Japans theater boordevol surrealistische beelden geeft boeiend tijdsbeeld top I film in veelvoud met topform* „Cabaret” I I. Kindertoneel uit I. Belgrado in ons land panty short „OPIUM-OORLOG” IN MICKERY o de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) 19 VRIJDAG 13 OKTOBER 19 72 LIZA MINELLI TOTAAL-ACTRICE HET IS ALLEMAAL begonnen met de Berlijnse dagboeknotities machtsovername van Hitler. Tsher- wood is nooit de dichter-schrijver ken, romans, reisverhalen en oor- ge- roman aan een Califomische universiteit. Prolongaties Filmmuseum Nachtvoorstellingen Salomon van Ruysdael voor Mauritshuis Christopher Isherwood „Berlin Stories” in het begin van de dertiger jaren verschenen en een indruk gaven van het leven in de Duitse hoofdstad kort voor de geworden die hij in die begintijd waarschijnlijk gehoopt had te zul len worden. Hij heeft toneelstuk- logsreportages geschreven en van zijn laatste boek, „A single man” uit 1965, een weemoedige, lichte lijk autobiografische maakt, waarin de hoofdpersoon een tegen de zestig lopende Engel se homoseksueel is, die docent is «F-’'?’ *£- J E in Amsterdam AMSTERDAM Lange tijd denk je dat het flauwe kul is: al dat gehan nes met metershoge hekken kippen gaas, waarvoor je telkens opzij moet. Maar als je eenmaal door je ver veling en ergernis heen bent, over komt je een heel bijzondere ervaring: „Ahensenso”, een stuk theater van de Japanse groep Tenjo-Sajiki, dat gis teren in Mickery in wereldpremière ging. Natuurlijk blijven er mensen over, die zich niet gewonnen kunnen geven, maar betwijfeld moet worden of ze het flauwe kul blijven vinden In ieder geval ga je naar huis boorde vol herinneringen aan de aller vreemdste, surrealistische beelden. van de Engelse journalist-schrijver die als Liza Minelli als Sally Bowles. J JAC HEIJER ADVERTENTIE I 9 expositie >4^ interieurverzorging b.v. barteljorisstraat 13-17, haarlem uit Ahen-Senso van het Tenjo Sajiki uit Tokio. De schrijvers Jay Presson Allen en Hugh Wheeler, die op hun beurt ”1 am a camera” bewerkten tot een Broad way-musical, hebben zich minder te rughoudend opgesteld en van de man nelijke hoofdpersoon (die nu ook niet A i J Een scène gezelschap Het cabaret was een ontsnappings mogelijkheid uit de dagelijkse misère en dat is de wereld, waarin de musical zich grotendeels beweegt. De intrige van de schuchtere Engelse leraar die in he tpension, waar ook de cabaretière Sally Bowles woont, een kamer vindt en met het impulsieve meisje een vreemde vriendschap begint, is de dun ne draad die nu de diverse muzikale intermezzi bijeenhoudt. Tenjo-Sajiki (voor nadere informatie over deze groep verwijs ik gemakshalve naar de overvloedige, niet van ijdelheid ontblote informatie) doet aan participatie- theater. Dat wil zeggen: het publiek moet meedoen. Je eerste reactie is dan: aan mijn lijf geen polonaise. Maar het aardige van de groep is, in tegenstelling tot bij voorbeeld de opdringerige Tokio Kid Bro thers, dat hij geen deelname van het publiek eist. De toeschouwer wordt er ongemerkt, maar onontkoombaar naar toe geleid. Het is of de groep reacties als „flauwekul”, „geen polonaise” of regel rechte verveling incalculeert, om het pu bliek tenslotte daar te krijgen waarhij het hebben wil: bij een strikt persoonlijke kijk, een eigen stellingname ten opzichte van het gebeurde. De schrijvers van de musical weten daarna voortdurend zeer bekwaam de cabaretnummers te gebruiken als in troductie van of commentaar op de gebeurtenissen buiten het cabaret, waardoor een haast onvermijdelijke te genstelling tussen de gespeelde hande ling en de muzikale „Einlagen” min der in het oogspringend wordt. Broadway-regisseur en choreograaf Bob Fosse, hier bekend als maker van „Sweet Charity” (bewerking