ADVIES STAFLID C. VAN EERDEN: in Snelle beslissing over WAT NU MET LABYRINTH? toekomst Labyrinth dringend noodzakelijk Parkeerverbod Nieuwe dental-car in gebruik gedeelte Zee van ruimte voor school tand arts Aansluiting op Maerelaan Euratoomsingel s. sasansE „Eigen jongerensoos Groene Huis” l In brief aan gemeenteraad: Afstoten van situaties elders Instruktiebad verplaatst naar Duitslandlaan Wijzigingen bestemmingsplan Oosterwijk-Zuidbroek Kettingbotsing in Velsertunnel druggebruikers schept nieuwe en onaanvaardbare in Beverwijk HË" ZML WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 7 IJMUIDER COURANT in Leeftijden Specifieke kenmerken Hard drugs Deskundigen ziet het dat het d o buurthuis Het Groene Huis, eerstdaags verhuist naar nieuwe centrum aan de Wilgenhof laan en zich geconfronteerd met de vraag: Wat nu met Labyrinth? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Geef het Labyrinth de kans zich tot een eigen zelfstan dige stichting te ontplooien, een open jongerencentrum in het Groene Huis aan het Raamveid, met een eigen doelstelling, een eigen bestuur, een eigen staf en be schikkend over eigen financiële middelen. Dit schrijft het staflid van het buurthuis Wijk aan Duin, C. M. B. van Eerden, in een rap port, dat begin van dit jaar is op gemaakt. Als dependance van Wijk aan Duin betekent Labyrinth een extra stuk werk voor zowel staf als bestuur en dat zou wel eens overbelastend kunnen werken, meent de heer Van Eerden. Laby rinth staat momenteel onder de di recte verantwoordelijkheid van het „DE POORT VAN VELSEN” PLEIN 1045-4 IJMUIDEN Pep en LSD B «IM «8 M «ia VWVVVVVWVVVVWVWVVVVVWVVVVWVVVX/VVVVVWVVVWVVVVVVVVVVVWVVVWVVWVVWWVVWWWVVVWVWVVVVVVVWWWVWIfVW van ir HET GROENE HUIS k 526 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) uitvoering van de oorspronkelijke plan nen. Een derde kenmerk van de groep is het zich enigszins willen afschermen van de buitenwereld. Dit blijkt onder andere uit de onwezenlijke sfeer van de inrichting, groep. “n er er KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 1 22 32 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De toekomst van het Labyrinth is onzeker en zal pas duide lijke vormen aannemen als het gemeentebestuur een beslissing gaat nemen: het buurthuis Het Groene Huis aan het Raamveid, waar de jongerengroep La byrinth dagelijks huist, afbreken of het houten gebouw laten staan ten dieMte van Labyrinth. De jongerengroep wordt momenteel begeleid door stafleden van het buurthuis Het Groene Huis. Binnenkort neemt de Stichting Wijk aan Duin (samenwerking tussen Groene Huis en de Uitwijk) een nieuw centrum aan de Wilgenhoflaan in gebruik waar voor Labyrinth eigenlijk geen plaats is. Ten eerste wenst de groep dat zelf niet, terwijl het ook met het oog op de andere activiteiten in het nieuwe cen trum een ongewenste zaak is. Het is bekend, dat burgemeester J. G. S. Bruinsma op sloop van het Groene Huis aandringt. De portefeuillehouder, wethouder P. J. Schipperus, neemt nog een afwachtende houding aan en bestudeert thans het probleem. Labyrinth bezit drie speciale kenmerken, die hen tot een moeilijk te be reiken en te aanvaarden groep stempelen: een eigen mystieke sfeer, het ge bruik van soft- en harddrugs en het zich willen terugtrekken uit de maat schappij. De staf en het bestuur van Wijk aan Duin en een aantal medewerkers me nen, dat er zich ernstige problemen kunnen voordoen, wanneer Labyrinth niet meer wordt begeleid en niet meer over het Groene Huis kan