TROPENMUSEUM: HELEMAAL OP DE KINDER TOER HET LIEVERDJE DAG EN NACHT VOOR ALLES GEHOOR Abraham Emmerik: de super-klusman van zesmaal één Niet langer „zo koloniaal als de pest” 1 KAMERLEDEN EN SNORDERS REDDELOOS, RADELOOS OOK VVD HOTELMOE EUROMIN WACHT AF «g F Sb h 1! M ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING Aanrijding C onsunient vu, s N c I „2-2” HET TROPENMUSEUM dat in de volksmond altijd zo „koloniaal is geweest als de pest” wil zijn leven beteren en gaat helemaal op de kindertoer. Dat begint al met Afrikaanse spelletjes tijdens de Boekenweeken moet uiteindelijk uitmonden in een speciaal kinder museum, dat men tijdens de res tauratie van dit Koninklijk insti tuut toevallig wel het grootste gebouw van Amsterdam aan de Mauritskade wil realiseren. Dit museum wordt in zoverre uniek dat de kinderen er van alles kun nen doen en ze nu eens niet met hun vingers van al die uitheemse dingen hoeven af te blijven. Het doel: aan de wieg een brok begrip voor ontwikkelingshulp te schep pen. --- HET WAS een gok, maar de via het telefoonnummer zesmaal één gelanceerde combinatie van een loodgieter met een trouwpartij en een bloemetje blijkt bij het Am sterdamse publiek aan te slaan. In de eerste week van haar bestaan zijn er 111111 tweehonderd op drachten bij de super-klussenorga- nisatie binnengekomen en de 26- jarige Abraham Emmerik, de man die een jaar bezig was om ruim twintig Amsterdamse bedrijven voor deelneming aan deze service- centrale te strikken, is daardoor een beetje overdonderd. „Daar had ik”, zegt hij, „eigenlijk nog niet zo op gerekend”. F Aanraken svp r 4 ■■Mg - «mnmm* kW g VVWWVVVVVVWVVVVWWVVVVVWVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV>*MVVVVVVt HET LIEVERDJE is terug van weggeweest. Het beeldje moest enige maanden Aan deze supermarkt op het terrein van de dienstverlening, zoals Emmerik deze nv noemt, doen thans 23 bedrij ven mee maar het is de bedoeling, dat het er volgend jaar al 35 zullen zijn. o 8 X 8 o te X VERMAKELIJK is het boekje „Tur- Hoe staat het met plarmen in andere plaatsen? „We hebben een optie op het telefoonnummer in de grote steden, maar ook in Haarlem en Alkmaar. Als ik straks mijn handen meer vrij heb, kunnen we denken: ook daar iets op te zetten en ik verwacht, dat het minder problemen zal geven als hier kije-Nederland 2-2” (de uitslag van een voetbapartijtje), dat het Tropenmu seum deze maand uitgeeft en waarin Hollandse kinderen van een Amstel- veense sjieke school en Turkse scho liertjes uit De Pijp de hoofdrol spelen. VERKIEZINGSSTUN f of niet, de Amsterdamse Tweede-Kamerleden Jan Schaefer en Ed van Th<jn (beiden PvdA) hebben een deel van hun zaterdagnacht opgeofferd om het probleem van de snorders (illegale personenvrachtvervoerders, die de markt verzieken) met eigen ogen te bektfken. Dit gebeurde op uitnodiging van Amsterdamse taxi chauffeurs die al geruime tjjd steen en been klagen over de beunhazen in hun beroep waarop de politie onder het mom „we hebben geen mensen, dus ook geen 'ijd" maar geen vat kan krijgen. Dat snorders inderdaad aalgladde donker-Amsterdam-vogels zijn, hebben de ondernemende Kamerleden gemerkt, want ze slaagden er niet in er eentje te vangen. Dit ondanks het feit dat er 300 taxi-chauffeurs ,in de lucht” zaten, maar het lijkt waarschijnlijk dat de snorders via een radio-ontvanger op de hoogte waren van de actie van de poli tieke gelegenheidssnorders van wie Van Thijn vond, dat de wet zodanig veranderd moet worden dat de bewijslast omgekeerd wordt en de chauffeur moet kunnen bewijzen, dat hjj geen snorder is. Als dat doorgaat, kan het bij politiecontroles leuk worden. Besnorde automobilisten weten in elk geval wat ze straks te be wijzen hebben. „Zeg joh, til je snor ’s effe op DE AL EERDER in deze rubriek gesignaleerde hotelmoeheid in het Amster damse begint ook in de gemeenteraad steeds duidelijker te worden. De meerder heid heeft zich