KISSINGER WEER VOOR CDU hoopt ondanks OVERLEG IN PARIJS Rainer Barzel op Jao genoemd overwinning als Mao's opvolger Ontevredenheid beheerst Indonesië Overzicht! de postgiro dab makkelijk! .1 Proces-Mahler begonnen Generaal Haig neemt deel aan gesprek V erkiezingscongres in Wiesbaden Kruis op wieltjes Deze winter mogelijk Warschaupact zou zetel verplaatsen naar Lvov Weer politiek schandaal in Engelse griep achtergrond Frankrijk Griekse professor moet zich in gevangenis laten opereren Minister voor „Bijstand in Suriname nu duel uitgedaagd opgericht 3 2 DINSDAG 10 OKTOBER 1972 Geen Bastille Ver duister d prestige In België Lokomotief 1 'WVVWVVWVVVVVVWWWVWWWVWWVWWWWVMWWW (Van onze medewerker in Bonn) de betreffen (Van onze medewerker in Wenen) r ADVERTENTIE 1 l MMM i t t i Nu de voedselprijzen stijgen, durft de pers ook meer aandacht te schen ken aan het lot van de boeren en hun Een woordvoerder deelde- mee dat de Engelse griep (de officiële benaming is „A/Engeland/42/72”) heel anders is dan de Aziatische griep die in de afgelopen vier jaar in de wereld optrad. Er is nieuw virus gezonden aan de 91 influenza-centra en aan vaccinproducen- ten. Maar het zal enkele maanden duren voordat er voldoende vaccin zal zijn voor een nieuwe epidemie. De WHO-woord- voerder kon nog niet zeggen of het nieu we soort griep de immuniteit zal doorbre ken die de mensen tegen de Aziatische variëteit hebben gekregen en of de Engel se griep het zal winnen van de nu be schikbare vaccins. GENÈVE (UPI). De Wereldgezond- heidsorganisatie (WHO) heeft meegedeeld dat de „Engelse” griep deze winter moge lijk zal toeslaan zonder dat er voldoende vaccin daartegen in de wereld beschik baar zal zijn. Met Postgiro ontvangt u steeds duidelijke overzichten van uw betalingen en ontvangsten. n e s n e tf s n n n f i t 1 1 I - n ATHENE (AFP). De rechtbank van Piraeus bij Athene heeft een verzoek om voorwaardelijke invrijheidstelling om re denen van gezondheid van professor Kon stantin Karageorgas hoogleraar in de poli tieke en economische wetenschap, afgewe zen. Het Djakartaanse dagblad Pedoman, dat nogal vaak vrij ver durft te gaan met zijn kritiek, schreef vorige week: „Het prestige van de regering is ver duisterd, niet alleen in Djakarta, maar ook elders in het land, waar de prijzen van rijst, suiker, benzine en andere levensbehoeften snel stijgen. We doen er goed aan niet naar een zondebok te zoeken of een bepaalde partij te be schuldigen bedoeld wordt de verbo den communistische partij). De mensen kijken naar de regering en vragen zich af hoe deze toestand is ontstaan. De geruchten worden steeds wilder, waar door het klimaat voor de opbouw wordt geschaad. De mensen krijgen de indruk dat de regering niet eerlijk is en iets verbergt. Onrust en ontevreden heid nemen hand over hand toe”. Geconstateerd moet worden, dat de regering heeft gefaald, zowel ten aan zien van de voedselprijzen als met de elektriciteitsvoorziening in en rond Djakarta. Het gevolg is sociale span ning en ontevredenheid bij de bevol king; een ontwikkeling die de regering juist vreest met het oog op het gevaar van een verslechterend investeringskli maat. BRUSSEL. De Belgische minister Vlerick van Financiën is uitgedaagd voor een tweegevecht op de sabel. Op de histo rische vlakte voor de Leeuw van Water loo wenst voorzitter Edouard le Keux van de Vereniging van Kleinhandelaars in Ta bak op het scherp van de snede genoeg doening omdat de bewindsman hem vol gens zijn zeggen jongstleden zaterdagmid dag door de telefoon voor idioot heeft uitgemaakt. De krijshaftige Le Keux heeft onmid dellijk teruggegrepen naar de traditie van zijn Brusselse officiersfamilie, tenein de kracht bij te zetten aan het protest van de tabaksdetaillisten tegen de verkoop van sigaretten onder de banderolleprijs in dlscountbedrijven. IRUN (AFP). Een Amerikaanse pelgrim die met een kruis op de schou der al dwars door de Verenigde Staten, Engeland, Ierland en Frankrijk is ge trokken, is inmiddels de Spaanse grens gepasseerd. Hij wil ook nog naar Afri ka oversteken. ROTTERDAM. In Rotterdam is het aktiecomité „Bijstand in Suriname