Pools won de Conditie-trainer werkte in het geheim met de profschaatsers DOOR KNSB ONTSLAGEN GEMSER: IK WAS NAÏEF Kuipers pleit voor steun van Amsterdams Pim van der Meent ziet wel toekomst in betaalde voetbal «1 amateurschaatsers aan profs Cento-prijs Derde zege M erckx in „Trofeo Baracchi” ENGELAND MET MOEITE GELIJK Basketbalteam verloor bij EK W I I X Geen eerste prijs in sporttoto 10 Ajax heeft weer fysiotherapeut Staatsloterij 22 DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 A a 611e 4 1 A 8,40 gekoppeld ƒ2,30, (Van onze sportredactie) Jhéronimus, VWWVtfVWVVVNJVWIJVVWVVVWWWWVWVVWVWMVWWWWVWWI nu een de 091483 091483 de 005933 005933 3 van MARC SERNE 972 4 11 oktober 1972 Tweede klasse Een extra prijs van f 100,000,is gevallen in serie R op het nummer: f f f f t En een troostprijs van 2000,op nummer: van elk van de andere series. En een troostprijs van ƒ2.000,op nummer: van elk van de andere series. 059983 032107 003344 044008 045199* 027713 048426 9 16 69* 085 295 328 748 5630 van Ajax en Feyenoord hebben daar be langrijk toe bijgedragen. Ook FC Amsterdam heeft in deze eerste fase van de competitie toch te weinig toeschouwers getrokken. Van der Meent: „In zo’n wedstrijd als zondag tegen Haar lem moet je toch minstens zo’n 10000 toeschouwers hebben. Of die zullen ko men moet je maar afwachten. Daarom heb ik ook tegen de jongens gezegd dat we met de nieuwe combinatie zo snel moge lijk voor resultaten moesten zorgen. Daar kijkt het publiek naar. Daarbij moet je natuurlijk wel de weg van de geleidelijk heid behandelen. Vandaag dit en morgen dat. Er kan er tenslotte aan het einde van het seizoen maar één vierde en maar één vijfde worden. Tot nu toe is die fusie wat mij betreft voorbeeldig verlopen. Het is alleen doodzonde dat wij in die eerste wedstrijd van het seizoen tegen Telstar twee punten hebben laten liggen. Anders sta je op de vijfde plaats. En dan kijkt het publiek toch weer anders tegen je aan. De competitie is tot vandaag toch erg aantrekkelijk. En het zou grandioos ge weest zijn als wij daarbij wat mogelijk was een rol op het eerste plan hadden vervuld.” VARNA. Het Nederlands damesbas- ketbalteam heeft gisteren in het toernooi om het Europees kampioenschap met 38- 53 verloren van Bulgarije. Bij de rust stonden de Nederlandse dames nog met 23-22 voor. De beste prestaties bij oranje kwamen op naam van De Liefde (9), Van den Burg (8) en Van Ham (7). „Het is een misrekening van mij ge weest om dat gecamoufleerd te doen”, zegt Gemser achteraf. „Ik was te naïef”. Toen Gemser van de KNSB moest kiezen nam hij dé amateurs „omdat ik”, moti veert hij, „daar het langst mee op trek”. In plaats van met de prof-groep te breken ging Henk Gemser in stilte verder. Zijn verweer „Die jongens hadden een condi- tietrainer nodig en ze konden niemand vinden. Als vakman vond ik het mijn plicht deze topsporters die moeilijkheden hadden, te helpen. Ik vond dat ik ze niet in de steek kon laten maar de KNSB heeft er nu een principiële zaak van gemaakt. Ik ben bijzonder ongelukkig met Verwacht wordt dat Leen Pfrommer het werk van Gemser zal overnemen. Henk Gemser zelf over zo’n oplossing: „In principe kan Pfrommer dit doen, maar hij heeft het wel bijzonder druk met zijn werk in militaire dienst. Als er toch een opvolger wordt benoemd, zal ik in ieder- teval bereid zijn hem inlichtingen te ge ven, want ik ben niet haatdragend en denk natuurlijk vooral aan de jongens. Ik denk dat er nog heel wat telefoonge sprekken met Ètten-Leur (de woonplaats vaji Pfrommer, red.) gevoerd zullen wor den over trainingsschema’s. Dat gebeurt dan wel in het geheim!” DEN HAAG. Geen van de 648.829 deelnemers aan sporttoto no. 10 van 7 en 8 oktober heeft alle dertien wedstrijden correct voorspeld. Het prij zenbedrag van 632.092,71 wordt