Tomaszewski haalde het niet Centrum de spelling komen stelt voor met het Nationale Ballet Echtpaar Van der Colk dicht bij werkelijkheid k Rondborstig de kille winter door ’Mussert’ uit „ELEGANT” „Er moet een instituut Modehuis Haar modejournaal en es? •is, Ier BALLET OP TEKST VAN LORCA BLEEF IN BEDOELING STEKEN Dalende interesse voor Egyptische expositie panty extra de panty die tegen een stootje kan 9 Eksklusieve stoffen o W I NOORDHOLLANDS PNILHARMONISCH ORKEST DINSDAG 10 OKTOBER 1972 ALGEMENE CONFERENTIE DER TOT VOLGEND NEDERLANDSE LETTEREN: SEIZOEN 99 Radio- en TV-plannen Langdurig en traag 0 WEERZIEN IN KUNSTZAAL HEERKENS THIJSSEN rww'*VVWVWWWVWWMWWWWWMMVWWWWWWWW'*www,*WWWVWVMWWWWWMM^ HOE JE HAAR ook wendt of keert, het geheim van een voor treffelijk geklede vrouw schuilt zeker niet in de laatste plaats in een perfecte foundation. Onthul lende zaken op dit nogal oneffen terrein werden mij weer eens voor ogen getoverd tijdens een privé- showtje van het Amerikaanse con cern Warner. Zonder enige over drijving kan ik gerust stellen dat het toch wel een fabrikant is, die iets van body-styling afweet. En zo wordt bij Warner echt niet alleen gedacht aan het aantrekkelijke hyperslanke lijf, doch ook de goed gevulde madame wordt beslist niet vergeten en evenzo op haar wen ken bediend. AMSTERDAM Het begon alle maal zo mooi, gisteravond bij het Na tionale Ballet in de stadsschouwburg met de circusouverture van „Suite en Blanc”, met bravour gespeeld, een tikkie vals in het koper zoals het bij een circus hoort. Maar ja, „Suite en Blanc” is niet alleen circus, het is ook een ballet in een bepaalde stijl, met het lichaam iets gebogen opzij, de heup enigszins uitstekend en alle passen voortkomend uit deze speciale houding. Het was de bedoeling, dat Serge Lifar de herinstudering van dit werk zou komen afwerken, maar hij kwam niet en zijn stijl ook niet. De dansers stonden en liepen allemaal stijf rechtop en daardoor kregen hun passen iets willekeurigs. De uitvoe ring was in het algemeen weinig briljant en het corps de ballet knoei de heel wat af. (In de groene verpakking) HAARLEM W. A. van der Colk en Margaretha van der Colk-Verheus exposeren bij Heerkens Thijssen tot 28 oktober. Zij met meestal aquarel len in de prentenkamer en boven een overzicht van wat hij de laatste jaren heeft geschilderd in twee bovenzalen In beide gevallen geen opzienbarend nieuwe gezichtspunten, niet verwon derlijk, als men weet, dat Van der Colk 83 jaar oud is. Het feit, dat hij zijn kwaliteit op deze leeftijd hand haaft is al wonder genoeg. dirigent: LIBOR PESEK Engelsman wellicht eigenaar verloren Rembrandt (Van onze kunstredactie) CONRAD VAN DE WEETERING l ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 95. t.o. STADHUIS Haarlem BE TER MAAT HEIN STEEHOUWER Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE Ideaal, ook voor een wat zwaarder figuur, is de Free Lift-beha. De zwe vende beugels zorgen voor een juiste ondersteuning en separatie zonder ook maar een vleugje knellend ongemak. Bijzonder leuk en pikant is voorts het korte onderjurkje, de bodymini, die het ook als nachthemdje goed zal doen. De sectie Toneel van de conferentie onderstreepte de wenselijkheid, dat de auteur van een toneelwerk altijd bij de produktie ervan wordt betrokken. De mo gelijkheden hiertoe zouden uitgebreid en verbeterd moeten worden. Verontwaardigd was de sectie erover, dat de Belgische regering aan het Zuidne- derlands Centrum voor Nederlandse Dra maturgie nog geen subsidie toekent. Dit dient alsnog en onverwijld te gebeuren, WAT IK OVERIGENS als een van de plezierigste nieuwtjes heb ervaren, is, dat door het hele Warner program ma het zwart weer terug is. Onder