Nieuwe kleine Peugeot een lachertje worden beschouwd DE TWEEDE WAGEN BLIJFT EEN DROOM uitwedstrijd tegen DOSC Fa. B. ENGELENBERG „Damesvoetbal moet niet langer als „IJmuiden” wacht lastige VSV speelt met twee elftallen mee in dames voetbalcompetitie van KNVB Onbekendheid bepaalt oordeel van ouders Skoda 1973 gearriveerd 11 WIEG dub w Badmintonteam Nieuws in het kort Vierde strandloop Ijsclub Haarlem voor Thomas-cup Grote spanning in schaakolympiade Wasserij DUYN Nog nooit gedaan? van de DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 99 Blessures Voor de punten RUPES SCHUURMACHINES J BAKKER’S* wil De OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Raadslid bezorgd over gemengd kleedlokaal De nieuwe Peugeot 104: in november leverbaar. Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour. Auberge ,de Uilenboom (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Mijn dochter voet ballen, kom nou, daar komt niets van in. Voetballen is toch geen sport voor meisjes”. Zo luidt de gemiddelde reac tie van ouders wan neer hun dochter ze vertelt dat zij aan damesvoetbal gaan doen, ouders vinden het meestal een ruwe sport. In elk geval te ruw voor hun meisjes. En zo blijven ze er steeds bijzonder negatief tegenover staan, waardoor het formeren van een vas te kerngroep, waaruit een elftal kan worden samengesteld, uiterst moei lijk blijft”. „De Stoeterij” J Wandelen door een stalen- J boek? Het grootste stalenboek van Europa, 700 dessins ge- - plakt op 750 m2. S^BEHANG I .I - week f| WliiIB i (Van een medewerker) van ouds 99 99' ADVERTENTIE (Van een medewerker) De Thomas-cup is een landenontmoe- ting voor heren. Er worden in totaal vijf singles en vier herendubbels gespeeld. De eeste dag worden er twee herenenkels en twee herendubbels gespeeld, de tweede dag drie singles en eveneens twee dubbels. De Engelse tegenstanders zijn: Mike Tred- gett, Ray Stevens, Elliot Stuart en Derek Talbot. (Van onze badmintonmedewerkster) Elf jolige jonge meiden van het eerste elftal van VSV-damesvoetbal, vast besloten er dit seizoen, waarin zij Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Het uit de tweede klas gedegradeerde SIZO voert momenteel in de derde klas met twee punten voorsprong op Kenne- merland de ranglijst aan. De Hillegom- mers moeten het zaterdag in de hoofdstad opnemen tegen De Spartaan en kunnen daarvan opnieuw winst overhouden. Zij mogen het karwei echter niet te licht opvatten. Kennemerland treedt in het Pim Muliersportpark als gastheer op van Mar ken en dat is altijd een onberekenbare tegenstander. De Haarlemmers zullen zich dan ook volledig moeten inzetten om tot succes te kunnen komen. deelnemen aan de eerste competitie damesvoetbal van de afdeling Haar lem KNVB, het beste van te maken. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 In de vierde klas A zijn de clubs aardig aan elkaar gewaagd en het verschil tussen kop en staart is maar vier punten. Het samen met OSDO aan de leiding gaande Halfweg neemt het thuis op tegen Blauw Wit W., dat viermaal achtereen met een nederlaag werd geconfronteerd en samen met SCZ’58 op de laatste plaats staat. Er is dus een kansje op winst voor de Halfweggers. Het zelfde geldt voor Hoofd dorp dat bij SCZ’58 op bezoek gaat. Het wisselvallige SAC heeft een lastige uit wedstrijd tegen KMVZ voor de boeg en het ook al onberekenbare VEW neemt het uit op tegen Intimis. Volop spanning be looft het treffen tussen SMS en Jong Hercules te bieden. Beide clubs begonnen met drie nederlagen op rij en hebben zich nadien hersteld. Zandvoortmeeuwen heeft in 4B een uitwedstrijd tegen DZS en mag met de halve winst dik tevreden zijn. DEN BRIEL. In de vergadering van de gemeenteraad van Den Briel heeft de heer A. van Eendenburg zijn bezorgdheid uitgesproken over het feit dat zaterdag het Brielse damesvoetbalelftal en een he renelftal beiden gebruik gemaakt hebben van één kleedlokaal. Wethouder J. Lesuis van sportzaken deelde in zijn antwoord mede, dat de verantwoording geheel en al ligt bij de betrokken verenigingen niet bij het colle ge van B. en W De