al bjj voorbaat tegen de komst van het Piccadilly-hotel aan de Zwanenburgwal uitgesproken en voor wethouder Han Lammers van Stadsont wikkeling was dat een leden om het voorstel niet eens meer in de raad te bren gen, omdat hjj geen behoefte zei te hebben in een komedie-achtige vertoning. Op verzoek van twee raadsleden zal dat alsnog gebeuren, maar dan alleen als formaliteit. Ook voor de doorgaans van goed koopmansschap doordrongen liberaal mr. C. Goekoop is de maat vol. Hij en zfjn fractiegenoten hebben Lammers een briefje gestuurd, waarin staat dat de hotelexplosie niet alleen fnuikend is voor de bestaande hotels, maar ook voor de binnenstad. De overspoeling van de city met hotelgiganten en drommen toeristen is noch voor het stadsbeeld noch voor het straatbeeld lollig, menen zjj VAN TIJD tot tijd meld* voorzitter E. G. Stijkel van de Amsterdamse Kamer van Koophandel zich Dij de achterdeur van politiek Den Haag om te vertellen, dat ze er van de hoofdstedelijke sores geen bal (toespeling op Ajax-roem) van snappen. Hij heeft nu gezegd dat de nieuwe rijksbegroting voor Amsterdam rampen in petto heeft en dat hierbij eigenlijk alleen nog maar de in 1672 uit gesproken woorden „reddeloos, redeloos en radeloos” van toepassing zijn. Enkele zaken waarover de heer Stijkel bijzonder ontstemd was, zijn de lamentabele gang van zaken met het te verbreden (voor duwvaartkonvooien) Amsterdam-Rijn- kanaal, de problemen rond het Noordzeekanaal. de plannen voor een investerings- heffing en de aanleg van de ringweg rond de hoofdstad. Ondanks het feit, dat hij al aan een nieuw image voor Amsterdam aan het sleutelen is, wil de K.v.K.- voorzitter met deze harde woorden laten weten dat de Haagse bluf behoorlijk begint te vervelen. vroeg leren leven met een museum opdat de belangstelling voor het echte museumwerk blijft als ze groter zijn. Dat geldt ook voor de ontwikkelingssa menwerking. De vraag: hoe leven an dere mensen nou en waarom doen ze adders? OP HET nummer krijgt men dag en nacht gehoor voor hulp bij het starten of slepen van een gestrande auto, het huren van een wagen, hulp van een loodgieter en slotenmaker, het verhel pen van een verstopte afvoer of riole ring, het repareren van de tv, wasma chine of een vernielde ruit, een klusje voor een timmerman of behanger, het reinigen van een tapijt na een feestje Ze hebben iets gedaan wat niet zo vaak gebeurt: met en over elkaar pra ten en toen bleek al gauw, dat ze maar heel weinig van elkaar afwisten. Tijdens de Boekenweek, die maandag 16 oktober begint, worden er met de - ook niet-Amsterdamse - kinderen al lerlei opwindende dingen gedaan. Het programma varieert van poppenkast maken, Indiase dansjes, toneelspel en mime tot het optreden van Donald Duck en de Turkse Damrakkertjes. De educatieve dienst, die de laatste jaren toch niet stil heeft gezeten, vindt zelf dat eerdere stormlopen op het oude, nogal duffe image van het Tro penmuseum teveel in de sfeer van publieklokkertjes zijn blijven hangen en daar wil zij nu van af. Het moet geen gewijde ruimte meer zijn met een intellectueel sausje, waar men op de tenen loopt en fluistert. Het museum is dood, leve het museum! Het kindermuseum, waarvan volgend jaar met de bouw wordt begonnen, komt ten dele op de binnenplaats. Een belangrijke drijfveer voor dit plan is geweest, dat het grote museum voor kinderen toch altijd een ruimte zal blijven waar ze zich niet of nauwelijks kunnen ontplooien en de vitrines altijd te hoog zijn. De nadruk zal meer komen op het beleven dan op het leren, terwijl dit in het grote museum precies omgekeerd ligt. Kinderen moeten, zo vindt men, al DE DUITSE olieraffinaderij Euromin zit kennelijk niet te springen om zich In het westelijk havengebied te nestelen. Alles leek nog in kannen en kruiken toen een uit deskundigen van Amsterdam, provincie en rijk bestaande milieugroep begin juli een brief met vragen en eisen naar