tunnel Jonge vrouw verongelukt In zeevis niet meer kwik dan nature altijd in zat er van Openbare basis- en kleuterschool nabij het Zeewijkplan Cellist Anner Bijlsma vrijdagavond op planken in Planning voor twintig jaar 329.- Expositie van kleindieren in Santpoort ECHT SUÈDE JASSEN Ik rak komt niet Centrum voor VOOR DE HERFSTVAKANTIE IN MICRO THEATER Havenberichten Marktberichten SE rampenbestrijding in stadhuis Tweede openbare basisschool BUURTCENTRUM DE BRULBOEI BIELT LEUK PROGRAMMA Meisje op fiets gaf geen voorrang Problemen zijn plaatselijke aangelegenheden J IB- Feestavond voor gehandicapte kinderen B I 5 DONDERDAG 12 OKTOBER 1072 IJMUIDER COURANT 4 af Oceaan veilig :,7 Soorten kwik Zwaar op maag PCB’s Goor sr dober Geweldige HERENMODE LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 12348 lt 9053 54 37 met borgvoering modieus model n- n- o- tf- 65 46 g-YY- s .30 De (Van een onzer verslaggevers) is er 1ST. (Van een onzer verslaggevers) niet IJmui- in aangekomen Woensdag vertrokken van IJmuiden: IJmuiden: van unie (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een dertienjarig meisje dat woensdagmiddag op haar fiets in de Rijnstraat reed verleende geen voorrang aan een motorrijder. Beide weggebruikers kwamen door de aanrijding te vallen. Het meisje liep daarbij een bloeduitstorting in de kaakholte op. de motorrijder, een ne gentienjarige IJmuidenaar, kreeg een ge broken middenvoetsbeentje. lis et in WWW WW* WW* M>AAA> Donderdag den: Het weren van bepaalde vissoorten van de markt op grond van hun relatief hoge natuurlijke kwikgehalte, is een maatregel die wel enige nadere uitleg zou vereisen: het taboe voor zwaardvis op de Ameri kaanse markt zal de verantwoordelijke autoriteiten danook waarschijnlijk als een steen op de maag liggen. In het Nederlandse kustwater begint het er op te lijken dat het veelgenoemde hoge kwikgehalte in bot uit de Waddenzee in werkelijkheid niet hoger is dan het natuurlijke niveau. Dat dit laatste hoger is dan voor veel andere vissoorten het geval is, heeft ten onrechte de mening doen postvatten dat de Waddenzee ernstig met kwik besmet zou zijn. Gezien het hoge kwikgehalte in zwaard vis uit beslist onbesmet oceaanwater, zal het duidelijk zijn dat men de kwikbelas- ting van een bepaald gebied alleen kan vaststellen aan de hand van een vergelij king van het kwikgehalte in één vissoort uit het betrokken gebied met het gehalte kunnen avon- Bij de bestrijding van de milieuveront reiniging met PCB’S zal in eerste instantie gestreefd moeten worden naar een verbod op het gebruiken van deze stoffen in „open systemen”, zoals verfprodukten. plastics, papier, smeerolie en vele andere. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Sportfokkersvere- niging „Zuid-Kennemerland” houdt van S tot en met 5 november een grote provin ciale tentoonstelling van hoenders, konij nen, sierduiven en cavia’s in zaal Zomer- lust. k- 21 •i- irtsen: s, v.d Bel. (Van een onzer verslaggevers) Voor wat betreft de andere verontreini gingen in het Nederlandse milieu, kan gezegd worden dat de onderzoekingen in sterke mate gewezen hebben op de ernsti ge toestand die er, speciaal in het Ijssel meer, bestaat ten aanzien van de gechlo reerde koolwaterstoffen zo als PCB’s en DDT. st er an en ge de en •e- >s- ir. e~ B. en W. hebben zich afgevraagd of de aanwas van kinderen en daarmee van leerlingen voor onder andere het open baar onderwijs nog van lange duur zal zijn. Uit voorgelegde rapporten concluderen De totaal vernielde auto van het slacht offer is door een kraanwagen naar het hoofdbureau van politie in Velsen ge sleept, waar het slachtoffer dat in het autowrak zat bekneld, door de brandweer uit de auto moest worden gehaald. situatie nog onderstreept door een bunde ling van de op dat moment reeds bekende gegevens door de Club van Rome: zulks in de vorm van een aantal ’’wereldmodel- len” over welzijn, bevolking, kapitaal, grondstoffen en vervuilingen in de ko mende tijd. Een