start van deze vierde loop van de Ijsclub is ’s morgens om elf uur bij de Kop van de Zeeweg, waar de liefhebbers zich vanaf tien uur kunnen opgeven in het café ’t Eindpunt. Voor de jongeren tot en met twaalf jaar is de afstand twee kilometer, de jeugd tot en met zestien jaar dient vier kilometer te verhapstuk ken en de ouderen moeten zeven kilome ter overbruggen. In navolging van Amerika, heeft het er in Europa jarenlang naar uitgezien, dat de zogenaamde „tweede” wagen een grote toekomst had. Een stijgend inkomen, het meer verdienen van de vrouw in het gezin zou ervoor kunnen zorgen, dat steeds meer familie’s zich meer dan één personenauto konden veroorloven. Thans blijkt, dat deze re kensom ongetwijfeld tot tevredenheid van de verkeersdeskundigen en pleitbe zorgers voor het milieu niet op gaat. En dat niet alleen: de Europese automobilist zou wel eens in toene mende mate zijn grote, comfortabele auto in de steek kunnen laten voor één van die kleine, flitsende wagentjes die de laatste tijd op de markt verschij nen. Eenvoudig, omdat hij aan de snel heid die zo’n grote wagen hem biedt, In het huidige verkeer niet meer toekomt. Trainer Ham, die regelmatig deel uit maakt van het eerste elftal van de heren van VSV, stond aanvankelijk ook zelf nogal negatief tegenover die ballentrappe- rij van „zijn” meisjes. Nu hij er dit seizoen als trainer zijn bemoeienissen mee heeft, is die mening drastisch gewijzigd. Over alle bezwaren van buitenaf zegt hij „Het is toch te gek dat een meisje niet zou mogen voetballen. Dat men er over het algemeen zo negatief tegenover staat komt voornamelijk omdat het damesvoet bal nu nog tamelijk onbekend is. Het is een nieuwe ontwikkeling in de voetbal sport die nog overal vertrouwen moet winnen." „Daarom vind ik het zonder meer een postieve zaak dat de KNVB heeft ingezien dat er in de voetballerij ook voor meisjes een groot terrein braak ligt. We moeten er nu toch eindelijk echt eens vanaf dat die sport voor vrouwen niet geschikt zou zijn.” Over de klacht dat voetballen voor de meisjes een veel t e ruwe bezigheid zou zijn denkt hij heel anders: „Het gaat bij damesvoetbal zeker niet ruwer toe dan bij andere sporten die al jaren door dames worden beoefend. Heeft u wel eens een flinke handbalwedstrijd door dames zien spelen? Nou, dan hoef ik u niets meer te vertellen, daarbij kan het heel warm toegaan. Maar handbal, volleybal en hockey klinken de ouders vooral veel sympathieker in de oren. Met de ruwheid van het spel heeft het niets te maken. Het is de onbekendheid met het damesvoetbal waardoor de animo voor deze taak van sport door de houding van veel ouderen vaak behoorlijk wordt getemperd”. Zo luidt de mening van damesvoetbal- trainer Arie Ham van de voetbalvereni ging VSV uit Velsen. En toch doet VSV met twee dameselftallen mee aan de offi ciële damesvoetbalcompetitie van— de KNVB, die dit seizoen voor het eerst is gestart. Het zijn de twee enige dameself- tallen uit Velsen in deze competitie, die nu ai weer vijf weken draait. Arie Ham die de beide elftallen van VSV samen met coach Marion (Nan vbor Ingewijden) Rusman begeleidt, zegt over blessures: „Die komen bij ons echt niet meer voor dan bij andere sporten. Maar je moet het zien in verhouding. Omdat damesvoetbal een sport in opkomst is, bestaat er nog weinig spelervaring, er is nog geen echte routine een belangrijk punt blijft vooral de conditie. Veel blessu res zijn een regelrecht gevolg van gebrek aan conditie. Als voetballers in het veld vermoeidheidsverschijnselen gaan verto nen, dan kunnen er eerder blessures val len. Wij hebben gelukkig niet te klagen. De stijging van de kilometerprijs van de auto heeft nog een gevolg: het zit erin, dat de grotere wagens langzaam maar zeker verdrongen zullen worden door de kleine, maar vaak zeer com fortabele en ruime auto’s. De stijgende reparatie- en verzekeringskosten, de regelmatige verhogingen van motorrij tuigenbelasting en benzine-accijns en de toenemende parkeernood en ver keerschaos, laten eenvoudig als men tenminste wil blijven autorijden geen andere keus over. En