Hamburg stuurde. Drs. J. Cley, de Amster damse milieuman, zag op dat moment weinig complicaties. „Natuurlijk zie ik liever helemaal geen raffinaderij komen, omdat er geen een is die schone lucht produ ceert, maar aan de andere kant heeft Euromin zich erg positief opgesteld”. Dat was in juli. De verwachting was dat de Duitsers in augustus wel zouden reageren zo dat de vestigingskwestie in sneltreinvaart zou kunnen worden afgewikkeld. Maar Euromin heeft nog niets van zich laten horen en daar begint Amsterdam zich nu toch wel enige zorgen over te maken. Insiders weten te vertellen, dat Euromin rustig zit af te wachten of de aangekondigde investeringsheffing op industriële bedrijven, die zich in het westen vestigen, in november inderdaad van kracht wordt. Tenslotte gaat die „premie” bij een geraamde Euromin-investering van 250 miljoen aardig in de papieren lopen. Er kan dus wel wat waars zitten in de ABRAHAM Emmerik wil de service volgend jaar uitbreiden op het maat schappelijke vlak. „We denken”, zegt hij, „aan een directe distributie van zuurstofapparaten en hulpdiensten aan zieken, invaliden en bejaarden.” Voorts wordt er in overleg met verzekerings maatschappijen ook gewerkt aan een schadebemiddelingsservice bij aanrij dingen, die de toch al overbelaste poli tie laat schieten. „In plaats van de politie wordt, dan 6x1 ingeschakeld voor getuigenverklaringen, foto’s van de situatie en een schade-expert. Bin nen 48 uur is het hele dossier bij de verzekeringsmaatschappij”, meent hij. Wat kost de service van 6x1? Emme rik: „Uitgaande van voorrijden en een half uur werken wordt er voor een nachtelijk karwei 35 gulden berekend en voor overdag 28 gulden. Ook in het weekeind”. geleden het veld ruimen in verband met de reconstructie van het Spui. Tijdens deze logeerpartij kreeg het een nieuwe sokkel, omdat de oude bij de berging kapot was gevallen. Sinds dinsdagochtend is het Lieverdje weer thuis. In de voelhoek staan bordjes „AAN RAKEN s.v.p.”. De kinderen worden er min of meer gedwongen de voorwer pen te betasten en zich af te vragen, wat dat kan zijn en waar het vandaan komt. Op deze manier hoopt men ook een dialoog-met-en-door kinderen te krijgen. In de belevingshoek wordt door de staf of door bezoekers iets gebouwd, dat is geïnspireerd op de belevingswereld van het kind. De be doeling is om hem op een speelse manier met een actueel feit te con fronteren en er is al aan gedacht om bij de ingang een pensionkamer voor gast arbeiders te bouwen. HOE MAAK je een museum nou, waar voor een kind werkelijk iets te beleven valt? De educatieve dienst denkt dit probleem te kunnen oplossen door er vaste punten te maken zoals een voelhoek, reukhoek, doehoek, een dieren- en plantenboek en zitjes waar ze kunnen uitrusten, praten en - voor een open haardvuur gezeten - naar verhalen kunnen luisteren. een vrachtje. Er wordt ook gezorgd voor complete trouwpartijen, het ver zenden van bloemetjes, het krijgen van een baby-oppas, het verlengen van een rijbewijs en het inschakelen van de dierenambulance. Uitgangspunt van „6x1” is het pu bliek een snelle en hoogwaardige servi ce te garanderen. Door steekproeven te nemen wordt nagegaan of de consu ment ook inderdaad tevreden is. Bij deze service zijn in totaal 120 man betrokken, waarvan vijf voor de bezet ting van de telefooncenttrale. De komst van zesmaal één in de hoofdstad heeft alles te maken met het feit, dat het erg moeilijk is geworden ogenblikkelijk vakmensen voor een spoedkarweitje te krijge. «s m :’:O& sS '«mik met uitspattingen en het vervoeren van het geval Is geweest”. O •5 p. t? ft I voorspelling van wethouder Jan Bootsma van Economische Zaken, dat Euromin aan de neus van de hoofdstad voorbij gaat als die wet er doorkomt. 'VVVVVVVVVVVWVWVWVVVWWVVVWWWVWMfWMMAMAAAAWWVVVVWVVVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVV F H "W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13