Witte Huis bewaart zwijgen ondanks optimistische Vietnam-speculaties Tsjoe smeerpijp Duitsland WAARSCHIJNLIJK IMPASSE van OVER POSITIE VAN THIEU is Einde stijging werkloosheid academici t Mogelijk is nog voor 19 Man dood na vechtpartij november grondverdrag Duitsland afgerond ONRUST OP WESTOEVER SPD probeert - met elan - werknemers te mobiliseren JORDAAN Brandt rekent op congres af met zijn NEEMT TOE vroegere „superminister” Schiller Groninger universiteit voor de slanke lijn tijdelijk van 137 voor „Verdeling E1O speciaal cassis Kant en klare kunsthars vulpasta onnatuurlijk” Onderhoud Scheel met Chinese premier Meer huizen te danken aan gebrekkig beleid E1O VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 3 2 Tegenbezoek „Zeer volledig” Vóór 20 januari BOUWBOND NW: W erknemers Schiller 8» Kopenhagen IM In moeras DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! (Van onze medewerker in Parijs) Bin- de President Nixons dagenlang geheim beraad met de Amerikaanse ambassadeur Arthur K. Watson. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze medewerker in Jeruzalem) noodlottige 1 J afgevaardigden van Noord-Vietnam Parijs verlaten. Op de foto Kissinger bij aankomst op het vliegveld Orly. Naast hem de politieke adviseur Henry Kissinger heeft gisteren na is op en s mité van Onderzoek naar de Oorlogsmis daden van de Verenigde Staten in Indo- China” in Kopenhagen. Anthony Russo, mede-beklaagde in de zaak van de „Pentagon Papers” in Wash ington, heeft gisteren verklaard, dat hij over bewijzen beschikt dat Zuidkoreaanse grondtroepen in Zuid-Vietnam de inwo ners van twee dorpen om het leven heb ben gebracht. Russo getuigde (in geschrifte) voor de Internationale Commissie van Onderzoek. de en en Brandt, die zich in de controverse rond de afvallige professor Karl Schiller lange Dat Schiller’s plaats inmiddels in inge nomen door een man, die in deze harde verkiezingsstrijd weet wat de SPD van hem verwacht, had het congres onmiddel lijk voor Brandt’s rede beleefd. Schmidt zorgde, als eerste spreker, voor de gewenste stemming op het congres. Wie „de stierenek uit Beieren” kiest, kiest volgens hem niet alleen het onberekenba re. maar ook het ontoelaatbare. „Wij heb ben uit de ervaring van Weimar geleerd Donderdagochtend voerde Scheel een be spreking met de Chinese minister voor Buitenlandse Handel, Pai Hsiang-Kuo. Scheel zal geen onderhoud met partij voorzitter Mao Tse Toeng hebben. De 78- jarige leider liet Tsjoe zijn groeten aan de Westduitse minister overbrengen. Scheel heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsji Peng Fei uitge nodigd voor een tegenbezoek aan West- Duitsland. Voor dit bezoek is nog geen datum vastgesteld. 1 kg f8,55 au an ti- zo 2 kg /15.30 r e it g- de ng U- er. Ise tin 11- lm ik tot de de )ie de :e- or ie n. el iu ar ïa d. et er ;er ijs ie ie or n. P, et id s- dd de n- ite en ir, de lit ng en rij dt Tsjoe en zijn Westduitse gast spraken onder meer over de onderhandelingen over de normalisering van de betrekkin gen tussen Oost- en West-Duitsland. BONN. (DPA) De Westduitse staats secretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl hebben gisteren in Bonn hun driedaagse vijfde gespreksronde over een bilateraal grondverdrag beëin digd. De volgende bijeenkomst begint op 24 oktober, eveneens in Bonn. besprekingen die parallel zouden lopen en hadden hem gevraagd ze te organiseren. President Nixon heeft meer bombarde menten laten uitvoeren dan enig ander in de geschiedenis, luidt een van de stellin gen van het rapport dat de Amerikaanse oud-minister van Justitie, Ramsey Clark, heeft opgesteld naar aanleiding van zijn recent bezoek aan Noord-Vietnam. Het rapport is gisteren gepubliceerd op de derde zitting van het „Internationaal Co- JERUZALEM. Het verzet In de be zette gebieden is de laatste twee maanden toegenomen, speciaal op de bezette Jor- daan-westoever. Op