Onbezorgd plezier in Stadsschouwburg Velsen NCVB-leden luisterden Velsen naar dr. Eenhoorn INTOCHT VAN SINT SERENADE B.H.K. VOOR OP 18 NOVEMBER DIAMANTEN PAAR d s Alphenaar „Het Kinderpaleis" verliest de concurrentiestrijd fe r in Meer geld beschikbaar STEREO SHOW Arts belichtte Yoga in problemen rond abortus „De kleine hut” van Roussin Egbert van Paridon 2n toneelgroep VAT bij Witte Tejater „Asterïx" Clubgebouw van „Het Atoom” uitgebrand IM WEISSEN RÖSSL WEER IN VELSEN SLUITEN Lezing over EHBO BLOEI f MjfF ■F llr 8 WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 9 VELSEN VAN KEULEN VIRTUOOS I VELSEN De toneelgezelschap pen die vrijwillig wensen af te zien van bijdragen uit de volgens sommi gen te royaal vloeiende subsidiebron, zijn daardoor geheel aangewezen op de gunsten van het publiek. Zij kun nen zich daardoor geen enkel risico veroorloven dat in feite steeds aan een experiment is verbonden. Van daar dat deze artistieke ondernemers zich bij de samenstelling van het repertoire dienen te beperken tot stukken, waar welhaast volle zalen mee worden gegarandeerd, of die in het verleden ware kassuccessen zijn geweest. Exclusievee'^ couture 1U lem KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Gevonden voorwerpen De controverse middenstand-warenhuis is allerminst een verschijn sel van de laatste jaren, want reeds in het begin van deze eeuw schreef Herman Heijermans zijn nog altijd bekende toneelspel „De Opgaande Zon”, het enigszins navrante verhaal over de blijmoedige Matthijs de Sterke, die als kleine zelfstandige winkelier voor een warenhuis het veld moet ruimen. Ook in die dagen al een actueel gegeven dus. Een dergelijk klein drama vindt nu opnieuw zijn ontknoping aan de Kennemerlaan in IJmuiden, waar mejuffrouw A. Zijp onder de dwang der omstandig heden heeft moeten besluiten haar manufacturenzaak „Het Kinderpa leis” met ingang van 1 november op te heffen. r •Ui JE JAN VAN DAM ADVERTENTIE J WVMAWWVWWVWVWVVVVVWWWWWWVWVWWWUWWWIAMAAIiail«aa«Bwa^ 1 rppde voa,mannen IJmuiden I m: Kennemerlaan 61 IJmuiden DIT, IN FEITE volslagen onlogische blijspel vond in de drie reeds genoemde acteurs waarlijk virtuoze vertolkers, die de vele grappige situaties tot in de fines ses voor perfect komediespel hebben uit gebuit. Met Bob de Lange als de lank moedige echtgenoot, die zich door geen enkel incident tot wanhoop laat verleiden en Paul Cammermans als de huisvriend- minnaar, die daarentegen nimmer tegen een onverwachte situatie is opgewassen. in Restaurant de openluchttheater (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De afdeling Velsen- Noord van de Nederlandse Christen Vrou wenbond, die voor haar bijeenkomst dins dagavond in gebouw „De Meerpaal” een grote belangstelling had, behandelde voor deze kring een actueel probleem. Dr. C. Eenhoorn uit Bloemendaal, arts in de homeopathie, was (na inspraak door de leden) uitgenodigd het onderwerp „abor tus” te besprken. volstaan met het showen van zijn fraaie tors, was hij als de pseudo-inboorling ruim voldoende. Geboren: J. van der Molen-de Ruiter, d., Kanaalstraat 64 a rd, IJmuiden; G. M. Tromp-Tol, d., Schiplaan 478, IJmuiden; T. J. Dekker-Klein, d-, Van Ostadestraat 79, IJmuiden; W. F. Bukovac-Brouwer, d., Kruisberglaan 65, IJmuiden. VELSEN. Achter het brandscherm, op het toneel van dé stadsschouwburg (bereikbaar via de zijingang) zal op don derdag 12 oktober weer een Witte Tejater- avond worden gehouden- Mejuffrouw Zijp heeft dit voor haar zo zware besluit toch blijmoedig aan vaard, zelfs nu er reeds plannen waren in 1973 het veertigjarig bestaan van „Het Kinderpaleis” te gaan vieren. Zij zit dan ook allerminst bij de spreek woordelijke pakken neer en heeft dan ook reeds besloten zich verder in het maatschappelijk werk nuttig te ma ken. Als ouderlinge bij de gerefor meerde kerk heeft zij wat dit betreft reeds de nodige ervaring opgedaan. In 1970 werd mejuffrouw Zijp dan ook door haar boekhouder geadviseerd een sluiting in overweging te nemen, waar zij zich eerst nog krachtig tegen heeft verzet. Vooral omdat weer een