Openluchtrecreatie krijgt 51,5 miljoen Nieuwe vinding Philips gulden minder Alleen antwoord regering kan nog nieuws op leveren I Koninklijk verwend „denkt” voor verkeer NS-Minitrips in eigen land BETERE DOORSTROMING MOGELIJK Algemene politieke financiële beschouwingen: in ’71 tot Bescherming voor huurders Stijging aantal verkeersdoden Cyaankali in Hasselt wordt Timothy Davey Twintig jaar gereden zonder rijbewijs weer gevangen staan gekomen weggehaald Jongens gewond na spelen met vuurwerk gevraagd Amnestie in DDR HET WEER Samen op reis? Neem een MeerMan's Kaart! Illite ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 2 Bij verkoop woningen: voordelig uit met NS M. Mild Beslissing Belgische rechter: 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Terschelling Alle informatie in de brochure „ToerenmetNS” op het station. „Jesus Superstar” verboden in Zuid-Afrika 2 dagen Amsterdam voordelig uit met NS het zuiden van het land Gisterochtend ADVERTENTIE ADVERTENTIE VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG WEERRAPPORTEN Ameland daartussendoor 1 de Zon debat van het nieuwe politieke 'g uur. uur. f35.- f40.- f45.- f50.- Las Palmas Tunis onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 5 4 5 S 4 3 1 2 2 3 6 1 4 3 3 3 2 4 3 4 2 3 uur. uur. 18 20 19 19 19 16 17 19 17 17 Geldig: maandag t/m donderdag vanaf 9 uur schermutselingen voor het oog van de camera, want televisie schijnt Kamerleden te prikkelen en dat zal met het oog op de komende verkiezingen ongetwijfeld nog sterker uitwerken. De algemene beschou wingen worden dan wel niet in hun geheel uitgezonden, maar met samenvat tingen komen de meest spitse interrupties en grappen of vermeende grappen toch wel aan uitzending toe, weten de Parle mentariërs uit ervaring. o o o o o o o o o o In 1950 werden voor het eerst meer dan 1000 doden geteld, in 1902 meer dan 2000 en in 1969 meer dan 3000. Het aantal gewonden in 1971 is ten opzichte van 1970 met zes percent geste gen tot 72.167 Het minder ongunstige beeld over 1971 geldt niet voor alle groepen weggebrui kers. Het aantal doden onder de voetgan gers daalde van 609 in 1970 met 53 tot 556 in 1971, terwijl het aantal omgekomen bestuurders en passagiers van personenau to’s daalde van 1.322 met 32 tot 1.290. Daarentegen steeg het aantal doden on der de bromfietsers van 541 met 61 to 601 en onder de fietsers van 512 met 37 tot 549. In 1971 werd bij 11 percent van de dodelijke ongelukken bij een of meer van de betrokkenen gebruik van alcoholhou dende drank geconstateerd. Deze ongeval len hebben vooral plaats in de nachtelijke uren tijdens de weekeinden. JOHANNESBURG (DPA). De musi cal „Jesus Christ Superstar”, die in West- Europa volle zalen trekt, mag in Zuid- Afrika niet worden opgevoerd. Als reden voor het verbod gaf de censor op dat de musical de religieuze gevoelens of het geloof van bepaalde bevolkingsgroepen zou kunnen kwetsen. v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- v.a.f105.- O ono o o o o o o o (Van onze medewerker in Wageningen) WAGENINGEN. Precies twintig jaar had een 63-jarige Oosterbeekse marktban- delaar auto gereden zonder dat hij een geldig rijbewijs had. In al die jaren was hjj nooit gesnapt. ANKARA (Reuter). - Timothy Davey, de 15-jarige Britse jongen die in Turkije uit het opvoedingsgesticht in Ankara was ver dwenen, is weer gevangen genomen. Hfl werd aan de Syrische grens aangehouden met een Duitser, die zich Rolf Hermann noemde. v.a. f 55.- v.a. f 56.- v.a.f 59.- v.a. f 61.- v.a. f 62.- v.a. f 64.- v.a. f 71.- v.a. f 73.- v.a. f 78.