Laatste woning in Zeewijk betrokken paal in Velsen-O. geheid en eerste SPIJKER Inspectie van flatwoningen Zeewijk: nauwgezet werk in In de vishal I Houd de zon huis Toekomst van woningbouw zeer somber Ook een dienende taak SI ERNSTIGE WOORDEN OP GEDENKWAARDIGE DAG in WIJKOPZICHTER J. D. BUIS: 1533 KEER ZELFDE VERHAAL Zentrum T ref f punkt bestaat vier jaar b heeft ’t I WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT 5 4 t (Van een onzer verslaggevers) Verantwoordelijkheid (Van een onzer verslaggevers) Taak Bloemen voor bewoners Laatste paal in Zeewijk en Dienen e luife t l t VELSEN Burgemeester W. M. B. Bosman noemde dinsdagmiddag de 10de oktober 1972 een gedenk waardige datum in de geschiedenis van de woningbouw van Velsen. Die dag namelijk werd de laatste woning wetwoning in Zeewijk officieel aan de nieuwe bewoners overgedragen, terwijl nog geen half uur later in Velsen-Oost door de burgemeester de eerste paal werd geheid voor een complex van 62 etagewoningen, waarbij tegelijkertijd zullen worden gebouwd 127 eengezinswoningen. Of schoon de toekomstige ontplooiings mogelijkheden op het gebied van wo ningbouw en woningverdeling het ge meentebestuur met zorg vervult, heerste er in het stadhuis dinsdag middag toch een vreugdevolle stem ming bij de afhandeling van het offi ciële gedeelte der overdracht en het slaan van de eerste paal. IJMUIDEN Dinsdagmiddag is de laatste gemeentelijke nieuwbouw woning in Zeewijk officieel opge leverd. Daarmee is het bouwpro gramma van 1.008 hoogbouwwonin- gen in twaalf en zes woonlagen en 525 flatwoningen in drie- en vier- woonlagen afgesloten. Een man, die zich zeer intens met deze 1.533 flat woningen heeft beziggehouden is de wijkopzichter J. D. Buis, welbekend bij elk van de 1.533 gezinnen in Zee wijk. Immers hij heeft nadat hij alle woningen stuk voor stuk had ge ïnspecteerd elke woning aan de be woners getoond en hen rondgeleid. Minster^ 1.533 keer heeft hij daarbij hetzelfde verhaal moeten vertellen. Doch daarmee is de aannemer nog niet van hem af, want na enkele maanden komt hij nog eens alle wo ningen inspecteren en eventuele klachten opnemen. ||flS3s-. BS •mm t r is het ADVERTENTIE MARKTPLEIN Ga op jacht naar nieuwe vormen en zonnige kleuren. Kom nieuwe ideeën opdoen in onze rijk gesorteerde afdeling. Maak uw huis in het najaar weer goed gezellig. Snelliusstraat 23-27 IJmuiden. Tel. 15653 i I l L 1 Dit gebeurde in de Burgerzaal en In tegenwoordigheid van een aantal officieel genodigden die op enigerlei w’ijze betrok ken zijn bij de woningbouw en de verde ling der woningen. Tot dezen behoorde ook het echtpaar Krol, dat de laatst opge leverde woning aan De Olmen 27 gaat betrekken. Een woning welke is aangepast aan de handicap waarmee mevrouw Krol te kampen heeft. Mijnheer Buis Het is niet helemaal pluis bij mij in huis maar maandagochtend ben ik thuis. Sedert de komst van nieuwe buren wil water door mijn plafond heen gluren Dan weet hij al hoe laat het is. Deze lieden zijn meestal agressief en het moet gezegd worden, dat de wijkopzichter in dergelijke gevallen de juiste wedertoon weet te vinden. Andere keren krijgt hij ook verbazend leuke reacties. Onderstaand gedichtje - waarmee wij willen besluiten - toont dat: Een deel van Zeewijk, waarvan alle woningen door de heer Buis zijn ge ïnspecteerd en aan de nieuwe huur ders zijn overgedragen. In de inzet boven in de foto de wijkopzichter J. D. Buis. Ik heb daarmee wel wat te verduren Dat kan toch niet bij dergelijke huren? Komt