RAAD VOOR SNELLE namen van AANLEG CAEGWEG voor straten Problemen verwacht bij Voorstel PvdA kruising Alkmaarseweg aanvaard Mogelijk BEZWAREN tunneltje BURGERS bij zwembad BEHANDELD Confrontatie van werkende Wijziging overeenkomst met Sportfondsenbad Waarderende woorden in de raad Raad Beverwijk weigerde vliegvelden nieuwe wijk „Politiek project” vormingscentra jongeren en politici E H ■■Hl E! KGIJ gaat contact met mensen en Kinderen en boeken in De Lichtboei Bedrijfsongeval bij Ceta Bever Nog geen vieringen van eucharistie in Voor gemeente voordeliger Huis ter Wijck groepen niet uit de weg 7 TUNNELTJE KRUISPUNT DISCUSSIE VRIJDAG IX OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT 6 Voor moderne COIFFURES dameskapsalon NOOY Kinderboerderij Kort IJmondnieuws (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De raad der gemeente Beverwijk heeft er donderdag avond tijdens de openbare raadsvergadering duidelijk blijk van gegeven dat men een snelle aanleg van de verlengde Plesmanweg-Caegweg van het grootste belang acht. Het gaat om de verbinding van de zogenoemde Caeg- poort van Hoogovens naar de Alkmaarseweg, waar men dan een aanslui ting krijgt op de bestaande Plesmanweg, die verlengd moet worden tot in Heemskerk. Op den duur moet er dan een aansluiting komen op de Ver lengde Coentunnelweg, maar vooralsnog zal er een aansluiting komen op de Tolweg naar Uitgeest. Het gedeelte bij de Caegpoort is een onderdeel van de noordelijke randweg, de tweede weg naar Wijk aan Zee ten noorden van het Hoogoventerrein. NUBILO DROPWEEK Drogisterij- Parfumerie „DE CEDER” (Van een onzer verslaggevers) van krediet (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden IJMUIDEN IJmuiden O. - tel. 15020 Wijk aan Zeeërweg 53 verwerkt. De wethouder meldde tussen neus en lippen door, dat op die begroting ook f 40.000 staat voor de sportclub Be verwijk. Met algemene stemmen aanvaardde de raad tenslotte het voorstel van B. en W. De procedure kan nu in werking worden gezet. Mevrouw Vos, mede sprekende uit naam van mevrouw B. de Hen-Brand, betuigde beider spijt er over dat weer een vrouwe lijk raadslid de raad moest verlaten. De dames voelen zich overal in de politieke partijen bijzonder in de minderheid, zeker ook in Beverwijk zo sprak zij. Het ver trek van mevrouw Van Oostveen betreur de zij daarom dubbel. Bedankt. Ds. R. van ’t Lindenhout, hervormd predikant in Beverwijk heeft bedankt voor een beroep, dat de hervorm de wijkgemeente in wording IJmond op hem had uitgebracht. jongelui groepsgewijs de te stellen vragen formuleren. (Van een onzer verslaggevers) Wat de onteigening betreft meldde de heer Klomp, dat de grondeigenaren nog alle gelegenheid krijgen om bezwaren in te dienen. Men heeft dat overigens al eerder kunnen doen. Wethouder Klomp ging er van uit, dat Heemskerk tijdig voor een aansluiting op de verlengde Plesman- weg zal zorgen, zodat het verkeer daar niet vast komt te zitten. Burgemeester J. G. S. Bruinsma deelde als voorzitter van de raad nog mee, dat hij op de afdeling externe betrekkingen van Hoogovens een beroep heeft gedaan om alle invloed uit te oefenen op de minister om de aanleg van dit weggedeel te snel mogelijk te maken. De heer Bruinsma onthulde voorts, dat er bij het college gedachten leven om de toekomstige verkeersperikelen bij het zwembad op te lossen met een tunneltje of een dergelijke vooziening. Deze gedach ten heeft men nog niet nader uitgewerkt. De wethouder van financiën P. J. Sigon (K.V.P.) rekende uit, dat als gevolg van deze