daardoor gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. De zeven tweedeprijswinnaars ontvangen ieder 33.862,10. De 118 derde-prijswin- naars incasseren ieder 2.008,70. De premie van f 158.023,10 wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 1 no vember bij loting toegewezen aan een van de tweede-prijswinnaars. Wellicht komt het mede hierdoor dat Van der Meent, hoewel hij vanwege zijn positie bij de FC Amsterdam juist op dit punt meer recht van spreken heeft dan een ander, niet onmiddellijk op de barri caden springt om uit te roepen dat con current Ajax de kwade genius is en het betaalde voetbal in Nederland kapot maakt. Evenals de voorziter van de uit de fusie tussen DWS en Blauw Wit gebo ren vereniging FC Amsterdam, De Stoop, is Van der Meent van mening dat er in een woonagglomeratie van een stad als Am sterdam ruimte voor twee betaalde voet balverenigingen moet zijn. LONDEN. Het Engelse elftal heeft met 1-1 gelijkgespeeld tegen Joego-Slavië in een wedstrijd die werd bijgewoond door 50.000 toeschouwers. Prijzen van Toch hebben die successen ook hun negatieve kanten. Juist door die hoogcon junctuur hebben de spelers van het N»- derlands elftal er een exorbitant bedrag van 65.000 gulden kunnen doordrukken als zij zich alleen maar plaatsen voor het eindtoemooi van het wereldkampioen schap voetbal in 1974 In West-Duitsland. Minder getalenteerde spelers gaan zich daaraan spiegelen en vragen, juist bij klei nere verenigingen, vaak bedragen die in geen enkele verhouding staan tot hun capaciteiten. Voeg daarbij dat de meeste verenigingen op grond van hun toeschou wersaantallen geen sluitende begroting kunnen krijgen en de cirkel Is met deze hoge personeelskosten gesloten. de gang van zaken en bovendien komt het in een essentiële trainingsperiode. De amateurs worden er nu de dupe van want een eventuele opvolger zal misschien wel bekwamer dan mij kunnen zijn maar niet zomaar de juiste trainingsmethode kunnen uitstippelen Bovendien is er natuurlijk een bijzondere band met de jongens ontstaan. Het is misschien gek dat ik het als 32-jarige zo zeg, maar de jo^ens waren net zoons voor mij geworden”. Volgens vice-voorzitter Van Laar van de KNSB heeft de reactie van de schaats bond niets te maken met een anti-prof- houding. Van Laar „Het is een beleids zaak. Volgens ojis zijn het trainerschap bij de KNSB en de profs niet met elkaar te verenigen, omdat er bij de profschaat sers een heel andere mentaliteit is. Het vervelende van de hele zaak is, dat Gem ser de profs stiekum trainde en daardoor de jongens van de kernploeg feitelijk in de steek liet. Hij heeft daarmee wel wat op zijn geweten”. Henk Gemser weet nog niet wat hij nu gaat doen. „Eerst maar een nachtje slapen en dan natuurlijk met de profjongens gaan praten. Ik zal in ieder geval niet hun ijstrainer kunnen worden omdat dat niet met mijn werk te combineren valt”. Alleen: het publiek is in een stad als Amsterdam een beetje verzadigd. Er is zoveel te doen. En: Ajax speelt nu een maal bij vlagen een voetbal zoals dat nergens vertoond wordt. Van der Meent: „Je moet je gewoon aanpassen. Je moet voor jezelf uitgaan van de mogelijkheden die je hebt. Daar moet je mee werken. En dan is die eerste fase toch die opbouw. En die is bij Ajax nu eenmaal voltooid. Er is een Michels geweest, er was geld, er waren de juiste voetballers en mensen die de zaak leidden. Ajax loopt voor. Ajax heeft ook lering getrokken uit de terugval van een Benfica, AC Milan of Real Ma drid. Men heeft duidelijk onderkend dat men langer aan de top moet blijven. Nou weet ik ook wel dat bij Ajax alles is n de Schaatskroniek het maandblad van de schaatsbond een open brief te laten plaatsen, waarin hij de houding van de ISU en de KNSB aan de kaak wil stellen. Kuipers: „De voorzitter va