DEN UYL BOOS OVER AANVAL OP OPPOSITIE Amsterdam komt 154 miljoen tekort Protestantse rellen in Ulster 0 Onheilsprofeet Powell lijdt nederlaag Blackpool tegen Heath op congres m fcuwkindanderhalf? Tijd voor kaas uiftvuislje! II d ■h Mr. Andriessen (KVP) handhaaft kritiek 5 toegekend Bevriezing van kinderbijslagen Begroting over 1973 r, Referendum voor hereniging van Ierland uitgesteld V J( Terwijl Oeganda Britse hoge commissaris Slater uitwijst: N RUSSISCH HOOGTEPUNT Nobelprijs voor geneeskunde Vacature stop EXAMENS gezinsverzorging opgeheven HET WEER Samen op reis? Neem een MeerMan's Kaart! (M ife VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 2 VRl Voorstel naar Kamer „GLUIPERD" In Heftige tonelen I Barber waarschuwt „GASWACHT” IN ARNHEM iS Als uw kind goed in z’n tanden zit, geef hem dan z’n eerste kaas uit ’t knuistje. Jonge kaas of roomkaas, dat gaat er prima in - en u doet er meteen iets moois mee. Want kaas uit 't knuistje is ’jong geleerd, oud geprofiteerd’: tanden en botten groeien sterk en gezond door de calciumverbindingen van kaas. Bovendien is kaas uit ’t handje zoveel beter dan snoep in ’t tandje, nietwaar? voordelig uit met NS I ADVERTENTIE (Van onze medewerker in Londen) te WEERRAPPORTEN (V (Van onze medewerker in Londen) zw ZATERDAG 14 OKTOBER ZATERDAG 14 OKTOBER LONDEN De verhouding tussen Engeland en Oeganda heeft een nieuw dieptepunt bereikt, nu generaal Amin de Britse hoge commissaris in Kampala, Richard Slater, heeft gelast het land op korte termijn te ver laten. De generaal motiveerde zijn besluit met de opmerking, dat de heer Slater voortdurend de belangen van Oeganda had tegengewerkt en sprak de hoop uit dat door een nieuwe vertegenwoordiger verbetering zou kun nen worden gebracht in de relatie tussen zijn land en Engeland. op n op water water 7.29 3.02 nno n ver. nnw nno n n nno nw zw zw 11 25 23 13 20 12 15 17 10 12 10 13 14 16 11 19 19 16 20 14 14 23 24 8 17 22 22 20 27 13 13 13 12 13 12 13 13 13 11 19.47 15.20 0 0 o 6 0 5 4 0 0 22 27 0 6 0 0 o o o 1 o Gezien de scherpe reacties, waarmee Whitehall op de uitwijzing heeft gereageerd, is het niet aannemelijk dat de Britten zich zullen haasten een opvolger voor Slater aan te wijzen. dat hij Britse onderwijzers In dienst van de Oegandese regering had geadviseerd om niet naar hun werk te gaan. De heer Slater heeft de beschuldigingen krachtig van de hand gewezen. hij in haar immigratiepolitiek verweet de verkiezingsbeloften te hebben gebroken. ARNHEM. In Arnhem zal een „gas- wacht” worden opgericht, die de keuken- geisers van de bevolking zal controleren. De dienst, waarin de gezamenlijke instal latiebedrijven in Arnhem samenwerken, is opgericht naar aanleiding van een onder zoek van het gasbedrijf, waaruit bleek dat meer dan de helft van alle keukengeisers levensgevaarlijk is. Het initiatief is van de gemeente, die ook financiële steun verleent. Het Russisch staats- en dansensemble Moisejev komt naar ons land om van 31 oktober tot 4 november voorstellingen in Amsterdam en Rotterdam te geven. OP DE FOTO: Een hoogtepunt tijdens een van de virtuose dansen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft dit de instellingen bericht. Per 1 juni was door het ministerie aan de noodrem getrokken. Niet alleen kwam er een personeelsstop, maar bovendien mochten vacatures niet meer worden vervuld. Het gezinswerk had zo’n grote vlucht genomen, dat het minis terie zich gedwongen zag in te grijpen. Ef der! tege dio toen vloo te v V( na 2 hout volg in nieu plaa een de c tei on lai de vri Hoog Laag z n ono no zzo n w z ono nno w no n 6 16 11 2 10 5 4 5 0 4 10 10 10 6 6 5 12 2 15 2 8 19 18 5 5 16 13 14 00 In vert lean de i seer Volg kom Frai D( en wek moe voel JE zette toeg daar de h in J zond veili clusi Pale kelij rekr H voll suit; wee de s vooi V repi Hut Am Viel tied den S< kin, echt nov verl Viel T dat kui mo' J var van «en H alle nan Zui coa hee Thi Ii mei zijn seei kan De Mün Iit c 8ege via binn bezo Aral bezo gebii het nog lm mini Pale wore Na 1 ster! straf dood Pale Isras bloo men: achr: o o o o o o o o o 0.1 hoofdstad Belfast, waar zich de hoofd kwartieren van de militante protestantse organisaties bevinden en waar ook van een weer snel groeiende spanning sprake is. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki LONDEN. De beslissing van de En gelse regering om het referendum over de hereniging van Ierland voorlopig uit te stellen, heeft in protestantse kringen in Ulster tot felle kritiek geleid. Vooral nu er op 6 december wel plaatselijke verkie zingen zullen worden gehouden, waaraan zo stellen veie protestanten de volksstemming over de grens met de Ierse republiek vooraf dient te gaan. uur. uur. Zijn uitwijzing vond ironisch genoeg plaats op het moment dat in Blackpool de conservatieven op hun partijcongres in een ongekend fel en vaak ook zeer emoti oneel debat waren gewikkeld over de im migratiepolitiek van de regering-Heath in het algemeen, de toelating van Aziaten met Britse paspoorten in het bijzonder. De vlam sloeg er in de pan, toen het parle mentslid Enoch Powell een golf van kri tiek uitstortte over de regering-Heath, die Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland 0 42 0 0 0 In Dublin hebben zes gewapende man nen een bank van bijna 250.000 gulden beroofd. De politie gaat na of dit het werk is van leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger. De mannen hadden pistolen bij zich. Zij voerden de roof uit in militaire stijl en noemden elkaar „ma joor” en „commandant”. Voor Den Uyl, die door Wiegel was uitgedaagd iets te zeggen over de kwalifi catie van „gluiperd”, waarvoor Biesheuvel en het „onzalig stuk vreten” waarvoor hij zelf in een PvdA-uitzending door een havenarbeider was uitgemaakt, kwam de speech die WD-senator Van Riel woens dagavond in Den Bosch hield, als manna uit de hemel. Want daarin betitelde de senator het PvdA-congres immers als „fretten en andere onwelriekende beest jes”. Den Uyl: „Wat een intellectueel uit de VVD-top wel mag, is zeker van een wat platpratende arbeider niet toegela ten”. Hij oogstte daarmee applaus van zijn fractie. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis zw. bew. zw. bew. windst. half bew. Ucht bew. mist onbewolkt Ucht bew. zw. bew. motregen Kopenhagen Ucht bew onbewolkt wzw bew. windst. no ono nnw nw Edelman is hoogleraar aan de Rockefeller Universiteit van New York en Porter aan de universiteit van Oxford. De prijs is toegekend door het Karoiinska Insti tuut in Stockholm. Volgens de bekendmaking in Stockholm hebben de twee mannen onafhankelijk van elkaar een onderzoek geleid dat tot vrijwel volledige opheldering van de belangrijkste vragen betreffende de aard van antistoffen heeft geleid. Die antistoffen zijn eiwitten in het bloed, die een belangrijke rol spelen bij de afweer tegen infecties en de ontwikke ling van verscheidene ziektes. Tot 1959, toen de twee geleerden hun onderzoek begonnen, was de kennis van de aard en functie van deze anti stoffen erg vaag en fragmentarisch, zo zegt het Karoiinska Instituut. Het onderzoek van Edelman en Porter is gevolgd door praktische resultaten op het gebied van klinische diagnoses en therapie. De directe aanleiding hiertoe was de arrestatie van een groep protestanten in een club, op beschuldiging van extremisti sche activiteiten. Maar gezien de gevoe lens op dit moment in Ulster, wordt er rekening mee gehouden dat het nieuwe uitstel van het referendum er ook alles mee te maken heeft. In dit verband hebben de autoriteiten in Ulster de Britse troepen weer in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. De gelden moeten worden gebruikt voor de bouw van goede, doch eenvoudige wo ningen, die kunnen worden betrokken door gezinnen met een zeer matig inko men. De huren zullen neerkomen op on geveer 150. per maand. DEN HAAG. De instellingen voor gezinsverzorging mogen de vacatures, die na 31 mei zijn ontstaan, weer vervullen. Het aantal vaste krachten mag evenwel niet