beschikken. De kans is namelijk groot dat hierdoor het aantal druggebruikers in Beverwijk toeneemt, alsmede het gebruik van schadelijke middelen. In een brief aan de raadsleden wijst de groep medewerkers op het gevaar dat Labyrinth zich gaat verspreiden en andere buurthuizen en jeugdsociëteiten bezoekt, met als gevolg, dat nog meer jongeren „aangestoken” worden. „Dit is nu trouwens al het geval door de verontrustende berichten over mogelijke afbraak van het Groene Huis. De verspreiding van Labyrinth-jongeren be tekent een toename van verkeerd druggebruik of een veelvuldiger gebruik van harddrugs. Ook de dealers krijgen dan in de andere gelegenheden in Bever wijk vrij spel en een beoordeling van de chemische samenstelling van de ver handelde middelen is niet goed mogelijk. Een uit het oogpunt van volksgezond heid onaanvaardbare situatie”. Aldus de brief. Labyrinth als dependance van Wijk aan Duin houdt een uitbreiding van de staf in Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties BEVERWIJK. Burgemeester en wet houders van Heemskerk zijn van plan een parkeerverbod in te stellen voor het gedeelte Maerelaan tussen de kruising met de Baandert en De Velst, dat is de nieuwe weg achter de eerste flat aan de Maerelaan naar de in aanbouw zijnde technische school. Het gaat maar om een klein weggedeelte, maar wel een belang rijk, want ten eerste ligt het vlak bij een kruising en ten tweede gaat de vierbaans Maerelaan hier (voorbij het kruispunt) juist over in een tweebaansweg, waarop onmiddellijk twee zijwegen uitkomen, als mede de toegangsweg naar het parkeer terrein achter de eerste flat. zitterschap van wethouder P. J. Schippe rus, is het blijvend gebit van de school gaande kinderen in het district voor tand bederf en de gevolgen daarvan te behoe den. Door schooltandverzorging wordt be reikt, dat de kinderen de school verlaten en met een praktisch gaaf gebit en met een juist begrip omtrent doelmatige mondverzorging. Affiches wijzen de onge veer 8300 twee maal per jaar te behande lende schoolkinderen op een juiste behan deling van het gebit. Ouders kunnen hun kinderen voor schooltandverzorging opgeven door het in vullen van een circulaire, die door de assistente op school wordt uitgereikt. De kosten van de behandeling worden voor de kinderen wier ouders of verzorgers bij een algemeen ziekenfonds zijn verzekerd, door dit ziekenfonds gedragen. Dit geldt zowel voor de vrijwillig als voor de verplicht verzekerden. Voor particulieren bedraagt de bijdrage in de kosten f 35 per kind per schooljaar. De Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in het district Mid- den-Kennemerland beschikt eind novem ber. als ook de tweede bus is afgeleverd, over drie schooltandartsbussen en een mobiele installatie die in de scholen kan worden geplaatst. De Stichting heeft één full-time tandarts in dienst, terwijl zes tandartsen part-time voor de Stichting werkzaam zijn. Overigens heeft ook de schooltandartsverzorging in dit gebied te kampen met een groot tandartsentekort, maar dat is een landelijk probleem. Het afstoten van de Labyrinth-groep wordt als onuitvoerbaar ter zijde gescho ven. „De groep zal blijven zoeken naar een ander onderkomen en dit kunnen bestaande bars, sociëteiten of kraakpan den zijn. De komst van de groep in bars en sociëteiten betekent een inbreuk op het daar bestaande patroon en hoe zal men reageren op het gebruik van drugs? Er zijn ook bars in Beverwijk waar langhari- gen niet welkom zijn. Indien het in een bar verboden is drugs te gebruiken, zal men minder opvallende drugs (pep en Isd) gaan gebruiken. Wij willen nogmaals stellen, dat, dank zij onze controle op de handel en het geven van voorlichting, het gebruik van hard-drugs, met inbegrip van Isd, binnen de perken blijft.”