Ernstig gewonde nog in levensgevaar Kortsluiting in nieuwe kabel oorzaak van explosie PEN-centrale Velsen in SCHADE BEDRAAGT ONGEVEER ZES TON Gasleiding Hoogovens liep gevaar Structuurwijziging bij Velser Gemeenschap Secties worden werkgroepen y/nke siïibasfct Noordhollandse EDEGO Ds. Pomp beslist volgende week over beroep door kerkeraad J aarver gadering KIC-handbal burgemeesters bijeen op Texel in Roos wijk 5 FAMILIEDRUKWERK 7 VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 4 Oosterwijk-Meerestein (Van een onzer verslaggevers) BUREAU Kort LJmondnieuws Om drie minuten voor twaalf sloot door onbekende oorzaak een eergis teren in bedrijf gestelde elektriciteits kabel tussen de Velsense centrale en de walserijen van Hoogovens kort. De spanning bedroeg op dat moment zoals gezegd honderdvijftig- duizend volt. Door de gevolgde ont ploffing die ver in de omgeving te horen was, stortten verscheidene mu ren in. Rondvliegend puin trof een schakelgedeelte dat volledig werd vernield. Hierdoor ontstond opnieuw kortsluiting in een zogenoemde 150 KV-schakelrail waardoor de Centrale Velsen uitviel. Bijna geheel Noord- Holland met uitzondering van Am sterdam (eigen Hemwegcentrale) en het Gooi kwam zonder stroom te zit ten. Hoewel de centrale Diemen in werking bleef en onmiddellijk toe leveringen tot stand kwamen via het landelijk koppelnet duurde het tot twee uur ’s middags voor de stroom voorziening geheel onder controle was. VAN RIXEL zo’n drukker! de rappe reisregelaars Barteljorisstraat 6 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Door de ontploffing gistermorgen in de PEN-cen trale Velsen is een 22-jarige Beverwijkse employé van het provinciaal elec- triciteitsbedrijf levensgevaarlijk gewond geraakt. De man was met enkele collega’s in schafttijd aan het voetballen vlak bij het zogenoemde 150 KV- station (150.000 volt) toen in het gebouw door kortsluiting een transforma tor ontplofte. Er ontstond een tientallen meters lange steekvlam die dwars door een stalen buitendeur sloeg en de man raakte. Deze werd tegen een muur geslingerd en bleef met zeer ernstige brandwonden over zijn gehele lichaam op de grond liggen. Het slachtoffer werd met spoed opgenomen in het brandwondencentrum van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Zijn twee collega’s raakten licht gewond en konden na behandeling naar huis worden gebracht. BRANDENBURG” (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD In „Krij ger 7”, het onderkomen van de hand- balafdeling KIC van de gelijknamige sportvereniging op het sportpark Rooswijk, hebben de handballers (sters) woensdagavond hun algemene jaarlijkse ledenvergadering gehou den, waarvoor maar een matige be langstelling bestond. VELSEN De stichting „De Vel ser Gemeenschap” heeft voor de leden van het algemeen bestuur een vergadering uitgeschreven, welke woensdagavond 18 oktober zal wor den gehouden in het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsoen. Een der belangrijkste punten van de te behandelen agenda bestaat uit het voorstel tot een wijziging van sta tuten en reglement, waarin met het eerste artikel wordt beoogd de naam te veranderen in „Kulturele Stich ting De Velser Gemeenschap”. Zentrasport Garantie vooreen geslaagde vakantie. I F F Halfweg, Muren werden ontzet. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Ff Umuiden Levering Kruisstraat 25-27-29 - Haarlem - Tel. Ö23 - 320819* De ravage wordt in ogenschouw ge nomen door burgemeester W. M. B. Bosman (rechts) en wethouder C. Ockeloen van Velsen (midden). Uit leg werd gegeven door drs. J. W. Ver- woerd van het PEN Bloemendaal. Ds. Pomp Is ook betrokken bij de Sep- tuagintgroep van kritische predikanten en priesters. Dit bleef over van een spoel uit de ontplofte transformator. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK OOSTERDU1NWEG 29 IJMUIDEN - TEL. 147 68 De resten van de 150 KV-schakelaar, die door het rondvliegend puin werd vernield. bevordering en het vormings- en ontwik kelingswerk, voor zover niet behorend tot het onderwijs in de zin van de onderwijs- wetgeving. Tenslotte zal men zich op deze vergade ring beraden in hoeverre de 4 mei-her- denking in haar huidige vorm kan blijven gehandhaafd. De dag wordt vanavond besloten met een koud buffet. Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken Ook naar eigen ontwerp Onmiddellijk achter het kleine open staande deurtje in dit verdeelstation vond de ontploffing plaats. De steek vlam sloeg uit een andere (op de foto niet zichtbare) deur naar buiten, maar had evengoed door deze toe gang kunnen slaan, recht op de lei ding met hoogovengassen af. JZENTRASPORT International (Van een onzer verslaggevers) Tuinders. De Heemskerkse amateur- tuindersvereniging „Tot ieders genoegen” organiseert vrijdag 13 oktober in zaal Dam een gezellige avond waarbij de op de tentoonstelling behaalde prijzen aan de winnaars zullen worden uitgereikt. Aan vang; 19.30 uur. Bovendien wordt voorgesteld het alge meen bestuur als volgt samen te stellen: drie leden, respectievelijk aan te wijzen door de Muziekschool Velsen, de jeugd- en jongerenraad (i.o.) en de stichting „Fe- lison”; twee leden, aan te wijzen door de gemeenteraad van Velsen en verder per sonen uit culturele groeperingen en van wie op grond van persoonlijke kwaliteiten een belangrijke bijdrage tot het werk van de stichting kan worden verwacht. De stroomstoring had in geheel Noord- Holland grote gevolgen. Bedrijven kwa men stil te liggen, verkeerslichten vielen uit, liften in gebouwen bleven hangen. In Schalkwijk en IJmuiden moesten verschil lende mensen uit liftkooien worden be vrijd. Ziekenhuizen schakelden over op noodaggregaten. De politie regelde het verker op kruisingen en bij spoorweg overgangen. Hoogovens had inmiddels voor de meest vitale installaties dieselaggrega- ten ingezet. Niettemin bleven grote delen van het bedrijf zonder electriciteit totdat het PEN een 50 KV-net onder spanning wist te krijgen. De schade aan de installaties en aan het gebouw bedraag zes ton. Met het herstel zal zo spoedig mogelijk worden aangevangen. Overigens bevindt zich op zeer korte afstand van het schakelstation een drie meter twintig centimeter dikke leiding waardoor hoogovengassen naar de Centra le Velsen worden gevoerd. Gezien de zeer grote kracht van de ontploffing in de buitenmuur van het station loopt een scheur van het dak tot aan de grond en de tientallen meters lange steekvlam moet het mogelijk geacht worden dat deze gasleiding getroffen had kunnen worden. Hoewel de druk in de buis gering is, had niettemin in zo'n geval de ramp veel ernstiger gevolgen gehad dan nu het geval is geweest. In de toelichting op het voorstel wordt onder meer vermeld dat het bestaande bureau in de nieuwe structuur een eigen plaats zal krijgen. Men kan dit beschou wen als een overgangsfase, omdat voorlo pig geen middelen beschikbaar zullen ko men om elk orgaan een eigen bureau te verschaffen. Met het gemeentebestuur zal overleg moeten worden gepleegd of het met de gewijzigde structuur accoord kan gaan. Er is voor de dames een afzonderlijk I ontspanningsprogramma opgesteld. Voorzitter R. Laan Jr. van Zaandam en secretaris F. Omta van Wieringerwerf zijn na een driejaarlijkse bestuursperiode sta tutair aan de beurt van aftreden. Als hun opvolgers staan gereed respectievelijk jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland van Amstelveen en J. Ritsema van Bergen. Penningmeester J.H. Kok van Edam is het bestuurslid dat voor de continuïteit aan blijft. Commissaris van de koningin mr. F. J. Kranenburg en <?r gedeputeerden (met uitzondering van G. de Jong en W. Men- sink) wonen het jaarcongres bij, de mees ten vergezeld van dame. Ook de burge meester hebben hun echtgenote meegeno men. Wintersport-speciakst Edego en reisbureau Arke organiseren een wervelende wintershow. De laat ste mode op het gebied van ski- en après-skikleding wordt n gepresenteerd, terwijl een titan u informeert over reizen naar de diverse wintersport centra’s. Inde pauze kunt u kennis nemen van de laatste (technische) ski-ontwikke- lingen. Al met al een interessante informatie voor watersportlief hebbers. Kaarten a f 3,50 (incL koffie complét) zijn verkrijgbaar bij de onderstaande adressen. fVWVWWVWWVVWVVWVWVVV'WVVVWVWVVVVVVVVVVVVVVVVW' ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 Tel. (0 2550) 134 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud j van alle ELEKTRISCHE APPARA TUUR, industrieel en huishoudelijk. Onmiddellijk na de ontploffing kwam een reddingsactie op gang. Het bedrijfs terrein van de electriciteitscentrale werd hermetisch afgesloten, vooral om politie en ongevallendienst ruim baan te geven. Men tastte toen nog in het duister over het aantal slachtoffers. De bedrijfsbrand weer kon een begin van brand met poeder blussen. Olie uit de ontplofte transforma tor had vlam gevat en veroorzaakte grote zwarte wolken die uit het verdeelstation golfden Ds. Pomp (40 jaar) was van 1962 tot 1967 predikant te Zwartemeer, daarna in Beilen. Hij is lid van de Provinciale Jeugdwerk Commissie in Drente, actief in het