nu” opgericht, dat het arme en werkloze Suri namers financieel mogelijk wil maken terug te keren naar hun geboorteland. Het comité vraagt van de Nederlandse en Surinaamse overheid te zorgen voor een goede sociale opvang in Suriname van de naar zijn mening vele duizenden Surina mers die op het ogenblik terug willen naar Suriname. „Toch is het later dan velen denken: de omverwerping komt op kousevoeten en stap voor stap: in scholen en universitei- ten, in bedrijven en partijen Be dreigd wordt: „Onze op vrijheid gebaseer de Grondwet”. „De interne vrijheid van de Bondsrepubliek is bedreigd als nooit tevoren”. Onder strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in West-Berlijn het proces begonnen tegen de 36-jarige West- duitse jurist Horst Mahler. Hij wordt ervan beschuldigd de oprichter te zijn geweest van de inmiddels vrijwel ge heel gearresteerde Baader-Meinhof- groep. Mahler prees op de eerste zit tingsdag de Arabische terroristen die tijdens de Olympische Spelen in Mün chen een overval pleegden op het Het congres dat de Christen-Democrati- sche Unie tot en met morgen in Wiesba den houdt, is echter niet in de eerste plaats interessant omdat de oppositie daar de balans opmaakt. Barzel is van plan via de verkiezingen van 19 november bonds kanselier te worden. Hij sloot gisteren een beschouwing over de eigen glorieuze rol - met als decor een door SPD en FDP achtergelaten puinhoop - dan ook af met de beloftevolle woorden: „De kiezers wensen stabiliteit. Zij wen sen daarop de vooruitgang te bouwen. Zij zoeken naar een nieuw begin. Wij hebben onszelf onderzocht en voorbereid en zeg gen: „Met elkaar zullen we ertoe in staat zijn”. Het congres is interessant, omdat het als de grote partijshow is bedoeld van de man die Willy Brandt in Bonn wil aflos sen. Barzel is CDU-voorzitter en zit in de congreszaal op de centrale plaats die hem toekomt: tussen de erevoorzitters Erhard en Kiesinger. Er is echter een groot ver schil tussen Rainer Barzel en zijn bejaar de buurlui, die beiden in het spoor van Konrad Adenauer (in de geest zeer sterk aanwezig in Wiesbaden) als verkiezingslo- komotief voor de CDU hebben gediend. WENEN. Volgens betrouwbare bron nen in de Russische hoofdstad wordt het hoofdkwartier van het Warschaupact bin nenkort verplaatst van Moskou naar de stad Lvov. In een van de buitenwijken van Lvov zijn in de afgelopen maanden onder militair toezicht enige imposante gebouwen verrezen, die nog voor het eind van dit jaar gereed zullen komen. Deze complexen zouden bestemd zijn voor de commandocentrale van het Oost- europese militaire bondgenootschap, dat tot nu toe zijn zetel had in de Franse- straat in Moskou. De bedoeling is om de commandostruc tuur van het Warschaupact op die manier efficiënter te organiseren. Lvov, dat vroe ger tot Polen behoorde, ligt in West- Rusland, vlak bij vier belangrijke lidsta ten van het pact: Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en Roemenië. De com municatie van deze landen met het hoofd kwartier moet zodoende sneller en per soonlijker worden. Ook zouden de natio nale centrales op die manier meer invloed kunnen uitoefenen op het dagelijkse be leid van de staf van het Warschaupact. In het verleden was er van zo’n invloed nauwelijks enige sprake, aangezien de lei ding uitsluitend in Russische handen lag. Mogelijk speelt ook een psychologische factor een rol. De aanwezigheid van het hoofdkwartier zo vlak bij hun eigen gren zen zal sommige rebelse satellietlanden (Roemenië bijvoorbeeld) zo nodig aan de militaire interventie van het Warschau pact in Tsjecho-Slowakije in 1968 kunnen herinneren. Dregger, oppositieleider uit Hessen, als aspirant-minister van Binnenlandse Za ken. Dregger, een harde en zelfverzekerde politicus, legde zijn eerste bijdrage aan het congres al in een kersvers boekje („Hebben wij een andere republiek no dig?”) klaar voor de net in Wiesbaden aangekomen partijbroeders. Hij schildert het beeld dat de CDU deze weken zal blijven gebruiken in de strijd om de regeringsmacht. Dregger waarschuwt voor een revolutie die gaande zou zijn in de Bondsrepubliek. Er is in Bonn