Laird geeft schuld MATIGING LONEN EN bomschade niet PRIJZEN NOODZAKELIJK aan zonder meer toe Eigenlijk iets te laag Kaper snel gepakt m Frankfort Motto SPD is waarmee wij zullen moeten woekeren „Brandt is het talent K.VP en progressieven menen: Zuid-Jemen: Noodtoestand in 2 Chileense provincies Gezamenlijke aanpak van huisvesting buitenlanders Politie verlaat Madrileense universiteit Na saaie CDU-show vandaag de beurt aan sociaal-democraten Explosie; vier gewonden POTTERS Registratie van handel in weg naar volksfront PvdA op W helpt ?1 /aren „Noorden viel zendapparaten nodig 9 nieuwe soorten) AM IN Europa-bonbons weer aan” Noordierse rechter gewond bij aanslag i „Mogelijk Noordvietnamese granaten” DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 3 Minister Udink: 1 99 Parijs Financiën Strauss Mr. Van Riel at d* r ■■iii—iwmuiMij (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Niet alleen in 1973, maar ook in de jaren daarna zal ma tiging van lonen en prijzen noodzakelijk blijven. Een nieuwe regering zal ondanks belastingverhogingen dan bovendien nog een aantal overheids taken moeten afstoten. Die verwachting heeft de KVP’er Notenboom gisteren uitgesproken tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. (Van onze medewerker in Bonn) WIESBADEN-DORTMUND Zodra gistermiddag in Wiesbaden het driedaagse congres van de CDU was geëindigd, werden de resultaten daar van in Dortmund onderzocht door het bestuur van de SPD. Onder leiding van Willy Brandt kon tevreden worden vastgesteld dat het voor de sociaal democraten niet moeilijk moet zijn om, na de vaak slaapverwekkende ver toning in Wiesbaden, deze week de show te stelen. - et syv/v/s'jf* Wat dat betreft is Brandts tegenstander ADVERTENTIE ADVERTENTIE De ARP’er Vermaat vroeg de regering bepaalde wijzigingen aan te brengen in FRANKFORT (DPA). Een kaper van een Westduits passagiersvliegtuig van de Lufthansa met 58 passagiers is gistermid dag op de luchthaven van Frankfort snel gegrepen, nadat hij bemanning en passa giers enkele uren in gijzeling had gehou den. plan zou het Empire State Building 113 verdiepingen gaan tellen en 459 meter hoog worden. Het gevolg daarvan was echter, dat een zó groot aantal sprekers moest worden aan gehoord, dat niet alleen de journalisten, maar ook de partijleden in drommen de zaal verlieten, eenvoudig omdat het stom vervelend was. an rie er m B- de te p- in rs de at yo o- >er Barzel verklaarde echter dat een regering onder zijn leiding zich zal ^voorbehouden om over alle overeenkomsten die de hui dige regering tot de verkiezingen nog zou kunnen sluiten, opnieuw te willen onder handelen. In Barzels gisteren voorgedragen ver kiezingsprogramma, dat eventueel de kern zal zijn van een regeringsprogramma, staat het herstel van de economische sta biliteit voorop. Een CDU-regering zal de financiën weer in orde brengen. Ze zal hard werken aan het tegengaan van ver dere prijsstijgingen. Alleen hervormingen, die men financieel kan verwerken, zou zij op het programma willen zetten. Beklem toond wordt bovendien het thema veilg- heid. voor de verkiezingen van 19 november, Rainer Barzel, er op zijn congres bekaaid afgekomen. Op de laatste dag hielden de oudgedienden Kiesinger en Erhard klin kende verkiezingstoespraken, waarin werd beklemtoond dat de CDU als één man achter Barzel staat. Barzel, die nu een maal geen boeiende verkiezingsredenaar is, had echter niet meer dan beleefde applausjes geoogst toen hij zélf sprak. Brandt nam Barzels uitlating overigens hoog op. „De CDU-voorzitter had over „alle overeenkomsten” gesproken. Dit be tekent dat ik op de Parijse conferentie van regeringsleiders uit de landen van de Europese gemeenschap de Duitse belangen niet zou kunnen behartigen”, aldus de Bondskanselier. In Parijs zullen beslissin gen moeten worden genomen die, naar Brandts orodeel, voor de gehele Duitse bevolking van belang zijn- het dekkingsplan van de begroting om een sociaal contract dichter bij te brengen. De DS’70’er Keuning verklaarde dat volgens zijn partij al een sociaal contract zou moeten zijn afgesloten voor dat de begro ting van 1973 is vastgesteld. Het indienen van een begroting met zo’n wankele basis als nu had volgens hem vermeden kunnen worden. Behalve matiging van looninko- mens bepleitte de DS’70’er ook matiging van alle andere inkomens. Hij vroeg de regering duidelijk aan te geven waar de nu ingediende begroting afwijkt van het dwingende voorstel van premier Biesheu vel dat uiteindelijk de aanleiding was voor het