EXPOSITIE KURHAUS EN GRAND HOTEL MET GROND GELIJK TENZIJ EEN WONDER GEBEURT HAPPY NEWS /wwae 1 f. Scheveningen ziet toekomst allesbehalve optimistisch tegemoet Het drama van Zondagavond een badplaats sterrenregen Vals bomalarm BLOUSES - ROKJES SPENCERS - TRUITJES PANTALONS CONCERTGEBOUW 5 NOG ENKELE WEKEN - EN DAN... i i S MEUBELFABRIEK g OISTERWIJK toonzaal Leidsekade 102 Amsterdam (naast Lido, dus vlakbij Leidseplein). Vriie toegang I 2 VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 9 Oisterwijkse dekenkisten (Van onze medewerker in Den Haag) „LAKS” „REALISTISCH” VOLGEBOEKT GRAND HOTEL TREKGAT A- ■nnuMi Aparte kollektie VOETBALELFTAL REDEN GEVEN k Onze najaarskollektie is binnen, nu volop keuze in flannel - corduroy - gabardine fluweel - brushed denim etc. SCHEVENINGEN. Een stralende oktober-zon staat boven Boulevard en Gevers Deijnootplein. Maar een triester najaar heeft Scheveningen niet eerder beleefd. Kurhaus en Grand Hotel gaan eind deze maand dicht. EMS-paus Zwolsman heeft besloten dat de Dag des Oordeels is gekomen: de ziel van Neerlands badplaats nummer één wordt definitief dichtgespij kerd. Het is dan nog slechts wachten op de slopers. De plaatsing van het Kurhausgebouw op een voorlopige monumenten lijst kan daar niets aan veranderen. Niemand twijfelt meer: de reddende miljoenen zullen niet beschikbaar komen, het vonnis is geveld, een tijdperk afgesloten. De nostalgie is groot. GROTE KINDER VOORSTELLING MET ENORME KADO’S ADVERTENTIE d in/ D en 1946 weersomstandigheden is ADVERTENTIE ZONDAG 8 OK TOBER NU p' om. en het toegangs- weekblad Donald Duck/ Ned. J Jeugd- Centrale Zijlstraat 59 Telefoon 023 - 31 77 04 rl >g ;re „Niemand staat er bij stil wat de slui ting van de hotels voor Scheveningen een jaar lang de zaak dicht ëMl w»*.® iti geen vakantie gehad. Ik stond op het punt met een vliegtuig te vertrekken, toen men mij zei dat ik in verband met de dingen die komen zouden beter kon blijven. Dat heb ik gedaan.” Het is er niet van gekomen. Wat op de plaatsen van Kurhaus en Grand Hotel zal verrijzen, is nog onbekend. Maar men ziet de toekomst allesbehalve optimistisch te gemoet. In ieder geval zal Scheveningen nooit meer Scheveningen worden. GRAMMOFOONPLATEN EN MINICASSETTES HAARLEM Grote Houtstraat 62,Tel. (023) 327559 Bij slecht weer kun je gratis koffie geven, gouden tegels op de promenade neerleggen, dan komt er geen mens. Maar ja, iedereen zegt wel dat Scheveningen dan troosteloos is, dat er niets te beleven is, maar dan zeg ik altijd dat toen ik in de beroemde badplaats Copacabana was, het er net zo triest uitzag als het regen de.” Wanneer het hogedrukgebied met hel der weer zich ook zondagavond nog hand haaft, dan maakt ons land een redelijke kans in de vroege avonduren tussen 6 en 8 uur een sterrenregen waar te nemen. In 1900 ontdekte Giacobini een komeet, die door Zinner in 1913 wederom werd waar genomen. ben brieven geschreven. Een Amerikaanse familie weet niet goed hoe zij volgend jaar haar vakantie moet doorbrengen nu Kurhaus zijn poorten sluit. Een Rotter dams gezin kwam met tranen in de ogen de heer Hesse voor het laatst een hand drukken. Ook in het Grand Hotel is de sfeer allesbehalve vrolijk. De receptionist zegt somber dat het personeel een zwijgplicht is opgelegd. De heer F. Coppens, ober, weet kennelijk van niets en verklaart vrijuit dat hij van de sluitingsberichten niet geschrokken is. „Al gingen er geruchten dat moest. Wat doe je eraan? De gangen vullen zich druk i mermeisjes, koks en kinderverzorgsters. plotseling met pratende en gebarende kelners, ka- Directeur