het alleraardigste motto „Black is Back” het van van t. xtra VAN QIANA, een nieuw materiaal dat er uitziet als zuiver zijde en in de confectie al veel voor jumpers, blouses en japonnen wordt gebruikt, maakte Warner een snoezige serie beha’s, pan- ty-slipjes, jupons en nog vele andere leuke zaken. Eén van de kleuren is een verrukkelijk blauw, dat onder de naam Blue Gitane de wereld ingaat. propageert men hier het „neoblack” Om dit volledig te kunnen onderschrij ven moet u inderdaad het beeldige, nieuwe zwarte materiaal hebben ge zien. Geraffineerd is het niet minder. (Van onze medewerker in Londen) LONDEN. Meer dan een miljoen be zoekers zijn er nu geteld bij de Toet Ank Amon-tentoonstelling in het Britse mu seum in Londen. En voor het eerst sinds de opening van deze tentoonstelling in maart is er sprake van een teruggang in de belangstelling, die maandenlang onge kend groot is gebleven. Tot voor kort was het heel normaal dat de belangstellenden voor de „gouden ge weldenaar” uit Egypte al ’s morgens ze ven uur in de rij gingen staan. Wachttij den van vier tot vijf uur alvorens zich de poorten openden om de overigens zeer beperkte tentoonstelling uit Egypte te kunnen zien, waren gebruikelijk. Nu ech ter is het voor het eerst mogelijk in korte tijd naar binnen te kunnen. Deze over- gang is zo abrupt dat de directie van het Britse museum er opnieuw de aandacht op vestigt dat de tentoonstelling tot het einde van dit jaar is verlengd. omdat het centrum zich anders genood zaakt ziet zijn activiteiten te staken. De sectie Radio en Televisie nam twin tig besluiten. Ze betroffen zowel het sti muleren van auteurs van luister- en tele visiespelen, als de samenwerking van Ne derlandse omroepen en het overleg met de Vlaamse omroep. Met medewerkers in beide landen zul len radioprogramma’s worden gewijd aan onder meer de bundel „Het Vaderhuis” van Karei van de Woestijne; aan werken van Louis Couperus, die vijftig jaar gele den overleed; aan Anton van Duinkerken, die 70 jaar geleden werd geboren en aan „De pastoor uit den bloeyenden weyn- gaerdt” van Felix Timmermans. De spelling was het voornaamste ge spreksthema van de Noord- en Zuidne- derlandse letterkundigen en bij de litera tuur geïnteresseerden. In een algemene resolutie werd vastge legd, dat het instituut voor de spelling breed samengesteld dient te worden, om dat verandering van de spelling vergaande culturele en financieel-economische ge volgen heeft. De literatuur, met alle ne- vengebieden daarvan, is gebaat met conti nuïteit, dus langdurige rust, op spellingge- bied. Een beslissing van de regeringen van Nederland en België hierover is op korte termijn noodzakelijk, aldus de conferen tie. De conferentie zal er bij de beide rege ringen op aandringen zich te verplichten elk jaar antwoord te geven op de advie zen die door de Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren worden uitgebracht. De uitgeverssectie van de conferentie stelde dat ingrijpende financieel-economi sche consequenties zijn verbonden aan spellingwijziging. Hoe groot de prijsverho gingen zullen zijn, valt nog nauwelijks te bepalen. De sectie meende, dat het aantal uitgeverijen zal verminderen. Men kan zich af vragen of wellicht de prijs van een eventuele spellingwijziging te hoog zou zijn voor het resultaat, aldus de sectie. De conferentie vindt ook dat de activi teiten van de Stichting tot bevordering van de vertaling van Nederlands letter kundig werk in Amsterdam en die van de dienst Verspreiding van de Nederlandse literatuur in het buitenland in Brussel nauwer op elkaar moeten worden afge stemd. De conferentie bleek voldaan over de nieuwe aanzet tot het oprichten van een geluid- en beeldarchief