uittreden van de DS’70-bewinds- lieden De Brauw en Drees. De man die in Wiesbaden wél luid werd toegejuicht, was Franz Josef Strauss, hoe wel hij in zijn gloedvolle rede dinsdag een opmerking maakte waar de congres gangers beter even rustig over hadden kunnen nadenken. „Barzel is geen stro man van Strauss en ik sta niet vergramd in de schaduw van Barzel,” aldus de Beierse politicus. „Wie Barzel kiest, kiest Strauss en wie Strauss kiest, kiest Barzel”. Hij zei verder dat revolutionairen nooit met begrip en consideratie mogen en moeten worden behandeld. Daar worden ze alleen maar gevaarlijker en agressiever van en het is een illusie te menen dat de PvdA nog gepaaid kan worden, stelde de libe raal. De deelnemers aan het congres van de PvdA van afgelopen week einde betitelde Van Riel met „vele fretten en wat onwelriekende beest jes”. Over DS’70 merkte de liberaal op dat „deze partij tot taak heeft als katali- sator te werken bij het losmaken van het denkende deel der arbei dersklasse uit de revolutionaire club der niet-constructieven”. De PvdA’er Vondeling vroeg de rege ring te onderzoeken of een doelmatiger overheidsbeleid mogelijk is. Ook de KVP’er Notenboom en de VVD’er Joekes vroegen daarom. Zij zagen graag dat de regering efficiencybureaus inschakelt om te kijken of het allemaal niet zuiniger kan. Joekes overweegt met een motie te komen als de regering een dergelijke toezegging niet zal doen. De VVD’er vroeg zich af of het hele complex van basiswet ten dure wetten als de Mammoetwet en de Bijstandswet niet onnieuw beke ken en gewijzigd moet worden. ROTTERDAM.Het rijk zal samen met de gemeente Rotterdam en het open baar lichaam Rijnmond onderzoeken of bestaande gebouwen in het Waterwegge bied kunnen worden gebruikt voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Het rijk zal de aankoop van deze gebou wen volledig financieren. Dit is het be langrijkste resultaat van het breed overleg over de huisvestingsproblematiek rond buitenlanders, dat woensdagmorgen in het Rotterdamse stadhuis plaatsvond. De kosten van hun grootse plannen denkt de PvdA, D’66 en PPR terug te kunnen verdienen door verlaging van de defensieuitgaven, door besparingen en door een beperkte uitbreiding van het overheidspersoneel. De rest van het be drag zou dan geleend moeten worden op de kapitaalmarkt. Dit plan van de progressieven staat los van hun voorstel om het lage BTW-tarief niet te verhogen van 4 naar 5 percent en de stijging van het hoge tarief te beper ken door het slechts met één percent te laten stijgen tot 15 in plaats van de eerder voorgestelde 16 percent. De inko- mensderving van 700 miljoen die zo zal ontstaan willen de progressieven verhalen door verhoging van de loon- en inkom stenbelasting, de vennootschapsbelasting en de successierechten, overbrengen van koekjes van het lage naar het hoge BTW- tarief en uitstel van de accijnsharmonisa tie in Benelux-verband. ADEN (Reuter AFP). Zuid-Jemen heeft gisteren gemeld dat Noordjemeniti- sche strijdkrachten met tanks, pantserwa gens en zware artillerie hun aanvallen aan het front bij Dhala hebben hervat. In een verklaring wordt melding ge maakt van grote militaire concentraties op verscheidene plaatsen langs het hele front tussen de twee Jemens, welke vooraf zouden gaan aan bombardementen. Zuid- Jemen neemt nog steeds een staken van het vuren in acht, dat het elf dagen geleden eenzijdig is begonnen. Een officiële Noordjemenitische woord voerder heeft later op de dag in Sanaa verklaard dat de strijdkrachten van het land „de strikte opdracht hebben gekregen het vuur niet te openen, behoudens inge val van wettige verdediging”. De Noordjemenitische troepen zouden zich naar deze opdracht richten, „die geldt voor alle streken van het land”. Behalve Strauss was er onder de adspi- rant-bewindslieden maar één die geheel naar verwachting, sterk de aandacht trok: Hans Katzer, de deskundige voor sociale zaken in Barzels schaduwkabinet. Katzer sprak over maatschappelijke hervormin gen: vermogensvorming voor werknemers, medezeggenschap, onderwijsvernieuwing, enz. Hij behoort tot de linkelvleugel van de partij en vooral zijn bijdrage maakte het mogelijk dat de CDU zich al met al in Wiesbaden toch als een „partij van het midden” bij de kiezers kon aanprijzen. (Van onze medewerker in Washington) WASHINGTON. Minister van Defen sie Melvin Laird heeft geweigerd de bom schade aan het gebouw van de Franse vertegenwoordiging in Hanoi onvoorwaar delijk toe te schrijven aan een Ameri kaanse luchtactie. Hij zei dat rekening gehouden moet worden met de mogelijk heid dat de schade veroorzaakt was door granaten van Noordvietnamees luchtaf weergeschut die terugvielen op de stad. De minister gaf toe dat het bombarde ment was gericht op een spoorwegempla cement dat zich vijf kilometer buiten Hanoi bevindt. „Ik kan niet met zekerheid zeggen”, zei Laird, dat er geen vergissing van vijf kilometer werd ge maakt”. Maar voorlopige rapporten van Amerikaanse piloten, betrokken bij de luchtaanval, wezen er volgens Laird niet op, dat een dergelijke vergissing is ge maakt. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken betuigde minister William Rogers persoonlijk spijt over het incident. Op het Witte Huis zei perschef Ronald Ziegler alleen dat Rogers zijn spijt had betuigd en gaf geen aanwijzing dat president Nixon zich over het gebeuren in verbin ding had gesteld met de Franse regering. Ook dr. Henri Kissinger, die in Parijs onderhandeiingen voert met de Noordviet- namese vertegenwoordigers, zou geen con tact hebben opgenomen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, die hij in de afgelopen dagen twee keer heeft gesproken. Aan het overleg werd deelgenomen door Minister Boersma van sociale Zaken, Minister Engels van C.R.M, Rijnmond, Rotterdam, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en organisaties die zich met de gastarbeiderproblemen bezighouden. Minister Udink deelde na afloop verder mee, dat voor de langere termijn nieuwe en goedkope huizen zullen worden ge bouwd. Ook de progressieve partijen gaven gis teren in de Tweede Kamer toe dat mati ging van lonen en prijzen noodzakelijk is voor de uitvoering van hun alternatief beleid. „Wanneer de inflatie niet wordt teruggebracht tot beneden 5 percent per jaar zal het onmogelijk zijn ons program ma te betalen,” verklaarde de D’66’er drs. Engwirda. Het afsluiten van het sociaal contract is volgens hem een absolute voorwaarde voor het sucees van een pro gressieve regering. De eigenaars van het „Empire State andere gebouwen dit hoogste gebouw ter Building" in New York overwegen het wereld overtreffen. Na uitvoering van hun gebouw met elf verdiepingen te verho- *■-' gen. Zij willen namelijk voorkomen dat Op de persconferentie van minister Laird in het Pentagon werd gevraagd of de minister het niet raadzaam achtte de bombardementen, zo dicht in de buurt van Hanoi, tijdens de ook door Laird zelf als „delicaat” omschreven vredesonder handelingen, op te schorten. Hij ant woordde echter dat de bombardementen op dezelfde voet voortgezet zouden wor den. Wat de buitenlandse politiek betreft, legt Barzel, net als Brandt overigens, de klemtoon op de Europese eenwording. Daarnaast is ook voor de CDU het nor- DEN HAAG. Vanuit de commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer is de suggestie gekomen tot het invoeren van een wettelijke verplichting tot regi stratie van de handel in radiozendappara- tuur. De commissie heeft zich bezig ge houden met de voorbereiding van het wetsontwerp, dat optreden tegen het klandestiene gebruik van radiozendappa- ratuur mogelijk maakt. De regering vindt dit optreden noodza kelijk omdat het klandestiene gebruik met name de walkie-talkies in belang rijke mate is toegenomen. Dit leidt tot storing in de ontvangst van radio- en tv- uitzendingen. Een verkoopregister voor tussenhan del en detaillisten zou naar de mening van leden van de commissie controle op de handel in deze apparaten mogelijk maken. Vanuit de commissie is nog de vraag gesteld welke betekenis het wets ontwerp heeft voor de piratenzenders op de Noordzee. SANTIAGO (AFP). De Chileense re gering heeft in twee provincies in het zuiden van het land de noodtoestand af- gekondigd na ernstige incidenten die zich voordeden tijdens een staking van expedi teurs, waarbij talrijke personen zijn gear resteerd. Bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van deze actie is één dode gevallen. De provincies die onder de maatregel vallen zijn Curico en Talca. Zij zijn onder Op het SPD-congres in Dortmund, van daag en morgen, kan de al geruime tijd opmerkelijk zelfverzekerde Willy Brandt rekenen op een ovatie als hij zijn grote verkiezingsrede heeft gehouden. „Brandt is het talent waarmee wij zullen woeke ren,” heeft SPD-secretaris Börner gezegd en de partijkameraden zijn er zich dan ook terdege van bewust dat zij hun soli dariteit en vertrouwen moeten demonstre ren. Dit laatste slaat op de pogingen van de regering om nog vóór de 19e november het basisverdrag met de DDR op