C. Ruyter heeft hen voor de tweede maal toegesproken over de dingen, die hen te wachten staan. Als wij naar hem vragen, steekt de 48- jarige heer Ruyter aanvankelijk zijn hoofd kwaad om de hoek van de resitau- rantdeur en zegt geen enkel commentaar op het einde van zijn hotel te hebben. „Aan de vernietigende kritiek van de pers is het te wijten dat Scheveningen kapot is,” verklaart hij zonder omwegen, „Op het laatst was zelfs de kleur van de zee niet naar de heren hun zin. Denkt u dat er dan nog mensen komen?” Later wil hij toch wel praten, hoewel hij bij zijn standpunt blijft dat Scheveningen kapot is geschreven. „Ik zou er wel eens een psycholoog op willen zetten. Wat heeft die mensen gedreven tot die over dreven felle kritiek op deze badplaats? Is het jaloezie op de mensen, die wél deze hotels kunnen betalen? Of is het de befaamde zuinigheid, zo in de trant van: ik wil wel uit, maar dan moet ik voor een dubbeltje op de eerste rang zitten.” De heer Ruyter legt er de nadruk op, dat wij met z’n allen een grote verant woordelijkheid dragen voor het verdwij nen van het oude Scheveningen. „Neder land moet veel meer voor zijn toeristische belangen opkomen We zitten maar te praten over dat lelijke weer, maar er zijn zoveel andere mogelijkheden. Maar je moet de mensen natuurlijk wel een réden geven om te komen. Het is al vaker gezegd: Den Haag zou een gouden toeris tische toekomst tegemoet kunnen gaan. Maar Hagenaars zijn niet chauvinistisch, die zien dat niet. En daarom gebeurt er niets.” tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur. donderdag van 9-21.30 uur. „Of ik het érg vind, meneer,” roept de 72 jaar oude garderobe-hoedster van het Kurhaushotel, mevrouw Baatens, gekweld uit, „het is verschrikkelijk, ontzettend, on beschrijflijk! Ik heb de beste jaren van mijn leven aan dit huis gegeven! Van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. En nou zeggen ze dat het afgebroken wordt. Ik kan er niet bij. Ik ben er kapot van. „We hebben het eigenlijk allemaal wel zien aankomen,” zegt 68-jarige huisknecht Maatman, al meer dan 20 jaar in dienst van het hotel. „Het is net als met kleren: als je ze niet op tijd vernieuwt, komen er scheuren in. Kijk maar naar de verveloze buitenkant. Er is te lang mee gewacht. En nu wil niemand het meer hebben. Het is schandelijk dat het gemeentebestuur niet in deze zaak is gesprongen. „Het doek is gevallen,” zegt de heer Hesse, „dat is ontzettend tragisch. We hebben de Engelse, Duitse en Nederlandse markt afgezocht, maar er zijn geen ko pers. De enige manier om Scheveningen te redden is op de plaats van dit hotel bijvoorbeeld een casino neer te zetten met woonflats. Een kantoorgebouw zou abso luut het einde van de badplaats beteke nen.” Pieirexploitant Jacques Speijer betreurt het dat de gemeente Den Haag de ver liesposten van de beide hotels niet wil dekken. „De gemeente werkt toch uitslui tend met verliesgevende objecten. Ze gaan wel een Congresgebouw midden in de stad zetten. Ieder jaar moet daar 8 of 9 miljoen bij. Het nieuwe schaatscentrum De Uithof, waar begin volgend jaar de eerste profschaatswedstrijden gehouden worden, is nog niet eens klaar en zal ook een forse verliespost gaan betekenen. Het Kurhaus zal natuurlijk opgeknapt moeten worden, maar het mag toch niet verdwijnen? Ik weet zeker dat Zwolsman het Kurhaus aanhoudt, wanneer het ver lies morgen gedekt wordt. Iedere voorbe reiding die je nu treft, is eigenlijk al veel te laat voor het seizoen 1973.” UTRECHT. —Het Transistorium van de Utrechtse universiteit is gistermiddag ontruimd geweest, nadat een anoniem» melding was binnengekomen dat om half vier een bom zou ontploffen. Er verbleven honderden mensen in het gebouw. Na onderzoek bleek dat het alarm vals was. Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, tv-kasten, hoek kasten, broodkasten,stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse kade 102, Amsterdam. Maar hier reageren ze alleen maar laks. De gemeente past wél acht miljoen gulden per jaar bij om de verliezen van het Congresgebouw dat zwembad te dekken. Hadden ze maar een paar miljoen In het Kurhaus gestoken. Het is toch eeuwig zonde dat dit weggaat. Meneer, wat hier niet allemaal gebeurde. Wat voor beroemdheden hier niet over de vloer kwamen. De mensen kwamen naar grote betekent. In de gehele wereld kent men het silhouet van het Kurhaus. Scheve ningen zonder Kurhaus is geen Schevenin gen. Wanneer de hotels tegen de grond gaan, krijgen we twee lege plekken, een trekgat, waar de wind het hele Gevers Deijnootplein wegblaast.” De heer Speijer vindt dat de gemeente Den Haag het belang van de badplaats onderschat heeft. „Ze dachten: het gaat vanzelf. Ze verga ten echter dat wij tegen Spanje moeten opboksen.” Het zomerseizoen 1973 hoeft volgens de heer Speijer door het sluiten van de beide hotels niet rampzalig te gaan worden. „Ach,” die twee puinhopen die de mensen dan misschien aantreffen is natuurliijk een enorm gezichtsverlies voor de bad plaats, maar met zonnig weer komen ze toch wel. Bij mooi weer kan je boom stammen als hindernissen over de prome nade leggen, de mensen klauteren er toch overheen om zo snel mogelijk de zee te bereiken. Het is in deze tijd ongelooflijk moeilijk een horeca-bedrijf in stand te houden. „Het is een godswonder,” zegt de heer Ruyter, „dat er nog zoveel van deze bedrijven besaaan. Het heeft te maken met het plezier, dat je als goed horeca- man in je vak moet hebben. Ik heb vrijwel nooit een vrije dag. Ik heb nog concerten, niet ’s avonds, maar ’s middags al. Dan gingen ze uitgebreid theedrinken op het terras. Dan werd er gedineerd en dan werd er naar een goed concert geluis terd. Dat was de tijd van de upper-ten. Een gouden tijd hoorl” „Er blijft niets van Scheveningen over,” zegt mevrouw E. Wentholt-Bouvy, die al negen jaar, op de weekends na, in het Kurhaus-Hotel logeert. „Ik heb altijd ge dacht dat het een stunt van de heer Zwolsman was, wanneer hij over sluiting sprak. Toen ik hoorde dat het dan toch realiteit werd, dacht ik „C’est fini.” Er is nu in heel Scheveningen geen hotel aan zee meer. De 62-jarige heer L. Hesse, vier en een half jaar directeur van het Kurhaus- Hotel, zegt zich nu definitief bij de feiten te hebben neergelegd. „Dat wonder waar we allemaal nog op gehoopt hadden, ge beurt niet. Laten we vooral realistisch zijn: het hotel was niet meer draaiende te houden. De personeelskosten werden veel te hoog, een deel van het hotel voldeed niet meer aan de moderne eisen. Een derde van de kamers heeft geen badka mer. Dat kan tegenwoordig niet meer. Ik had een zwembad willen laten aanleggen, een nieuwe vleugel, we moesten faciliteiten scheppen voor kinderen. Maar dat alles zou 6 miljoen gulden hebben gekost. En dat kon niet. Het rendement is te gering.” Hij vervolgt: „We zijn er tot het laatste moment van overtuigd geweest dat het Kurhaus te redden was. Er kómt een oplossing, heb ik steeds tegen het perso neel gezegd, of de zaak zal gesubsidieerd worden, of er komt op tijd een koper. Het is beide niet gebeurd. En we gaan dus sluiten.” Het Grand Hotel is nu al volgeboekt voor het komende voorjaar (bollensei zoen). dat is voor dit hotel altijd het