jeugdwerk in Beilen en werd kort geleden nog beroepen als jeugdpredikant voor de stad Groningen, waarvoor hij bedankte. Ook ligt het in de bedoeling in artikel 2 enkele wijzigingen aan te brengen, zodat bijvoorbeeld de doelstelling „de burgerzin van de bevolking van de gemeente Velsen te versterken”, zal worden vervangen door „het scheppen van een klimaat in de gemeente, waarin het culturele leven zich optimaal kan ontwikkelen”. Hiervoor worden als werkterreinen genoemd de amateuristische kunstbeoefening, de pro fessionele kunstuitingen, de creativiteits- Uit onze omgeving zijn aanwezig de burgemeesters van Aalsmeer, Beverwijk, Bennebroek, Halfweg, Heemstede en Zandvoort. Voorts ligt het in de bedoeling de bestaande secties en commissies te ver vangen door werkgroepen, waar elke deelnemende vereniging door één lid in zal worden vertegenwoordigd. Ook het treinverkeer ondervond moei lijkheden. Vooral in het vak tussen Alk maar en Woerden, Amersfoort en Haar lem ontstonden vertragingen door niet of nauwelijks functionerende wissels en sei nen. Rond Haarlem met name op de spoorlijn Amsterdam en Alkmaar liepen de vertragingen op tot vijftien minuten. De luchthaven Schiphol ondervond even eens moeilijkheden. Teneinde de stroomvoorziening op gang te krijgen heeft men in Velsen „ÓP DE GOK” - zo verklaarde later de directeur van de centrale ir. A. Mulder - reserve- schakelapparatuur onder spanning gezet. Dit gebeurde terwijl men in het gebouw door de rookontwikkeling nog geen hand voor ogen kon zien en men niet kon bepalen of andere transformators en schakelaars getroffen waren. Kortsluitin gen en ontploffingen bleven echter uit. Wat precies de oorzaak van de kortslui ting in de nieuwe electriciteitskabel is geweest zal onderzocht worden door een speciale commissie. Sabotage acht men uitgesloten. Vooral omdat de toegang tot het verdeelstation voor onbevoegden on mogelijk is. De deuren hebben speciale sloten, waarvan de sleutels volgens een bepaald veiligheidssysteem worden afge geven. Gedacht wordt namelijk aan een ge meentelijk servicebureau, waar elk orgaan dat in de stichting samenlevingsopbouw werkzaam is, gebruik van kan maken. Door een duideltfk gezicht naar buiten als gemeentelijk bureau meent men competentieproblemen te kunnen vermij den. Ook is het mogelijk de dienstverle nende kosten per organisatie of instelling te berekenen, zodat een zuiverder beeld met betrekking tot de subsidie kan wor den verkregen. HAARLEM. Vandaag houden de Noordhollandse burgemeesters hun jaar vergadering in Badhotel Juliana in De Koog op Texel. Gastspreker is prof. dr. H. M. Jolles, directeur van het Sociologisch Instituut van de universiteit van Amster dam, met als onderwerp „Inspraak en opvattingen over democratie”. Bij zijn inleiding herinnerde de heer C. Brink, voorzitter, aan de bestuurlijke pro blemen die zich in het afgelopen seizoen hebben voorgedaan en waarbij meer spe ciaal het voorzitterschap lastig te verwe zenlijken viel, doch tenslotte een oplossing vond. In het verslag van het wedstrijdsecreta- riaat van de heer C. Bruin werd nog eens teruggegrepen op het kampioenschap van de herensenioren I en de promotie van de dames- en herenteams I. Bij de jeugd viel de opmerkelijke prestatie van heren juni oren I te noemen met het behaalde zaal- kampioenschap eerste klasse. Echter was er ook een minder gunstige noot doordat het in vrijwel alle gevallen ontbreekt aan leiders en voldoende ver- voersgelegenheid voor de spelers(sters) wat meer dan eens tot moeilijkheden heeft geleid. Gehoopt werd dat hierin een grote verbetering komt. Het financiële rapport van de heer B. van Rixel gaf geen enkel probleem. De heer Brink dankte zijn medebe stuursleden voor het vele werk ten behoe ve van KIC-handbal verricht. De be stuursverkiezing gaf evenzeer geen moei lijkheden; aftredende heren C. Bruin en B. van Rixel werden herkozen. Vervolgens kregen de commissies hun samenstellingen. Aan het slot van de vergadering was voor voorzitter C. Brink nog een stuk bestuursbeleid te beluisteren, waarin een positief toekomstbeeld werd geschetst, of schoon ongetwijfeld nog wel problemen en fouten de plannen zullen doorkruisen. BEVERWIJK. Volgende week zal ds. R. Pomp te Beilen (Drente) beslissen of hij het op 20 september uitgebrachte be roep door de kerkeraad van de Hervorm de Gemeente Oosterwjjk-Meerestein c.a. aanvaardt. Woensdagavond maakte ds Pomp kennis met de leden van de ge meente tijdens een bijeenkomst in de Vredevorstkerk. v- V WK-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5