kleine opleving kon worden waargeno men. Maar deze bleek slechts van kor te duur, zodat de knoop enige maanden geleden definitief moest worden door gehakt. veer de enige winkel was waar derge- lijke artikelen verkrijgbaar waren. Tot de concurrentie zo groot was gewor den, dat de jaarbalans steeds zorgelij ker werd. Mejuffrouw A. Zijp, de laatste tijd geassisteerd door haar zuster, me vrouw G. M. van Veelen-Zijp, hel pen de laatste klanten van „Het Kinderpaleis”. Plein 1940-1945 nr. 48 w Tussen hen in bewoog zich een van liefde en energie bruisende Hetty Verhoogt, waarmee de ondeugende Suzanne de vol maakte gestalte werd verleend. Het foto model Herman Ouwersloot was de enige niet-geroutineerde acteur in dit kleine ensemble, maar omdat hem weinig tekst was toebedeeld en hij voornamelijk kon Si Overleden: D. M. G. de Leeuw, 60 jr., echtgenoot van J. Oostenrijk, Leeuwerik- laan 3, IJmuiden; H. Meijer, 54 jr., echt genoot van C. E. van der Kooy, Walra venstraat 18, Velsen-Noord; J. E. van Ewijk, 90 jr., echtgenoot van A. M. Bus, Lod. van Deyssellaan 254, Driehuis; N. Beentjes, 67 jr., echtgenoot van C. J. Bos, Spilbergenstraat 23, IJmuiden. Dit is één uit onze 1 eindeloos uitgebreide nieuwe kollektie broeken om uit te kiezen. ANDRÉ ROUSSIN heeft voor zijn intri ge drie schipbreukelingen op een onbe woond eiland neergezet, welk trio later tot een kwartet wordt uitgebreid. De drie voornaamste figuren zijn een Parijs’ ban kier, zijn echtgenote Suzanne en de tradi tionele huisvriend die reeds zes jaar ook de minnaar blijkt te zijn. Door deze nogal gebruikelijke Franse blijspelsituatie naar dit afgelegen paradijs te transformeren, verschafte de auteur zich legio mogelijk heden om dit oude thema van enige originele variaties te voorzien. Hij kwam daardoor tot een serie grappige verwikke lingen rond een partnerruil voor drie personen, waarbij Roussin voor het derde bedrijf nog een hoogst amusante climax in reserve wist te houden. OP DEZE manier werd het in het fraaie decor van atelier „Stichting Am sterdams Toneel” een avond van onbe zorgd plezier, waar om onbegrijpelijke redenen te weinig toeschouwers voor wa ren opgekomen. Aan het slot trachtten zij echter door hun enthousiast applaus toch een volle zaal te suggereren. Het bruidspaar, omringd door fa milie, vrienden en kennissen uit het bejaardentehuis, stelde dit onver wachte muzikale huldebetoon bij zonder op prijs ep waagde zich zelfs aan een vrolijk rondedansje. Het echtpaar Hennen, dat vroeger aan de Jan Alsweg een groentezaak dreef, is het eerste dat het diaman ten bruiloftsfeest in het nog zo jonge Beverwijkse bejaardentehuis heeft mogen vieren. Qü. T EEN DAARVAN is André Roussins blijspel „De kleine hut” dat ongeveer twintig jaar geleden onder regie van Joris Diels bij het voormalige „Comedia” geheel aan de gestelde verwachtingen heeft be antwoord. De drie voornaamste rollen werden toen gespeeld door Enny Meunier, Guus Hermus en Steye van Brandenburg. Vandaar wellicht dat het nu ook werd uitverkoren door het Nederlands theater bureau van Karei Wunnink, om hiermee door Hetty Verhoogt, Bob de Lange en Paul Cammermans een zo mogelijk lang durig tournee te laten ondernemen. Onder auspiciën van de kunstkring „Voor Allen” was hierbij dinsdagavond ook een opvoe ring in de Velsense Stadsschouwburg op genomen. Inmiddels waren de ouders van me juffrouw Zijp overleden, zodat zij werd aangewezen de zaak zelfstandig te blijven voortzetten. De omzet groei de geregeld, omdat het in Velsen onge- Na begroeting door de presidente, me vrouw T. Vriesema-Noordijk, volgde het lezen van psalm 91: 1-11 en een korte meditatie hierover. Mevruw Vriesema waarschuwde niet de ogen te sluiten voor het probleem. Dr. Eenhoorn zei geen dominee maar arts te zijn dus als zodanig de zaak van de abortus provocatus te zullen belichten. Abortus is een kunstmatig afdrijven van Met ingang van maandagavond 16 oktober kunnen jongeren op de leeftijd van zeventien tot vijfentwintig jaar in het kader van de jeugdactiviteiten in gebouw Asterix” aan de Lariksstraat in