nde KNSB, Quarles van Ufford, heeft kort geleden een toespraak gehouden waar ik jammer genoeg niet bij was. Het kwam er op neer dat de jongens die prof waren geworden, voorbestemd waren voor de hel. In bijna alle sporten is professionalisme mogelijk, waarom moet je dan bij voorbaat de schaatsers, die dat willen, geen kans geven. De KNSB voelt zich kennelijk bedreigd”. „Maar de profs moeten gewoon doorzet ten. Ze hebben dacht ik de sympathie van „Voor ons is deze profgroep ook aan trekkelijk. Niet zozeer voor mijzelf, want ik zal toch nooit prof worden, maar wel voor jongens als Jappie van Dijk en Piet Kleine. AJs ze erg goed schaatsen hebben ze misschien ook kans een profcontract te krijgen. De schaatsbond moet dit onder kennen. Het amateurschaatsen kan er al leen maar op vooruit gaan”. het publiek (dat wel begrip heeft voor hun stap) en zeker van de schaatsers. De profs hebben de bond simpelweg voor het feit gesteld en dat moet worden geaccep teerd. Wij, de schaatsers, moeten solidair zijn. Als wij bijvoorbeeld allemaal beslui ten niet te zullen schaatsen op banen waar de profs niet mogen komen, moeten ze hun standpunt wel herzien. Anders houdt de schaatsbond in feite op te be staan”. AMSTERDAM. Als opvolger van Sa lo Muller, heeft Ajax de fysiotherapeut Nico Kat (33 jaar) aangetrokken. De heer Kat die gaat samenwerken met mas seur Henk de Haan woont in Amster dam en is in het verleden nooit direct betrokken geweest bij specifieke sportaan- gelegenheden. Zoals bekend verzochten de Ajacieden in een na de wedstrijd tegen Telstar gehouden vergadering met succes om een plaatsvervanger voor Muller. Toch wil Van der Meent zich niet aan een prognose wagen. Hij stelt: „Dat valt altijd tegen. We streven er bewust naar om zoveel mogelijk punten te pakken. Wie niet eigenlijk. Maar daarvoor moet je iedere week weer hard werken. Voor Amsterdam is het echter mogelijk om op dit moment een goede middenmoter te zijn.” Toch zit FC Amsterdam met een betrekkelijk oude kern die nog steeds niet weg te denken valt uit het elftal. Spelers als Frits Flinkevleugel, Jan Fransz en Jan Jongbloed zullen toch eens plaats moeten maken. Van der Meent: „Ja, maar als ik één ding geleerd heb dan is het wel dat leeftijd toch niet alles zegt. Een Jan Fransz heeft niet bijvoorbeeld alleen rou tine maar ook karakter. Hij hoeft het eigenlijk niet eens meer voor de centen te doen. Hij heeft nu een erg goede maat schappelijke positie. Hij voetbalt echter graag. En hij doet het goed. Dus dat speelt op dit moment niet zo voor mij. Wel had je in het begin van de samen voeging van de selecties en de nieuwelin gen die van buitenaf zijn gekomen (Cou perus. Van der Ban en Van der Merkt red) het probleem dat iedereen eigenlijk een kans moest hebben. Maar ook dat lost zich in de praktijk goed op.” ARNHEM Omdat Henk Gemser (32) vond dat hij een tegenover de KNSB gegeven woord wél kon breken maar niet een toezegging aan de Nederlandse schaatsprofs, heeft de schaatsbond hem buitengezet als c onditie-trainer. Gemser hield zich niet aan zijn belofte dat hij alleen de amateurs (dus KNSB) zou die nen. De Arnhemse gymnastiekleraar be sloot in het geheim door te gaan met de profs en dat lekte uit. Joe Royle bracht vier minuten voor rust de stand op 1-0 voor Engeland, Franjo Vladic scoorde de gelijkmaker in de 55e minuut In de eerste helft scheen Engeland een gemakkelijke overwinning tegemoet te gaan, maar in de tweede helft veranderde het beeld en moesten de Engelse spelers zich flink inspannen om een nederlaag te vermijden. Het Spaanse voetbalelftal heeft in Ma drid voor 50.000 toeschouwers een vriend schappelijk duel tegen Argentinië met 1-0 gewonnen. Valdez scoorde in de 32e mi nuut. 15.zijn gevallen op nummers eindigende op. 