In Portugal zijn 25.000 politieke KVP WIL TOCH WEL gevangenen MET LINKS PRATEN r Euthanasie in Nazi-Duitstand was inleiding tot ‘vernietigingskampen PvdA wacht reacties van eigen buitengewoon congres eerst af Kantenklare knus! hars vulpasla Diplomaat uit Syrië mag VS niet in Zware straffen voor Griekse jongeren Tanzania geslaagd Bondsrepubliek wijst opnieuw Arabieren uit Proefschrift over moord op 100.000 zieken en gehandicapten: Overleg tussen Oeganda en WEER DODE IN BELFAST Volkswagen in VS moet terugbetalen Voedselvergiftiging door overmaat aan hygiëne Vrouw had bijna 10 miljoen op boekje door fout van bank gif voor joodse organisatie Bombrief met 3 VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 „VOORLOPIG" s n Naar Polen Te veel winst gemaakt Geen wet t DEN HAAG - UTRECHT. Het partijbestuur van de KVP heeft de drie progressieve partijen uitgeno digd voor een gesprek, „teneinde te bevorderen dat er na de verkiezin gen een parlementair meerderheids- kabinet tot stand komt, dat een be leid van vérgaande structurele her vorming met kracht onderstreept en uitvoert”. De uitnodiging, mede ge daan namens ARP en CHU en daar om waarschijnlijk voor de progres- sieven niet acceptabel, was gisteren onderwerp van gesprek op een bij eenkomst van het overlegorgaan van de progressieve drie. AMSTERDAM. „In de tweede wereldoorlog zijn in Duitsland ruim 100.000 geestelijk gestoorde Duitsers, kinderen met aangeboren afwijkin gen en soms ook politiek ongewenste tegenstanders in gaskamers om het leven gebracht. Deze euthanasie-actie die zijn hoogtepunt had in de eerste twee jaren van de oorlog, was een voorloper van de latere vernietigings kampen waarin joden massaal om het leven zijn gebracht. In de euthanasie- inrichtingen zijn de eerste mensen gevormd die in staat zouden zijn tot het doden op grote schaal van andere mensen, of er tenminste vertrouwd mee waren”. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! i I w s (Van onze parlementsredactie) e n zwaarder dan de n ;e n n BELFAST (AFP) se >y lij ADVERTENTIE gewor- I I 1 1 i i n Met de uitnodiging van gisteravond in een vergadering in Utrecht geformuleerd, BONN (DPA en UPI). Nadat woens dag twee Palestijnse organisaties in West- Duitsland werden verboden zijn tot dus ver tegen minstens 40 Arabieren uitwij- zingsbevelen uitgevaardigd. Een deel van hen is in hechtenis genomen in afwach ting van hun uitwijzing; de overigen heb ben de Bondsrepubliek al moeten verlaten. Hij ging in zijn hygiëne zo ver, dat praktisch alle melkzuurbacteriën in zijn bedrijf werden gedood, die normaal een aantal schadelijke bacteriën te lijf gaan. Deze schadelijke bacteriën kregen daar door de kans zich te ontwikkelen en de vergiftiging te veroorzaken. Het euvel werd in overleg verholpen, o.m. door over te schakelen op een ander ontsmettingsmiddel, dat de melkzuurbac teriën niet aantast. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de vleeskeurings dienst Lichtenvoorde dat is verschenen. Het viertal had bekend bomaanslagen te hebben gepleegd, onder meer in een stati on van de ondergrondse en bij het stand beeld van president Truman van de Vere nigde Staten. George Sayas, een 24-jarige student in wiskunde, heeft 17 jaar gekregen, Nicola- os Manios (25), student in de medicijnen, 15 jaar en Nicolaos Chrysanthopoulos (25), student in de ecologie, 13 jaar. De 31-jarige metselaar Apostolos Mano- lakis kreeg 6 jaar. Na het stopzetten van de georganiseerde euthanasie-actie in 1941 trad een periode in, die men de „wilde euthanasie” noemt. De registratie ontbrak en de patiënten werden niet meer afgevoerd naar speciale vernietigingskampen. De rechterlijke macht heeft nauwelijks geprotesteerd, ofschoon zij na april 1941 volledig over de in gang zijnde acties was ingelicht, zo blijkt uit het proefschrift. de het In de Afrikaanse koloniën komen ver dachten nooit voor een rechter. Ze wor den opgesloten op grond van „administra tieve veiligheidsmaatregelen”. Het drietal zou ook de verslechterende bestrekkingen bespreken tussen Egypte en Libië aan de ene en Soedan aan de andere kant. Ook zou de toenemende Russische invloed in Syrië ter sprake komen. MOGADISJOE (AP). Het geschil tus sen Tanzania en Oeganda, dat begon toen de Oegandese president Amin de Tanzani- anen ervan beschuldigde dat zij een inva sie van zijn land op touw hadden gezet, is bijgelegd. ie d it ie et n. ie et as 1 kg ƒ8,55 5 kg ƒ29,95 in m 6* ie 1- j- e- is de ld d jr g lis n- !»