- motregen onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbew. onbewolkt uur. uur. 0 0 2 0 9 0 0 V 0.1 o o o o o o 5 0.6 0 0 0 0.3 0 U 0 0 o o o o lö 22 18 18 22 18 19 16 10 19 14 22 17 19 16 18 23 23 17 21 12 20 21 20 15 16 24 21 23 OEN HAAG. In 1971 is de stijging van het aantal verkeersdoden tot staan gekomen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In dat jaar kwamen namelijk bij verkeersonge lukken In ons land 3167 weggebruikers om het leven. In 1970 waren dat er 3181. Zonnig «n overdag vrij warm. Aantal uren ton: 5 tot 11; minimum tempe ratuur van ongeveer normaal tot 4 graden on der normaal; maximum temperatuur: 0 tot 8 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van tenminste 12 uur: 95 percent; kan» op een geheel droog etmaal 90 percent. Normale temperaturen tot 12 oktober mini mum 10, maximum 15 graden. Na een week van stilte in ’s lands eerste vergaderzaal komen volgende week de leiders van alle fracties aan het woord om hun teleurstelling te uiten over de begroting of zelfs om hun bijval te betui gen. Drie dagen zijn uitgetrokken voor het debat, maar voorzitter Van Thiel heeft na een waarschuwing van dokter Tilanus toegezegd, dat er eventueel een vierde dag zal komen, omdat anders de gezondheid van de Kamerleden geschaad zou worden. Niet alleen de krappe financiële positie van het rijk, maar ook de financiële situatie bij de lagere publiekrechtelijke lichamen noodzaakten tot deze beperkin gen bij het doen van recreatie-investerin- gen. Het accent in het openluchtrecreatiebe- leid zal worden gelegd op een optimaal gebruik van de bestaande recreatiemoge lijkheden. Goede voorlichting en onder richt zijn hierbij onontbeerlijk. Lag bij het eerste Meerjarenplan 1971 tot en met DEN HAAG. - Op twee kruispunten in Delft springt het verkeerslicht voor de stadsbussen eerder op groen dan ge woon lijk. Dit is het werk van een kistje van ongeveer 25 x 10 cm en 5 cm hoog dat onder de bussen is gemohteerd en dat impulsen doorgeeft aan een kabel die in het wegdek is weggewerkt. De installatie, die de naam „Vetag” (vehicle tag-voertuigetiketje) heeft gekregen, is een vinding van de verkeersgroep van Philips. Deskundigen van Philips zeggen dat de proef In Delft met succes ver loopt Ook Leicester in Engeland wordt een proef met „Vetag" ge nomen en men schijnt tevreden te zijn met de resultaten. Het apparaat werd al in Amerika ge demonstreerd en daar was even eens veel belangstelling voor deze bew. bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. half bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. licht bew. Nederlande vinding. Daar werd het idee geopperd om vliegtuigen met „Vetag” uit te rusten. Op een bord in de verkeerstoren zou men dan direct kuhnen aflezen welk vlieg tuig zich op de startbaan bevindt. Dit zou een druk en dikwijls overbelast radioverkeer met de verkeerstoren kunnen voorkomen. De toepassingsmogelijkheden van „Vetag” zjjn vele. Met behulp hier van kunnen politieauto’s, brand weer of ambuiahces het versprin gen van de verkeerslichten op groen beïnvloeden. De auto’s die op tolwegen vrjje doortocht heb ben, zouden hun komst kunnen aankondigen. Tankwagens met ge vaarlijke ladingen mits voor zien van „Vetag” zouden zich verraden als zij toch door een ver boden tunnel zouden rijden. Grote Na de officiële opening van de Natio nale V erkeersacademie in Tilburg bracht prins Bernhard gisteren een kort bezoek aan het safaripark „De Beekse Bergen”. Het olifantje Laila kreeg uit handen van de hoge bezoe ker iets lekkers. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casa Blanca half bew. zw. bew. half bew. Naar de mening van de vragensteller moeten de gemeenten meer bevoegdheden krijgen voor de woningdistributie. Voorts dient de bewindsman zijn plannen om in vele gemeenten de woonruimtewet 1947 buiten werking te stellen opnieuw te over wegen. In de toelichting op zijn vragen heeft het Kamerlid gewezen op een krantebe- richt over de angst en paniek onder 200 gezinnen in de Rotterdamse wijk Chariots. Daar heeft een ontwikkeling»- en exploi- tatlemaatschappij de bewoners voor de keus gesteld hun huis te kopen of over twee tot drie jaar te verlaten. uur. 12.41 uur. Twente VUssingen Zd. Limburg geh. licht Maximum- an mlnimum- tamparaturan binnen- an buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder half bew. Luchth. R’dam onbew. onbewolkt licht bew. onbew. ono no o so o o windstu zw zzo zo nw nno ono o v.a. f 45.- Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.-' Den Uyl en Van Mierlo, die vorig jaar nog het rapport van de Club van Rome als uitgangspunt van hun betoog namen, zullen zich nu meer politiek laten inspire ren. Met verve zullen zij stellig betogen, dat een nieuwe regering ook een nieuwe begroting moet leveren, dat de aparte begrotingshoofdstukken dus niet allemaal uitvoerig behandeld hoeven te worden, dat de regering het afsluiten van het sociaal contract onmogelijk heeft ge maakt, etc. Protest tegen prostitutie. Het actiecomité Het Oude Westen in Rotterdam wil dat B. en W. maatregelen nemen tegen de toenemende prostitutie op en rond de Nieuwe Binnenweg. In een brief spreekt het actiecomité van „verdere degeneratie” van d~ wijk. Het heeft B. en W. laten weten, dat het zelf met de buurtbewoners actie gaat ondernemen als het gemeentebestuur niet snel met maatregelen komt. Geen toeristenbelasting. Burgemeester en wethouders van Rotterdam voelen wei nig voor de invoering van een toeris tenbelasting in de Maasstad. Dat schrijft het college in een nota aan de gemeenteraad. onwettige opslag van gevaarlijk chemisch afval. Het Antwerpse bestuurscollege heeft verder besloten alle daarvoor in aanmer king komende bedrijven op het grondge bied van de stad, formeel te vragen zo snel mogelijk een opgave te doen van de wijze van afvoer en vernietiging van hun afvalstoffen. De bedrijven zullen ook moeten opgeven waar de afvalstoffen uit bestaan, hoeveel afvalstoffen geprodu ceerd worden, hoe ze vervoerd worden en wat, bij vervoer, hun eindbestemming is. De Duitser zei dat hij de jongen op de weg van Adana naar de grens had opge pikt en in zijn auto had meegenomen. Davey was tot zes jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens handel in verdovende middelen. Gisterochtend ontbrak hij op het appel. De amnestie geldt voor personen die voor 7 oktober van dit jaar tot straffen met of zonder vrijheidsberoving zijn ver oordeeld. Veroordelingen wegens moord, zedenmisdrijven, geweldsmisdrijven en misdrijven tegen de mensheid onder het Nazi-regiem zijn van de maatregel uitge sloten. Fel zullen de progressieve broeders en hun linkse partners PSP en CPN ook uitvaren tegen de collegegeldverhoging van ex-minister De Brauw, tegen de schoolgeldverhoging van Van Veen, tegen het uitstel van de extra dagen verplichte vorming voor werkende jongeren, tegen de verhoging van de BTW, tegen de besparing op het welzijnsbeleid, tegen de besparingen op de sport en verder alles waar een oppositie tegen kan zijn om er eer mee in te leggen. Slechts de communist Bakker en vroegere middenstander De Jong zullen zich nog enigszins kunnen onderscheiden in deze groep. Bakker door zijn kleurig woordgebruik en De Jong door zijn laat ste felle pogingen om door middel van interpellaties en stemverheffingen stem mend Nederland nog op de valreep uit te leggen dat hij de middenstand en de middengroepen vertegenwoordigt en dat hij niet verward moet worden met de NMP’er Te Pas. (Van onze parlementaire medewerker H. van Mierlo) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft volgende week slechts één agendapunt af te handelen: de algemene politieke en financiële beschouwingen over de rjjksbegro- ting voor het jaar 1973. Dit ene agendapunt levert jaarlijks weer een monsterdebat op. En de toevoeging „monster” by dit debat slaat in dit geval niet alleen op de omvang van het debat, maar ook op de sfeer van dit jaarlijkse politieke hanengevecht. Voordelig samen een dag door Nederland reizen, ongeacht de bedreven zouden hun auto’s met „Vetag” kunnen uitrusten en op bepaalde punten kunnen controle ren. Ais elke auto verplicht zo’n elektronisch kastje mee zou voeren, zou het zodanig kunnen worden afgesteld, dat het de politie waar schuwt wanneer er files en ket ting botsingen dreigen te ontstaan. Het apparaat onder de auto wordt „ondervraagd” door