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1,300,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Een orijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 100.000,is gevallen in serie H op het nummer: LET OP: op een met gemerkt nummer is ook van de lagere prijzen gevallen. De activiteiten van Henk Gemser hebben ongetwijfeld in belangrijke mate bijgedra gen tot een Nederlands schaatssucces. De conditietraining vormt vooral een belang rijke aanloop naar het nieuwe schaats seizoen. Al in mei wordt hiermee begonnen op de vliegbasis Soesterberg, waar éénmaal per week de volledige kernploeg (klasse- mentsrijders en sprinters) door Gemser onder handen werd genomen. Eind okto ber volgt dan een afbouw van de land training en een opbouw van de ij straining onder leiding van Leen Pfrommer. Het is de taak van de conditietrainer om er voor te zorgen dat de schaatsers met een optimale conditie op het ijs komen. „En dat zal ook dit jaar weer zo zijn. De topconditie is er, de topvorm moet na tuurlijk nog komen”, aldus Gemser. Vooral de sprinters hebben dit jaar extra aandacht van Henk Gemser verkre gen. Nadat de Arnhemmer twee jaar gele den voor alle leden van de kernploeg al de zogenaamde circuittraining had inge voerd, waarbij met gewichten wordt ge werkt, startte hij in juni in het kracht centrum van Papendal met een speciale krachttraining voor de drie geselecteerde sprinters Jan Bazen, Jos Valentijn en Eppie Bleeker. „Daar had ik al eerder mee willen beginnen, maar je moet er de jongens geestelijk rijp voor maken. Nog niet zolang geleden gold iedere belasting als taboe. Toen werd gezegd dat je er vast van kwam te zitten, maar dat was leken praat.” bond hebben betekend, krijgen trap na. Daar kan ik niet tegen”. De verontwaardiging bij de medische student is zelfs zo groot dat hij van plan (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Wie vermoedt dat er door de amateurschaatsers, lieden die straks uit louter sportieve overwegingen de Ijzers onderbinden, met afgunstige blikken naar hun professionele ex-colle- ga’s wordt gekeken, heeft het volledig mis. De amateurs staan volgens de in Groningen wonende Harm Kuipers volle dig achter de beroepsschaatsers. Kuipers, de komende winter eensklaps kanshebber voor de nationale en interna tionale titels, laat er zelf geen twijfel over bestaan hoe hij over de profs die het door de officiële instanties erg moeilijk wordt gemaakt, denkt. Kuipers: „De profs moeten bestaansrecht hebben. Het optreden van de ISU en de KNSB vind ik onsym pathiek, kinderachtig zelfs. De jongens die prof zijn geworden en altijd veel voor de DEN HAAG. De uitslagen van op Duindigt gehouden draverijen en rennen zijn: Jonker Volann prijs 2000 m autostart: 1. José Hollandia (W. Geertsen jr) 2.52.7 1.26,4, 2. Jelle van Willy, 3. Jolly Feet. Winn 9,30, pl 3,10, 9,50, trio 1586,80. Meadow trlsh prijs 2000 m autostart 1. Kim Six 1 (A Harmsen) 2.56,9 1.28,5, 2. Komiek Olivier, 3. Kasai. Win 3,90 pl 1,60, t 2, kopp 10,40 VO1O Freedom prijs 2000 m autostart 1. Judy Buiten zorg (M. Vergay) 2.47,0 1.23,5, 2. Igaan, 3. Importeur 0. Winn 2,10, pl 1,10, 1,10, 1,10, kopp 5,80, trio 22,70 Gray Dawn prijs ca 1800 m ren 1. Royal Hunter (F van Deuren) 2.00.5, 2. New Electric, 3. Springtime. Winn 2 50 pl 1,60, 2,20, kopp 4,80 Gammler prijs 2000 m autostart 1. Josje W (P. Petersen) 2.49,9 1.25,0, 2. Indien, 3. Giovanni. Winn 2,20, pl 1,20, 1,90, 1,70, kopp 7,50, trio 189,90. Egyptian Sue prijs 2140 m 1. Ina van Hovl (J. Wagenaar jr) 3.02.3 1.25,2 2. Fan Pom B, 3. Iduna J. Winn 2 20 pl 1,30, 5,30, 1,50, kopp 7,40. Ast Prijs 2000 m autostart 1. Karin Buitenzorg (P. Koppejan) 2.55,4 1.27.7, 2. Jhéronimus, 3. Jung Bent. Winn 1,70, pl 1,30, 1,90, 1,70, kopp 4,50135,40. Belevaton prijs 2520 m 1. Jolly Jumper (J. Wagenaar jr) 3.34,8 1.25,2, 