belangrijk gegeven dat vorig jaar bekend werd betreft de soort kwik die in vis wordt aangetroffen. Bevat de meeste zoetwatervis overwe gend methylkwik, in zee blijkt het totaal- kwikgehalte voor slechts ongeveer de helft uit methylkwik te zijn opgebouwd, terwijl voor de schaal- en schelpdieren nog weer lagere waarden worden gevon den. Met het oog op een evenwichtigesprei ding van de openbare scholen in de gebie den Duinwijk en Zeewijk is de meest aangewezen plaats de omgeving van het (Van een onzer verslaggevers) Alhoewel de resultaten van deze model len nog nadere uitwerking vereisen, kan men nu al duidelijk vaststellen, dat mi lieuvervuiling geen op zichzelf staand kwaad is, doch onlosmakelijk verbonden blijkt te zijn aan de verspillingen van grondstoffen. Bestrijding van milieuver vuiling dient dus een tweeledig doel, waarbij milieubescherming en grondstof- fenbehoud hand in hand gaan. Voor de visserij is hierbij interessant de in het rapport uitgesproken verwachting, dat bij de huidige mate van kwikverspil- ling de economisch winbare kwikreserves over slechts dertien jaar zullen zijn uitge put. Aangezien de huidige jaarlijkse kwik- produktie maar één percent uitmaakt van de in het bovenste gedeelte van de oceaan al van nature aanwezige hoeveelheid kwik en omdat elk jaar al ongeveer evenveel kwik naar zee gevoerd wordt door na tuurlijke processen, zal het duidelijk zijn dat men zich over de toekomst van de oceanen vóór wat betreft kwik niet al te veel zorgen behoeft te maken. Problemen met kwik zullen zich dan ook altijd beperken tot strikt plaatselijke aangelegenheden in afgesloten watermas sa’s. De in Zeewijk voorziene schoolruimte is namelijk ondanks de realisering van per manente en noodlokalen onvoldoende om aan alle aanvragen om toelating te vol doen. De openbare Pleiadenschool heeft in verband met het tekort aan schoolruimte in de moederschool een dependance waar in twee klassen zijn ondergebracht. Voor de handenarbeidlessen wordt één lokaal van het hoofdgebouw gebruikt. De openbare lagere Zeewijkschool is ondanks een uitbreiding in 1969 met zes lokalen wederom te klein geworden. Het handenarbeidlokaal en de gemeenschaps ruimte zijn daarom als leslokalen in ge bruik genomen. Voor een school van een dergelijke omvang is dat een onduldbare zaak. Het openbaar kleuteronderwijs heeft de beschikking over de semi-permanente kleuterschool De Zandhaasjes. de perma nente kleuterschool De Merels en de in drie mobiele lokalen ondergebrachte kleu terschool Drie in de Pan. burgemeester en wethouders dat in het bijzonder met betrekking tot het basison derwijs de vraag naar schoolruimte nog een aanzienlijke periode voorlopig te stellen op ten minste 20 jaar groter zal zijn dan de beschikbare ruimte. In verband daarmee wordt het wenselijk ge acht over te gaan tot de bouw van een tw’eede openbare basisschool van zes les lokalen. VELSEN. Het centrum voor rampen bestrijding in de gemeente Velsen zal in het stadhuis aan Plein 1945 in IJmuiden worden gevestigd, in een reservekantoor- ruimte. Planten: azalea 280-460, begonia 35-155, bromelia 470-870, coleus 30-55, cyclamen 135-470, pohsettia 115-155, gloxinia 240- 310, hedera 95-115, klanchoë 75-105,pot- chrysant 55-80, st. Paulia 80-115, vriesia 370-490, gem.planten 55-175. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Sea Rhine, Whitstable; Martha Friesse- ke. Londen, IJmuiden; Ilse Wulff, Go- thenborg; Helena Schepers, Mantulioto; Diabas, Flixborough; Servaaskerk, Ham burg; Schielloyd, Hambrug; Magu, Boston; Mathieson, Gent; Soversky Porgranick, Middelsborough; Styrsoe, Matulioto; Mai- nore, Monrovia, IJmuiden; Wirrbrown Two, Cont Plat; Erik, Rotterdam; Ostè- land, Alholmen; Esteburg, Kingslim, IJ muiden; Dintelborg, Boston, IJmuiden; Halciënce, Huil; Memel. Dagenham; Ca- nis, Bergen: Constance, Stettirr. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Het plan om een tweede openbare basisschool in Santpoort- noord te stichten gaat niet door. Het college van Burgemeester en Wethouders zal de raad voorstellen het indertijd geno men besluit om aan de Johan Maurits van Nassaulaan-Paramaribostraat een school gebouw op te zetten in te trekken. De vrouw reed in zuidelijke richting rechts van de weg in de westbuis van de tunnel, waar het verkeer van beide rich tingen op dat moment werd doorgeleid. Zij reed in volle vaart tegen de achterzij de van een Duitse vrachtwagencombinatie en werd op slag gedood. Haar verwondin gen bestonden uit zeer zwaar hersenletsel. Op het moment van de aanrijding nader de uit tegenovergestelde richting geen verkeer. De verlichting van de vrachtwa gencombinatie was in orde; deze was bij het verlaten van het Hoogoventerrein nog gecontroleerd. Alle lessen en cursussen (uitgezonderd ballet op dinsdag gaan tijdens de herfst vakantie gewoon door. De peuterspeel- groepen in de Brulboei hebben alleen doorgang op maandag en vrijdag. Verder stopt tijdens de herfstvakantie al het clubwerk. De stafleden houden zich voor de herfstvakantieactlviteiten aanbevolen voor planten en stekken, blikken en do zen, kurken, kralen, oude wekkers, hoeden en petten, radio’s (goede mag ook), gordij nen, stompen kaars, alle soorten lappen, touw, knopen, kousen, netten, panties, fiets wielen. wolresten, blikken. Goetz von Berlichingen ,Rensburg; Rat tray Head, Watherford; Ruestringen, Lon den, IJmuiden; Spray, Cork; Sibelius, Rouaan, Zaandam; Tairlaw, Antwerpen; Tonsund, Rotterdam: Tor Anglia, Im- mingham; Teras, Rotterdam; Linda, Ant werpen; Eric Vieljeux, Gent; Ardenburch, Hull; Sea Rhine, Hull; Marlen, Keielerka- naal; Midhurst, Grangemouth; La ja, Ant werpen; Diabas, Flixborough; Batumi, Rotterdam; Actuality, Glasgow; Katwijk, Londen; Conde Del Cadagua, Bilbao, IJ muiden, Zeewijkplein. In dat geval komt alleen in aanmerking een terrein, dat begrensd wordt door de Kruisberglaan en de Schip- laan (daar waar de bouwketen zich bevin- den-red..). In verband met de integratie van het kleuter- en basisonderwijs welke naar gehoopt wordt binnen niet al te lange tijd wettelijk zal worden geregeld verdient het naar het oordeel van B. en W. aanbe veling op die plaats niet alleen een basis school te bouwen maar tevens een kleu terschool. Dit betekent dan, dat afgezien wordt van het stichten van de openbare kleuterschool Drie in de Pan op een -terrein aan de Scheiberglaan. Het daartoe genomen besluit zal daarom gewijzigd moeten worden in die zin, dat deze kleu terschool wordt gesticht nabij de basis school. IJMUIDEN. Als oplossing van het probleem der huisvesting van het open baar kleuter- en basisonderwijs in Zee wijk stellen burgemeester en wethouders de raad voor een zesklassige openbare basisschool te stichten op een terrein, dat begrensd wordt door de Kruisberglaan en de Schiplaan, met daaraan grenzend een tweede openbare kleuterschool, welke laatstgenoemde aanvankelijk op een ande re plek gebouwd zou worden. Voor alle inlichtingen over de herfst programma activiteiten (bijvoorbeeld op het gebied van de inschrijvingsgelden) kan men telefoneren met de Brulboei, telefoon 02550-10652. Het sluitstuk van de organisatie is de huisvesting van het centrum, het beleids- en staforgaan, dat de actie zal moeten begeleiden en verantwoordelijke beslissin gen zal nemen. De kosten van de te treffen voorzienin gen bedragen in totaal 35.230. Donderdag vertrokken Ignition, Doorvaarder, Rotterdam; Lodella, Doorvaarder, Gent: Martha Friesseke. Londen, IJmuiden; Erik, Drake. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het •chip van of naar Amsterdam gegaan). De echtgenoot van het slachtoffer ver blijft in Brazilië, waar hij werkzaamheden uitvoert voor de Amsterdamse Ballast Maatschappij. De vrouw is moeder van drie kleine kinderen. Deze zijn onder de hoede van familieleden gebracht. Als resultaat van het sport- en spel- festival dat in april door het Velsens Jeugd Rode Kruis werd georganiseerd, kan alle lichamelijk gehandicapte kin deren in de leeftijd van acht tot zes tien jaar uit de gemeente Velsen op vrijdag 27 oktober een feestavond wor den aangeboden. Het festival werd na melijk voor dit doel gehouden. In samenwerking met het theaterbu reau „Traffic” is een aantrekkelijk en gevarieerd programma samengesteld dat bestaat uit zang, muziek, het optre den van clowns en een goochelaar en nog enige verrassingen. De avond be gint om 19 uur en zal om ongeveer 21.30 uur worden beëindigd, terwijl de zaal nog nader bekend wordt gemaakt. Aanmeldingen hiervoor kunnen ge schieden bij John van Opijnen, Wijk aan Zeeërweg 55, IJmuiden, telefoon 02550-14650, waar tevens alle inlichtin gen over het vervoer zullen worden verstrekt. Na tal van voorbereidingen is thans een stadium bereikt, dat de met de bestrijding van rampen Uelaste gemeentelijke dien sten. wat organisatie en uitrusting betreft, een voldoende mate van paraatheid kun nen ontwikkelen om een calamiteit het hoofd te kunnen bieden. Op deze „Kennemerlandshow ’72” expo seren kleindierfokkers uit de provincie Noord-Holland hun beste fokprodukten. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd volgens reglement en tentoonstellings- voorschriften van de landelijke federatie voor kleindierteelt. Ongeveer 60 rassen in diverse kleurslagen worden door een des kundige jury eerst gekeurd, waarna de expositie vrijdagavond 3 november om kwart over zeven wordt geopend. IJMUIDEN. De medewerkers van het buurtcentrum „De Brulboei” hebben voor de herfstvakantie een leuk en afwis selend programma samengesteld. Dat de gevonden hoeveelheden PCB’s ruwweg het drievoudige bedroegen van alle andere pesticiden bij elkaar wijst er bovendien al op, dat van alle milieuconta- minanten de PCB’s op het moment de grootste zorg dienen te baren. in dezelfde vissoort uit een onbesmette omgeving. Het gaat dus volstrekt niet aan om de gemiddelde vis uit de Waddenzee met veel bot te vergelijken met de gemiddel de vis uit de Noordzee (met weinig bot). Ook in het Ijsselmeer toont het verschil in kwikgehalte tussen bij voorbeeld baars en snoekbaars aan. dat er in éénzelfde watergebied geen eenvoudig verband be staat tussen de aanwezige hoeveelheid kwik en de weerslag hiervan op het kwikgehalte van de in het gebied aanwe zige vissoorten. Een verklaring voor dit verschil wordt in het geval van de baars en de snoek baars gezocht in het verschil in conversie van het overigens gelijke voedselpakket in lichaamsgewicht van de betrokken vis soorten. Bij constante kwikopname van tien tot twintig percent van het in het voedsel aanwezige kwik zal dan namelijk die vis de hoogste kwikgehalten vertonen, die de laagste conversiefaktor heeft: in dit geval de baars. Hoge kwikgehalten mogen dus ver wacht worden bij relatief veel etende, relatief traag groeiende organismen. Voor zes- tot negenjarigen 's morgens en voor tien- tot veertien-jarigen ’s mid dags worden er aanstaande dinsdag speur tochten door IJmuiden georganiseerd, waarbij het de bedoeling is zoveel moge lijk voedsel te verzamelen volgens de instructies voor een groot barbecue-fes- tijn. Op woensdagmorgen is er voor kleu ters van vier tot zes jaar een programma vol verrassingen, ’s Middags is er voor de Aangezien eigenlijk alleen het relatief goed opneembare methylkwik toxicolo gisch van belang is opname 10-20 per cent, tegen voor anorganisch kwik opna me van ongeveer één percent reden waarom het bekende Zweedse toxicolo gisch onderzoek zich uitsluitend tot me thylkwik heeft beperkt, doet het wonder lijk aan, dat bij alle tot nu toe uitgevaar digde normen omtrent kwik in vis slechts gesproken wordt over het totale kwikge halte in vis en niet over het methylkwik- gehalte. Er is namelijk voldoende capaciteit om leerlingen op te nemen in de Adolf van Nassauschool en de Jan Campertschool tot 1980. Dit leek niet zo toen de beslis sing viel om een tweede basisschool in Santpoort-noord te stichten;; sinds het aanvaarden van het bouwplan is echter een daling van het