- ns is de de in s- te 11e ii- in e- n- ?ls t k 1 S t 1 t 5 l» r se e- a- tij (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Amnesty International houdt het komend weekeind in Den Haag een 24-uurs manifestatie om de aandacht te vestigen op de 25.000 politieke gevange nen in Portugal en de Portugese koloniën in Afrika. De manifestatie, waaraan naar schatting duizend mensen zullen deelne men, voorziet onder andere in de oprich ting van een symbolisch concentratiekamp voor de Portugese ambassade. In dergeiij- ke kampen in de Portugese koloniën zit de overgrote meerderheid van de politieke gevangenen opgesloten. Begin 1940 ging de actie van start. Het schijnt, aldus dr. Menges, dat een van de belangrijkste redenen voor een geforceer de uitvoering van het programma, de behoefte aan medisch en verplegend perso neel was. De oorlogshandelingen leverden bovendien zoveel gewonden op dat de bestaande ziekenhuizen niet toereikend waren. Men had op korte termijn lege inrichtingen nodig. WASHINGTON (Reuter) De Volks wagen in Amerika moet aan de federale prijscommissie in totaal 261.812 dollar terugbetalen aan kopers van Porsche-au- to’s in de eerste drie maanden van dit jaar. De Volkswagen zou de bruto-winstmar- ge overschreden hebben, die door de rege ring van de VS was vastgesteld. Een in een pakje verborgen bom is gisteren ontploft in de wachtkamer van de Jordaanse ambassade in Beiroet. Nie mand werd gewond. Dr. Menges stelt in zijn studie dat er in feite niet van euthanasie gesproken mag worden. De beschikking waarin Hitler het doden van zieken regelde, had slechts racistische, politieke en economische drijf veren. De belangen van patiënten telden niet. „Dit spraakmisbruik raakte in de oorlog zo ingeburgerd dat men wel ge dwongen was deze term over te nemen”, aldus dr. Menges. De manifestatie van Amnesty Internati onal - een internationale organisatie die werkt voor de vrijheid van meningsuiting in onverschillig welk politiek systeem - omvat behalve de oprichting van een symbolisch concentratiekamp, een nacht waker bij de Portugese ambassade en de opvoering van Peter Weiss’ toneelstuk ..De Lusitiaanse bullebak”, dat gaat over de Portugese machtsuitoefening in Afrika. WASHINGTON (DPA). De Verenigde Staten hebben maandag het visum van de Syrische VN-diplomaat Diya Allah El- Fatal ingetrokken en hem daardoor het binnenreizen onmogelijk gemaakt. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Er hebben zich vorig jaar in Lichtenvoorde bij een aantal men sen verschijnselen van voedselvergiftiging voorgedaan na het eten van metworst die telkens bij dezelfde plaatselijke slager bleek te zijn gekocht. Deze vergiftiging werd, hoe vreemd het ook moge klinken, veroorzaakt door het feit dat de betrok ken slager te hygiënisch te werk ging. De Portugese regering die tot nog toe geweigerd heeft de Europese verklaring van de Rechten van de Mens te onderte kenen, heeft de politieke politie (DGS, vroeger PIDE) zeer vergaande bevoegdhe den verleend op grond waarvan politiek verdachte personen vrijwel onbeperkt in gevangenschap kunnen worden gehouden. Het aantal mensen dat in Portugal straf fen uitzit na een veroordeling door de rechter bedraagt slechts enkele honder den. In de Afrikaanse koloniën worden de politieke gevangenen opgesloten in con centratiekampen, waar ze in toenemende mate blootstaan aan martelingen. De Portugese politieke politie kan vol gens de heer Soares verdachte» in Portu gal zes maanden in voorlopige hechtenis houden (in Spanje 72 uur). Gedurende deze periode mogen ze geen contact heb ben met een advocaat. Het doel van de gevangenschap is een bekentenis te ver krijgen, aldus de heer Soares. „Bekent een verdachte dan is hij schuldig. Bekent hij niet dan is hij ook schuldig, omdat de politie er van uitgaat dat hij dan lid is van de (verboden) communistische partij, die zijn leden verplicht nooit