Nieuw materiaal zal brandweer beter doen functioneren Dankzij potje kosten nu niet te hoog In de vishal Interessante premières bij Vrolijke receptie op Huishoudschool bij vijfentwintigjarig bestaan GW O Centrale verwarming... KONINGSTRAAT 14 - BEVERWIJK TEL. 0 2510 - 2 60 59 „Centrum” te verwachten pB OPROEPEN STRAKS DRAADLOOS Koperdief gesnapt bij Hoogovens Carillonklanken over IJmuiden Buit inbrekers viel tegen Egbert van Paridon bij „Het Witte Tejater” E-’W 4 5 FAMILIEDRUKWERK KLUCHT REDELIJK STUNT W' A F w. VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT Keukenbrandje door petroleumstel VAN RIXEL zo'n drukker! NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE VELSEN Dank zij de ijverige bemoeiingen van de leiding van „Het witte tejater”, hebben de toneelliefhebbers uit deze omgeving donderdag avond bij monde van Egbert van Paridon, een der directeuren van de to neelgroep „Centrum” allerlei interessante bijzonderheden mogen vernemen over het nieuwe repertoire van dit gezelschap. De heer Van Paridon was hiervoor geïnviteerd op de gebruikelijke plaats van samenkomst: op het toneel van de Velsense Stadsschouwburg, achter het brandscherm. Of schoon dit voor de pauz» geopend bleef, zodat toneelmeester Peter van Warmerdam in de gelegenheid was de bezoekers met begrijpelijke trots een kijkje in de geheel gerestaureerde schouwburgzaal te gunnen. Postzegel- handel „IJMOND” XW Hr':: !1 •f Kb T (Van een onzer verslaggevers) Per stuk: haai 212. ADVERTENTIE ADVERTENTIE. ADVERTENTIE Voor hel maken van een rondwand» ling door de feestelijk versierde school moest burgemeester Bosman een lint doorknippen. i GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK OOSTERDUINWEG 29 IJMUIDEN - TEL. 147 68 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 29-jarige fabrieksar beider uit Castricum werd in de nacht van woensdag op donderdag op het ter rein van Hoogovens aangehouden door de Hoogovenbewakingsdienst. De man tracht te een hoeveelheid koper af te voeren. Na verhoor door de recherche bleek dat hij al vaker koper had meegenomen en ver kocht. Twee manschappen met perslucht apparaten. De één in rubberpak, de ander in uitrukuniform. Deze toestel len zullen een uitbreiding ondergaan. Prijzen, in guldens per 1 kg: tarbot 9,67-9,15, gr. tong 8,65-8,02, grm. tong 9,00- 8,52, kim. tong 8,97-8,26, tong I 9,46-8,69, tong II 9,30-8,49. Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken >ok naai eigen ontwerp Het afgelopen seizoen is volgens de heer Van Paridon voor „Centrum” zeer redelijk verlopen en de bezoekcijfers van het ge zelschap behoren tot de hoogste van Ne derland. Ook het onlangs op het repertoi re genomen blijspel „Vis voor vier”, vol- Wat het repertoire van „Centrum” be treft werd door Egbert van Paridon voor donderdag 16 november in de Haarlemse Stadsschouwburg de première van „Kan nibalen” aangekondigd, welke hij als een der belangrijkste toneelgebeurtenissen van de laatste jaren beschouwde. Het is name lijk een stuk van de Hongaars-joodse schrijver George Tabori, waarin door hem enkele gruwelijke ervaringen in een Duits concentratiekamp worden behandeld. Deze worden door de auteur echter op een originele wijze gedramatiseerd, hetgeen los van elke sentimentele of historische binding is geschied. Onder regie van Peter Oosthoek wordt dit stuk thans door zeventien acteurs van „Centrum” met een grote intensiviteit in gestudeerd, teneinde geheel tot de kern van de zaak te kunnen doordringen. Wat gegeven en benadering betreft meende de heer Van Paridon van een gewaagde stunt te mogen spreken, waarmee voornamelijk wordt beoogd de jeugd op deze periode Een deel van de apparatuur is ook verouderd. Op de foto een kistje met een zuurstofapparaat, dat alleen ge bruikt mag worden door een deskun dige. Ernaast een meterslange rubber slang, met aan het ene eind een mond stuk, dat de brandweerman voor het gelaat bindt en aan het andere einde een filter, dat buiten de brandhaard in de „frisse” lucht gelegd wordt. Het bereik hiermee is uiteraard