van Fel- lini’s ’’Nachten van Cabiria”!) heeft een knap werkstuk afgeleverd, waarin soms met te levendige montage-effec- ten gekoketteerd wordt en Michael York in een weinig boeiende en te passieve Brian Roberts (Isherwood) is getrans formeerd. Maar Fosse’s combineren van onbehaagelijke actualiteit en bi zarre fantasie gébeurt zo bekwaam en zijn regie van Liza Minelli en vooral ook van Joel Grey als een bijzonder decadente ceremoniemeester (o.a. In een verrassend travesti-nummer) is zo fascinerend dat een naar inhoud boei ende en uiterlijk zeer levendige en bezienswaardige musical is ontstaan. langer meer Isherwood heet, maar de naam Brian Roberts heeft gekregen) een tussen impotentie en bi-sexualiteit sterk dramatisch en politiek tragische gebeurtenissen met inachtneming van alle realistische consequenties te ver beelden. Zonder dat daarbij de grenzen met de opera overschreden worden. Wonen met vandaag is wonen met topform. In rustieke banken of speelse schakelsets. Veel eethoeken. Modern en klassiek, met wanden en kasten die daar helemaal bij thuis zijn. Dat is topform nieuwe stijl. U kunt 't allemaal vrijelijk bekijken en bezitten tijdens de speciale expositie Wonen in veelvoud met topform. Vanaf vandaag bent U meer dan welkom. BEHALVE DOOR „De peetvader” die zijn derde week in Tuschinski en Nöggerath is ingegaan, wordt de bio scoopagenda van deze week geheerst door de première van „Cabaret”, even eens in twee theaters (Calypso en Flo ra). Daarmee zijn de beide grootste ’’moneymakers” van dit ogenblik in Amerika gelijktijdig in Amsterdam aanwezig. Verder is Hitchcock’s ’’Fren zy” uit Alhambra verhuisd naar Cein tuur en vervangen door een Franse misdaadfilm ”La saignée” („De aderla ting”) van regisseur Claude Mulot. Ci nerama brengt een vijf jaar oude film van Robert Siodmak. ’’Custer of the West” met Robert Shaw, Mary Ure en Robert Ryan op grootbeeld terug en de Nederlandse film „De inbreker” is een hoopvolle zesde week in City en enige andere theaters buiten Amster- dam)begonnen „CABARET”SPEELT dus in het Ber lijn van de jaren ’30 en ’31, het ver armde decadente Berlijn met zijn poli tieke straatrellen zijn veemmoorden, uitingen van anti-semitisme en O.W- ers die de crisis van 1929 overleefd hebben en in hun luxueuze manier van leven de sociale tegenstellingen schrij nender maken. Voor het eerst worden haar zang- kwaliteiten en show-persoonlijkheid (die zij van de kant van haar moeder meegekregen zal hebben) als haar ac- teer-kwaliteiten(die mogelijk onder in vloed van haar vader, regisseur Vin cente Minrielli gestimuleerd zijn) met elkaar gecombineerd en dat levert het verrassend beeld van een totaal-actrice op, zoals er maar weinigen zijn.Het Nederlandse publiek heeft haar des tijds niet geaccepteerd in haar aan doenlijke rol in ’’The sterile Cuckoo”, zoals het de actrice ook niet opgemerkt heeft als secretaresse in Albert Fin ney’s ’’Charley Bubbles”. Mogelijk dat „Caberet” voldoende uiterlijke attrac ties heeft om nu met dit uitzonderlijk talent kennis te maken. met ’’Erotic Filmfestival”, een keuze uit de hoogtepunten vann het erotische programma dat Marice Girodias op de Frankfurter Buchmesse zijn verbaasd publiek voorzette. De bekende Amerikaanse toneel schrijver John van Druten maakte in stuk dat hij „I am a camera” noemde en dat een groot Broadway-succes werd, waarna het in ’55 in Engeland verfilmd werd. De film onder regie van Henri Cornelius was een minder groot succes, hoewel de Broadway-ster van het stuk, Julie Harris overkwam om de rol van Sally Bowles te spelen en de hoofdper soon, die als Isherwood opgevoerd SCHIPHOL. Het Zuidslavische kin- dertoheelgezelschap „Bosko Buha” uit Belgrado zal van 18 tot en met 21 oktober een