2. Isard H, 3. Favera. Winn 1,80. pl 1,40, 1,30, kopp 3, Toumando prijs ca 1900 m ren 1. Joerl (Mej. M. Ooms) 2.10,9, 2. Florian, 3. Tuscan Pride. Winn 10,50, pl 3,10, 5,20, 3,30, kopp 35,10 trio 470,40. Cento prijs (2140 m) 1. Jacques (R Pools) 3.05.0 1.26.1, 2. Koningsarend B, 3. Henriot Hanover. Winn 5,80 pl 2,80 1.60, kopp ƒ4.20. Totalisator- omzet 256.651. BRESCIA Alleskunner Eddy Merckx heeft het grote internationale wieler- programma in stijl afgesloten: met zijn landgenoot Roger Swerts won de Belg in Brescia de traditionele tijdrit om de „Trofeo Baracchl”. Merckx en Swerts maakten over de 109 kilometer een tijd van 2 uur 15 minu ten 4,6 seconden, wat neerkwam op een gemiddelde snelheid van 48,416 kilo meter per uur. Het was geen record. Dat bleef staan op naam van Luis Ocana (Spa) en Leif Mortensen (Den), de winnaars van 1971. Dit duo draaide een gemiddelde van 48,706 km/u. De Belgen kwamen hieraan niet toe, vooral door een voortdurende mot regen, die de wegen van Bergamo naar Brescia glad maakte. Het was de derde overwinning van Eddy Merckx in de tijdrit om deze trofee. In 1966 en 1967 won hij met Ferdinand Bracke. De uitslag: 1 Merckx/Swerts (Bel) 109 km in 2.15.04,6 (gem. 48,416 km/u); 2 Gimondi'Boifava (It) 2.17.37,8; 3 Goesta en Tomas Pettersson (Zweden) 2.17.38,4: 4 Ritter/Fiichs (Den/Zwi) 2.18.07,2; 5 Guimard/Hezard (Fra) 2.20.15,4. afgestemd is op dat Europese voetbal. Men gaat er gewoon van uit dat men volgend jaar toch weer Europees voetbal speelt. En dan niet Europa-cup II of Europa-cup III, maar Europa-cup I. Men heeft gewoon zoveel klasse, hoewel men zich echt wel realiseert dat er af en toe even een prestatie geleverd moet worden, dat dat ook haalbaar is. Dan wordt d nationale competitie op dit moment min der interessant. Het maakt Ajax niks uit of er in een wedstrijd tegen Groningen, tien, vijftien- of twintig duizend toe schouwers komen. Alles wat komt is na tuurlijk meegenomen maar de Europa cup blijft het belangrijkste.” Krijg je dan geen situatie dat de rijken, in casu Ajax en Feyenoord, steed rijker en de rest steeds armer wordt. Van der Meent: „Ook dat valt in de praktijk wel mee. Ajax is in het buitenland een gewel dige ambassadeur voor Nederland. Maar om dat te behouden heb je toch meerdere verenigingen nodig. Door die voetballerij rolt er toch een hoop geld. De midden stand plukt ervan en alle mensen die een full-time job in die voetballerij hebben zijn er mee gebaat dat er continuiteit in de voetbalsport zit. En dat besef groeit alleen maar. Als ik nu zie dat een vereni ging als PEC, waar ik vroeger gewerkt heb, een behoorlijke subsidie krijgt, dan komt dat ook omdat men dat betaalde voetbal voor vol aanziet. En die succesen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM FC Amsterdam-oefenmeester Pim van der Meent is bepaald geen zwartkijker. Zelfs in een tijd waarin de negatieve bespiegelingen over de toe komst van het betaalde voetbal schering en inslag zijn en men zou vermoeden dat de Apocalyps slechts een kwestie van tijd is, vraagt Van der Meent ook eens aan dacht voor de positieve kanten van de zaak. Hij ziet het niet zo pessimistisch. En ook niet als spelers al Keizer, Van Hanegem, Israel, Cruyff en Van Bevéren, exponenten van een generatie die het Nederlandse voetbal in een enorme stroomversnelling heb ben gebracht, straks definitief verleden tijd zijn. Van der Meent: „Dat liedje heb ik tien jaar geleden al gehoord. In 4e tijd van Abe Lenstra en Faas Wilkes zei men ook: zulke voetballers krijgen we nooit meer terug. Er komen echter toch weer anderen. En hoewel je een Cruyff en Wilkes nooit met elkaar kun vergelijken, zijn beiden in hun tijd van onschatbare waarde geweest voor het Nederlandse voetbal”. r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23