. Aldus het rapport. Een „verspreiding” van het druggebruik Hikt ’nderdaad één van de minst aantrekkelij- oplossingen. HEEMSKERK Bij de eerste hearing over het bestemmingsplan „Oosterwijk-Zuid broek” in de Oldeweltschool bleek de beschikbare ruimte te klein om aan alle belang stellenden plaats te bieden. Bij de dinsdagavond gehouden tweede hearing was men daarom naar de nabijgelegen aula van de technische school verhuisd en dat was niet overbodig, want de belangstelling was opnieuw zeer groot. Wethouder H. J. M. Roozen gaf nogmaals een toelichting op het bestemmingsplan, dat de laatste uitvoeringsfase van de woonbebouwing omvat in het gebied, begrensd door het tracé van de Ver lengde Coentunnelweg (rijksweg nr 8), de spoorlijn Beverwijk-Uitgeest, de gemeente grens Beverwijk-Heemskerk en de vijverpartij langs de Luxemburglaan. BEVERWIJK De Stichting ter bevordering van de schooltandverzorging in het district Midden-Kennemerland dat de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heems kerk, Uitgeest en Limmen omvat beschikt sinds gistermorgen over een gloed nieuwe. modern uitgeruste dental-car. Eind november zal de tweede, eveneens door de Nederlandse Dental Onderneming Leeflang te Amsterdam gefabriceerde bus in gebruik worden genomen. Uit de tweede hearing kwamen weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Er blijven natuurlijk altijd geschilpunten be staan, want zo'n plan is duidelijk een compromis van wenselijkheden en moge lijkheden. Daarbij komt tijdens zo’n hea ring altijd weer naar voren, dat de men sen die er eenmaal wonen graag zoveel mogelijk ruimte en zo weinig mogelijk bebouwing om zich heen wensen, terwijl de mensen die een huis zoeken er het liefst zoveel mogelijk woningen tot stand zouden zien komen. Een groot probleem is daarbij nog, dat wat en hoe men er ook bouwt, de nieuwe woningen, volgens de heer Roozen, zonder meer te duur zullen zijn voor tachtig percent van de bij de gemeente ingeschreven woningzoekenden. In dat opzicht kan „doorstroming” alleen maar iets oplossen. de wijze waarop haardracht, de versieringen en het taalge bruik. Afspraken van het huis worden wel gemaakt, maar ervaren als overbodige ballast, die men snel verwerpt. „Het komt niet bij de groep op, dat ze door een vrijblijvende houding ten opzichte van de regels van het huis, autoritaire beslissin gen afdwingt. Dit laatste impliceert een stuk werk voor de stafkracht”. Op een desbetreffende vraag werd ge antwoord, dat er in het plan geen voorzie ningen zijn opgenomen voor bijvoorbeeld buurtaktiviteiten, een peuterspeelzaal en dergelijke. Gewezen werd op de openbare voorzieningen in de aangrenzende wijken. Voor een peuterspeelzaal zou er ruimte kunnen worden gevonden in de onder bouw van de nog te realiseren flats aan de Luxemburglaan. Daarin waren winkels geprojecteerd, maar de middenstand schijnt de voorkeur te geven aan winkels aan of bij het Europaplein, zodat men die onderbouw voor andere doeleinden kan benutten. Het bestemmingsplan „Oosterwijk-Zuid broek” zal waarschijnlijk eind november door de raad worden vastgesteld, nadat het een maand ter visie heeft gelegen. Binnen die termijn kunnen nog bezwaren tegen het plan bij de raad worden inge diend. Met de realisering