wegenaanleg de gewone dienst jaar lijks met 80.000 zal worden belast 60.000 voor rente en afschrijving en 20.000 voor onderhoud). Daar is al reke ning mee gehouden in het meerjarenplan. In de begroting voor het dienstjaar 1973 is voor dit doel al een bedrag van f 80.000 HEEMSKERK. Het herfstvakantie- programma van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in de Lichtboei staat ge heel in het teken van de kinderboeken week. De op maandag 16, dinsdag 17, woensdag 18 en donderdag 19 oktober te houden activiteiten zijn in hoofdzaak be doeld voor de lagere schooljeugd. Voor de kleuters is er op woensdagmiddag een speciaal kleuterprogramma. De volwasse nen kunnen donderdagavond de lezing bijwonen van mej. Verkroost, medewerk ster van de jeugdbibliotheek Beverwijk, die iets over het jeugdboek en de biblio theek komt vertellen. Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In de Heemskerkse Vrijburcht is gisteren en vandaag door vormingscentra uit de IJmond een ont moeting gearrangeerd tussen werkende jongere nen politici. Dit in het kader van het „project politiek”, dat met het oog op de komende verkiezingen - een groot deel van de jongelui is stemgerechtigd - door stafleden van centra is opgesteld. BEVERWIJK. Een 38-jarige man uit Castricum is donderdag gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in de fabriek van Ceta Bever aan de Grote Houtweg. De man wilde na zijn middagpauze het werk aan een bordes hervatten. Eerder waren de steunbalken van dit te slopen bordes weggehaald. Toen hij het bordes betrad viel de man op de 2Vs meter lager gelegen betonnen vloer. Met rugklachten, een her senschudding en verwondingen aan het gezicht werd hij in het St. Jozefziekenhuis te Heemskerk opgenomen. Na de uiteenzettingen van de diverse partijvertegenwoordigers gingen de De heer C. Berghuis (CPN) verklaarde voorstander ervan te zijn als sportfond senbad en bijvoorbeeld Sporthal en ande re dergelijke zaken geheel in handen komen van de gemeente. Een en ander zonder het werk van de leidinggevende figuren aan te tasten. Het D’66-lid J. W. G. Rei j kers informeerde welke andere herziening van de overeenkomst in voor bereiding is. Drs. A. J. Eiff (WD) informeerde naar bepaalde consequenties op financieel ge bied. Wethouder P. J. Sigon deelde mee, dat het gaat om het laten vallen van de limiet van 150.000,-. De Inbouw ervan roept problemen op bij het verkrijgen van financiën op de kapitaalmarkt. Sommigen vinden dit griezelig doch B. en W. niet. Terzake kundigen hebben namelijk aange toond, dat men hiermee geen last zal P.v.d.A.-fractievoorzitter F. R. W. K a e- b i s c h zag niets in die vernoeming van vlieghavens. Hij stelde voor als uiteinde lijke namen te kiezen: Thorbeckelaan, Prof. Kranenburgplahtsoen en Prof. Oud- laan, opdat de namen van de grote man nen van het staats- en gemeenterecht ook in Beverwijk zullen blijven voortleven. Mevrouw J. H. V o s-M u 11 e r (SC.P.) verging alle lust en rust bij het lezen van de voorgestelde namen van vlieghavens. En dat bij straten en een plantsoen, die rustpunten moeten zijn. Zij kon met de door de heer Kaebisch voorgestelde na men akkoord gaan. Haar fractievoorzitter de heer D. Ko ger herinnerde aan de toezegging door de burgemeester om namen verbonden aan het verzet eventueel in plan Westertui- nen te hanteren. Met de suggestie van de heer Kaebisch kon hij akkoord gaan. De heer C. Berghuis (C.P.N.) achtte het beter dit voorstel van de agenda af te voeren om later met nieuwe namen t« komen. Tegenover