geen Winterpaleis en geen Bastille om te bestormen, erkent de man die verantwoordelijk voor de interne vei ligheid hoopt te worden. De bevolking heeft bovendien geen trek in een revolu tie. De rijst wordt gedeeltelijk opgekocht van de boeren. Die prijs is uiterst laag en ligt ver onder die van de wereld markt. Het gevolg is, dat steeds meer rijstboeren tot de conclusie komen, dat ze nauwelijks iets verdienen als ze méér produceren en hard werken. Ve len krimpen daarom hun areaal in en zorgen dat ze juist voldoende verbou wen voor eigen behoefte en voor wat verkoop op de plaatselijke markt. Professor Karageorgas mag wel geope reerd worden, maar dat moet gebeuren in een ziekenhuis in Athene onder toezicht van vijf bewakers. De hoogleraar werd in april vorig jaar tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, „wegens het leiden van de bevrij dingsbeweging Verdediging van de demo cratie”. gezinnen. Zo schrijft de Pos Indonesia: „Het huidige vijfjarenplan is gebaseerd op een ontwikkelingsprogramma voor de landbouw. Er wordt naar gestreefd de produktie zoveel mogelijk op te voeren, maar enige verbetering in de toestand van de boeren zelf zien we niet. Er zal veel meer aandacht aan hun noden besteed moeten worden. Het systeem van verkoop van de nog niet geoogste rijst aan groothandelaren moet verdwijnen. We moeten streven naar landbouwcoöperaties en de prij zen van textiel en kleding voor de boeren moeten binnen hun bereik blij ven, evenals die van landbouwgereed schap”. Pos Indonesia besluit met het overbekende argument dat de commu nisten van de situatie gebruik zullen maken als de boeren nog verder wor den verwaarloosd. Verscheidene kranten nemen de BU- LOG op de korrel en verwijten deze organisatie onbekwaamheid. Men he kelt de uitspraak van een BULOG- woordvoerder, dat men eigenlijk niet precies weet hoeveel rijst er in de voorraadschuren ligt opgeslagen. Vast staat, dat BULOG in de eerste maan den van dit jaar veel te weinig rijst heeft opgekocht en niet vroeg genoeg heeft gewaarschuwd, dat er een moei lijke situatie zou kunnen ontstaan. Groothandelaren vaak Chinezen hebben een paar maanden geleden wel veel r(jst ingeslagen en profiteren daar nu prijzen. Een delegatie van 22 Amerikaanse hoofdredacteuren heeft tijdens een bezoek aan China tegenstrijdige be richten de wereld ingezonden over mogelijke opvolgers van partijleider Mao Tse Toeng. Volgens sommige be richten zou premier Tsjoe En Lai meer dan eens de naam hebben genoemd van Jao Wen Joean, de chefredacteur van het Chinese „Volksdagblad" als een toekomstige Chinese partijleider. Anderen zeggen dat Tsjoe alleen ge sproken heeft over een „collectief leiderschap” als Mao Tse Toeng zal aftreden. Jao (zie foto) is ongeveer vijftig jaar oud. Hij is een van de aanstichters van de Chinese „culturele revolutie”. Een overheidsorganisatie voert de prijscontrole uit op negen belangrijke voedselprodukten, waaronder rijst en suiker. Dat is het Instituut voor Logi stieke voorzieningen, afgekort BULDOG. De prijsstabilisatie moet worden be reikt door grote hoeveelheden rijst, suiker, palmolie enz. op te kopen en deze bij schaarste weer op de markt te brengen. Hij heeft Barzel verder al enkele keren duidelijk gemaakt dat hij ook niet be paald de man van zijn keuze is. De bekwame teamleider loopt de kans al gauw in de schaduw van zijn ster-speler uit Beieren te raken. Een opmerkelijke keus van Barzel in zijn „schaduwkabinet” is die van Alfred Uitgerekend nu de SPD volledig gokt op de populariteit van Willy Brandt, moet de CDU het zonder „verkiezingslokomo- tief” stellen. Voor het eerst ligt de popu- lariteitsgraad van een christen-democrati- sche kanselierskandidaat onder die van de partij. De CDU probeert te winnen ondanks Rainer Barzel. Faalt Barzel, dan zullen in de provincie de kandidaten voor de opvol ging zich spoedig melden. Het mankeert de CDU namelijk niet aan politici die de aandacht trekken en toch niet tot de oude garde behoorden. Maar Gerhard Stoltenberg en Helmuth Kohl zijn ongetwijfeld niet rouwig over het feit dat verplichtingen in de provincie hen verhinderen