de westoever waren de laatste twee jaar, sinds de burgeroorlog in Jordanië in september 1970, vrijwel zonder incidenten verlopen. Israëlische veiligheidsfunctionarissen zijn tot de con clusie gekomen dat de laatste maand de Palestijnse verzetsorganisaties er gemak kelijker in slagen om jonge Palestijnen te rekruteren. Bondskanselier Brandt heeft gisteren in een sterke, maar ook bar lange principiële redevoering uiteengezet waarom vanwege het landsbelang en vanwege de sociaal democratische principes op dit moment onmogelijk kan worden overgestapt naar een regering van CDU en CSU „de poli tieke krachten van gisteren” die „de poli tiek jarenlang zouden blokkeren”. De SPD heeft, naar Brandt’s oordeel, samen met de moderne liberalen van FDP een „nieuw politiek midden” geschapen. Dat ligt daar, waar wordt begrepen dat veranderingen nodig zijn om de kwaliteit van het leven te verbeteren. De bonds- tijd nogal op de achtergrond had gehou den, rekende bij deze gelegenheid met zijn vroegere „superminister" af: „Voor mij is dit meer een psychologisch probleem” De bondskanselier had namelijk bij zichzelf de grote fout ontdekt: hij had Schiller zowel Economische Zaken als Financiën in handen gegeven en de hooggeleerde bewindsman daarmee in een positie ge bracht die deze innerlijk niet aankon. De ijdelheid boekte een overwinning op de intelligentie, aldus Brandt. De minister nam het grote verkiezings- woord van de CDU over: stabiliteit. In de SPD zal stabiliteit echter indde eerste plaats stabiliteit van de arbeidersplaatsen betekenen. De werknemers zijn de bevol kingsgroep waarop de SPD (870.000 leden en dan ook veel meer een ..ledenpartij” dan de CDU, die er nog geen 400.0Ó0 heeft) bouwt. Die bevolkingsgroep pro beert de SPD te mobiliseren met een elan, waarop de CDU na haar tamme congres in Wiesbaden jaloers zal zijn en waarmee ook wij Nederlanders naar Schmidt’s oor deel blij mogen zijn. De heren R. Hermus uit Lage Zwaluwe en J. Peetoom uit Swifterband hebben gisteren de Nederlandse ploegkampioen- schappen gewonnen. Hermus zegevierde bij de rondgaande en Peetoom bij de tweescharig heen en weergaande ploegen. Beiden zullen volgend jaar deelnemen aan de wereldkampioenschappen ploegen in Ierland. De grootste aantallen werkloze acade mici zijn te vinden in de volgende secto ren (tussen haakjes staan de eventuele veranderingen in het derde kwartaal): 168 rechtsgeleerdheid (stijging met bijna tien percent), 237 technische wetenschappen (tien percent minder), 107 economie (vrij wel gelijk) 130 wiskunde en natuurwe tenschappen (vrijwel gelijk), 89 sociologie (14 meer dan drie maanden geleden). Het aantal werkloze scheikundigen bleef 105. UTRECHT.— Het is de gebrekkigheid van het huidige bouwbeleid die een hoge re woningbouwproduktie heeft opgeleverd. Aldus de bouwbond NVV in een reactie op uitlatingen van minister Udink, die zich er onlangs over verbaasde dat de regeringspartijen niet meer met de pro- duktiecijfers pronken (dit jaar waar schijnlijk een rekord van 150.000 wonin gen). PARIJS Henry Kissinger, Nixons diplomatieke rechterhand, is gis teren na vier dagen geheime besprekingen met de Noordvietnamese top onderhandelaar Le Due Tho, vanuit Parijs naar Washington gevlogen. In langdurige overleg belangrijke vorderingen zijn gemaakt inzake een de Franse hoofdstad nam men gisteravond algemeen aan, dat tijdens dit vredesregeling in Vietnam. Van Westduitse zegslieden werd verno men dat de „zeer voledige uitwisseling van standpunten” tussen Tsjoe en Scheel resulteerde in zeer anzienlijk wederzijds begrip. De concrete resultaten van Scheel’s bezoek waren op het gebied van de handel en de economische samenwer king het duidelijkst. Niettemin kan nog niet gezegd worden dat binnen afzienbare tijd een punt zal kunnen worden gezet achter de eindeloze moordpartij in Vietnam. Aangenomen wordt dat over ’t kernputn