de voorgestelde alterna tieve straatnamen kon hij ook de namen stellen van P. J. Troelstra en zelfs Karl Marx zo meende hij. B en W noch de raad voelden ervoor de zaak aan te houden waarna het voorstel van de heer Kaebisch werd aangenomen. Beroepen. Dr. B. Wentsel, gerefor meerd predikant in Beverwijk-Heemskerk heeft een beroep ontvangen naar Den Haag-West. De oecumenische meditatiediensten, die elke dinsdagavond van kwart voor tot kwart over zeven in de recreatiezaal van „Huis ter Wijck” worden gehouden, trek ken een grote interesse en belangstelling. Tijdens deze bijeenkomsten is ook de behoefte aan eucharistievieringen naar vo ren gekomen. Zeker 50 percent van de bewoners van het tehuis is katholiek. Dit stuit in „Huis ter Wijck” nog steeds op moeilijkheden, terwijl deze vieringen in de algemene tehuizen „Zeevanc” in Wijk aan Zee en „Huis ter Hagen” in Driehuis en andere soortgelijke huizen deze eucharistievieringen gewoon kunnen plaatshebben. rV'*'/VWVVWVVVVWWVWVWVVVVVVVVWVWWWVWVWWWWWWt elektrotechnisch bureau „BRANDENBURG” Oosterduinweg 20 Tel. (02550) 1 34 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud Levering van alle ELEKTRISCHE APPARA TUUR, industrieel en huishoudelijk. BEVERWIJK. Het voorstel van B. en W. om de driepartijenovereenkomst tussen nv Sportfondsenbad Beverwijk, de ge meente en de nv De Verenigde Sportfond- senbaden zodanig te wijzigen, dat een artikel komt te vervallen, heeft de tongen donderdagavond in de raad los gemaakt. Het werd door het college wenselijk ge acht de in dat artikel genoemde limiet van f 150.000,- subsidie wegens exploita tietekort te laten vervallen. De geldgevers achten dit een mogelijke aantasting van hun waarborgen - sommige raadsleden zagen daarentegen gevaar voor de zeker heden der gemeente. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Er blijkt duidelijk be hoefte te bestaan aan het houden van eucharistievieringen in het algemeen be jaardentehuis „Huis ter Wijck” aan de Plesmanweg. krijgen. Bovendien dekt het contract met het sportfondsenbad de gehele greep van de gemeente op het bad. „Er zijn dus voldoende waarborgen, dat wij de zaak in de hand kunnen houden”, aldus spreker. Wethouder P. J. Schipperus wees er op overeenkomst tussen Beverwijk en het Sportfondsenbad - zoals er zovele over eenkomsten zijn met andere instellingen, vele echter steeds anders. B. en W. willen in al die diverse regelingen verbe tering (uniformiteit) aanbrengen. Daarop doelde het college in het raadsstuk. De fractievoorzitter van de PvdA, de heer F. R. W. Kaebisch, brak een lans voor de sport in het algemeen en het sportfondsenbad in het bijzonder. Hij wees op de gunstige financiële uitkomsten in het verleden. Zijn woorden werden onderstreept door wethouder P. Sigon, die nogmaals de wenselijkheid benadrukte van de voorgestelde regeling. Burgemeester J. G. S. Bruinsma voegde er aan toe, dat het zelfs voordeliger is voor de gemeente. De raad hechtte ver volgens zijn fiat aan het voorstel. Bijna twee weken geleden heeft een enquête onder de vormingscentra-deelne- mers uitgewezen welke onderwerpen de jongelui groepsgewijs wilden bespreken. Grote belangstelling bleek te bestaan voor items als rechten van de werknemer, staatsinrichting, gastarbeiders, milieuhygië ne, oorlog en vrede, militaire dienst en werkende jongeren. Elke gespreksgroep werd bezocht door een aantal sprekers - voor de „militaire dienst” bijvoorbeeld een oud-dienstplichtige en eën afgezant van de Bond voor Dienstplichtigen - waarna, om het