u kijken? Dat vind ik fijn Op 58 bij familie Van Rijn.” De heer Buis heeft tijdens het bezoek dat op dit gedicht volgde tegelijkertijd gevraagd of hij ook rond Sint Nicolaastijd voor een gedicht hier terecht kon. Laines du Pingouin de beroemde Franse breiwol SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN i Zijn taak is een woning, welke nage noeg gereed is, te inspecteren. Alle foutjes welke hij tegenkomt worden de aannemer gemeld, die moet zorgen, dat de nodige voorzieningen en herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd. Maar dan nog komt het voor, dat werklieden met hun gereed schap in de hand of op hun schouder een kras langs een tot dan toe onbeschadigde deur maken, die bij donker weer tijdens een na-inspectie niet opvalt. Daarom ook, dat de heer Buis, nadat hij de woning voor verhuur gereed heeft aangemeld bij de afdeling woningverhuur, met de nieu we bewoners een rondgang maakt door de huizen zodra zij hun sleutels hebben ge kregen. Hij doet dat onmiddellijk, daar de ervaring heeft geleerd dat, daarmee beter niet gewacht kan worden tot de mensen al in de woning bezig zijn met inrichten en installeren, want ook bij die werk zaamheden kunnen beschadigingen wor den aangebracht, welke dan uiteraard voor rekening van de bewoners komen. In Velsen-Oost heeft burgemeester W. M. B. Bosman de eerste paal ge heid voor een complex van 62 etage- woningen. Het was tevens zijn laatste „eerste” paal, daar de tijdelijke ambtsperiode van de heef W. M. B. Bosman per 1 januari eindigt. Bij die eerste rondgang drukt de heer Buis de nieuwe huurders als het ware met hun neus op ramen, deuren, fontein tjes en toilet potten om hen zelf te laten vaststellen, dat alles heel in orde is. Hij geeft een uiteenzetting over het gebruik van de aansluitingen van electra en gas, kortom bij elke woning dist hij steeds weer hetzelfde verhaal op. Tot dusver was dat in Zeewijk 1533 maal bij nieuwbouw woningen; doch gezien het verloop in de flats is dat aantal van steeds maar weer dezelfde verhalen aanzienlijk hoger ge worden, want ook bij tweede en derde of meerdere bewoning volgt hetzelfde ritueel van inspectie, controle en rondleiden. Van belang is bij tweede of meerdere verhuur ook vast te stellen, dat de nieuwe huur ders accoord gaan met het laten liggen van vloerbedekking van de vorige bewo ner. Doen zij dat niet, dan is de vorige bewoner verplicht die vloerbedekking als nog te verwijderen, want de flats moeten worden verlaten in dezelfde toestand als die waarin zij in eerste instantie izjn betrokken: dus kaal. bij lekkage - dan wordt ook direct hulp geboden. 73 f ƒ4800. 1400, TX 6~ UK 5800. Hierna begaf het gezelschap zich per bus en met auto’s naar De Olmen, waar het echtpaar Krol een fleurig versierde huissleutel aangeboden kreeg en aan het hoofd van het gezelschap de woning ter inspectie betrad. Zowel van het gemeente bestuur als van de directie der bouwon derneming Panagro hadden de heer en mevrouw Krol in het stadhuis tevoren een attentie ontvangen. Een attentie kre gen overigens ook alle bewoners van dit flatgebouw aan De Olmen en wel in de vorm van een bloemenhulde van het ge meentebestuur voor elk gezin. Vervolgens ging het in optocht naar Vel sen-Oost, waar burgemeester Bosman de eerste paal voor een complex van 62 etagewoningen heeft geheid. Het worden twee blokken van drie woonlagen op een onderbouw met gedeeltelijk ook begane- grond-woningen, volgens het type zoals zojuist in Zeewijk was bezocht. Echter