in het archief en museum van het Vlaamse Cultuurleven in Antwerpen. Modieus beha-modelletje uit de serie Scottish Rose. De beha is ver vaardigd van een gladde nylon- kant, waarvan het ingeweven ruit- dessin in een bloemmotief over loopt. OM NU MAAR meteen en afdoende in de strakke-truitjes-mode te duiken gaat Warner een Special Pull Bra aan de vrouw brengen. Deze speciale beha heeft naadloze cups, waar het model als het ware is ingeperst. En wat is nu het resultaat: de cups vervormen niet en uw behaaglijke truitje laat de fraaie rondingen van de borstjes zo „glad als een aaltje” uitkomen. Toch was het goed dit werk weer eens te zien en na enkele voorstellingen zal de groep er zeker in groeien. In ieder geval gaf deze uitvoering ons de gelegenheid kennis te maken met twee bijzonder goe de aanwinsten Maria Aradi, die in de 'pas de cinq’ sterk naar voren kwam met een plezierige presentatie, een betrouwbare techniek en hoge benen. Van haar echtge noot Zoltan Peter (het zijn beiden Honga ren) kregen we iets minder te zien, maar ook hij maakte een uitstekende indruk. Concertgebouw Vrjjdag 13 oktober 1972, 8.15 uur Eerste concert serie B „Populaire landenserie” Het stuk „Alpha Beta” E. A. Whitehead, van wie Centrum ook „Kwartet” speelt, zal worden geregisseerd door Han Bentz van den Berg. Het echtpaar waarover het stuk gaat, wordt gespeeld door Jules Ha mel en Els van Rooden. De première is op 18 januari gepland. Op 16 november brengt Centrum „De kannibalen” van Ge orge Tabori in première: regie Peter Oost hoek. EEN HOOFDSTUK APART vormen de goed corrigerende pantycorselets. Voor de niet meer zo naalddunne ad- spirant koopsters een attractief onder - grondje voor uw mooie, gladde winter se toiletjes. Na de keus van het juiste model kunt u ervan verzekerd zijn dat zich onder uw fijnste tricot jurkje geen vetrolletje meer aftekenen. En wie heeft daar nu niet wat voor over? ER STAAT EVENWEL nog meer op het programma van Warner om u charmant te laten „onderkleden”. Naast de omvangrijke collectie beha’s zijn er dan de slip- en long-leg-pan- ty’s. Om uw bibs op haar voordeligst in uw pantalon te laten uitkomen is er als laatste hit voor het komende sei zoen een Special Pantalon gelanceerd. Deze zeer modieuze en functionele pantyslip is gemaakt van gladde kant- loze satijnlycra met een zogenoemde „ingebouwde” bibs. Laat ik het wat populairder zeggen: de pantyslip is in model gesneden, zodat uw bevallige achterwerk niet wordt afgeplat en zich op zijn voordeligst aan de wereld ver toont. In beide landen gaat de televisie de „Voetreis naar Rome” van Bertus Aafjes uitzenden. Volgend jaar wordt met pro duktie van een poppenfilm aan de hand „Van den Vos Reinaarde” begonnen. De opnamen voor het feuilleton naar boek „Een mens van goede wil” Gerard Walschap zullen eveneens start gaan. Een gedramatiseerde documen taire zal worden voorbereid over Pieter Daens, naar het boek van L. P. Boon. Tussen de omroepen in beide landen zal overleg worden gepleegd over het plan om „Merijntje Gijzen” (van A. M. de Jong in tien afleveringen voor de televisie te bewerken. „Boerin in Frankrijk” van W. den Hollander zal in een bewerking van een Vlaamse auteur met medewerking van Vlaamse acteurs door de Nederlandse omroep worden geproduceerd. Dans en mime zijn niet hetzelfde en in dit geval kwam men zowel aan dans (door de choreografie) als aan mime (door de uitvoering) tekort. Een ongelukkig bijverschijnsel was dan ook nog, dat zo veel van de, in dit ballet voorkomende situaties ook voorkomen in Rudi van Dantzig’s „Monument voor een gestorven jongen” waarmee de voorstelling werd besloten. Jammer! Alexandra Radius gaf een goede aanzet van „de Cigarette” te zien