van een politieke oplossing de positie van de Zuidvietnamese president Thieu ten impasse is ontstaan. Hanoi eist het vertrek van Thieu, niet alleen als president, maar de Noordviet- namezerr wensen ook geen plaats voor de Zuidvietnamese dictator in een eventuele coalitieregering in te ruimen. Washington heeft elke aantasting van de positie van Thieu steeds van de hand gewezen. In welingelichte Franse kringen wijst men erop, dat Thieu de publieke opinie en zijn aanhangers in het bijzonder mobili seert om zijn positie tegenover de Ameri kanen zo sterk mogelijk te maken. bombardementen scholen hebben Haifong. In de Kurt Edelhagen, succesfiguur van het jaar, werd na „München” onmiddellijk zowel door de CDU als d oor de SPD ingehuurd en in één week tijd beleven nu eerst in Wiesbaden zijn CDU-hymne en vervolgens in Dortmund zijn kanseliers- melodie de première. De muziek zal dan het enige zijn, waarin de goede luisteraar harmonie tussen de grote politieke partij en in de Bondsrepubliek bespeurt. kanselier nam royaal de tijd om alle facetten van een modern regeringsbeleid te belichten. Daarbij vormde het geheel (van markteconomie en stabiliteit tot vei ligheid en buitenlandse politiek) precies het beeld dat een verstandig redenerende kiezer zich zou moeten wensen. DEN HAAG.Het aantal werkloze academici is in het derde kwartaal van dit jaar niet verder gestegen, maar ge daald. zij het in geringe mate. In april van dit jaar werd bij het centraal punt Academici in Den Haag geconstateerd dat het aantal werkloze academici in vijftien maanden verdubbeld was. In het tweede kwartaal van dit jaar liep het aantal nog eens op met 18 percent en bedroeg eind juni 906 Nu is het aantal echter met drie gedaald tot 903, eind spetember. Eenzelf de beeld geven de getallen van werkzoe kende academici, die niet werkloos zijn, maar zich bij de gewestelijke arbeidsbu reaus hebben laten inschrijven. „inïrSyI. ..<d( De politieke tegenstander belandde daarbij al gauw in de hoek waar duistere krachten samenhokken, „die belasting- vlucht, grondspeculatie en subsidiezwendel bedoelen als zij markteconomie zeggen”. Gemakkelijk maakte Brandt het zich overigens niet. Hij probeerde inhoud te geven aan de wat erg gezocht aandoende SPD-verkiezingsslogan „verbetering van de kwaliteit des levens”, verklaarde dat dit geld zou kosten dat met andere woorden belastingverhoging volgend jaar onvermijdelijk zal zijn. (Van onze medewerker in Bonn W. P. Timmers) DORTMUND Als bondskanselier Brandt vanavond de met 13.000 partijgenoten tot de nok gevulde Westfalenhalle in Dortmund binnenkomt voor een grote verkiezingsmanifestatie, waarmee zijn SPD haar partij congres besluit, wordt hij ontvangen met een splinternieuwe kanseliers- melodie. Componist is Kurt Edelhagen, die de Westduitsers in München een van hun grote successen bezorgde: zijn muziek bij de intocht der olympische gladiatoren. In verband hiermee werd in Utrecht een 27-jarige Surinamer aangehouden. Hem is zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. Tussen het slachtoffer en de verdachte bestond reeds lang onenigheid. In de nacht van zondag op maandag kwam deze in de bar tot uitbarsting. Volgens het persbureau AP heeft de republikeinse fraktieleider in de senaat, Hugh Scott, gisteren voorspeld dat de Amerikaanse deelname aan de oorlog in Vietnam voor 20 januari de inaugura- tiedatum van de Amerikaanse presi dent zal zijn beëindigd. Scott, die eerder op de dag een bespre king met president Nixon had gevoerd, zei echter niet te verwachten dat vóór 7 november de datum van de presidents verkiezingen een overeenkomst inzake Vietnam bereikt zal zijn. Nu de grote economische problemen in Europees verband moeten worden opge lost en bovendien volgend jaar belangrij ke internationale politieke beslissingen moeten worden genomen, kunnen Neder landers, Italianen, Denen en Belgen met worden