Progressieve drie tijdens algemene beschouwingen Vrede sluiten in ruzie Eindhovense hartchirurgie Franco knevelt de universiteiten VOOR EEN DEEL DOORGAAN” „BTW-VERHOGING MAG MAAR Grote dingen, weinig hoop Bezwaren tegen Maasvlakteplan SCHOOLVOORBEELD VAN MIDDENSTANDER Aktiecomité wil boycot Rijnmond achtergrond Rapport dr. Veldkamp: Brief van Brandt voor Brezjnev 7.SS"" 3 NIEUWE START WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 Ml Straffe maatregelen Afgetreden I 1111 De beschouwingen duren voort. A in ons ’VVWWWVWWVWW^WVVVVVVVVVVVVVV1AAAA«VVVVVVVWVVVVVVVVVVVVIAAAAAMAAA«VVVVVVVVVVVWVVVVVVVW« van t- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De drie progressieve partijen, PvdA, D’66 en PPR vinden dat de verhoging van de BTW, die in de rijksbegroting voor 1973 is aange- kondigd, slechts voor een deel mag doorgaan. De verhoging van het lage BTW-tarief van vier naar vijf percent moet volgens hen vervallen. De ver hoging van het hoge tarief, dat van 14 tot 16 percent zou moeten stijgen, moet volgens de progressieven uitkomen op 15 percent. Dat hebben zij gis teren verklaard tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. is le de ze gelost, tenzij dr. Van heengaan. Het voorstel van de progressieven ver oorzaakte een gat van 700 miljoen gulden in de begroting. Om dat gat te dekken willen de progressieven onder meer ko- Bahr heeft Brezjnev een persoonlijke brief van bondskanselier Brandt overhan digd. Daarop heeft hij nog geen antwoord ontvangen. eigen risico wel overeenkomt met wat daar in het regeerakkoord over wordt gezegd. grote De het Ambassade. De Argentijnse regering heeft besloten in Peking een ambassade en een consulaat te vestigen. !e- ;s- an te en m. ep de :in an de en rr- ng 11 in 1. in a- in i- t- te en. wt in ;er •er le ep an de tie de lijsttrekker van de D.M.P. geen toe stemming de koffer te openen. Daarin zaten 15 telramen, bestemd voor de ministers achter de regeringstafel. „De regering moet mijn cijfers toch kunnen controleren", aldus De Jong, die nader hand met zijn telramen achter de groe ne gordijnen verdween. MADRID (Reuter) De Spaanse regering stelt alles in het werk om de sterk groeiende onrust onder de studenten aan de universiteiten de kop in te drukken. Ze heeft van de afgelopen vakantieperiode gebruik gemaakt om een nieuw systeem op te stellen, dat haar uiteindelijk bijna volledige zeggenschap geeft over de uni versiteiten. Aan het begin van het academische jaar dreigen nu echter grote pro blemen: veel academici ambiëren niet langer de functie van hoogleraar in weerwil van het feit, dat het aanbod van studenten opnieuw is toegenomen. Op grond van het nieuwe systeem moeten kandidaten voor een functie van hoogleraar kunnen aantonen, dat zij, afgezien van de normale academische bevoegdheden, een aan vaardbaar politiek getuigschrift bezitten. Tevens zijn er in de maand juli twee decreten uitgekomen, die de hoogleraren bijna ondergeschikt aan de minister van Onderwijs hebben gemaakt. Ook is een diepgaande discussie gevoerd over bilaterale kwesties zoals handel, luchtvaart en de hereniging van gezinnen. De speciale adviseur van kanselier Willy Brandt en de Russische partijleider heb ben hun voldoening uitgesproken over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen. Er staan grote dingen te gebeuren In de politiek, zowel binnens- als buitenslands. Grote dingen zijn niet altijd bemoedigen de of aangename dingen - met name de zaken die in politiek Nederland op stapel staan beloven zó weinig goeds, dat het bijna onmogelijk is er met enig vertrou wen naar uit te zien. EINDHOVEN. Sluit een godsvrede, begraaf de strijdbijl en ga, in het licht van de noodsituatie in de hartchirurgie, weer aan het werk. Hier komt het advies op neer dat dr. Veldkamp heeft uitge bracht aan bestuur en directie van het Eindhovens Binnenziekenhuis. Door het conflict over de plaats van de hartchirur gie in dit ziekenhuis is er sinds 1 juli vrijwel geen patiënt meer aan het hart geopereerd. Daarvoor verrichtte hartchi rurg dr. P. J. van der Schaar vier open hartoperaties per week. ROTTERDAM Het Centraal Aktie comité Rijnmond (CAR) is van plan bin nenkort alle bewoners van het Rijn mondgebied op te roepen hun klachten over milieuoverlast