toernee door Nederland maken. Verderop ligt een spierwit-met-zwarte- stippen geschminkte patiënt op een opera tietafel. Drie chirurgen (met een ezels-, een honde- en een paardekop), trekken voortdurend gummi handschoenen aan en uit, alvorens tot de operatie aan het hoofd van de patiënt over te gaan. Deze sterft en wordt weggedragen op het tafel blad. Daaronder blijkt een naakte jongen te liggen met verband om zijn hoofd. Hij staat op en steekt een sigaret aan. Men denkt dat het afgelopen is en wil naar de foyer. Maar eerst moet men door een nauwe kippenren naar het balkon, waar een zwoele opiumkit is ingericht. Tegen een geschilderd achterdoek, waarop een opiumkit is afgebeeld, staat een jon gen hard te lopen, pas op de plaats. Mooie vrouwen liggen te roken, de borsten al dan niet bloot. Een groepje meisjes gie chelt rond een klok, waarvan zij de wijzers verzetten. Alom klinkt aangename muziek en in de verte doodskreten, die je niet tot je laat doordringen. De spelers bewegen zich tussen het publiek; strelen en laten zich strelen. Werkelijkheid ver vaagt. Een sensuele melancholie maakt zich van velen meester. Dan springt een in prozaïsch spijkerpak gehuld persoon tussen het lome gezelschap en begint in het Japans enige dingen te zeggen. Op zijn teken opent zich een der vier wan den van de ruimte. Kil TL-licht van het theater stroomt naar binnen. Terwijl een slotkoor klinkt, ziet men vanaf het balkon de spelers naar de kleedkamer gaan. Het geheel had de stemming van vroeg- in-de-ochtend-na-een-prettig-feest; het deed me sterk denken je wilt toch enig houvast hebben aan films van Fellini. „Ahen Senso” betekent opium-oorlog. De leider van de groep Shuji Terayama heeft zijn inspiratie aan de opiumoorlog van 1840 tussen China en Engeland, Frankrijk ontleend. Hoe dat precies zit is me niet duidelijk geworden. Uit het pro gramma citeer ik dan ook maar de bedoe ling van dit alles: „De bevrijding van de mens wordt niet alleen verworven door politieke bevrijding van de buitenwereld, maar door het afbreken van de deuren der onderdrukking van de wereld van het innerlijk”. Dat is mooi gezegd en al heb ik deze moraal niet uit de gebeurtenissen ervaren, toch is voor mij persoonlijk deze opiumoorlog een les in onbevangenheid geweest. Ik hoop dat het ook iets voor u is. Michael York speelt deze Brian Ro berts en diens aankomst in het Haupt- bahnhof van Berlijn (waarvoor een sta tion in Lübeck model stond) en zijn entree in het pension van de Schnei ders is in afwisseling gemonteerd met het openingslied van ’’Cabaret”, het door de ceremoniemeester Joel Grey gezongen en gedanste „Wilkommen”. Tijdens de voorstellingen zullen Neder landse vertalingen en verklaringen wor den gegeven. De voorstellingen worden gegeven in samenwerking met het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theaterinsti tuut in het kader van het culturele uit wisselingsprogramma tussen Zuid-Slavië en Nederland met financiële steun van het ministerie van CRM. „Bosco Buha” zal twee voorstellingen gever van „Hodl de bodl”, een Zuidslavische produktie van „Twee emmertjes water halen” van de Nederlander A. E. Greidanus en drie voorstellingen van een moderne „Cinder ella” van de auteur Aleksander Popovic. Woensdagavond 18 oktober treedt het gezelschap, volwassen beroepsacteurs voor kinderen, op in Arnhem, donderdag 19 oktober in Amsterdam, vrijdag 20 oktober in Scheveningen en zaterdag 21 oktober in Eindhoven. Een vregelijking met Brechts „Drei- groschenoper” ligt voor de hand, zelfs de muziek van John Kander en Fred Ebb) herinnert in klanksfeer en ryth- me aan Kurt Weill’s composities voor die ’’opera”. Overigens is ’’Cabaret” toch wel een stuk geheel eigentijds amusement geworden met een verruk