leerlingenaantal van de twee genoemde scholen ingetreden, welke volgens deskundigen - slechts van tijdelijke aard zou zijn. IJMUIDEN.Men kan niet aan de in druk ontkomen, dat de eertijds zo krach tig in geztte „kwik-crisis” geleidelijk aan betekenis begint in te boeten onder in vloed van de beschikbaar gekomen nieu we gegevens. Steeds meer wint de over tuiging veld, dat zeker in zeevis niet meer kwik zit dan er van nature altijd al heeft ingezeten. Dit constateert de afdeling chemisch on derzoek van het Rijksinstituut voor visse- rij-onderzoek in IJmuiden. Terugziend op vorig jaar, wordt in het door het ministerie van Landbouw en Visserij directie Visserijen) uitgegeven periodiek ’’Visserij” gesteld, dat de gewel dige inspanning, die men zich in de voor gaande jaren in de gehele wereld getroost heeft bij het zoeken naar oplossingen voor de verschillende milieuverontreinigings- vraagstukken, geleidelijk aan haar vruch ten begint af te werpen in de vorm van een krachtige stroom van publikaties over dit onderwerp. Medio vorig jaar werd de ernst van de De tien- tot veertienjarigen vrijdagnacht deelnemen aan een tuurlijke wandeltocht over het strand. Het is de bedoeling dat ’s avonds een groep kinderen met leiders per trein naar Zandvoort vertrekt en dat er langs de zee naar IJmuiden wordt gewandeld. Een ie der moet luchtbedden meenemen, want er wordt geslapen in het buurtcentrum aan de Kanaalstraat. De volgende morgen wordt er in de Brulboei ontbeten en tegen half tien is iedereen weer thuis. en meisjes in de leeftijd van i tot twaalf jaar de zogenoemde „Al- mag”-happening, waarbij een ieder BEVERWIJK. De eerste voorstel ling in het nieuwe seizoen van het Mi cro Theater in de sfeervolle zaal van Huize Scheybeeck aan de Velserweg wordt vrijdagavond door de cellist Anner Bijlsma verzorgd. Hij brengt een pro gramma van muziek rond 1700 en zal hierbij tekst en uit leg geven. Hij speelt twee sonates van Di- minico Galli, twee fantasieën van Tele mann en de suite no. 3 van Joh. S. Bach. Anner Bijlsma be gon zijn opleiding aan het Koninklijk Conservatorium. Hij verliet dat met on derscheiding voor muzikale en virtuoze eigenschappen en met de Fockmedail- le. Anner Bijlsma speelde met vrijwel alle Nederlandse or kesten en trad vaak n het buitenland op. Kaarten voor dit ■oncert zijn ver- rijgbaar bij Reisbu- eau De Magneet in Beverwijk. Reisbu reau Orion in Heemskerk en ku,j de VVV in IJmuidéh. jongens zeven les i mag stendllen. "'typen, spelen met de band recorder en de microfoon, plaatjes draaien in de kelder, beeldhouwen, vuurtje stoken op de binnenplaats enzovoorts. De donderdagmorgen staat in het teken van de totempalen, die de Brulboei ter beschikking stelt en waarmee iedere jon gen of meisje van zes tot tien jaar kan spelen, versieren etcetera, ’s Middags wordt er onder deskundige leiding gele genheid gegeven om robots te solderen. Elke deelnemer moet zoveel mogelijk bruikbare spullen meenemen, zoals oude wekkers, blikken en snoeren. Ook donder dagmiddag is er in de Brulboei een grote verkleedpartij. De opdracht wordt dan: maak van stukken vitrage en andere gordijnstof een zo mooi mogelijk harem- kostuum. Noteringen woensdag 11 oktober aan de Beverwijkse veilingen: Bloemen: anjers 18-43, trosanjers 160- 245, asters 30-52, chrysanten 40-120, jaar- rond 120-170, per stuk 15-40, fresia 85-440, gerbera 28-53, gladiool 60-185, iris 285-470, lelie 45195, per kelk 14-21, liatrus 50, neri- nen 28-56 crispa 28-32, orchidee 35-305. roos 22-53. per tak 18-39. babyroos 8-22, statice 145 tulpen 40-48. Otelia. Cardiff; Hermes, Antwerpen; Christine, Berwick; Pericles. Rotterdam; Harmonia, Antwerpen; Bassalt, Flixbo- rouh; Samisl Felixtowe; Commander, New Portnews; Nordfels, Antwerpen. VELSEN. Bij een aanrijding in de Velsertunnel kwam donderdagochtend omstreeks half vier de 27-jarige mevrouw J. Barends-Broek uit IJmuiden om het leven. t - Üjf -* x -.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5