in die gevallen waarin het inkomen hoog ge noeg is om een tweede wagen toe te laten, zou het niet onverstandig zijn in olaats van een grote en een kleine wagen, twee kleine wagens voor de deur te hebben staan Peugeot heeft op de Parijse salon een nieuwe middenklasser geïntroduceerd: de Peugeot 104. De vierdeurswagen heeft compacte buitenafmetingen, veel ruimte binnen en is met een lengte van 3.58 meter de kortste vierdeursauto in Europa. De bagageruimte is bereikbaar door een, onder de achterruit scharnierende ba- gageklep. De krachtbron van de „104” is een nieuwe vier cilindermotor, die dwars voorin is gemonteerd. Met versnellingsbak en differentieel vormt deze motor een compacte eenheid. De Peugeot 104 wordt aangedreven via de voorwielen. De 954 cc motor levert 50 sae-pk bij 6.250 t.p.m. dat betekent een topsnelheid van 135 km per uur. Het remsysteem bestaat uit schijfremmen vóór en trommel- remmen achter, voorzien van een remkrachtverdeler. Alle wielen zijn onafhanke lijk geveerd. De draaicirkel is klein: de fabriek claimt dat de „104” in één keer in een straat van 9.85 meter breed kan worden gedraaid. Half oktober zal de wagen geleverd worden aan de dealers. De afleveringen kunnen in november beginnen. Peugeot heeft voor 1973 een aantal wijzigingen aangebracht in de bestaande mo dellen. De „304”-serie kreeg onder meer extra interieurruimte en een gewijzigd dashboard. Tegen meerprijs kan in de 304 Sedan een „S”-motor worden inge bouwd: een krachtbron die 10 sae-pk meer levert en daardoor een top haalt van 160 km per uur. Verder onderscheidt de S-uitvoering zich door pookschakeling, halogeenlampen enz. De „504 Sedans” worden in 1973 geleverd met een pookschakeling. Toen wist VSV een 20 achterstand in te halen en om te buigen in een 43 overwinning en met de punten te gaan strijken. Al verloren de meisjes afgelopen zondag met 21 in Haarlem van de dames van EDO, ze laten de moed er niet door zakken, de spanning wordt er zeker niet minder om. Ze zullen voor de punten blijven voetballen, de jolige uitgelaten meisjes van VSV, want ze willen in deze competitie een goed figuur slaan. En dat is voor het begeleidingsduo Ham-Rusman meer dan voldoende stimulans om de schouders er blijvend onder te zetten. HAARLEM. In de tweede klas van het zaterdagvoetbal moet IJmuiden op bezoek bij mededebutant DOSC. De IJ- muidenaren hebben zich in het hogere milieu snel aangepast en draaien knap mee aan de top, terwijl hun gastheren meer moeite hadden om te acclimatiseren. Zij verloren de eerste drie wedstrijden, kwamen toen tot een gelijkspel en hebben hun twee laatste partijen in volle winst omgezet. Er is dus een duidelijk stijgende lijn in de prestaties en dat mag voor IJmuiden een waarschuwing inhouden. HAARLEM. Op 17 en 18 oktober speelt het Nederlands badmintonteam voor de Thomascup tegen Engeland. Voor dit team dat een gedeelte van de zomer doorgetraind heeft om zo vroeg in het seizoen weer „wedstrijdklaar” te zijn, be tekent dit een uitwedstrijd. Enkele weken geleden zijn, na een aantal nationale trai ningen, de volgende heren voor deze interland geselecteerd: Boudewjjn en Rob Ridder, Frits Hoogland (Duinwijck), Guus de Vogel (Haarlem) en Han Nakken (AAC). SKOPJE. Met nog één ronde te spe len is de spanning aan de top van de ranglijst in de finalegroep van de Schaak olympiade te Skopje tot het kookpunt gestegen. Titelverdediger Sovjet-Unie kwam in de veertiende ronde niet verder dan 2-2 tegen het op de voorlaatste plaats staande Argentinië en de grootste concur rent Hongarije wist een half punt naderbij te kruipen door een overwinning van 2*/i- l’/> op het dapper tegenstand biedende Nederland. De Sovjet-Unie heeft nu 39 punten en moet nog tegen Roemenië aantreden. Hon garije heeft 38*/z pnt. en krijgt vandaag het sterke West-Duitsland tegenover zich. In de wedstrijd Sovjet-UnieArgentinië eindigden alle partijen in remise. De Hon garen Portisch en Ribli versloegen respec tievelijk Donner en Zuidema, maar For- tintos moest buigen voor Hans Ree en Csom speelde remise tegen Hartoch. Neder land treft