van het plan zou nog dit jaar kunnen worden begonnen. De stichting „Ons Huis” zal de flatbouw rea liseren. De eengezinswoningen worden ge bouwd door de Stichting Eigen Woningbe- zit”. r uw BRUILOFTEN EPTIES, PARTIJEN VERGADERINGEN. „Mocht er in het nieuwe buurthuis Wijk aan Duin waar alle activiteiten van de Uitwijk en het Groene Huis gebundeld worden, ruimte overblijven voor Laby rinth, dan zal het alleen een gelegenheid zijn (of te geven) voor het roken. Vor ming door middel van programma’s is niet mogelijk”, zo schrijft C. van Eerder die vervolgt: „En of de groep zich thuis voelt in een dergelijk mooi gebouw moet worden betwijfeld. Men zal dus verdwij nen of er iets aan moeten doen. Labyrinth niet naar het nieuwe centrum, is het meest reële”. Binnen de begroting 1972-1973 van het Labyrinth is ruimte gelaten voor een subsidie van de gemeente van bijna 38 mille. De uitgaven van de groep worden geschat op 66.500. De begroting is opgenomen in de exploita- tieberekening van de Stichting Wijk aan Duin, die het nieuwe centrum aan de Wilgenhoflaan beheert. met twee werkers. Labyrinth staat als dependance ook op de begroting van Wijk aan Duin en indien de groep een depen dance wordt, valt het Labyrinth ook on der de doelstelling van Wijk aan Duin. „Dit hoeft op zichzelf geen bezwaar op te leveren. Qua middelen ligt het moeilijker: een buurthuis is iets anders dan een open jongerencentrum en heeft met andere middelen te maken. Contacten naar bui ten liggen op een geheel ander vlak. Als dependance zal het Labyrinth voor Wijk aan Duin zeker lastenverzwarend kunnen werken. Het zou wel eens overbelastend kunnen zijn”, zo meent Van Eerden. Het doel van de Stichting, onder voor- De nieuwe dentalcar is voorzien van de laatste technische snufjes. Een ge zellig wachtruimtetje vóór in de bus, voorzien van lectuurbak, moet de kinderen over hun drempelvrees heenhelpen. De gemeente werd door de groep medewerkers een half jaar geleden voor het eerst op dit probleem geattendeerd. „Er is ons echter nog steeds niet be kend of en zo ja welke beslissing er genomen is over het Groene Huis. Ook is ons niet gebleken dat gedacht wordt aan het raadplegen van deskundigen be treffende de inderdaad niet eenvoudige problematiek”. De groep dringt er bjj de raad op aan, dat er in elk geval op korte termijn een beslissing valt. De groep medewerkers bestaat uit: Drs. C. van der Aart .directeur van de BSCR, C. Berghuis van De Slof, mevrouw A. Brink van het jongerencentrum Donkey Shot te Heemskerk, mevrouw C. Brugman en mevrouw A. Derks van de Drugwerkgroep IJmond, C. van Eerden, staflid van Wyk aan Duin, A. Gud- de van het Katholiek Maatschappelijk Centrum, H. van Hedel van de Stichting Sociaal Cultureel Werk Oosterwyk.Meerestein, Zuidbroek en Zwaansmeer, mevrouw W. Heemstra van de Gereformeerde Jeugd Centrale en J. Wijnands van het vormingscentrum Kennemerstaten. Plattelandsvrouwen. De afdeling Be verwijk van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen houdt op donderdag 12 ok tober, ’s avonds half acht, een bijeen komst in de zaal aan de rinsesselaan. Mevrouw Vink-Kazama gaat een lezing houden over de Japanse bloemrierkunst De Labyrinth-groep functioneert oktober 1969 af binnen het buurthuiswerk van Het Groene Huis. Drug-gebruik door deze groep was bekend en in gesprekken met burgemeester Bruinsma en de politie werd dit verschijnsel doorgesproken. „De burgemeester heeft het drugprobleem niet aangeroerd, maar de politie-functionaris toonde zich zeer