en Han Ebbe- laar danste een redelijke, wat onrustige mazurka. Uiteraard redde Sonia Marchiol- li weer het feest en deed ons met haar „Flüte” alle voorafgaande zwakkere pres taties vergeten. Na een uitbundig applaus van de uit verkochte stadsschouwburg, want het pu bliek houdt van wifte balletten en ook van circus, zaten we 18 minuten in een half donkere zaal te wachten, en toen kwam het hoogtepunt van de avond, een herhaling van „Twilight” van Hans van Manen op muziek voor geprepareerde pia no van John Cage, gedanst door Alexandra Radius en Han Ebbelaar, waarvan de eerste beurtelings op hoge hakken en op blote voeten. Toen liet het publiek dan ook merken tot wat voor een applaus het wel in staat was. Van Henryk Tomaszewski verwachtte ik heel wat. Zijn „Labirint”, „Pit en Bolster” en „De Stier” waren boeiende bijdragen tot het repertoire van „Het Nationale Ballet” en het stuk „Als vijf jaren vergaan” van Federico Garcia Lorca vormt ook een zeer fraai en dichterlijk uitgangspunt. Het verhaal komt er in het kort op neer, dat een jonge man zich verloofde met een 15-jarig meisje, waar na zij op reis ging. Na vijf jaar zullen zij trouwen en gedurende al die tijd heeft hij haar als een etalage-pop behangen met al zijn dromen en idealen, maar zij leefde ge woon verder wat natuurlijk op een te leurstelling moet uitdraaien als ze elkaar tenslotte ontmoeten. soliste: DUBRAVKA TOMSIC - piano PROGRAMMA: Tsjecho-Slowakije/Hongarije: Smetana Ouverture Die ver- kaufte Braut; Liszt Pianoconcert no. 1 in Es gr. t.; Dvorak Symfonie no. 9 „Uit de nieuwe wereld”. Entree 5,(a.i.) CJP geldig. Abonnement 6 concerten p.p. f 25,(a.i.) Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem, van 103 uur, telef. 320994 van 123 uur. LONDEN (AFP). De Gepensioneerde Engelse onderwijzer Stovers Johnson heeft een sterk vermoeden, dat een schil derij, dat hij enkele jaren geleden voor •en koopje kocht, een echte Rembrandt is. Voor vijf pond sterling kocht Johnson een partij schilderijen. Hij besloot onlangs deze doeken te laten schoonmaken en ontdekte, dat een der stukken duidelijk veel ouder is dan de andere en waar schijnlijk uit de 17e eeuw stamt. Johnson is nu sterk van mening, dat hij de bezitter is van een schilderij van Rembrandt, dat „Portret van een oude man” genoemd wordt.. Dit schilderij is volgens Johnson naar men aanneemt lan ge tijd „vermist” geweest nadat het eens eigendom was van een zekere lord Arun del. Johnson zal een foto van het werk opsturen naar het Louvre in Parijs, waar slechts een kopie van het „Portret van een oude man” zou hangen, en naar de Rembrandt-commissie in Amsterdam. Er zijn verschillende „conserveringsma thoden” denkbaar, goede en minder goede. Wel, wie van schilderachtigheid houdt, van degelijk impressionisme, met een goe de feeling bijvoorbeeld voor kleur en sfeer van een geschilderd grachtje of een bloemstuk, die zal het werk van Margare tha Verheus als een soort „ogentroost” ondergaan. Bij Van der Colk ligt het iets anders, hoewel zijn werk nog dichter bij het natuurvoorbeeld ligt. Hij is heel knap in bloemstukken en de sfeer daaromheen. Soms blijft het illustratief, maar in be paalde gevallen geeft hij aan zijn oliever ven toch méér mee. Hij schildert zijn bloemen met zo’n grote liefdevolle aan dacht, dat de eerbied „voor al wat leeft” voelbaar wordt als het gegeven achter de punctuele wijze van schilderen. Hij is, als voormalig bloemkweker, on danks lessen en raadgevingen van schil ders als Conrad Kickert, Breitner en an deren, eigenlijk autodidact uit vrije wil gebleven, omdat hij natuurliefde stelde boven het schilderkunstige experiment, overigens niet alleen in bloemen, maar ook in breed opgezette