niet meer door te geven aan de Centrale Meld- en Regelka- mer van het openbaar lichaam. Het aktie comité wil deze boycotaktie omdat, zo wordt in een verklaring gezegd, tijdens de recente smogperiode opnieuw is aange toond dat Rijnmond niet preventief op treedt om smogvorming te voorkomen. dat het pad van de zelfstandige land niet over rozen gaat. Grote diefstal, gepleegd door de staat, die dief en heler tegelijk is, zo noemde De Jong de omstandigheid dat de infla tie voor de zelfstandige op geen enkele wijze wordt gecorrigeerd. Kamervoorzitter mr. Van Thiel gaf Enerzijds is dat wel verklaarbaar, om dat vooral de vaderlandse economie zich in een situatie bevindt waarvoor de beste specialisten geen medicijn meer hebben. Plotseling lijkt alles uit de hand te zijn gelopen: de staatsuitgaven, de prijzen, de veiligheid, de Nederlandse positie op de wereldmarkten, de sociale voorzieningen, de werkgelegenheid, de „invoer” van bui tenlandse werknemers, de verkeerssituatie, de milieubeheersing. Er is weinig sprake meer van beheersing, op welk gebied ook. De praktijk van het regeringsbeleid zoals dat door het kabinet Biesheuvel is ge voerd heeft geleid tot de conclusie dat de woekerende inflatie niet op die manier kon worden beteugeld. Dat is ook de reden geweest dat de coalitie schipbreuk heeft geleden. Welke schone schijn de nog zittende ministers en partijleiders ook proberen op te houden bij interviews en andere gelegenheden waarin zij hun me ning kunnen spuien, er moet een algeme ne overtuiging leven in alle politieke kringen dat iedere politieke groepering van welke kleur ook zich diep zal moeten bezinnen op een radicaal andere aanpak, wil men de huidige chaos enigszins ont warren en komen tot krachtige maatrege len tot sanering van de Nederlandse huis- houding.Men zou mogen verwachten dat l/WVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV^nZVVVVVVVVVVXA/VVVVVVVfVVVVX/VVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVVVV IVVVV»/VVVVWVV»/VVVVVVVVWWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVWVVW%AAA/VVVV Was het aftreden van de academi sche leiding in Madrid een logisch bijverschijnsel van de nieuwe regerings- politiek; het besluit aan de universi- ARP-leider Aantjes waarschuwde het bedrijfsleven niet op de stoel van het parlement te gaan zitten. Hij wilde, even als zijn andere christelijke collega’s niet aangeven welke veranderingen het kabi net moet aanbrengen in de begroting om het sociaal contract dichterbij te brengen- „Het parlement noet ook niet op de stoel van de vakbeweging gaan zitten”, lichtte hij toe. Ook de andere politieke partijen hebben in de Tweede Kamer nog eens verklaard dat zij grote waarde hechten aan een goed overleg tussen regering en bedrijfsle ven. De KVP’er Andriessen vroeg het kabinet een aantal wijzigingen in de be groting aan te brengen om het klimaat te verbeteren. Hij wenste onder meer snel lere herstructurering van het wetenschap pelijk onderwijs, meer geld voor het jeugd- en jongerenwerk, geen beperking van de groei van het aantal bejaarden helpsters, verkleining van de leerllngen- schaal bij het kleuteronderwijs en waar mogelijk te komen tot een uitbreiding van het aantal verplichte dagen vorming voor werkende jongeren. Deze laatste wens werd ook geuit door de PvdA’er Den Uyl, die namens de progressieven daarover een motie indiende. De KVP kan zich wel verenigen met het in de begroting voorgestelde eigen risico voor ziekenfondsverzekerden, een grote grief van de progressieve drie en PSP en CPN. CHU-leider Tilanus had ook zijn bedenkingen tegen dit voorstel. Hij verklaarde dat door de invoering van een eigen risico nauwelijks een kostenverla ging bij de gezondsheidszorg zal optreden. Volgens hem is het lichtvaardig voor schrijven van recepten door artsen een sterke kostenverhogende factor. Aantjes (ARP) vroeg zich af of het voorgestelde MOSKOU (Reuter) De Westduitse speciale afgezant Egon Bahr is gisteren naar Bonn teruggekeerd na een gesprek van meer dan vier uur met de Russische partijleider Brezjnev in Moskou. Gespro ken werd over zaken betreffende de Eu ropese veiligheidsconferentie en de weder zijdse en evenwichtige troepenverminde ring in Europa, zo vertelde Bahr aan verslaggevers op het vliegveld