boven het toen bestaande niveau stijgen. In de loop van het komende jaar zal per instelling het maximale aantal tea subsidiëren krachten worden vastgesteld. Dit maximum kan boven of beneden het huidige liggen. Een bewijs daarvan was de hevige uit barsting van geweld in Oostelijk Belfast, waar een grote groep jonge protestanten in een katholieke buurt huizen en auto’s in brand staken, politieagenten afransel den een jongensschool vernielden en een katholieke kerk binnendrongen, waar zij de pastoor opsloten, branden stichtten en vervolgens met grote sloophamers reli gieuze beelden en het altaar aan stukken sloegen. Maar de persoonlijke toon en de gela denheid waarin deze discussies werden gevoerd en die even deed denken aan taferelen, zoals die zich in de Duitse Bondsdag wel eens plegen voor te doen, maakte later weer plaats voor wat ont spannenheid. Den Uyl veroorzaakte zelfs enige vrolijkheid toen hij aanbood even voor Biesheuvel in te vallen toen de premier plotseling zoek bleek en Vonde ling het woord tot hem wilde richten. zien. Dit gold ondermeer voor het vraag stuk van de huren, de woningbouw, de stadsvernieuwing, onderwijsfinanciering en het functioneren van de politie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Waar haalt u het lef vandaan, te zeggen dat wij de boel stukpraten. We hebben nooit onder stoelen of banken gestoken dat ons programma duur is en dat wij lastenverhogingen vragen. Waar ter wereld vindt u een oppositie die de kiezers niet voorhoudt het goedkoper te kun nen”. Powell verklaarde onomwonden dat Aziaten uit Oeganda ondanks hun Britse paspoorten geen enkele wettelijke aan spraak kunnen maken op hun vestiging in Engeland. Hij waarschuwde opnieuw voor de sterke toename van de gekleurde be volking in verschillende steden, juist omdat ten gevolge daarvan de Engelsen er zelf meer en meer wegtrekken. Zijn betoog leidde tot heftige tonelen onder de 4.000 aanwezigen in de grote congreszaal van Blackpool. Er werd ge klapt, geschreeuwd en gejoeld. Er werden over en weer de meest harde beschuldi gingen geuit. Vergeleke bij heel dit spek takel was het opgewonden debat dat La bour de vorige week aan Europa wijdde, maar kinderspel. de stemming toch een overgroot deel van de afgevaardigden achter zich te hebben. Een nederlaag dus voor de welbe spraakte onheilsprofeet Enoch Powell. Een overwinning voor de regering-Heath, die hij vooral de laatste tijd tot open lijke voldoening van de uiterst rechtse vleugel van de Tories het vuur na aan de schenen legt. Niet alleen wat betreft de immigratie, maar ook over de wijze waarop zij de belangen van ’s lands wan kele economie dient. Op dit punt slaagde de slimme politicus, die de minister van financiën Anthony Barber is, erin een pijnlijke confrontatie op het congres te voorkomen. Barber sprak de taal die iedere rechtge aarde conservatief verstaat en gaf de afgevaardigden en de natie een dubbele waarschuwing. „Wacht u voor de naar macht hongerende elementen die er onder dekking van de vakbeweging op uit zijn om ons democratische bestel te vernieti gen. Pas ook op voor de kanker van de Inflatie”, riep Barber en hij legde er de nadruk op dat het er in de huidige besprekingen tussen de regering en het Brits verbond van vakbewegingen niet alleen om gaat de alarmerende groei van de inflatie in te dammen, maar dat daar bij ook het hele systeem van de parle mentaire democratie in Engeland op het spel staat. Volgens B. en W. is het algemene beeld er een van een tekort aan inzicht in de vraagstukken waarmee een stad als Am sterdam heeft te maken. „Bijzonder grote problemen als die van de grote steden kunnen niet worden opgelost met een verfijninkje hier en een subsidietje daar, en zeker ook niet in de middag of de ochtend die een minister één of hooguit tweemaal per jaar voor een bespreking weet vrij t e maken. Hiervoor is een gezamenlijke aanpak noodzakelijk, die wij tot nu toe zelfs na zeven jaar bespre kingen node hebben gemist”, zo wordt