deel uit te maken van Barzels ploeg. Stoltenberg regeert over Sleeswijk-Holstein, Kohl over Rijnland- Palts. Als derde in dit gezelschap behoort de ambitieuze oppositieleider uit Noord- rijnland-Westfalen, Heinrich Köppler te worden genoemd. De man die nu al zijn stempel heeft gedrukt op Barzel’s team is Franz Josef Strauss. Hij heeft de CDU-voorzitter her haaldelijk laten voelen dat zonder hem en zijn hechte Beierse CSU-blok niet kan worden geregeerd (alleen komt de CDU nooit aan een meerderheid). WASHINGTON (Reuter en AP) De Amerikaanse regering verwacht dat Henry Kissinger zijn geheime overleg met Noordvietnamese onder handelaars in Parijs vandaag voor de derde achtereenvolgende dag zal voortzetten. „Kennelijk hebben zij iets om over te praten”, aldus pers secretaris Ziegler die verslaggevers te woord stond. Hij weigerde com mentaar op de vraag of het lot van de Zuidvietnamese president, Ngoe- yen Van Thieu, het belangrijkste obstakel is voor een overeenkomst op het Parijse vredesoverleg. Volgens de voorzitter van het aktieco mité, de Rotterdammer Hing, houden de slechte sociale voorzieningen in de West veel in Nederland wonende werk loze Surinamers af van een terugreis naar Suriname. Volgens de heer Hing zouden er in Rotterdam alleen al onge veer 1800 Surinaamse mannen en vrou wen die werkloos zijn, graag naar hun geboorteland terugkeren. Inmiddels heeft de Senaat goedkeuring gehecht aan het verlenen van twee extra sterren aan generaal-majoor Haig en zijn benoeming tot vice-staf-chef van het le ger. De republikeinse sehaatsleider Hugh Schott verklaarde dat de aanwezigheid van Haig die vorige week besprekingen met het Zuidvietnamese staatshoofd heeft gevoerd bij het geheime overleg van advi seur Kissinger er op wijst dat belangrijke besprekingen gaande zijn. Hij zei echter geen snelle plotselinge ontwikkelingen te verwachten. „Als de andere grote mogendheden, met name de Sovjet-Unie met ons de neutrali teit van Saigon zouden willen waarbor gen, zou de oorlog volgens mij aan de onderhandelingstafel kunnen worden be ëindigd”, aldus Scott in de Senaat. Het is duidelijk dat het tempo van het geheime overleg in Parijs wordt opge voerd. Er zijn aanwijzingen dat de be sprekingen zich concentreren op de toe komst van het regime in Saigon na afloop van de oorlog. Voor het eerst wordt Kissinger in Parijs vergezeld door zijn belangrijkste mede werker, generaal Haig. Berichten dat pre sident Thieu van Zuid-Vietnam bereid zou zijn af te treden om de weg vrij te maken voor een coalitieregering werden in Washington als „speculatief” afgedaan. Het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront wenst in Saigon een regering bestaande uit drie groepen - communisten, neutralen en vertegenwoordigers van het huidige regime - afgezien van Thieu, die het veld moet ruimen. Zuidvietnamese troepen, gesteund door de Amerikaanse luchtmacht, hebben vijf van de zeven gehuchten vlak bij Saigon heroverd die door guerrillastrijders en Noordvietnamezen waren bezet. Dit is gis teren van Zuidvietnamese militaire zijde in Saigon meegedeeld, maar, zo werd er aan toegevoegd „het gevaar van raketaan- vallen op de hoofdstad is nog niet afge wend”. (Vanze onze medewerker in Djakarta Peter Schumacher) DJAKARTA. - Het is in geen jaren voorgekomen dat de laatste weken van het droge seizoen in Indonesië zoveel ongerief teweeg brachten. Djakarta gaat gebukt onder een sterke rantsoenering van de elektriciteit, omdat het niveau van het stuwmeer bij Djatiloehoer een record-laagte heeft bereikt. De elektriciteitsturbines draaien op minder dan halve kracht. Men had er op gerekend, dat deze terugval in de energievoorziening zou worden opgevangen door een nieuwe centrale bij de haven van Tandjong Priok. Dóór een te slap beleid is die centrale echter nog steeds niet in bedrijf. De bewoners van Djakarta zijn nu om de andere avond in duister gehuld. De industrie en het nachtleven dat veel belastingcentjes oplevert voor de gemeente) hebben al voor miljoenen roepia’s schade geleden. De ontevre denheid van de bevolking stijgt met de dag. In de hoofdstad wordt dat mede