geheel in de politieke sfeer te brengen, een gezamenlijk bezoek aan de Tweede Kamer werd gebracht. Rond bonderdtwintig werkende jongens, die een opleiding volgen aan de IJmond- school in Velsen-Noord en verder één of meer dagen per week het Kennemer Vor mingscentrum of het vormingscentrum „Alfons Ariëns” bezoeken, waren gister middag naar de Morgensterkerk gekomen. Door een defect aan verwarming en to neel van de aangrenzende ruimte „De Vrijburcht”, moest de confrontatie in de gereformeerde kerk worden gehouden. En zo kon het gebeuren, dat de heer W. Hatrog, lid vanu het partijbestuur van de CPN en van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het bestaansrecht van zijn partij vanaf de kansel verduidelijkte. BEVERWIJK. Voor de nieuwe wijk tussen de Bullerlaan, de Laan der Neder landen en de Heemskerkerweg zijn don derdagavond de straatnamen vastgesteld. Het was voor het college van burgemees ter en wethouders een deceptie, dat de voorgestelde namen: Schipholplantsoen, Zestienhovenlaan en Ypenburglaan niet door de gemeenteraad werden geaccep teerd. De heer Menist attendeerde ook op het feit, dat er in verschillende kringen een discussie is ontstaan over de aanleg van het weggedeelte van de Caegpoort naar Wijk aan Zee. Hij verzocht B. en W. met deze groepen contact op te nemen, opdat er in een open gesprek eens kan worden gepraat over allerlei aspecten. Wethouder A. Klomp (V.V.D.) bleek er alle vertrouwen in te hebben, dat de minister de aanleg op tijd subsidiabel zal verklaren. Op 26 oktober is er weer een bespreking over het wegenplan van de IJmond-Noord, overigens op een ander niveau maar ook vanuit die besprekingen zou aandrang op de minister kunnen wor den uitgeoefend (wegencommissie IJmond). De heer Klomp ontkende niet dat er bij de kruising met de Alkmaarseweg ver keersproblemen zullen ontstaan, maar met stoplichten onder meer bij de Kuikensweg (Zwembad) zou men daar oplossingen voor kunnen vinden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK.Gedurende enige tijd heeft de gemeenteraad zich donderdaga vond onder voorzitterschap van burge meester J. G. S. Bruinsma bezig gehouden met de weigering van de gemeente aan de heer C. Vermeulen, Meeuweweg 10 in Wijk aan Zee om zijn woning te vergro ten. De heer Vermeulen was hier tegen in beroep gegaan. De commissie voor de beroep- en bezwaarschriften is daar mee tot de conclusie gekomen dat B. W. formeel terecht hebben geweigerd. Dit werd nog eens nadrukkelijk gesteld door de heer D. Koger (S.C.P.) als voorzit ter van de commissie nadat het V.V.D. raadslid de heer A. W. Lindeman (V.V.D)) gevraagd haf of niet alsnog hulp geboden kan worden aan de heer Vermeulen, ook al omdat aldaar woningen staan die als bestemming „winkels” hadden en mede met het oog op de aanwezigheid van zomerhuisjes rondom deze woning. De heer Koger zette uiteen, dat rekening gehouden moet worden met het geldende bestemmingsplan en dus ook de achterge vel rooilijn. Desondanks noemde hij het „idioot” dat er huizen staan, die als be stemming winkel’ ’hebben. Spreker zei begrip te hebben voor de noodzaak bij de familie Vermeuilen om de woning te ver groten, doch he tverstrekken van een ver gunning zou in strijd zijn met de wet. Hij achtte het wenselijk spoedig eens het hoofd te buigen over de iutbreidingsproce- dure om te komen tot een totaal bestem- mingesplan voor Wijk aan Zee. Wethouder A. Klomp voegde hier nog aan toe, weinig heil te zien in een afzon derlijk voorbereidingsbesluit om alsnog ter plaatse tot een