met dien verstande, dat deze driehoog- flats voorzien worden van een lift. Ron dom deze flats worden de reeds aange haalde 127 eengezinswoningen gebouwd. Komende tot de oplevering van de laat ste Zeewijkwoning merkte de burgemees ter op, dat de gehele bouwstroom mede het resultaat is van een zeer doeltreffend gebleken streng doorgevoerde coördinatie van technische, organisatorische en admi nistratieve werkzaamheden in een bouw team. Een werkwijze welke ook de finan- ciering gunstig beïnvloedde. Wethouder C. Ockeloen, die zoals de burgemeester even tevoren had opgemerkt „zich zo bijzonder heeft ingespannen om de vaart erin te brengen en te houden in Zeewijk gaf in zijn toespraak ook ui ting aan zijn bezorgdheid ten aanzien van de toekomstige woningbouw in Velsen. De woningwetwoningen in Zeewijk zijn ge bouwd voor hen, voor wie het woord woningnood nog steeds een reële inhoud heeft en dan vooral voor de jongeren. Daarmee echter is de woningbehoefte in die groepen nog niet gedekt, getuige de samenstelling van de ruim 2000 gevallen tellende wachtlijst van het bureau woon ruimteverdeling. Het zijn de maatschappelijk kwetsbare woningzoekenden wier belangen straks in het geding zijn als in Velsen geen wo ningbouw meer mogelijk zal zijn en men wordt verwezen naar de zogenoemde overloopgebieden. Nadrukkelijk stelde de wethouder, dat het gemeentebestuur van Velsen zich verantwoordelijk acht voor die belangen. Belangen, die niet beperkt zijn tot het wonen alleen, maar waarbij zeker ook behoren de sociale en culturele opvang, de recreatieve mogelijkheden, de vervoersproblematiek tussen woon- en werkgemeente. Samengevat dus het gehele complex van infra-structurele voorzienin gen welke voorwaarde zijn voor een goed leef milieu. Als eerste spreker trad burgemeester W. M. B. Bosman naar voren. Deze consta teerde dat er voor continuering van de woningbouw in Velsen nagenoeg geen perspectieven meer zijn. Het probleem hoe binnen de gemeente toch voldaan kan worden aan de voortgaande woningbe hoefte kan slechts worden opgelost door bestemmingswijziging. Door het aanwijzen als bouwgrond van gebieden, waarop nu 'nog een andere bestemming ligt. De bur gemeester deelde mee, dat het overleg ■'hieromtrent met het provinciaal bestuur zich nog in een beginstadium bevindt. De Velsense woningbehoefte zal in de toe komst elders moeten worden opgevangen In de zogenoemde overloopgebieden. Voor de heer Buis ligt hier een stuk levenswerk, dat vijf jaar arbeid in Zee wijk vergde. Voor hem was dit werk niet nieuw, want achttien jaar geleden aan vaardde hij de functie van wijk-opzichter in Velsen Noord bij de bouw van de toenmalige noodwoningen, de huizen in Wijkeroog I alsmede de zogenoemde Pa pierfabriek- en Hoogovenswoningen. De laatstgenoemde categorie, de huizen van Hoogovens, zijn naderhand overgegaan naar de door dat bedrijf geformeerde stichting „De Breesaap”. Behalve die controles en inspecties heeft de heer Buis nog een taak, welke men het best zou kunnen omschrijven als een „dienende taak”. Elke morgen name lijk gaat hij in Zeewijk de zogenoemde ..klachtenbussen” langs. Die bevinden zich in de flats aan de Orionweg, Dennekop- laan, Scheiberglaan en Schiphollaan. De bewoners kunnen daarin hun briefjes met eventuele klachten deponeren. De indiener van een klacht wordt ook onmiddellijk bezocht en is het ongerief ernstig - zoals Naderhand is de heer Buis voor enige jaren naar IJmuiden overgeplaatst waar hem het eindtoezicht op de woningen in aanbouw