Vnoekovo. Onze medewerker in Barcelona te kent hierbij aan: gisterochtend kondig de de academische leiding van de uni- versiteit van Valencia, dat wil zeggen de rector, vice-rectoren, dekens van faculteiten en verdere hoogleraren in leidende functies, hun besluit aan om en bloc af te treden. Ongeveer een maand geleden had zich een soortgelijk massaal aftreden voorgedaan aan de •iniversiteit van Madrid. DEN HAAG. —Bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zijn zeventien be zwaren ineediend tegen het door de ge meenteraad van Rotterdam vastgestelde b“=ternmin<Tsnlan ..Maasvlakte”. De aangevoerde bezwaren zijn o.m. dat de vestiging van de bedrijven op de Maas vlakte de bestaande geluidshinder en in het Riinmondgebied de bestaande vervui ling aldaar zal doen toenemen; dat de flora en fauna van de gebieden rondom de Maasvlakte zal worden bedreigd door de verontreinigende werking van de in dustrieën en dat de vestiging van bedrij- ‘ven op de Maasvlakte de precaire situatie on de arbeidsmarkt zal doen verslechte ren. De nrovinciale planologische commissie van Zuid-Holland acht deze bezwaren grotendeels gegrond. Ook het afgelopen weekeinde is weer gebleken dat alarmfase drie pas wordt ingesteld als de mensen gaan klagen. Hoe meer klachten hoe eerder het alarm. Vol gens het CAR is het al meermalen ge beurd dat in de dunbevolkte gebieden van Voorne en Putten een smogsituatie heer ste, maar dat Rijnmond dat ontkende omdat er weinig klachten binnenkwamen. Bij Rijnmond vindt men de verwijten van het centraal aktiecomité Rijnmond onjuist en een boycot-oproep zeer onver standig. Als de bewoners hun klachten niet meer zouden doorgeven dan zou bij de industrie de mening kunnen postvatten dat er geen milieubeschermende maatre gelen meer nodig zijn, aldus Rijnmond. De verwarring op het gebied van de verhouding tussen de partijen en de pro grammering van het toekomstige beleid dat door één of ander kabinet zal moeten worden gevoerd, is in Nederland nog zel den zo groot geweest. De gedragingen van de partijcongressen der laatste weken hebben de kiezer voor de verbijsterende vraag gesteld of er eigenlijk nog wel duidelijke, strakke lijnen zijn te onder scheiden waarop men zijn politieke keuze kan afstemmen. Overal kronkelt en zigzagt het „politieke principe” als een stuurloos schip in een klippendelta, terwijl de man nen en vrouwen op de brug de indruk maken dat zij weinig vertrouwd zijn met het gevaarlijke vaarwater. VVD-fractieleider Wiegel wenste het kabinet bij de onderhandeiingen over het sociaal contract wijsheid en kracht. Tij dens de onderhandeiingen moet volgens hem de basis voor een gezonde nieuwe start worden gelegd. Hij liet er geen misverstand over bestaan dat de Loon- en prijsmaatregel er moet komen, omdat an ders de begroting voor 1973 een groot tekort gaat vertonen. Ook DS’70’er Berger vroeg om een doortastend inkomens- en prijsbeleid. Het achterwege-laten van de verhoging van het lage BTW-tarief van vier naar vijf percent spreekt DS*70 wel aan. een matiging kan worden afgedwongen van de zelfstandigen en de hogere inko mensgroepen. Deze partijen waren ook van mening dat de hogere inkomens zwaarder belast zullen moeten worden, zodat de inkomensverschillen langzaam kleiner worden. Dr. Veldkamp vindt dat dr. Van der Schaar uitlatingen over zijn assistent dr. Y. Mashour moet terugnemen. Er moeten volgens dr. Veldkamp werkafspraken worden gemaakt in afwachting van werk zaamheden van een begeleidingscommis sie, bestaande uit functionarissen uit het ziekenhuis en buitenstaanders. Dr. Veld kamp is bereid zelf in deze commissie zitting te nemen, eventueel, zo beveelt hij aan, moet ook een agogisch begeleidings team worden ingesteld. Eindhoven moet, zo meent dr. Veld kamp, een centrumfunctie als hartchirur- gisch centrum gaan uitoefenen. In dit verband v erwees dr. Veldkamp naar de cijfers uit het rapport van de Gezond heidsraad dat vorige week is gepubliceerd en d at een uitbreiding van het aantal open hartoperaties per jaar met 1200 aan beveelt. Dit houdt in dat het aantal open hartoperaties in Nederland meer dan ver dubbeld moet worden. Bestuur en directie van het Binnenzie kenhuis hebben besloten dat zij in het overleg met alle betrokken specialisten achter de