geval geweest: goed rendabele zomerseizoenen, maar slechte wintermaanden. De heer Ruyter: „Die zes maanden breken je de nek.. Daarom is subsidiëren door de ge meente, als ze daar al aan zou denken, ook niet voldoende. Men moet gewoon naar een andere aanpak. Zo heb ik altijd gepleit voor een overdekt zwembad, con gresaccommodatie, indoor-sportmogelijk- heden.” Bovendien bevindt de hotellerie zich in een overgangstijd. Men heeft meer behoef te aan Amerikaanse en Scandinavische zakelijkheid. Neem hotel De Wittebrug. Het was toch ondenkbaar dat een paar jaar geleden een voetbalelftal werd opgeno men. Nu zat vorige week Independiente er.” Het bericht over de sluiting is ook voor hem „als een donderslag bij heldere he mel” gekomen. „Ik ben er niet bitter over, ik heb net tegen mijn personeel gezegd: maak de laatste maand vol met dezelfde attentie. Het is in uw eigen belang en het maakt uw onderhandelingspositie sterker. Ga niet bij de pakken neerzitten, binnen afzienbare tijd komt u weer goed te recht.” „Voor mijzelf ziet het er wat verve lender uit. Ik ben 10 jaar directeur van het Grand Hotel geweest. Ik woon hier. En wat moet ik doen als de zaak wordt gesloopt? Ik heb er geen idee van. Maar ik heb mijn lol aan de afgelopen jaren beleefd. Wat overblijft in Scheveningen is wat ordinair dagtoerisme. Het wordt min der dan een verpauperd Katwijk. Ik zeg altijd: met elk jaar dat het Grand Hotel dicht is, gaan er 10 jaar ontwikkeling van Scheveningen verloren. Het is niet meer in te halen.” De heer Hesse is er overigens zeker van dat voor het merendeel van zijn personeel elders werk kan worden gevonden. Aan het voeren van actie tegen de sluiting denkt hij niet. „Daar bereik je niets mee.” Ook h uisknecht Maatman is een tegen stander van actie. „We hebben hier een hele keurige brigade. Nee, u hoeft van ons geen Enka-bezetting te verwachten. Dat heeft in dit geval geen enkele zin.” Het nieuws over de sluiting van het hotel is ver over de grenzen van ons land doorgedrongen. Verontruste burgers, die een deel van het jaar hun intrek in het Kurhaus namen en met graagte van de ouderwetse service gebruik maakten, heb- SCHEVENINGEN. Nog enkele weken en dan kan het gastenboek van het Kurhaus-hotel voorgoed worden dichtgeklapt. Prins Hendrik, koningin Wilhelmina, Truman, Eisenhower, Louis Davids, Lou Bandy, Louis Arm strong, Churchill, het zijn maar enkele van de vele legendarische en histori sche namen die in het hotelregister voorkomen. Bij het doorbladeren van het gastenboek ontmoet men verder Strawinsky, Von Karajan, Mariene Dietrich, Rolling Stones en onze eigen Wim Kan en Paul van Vliet. Het Kurhaus werd in 1884-1885 ge bouwd en herbouwd na een brand in 1887. Het Grand Hotel verrees rond de eeuwwisseling. Na de oorlog werd het zwaar beschadigde hotel met Ameri kaanse Marshallhulp gedeeltelijk her bouwd. Beide hotels kwamen rond 1964 in EMS-bezit. Het was volgens de heer R. Zwols man, president-directeur van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, niet meer mogelijk om de steeds groter wordende exploitatieverliezen van bei de hotels op te vangen. De onderhan- delingen tussen de EMS en de gemeen te Den Haag liepen steeds op niets uit. Den Haag onderhandelde met een consortium van grote bouwers en ban ken om het hele Scheveningse EMS- bezit over te laten nemen. De gesprek ken tussen de gemeente en het con sortium alsmede tussen de gemeente en de EMS, werden echter afgekapt. Zwolsman vindt nog steeds dat de sluiting niet nodig geweest zou zijn. Hij vindt dat Scheveningen de dupe is geworden van de besluiteloosheid