opgemerkt. DELFT Geslaagd voor doctoraal exa men scheikundig ingenieur Y. B. van der Drift, Overveen; E. T. Mittemeijer (cum laude), Haarlem. Doctoraal wiskundig in genieur J. W. A. M. Rademaker, Lisse. Het is niet bekend wanneer het refe rendum nu gehouden wordt. Wat dit be treft heeft Engelands speciale Ulster-mi- nister William Whitelaw zijn opties open gehouden. Aangenomen mag worden dat protestantse leiders hem over deze kwes tie onder toenemende druk zullen zetten, vooral nu gebleken is hoe verhit de ge voelens hierover zijn. Met name in de VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Vrij zonnig en tamelijk koud. Aantal uren zon: 3 tot 10: minimum tempe ratuur: 2 tot 7 graden onder normaal, maxi mum temperatuur: 1 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal90 percent. Normale temperaturen tot 17 oktober: mini mum 10, maximum 14 graden. AMSTERDAM. De Amsterdamse be groting 1973 vertoont een tekort van 154,4 miljoen of 51,9 miljoen méér dan die voor 1972. Hoewel het tekort groter is dan in enig vorig jaar, vormt het bedrag, aldus B. en W. in de begrotingsmissive, nog niet de grootste aanleiding tot zorg over de gemeentelijke financiën. Het tekorten vraagstuk was in de laatste jaren niet alleen doorzichtiger geworden, maar ook was in de loop van de onderhandelingen met het rijk de „richting van een oplos sing gevonden”. Het college heeft berekend dat het te kort ruim 107 miljoen lager zou zijn geweest als de bij de onderhandelingen gedane voorstellen (onder meer ten aan zien van de openbaar-vervoerstekorten en de lasten van de oude tekorten) zouden zijn verdisconteerd. B. en W. menen dan ook dat bij loyale nakoming van de reeds in principe met het rijk overeengekomen oplossingen et probleem van het tekort over het komend jaar in zekere zin „han teerbaarder” is geworden en „niet zo on oplosbaar als op het eerste gezicht lijkt”. Onder de werkelijke redenen tot onge rustheid noemt het gemeentebestuur het vrijwel volledig stagneren van het overleg met het rijk in het afgelopen jaar en de voortgezette politiek van de regering om uitkeringen aan de gemeenten ver bene den het minimaal nodig te achten peil te houden. Maar het college vindt nog ern stiger dat hoewel langzamerhand ook bui ten de gemeentelijke kring wel enig be grip is ontstaan voor de noodzaak het huidige uitgavenpeil van Amsterdam te dekken, het werkelijke pröbleem nog vol strekt wordt miskend. Het college noemt in dit verband het financieren van een voorzieningenpeil dat minimaal nodig is om de grote en oude steden in ons land redelijk te laten functioneren en het op lossen van de in deze steden snel groeien de sociale vraagstukken mogelijk te ma ken. Voordelig samen een dag door Nederland reizen, ongeacht de afstand, kost voor 2 personen f35.- 3 personen f 40.- 4 personen f 45.- 5 personen f 50.- le Klas 50% meer. 2 Kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden als 1 persoon. Geldig: maandag t/m donderdag vanaf 9 uur ’s morgens, vrijdag in ’t geheel niet, zaterdag en zondag onbeperkt. Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of een pasfoto meebrengen. Maar toen tenslotte de minister van Binnenlandse Zaken, Robert Carr, de za ken zo goed mogelijk had rechtgetrokken en zich daarbij ook persoonlijk tegen Enoch Powell richtte, bleek de regering in DEN HAAG.Met ingang van 1 janu ari zal de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind niet meer worden verhoogd. De ministers Boersma (sociale zaken) en Udink volkshuisvesting) en staatssecre taris Rietkerk (sociale zaken) hebben de Tweede Kamer een bevriezings-voorstei gezonden. Daarin wordt voorgesteld een herziening van de kinderbijslagbedragen voortaan acthrewege te laten. De bedra gen werden per 1 juli vastgesteld op 164,58 voor het eerste kind en op 184,86 voor het tweede kind per kwar taal. STOCKHOLM (Reuter). De Nobelpriji voor geneeskunde 1972 is gisteren toe gekend aan de Amerikaan Gerald Mau rice Edelman en de Brit Rodney