de kabel in de weg. Deze geeft dan de informatie waarop het is gecodeerd. Via de kabel komt deze informatie dan terecht in een langs de weg staand kastje, die de informatie verder doorgeeft naar een computer. Ais een automobilist bijv, te hard rijdt over een ..kabel” van de poli tie, djin kan die op de computer aflezen welke auto in overtreding Is geweest. IJet ge-ja en ge-neen over al dan niet samenwerking tussen christelijken en pro- gressieven zal in de Kamer zijn vervolg krijgen. Opnieuw zullen de progressieven een aanval richten op de onbetrouwbaar heid en onduidelijkheid van KVP, ARP en CHU en deze drie zullen opnieuw met uiterste omzichtigheid reageren om de te genstanders niet al te boos te maken en daarmee een nieuwe regeringsperiode on mogelijk te maken. Wijzende op de omstandigheid dat rea listische beleidsplannen steeds financiële consequenties hebben, Stelde staatssecreta- BRUSSEL. De raadkamer in Hasselt heeft gisteren in kort geding de Belgische staat toestemming verleend zo snel moge lijk de vijftig ton cyaankali weg te halen die opgeslagen ligt op hei terrein van een transportbedrijf in Hasselt, aan de oever van het Albertkanaal. De vondst van deze uiterst giftige stof, eerder deze week, zorg de voor nieuwe opschudding in België nadat vorige week een opslag van een grote hoeveelheid chemisch afval met cy aankali in Hanneche in het nieuws geko men was. Omdat de vijftig ton irt Hasselt opgeslagen waren op een particulier ter- Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. Vertrek dagelijks. HEERENVEEN. Op de afvalstort- plaats van de Eerste Nederlandse Kunst- vuurwerkfabriek Schuurmans in Leeuwar den zjjn drie jongens gewond geraakt toen zij bjj elkaar geperst lont in brand staken. Er ontstond een steekvlam van bijna drie meter hoog, die twee van hen ernstig ver wondde. De Wageningse kantonrechter mr. A. C. van den Brand veroordeelde hem gisteren overeenkomstig de eis van de officier van justitie, mr. C. M. G. Marks, tot een boete van 1000, waarvan 750 voorwaardelijk plus vier weken voorwaardelijke hechte nis. De markthandelaar liep tegen de lamp bij een routinecontrole. De eerste sinds 1952, toen hij, zoals hij vertelde, door lang durige ziekte verzuimde om zijn rijbewijs te verlengen. Toen hij dat ontdekte had hij geen geld gehad om een nieuw examen aan te vragen. Later was hij het als een sport gaan beschouwen om te blijven rij den zonder door de politie betrapt te wor den. Ondanks het ontbreken van een rij bewijs zou hij wel verzekerd zijn geweest. Dp twee ernstig gewonden zijn 14 jaar. Het derde jongetje werd licht gewond, De jongens waren via de spoorlijn over het hek van het afgesloten fabrieksterrein ge klommen op zoek naar afgekeurd vuur werk. Ze vonden toen een grote hoeveel heid lont, die ze op de spoorlijn in brand staken. afstand, kost voor 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen ie Klas 50% meer. 2 Kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden a.’ 1 persoon. Geldig: maandag donderdag vanaf I ’s morgens, vrijdag in ’t geheel niet, zaterdag en zondag onbeperkt. Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of een pasfoto meebrengen. rein had de Belgische staat vergunning van de rechter nodig om het vergif weg te halen. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt - - - zw bew windstil half bew. windstil zw. bew. windstil onbew. ono onbewolkt wlndstu z o wlndstu n z nw wnw nnw ono Voer voor psychologen. Dat zijn politie ke beschouwingen naar aanleiding van een begroting. Het interessantste deel van de debatten vormt volgende week stellig het antwoord van de regering. Dat is het enige, dat nieuws oplevert. De rest is allemaal al eens eerder gezegd. Inmiddels heeft het college van Burge meester en Schepenen van Antwerpen (Antwerpen betrekt zijn drinkwater uit het Albertkanaal) de regering met aan- rang gevraagd streng op te treden tegen Hoog water Laag water MAANDAG 9 OKTOBER water 4.34 uur en 15.49 water 0.30 