te beken nen”. De presidenten Sadat van Egypte, Gad dafi van Libië en Assad van Syrië zijn gisteren in Cairo bijeengekomen om onder meer Israëls jongste invallen in Libanon en Syrië te bespreken alsmede Sadats voorstel aan Palestijnse leiders om een regering in ballingschap te vormen. Veel deelnemers aan de euthanasie-ac tie hebben, na de oorlog voor Duitse rechtbanken getracht de beschikking van Hitler aan te voeren als een wettige basis voor hun handelingen. Hitler heeft er ATHENE (AFP) De bijzondere krijgsraad in Athene heeft gisteren vier mannen, leden van de „20 oktober-bewe- ging” wegens terreuracties tot zware ge vangenisstraffen veroordeeld. Den Uyl noch Van Mierlo was gister avond op het driedaags buitengewoon congres van de P.v.d.A. te bewegen tot commentaar. Men wilde eerst de reacties van het P.v.d.A.-congres afwachten over de vraag of er op de uitnodiging moet worden ingegaan. De discussies beginnen voor wat betreft de P.v.d.A. vanavond en moeten morgen, wanneer ook D’66 en P.P.R. congresseren, uitmonden in een ge meenschappelijke resolutie van de drie partijen. De brief was gericht aan mevrouw Evi Heller, directrice van de Romeinse afde ling van een organisatie voor hulp aan vervolgde joden. De bombrief had haar argwaan opgewekt omdat er geen stempel van het Romeins postkantoor op stond, wat wel gebruikelijk is voor zendingen uit het buitenland. i. De straffen waren aanklager had geëist. DEN HAAG. Door een vergissing van de Nutsspaarbank in Den Haag heeft een 24-jarige Haagse vrouw, die woensdag middag bij de bank geld van haar boekje kwam halen, korte tijd een bedrag van bijna 10 miljoen op haar boekje gehad. Bij een controle voorafgaande aan de betaling ontdekte een bankemployé de vergissing. Dit is de mening van dr. J. Menges, die een onderzoek heeft ingesteld naar de euthanasie-actie in nazi-Duitsland. Hij promoveerde vandaag aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift over dit onderwerp. ROME Een joodse organisatie in Rome heeft woensdag een bombrief met een Maleisisch poststempel ontvangen, waarin de explosieven vermengd waren met curare, een dodelijk gif dat door Zuidamerikaanse indianen op de pijlpun ten wordt gesmeerd. Als de bom tot ontploffing was gekomen zou het vergif door de verwondingen het lichaam van het slachtoffer zijn binnengedrongen, waarna onmiddellijk de dood zou zijn gevolgd, aldus de politie. Partijvoorzitter André van der Louw (links) en fractievoorzitter drs. Den Uyl probeerden gisteren de trim- faciliteiten die zijn opgesteld in het Haagse Congresgebouw waar de partij op het ogenblik haar buiten gewoon congres houdt. Bij huiszoekingen in kantoren en bij contactadressen van de „Gups” en de „Gupa” heeft de Westduitse politie talrij ke documenten in beslag genomen. De kantoren werden gesloten. De P.v.d.A.-voorzitter zei dat zijn partij best regeringsverantwoordelijkheid wil dragen, maar niet behandeld wil worden als „wegwerppartiner”. Hij riep de protes tantse kiezers die een andere koers willen op, nu rechtstreeks progressief te kiezen. „Het is van nu af duidelijk dat een stem op A.R.P. of C.H.U. een stem is voor rechts”, aldus Van der Louw. Het congres van de P.v.d.A. bespreekt vandaag het gezamenlijke programma van de drie pro gressieve partyen, alvorens (vanavond) op de uitnodiging van de K.V.P. in te gaan. Het aantal politieke gevangenen in Por tugal en de Portugese Afrikaanse kolo niën is volgens Amnesty-secretaris drs. H. J. Ruitenberg, „mogelijk groter dan in de Sovjet-Unie waar volgens een grove schatting 15.000 tot 50.000 mensen op grond van hun politieke opvattingen ge vangen zijn gezet. In Spanje zijn zeven honderd politieke gevangenen, terwijl dit aantal in Griekenland thans driehonderd tot vierhonderd omvat. In dit opzicht is Portugal dus een „grootmacht”, aldus drs. Ruitenberg. De Portugese ex-advocaat Soares, thans Onder de uitgewezenen is voorzitter El Ras van de „Gups”, de organisatie van Palestijnse studenten die woensdag verbo den werd. De andere verboden organisatie is de „Gupa”, de Unie van Palestijnse Arbeiders. Naar schatting 1800 van de rond 60.000 Arabieren in de Bondsrepu bliek waren lid van een