tolerant. Hij verklaarde dat, zolang er geen klachten binnen kwa men van de ouders van de deelnemers, er voor hem geen reden was om in te grijpen”. De nieuwe dental-car, voorzien van alle mogelijke technische snufjes, biedt de schooltandartsen een zee van werkruimte. Kosten: ongeveer 63.000, wat bijna 40.000 goedkoper is dan vorige aankopen op het schooltandartsbussengebied. Vol gens de firma Leeflang vloeit deze aan zienlijke kostenbesparing voort uit het feit, dat naast de technische installatie ook de carrosseriebouw in eigen land is gehouden. Labyrinth wordt wekelijks bezocht door ongeveer 150 jongens en meisjes, hoofdza kelijk Beverwijkse jongeren (80 procent). Uit Heemskerk en Velsen-Noord komen respectievelijk 12 en 8 procent van de deelnemers. De leeftijden variëren van 16 tot en met 21 jaar. Opvallend is het hoge percentage zestienjarigen: 29,3 procent. Studerenden/schoolgaanden maken 57.8 procent van de groep uit en 31,6 procent behoort tot de werkende jongeren. Telefoon 1 65 51 - 02550 De samensteller van het rapport ziet Labyrinth wel zitten als een zelfstandige stichting. „Beverwijk kende twee jonge rencentra: ABC en Dizzy. Beide centra zijn door een onprofessionele aanpak mis lukt. Wij menen, dat Labyrinth veel meer kans van slagen heeft. Voor deze groep bestaan er in de IJmond geen specifieke faciliteiten en de groep is nergens onder te brengen. Een eigen accommodatie in het oude Groene Huis aan het Raamveid biedt de groep tal van mogelijkheden, qua inrichting en programma”. VELSEN. In de westelijke buis van de Velsertunnel vond dinsdagmiddag om streeks kwart voor vijf een kettingbotsing plaats. Er waren vier auto’s bij betrokken. Een passagier uit de vierde auto kwam met z'n voorhoofd tegen de zonneklep boven de voorruit en kreeg een diepe snijwond. Na behandeling in het Zeeweg Ziekenhuis kon zijn naar zijn woning terug. De belangrijkste wijzigingen zijn dat er Iets meer speelruimte voor de kinderen in het plan is opgenomen. Het instruktiebad gaat naar de Duitslandlaan. De Kenne- merlandlaan zal geen doorgaand verkeer te verwerken krijgen, omdat er nu toch een aansluiting op de Euratoomsingel is ge projecteerd. Door een andere situering van de woningen die in het nog open gedeelte tegenover de Leyestraat zijn ge projecteerd, houden de bewoners van deze straat een iets vrijer uitzicht dan bij Tussen de spoorbaan en de leidingen- strook zijn een drietal woonflats voor Incomplete gezinnen geprojecteerd (in to taal 336 woningen). Voorts omvat het plan onder meer de bouw van ruim zeventig eengezinshuizen en honderd aaneenge- bouwde bungalows. Naar aanleiding van de eerste hearing zijn er enkele wijzigingen in het plan gekomen die tegemoetkomen aan toen geuite wensen en bezwaren. men zich kleedt, de De Labyrinth-groep drukt door zijn programma’s een stempel op het gebouw, waardoor het voor andere groepen moeilij ker wordt om te functioneren. De sfeer van het Labyrinth doet mystiek aan en is een specifieke eigenheid van de f Ten aanzien van het druggebruik zijn voorlichtingsavonden gegeven en is contact onderhouden met diverse instan ties. De groep zelf is ook actief op dit terrein en geeft drug-stencils uit met tips en waarschuwingen, ook ten aanzien van de juridische aspecten in binnen- en bui tenland. De drugs in de Labyrinthgroep vallen binnen de soft-drugs hasjiesj en marihuana). „We hebben controle op de kwantiteit, de prijs en in mindere mate op de kwaliteit”. 5

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7