conclusies van dr. Veldkamp zullen staan. Geneesheer-directeur dr. W. Van der Sande kon nog niet zeggen wan neer de open hartchirurgie weer kan be ginnen, maar hij zei vurig te hopen dat het nog deze maand zal gebeuren. De details van de godsvrede, zoals door dr. Veldkamp voorgesteld, zullen echter nog geregeld moeten worden met de be trokkenen. Bestuur en directie wilden zich daarom nog nergens op vastleggen. De heer H. S. Fivet, voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging, verklaarde ver heugd te zijn met de conclusies en aanbe velingen van het rapport-Veldkamp. Hij meent dat de open hartchirurgie onmid dellijk weer moet beginnen met inschake ling van hartchirurg dr. Van der Schaar. Met de cijfers op het bord wilde hij de regering, tijdens de algemene poli tieke beschouwingen, ervan overtuigen op een uitholling van de weinige auto nomie, welke de Spaanse colleges tot dusver genoten. Een aanwijzing van het regerings- plan om af te rekenen met weerbar stige studenten werd gegeven toen de scheidende rector van Madrids Com- plutense-universiteit die vorig jaar 70.000 studenten telde werd vervan gen door Munoz Alonso. Munoz, een vooraanstaand funktionaris in de Spaanse pers ten tijde van de periode van strenge censuur in de jaren vijftig, wordt in universitaire kringen a lom beschouwd als een havik. Zijn voorganger, Jose Botella Llusia. was voor de inwerkingtreding van de algemene onderwijswet van 1969 ook door de regereing benoemd. Hoewel voor zijn heengaan geen reden is gege ven. bestaat de indruk, dat hij in de ogen van de regering niet doeltreffend genoeg is gebleken bij het bestrijden van de onrust op de campus van zijn universiteit., De regering heeft bovendien aan de Complutense-universiteit een discipli naire raad van drie professoren irrge- steld met de bevoegdheid strenge straf fen op te leggen aan rebellerende stu denten. De straffen zullen variëren van het intrekken van beurzen tot het omniddellijk uitsluiten van de univer siteit. Eerder dit jaar boycotte de gehele medische faculteit, met 4000 studenten, de colleges uit protest tegen veran deringen in het studieprogramma. De studenten werden gestraft met schor singen, die leidden tot landelijke stu dentenstakingen om meer inspraak te verkrijgen. De meeste universiteiten werden daarop gesloten en het afleg gen van examens liep uit op een chaos. in zo’n toestand de verantwoordelijke par tijen zich niet in de eerste plaats aan eigen prestiges en dogma’s zouden vast klemmen maar zouden zoeken naar die kernen in het politieke patroon waarop een vruchtbare samenwerking mogelijk zou zijn. Het gaat er in deze situatie duidelijk om, de beste mensen op de moeilijkste posten te krijgen. De politieke achter grond van „de beste mensen” speelt na tuurlijk een grote rol en de vraag of zij kunnen worden aangetrokken hangt van de kandidatenlijsten en de verkiezingsuit slag af, maar de noodtoestand van het moment roept toch de vraag op of nog langer zo strikt moet worden vastgehou den aan het uitgangspunt dat alleen voor aanstaande partijfiguren in een kabinet mogen worden opgenomen. Een verstandi ge regeringsformateur zou ook buiten de partijen moeten zoeken naar de mensen die voldoende talent en ervaring hebben om een departement te leiden en met gezag te kunnen meespreken aan de kabi- nets tafel. De armoede van de politieke partijen aan werkelijke figuren van formaat is in de afgelopen jaren zeer duidelijk aan de dag getreden. Populaire lijsttrekkers zijn in de praktijk als ministers sterk tekort geschoten. Er is blijkbaar ook niet vol doende advies ingewonnen bij deskundi gen uit bedrijfsleven, wetenschap en maatschappelijke praktijken buiten de ei gen coalitiepartij genoten, anders zouden er niet zoveel ongelukkige besluiten en falende maatregelen kunnen zijn geno men. Het is onzin om dat allemaal aan een politiek principe of een partijlijn te wijten, eerder moet men veronderstellen dat de beperktheid van de politieke gezel schappen eenvoudig te weinig genie heeft opgeleverd. Dit overdenkend zal menig kiezer in november in wanhoop thuisblij ven. Een groot ding in de buitenlandse poli tiek hangt in de lucht: vrede in Vietnam. Merkwaardig genoeg tekent zich in het beleid van Nixon eveneens een beperkt