van deze twee organisaties. docent in moderne Portugese geschiedenig aan de Parijse Sorbonne vertelde gisteren in Den Haag dat het merendeel van de gevangenen zit opgesloten zonder daartoe te zijn veroordeeld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren geen speciale reden voor deze ongewone maat regel opgegeven. Het wilde evenwel geen bevestiging geven van berichten, dat El Fatal de toegang tot de VS wordt ont zegd, omdat hij deel uitmaakt van een Palestijnse ondergrondse organisatie. In de schriftelijke motivering van de maatregel beroepen de Amerikaanse auto riteiten zich alleen maar op een algemene bepaling, op grond waarvan buitenlanders het binnengaan in de Verenigde Staten geweigerd kan worden, wanneer te ver wachten is, dat zij aan anti-Amerikaanse activiteit zullen deelnemen. Anderhalf jaar later, eind augustus 1941, stopte de euthanasie-actie abrupt, voornamelijk als gevolg van protesten uit Duitsland. In één geval werd zelfs een vernietigingsinstallatie (Grafeneck) geslo ten. Dit was het directe gevolg van Hit lers beslissing het euthanasieprogramma in het diepste geheim uit te voeren. Het doden van duizenden mensen, midden in een modern land, met alle communicatie middelen, kon eenvoudig niet ongemerkt voorbijgaan. Dr. Menges meent dat wan neer Hitler besloten had een wet uit te vaardigen, er veel verzet in de kiem zou zijn gesmoord. Het verzet ontstond juist vanwege het obscure karakter van de onderneming. Uit reeds in vroeger jaren gehouden enquêtes was bekend dat velen ’n zachte dood voor ernstig gehandicapten niet afwezen. In een gezamenlijk communiqué werd gezegd dat de bijzonderheden van de overeenkomst, die bereikt werd door de Oegandese minister van Buitenlandse Za ken Wanume Kibedi en zijn Tanzaniaanse ambtgenoot John Malecela, later bekend gemaakt zullen worden. De Somalische president Mohamed Siad Barre, die de tweedaagse besprekingen tussen beide ministers had georganiseerd, zei dat het conflict een gevolg was van een „koloniale samenzwering” die ten doel had de Afrikaanse eenheid te verzwakken. Hij waarschuwde dat in de komende ja- re meer van dergelijke „intrigues” te verwachten waren. President Armin heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, in een telegram meegedeeld dat de Aziaten die uit Oeganda worden gewezen toestemming zullen krijgen hun bezittingen met zich mee te nemen, maar Amin maakte geen melding van een verlenging van de uitwijzingster- mijn. Evenmin beloofde Amin om de Aziaten die zich nog in Oeganda bevinden, niet te interneren, aldus een VN-woord- voerder. Veel Arabieren, die uitwijzingsbevelen vrezen, zijn kennelijk tijdig ondergedoken. Het is niet duidelijk hoeveel Arabieren de Bondsrepubliek moeten verlaten. Het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken verwijst voor de aantallen naar de autoriteiten van de deelstaten, maar die weigeren in sommige gevallen gegevens te verstrekken. „De T 4-organisatie Is symbool gewor den”, aldus dr. Menges voor het massaal vernietigen van mensen. „Het begon in Brandenburg, en in Grafeneck, het eindig de in Auschwitz.” Dr. Menges meent dat de reacties op de vernietiging van de geesteszieken gezien de totalitaire staatsvorm in het Derde Rijk, zeker fel zijn te noemen. Vooral uit kerkelijke kring kwam een fel protest met als climax de preek van bisschop Von Galen op 3 augustus 1941. De artsen saboteerden de actie T 4 regelmatig. „Een confessionele inrichting als Bethel wist daardoor voor een belangrijk deel haar patiënten te behouden”, aldus dr. Menges. „U bent rijk”, zei hij tegen de nietsver moedende vrouw. De fout, die nu tijdig hersteld kon worden, ontstond doordat bij de machinale verwerking van de gegeven» uit het boekje enkele getallen in de ver keerde kolommen waren beland en het „vorige te goed” abusievelijk op 0,00 wa» gesteld. nooit in toegestemd een euthanasiewet uit te vaardigen. Dr. Menges meent dat hij bevreesd was voor negatieve buitenlandse reacties. Het proefschrift houdt een waarschu wing in tegen het wettelijk regelen van euthanasie. Voor het toepassen van actie ve euthanasie acht dr. Menges het een absolute voorwaarde dat de arts handelt in overleg met patiënt of familie. „De gebeurtenissen in Duitsland hebben aangetoond dat door de alles dekkende toestemming van Hitler de gewetensfunc- tie van de arts in veel gevallen werd uitgeschakeld. Vele duizenden zijn daar mee het slachtoffer van moord gewor den”, aldus dr. Menges. In 1939 hadden in Duitsland de eerste besprekingen plaats die moesten leiden tot het latere euthanasieprogramma. Bij deze gelegenheid werd de aanwezigen beloofd dat later nooit een strafvervolging tegen hen zou worden ingezet. De mantelorgani satie die de actie zou uitvoeren, noemde men T 4. reageerde het K.V.P.