IJmuiden-Oost yoga komen beoefe nen. De nadruk wordt hierbij gelegd op ademhalings- en ontspanningstech- nieken, onder meer gericht op het bevorderen van de concentratie en een bewuster denken. De lessen worden van 20 tot 21 uur en van 21.15 tot 22.15 uur gegeven door mevrouw M. van der Heijden uit Heemstede. Er kunnen hiervoor nog enkele deel nemers worden geplaatst, die dienen te beschikken over een schuimplastic matje of een plaid en gemakkelijke, rekbare kleding. Alle nadere inlichtin gen bij Asterix”. (Van een onzer verslaggevers) Op uitnodiging van de kerngroep van het Witte Tejater zal Egbert van Paridon, directeur en regisseur van toneelgroep Centrum, het repertoire van zijn gezel schap voor het pas begonnen theatersei zoen komen bespreken. Hij zal daarbij uitleg geven over de te, spelen stukken en eventueel een terugblik op het vorige sei zoen laten volgen. Na de pauze zullen de spelers van to neelgroep V.A.T., samengesteld uit de voormalige amateurtoneelverenigingen Palvu, K.Z.O.S. en De Plankeniers, frag menten opvoeren uit de muzikale comedie „Schandaal in Parijs”. Deze comedie wordt momenteel door V.A.T. in studie genomen onder regie van Truus van der Vis. Belangstellenden hebben gratis toegang tot deze avond, die om acht uur begint. De Beverwijkse Harmonie Kapel heeft gisteravond in Huis Ter Wijck het diamanten bruidspaar R. Hen- nen-Langendijk, respectievelijk 82 en 79 jaar oud, een serenade ge bracht. Tot ontroering en verbazing van de beide zestigjarige echtelieden marcheerde de voltallige BHK rond half acht de recreatiezaal binnen waar de heer en mevrouw Hennen een receptie werd aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Op zaterdag 18 november zal St. Nicolaas zijn jaarlijks bezoek aan Beverwijk brengen. Volgens een woordvoerder van het comité, dat de intocht van de Goedheiligman organiseert, is dit keer een beter uitgangspunt voor een en ander ge vonden en is er bovendien een ruimere financiële armslag, zulks in tegenstelling tot vorig jaar, toen er nogal wat problemen waren. Nadere bijzonderheden worden nog bekendgemaakt. In het kader van het winterpro- gramma van de initiatiefgroep „Zee en Duinwijk” zal vrijdag 13 oktober door de heer N. Kloosterhuis in de entresols op het Zeewijkplein in ÏJmuiden een causerie worden gehouden over eerste hulp bij ongelukken. Dit leek het be stuur een leerzaam onderwerp voor de velen die dagelijks aan het verkeer moeten deelnemen, evenals voor de huisvrouwen die dikwijls met diverse ongelukjes worden geconfronteerd. De aanvang is 20 uur, terwijl alle belang stellenden welkom zijn. Doordat de eerste opvoering in de Velsense Stadsschouwburg van Ralph Benatzky’s populaire operette „lm weissen Rössl” reeds bij de voorbespre king geheel was uitverkocht, heeft het bestuur van de kunstkring „Voor Al len” de directie van „De Hoofdstad Operette” bereid gevonden hiervan in Velsen een tweede voorstelling te ko men geven. De hiervoor vastgestelde datum is dinsdag 24 oktober. Het bescheiden opgezette winkeltje kwam tot een verheugend grote bloei, zodat al spoedig enkele verbouwingen noodzakelijk werden. Geen wonder, als men weet dat in de dertiger jaren bijna het grootste deel van de Velsense kinderen door de dames Zijp werden gekleed. In de oorlogsjaren werd ook de familie Zijp door de bezetters tot evacuatie naar Ermelo gedwongen, zo dat de zaak pas in 1946 op nummer 135 in de Kennemerlaan kon worden heropend. Daarop kon in maart 1953 het huidige royale pand als „Het Kin derpaleis worden betrokken, waar men reeds na enkele jaren opnieuw tot verbouwing moest overgaan. Vrijdag 13 oktober 20 uur en 21 uur „Uitkijk” bij het in Bloemendaal' aan het grote Parkeerterrein. Wij demonstreren voor U het fameuze Bose 901 luidspreker systeem, in combinatie met Tandberg recorders en stereo apparatuur. Tevens introduceren wij deze avond de INTERAUDIO luidsprekers. Een serie luidsprekers waar veel over qesproken zal worden. VELSEN. Van 30 september tot en met 6 oktober werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven bij