minimaal. Het is dan ook ruim twaalf jaar ge leden voor het laatst gebruikt. gens Egbert van Paridon „een geweldig stuk ouderwetse theaterkunst met een knipoog”, heeft al een verheugende be langstelling mogen trekken. Ook heeft hij de beste verwachtingen voor „Alpha Be ta”, een nieuw stuk van E. A. Whitehead, de schrijver van „Kwartet”, dat medio januari in première zal gaan. „Alpha Be ta” werd door spreker omschreven als een tegenhanger van Virgina Woolf, welk stuk bovendien over een briljante dialoog be schikt. Het zal onder regie van Han Bentz van den Berg worden gespeeld door Els van Rooden en Jules Hamel. Al deze bijzonderheden werden door Egbert van Paridon als een onderhoudend cvauseur aan zijn aandachtig luisterende toehoorders meegedeeld, die daarbij ook nog vernamen dat „Centrum” destijds wel degelijk voor Amsterdam werd geïnvi teerd. De directie heeft echter bewust voor Haarlem gekozen, mede omdat de onderhandelingen over het verbouwen van het Rozentheater zijn afgesprongen. Het lag in de bedoeling van „Centrum” hier een open theater te stichten, welke plannen echter niet binnen de gestelde termijn waren te verwezenlijken. Ingebroken. Uit een geldkistje in een lokaal van de huishoudschool aan het Moensplein in Beverwijk is een bedrag van 70,- gestolen. Men is het gebouw via een niet afgesloten wc-raampje binnen gedrongen. Op het ogenblik maakt de brandweer gebruik van mobilofoon en portofoontoe- stellen, die worden gehuurd van de PTT. De huursom van deze toestellen is hoog; de helft van de aanschaffingsprijs. De vernieuwing geschiedt zeer traag met als gevolg, dat zich thans op de wagens al tien jaar oude apparaten bevinden. Verder is de apparatuur van de PTT geheel afgestemd op gebruik door particulieren en is het aanbrengen daarin van voor de brandweer noodzakelijke wijzigingen of aanvullingen niet mogelijk. van f 5 per fles. In totaal zijn in 1972 daar 120 flessen gevuld. Door het ontbre ken van een eigen vulinrichting en het beperkt aantal voorhanden zijnde toestel len wordt er met deze apparatuur nooit geoefend en wordt ook het gebruik ervan bij branden beperkt gehouden. Commandant J. W. de Jong, die sinds 1 augustus in functie is getreden, kan ken nelijk niet langer accoord gaan met be stendiging van deze situatie, want B. en W. schrijven de raad dat het gewenst is hierin verandering aan te brengen. Bij eenmaal oefenen per week en een ge schatte verdubbeling van het gebruik bij brand, zal het aantal te vullen flessen per jaar toenemen tot tenminste 700 stuks. Dit wettigt de aankoop van een eigen vulin richting. Voorts is de aankoop gewenst van ap paratuur voor het doen van metingen bij explosiegevaar; van enkele controlemeters voor de persluchtapparatuur en van twee apparaten voor het verrichten van mond- op-mond- beademing langs mechanische weg bij bedwelmde en te water geraakte slachtoffers. De kosten, verbonden aan dit alles belopen een bedrag groot 38.500. Een andere zaak welke bij de brand weer ook al door veroudering de aandacht verdient is die van de verbin dingsmiddelen, waarvan vernieuwing en verbetering zeer zeker gewenst is. Na de pauze zorgde een aantal leden van de toneelvereniging „VAT ’71” voor een amusant vervolg van deze bijeenkomst, door bij wijze van openbare repetitie enige fragmenten te spelen van de musi cal „Schandaal in Parijs”. Uit deze de monstratie bleek dat het stuk een oude Duitse klucht betreft, waar regisseuse me vrouw Truus van der Vis enige liedjes en dansjes bij heeft ingelast. Met als resul taat een onderhoudend toneelgebeuren dat de bezoekers straks voor vrijdag 10 november in de Stadsschouwburg een vrolijke avond belooft. Tal van politiekorpsen en ook veel brandweerkorpsen maken om die reden gebruik van apparatuur, welke via de politieverbindingsdienst wordt betrokken. Deze dienst adviseert en begeleidt de aan koop en verzorgt ook de noodzakelijke reparaties. Een onderozek heeft uitgewezen, dat bij aankoop van apparatuur via de politie verbindingsdienst uit heth thans aan de PTT te betalen huurbedrag