Porter. Ze krijgen de prijs van 480.000 Zweedse kronen (rond 320.000 gulden) voor hun „ontdekkingen betreffende de chemi sche structuur van antilstoffen.” bleek te hebben getroffen. Wiegel zelf hield zich na zijn show van dinsdag opvallend kalm. Hij verdedigde zich tegen over de kritiek van de AR-fractieleider Aantjes en de KVP’er Andriessen dat uit zijn speech van warmte voor sociaal zwakkeren en voor structurele hervor mingen niets is gebleken, door te wijzen op de voorrang die de VVD in het beleid wil geven aan de zwakke regio’s, de laagste inkomens, de werkgelegenheid. Als voorbeelden noemde hij verder de indivi duele huursubsidies en de gelijke start kans die de VVD ieder in het onderwijs wil geven. ZW zw. bew. mist regen regen onbewolkt windst. mist regen licht bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. windst. geh. bew. mist regenbui half bew. onbewolkt windst. zw. bew. nnw 3 1 0 8 1 10 2 2 7 1 geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. bew. geh. bew. windst. no ono „Gekwetst” over de aanval op het ka rakter van de oppositie, kwam oppositie leider drs. Den Uyl gisteren terug om hard uit te halen tegen KVP-leider mr. Andriessen. die hem had verweten geen constructieve oppositie te hebben gevoerd. Drs. Den Uyl wees er op dat de oppositie aan zeker 90 percent van de 125 wetsont werpen, die de regering in de afgelopen jaren heeft voorgesteld, haar steun heeft gegeven. Maar van de 140 moties die zijzelf heeft ingediend, zijn door tegen werking van de confessionelen maar 10 percent aanvaard. „Wij staan voor ons beleid”, aldus drs. Den Uyl. „Wij zullen niet ophouden de verantwoordelijken voor het ontbreken van de steun aan te wij- zen”. Met „grote zorg” constateren burge meester en wethouders dat tot nu toe in gesprekken met het rijk onvoldoende be sef is gebleken van de noodzaak om die problemen constructief onder ogen t- De nu vrij-komende middelen zullen worden gestort in een fonds voorheffing pensioenverzekering en zullen worden be legd in projecten voor de woningbouw. Met name zullen de middelen worden aangewend voor de financiering van com plexen huurwoningen, te bouwen door instellingen die woningbouw zonder winst oogmerk tot doel hebben. uur en uur en Regeringswoordvoerders in Londen spraken van een drastische zeer onvrien delijke daad en lieten doorschemeren dat Engeland op passende wijze zal antwoor den. Generaal Amin heeft de hoge com missaris persoonlijk van zijn besluit op de hoogte gesteld. Nadat hij hem ontboden had, deelde hij hem mee dat zijn aanwe zigheid in Oeganda niet langer gewenst was en dat hij voor 8 november met de laatste uitgewezen Aziaten het land moet hebben verlaten. De generaal beschuldigde de hoge com missaris ervan dat hij allerlei verkeerde berichten over Oeganda had verspreid, dat hij Britse doktoren en hun familieleden had aangeraden het land te verlaten en Kabinetsformatie Noorwegen. Formateur Lars Korvald is erin geslaagd een nieuwe Noorse regering te formerei Zij bestaat uit leden van drie niet-socialistische par tijen: de Christelijke Volkspartij, de Agra rische Centrumpartij en een Anti-EEG- vleugel van de liberale partij. Opvolger Al Capone overleden. Paul Ricca, die beschouwd werd als de opvol ger van de Amerikaanse misdadigersko- ning Al Capone, is woensdag in een ziekenhuis in Chicago overleden. Hij was 74 jaar. Mr. Andriessen liet het er niet bij zitten. „U hebt de laatste zes jaar niet opgehouden te vertellen dat het beleid niet deugde”, zei hij op scherpe toon. „Maar de feiten zijn dat er wel degelijk iets is gebeurd. De aow is fors verhoogd en het ondernemingsrecht is omgebogen. Maar de ene keer deugt dit niet en de andere keer dat niet. Daarom houd ik mijn kritiek staande”. Drs. Den Uyl ging voorbij aan de „goedkope grollen” van de heer Wiegel, die ook de confessionelen onaangenaam 7.03 uur onder 17.48 uur. 14.13 uur onder 21.54 uur. zw. gen, new. half bew. mist

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2