heid af, die deze vrede voortdurend ver der weg schuift. Met een paar goede niet- politieke adviezen zou de heer Nixon zijn voordeel kunnen doen, het woord van Napoleon gedachtig: „Het vraagt groter genie een vrede te winnen dan een oor log.” men tot verhoging van de vermogensbe lasting, verhoging van de successierechten, verschuiving van een aantal produkten van het lage naar het hoge BTW-tarief, terwijl door lenen op de kapitaalmarkt ook nog geld gevonden zou kunnen wor den. Het klimaat voor het afsluiten van het sociaal contract zou daardoor verbe terd worden, menen zij. teit van Valencia is het eerste openlij ke teken dat die politiek een flinke tegenstand heeft opgeroepen. De rege ring weet maar al te goed dat de meerderheid van de professoren en studenten dit protest steunen en begon met de toepassing van het geijkte ver deel en heers. Op de plaats waar de studenten last kunnen veroorzaken door hun grote aantallen (de centrale universiteiten van Madrid en Barcelona) werd de opening van het studiejaar voorlopig uitgesteld tot halverwege oktober, wanneer men klaar denkt te zijn met de protesten van de professoren. De studentenrellen, die zelfs een kind voor dit najaar kan voorspellen, worden dus enkele weken verschoven, hoewel de politie al geheel voorbereid is. Zelfs de rechtvaardiging voor een harde onder drukking van elke protestbeweging is al geleverd: het gerucht is rondge strooid dat honderden militante stu denten in het buitenland (o.a. Neder land) wapens hebben geko-ht om tegen de arme politie-agenten te gebruiken. De grootscheepse en idealistische on derwijshervorming die nog maar drie jaar geleden in Madrid werd aange- kondigd op hoopgevende en moder ne wijze werd aangepakt, is nu vastge lopen in een financieel, maar bovenal politiek drijfzand. Voor dit najaar staat er in plaats van vernieuwing een her haling van de a) bekende taferelen aan de Spaanse universiteiten op het pro gramma: de kringloop van protest, on derdrukking, meer geweld, sluiting van faculteiten en van alles behalve hoger onderwijs. Dr. Veldkamp schrijft dat het bestuur het Binnenziekenhuis de keus zal moeten maken of men het door de Ge zondheidsraad aanbevolen hartchirurgisch centrum wil hebben. Bij afwijzing bestaat de mogelijkheid dat de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne op grond van de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen de cardiochirurgie in Eindhoven on mogelijk zal maken. Dr. Veldkamp verklaarde gisteren op een persconferentie in het ziekenhuis dat hij aanvankelijk twijfelde aan de moge lijkheid dat het conflict kon worden op- der Schaar zou Met schoolbord en een koffer beklom de Middenstander Jong (eenmansfractie) gisteren l spreekgestoelte in de Tweede Kamer. Het onmiddellijke resultaat van dit regeringsingrijpen was, dat vele hoog leraren die in het verleden studenten protesten actief of passief steunden, hun ontslag indienden. Een even groot aantal gaf te kennen naar ander werk te zullen omzien eenvoudig uit afkeer van het nieuwe beleid. Terwijl de au toriteiten het onderwijzend potentieel zien slinken, kunnen ze dit jaar reke nen op een massale inschrijving van studenten bijna 20 percent meer dan in 1971. De regering stelt, dat de maatregelen noodzakelijk zijn om te waarborgen dat de sfudenten hun studies in de kortst mogelijke tijd kunnen voltooier zonder daarbij door een ondermijnende minderheid te worden lastiggevallen „Het nieuwe beleid is vooral een po ging academisch discipline op te leg gen. aldus Luis Saurez, de nieuwbe noemde directeur-generaal voor het universiteitswezen, Critici blijven daar entegen van mening dat het neerkomt Zowel Wiegel als de confessionele frac tieleiders zijn van mening dat het Kabi- net-Biesheuvel al gebrobeerd heeft op een aantal manieren tegemoet te komen aan de wensen van de vakbeweging. Zij noemden daarvan als voorbeelden: de op trekking van de belastingvrije voet, de werkgelegenheidsprogramma’s, de kinder bijslag voor werkende jongeren die een dag vorming genieten en het plan te komen tot goedkopere woningen. De progressieve drie en ook PSP en CPN waren van mening dat het sociaal contract pas dichterbij kan komen als er p r 1 1 i.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3