de jaarlijkse exploitatiekosten kunnen worden bestre den van meer dan het dubbele aantal mobilofoons en portofoons. Een dergelijke uitbreiding van de apparatuur is, naar bij een recente brand en bij gehouden oefe ningen is gebleken, zeer gewenst. Voor een algeheel goed functioneren van de brandweer is het verder noodzake lijk, dat de vrijwillige brandweerlieden draadloos kunnen worden gealarmeerd. Hiervoor zijn 20 presentofoons (zogenaam de zak-ontvangers) nodig, die ook via de politie-verbindingsdienst kunnen worden aangeschaft. Samen met de inrichting van In de eerste plaats is uitbreiding nodig van het aantal persluchttoestellen. Op dit moment beschikt de brandweer over 12 van deze ademhalingsbeschermende toe stellen, welke gebruikt worden bij branden met een zware rookontwikkeling of giftige gassen. Door het sterk toegeno men gebruik van kunststoffen wordt de brandweer steeds vaker geconfronteerd met situaties, waarin door verhitting van kunststof chloorgassen vrijkomen. In ver band daarmee is het aanschaffen van nog 12 persluchttoestellen gewenst. Verder is er behoefte aan een installa tie voor het vullen van de bij deze toestellen behorende luchtcilinders. Tot dusver worden deze cilinders gevuld bij de brandweer in Haarlem, tegen betaling een vaste post in de brandweerkazerne en de aanschaffing van een extra draagbare hoofdpost dit laatste in het kader van het gemeentelijk rampenplan is voor al deze verbeteringen en aanvullingen van de verbindingsmiddelen een bedrag groot 88.100 nodig. Samen met de reeds eerder genoemde apparatuur komt men tot een post groot 126.000. Ter beschikking staan echter nog diverse in voorgaande jaren verleende kredieten tot een totaalbedrag van 117.000, zodat van de raad slechts een aanvullend krediet ad f 9.600 ge vraagd behoeft te worden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onder de aanhef: „het Is wenselijk, dat ten behoeve van de brand weer enig materiaal wordt aangeschaft” doet het college van burgemeester en wethouders de raad het voorste] om voor f 126.600 perslucht-, beademings- en ver- bindingsapparatuur aan te schaffen. Deels ter vervanging van totaal verouderde za ken, deel ook is het geld bestemd om door het aanschaffen van bepaalde apparaten de brandweer beter de doen functioneren. IJMUIDEN. Op de donderdagmarkt werdesa in IJmuiden aangevoerd: 1 kist schelvis; 85 kisten wijting, 247 kisten kabeljauw, 352 kisten en 161 premiekisten haring, 1925 en 3 premiekisten makreel, 400 kisten pilchards, 905 kisten schol, 147 kisten schar, 105 kisten varia, 95 stijve kabeljauwen, 5159 kg tong. Besommingen: GO 5 7800, GO 3 ƒ7300, SCH 11 ƒ9300, SCH 74 3910, SL 12 9340, TH 10 f 7200, T X16 5200, UK 56 549, VD 9 860, VD 19 14.800, VD 24 12.000, VD 44 8600, VD 73 12.800, WR 45 4200, YE 25 590, IJ M4 14.000, IJM 23 ƒ1900, ZL 6 1590, T X33 en T 67 16.800, T X9 en TX 29 f 4200, EB 28 en UK 78 f 1760, UK 23 en UK 107 4700, UK 89 en UK 218 7180, UK 135 en UK 145 2300, UK 141 en UK 271 15.000, UK 142 en UK 236 2800, U 163 en U 242 3600, UK 196 en UK 234 1700. (Van een onzer v erslaggevers) IJMUIDEN. De brandweer van Vel- sen moest donderdagochtend omstreeks tien uur uitrukken voor een klein keu kenbrandje. Een alleenwonende 75-jarige vrouw had in haar keuken een brandend petroleumstel staan waardoor een gor dijntje in brand raakte. Er ontstond te vens rookontwikkeling doordat ook een plastic vergiet begon te smeulen. De scha de was vrijwel nihil. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In een fabriekspand aan de Trawlerkade is in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken. In de kan toorruimte werd een kassa opengebroken eh een bedrag van vijftien gulden aan wisselgeld meegenomen. Ook werd er een koffieautomaat geforceerd, doch dit lever de slechts een hoeveelheid penningen op. Men doorzocht voorts de kantoren op de bovenverdieping en nam een hoeveelheid gereedschap mee. Men kwam het nand binnen door over één der toegangshekken, waarna een raam kapotgemaakt werd en een deur in de zijgevel werd geforceerd. van oorlog, bezetting en concentratiekamp enig inzicht te verschaffen. Overigens begint regisseur Peter Oost hoek thans ver over de grenzen de aan dacht te trekken, zodat hij reeds is uitge nodigd ook in Berlijn en New York te komen regisseren. Bij dit alles wordt door „Centrum” het Nederlandse toneel evenmin verwaarloosd, hetgeen moge blijken uit het accepteren van stukken van Adriaan Venema, Her man Lutgerink en Gerard Lemmers. Dit zijn zowel grote als kleine zaal produk- ties, waarmee de toneelgroep hoopt het publiek in Noord-Holland en Utrecht goed te kunnen bedienen. Het is ook daarom dat tot enkelvoudige produkties werd be sloten zodat voortaan slechts een stuk tegelijk in studie zal worden genomen. Dus niet meer zoals vroeger, toen het gezelschap over twee of drie bezettingen moest worden verdeeld. IJMUIDEN In het kader van de festiviteiten rond het 25-jarig bestaan van de huishoudschool werd gistermiddag in het schoolgebouw aan de Troelstraweg een receptie georganiseerd. Veel ouders van leerlingen, leerkrachten uit Velsen. oud-leerlingen, vertegenwoordigers van de afdeling onderwijs van het stadhuis en anderen kwamen hun gelukwensen aan de leiding van de school overbrengen. Ook burgemeester W M. B. Bosman was in gezelschap van wethouder M. Roesslngh naar de receptie gekomen. Per 50 kg: wijting I 65-43 wijting II 67-47, kabeljauw 1 en 2 104-86, kabeljauw 3 88-71, kabeljauw 5 66-61, schol 1 89-81, schol 2 85-80, schol 3 70-65, schol 4 65-43, tarbot 367-195, griet 213-130, haring 39,60- 26,80, makree’ 45,60-20,50, pilchards 20,60- 19,50, tongschar 117-115, harders 180-165, baars 168, rodepoon 108-63, bot 19,50, horsmakreel 7,50-5,50, inktvis 63-35, krab 63-56. f In de hal onder aan de trap knipte hij na het officiële gedeelte een rood lint door, waarna hij in gezelschap van direc trice mejuffrouw H. M. van Rossum een rondwandeling door het feestelijk versier de gebouw maakte. De leerlingen hadden namelijk ter gelegenheid van dit jubileum het aanzien van de huishoudschool volle dig veranderd. Alle muren, ramen en deuren, zelf buiten, waren volgeplakt met speelse tekeningen en schilderijen. In bij na alle klassen waren tientallen zelf ver vaardigde feestartikelen opgehangen. Over de verschillende lokalen verspreid was bovendien een soort kermis of fancy fair ingericht, terwijl op een der gangen een tentoonstelling was gemaakt van foto’s uit het vijfentwintigjarig bestaan van de school. Tot groot vermaak van velen was voor het gebouw een Kop van Jut opge steld. Tijdens het officiële gedeelte van de receptie werden namens de gemeente woorden van waardering uitgesproken door wethouder M. Roessingh. Tevens bracht hij hulde aan mejuffrouw E. Ver- wer die als kooklerares vanuit de oprich ting op de huishoudschool tot voor korte tijd heeft gewerkt. Daarna maakten vele aanwezigen van de gelegenheid gebruik een rondwandeling door de school te ma ken. import, export, detail Wij kunnen u de grootste sortering aan bieden en leveren te gen scherpe prijzen. Wil vragen steeds te koop postzegels en munten. G. BAKKER, Snelliusstraat S3, IJMUIDEN Telefoon 1 50 53 IJMUIDEN. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 14 oktober van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt- :Preludium VII, van M. van den Gheyn, Heer Halewijn, Daar boven uit het ven sterke, Wel Annemarieke, Cécilia (oud Vlaams lied met varianten) van A. De- nijn, De boer had maar ene schoen, Hoe rij die boere, Wij boeren en boerinnen, Sonatine voor beiaard van Wouter Paap, Rhytmendans van Staf Nees, Chaconne van Aug. Durant, Golden slumbers, Impro visatie. Door middel van het automatische speelwerk zullen in de maanden oktober, november en december de volgende melo dieën ten gehore worden gebracht: in elk heel uur' The harmonions blacksmith van G. F. Handel, kwart over Thema uit „Alla Turca”, van W. A. Mozart, half uur Naar Zee, van J. Viotta, kwart over Feng Yang Song. 4r’"' w .-ïkï. ft V ■>*10 - juk

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5