opgescheept met een Duitse rege ring van lieden die drie jaar lang op beide terreinen tegen de internationale stroom in hebben willen zwemmen. Wat de CDU in de Ostpolitik en met name in de „be- staanskwestie Berlijn” heeft gepresteerd, maakt haar in Schmidt’s ogen overigen* zelfs als oppositiepartij onaanvaardbaar... bij het interduitse verkeersverdrag uitge wisseld. Dit verdrag zal maandag door de Oostduitse „Volkskammer” worden gerati ficeerd. Staatssecretaris Bahr sloot gisteren na afloop van zijn gesprek met Kohl een afronding van het grondverdrag vóór de Bondsdagverkiezingen van 19 november niet volledig uit. Hij verklaarde tegenover journalisten dat hij daar niet op rekende, maar „blij zou zijn als wij het binnen die tijd eens kunnen worden”. GRONINGEN —De 21-jarige Allen Colston uit Assen, die in de nacht van zondag op maandag bewusteloos werd ge vonden voor de deui van een bar in Assen, is woensdagavond in Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden. Vol gens getuigen was hij in elkaar geslagen door vier of vijf mannen die daarbij een bierglas en eer trottoirtegel gebruikten. Het grondverdrag moet de verhouding tussen de twee Duitslanden als een com plex geheel of in verscheidene gespecifi ceerde overeenkomsten regelen. Pas enke le uren voor het begin van de vijfde gespreksronde was Bahr dinsdag uit Mos kou teruggekeerd, waar hij onder andere een gesprek met partijleider Brezjnjev had. Overigens zal nog voor de afsluiting van de onderhandelingen over het grond verdrag een nieuwe stap worden gezet in de contacten tussen Bonn en Oost-Berlijn. Waarschijnlijk komende dinsdag al worden in Bonn de ratificatiedocumenten Scheel en Tsjoe hebben woensdag een overeenkomst ondertekend op grond waarvan hun beide landen besloten diplo matieke betrekkingen aan te knopen. Ver wacht wordt dat China en West-Duitsland in 1973 ambassadeurs zullen uitwisselen. Aan het gesprek werd ook door de delegaties van beide ministers deelgeno men. Scheel zei dat bijna alle huidige politieke kwesties besproken werden en dat Tsjoe een ongewoon grote kennis der hedendaagse F”-onese politieke problemen aan de dag lerda. Een verslag van Kissinger over de on- derhandelingerr met zijn Noordvietnamese tegenspeler werd gistermiddag via de ra dio naar president Nixon doorgeseind, toen deze van Washington naar Atlanta vloog om een verkiezingsbijeenkomst bij te wonen. Volgens Het Witte Huis zou Kissinger na zijn terugkeer onmiddellijk een onder houd met de president hebben om de volgende stap te bespreken. Men acht het in Washington waarschijnlijk, dat er nieuwe gesprekken met Saigon zullen plaatsvinden om te bepalen of er nu reeds een basis bestaat voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam. we laten de macht niet voor de tweede keer in handen van een Brüning of een Von Papen komen we laten hem ook niet in handen van een Barzel of een Strauss komen”. Het Witte Huis heeft tot nu toe een volledig stilzwijgen bewaard over het re sultaat van de geheime besprekingen deze week in Parijs. Wel blijft ook in Amerika de speculatie aanhouden, dat aanzienlijke vooruitgang is geboekt. Hij schrijft dat talrjjke woonhuizen verwoest in Hanoi ruïnes die hij heeft gezien, moeten veel mensen om het leven zijn gekomen. Clark beschuldigt de Verenigde Staten ook van opzettelijke verwnesting va het dijken- stelsel in Noord-Vietnam, dat miljoenen mensen voor catastrofale overstromingen moet behoeden. GRONINGEN Het chemisch labora torium van de universiteit in Groningen loost per jaar ruim 25.000 liter bijzonder kwalijke en giftige afvalstoffen op de persleiding voor afvalwater van de ge meente Groningen, die uitmondt in de Eems. Onder de stoffen, die overigens sterk worden verdund, zijn aceton, ether, chloroform, zout, zwavelzuur, benzeen, methanol en petroleum-ethers. Dit werd gisteren gezegd in een inlei ding tijdens een