in Den Haag: Uit protest tegen „verbroken verdragen' Geen enkele kans 33 Roofbouw o niet vergeten... Frico eten r TELEGRAM Commentaar VNG: Nadelig saldo V R IJ D A G 6 OKTOBER 1972 (Van onze medewerker in Washington) e 'i J (Van onze Haagse redactie) VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Fraai herfstweer. WEERRAPPORTEN ADVERTENTIE (Van onze medewerker in Groningen) frico ozo Q O* w ZATERDAG 7 OKTOBER ZATERDAG 7 OKTOBER I Surinamers uur uur o ono o ono o o o o o o n w z n 18 18 21 14 24 16 14 12 15 16 21 17 18 17 26 23 24 14 18 21 19 19 30 15 13 15 28 17 16 17 17 17 15 16 17 16 16 22 22 7 14 15 4 14 2 0 0 17 17 15 12 9 16 1 8 3 14 15 0 10 8 4 uur. uur. en naar o 5 2 0 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0 0 1 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 De gemeentelijke overheden blijken in de meeste gevallen al meer te subsidiëren dan het verplicht minimum, maar gezien de over het algemeen zeer moeilijke fi nanciële situatie van de gemeenten mag niet worden verwacht dat zij op deze weg door zullen kunnen gaan. Waarmee de situatie des te dreigender wordt. De vereniging heeft besloten een harde actie te voeren tegen het Binnenzieken- huis, aldus het telegram. pr be aa D( do ve o ono nno z no w zw zo no z w 5 4 4 2 8 7 3 5 7 3 8 1 2 DEN HAAG „Waar gehakt wordt vallen spaanders. Maar te zeggen dat de gemeenten het niet zo nauw nemen met de wet, kan niet gerechtvaardigd worden. De hoogleraar in de bestuurskunde die dat beweert, loopt het risico, dat het openbaar bestuur hem niet meer serieus neemt.” o.i on te: uii di< voor van 1972 a c c V d v V n F n P 1 l 1 1 l c s c C CC k< k< R P di is A TC b] 01 d D v zi h ti b vi H ■w Zi ai w V( Ja se vo te! bl Wi ve ke Tot deze conclusie komt Dick Reumer uit Zaandam, directeur van het Neder lands Bibliotheek- en Lectuurcentrum in Den Haag, in een nota die is samengesteld na het houden van een enquête onder de openbare bibliotheekcentrales in Neder land. Nixon zei verder, dat president Johnson een politiek-taktische fout had gemaakt door de bombardementen op Noord-Viet- nam te stoppen voordat er „voldoende garanties” waren gegeven. Hij koppelde Johnsons beslissing, om de bombardeman- ten te stoppen aan het feit dat er toen, in 1968, presidentsverkiezingen voor de deur stonden. Na de reeds lang voortslepende kwestie in Utrecht zijn ook de operaties stopgezet in het Eindhovense Binnenziekenhuis en het Tilburgse St. Elisabethziekenhuis. „Het is buitengewoon jammer dat menselijke tekortkomingen verhinderen dat de aan wezige capaciteit goed wordt gebruikt”, contstateert de heer Wesseldijk. Hij somt op dat er nog geen centrale opzet van de Aantal uren zon: 5 tot 11; min. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 85 percent. Nixon zei onder meer, dat de bombar- demanten op Noord-Vietnam en de mijn blokkade van de haven Haifong onvermi- derd zouden voortduren, totdat er aan de conferentietafel in Parijs een overeen komst was bereikt. Het tonnage bommen dat op Vietnam is uitgestort sinds het begin van de oorlog is al driemaal zoveel als alle bommen die door de geallieerden in de tweede wereldoorlog zowel in Euro pa al in Azië werden geworpen. Zonder er de nadruk op te leggen, gaf de president indirect toe, dat zijn „Vietna- miseringspolitiek” (de oorlog voortzetten met Vietnamese troepen in plaats van Amerikaanse) had gefaald. Hij zei, dat alle rapporten uit Zuid-Vietnam unaniem meldden dat het Zuidvietnamese leger, nadat het Noordvietnamese offensief in mei was begonnen, geen enkele kans had om zich overeind te houden. „De Ameri kaanse bombardemanten hebben echter de rug van het communistische offensief ge broken”, aldus Nixon. BRUSSEL Pierre Thonon, redacteur van het Belgische weekblad „Pourquoi Pas” is donderdag op de Belgische natio nale luchthaven Zaventem, bij Brussel, teruggekomen van een wereldreis. Thonon was precies 75 uur en 55 minuten daar voor van Zaventem vertrokken voor een wereldreis. Hij heeft op zijn reis 68 uur daadwerkelijk in vliegtuigen gezeten. Amsterdam De Bilt Deelen. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vüsslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen - Luxemburg licht bew. onweer windst. licht bew. onbewolkt onbewolkt mist licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt Thonon heeft één keer op zijn reis een vliegveld verlaten, namelijk in Hongkong. Hij maakte op zijn reis tussenlandingen in Frankfurt, Rome, Karatsji, New Delhi, Bangkok, Hongkong, Tokio, San Francisco, New York en Shannon. Eén tussenlanding die hij zich had voorgenomen, namelijk in Koeweit, ging niet door. Thonon won met zijn reis een weddenschap die hij had afgesloten. uur. uur. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboed Las Palmas Tunis GRONINGEN. Het bibliotheekwerk in Nederland verkeert in een noodsituatie en luidt daarom de noodklok. Als de regering haar huidige subidiepolitiek blijft handhaven zal dat voor de openbare bibliotheekwereld vernietigend zijn. Het is dan te verwachten dat nog meer personeel zal moeten afvloeien, waardoor openings tijden verder zullen worden beperkt en de service in het algemeen zal afnemen; een aantal bibliotheken voor een faillisse ment komt te staan; vele bibliotheekbe- sturen niet meer de verantwoordelijkheid voor hun werk zullen willen dragen; er hele bevolkingsgroepen tevergeefs zullen wachten op realisering van hun rcht op een goede bibliotheekvoorziening in hun dorp en in hun wijk; er opnieuw minder boeken zullen worden aangeschaft en dit zelfs in die mate dat de bibliotheek geen werkelijke bibliotheek meer kan zijn en dat de lezers en uitleningen in aantal ernstig zullen teruglopen. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland De stichting wil hen bij voorkeur on derbrengen in het voormalige politie-in- ternaat aan de Wenckebachweg. Het ge bouwencomplex werd begin dit jaar door de stichting gekocht en biedt plaats aan 144 personen. Maar de Zuidafrikaanse premier John Vorster herhaalde woensdag nog op een bijeenkomst van zijn nationale partij dat Zuid-Afrika het recht heeft Zuidwest- Afrika te besturen en alle VN-resoluties die dit recht bestrijden naast zich neer zal leggen. Zuid-Afrika erkent geen bevoegdheden van de Verenigde Naties inzake dit gebied en meent dat het probleem door de volke ren van Nambië zelf opgelost moet wor den. „De Verenigde Naties menen dat Zuidwest-Afrika één land met één volk is, en vergeten voor het gemak dat er ook 93.000 blanken wonen die iets te zeggen moeten hebben in deze kwestie”, aldus Vorster. Hij zei bereid te zijn met Escher te praten over zelfbeschikking in het gebied. Maar Zuid-Afrika verstaat onder die zelfbeschikking een verdeling van het gebied in een aantal stamlanden, die elk autonomie zouden krijgen, naar het voorbeeld van de „bantoe-thuislan- den” in Zuid-Afrika zelf. Uit een overzicht over de jaren 1966 tot en met 1971 blijkt de rijkssubsidie met bijna 37 procent te zijn gestegen. In dezelfde priode steeg het aantal uitlenin gen met 158 procent en het aantal boeken met 137 percent. Het aantal leden steeg zelfs met 197 pecent. NORMAN. Het opperhoofd van de Ponca’s, een voormalige half-nomadi- sche stam uit het Midden-Westen van de Verenigde Staten heeft alle Noord- amerikaanse Indianenstammen opgeroe pen deel te nemen aan een mars naar Washington die nog voor de komende presidentsverkiezingen gehouden moet worden. Zeven patiënten hebben volgens de be kendmaking verlammingsverschijnselen in armen en handen en twee zijn gedeelte lijk hun stem kwijt geraakt. Drie patiën ten liepen verbrandingen op, die inmiddels genezen zijn. JOHANNESBURG (DPA). De evan- gelisch-lutherse kerk van Namibië (Zuid west-Afrika) heeft gisteren in een scherpe verklaring de Zuidafrikaanse regering er van beschuldigd steeds zwaardere druk uit te oefenen op de christelijke kerken in Namibië. In de