veroorzaakt door de vele branden, die Djakarta de laatste tijd teisteren. De regering schuift de schuld op de illega le communisten, een beschuldiging overigens, die weinigen nog serieus ne men. Daar komt bij, dat veel mensen het niet meer als toeval kunnen zien, dat de meeste branden ontstaan in wijken, die op de nominatie staan te worden afgebroken. Er is veel verzet tegen de soms wel erg drastische saneringspoli- tiek van gouverneur Ali Sadikin. Voor arme boeren, die op het platteland niet meer rond kunnen komen, naar de grote stad trekken en daar illegale woningen bouwen, kent het gemeente bestuur geen enkel pardon. PARIJS (AFP en Reuter). Voor de derde keer in één maand tijd is een afgevaardigde van de gaullistische partij UDR afgetreden. Het is Henri Modiano, gedeputeerde van Parijs. Daarmee heeft hij vermoedelijk zijn uitsluiting voorko men. Modiano was uitgenodigd voor een scheidscommissie van de UDR te verschij nen die over zijn verdere politieke lot zou beslissen. Tegen Modiano waren beschul digingen ingebracht in verband met een landbouwmachinerieënfabriek die hij in 1964 had opgericht en die in november 1970 gelikwideerd werd. Volgens het weekblad „l’Express” had den partijleiders hem opdracht gegeven zich schuil te houden toen zij vernamen dat hij het risico liep te worden beschul digd van fraude. Zij hadden hem voorge steld zich ergens te verbergen waar de minister van Posterijen, Hubert Germain, en de secretaris-generaal van de UDR, Alain Peyrefitte, hem niet zouden kunnen vinden. Hij zou niet mogen terugkeren voordat de Nationale Vergadering op 2 oktober aan de herfstzitting zou beginnen. Dan zou Modiano een beroep kunnen doen op zijn parlementaire onschendbaar heid. De Franse parlementariër ging naar Genève en keerde op 2 oktober naar Parijs terug. De beschuldigingen zouden buitensporig salaris en uitgaven, gebruik van een auto van het bedrijf, nadat hij niet meer daarvoor werkte, gebruik van een kredietkaart drie maanden nadat hij het bedrijf had verlaten en de aankoop van een Belgische maatschappij hetgeen een slechte affaire bleek te zijn. Modiano zegt alle beschuldigingen te kunnen weer leggen. verblijf van de Israëlische atleten. „De verzetsstrijders namen deel aan een moedige actie waarbij ze bereid waren zichzelf op te offeren", aldus Mahler. Deze opmerkingen ontlokten applaus aan Mahlers aanhang op de publieke tribune. Rechter Jericke gaf daarop opdracht tot ontruiming. Op de foto links de geboeide Mahler. Rechts zijn advocaat Otto Schily. WIESBADEN. Rainer Barzel is een succesvol oppositieleider ge weest: ongenadig en intelligent en onbetwist de aanvoerder van moeilijke CDU-CSU-fractie in de Westduitse Bondsdag. Hij beging gisteren de op een verkiezingscon gres vergeeflijke overdrijving het al na drie jaar struikelen van de rege- ring-Brandt op het conto van de „strijdgemeenschap van *CDU en CSU” te willen boeken, maar onbe twistbaar is het vastlopen van de regering in Bonn een succes voor zijn oppositie. In Wiesbaden verkondigden gisteren achtereenvolgens Dregger en Barzel dat deze verkiezingsstrijd allang geen strijd meer is tussen een paar politieke partijen, maar tussen systemen. Barzel onthult dat in de SPD de socialisten al in de meer derheid en de sociaal-democraten in de minderheid zijn. Dregger haalt als getuige de uit de SPD getreden Karl Schiller erbij: „Schiller heeft gezegd: die willen een andere republiek”. van wegens de oplopende De pelgrim, een voormalige nacht- clubeigenaar uit Hollywood, heet Ar- j thur Blassit. Vijf jaar geleden besloot l> hij „uit walging over de verdorvenheid en het gebruik van verdovende midde- I len” de boodschap van Christus te j i verbreiden. Sindsdien legt hij dagelijks i gemiddeld dertig kilometer te voet af met het veertig kilogram zware kruis. IOm die last wat te verlichten heeft hij I 11 een paar wieltjes onder het kruishout 1 Iaangebracht. 11 Zijn vrouw en zijn vier kinderen I vergezellen hem met een woonauto.I I I Blassit zegt niet te behoren tot enige kerk of secte. 'VVWWVWWVWWtAAAAfVVWWVWVWWVWWVVVVV1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3