uur en DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Schaefer (PvdA) heeft gisteren aan minis ter Udink van Volkshuisvesting om be. scherming gevraagd voor bepaalde cate gorieën huurders, wier woningen de laat ste tjjd door huizenexploitanten aan hen te koop zijn aangeboden met de medede ling dat bij niet-kopen de hulzen aan an deren worden verkocht voor zelfbewonlng. Het gaat dan in het bijzonder om diegenen, die de gevraagde koopprijs niet kunnen betalen en met hutsuitzetting worden be dreigd. De vergadertijden zijn aanzienlijk uit gebreid om iedereen kans te geven zich volledig uit te spreken. En dat kan bij dit debat, dat in tegenstelling tot alle andere besprekingen in de Tweede Kamer, geen spreektijdbeperking kent. De ervaring leert, dat een Nederlands politicus anno 1972 dan ongeveer een uur lang kan praten. De grote politieke redenaars zijn immers al uit de Tweede Kamer verdwe nen. SDAP’er mr. J. E. W. Duys, die voor de oorlog in het parlement soms vier tot vijf uur achtereen aan het woord kon blijven, heeft zijn gelijke niet meer. In een uur kunnen politici toch nog heel wat woorden spuien, vooral als de tekst wordt voorgelezen. Een uur is in ieder geval lang genoeg om uitvoerig te praten over de begroting, over de politie ke situatie en het voortreffelijke eigen optreden in de Nederlandse politiek. Dat zijn namelijk de vaste nummers van het eerste jaar. Wat is er nu te verwachten volgende week? In ieder geval scherpe politieke ZONDAG 8 OKTOBER uur onder 18.02 uur onder 17.49 ris Vonhoff met nadruk dat hij ook in deze „gebruikssector” voorstander is van het toepassen van de profijtgedachte, dat wil zeggen particuliere bijdrage. Niet overal zal dit mogelijk zijn, omdat vele bossen bijvoorbeed vrij toegankelijk zijn. Maar waar het profijtbeginsel wél kan worden toegepast, zal dit een verlichting kunnen betekenen voor de steeds zwaar der drukkende lasten, die op de gemeen ten drukken, aldus de nota. Zon op 6.53 Maan op 8.20 MAANDAG 9 OKTOBER op 6.54 uur onder 17.59 Maan op 9.31 uur onder 18.10 ZONDAG 8 OKTOBER 4.02 uur en 16.19 12.12 uur en De christelijken zullen hun kritiek de regering ook niet onthouden, maar die zal mild zijn, omdat men tenslotte toch deze regering steunt. De VVD, die buitenge woon ingenomen is met het beleid van het kabinet-Biesheuvel, zal slechts voor de schijn een aantal kritische opmerkin gen maken om te eindigen met de consta tering, dat het kabinet van de vijf het best gedaan heeft. DS’70 zal nog wat grieven kwijt willen, omdat men nog steeds de wonden van de crisis likt en de kleinere partijen zullen dansen. WEST-BERLIJN (DPA). Ter gele genheid van de 23ste verjaardag van de Duitse Democratische Republiek is een omvangrijke amnestie „voor politieke en criminele gevangenen” afgekondigd, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. 1975 de nadruk voor een belangrijk deel op een terugblik, thans is getracht, aldus de nota, meer naar de toekomst te kijken. De ontwikkeling van recreatie-voorzie- ningen nabij grote steden zal worden gestimuleerd. In dit verband zal het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie te Nijme gen opdracht krijgen tot een onderzoek naar de relatie tussen de aanwezigheid van recreatievoorzieningen binnen de woonkern en het recreatiegedrag buiten die kern. Van het totale bedrag voor de open luchtrecreatie blijkt omstreeks 15 percent voor het noorden, 15 percent voor het oosten, 50 percent voor het westen en 20 percent voor het zuiden van het land uitgetrokken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In de periode 1972 tot en met 1975 zal het rijk 51,5 miljoen gulden minder investeren in openluchtrè- creatie-voorzieningen dan aanvankelijk het plan was. Vóór 1972 houdt deze her ziene raming een daling van 32 percent in. Dit blijkt uit het vrijdag door CRM- staatssecretaris Vonhoff gepresenteerde Meerjarenplan Openluchtrecreatie 1972- 1976.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2