de gemeentepolitie in Velsen: Ring met 11 sleutels, verz. bewijs HGT 000, pak zakken, dames tasje met inhoud, bos sleutels, meisjes jack, motorwanten en regenbroek, herenpolshorloge, etui met in houd, gymschoen, halsketing, armbandje met plaatje, fietstas inh. regenpak en handschoenen, portemonnee met inhoud, oproepapparaat PTT 2 luchtdrukpistolen, 4 sleutels aan ring, armband, tas met inhoud, tasje met bandolakmiddelen, ring met 3 sleutels, boodschappentas met in houd, autoped, meisjesbril, voetbalbroekje, naar dames handschoenen, schakelarm band) e met naamplaatje, autosleutel, hondje, ring (gevonden l'/t jaar geleden), kinderschoen, zeiltje voor kinderwagen, rol tanijt, gympakie, poesje, autoped, bos sleutels 6 stiftkleurpotloden, rijzweep, blokfluit. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen: dagelijks aan het hoofdbu reau van politie te Velsen. De gedeponeer de voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie alhier. de levensvrucht. Paus Sixtus zei reeds in 1588, dat het leven begint bij de bevruch ting, waarna paus Greorgius XIV in 1591 vond dat de levensvrucht eerst na drie maanden waarneembaar is en eerst dan de levensvrucht reëel bestaat. Dr, Een hoorn ging in op de in Amerika ontstane adviesbureaus inzake abortus, waarmee honderdveertigduizend vrouwen in 1971 te maken kregen, terwijl in Nederland per dag tweehonderd vrouwen zich als patiën ten melden. Dit is tien patiënten per huisarts per jaar. De Nederlandse artsen zijn over de abortuskwestie zeer goed geïnformeerd en gedocumenteerd, waarmee in 1969 is be gonnen en waarover vele rapporten ver schenen. Ook de persmedia hebben zich in de loop van de jaren over het onderwerp niet onbetuigd gelaten. Professor Linde boom van de Vrije Universiteit in Am sterdam schreef in november 1970 het boek „Vrije vruchtafdrijvijving”, waarin alle medebepalende consequenties ten aanzien van de abortus zijn weergegeven. Ofschoon de taboes zijn doorbroken, heeft de religie er nog de grootste moeite mee. Het Leidse ziekenhuis is het eerste in ons land, dat in deze aangelegenheid de mens in nood wil bijstaan. Uitvoerig belichtte dr. Eenhoorn, na ook het gebruik van de voorbehoedsmiddelen in dit kader te hebben betrokken, de vraag wat de patiënt d ie abortus aan vraagt en laat bedrijven beleeft. Het gaat hier om de beslissing, na de strenge bege leidingscommissie - door de wet bepaald- te zijn gepasseerd, of een patiënt de draagkracht ervan met de draaglast in overeenstemming kan brengen. Hij meende dat ieder zijn eigen ant woord op deze zaak heeft te geven, dus ook geestelijke leiders en artsen om daar na de verantwoordelijkheid voor de ander te kunnen dragen. Er werden veel vragen gesteld. VELSEN-NOORD. Het verenigingsge bouw van de postduivenvereniging „Het Atoom” is in de nacht van dinsdag op woensdag geheel uitgebrand. De brand ontstond omstreeks één uur door onbe kende oorzaak. De brandweer van Velsen verzorgde de nablussing. is pi? j dgr/ 113‘Sib' lAbi'iJ life j Een ongetwijfeld bijzonder moeilijke beslissing, welke na langdurige over wegingen uiteindelijk toch moest wor den genomen. Toch kan mejuffrouw Zijp blijven lachen, want de reacties van de haar nog trouw gebleven klan ten zijn „gewoon fantastisch”, terwijl zij bij deze toch trieste affaire ook door het geloof wordt gesterkt. Er is hier im mers sprake van een door hard werken opgebouwde zaak, welke steeds een goed bestaan heeft opgeleverd, tot de opening van twee warenhuizen in Vel sen de balans een geregeld negatiever aanzien gaf. De manufacturenzaak van mejuf frouw Zijp werd in november 1933 op ongeveer dezelfde plaats in de Kenne merlaan door haar moeder geopënd, omdat haar vader door een ernstige ziekte was genoodzaakt het destijds bekende aannemersbedrijf Zijp en Hamburg te verlaten. Op zestienjarige leeftijd kwam mejuffrouw Zijp haar moeder achter de toonbank assisteren, welke plaats zij sindsdien niet meer heeft verlaten. ji fe- .jh F’ gii jggi 41 JE h: ■«tL, Z fep fO'h I mm-' IE i Ml

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9