verklaring zegt de synode zeer ontgoocheld en bezorgd te zijn over de Zuidafrikaanse weigeringen om visa te verstrekken aan buitenlandse zendelin gen die naar Nambië willen komen. „De evangelisch-lutherse kerk, die in Na mibië 115.000 leden heeft, wijst bewerin gen als zouden haar instellingen en in heemse en buitenlandse medewerkers „communistisch georiënteerd” zijn, als „laster” van de hand. De kerk veroordeelt de apartheid en de schending van de rechten van de mens in Namibië. In de open brief aan de Zuidafrikaanse regering wijst de synode er op dat ze niet de bedoeling heeft het gezag van de staat uit te hollen. De synode wil juist de mogelijkheid openen voor een „dialoog in het belang van een nieuw vertrouwen, begrip en liefde onder de mensen van Zuidwest-Afrika”. De speciale VN-afgezant voor Namibië, de Zwitser Alfred Escher, wordt komend weekend in Pretoria verwacht voor be sprekingen met de Zuidafrikaanse rege ring, waarna hij volgende week door zal reizen naar Namibië. Escher moet in op dracht van de Verenigde Naties met de Zuidafrikaanse regering tot een oplossing van de kwestie-Namibië zien te komen. De Verenigde Naties willen dat Nami bië, een voormalige Duitse kolonie en daarna door Zuid-Arika bestuurd man daatgebied van de Volkenbond, volledige onafhankelijkheid krijgt als eenheidsstaat. De „mars van de verbroken verdra gen”, aldus het Ponca-opperhoofd, zal aan de Westkust en in Alaska begin nen. Onderweg moeten de afgevaardig den van de stammen uit het Midden- Westen zich bij de stoet aansluiten en in Washington zal men dan samen verder optrekken naar het Witte Huis met leden van de stammen uit het oosten en zuiden van Amerika. WASHINGTON. President Nixon heeft op een onaangekondigde persconferentie in het Witte Huis de geruchten van de afgelopen weken bevestigd, dat de Vietnam-Vredes- onderhandelingen in Parijs „een de licaat stadium” hebben bereikt, maar zijn overige opmerkingen wijzen er op dat de Amerikaanse regering niet bereid is om enige concessies te doen aan de eisen van Hanoi. Nixon zei op zijn persconferentie niets over het aanhouden en blijven steunen van president Thieu. een formule die hij in het verleden herhaaldelijk heeft ge bruikt. Hij zei wel, dat een eventuele overeenkomst niet beïnvloed zou worden door de komende verkiezingen in de Ver enigde Staten. ..Het kan zijn dat de Noordvietnamezen besloten hebben om met afspraken te wachten tot de verkie zingen”, zei hij, „in de hoop dat er een andere regering komt in Washington” (Nixon verwaardigt zich nog steeds niet om zijn opponent George McGovern bij de naam te noemen), „maar dan hebben zü te maken met mijn „beslistheid dat ik nooit zal toestemmen in een opgedrongen communistische regering” in Zuid-Viet nam". AMSTERDAM. Het hotel Fleissig in de Warmoesstraat in de hoofdstad, moet 1 november in opdracht van de gemeente worden gesloten. Het hotel, dat al jaren wordt geëxploiteerd als pension voor bui tenlandse arbeiders, voldoet blijkens een onderzoek van Bouw- en Woningtoezicht niet meer aan de eisen die ten aanzien van de huisvesting en brandveiligheid moeten worden gesteld. Inmiddels heeft de eigenaar besloten het pand te verko pen. Hij wil in Washington praten met de president en de Democratische kandi daat voor het presidentschap, George McGovern en hun de voornaamste eisen van de Noordamerikaanse Indianen voorleggen. DEN HAAG. Het instellen van hartchirurgie als een nieuw specia lisme, afgescheiden van de chirurgie, is misschien een stap in de goede richting om conflicten tussen medici over persoonlijke of financiële kwes ties te voorkomen, die de rechtstrek se belangen van patiënten in gevaar brengen. Dit schrijft mr L. C. Wes seldijk, directeur van de Nederlandse Ziekenhuis Raad, in het blad „Het Ziekenhuis” naar aanleiding van de stagnaties in de hartchirurgische af delingen van drie ziekenhuizen. dt- 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o Het