-partijbestuur op de verklaring van het overlegorgaan van P.v.d.A., D’66 en P.P.R., waarin de K.V.P. gevraagd werd om nadere opheldering over haar opstelling. De uitnodiging be vatte het voorstel op maandag 16 oktober in het Tweede-Kamergebouw met elkaar te praten „over een onderzoek naar de mogelijkheden om te komen tot een ak koord over hoofdpunten”. De uitnodiging was zodanig geformuleerd, dat de progres sieve partijtoppen aanwezig op het congres niet onmiddellijk konden con cluderen dat het zinloos zou zijn erop in te gaan. „Het ligt er niet zo best bij”, was het enige dat Van Mierlo kwijt wilde. Eerder op de avond had P.v.d.A.-voor zitter André van der Louw samenwerking met A.R.P. en C.H.U. volledig uitgesloten. Hij vond dat in beide partijen het conser vatisme de overhand heeft gekregen en dat men niet op de voorwaarden van de progressieve combinatie was ingegaan. Van der Louw hield echter de deur naar de K.V.P. nog op een kier. Hij constateer de dat de K.V.P. weliswaar „zwanger lijkt van de progressieve gedachte”, maar dat het nog allerminst duidelijk is of het haar ook ernst is met die progressieve gedach te. Niemand gelooft in de progressieve wil van partijen die nu nog doorgaan met het steunen van anti-sociale maatregelen, zei hij onder applaus. Van der Louw zei ervan overtuigd te zijn dat een meerderheid van de bevol king genoeg heeft van regeringen als die van De Jong en Biesheuvel. „Er is”, zo constateerde hij, „nu alle kans voor een brede beweging van onmiskenbare linkse signatuur. Wij geloven dat een zwijgende meerderheid met ons linksaf wil slaan. Op weg naar een maatschappij met meer zeggenschap, met een eerlijker inkomens verdeling, met een beter en toegankelijker onderwijs. Maar dan zonder schoolgeld- verhoging en 1000-gulden-trucs uit de re- gentenhoed”. Bij een bomont ploffing in het centrum van Belfast is gisteravond een man omgekomen. Elf mensen raakten gewond, van wie vijf ernstig. De bom was verborgen in een auto die voor een café stond. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg f4,95 ƒ8,55 ƒ15,30 Direct al bij het begin van het congres stak het verzet tegen gesprekken met de K.V.P. de kop op. Een poging van de Amsterdammer K. Nagel om de zaak maar gelijk aan de orde te stellen en van de tafel te vegen, werd echter met 5900 tegen 4500 stemmen verworpen. Het con gres volgde hiermee het partijbestuur, dat pas vanavond rustig over de uitnodiging wil praten. Verworpen werd ook een motie van het gewest Groningen om zaterdag nog geen besluit te nemen over het gezamenlijke verkiezingsprogramma, teneinde de afde lingen alsnog gelegenheid te geven zich over de door D’66 en P.P.R. aangebrachte amendementen uit te spreken. Daarmee kreeg het partijbestuur de volmacht het programma in overleg met de besturen van D’66 en P.P.R. in eindfase aan het congres voor te leggen. De definitieve beslissing zal door middel van een gewo gen stemprocedure worden genomen, waarbij een P.v.d.A.-voorstel met drie, een voorstel van D’66 met twee en een P.P.R.-amendement met één wordt ver menigvuldigd. Na het voorlopig beëindigen van euthanasie-actie in Duitsland, werd vrijkomende personeel naar Polen overge bracht om onder supervisie van de SS ingepast te worden in de juist opgerichte vernietigingskampen Belsec, Sobibor en Treblinka. Vrijwel al het T4-personeel kwam daar langzamerhand terecht. De voormalige functie deed er weinig toe. De vertrouwdheid met massa-executies was blijkbaar de grootste aanbeveling tot plaatsing in het kamp. I 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3