zijn minst te paraferen en liefst door Brandt persoonlijk te laten ondertekenen. Of het zover zal komen, kan, naar de Bondskan selier gistermiddag in Dortmund meedeel de, op het ogenblik onmogelijk worden beoordeeld. Naar verluidt kan worden verwacht dat ook op andere Spaanse universiteiten de politie zal worden teruggetrokken. Na een gesprek tussen rectoren van de universiteiten en de directeur-generaal voor het universiteitswezen van het mi nisterie van Onderwijs zouden de decanen van de Madrileense Universiteit hebben besloten hun ontslagaanvragen in te trek ken. Ook elders zou dit het geval zijn. De progressieven hebben aangekondigd dat een links minderheidskabinet méér geld zal besteden voor de woningbouw in de oude steden, voor het welzijnsbeleid, voor verkleining van kleuterklassen, voor de werkende jongeren, voor ontwikke lingshulp, voor sociale weten en voor milieubescherming. Deze progressieve plannen zullen ongeveer 600 tot 700 mil joen gulden gaan kosten. BELFAST (Reuter). Op de Noordier se politierechter William Staunton, die altijd krachtig is opgetreden tegen leden van het verboden Ierse Republikeinse Le ger, is gisteren een aanslag gepleegd. Hij is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De 46-jarige Staunton, die rooms-katholiek is, had net zijn twee dochters naar een zusterschool in Belfast gebracht toen een motorfiets naast zijn auto kwam rijden en de duopassagier het vuur op hem opende. Staunton die in hoofd en lichaam werd getroffen, viel voorover op het stuur, waarna zijn wagen tegen de muur van de school botste. DEN BOSCH. —„De Partij van de Arbeid vaart, snel of langzaam, met volle zeilen in de richting van een volksfront.” Dat zei mr. Van Riel, leider van de Eerste-Kamerfractie van de VVD gisteravond in Den Bosch. „Het socialistische volksdeel wil revolutie, bij voorkeur later en zonder bloedvergieten. Dat geloof ik nog wel, maar ik acht het volstrekt niet uitgesloten dat dit ook nog gaat veranderen,” aldus de liberale frac tieleider. Dat is nu net de onverbrekelijke band die Barzel niet wil benadrukken (hij heeft er niets voor gevoeld om met Strauss samen op de verkiezingspamfletten te worden afgebeeld). De CDU-kanseliers- MEPPEL. Bij een ontploffing in de smederij van een machinefabriek in Mep- pel zijn gisteren vier mensen gewond geraakt, van wie twee zeer ernstig. Bij laswerk sprong door oververhitting een groot stuk ijzer uit elkaar, waarbij de vier mannen door rondvliegende stukken metaal werden geraakt. De ravage was enorm. militair bestuur geplaatst. De actie van de expediteurs heeft zich over het gehele zuiden uitgebreid. Zij verzetten zich tegen de onlangs door de marxistische regering aangekondigde op richting van een nationaal wegvervoersbe- drijf. Hun beroepsorganisatie, geleid door christen-democraten, eist dat het wegver voer in particuliere handen blijft. De voorzitter van de organisatie, Leon Vilarin, is dinsdag in hechtenis genomen. MADRID (DPA en AFP). Na een aanwezigheid van bijna vier jaar is giste ren de politie verdwenen van het Madri leense universiteitsterrein. Pierre Susini, die ernstig gewond raakte bij de aanval op het gebouw van de Franse vertegenwoordiging in Hanoi. De man had kort na de start om één uur van het vliegveld van Lissabon het bevel over het toestel overgenomen door te dreigen een bom te laten ontploffen, als hij voor vliegtuig en inzittenden geen losgeld zou krijgen. Met ruim een uur vertraging landde het vliegtuig tegen vijf uur in Frankfort, waar het op een afgelegen gedeelte van het vliegveld werd omsingeld door de polititie. De kaper eiste een paar duizend mark, een auto en een voorsprong op de politi tie. De chefvlieger van de Lufthansa reed met een particuliere auto naar het vlieg tuig om bereidwilligheid tot onderhan delen te tonen. Toen de kaper uit het vliegtuig kwam werd hij door een em ployé van de Lufthansa neergeslagen en overmeesterd door een aantal als mecha- niciens vermomde polititiemannen. Er werden enkele schoten gelost. De kaper werd gewond, maar de passagiers van de Boeing bleven ongedeerd. De minister van Binnenlandse zaken van de deelstaat Hessen identificeerde de kaper als de 30-jarige Friedrich Schütz uit Gauting, nabij München. De Lufthansa deelde mee dat de man uit Oeganda naar Portugal was gedepor teerd en in Lissabon door de politie op het vliegtuig naar Frankfort werd gezet. willen delen met zjjn „ministersploeg”. Europa, inclusief de DDR, belangrijk.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3