lustrum congres van de Groningse vereniging ’’Chemische ding”. Naar aanleiding hiervan stelde de inleider drs. J. van Roosmalen, fysisch chemicus aan de Groninger universiteit, dat van milieubeheer door het chemisch laboratorium in Groningen geen sprake is. Het feit dat de afvalstoffen sterk worden verdund doet daaraan niets af. Voor deze verdunning is overigens ruim één miljoen kubieke meter water nodig, wat gelijk staat met het watergebruik van een sstad met 20.000 inwoners. De noodlottige gebeurtenissen in München hebben kennelijk de Palestijnen in de bezette gebieden nieuwe impulsen gegeven. De rekrutering geschiedt veelal via agenten die Israel vanuit Jordanië binnenkomen in het kader van de zomer- bezoeken. In de zomer zijn ruim 150.000 Arabieren uit de Arabische landen op bezoek geweest in Israël en de bezette gebieden. Tot dusver is de toeneming van het verzet, voor zover het Israel betreft, nog niet onrustbarend. Intussen heeft een commissie van het ministerie van Defensie de vraag of tegen Palestijnse Fedayeen de doodstraf moet worden toegepast ontkennend beantwoord. Na het bloedbad in München was er een sterke roep voor invoering van de dood straf. Maar dat zou er toe leiden dat ter doodveroordeelden tot martelaren voor de Palestijnse zaak zouden worden, terwijl Israel aan internationale druk zou komen bloot te staan. Bovendien is men van mening dat van de doodstraf geen af schrikwekkende werking uitgaat. Terwijl de bondskanselier zijn rivaal Bazel („de organisator van de CDU- verwarring”), Strauss (..de dompteur van de eigen onzekerheid' en de „tegen de gesloten ideologie van het neo-marxisme" strijdende CDU-toekomstminister Von Weizaecker („de Don Quichotte van dienst”) alleen gebruikte als bedreiging voor het welvarende en goed in het wereldbeeld liggende West-Duitsland, had Helmut Schmidt een frontale aanval oP de tegenpartij ~edaan Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadeljjk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg f4,95 ƒ8,55 ƒ15.30 f29,95 In zijn blad De Bouwer zegt de bond, dat de hogere produktie niet te danken is aan een plotselinge verandering ten goede in het bouwbeleid van de regering. De achterstand op de jaarlijkse programma’s van de overheid was vorig jaar al opgelo pen tot enkele tienduizenden. Er is nu dus sprake van het inhalen van een achter stand. Dit was mogelijk door het goede bouwweer en de situatie in de andere sectoren van de bouw. De sterke teruggang van de totale bouwproduktie sinds vorig jaar, alsdus de bond, heeft tot een grote malaise in de bouw geleid. Daarom kon alle aandacht worden geconcentreerd op de woning bouw. Er was een voldoende aanbod van arbeidskrachten, de aanvoer van materia len werd verbeterd en in versneld tempo werden projekten afgeleverd. De verbeter de situatie in de woningbouw kon dus ontstaan door de leegloop in andere secto ren en ten koste van een grote werkloos heid. PEKING (AP). De Chinese premier Tsjoe En Lai heeft gisteren tegen de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Walter Scheel gezegd dat de Chinese Volksrepubliek haar steun zal geven aan de toetreding der beide Duitse staten tot de Verenigde Naties. Tsjoe verklaarde verder de verdeling van Duitsland onnatuurlijk te achten, zo zei Scheel na een onderhoud met Chinese premier, dat twee uur duurde. Inmiddels heeft een vroegere Franse vertegenwoordiger in Noord-Vietnam, lean Sainteny, verteld dat hij het begin van de geheime besprekingen heeft georgani seerd tussen Kissinger err Le Due Tho. Volgens Sainteny zijn de eerste bijeen komsten gehouden in zijn woning in de Franse hoofdstad. De besprekingen begonnen omdat Nixon en Kissinger van mening waren dat de wekelijkse vredesonderhandelingen in een moeras waren terechtgekomen. Zij ge voelden de behoefte aan meer directe SPECIAAL

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3