in de laatste ronde Tsjecho-Slo- wakije en zal nog hard moeten vechten om de fraaie achtste positie op de rang lijst met een score van nagenoeg vijftig percent (27*/ï pnt) vast te houden. De Nederlandse dames wonnen de afge broken wedstrijd uit de zesde ronde van dr finalegroep B tegen Zuid-Slavië met IVa-'/a. Hierdoor klom Nederland naar de met Brazilië gedeelde zesde plaats met vijf punten. Met nog een ronde te spelen is de Sovjet-Unie zeker van de eerste plaats in finalegroep A. De enige die we hebben gehad was een enkelblessure, waardoor een meisje één of twee wedstrijden niet kon spelen.” Het stuitr de trainer vooral t egen de borst dat velen de damesvoetballerij maar blijven zien als een lachertje. „Ze denken dat het allemaal maar een geintje is,” zegt hij. „Helaas is dat ook bij veel scheids rechters het geval. Ze nemen de zaak in het veld niet zo ernstig, maar het is een heel serieuze zaak. Als de meisjes merken dat zelfs de leiding in het veld zo’n wedstrijd als een grap beschouwt, dan zakt bij hen de animo al gauw. Zelf zijn de meisjes serieus genoeg. De trainingen worden trouw bezocht en die zijn echt niet misselijk. Er wordt flink aan de conditie van de dames gewerkt en vooral aan baltechniek wordt voortdurend aan dacht besteed. Je moet je voorstellen dat die meisjes als ze pas komen ongeveer net zo voetballen als een jongetje van zes jaar. De minimum leeftijd die de KNVB heeft vastgesteld is veertien jaar en een jongen van die leeftijd heeft al jaren op straat of ergens anders op een veldje een balletje getrapt. Bij de meisjes ligt dat na tuurlijk heel anders.” VSV is vorig jaar met damesvoetbal begonnen en ook in de vereniging zelf was men er in het begin niet wild en thousiast over. Ook daar moest het even wennen. „Maar nu hebben we alle steun uit de vereniging achter ons,” vertelt trai ner Ham. „En wat heel belangrijk is: de sfeer in de damesgroep is uitstekend. We hebben nu een redelijk grote vaste spe- lerskem van ongeveer vijfentwintig meis jes. Maar onder de nieuwe meisjes blijft er toch nog wel een groot verloop be staan. Ik zeg altijd: Als ze vijf weken blijven komen dan zit het verder wel goed, dan zijn het blijvertjes. Maar het blijft triest wanneer een meisje waar werkelijk iets in zit, plotseling niet meer komt omdat de ouders toch teveel bezwa ren hebben. Laat die ouders nou eens een wedstrijd komen kijken en laat ze dan maar zien hoeveel plezier hun dochters in het voetballen hebben. Maar het zal voor lopig allemaal wel moeizaam blijven- voortgaan. We laten het hoofd er niet door hangen’. Hij vertelt dat de oefenwedstrijden die zijn dames ter inleiding van het eerste competitieseizoen speelden de winst aan tegenpartijen moest worden gelaten. Dat er in het eerste elftal toch sprake is van een zekere vechtlust, bleek uit de wed strijd tegen „Haarlem Girls”, vorige week zondag. Ofschoon er nog nauwelijks een ge degen onderzoek is ingesteld naar de mate waarin een tweede auto wordt aangeschaft en de motieven die hier voor gelden, staat het vast dat Europa in de zestiger jaren zij het niet zo snel Amerika op dit punt heeft AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Prachtig koetshuis waar op klassieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. Gen. Cronjéstraat 135, tele- foon023-255432, Herensingels Hoek Amsterdamstraat, tele- t foon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. nagevolgd. Ook op het Continent trachtte men meer dan een auto in de garage te krijgen. Verleden jaar schatte men, dat bij voorbeeld in West-Duitsland iedere twaalfde autobezitter meer dan één wagen zijn eigendom kon noemen. Ook in dat land is de aanschaf van een tweede wagen vast verknoopt aan de stijging van het inkomen. En zowel in Amerika als in Eurona is het voorna melijk de vrouw die, door te gaan werken, het familie-inkomen verbetert. Er is echter een verschil. In Amerika werkt de vrouw in vele gevallen primair om een tweede wagen te kunnen aanschaffen. In Europa werkt de vrouw mee om de totale kosten van het huishouden, waaronder ook de eerste wagen