stillevens. En dan het merkwaardige, tóch een laat begin aan een vernieuwing in een onstui miger stijl, omgevallen en stervende bo men in een golvende expressionistische toets, twee spontane grote doeken van de laatste tijd, bewogen en ingeleefd geschil derd. Van der Colk is ondanks zijn ouder dom springlevend gebleven en dat is een verblijdend weerzien waard. Dit schilderend echtpaar exposeert vrij vaak in deze omgeving, meestal in het Bloemendaalse gemeentehuis. Heel vee] meer dan naar vroegere recensies verwij zen kan ik dan ook niet, of ik moet er een herhalingsoefening van maken. Als geheugensteuntje het volgende Margaretha Verheus, vroeger als lerares MO-tekenen werkzaam, schildert laat-im- pressionistisch, zoals ze dat op de academie onder meer van Huib Luns in Amster dam heeft geleerd. Ze behoort dus typisch tot de vrij talrijke oudere Haar lemse schilders, aan wie de vernieuwende invloed van een nóg vroegere generatie „vaders van het expressionisme” voorbij is gegaan. Dat is niet misprijzend bedoeld, want iedereen mag schilderen zoals hij wil, maar moet dan in gevallen als deze aanvaarden, dat hij of zij wordt gezien als iemand die conserveert, wat door anderen reeds is gezaaid en geoogst. „Nachtcactussen”een olieverf van W. A. van der Colk. DEN HAAG. De Algemene Confe rentie der Nederlandse Letteren vindt dat de voorstellen over de schrijfwijze van bastaardwoorden ten onrechte vermengd zijn met voorstellen over de vereenvoudi ging van de Nederlandse spelling. De spellingkwestie moet volgens de conferen tie in haar geheel toevertrouwd worden aan een op te richten instituut voor de beide landen. De conferentie werd het afgelopen week einde in het congresgebouw La Reserve in Knokke-Heist in België gehouden on der voorzitterschap van prof. dr. G. Stui veling en prof. dr. J. Aerts. Een fraai pantycorselet uit de col lectie van Warner. Met een geluidsdecor van Juliusz Luci- uk en een surrealistische aankleding van Wladimir Wigura werd dit werk echter een langdurige, vaak vervelende trage stroom van herinneringen. Allerlei situaties passeren de revue, jon gens trekken veelvuldig kledingstukken van meisjes tussen hun benen door, jon gens ontmoeten jongens maar durven niet uit te komen voor hun gevoelens, er is sadisme en onze jonge vriend kijkt stie kem toe bij een halve strip-tease als het meisje zich uitleeft met een kauwgom vrachtwagenchauffeur. Het Eind janüari brengt Centrum in de Toneelschuur de première van „De revol ver van Bas,” dat geschreven is door de Haarlemse schrijver en lijstenmaker Ge rard Lemmens, die hiermee zijn toneelde buut maakt. Jacques Commandeur zal het regisseren. kauwende aardigste was nog de scène waar een paar zwervers de feestelijke resten van een huwelijk, een sluier en bloemen, uit een vuilnisbak opdiepen, en de scène tussen de jongeman en de met idalen behangen etalagepop. De laatste première van dit seizoen op 22 maart 1973 in de stadsschouwburg zal dan bestaan uit twee korte stukken van Herman Lutgerink: „Een zeer bijzondere dag” en „Avondrood.” Oosthoek regisseert beide stukken, waarvan het eerste aan vankelijk als een kleine-zaal-produktie was gepland. HAARLEM. De toneelgroep Centrum heeft besloten de première van „Mussert” van Adriaan Venema in regie van Peter Oosthoek uit te stellen van maart tot september 1973. Centrum heeft hiertoe in overleg met de schrijver besloten wegens „de uitgebreide technische voorbereidingen die voor een voorstelling als Mussert noodzakelijk bleken.” „Mussert” kan nu in augustus en sepember 1973 dagelijks op het toneel van de Haarlemse schouwburg, soms ook openbaar, worden gerepeteerd, aldus Centrum.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9