opperhoofd hoopt dat minstens 100.000 Indianen Washington zullen be reiken. HAMBURG DPA). In een ziekenhuis in Hamburg zijn begin dit jaar 25 patiën ten behandeld met een defect bestralings- apparaat met snelle elektronen. Volgens een bekendmaking van het ziekenhuis is een vrouw in april overleden aan de gevolgen van een te grote dosis bij de behandeling. Twaalf andere patiënten zijn inmiddels ook overleden, maar hun doods oorzaak was in acht gevallen hun ziekte en in vier gevallen een hartaanval. Snelle elektronen worden gebruikt bij de behan deling van kankergezwellen. Na het onderhoud met Nixon McGovern wil het opperhoofd New York gaan om een zetel in de VN te vragen voor de Indianenstammen. Volgens de samenstellers van de nota zijn de bibliotheken in Nederland al ja renlang onderbezet en wordt roofbouw gepleegd op bibliotheekfunctionarissen en boekenbudgetten. In sommige gemeenten kunnen bibliotheken in 1973 helemaal geen nieuwe boeken meer aanschaffen wanneer het rijk niet bijspringt. Behalve zijn conclusie dat een grote bibliotheekramp zonder meer rijkssteun niet te voorkomen lijkt te zijn, ontdekte hij dat er in 387 gemeentn met tussen de 1.500 en 25.000 inwoners geen bibliotheek- vestigingen zijn. Dat betekent dat ruim twee miljoen mensen hetzij volledig van een bibliotheekvoorziening zijn verstoken, hetzij in het meest gunstige geval boeken kunnen lenen uit een beperkte bibliobus voorziening. In het pension zijn 100 arbeiders ge huisvest, merendeels Spanjaarden in dienst van de NDSM. De Stichting Huis vesting Migranten is ingeschakeld om de arbeiders elders onderdak te bezorgen. DEN HAAG. Het wordt in Den Haag onwaarschijnlijk geacht dat er een rege ling zal worden getroffen, die migratie van Surinamers en Antillianen naar Ne derland aan banden zal leggen. Zoals in de rijksbegroting van het kabinet-Bies- heuvel reeds is aangekondigd, zal een werkgroep van ambtelijke vertegenwoor digers uit de drie rijksdelen hierover deze maand advies uitbrengen. Zon op Maan op Dit zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een reactie op de beschul digingen die prof. mr. Crince le Roy dinsdag in zijn inaugurale rede ultte. Hij trok daarin van leer tegen de be stuurspraktijk op het terrein van de ruimtelijke ordening, die hij onaanvaard baar achtte in een rechtsstaat. Als bewij zen voerde hij o.a. aan, dat bouwvergun ningen in strijd met de voorschriften van bestemmingsplannen verleend worden en dat burgers vaak onjuiste of gebrekkige informatie krijgen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is de hoogleraar echter onge nuanceerd te werk gegaan bij het verza melen van zijn bewijsmateriaal: „Hij heeft voornamelijk geput uit koninklijke besluiten, waarbij besluiten van gemeen tebesturen werden vernietigd, maar hij vergeet te zeggen dat veel van die ver- nietgingsbesluiten aanhangig worden ge maakt door burgemeesters. Bovendien is deze benadering te theoretisch,” aldus de vereniging De president, die de persconferentie be legde kort na de terugkeer van generaal- majoor Haig uit Saigon, waar besprekin gen werden gevoerd met president Thieu van Zuid-Vietnam, zei verder dat de Ver enigde Staten onder geen voorwaarde een overeenkomst zouden aangaan waarbij Zuid-Vietnam „direct of indirect” een communistische regering wordt opgedron gen. Noord-Vietnam heeft in zijn laatste voorstellen echter niet gesproken van een dergelijke opzet. maar juist voorgesteld om te komen tot een regering die zal bestaan uit drie gelijke delen: de Viet- cong. vertegenwoordigers van de politieke bannelingen, en afgevaardigden van het bestaande Zuidvietnamese regeringsappa raat. zonder president Thieu. hartchirurgie is, nog geen behoefteplan- ning en een tekort aan goed opgeleide hartchirurgen. „Dit alles heeft tot gevolg dat het al of niet tot stand komen en functioneren van centra voor hartchirurgie doorgaans af hangt van toevallig aanwezige mogelijk heden, van