is begrepen, te kunnen dekken. Als men daarnaast nog besluit een tweede wagen aan te schaffen, ils het omdat bijvoorbeeld de werkende vrouw een wagen nodig heeft om zonder veel tijdverlies haar werk te kunnen bereiken. Immers de vrouw werkt vaak halve dagen, de rest besteedt zij aan het huishouden. En hoewel er in Europa betere trein- en busverbindingen op de korte afstand bestaan, dan in Amerika, vormen deze openbaar vervoermiddelen geen garan tie voor een snel woon-werkverkeer. Een andere mogelijkheid is, dat de vrouw vanuit haar emancipatiegevoe- lens behoefte heeft aan een auto. Maar ook al werkt de vrouw mee. de aanschaf van een tweede wagen blijft voorbehouden aan een betrekke lijk kleine groep mensen die over een redelijk elastisch inkomen beschikken. Het gros van de werknemers en hun meewerkende vrouwen zullen door de stijgende kosten van onder meer de eerste auto die zij reeds bezitten, niet toekomen aan een tweede wagen. Ook al dromen zij ervan. De Duitse ADAC heeft geraamd, dat tot 1975 het autorijden ongeveer de helft duurder zal worden. Als we na gaan, dat nu reeds de vrouwen mee werken om de eerste auto op de weg te kunnen houden, dan is het duidelijk dat er wellicht nooit een tweede wagen bij zal komen. Amerika is het land van de tweede auto. In de jaren zestig steeg daar het aantal gezinnen met meer dan een wagen zeer snel. In 1970 waren er in Amerika meer dan achttien miljoen gezinnen met meer dan één auto. In bepaalde gebieden van de U.S.A., zoals in Los Angelos, Detroit en San Francis co, ligt het percentage van het aantal gezinnen, dat meerdere wagens heeft, zelfs ver boven het landelijk gemiddel de. Het is duidelijk dat er een verband bestaat tussen de hoogte van het inko men en het bezit van één of meer auto’s. En met inkomen wordt hier bedoeld het familie-inkomen, en niet het enkele honorarium van de man als kostwinner. HAARLEM. Voor de vierde keer houdt de Ijsclub Haarlem en omstreken zondag op het strand van Bloetnendaal een strandloop en daarvoor verwacht men weer vele atleten, sportlieden en trimmers aan het vertrek. Aan de derde loop na men 550 lopers en loopsters deel. Men hoopt uiteraard dat dit record zondag gebroken zal worden. De eerste 1973-versies van de Skoda- personenauto’s (de typen s 100, s 100 L, s 110 1 en s 110 Is) zijn nu in Nederland geïntroduceerd. De con structeurs van dit Tsjechische auto merk hebben op de nieuwe modellen detailwijzigingen toegepast zowel aan het in- en exterieur. Wel zijn de 73- modellen duurder geworden: de Neder landse importeur te Voorschoten heeft een prijsaanpassing van circa 4 percent doorgevoerd. Het dashboard van de typen s 100 1, sllO 1 en s 110 is werd gewijzigd. Hier zijn nu ventilatieschuiven aangebracht. Het systeem van luchtverversing en -verwarming heeft volgens de fabriek aan kwaliteit gewonnen door de twee- traps-ventilator. Het instrumentenpa neel van de s 100 bleef ongewijzigd. Uiterlijk kreeg de carrosserie een enigszins ander aanzicht door de gesti leerde grille. Volgens de fabriek is aan de Westeuropese smaak betreffende de kleur tegemoetgekomen door ook de tinten bananengeel, sahara-bruin en donkergroen te voeren. Met ingang van 1 januari zullen de typen s 110 Is en de Skoda coupé (s 110 r) worden uitgerust met viei schijnwerpers, waarvan de middelste twee met halogeenlampen. De Skoda coupé zal dan op tal van punten kwa liteitsverbeteringen ondergaan, aldus de fabriek. De Skoda s 100 kost nu 6.247 terwijl voor de duurste uitvoering (Skoda s 110 r coupé) 8.094 moet worden betaald. Het Amerikaanse General Motor concern heeft een defect ontdekt aan de sluiting van het kofferdeksel van een aantal nieuwe ’73 modellen. De aflevering van deze modellen is opge schort totdat dit is verbeterd. Ford gaat weer eens een groot aan tal personenwagens terugroepen. De Ford Motor Company heeft onlangs bijna 1.200.000 personenwagens van de bouwjaren 1972 en 1973 voor een in spectie opgeroepen, in verband met een mogelijk defect aan de stuurinrichting. -u - I i'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25