kelijke rol van Liza Minnelli die zowel in haar cabaretnummers („Mein Herr”, ’’Money, money, money”) als in haar acteren een ongewone charmerende en boeiende actrice blijkt te zijn OP WOENSDAG 18 oktober vertoont het Ned. Filmmuseum (in de aula van het Stedelijk Museum) "The merry wi dow”, een ongeëvenaarde verfilming door Erich von Stroheim van de be kende operette die later Lubitsch zou inspireren tot een zangfilm met Jea nette MacDonald en Maurice Chevalier. Dat Von Stroheim’s versie iets anders is uitgevallen, is begrijpelijk voor ie dereen die het werk van deze onafhan kelijke geest in het verindustrialiseerde Hollywood enigszins kent. De film is van 1925, en was, ondanks zijn zwarte humor, een succes bij critiek en pu bliek. Iets ongehoords bij een filmer die altijd in moeilijkheden met zijn opdrachtgevers heeft moeten werken en heeft moeten toezien hoe zijn films verknipt en bekort werden om ze meer aan de publieke smaak aan te passen. Het is voor de kijkers van nu dan ook duidelijk dan Von Stroheim wijzer ge worden door de praktijk van het verle den, in „The merry widow” een goed werkende camouflage-techniek heef1 toegepast, waarbij hij listig de dingen suggereerde die hij wilde zeggen. Waardoor er scènes in de film voorko men en indicaties worden gegeven die nu aan Bunuel doen denken. Wie dus een onverbeterlijke en onverbeterde Von Stroheim wil zien, mag zich ’’The merry widow” onder geen voorwaarde laten ontgaan. Donderdag de 19e wordt de Chinese serie voortgezet met ”L’en- fant soldat” en ’’L’astre magique”, bei de uit 1960. dus van voor de culturele revolutie en beide bedoeld voor jeugdi ge kijkers die er natuurlijk een ideolo gisch lesje uit moesten overhouden. Wanneer de toeschouwers verzameld zijn in de foyer van Mickery, wordt iedereen buitenom gedirigeerd naar de achterzijde. Op de muur daar zit een speler op een gitaar te tokkelen, een levend konijntje voor zich. Ook bij de intocht in het theater komt men her en der spelers tegen met schitterend ge schminkte gezichten. In de schemerdonke re zaal is een doolhof van hekken. Er klinkt muziek en a f en toe het roepen van een uil. Nieuwe hekken worden tus sen het publiek gezet, dat gaandeweg opgesloten raakt. Merkwaardig uitgedoste spelers (o.a. een meisje met een vogelkooi over het hoofd) maken met kaarsjes of zaklantaarns een processie rond het pu bliek, dat cynisch, agressief en verveeld reageert. Dan groeperen de spelers zich tot drie- of viertallen; een meisje wordt gemasseerd, een jongen stapelt latjes met Japanse teksten op elkaar, een meisje giechelt hysterisch onder een lessenaartje. Het publiek krijgt dóór, dat de hekken minder hermetisch afgesloten zijn dan het leek. En omdat je je verveelt probeer je al gauw in andere ruimten te komen, om de verschillende gebeurtenisjes te zien. Je volgt een wenkend meisje naar de kelders van het theater, waar in de ver schillende hokjes en kamertjes surrealisti sche bijna-stiileventjes opgesteld staan: een zwevend schaakbord met een bran dende kaars (waar te nemen door een sleutelgat); een draaiende grammofoon met een kapotte 78 toeren plaat; een neuriënde jongen die een popje tegen een muur tracht te metselen. werd, door Laurence Harvey voor zijn rekening werd genomen. Het lukte Cornelius niet helemaal in zijn film de bizarre en macabere sfeer op te roepen, waarin Isherwood volgens zijn aarzelende figuur gemaakt en aan deze geaardheid dramatische complicaties ontleend. Een ongewone en voor een musical nogal gedurfde verduidelijking van het centrale karakter van het stuk, hoewel Roberts-Isherwood door de vermuzikalisering van het onder werp toch meer op de achtergrond is gekomen. Hij heeft zijn dominerende plaats moeten afstaan aan het