aan de Bellatrixstraat, de Eri- danusstraat en het Hazevlak werd opge dragen alsmede de verhuur van deze wo ningen. Korte tijd is hij daarna weer in Velsen-Noord werkzaam geweest totdat het reusachtige bouwplan in Zeewijk zijn aanwezigheid daar weer opeiste. Achttien jaar zwerft hij nu dus tussen de nieuw bouwwoningen in Velsen en IJmuiden. „Het is leuk te ervaren” - zo vertelt hij - „dat de kinderen, die je aanvankelijk in Velsen-Noord voor de voeten liepen, nu als volwassenen en huurders van huizen in Zeewijk plotseling levensgroot mij te gemoetkomen en herkennen”. Het is een speciaal vak, dat van de heer Buis. In wezen moet men daarvoor bik kelhard zijn, maar daarnaast ook over de nodige mensenkennis beschikken, want niet iedereen kan op dezelfde wijze wor den tegemoetgetreden. De heer Buis maakt vaak de meest eigenaardige voor vallen mee. Dat maakt zijn werk zo boeiend, vertelt hij, en is er mede de oorzaak van, dat hij altijd met plezier en opgeruimd naar zijn arbeid gaat - ook al lijkt hij (en is hij noodgedwongen soms) vaak bijzonder ernstig en vasthoudend. Van enig overleg met de gemeenten die hun woningzoekende ingezetenen straks naar elders zullen moeten verwijzen is echter nog geen sprake geweest. Een der gelijk overleg en in het algemeen een duidelijke beleidsbepaling v. d. rijksover heid in deze steeds klemmender wordende aangelegenheid lijkt de burgemeester overigens wel zeer gewenst. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Zentrum Treff- punkt, ontmoetingsplaats voor de in Mid- den-Kennemerland wonende en werkende Duitsers, bestaat vier jaar. Het nauw aan de Peregrinus-stichting gelieerde Zentrum viert dit jubileum vrijdagavond 13 okto ber in het verenigingsgebouw „De Meer paal” aan de Velsen-Noordse Wijker- straatweg. Traditiegetrouw zal op de feestavond een speenvarken worden bereid, waarbij het duo „Mozambique” voor de achter grondmuziek zorgt. Tevens wordt er een verloting gehouden, met als één van de hoofdprijzen een vat bier. Aanvang van de jubileum-avond: 20.30 uur. Vrijdagavond 20 oktober wordt door het Zentrum een zogenaamde ringwerpavond gehouden. Leden van de vereniging kun nen tegen betaling van 2,50 aan een bijzonder onderdeel van het spel (dat tot maart volgend jaar één keer per maand tussen 22 en 23 uur wordt gespeeld) deelnemen. Hoofdprijs van deze speciale ringwerp-competitie is een geheel ver zorgd weekend-reisje voor twee personen. Speciaal voor deze vraagstukken is de minister van Volkshuisvesting vorige week op bezoek geweest in deze provincie. Voorlopig was zijn oriëntatie nog geheel gericht op de eigenlijke overloopgebieden in het noordelijke deel van de provincie. Uit handen van wethouder C. Ocke loen ontving het echtpaar Krol een feestelijk versierde huissleutel, De woning in feite anderhalve woning in verband met het zes kinderen tel lende gezin werd uitvoerig geïn specteerd op de aangebrachte talrijke voorzieningen. Dat is een verantwoordelijkheid waar aan niet lichtvaardig voorbijgegaan wordt door het gemeentebestuur. Te bestemder tijd en plaats zal Velsen die verantwoor delijkheid dan ook zeker aan de orde stellen. Daarop richtte de wethouder zich tot het echtpaar Krol, dat uit Beverwijk naar Velsen gaat verhuizen en hier een aangepaste woning aan De Olmen 27 zal betrekken. Hij zette uiteen dat voor Vel sen een aangepaste woning betekent een woning zodanig in te richten, dat rekening, is gehouden met de handicap van degene die erin komt wonen. Het gaat niet