van de gemeente Den Haag. Erfpachtkwes- ties speelden daarbij ook een belangrij ke rol. Doordat de komeet door het sterren beeld de Draak gaat (iets noordnoordoost van het Zenith), wordt deze meteorieten- zwerm in de volksmond sterrenregen genoemd de Draconiden genoemd. In oktober 1933 toen de zwerm twee uur duurde, telde men volgens de sterrengids meer dan 300 vallende sterren per mi nuut. In 1946 was de zwerm minder actief. .De gemeente moet er wat aan doen. In dit hotel zit sfeer, in de moderne hotels niet meer. De gemeente wil wel al die miljoenen verlies die het Congresgebouw lijdt, nemen, maar voor dit gezellige, zeer gesoigneerde Kurhaus-Hotel hebben ze niets over. Natuurlijk zal het een ander opgeknapt moeten worden, maar het algeheel verdwijnen van het Kurhaus betekent het einde voor Scheveningen en ook voor Den Haag.” Een roulette zou volgens mevrouw Wentholt de „push” kunnen geven om veel mensen die nu naar het Belgische Knokke gaan, op te vangen. „Voorts moe ten de plafonds in het hotel verlaagd worden, om brandstof te sparen en de keuken moet verplaatst worden. De af standen die de ober moet afleggen, zijn te groot. Ik moet wel 20 minuten wachten voordat een ober van mijn kamer naar de keuken en weer bij mij terug is.” Centrum HAARLEM Een nieuw jeugdfilm programma, met o.a. gloednieuwe tekenfilms gieren van plezier; een nieuwe „Dik ke” en de „Dunne”; „Robin Hood”, de superman ridder; de knotse kneu zen „Spanky’s” (je komt niet meer b(j van ’t lachen enz. Niemand gaat met lege handen naar huisvoor ieder kind een ontzag gelijk dik „Donald Duck” pretpakket met o.a. een grote voetbalplaat (pos ter) van o.a. Cruyff en Feyenoorders en naar keuze extra kado uit een enorme reeks nieuwe stripalbums, zoals ’t machtige „King-Kong Al bum, Woody Woodpecker, Laurel en Hardy, „De Aristcoats”, Rldderal- bums, Robin Hood, Prairie albums; Bobo-pretboek, enz., enz. 3 VOORSTELLINGEN: aanvang ZONDAGMORGEN om HALF 11 en ZONDAGMIDDAG HALF 2 en om KWART vóór 4 (einde circa half 6). TOEGANGSPRIJS 1,85 zaal en balcon - (alles inbegrepen). Kaartverkoop zaterdagmorgen vanaf 11 uur tot 5 uur middags en zon dagmorgen vanaf 9 uur (tot half 4) in het Concertgebouw. Niet telefonisch In verband met de enorm vele kado’s bij kaartje. Bij gunstige het waarschijnlijk ook zondagavond d» moeite waard tussen 6 en 8 uur een oogje aan de sterrenhemel te wagen op zoek naar de Draconidenregen. ZONDAG De heer Hesse windt er geen doekjes „Dit betekent het einde van een badplaats. Moet u zich voorstellen: je komt het Gevers Deijnootplein oprijden je ziet twee donkere steenklompen staan. Of helemaal niets. Ze kunnen dan beter halverwege de Scheveningse Weg een bordje tegen een boom spijkeren: hier houdt Den Haag op.” „Ik heb het niet geloofd, toen ik het vorige week hoorde. Het is ook voor het personeel een enorme dreun geweest. Maar ze hebben het uitstekend opgevan gen. Afgelopen weekeinde hadden we een groot feest van Siemens. Meer dan 2500 mensen. De kelners hebben gedaan alsof er niets aan de hand was.” „De sluiting van Kurhaus en Grand Hotel wordt veroorzaakt door een samen gaan van factoren. Het sociaal toerisme is ontzettend veranderd. De mensen kunnen voor een paar honderd gulden naar Span je. Men kiest voor zon-zekerheid. De Ne derlandse hotels worden nog slechts voor een kort verbllijf of voor een tweede vakantie gebruikt. Alleen de oude genera tie brengt een langere tijd door in een hotel. Deze gasten hebben wij ook, maar ieder jaar neemt hun aantal met 10 percent af.”

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9