individuele inzichten van be sturen en directies van ziekenhuizen, van persoonlijke ambities en mogelijk zelfs van persoonlijke belangen van medische specialisten. Niemand ontkent dat de be langen van de hartpatiënten uitgangspunt zouden moeten zijn voor de opzet en de spreiding van de nodige voorzieningen, maar de waarheid is dat we met de organisatie van de gezondheidszorg nog niet zover zijn”. Normale temperaturen tot 9 oktober: mini mum 10, maximum 15 graden. De 42-jarige invalide Ierse schrijver Christy Brown is gisteren in Dublin getrouwd met de 27-jarige Mary Carr. Brown, die zijn bestsellers met de tenen van zijn linkervoet schrijft, is sinds zijn vroege jeugd bijna geheel verlamd geweest door een ernstige hersenaandoening. Ondanks deze grote handicap is hij er in geslaagd het typen met de tenen meester te worden. Zijn boeken, die door critici hogelijk worden geprezen, hebben hem al zo’n slordige anderhalf mil joen opgeleverd. De werkgroep, die maandag de bespre kingen voortzet, zal vrij gemakkelijk tot overeenstemming kunnen komen over een voogdijregeling voor minderjarige Surina mers en Antillianen en een uitreisverbod van ex-gedetineerden. Ook is men het er over eens dat door een betere voorlichting en sociale begeleiding de migratie enigs zins kan worden ingedamd. De vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen gaan echter niet akkoord met een voorstel om alleen die rijksgeno ten in Nederland toe te laten, die een werkgeversverklaring of een woonvergun ning kunnen overleggen. „De ruimte om te manoeuvreren is nu eenmaal klein”, aldus een woordvoerder. „Het gaat om een emotioneel geladen kwestie, die bo vendien niet los kan worden gekoppeld van de bepalingen over het vrije verkeer van personen in EEG-landen”. De Indianen eisen het recht op niet voor militaire dienst opgeroepen te worden, de onmiddellijke terugkeer van de Indiaanse krijgsgevangenen in Vietnam en naleving van de oude, door de Amerikaanse regering en de India nenstammen gesloten verdragen. 6.51 uur 7.09 uur In een telegram aan minister Stuyt van Sociale Zaken en Volksgezondheid vraagt de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging vóór 15 oktober maatregelen te treffen om aan de wat wordt genoemd „mensonte rende toestand” in het Eindhovens Bin nenziekenhuis een eind te maken. Die toestand is volgens de hartpatiëntenvereni ging een gevolg van wanbeleid van be stuur en directie. De minister dient, aldus het telegram, beide instanties te overtui gen van de noodzaak de feitelijke opera- tiestop in dit ziekenhuis waar het open hartoperaties betreft, in het belang van alle hartpatiënten in Nederland op te heffen. onder 18.04 onder 17.32 en 15.48 en 23.56 Hoog water 3.31 Laag water 11.39 zw. bew. zw. bew. geh. bew. windst. mist windst. half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt windst. zw. bew. onbewolkt onbewolkt windst. onbewolkt ono o regen windst. licht bew. windst. onbewolkt onbewolkt nniw zw bew. windst. licht bew. half bew. licht bew. mist wnw onbewolkt onbewolkt windst. half bew. zw. bew. licht bew. half bew. Ruim 160 bibliotheken gaven op 1971 een totaal nadelig saldo 2.857.000 te verwachten. Voor werd gerekend op een nadelig saldo van in totaal ruim vijf miljoen gulden. Opval lend is de verschuiving die de laatste jaren heeft plaatsgehad van voordelige saldi via sluitende begrotingen naar naSe- lige saldi, die vooral valt waar te nemen bij de openbare bibliotheken in plaatsen met meer dan 50.000 inwoners en bij de provinciale bibliotheekcentrales. Bij de nadelige saldi moet bovendien nog worden opgeteld het bedrag waarmee noodgedwongen reeds de begrotingen zijn beperkt. Landelijk moet dit bedrag op circa 15 miljoen worden geschat. Deze beperkingen betreffen de minimale be staande voorzieningen en activiteiten en niet de noodzakelijke uitbreiding van voorzieningen en activiteiten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2