aan willekeurig bepaalde voorzieningen te treffen. Van iedere gegadigde en in aan merking komende worden de handicap zowel als de wensen geval voor geval door een gespecialiseerd team onderzocht en eerst daarna worden de voorzieningen aangebracht. In Zeewijk is dat in zeven gevallen geschied. Er volgen nog enige in het flatgebouw voor alleenstaanden aan het Burgemeester Weertplantsoen in Sant poort en in het flatgebouw, dat aan het Zeewijkplein wordt gerealiseerd. Overi gens is het verschijnsel aangepaste wo ning in Velsen en IJmuiden niet nieuw. Over het algemeen vindt hij de bewo ners van Zeewijk redelijke huurders. Soms komt er wel eens iemand op hem af met de woorden „Bent u de directeur?” - IJMUIDEN. Op de dinsdagmarkt wer den in IJmuiden aangevoerd: 223 kisten en 509 premiekisten schelvis; 46 kisten en 16 premiekisten wijting; 560 kisten kabel jauw; 10 kisten koolvis; 1143 kisten 832 premiekisten haring; 2027 kisten en 946 premiekisten makreel; 127 kisten schol; 23 kisten schar; 19 kisten tarbot en griet, 364 stijve kabeljauwen en 2100 kg tong. Prijzen, in guldens per kg: tarbot 9,23- 9,06; zalm ko 32-9 14; gr. tong 8.52-8.41; gr.m. tong 8,60-8,58; kl.m. tong 8,80-8.60; tong I 9,82-9,40; tong II 9,50-8,98. Per 50 kg: schelvis 1 70-51; schelvis 2 72-45; schelvis 3 69-46; schelvis 4 65-64; wijting I 86-67; wijting II 77-51; kabel jauw 1 87-79; kabeljauw 2 143-102; kabel jauw 3 99-60; kabeljauw 4 89-51; kabel jauw 5 81-51; schol I 81-77; schol 2 82-77; schol 3 87-70; schol 4 75-50; koolvis 1 60; koolvis 2 84-68; koolvis 3 40; haring 62- 23,50; makreel 62-23,50; tarbot 340-165; griet 198-150; tongschar 121-98; rode poon 46; horsmakreel 21-14; bot 19-17; harders 183-165; fint 30; heek 2 120-60; haai 50- 44; poontjes 20-9,50. Besommingen: KW 3 18.700, 15.800, 117 14.000, 121 17.900, 51 144 f 4.400. SCH 171 f 40.100, VL 16 23.300, ’■2 19.500, 153 23.200. HD 94 4 f 12.400, VD 9 1300, YE 25 1900, ZL 6 1890, TX 33- 3 28-UK 78 3500, UK 56- 89-218 5400. 135-145 3900, 142-236 ƒ2100. De mensen moeten van je op aan kun nen. Ais je belooft dat herstel direct zal gebeuren, moet dat ook geschieden. Als je toezegt op een bepaald tijdstip ergens te zullen zijn voor een bespreking met een huurder, moet je er ook wezen op dat afgesproken uur. Er wordt service ver wacht en wanneer je die toezegt, mag je daarmee niet de hand lichten” standpunt van de wijkopzichter van Zee wijk. Zeewijk is in „eendracht” tot stand gekomen. Ook bij de verdere ontwikkeling van dit voorbeeld van weloverwogen be hartiging van de volkshuisvesting, het leef- URK. Van 2 tot en met 7 oktober werd in Urk 474.926 kilogram Noordzee- vis, voor een waarde van 1.577.941,48 aangevoerd. baar maken van deze moderne wijk, zul len alle betrokkenen moeten blijven sa menwerken. Na het bouwteam moet er een „gemeenschapsteam” komen in de breed ste zin van het spreekwoord „eendracht maakt macht”. Hij gaf allen als bood schap mee: „bewaar de eendracht die tot zulke goede resultaten heeft geleid”. Tot slot attendeerde de burgemeester erop, dat het aantal woningzoekenden zich nog steeds rond de 2000 beweegt. Enkele honderden woningzoekenden zullen met de realisering van Velsen-Oost weer zijn ge baat. Velsens eerste burger sprak de wens uit, dat zij daar goed zullen wonen en opdat die hoop kan worden verwezenlijkt wenste hij de bij de bouw betrokkenen een voorspoedig verloop van hun arbeid toe. uiiu'juuu uiut-tanin ”*i. ii - F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5