meisje Sally Bowles, zangeresje in een twee derangs Berlijns cabaret. Die rol wordt, zoals iedereen nu wel weet, gespeeld door Liza Minnelli, beter be kend als de dochter van Judy Garland en dat maakt de rol van Sally nog belangrijken en nog overheersenden in het geheel. MARLON BRANDO is door zijn "Godfather” weer zó in de belangstel ling gekomen dat twee films, waarin hij optreedt in nachtroulatie zijn geko men t.w. "The Appaloosa”, een door Sidney Furie te mooi verfilmde wes tern en "Queimada”, een verhaal over negeropstanden op een tropisch suiker- eiland van iGllo Pontecorvo, de regis seur die ’’Strijd om Algiers” maakte. Verdere opvallende nachtvoorstellingen in het weekend zijn ’’Bad day in Black Rock” in Calypso die daarmee een Lee Marvin-reeks opent hoewel Spencer Tracy duidelijk de hoofdrolspeler van de film is. Verder ’’The ballad of Cable Hogue” van Sam Peckinpah in Cinetol en Godard’s „Les carabiniers” in Studio K. In de Uitkijk is het „Lachen in de nacht” geblazen met Woody Allen’s ..Bananas”, terwijl Kriterion zo’n succes heeft met Kenneth Loach ’’Fa mily life” dat vertoningen ven de film die overdag in het theater loopt, vrij dag- en zaterdagnacht worden voortge zet. Voor wat nachtelijke opwinding en sensatoie kan men in Cine D terecht waar ”A1 Capone” met Rod Steiger in de titelrol gaat en in het Leidse plein Theater dan Anatole Litvak’s thriller "The lady in the car with glasses and a gun” vertoont. The Movies gaat door Inmiddels gebeuren boven weer heel andere dingen. Een bezoeker krijgt een blinddoek om; een naakte jongen ontdoet hem van colbert, vest, stropdas, overhemd, zet hem in een zetel en begint hem het blote bovenlijf in te oliën, wat overgaat in een langdurige, tedere vrijpartij die toen het tussen de man en de jongen klikte zonder schijnwerpers werd vol tooid. Elders lokt een hypnotiserend meis je een andere bezoeker mee. Er wordt een lange, lage tafel aangericht voor een maaltijd. De gastheer laat zijn knecht bezoekers aanzitten. Er wordt een teil aangedragen, die volgegooid wordt met emmers water. Daarin laat een beeldschoon meisje zich wassen. Zij geeft haar gedien stige klappen als deze iets fouts doet. De maaltijd verloopt in trage vreedzaamheid. Maar geweld loert. Een der spelers slaat een geisha tegen de grond en trapt haar. Het kind huilt geluidloos; de andere spe lers lachen haar uit. De situatie is zo vernederend, dat een der toeschouwers zich niet kan inhouden en haar strelend troost. DEN HAAG. Het Mauritshuis in Den Haag heeft een rivierlandschap met sche pen van Salomon van Ruysdael (1603- 1670) in langdurig bruikleen van een ver zamelaar ontvangen. De compositie van dit werk is opmerkelijk: viervijfde deel van het paneel wordt in beslag genomen door de wolkenlucht, terwijl water, sche pen en een verre oever het overige deel vullen. De kleuren zijn beperkt tot licht- en donkergrijs, blauw en een weinig groen en geel-wit. Het schilderij is uit Ruys- daels rijpe periode, omstreeks 1650. Het riviergezicht vormt een goede aan vulling op het bezit van het Mauritshuis. Een werk van Salomon van Ruysdael uit die jaren ontbrak. Niettemin zijn alle elementen uit Isherwoods aantekeningen en John van Drutens dramatisering van het dagboek in de musical gehandhaafd gebleven. En „Cabaret” bewijst, mis schien ten overvloede dat de „musical” niet meer gelijk behoeft te staan met een door zang en dans vertekende en veridealiseerde werkelijkheid, maar ’n theater-genre is geworden dat in staat is Berlijnse notities geleefd moet hebben en de tijd was er nog niet naar om erg openhartig te doen over de ambivalen te houding van de schrijver met be trekking tot zijn sexueel leven.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19