andere bestemming te komen, en wel gezien de vele werk zaamheden daaraan verbonden. De zaak komt anders te liggen - aldus de wethou der - indien het geldt voor de gehele kom van Wijk aan Zee. De raad kon hierna accoord gaan met de handelwijze van B. en W. Eveneens een discussie ontstond bij een beroep van de heer C. W. Hegeman, Wijk aan Duinerweg 117 tegen de afwijzende beslissing van B. en W. op zijn verzoek een artikel van de tussen hem en de gemeente gesloten ruilovereenkomst te annuleren. De commissie voor de beroeps- en be zwaarschriften gaf het college in overwe ging de ruilovereenkomst zodanig te wij zigen dat dat artikel vervalt, hetgeen de raad vrijwel unaniem ondersteunde. B. en W. zegden toe een en ander te zullen overwegen. De totale kosten van grondverwerving en aanleg van het betreffende wegvak worden op prijsbasis 1972 geraamd op 5.325.000. Van deze totale kosten komt ten laste van het weggedeelte van de geplande westelijke randweg af tot aan poort De Caeg (Caegweg) een bedrag van 2.425.000 en dat kan geheel uit door Hoogovens beschikbaar gestelde middelen worden gefinancierd. Ten laste van het weggedeelte Alkmaarseweg tot en met de westelijke randweg (verlengde Plesman weg) komt dan een bedrag van 2.900.000. Indien dit gedeelte subsidiabel wordt verklaard (dat is nog niet gebeurd, maar de wethouder van financiën was optimistisch) kan men aanspraak maken op 1.690.000. In het resterende bedrag zal de provincie een bijdrage verlenen 50 percent, zodat uiteindelijk ten laste van de gemeente Beverwijk blijft een bedrag van 605.000. De raad moest donderdagavond een krediet van 5.325.000 goedkeuren. De heer K. Vermeulen (P.v.d.A.) stelde mede namens de heer J. W. G. Reijkers (D’66), dat het college vooruit loopt op een beslissing (over de subsidie), die de minister nog moet nemen. De heer C. L. Jansen senior (K.V.P.) vestigde de aan dacht op de verkeersproblemen die zullen ontstaan bij het kruispunt met de Alk maarseweg, vlakbij het zwembad en met in de naaste omgeving scholen en derge lijke. Hij memoreerde dat hij al eerder had aangedrongen op alternatieve oplos- singn, bij voorbeeld door de aansluiting meer naar Heemskerk toe te verleggen, zodat men in Beverwijk geen extra ver keersdrukte krijgt te verwerken. Dit raadslid vroeg ook of men de kosten van deze wegenaanleg niet had moeten door berekenen in de grondprijs, die Hoogovens heeft betaald voor het gedeelte dat men nodig had voor de uitbreiding. Vreemd vond hij het verder dat enkele grondeige naren in het betrokken gebied in de krant hadden moeten lezen, dat hun grond zal worden onteigend zonder dat er contact met hen was geweest over een minnelijke schikking. Drs. A. J. Eijff (V.V.D.) wilde weten of de gemeentelijke financiën toereikend zullen zijn om dit project te financieren en hoe het dan zit met de urgentielijst van andere grote projecten. Ook de heer G. P. M. Langendijk (K.V.P.) had zorgen over het kruispunt met de Alkmaarseweg bij het zwembad. Hij voorzag een zeer sterk toenemend verkeer ter plaatse. De heer M. F. Menist (P.v.d.A.) had het bevreemd, dat deze belangrijke kwestie niet eerst in de financiële commissie is besproken. Ook dit raadslid voorzag moei lijkheden op het kruispunt Alkmaarseweg, maar eveneens zou het verkeer straks hopeloos vast lopen bij de Van Riemsdijk- laan. Daarom zou gelijktijdig de Plesman weg naar de Heemskerkse zijde en op Heemskerks grondgebied moeten worden aangelegd. 250 gram gemengde drop m E. HIENSE CEDERSTRAAT 31 Mevrouw A.M.C.V. Groensmit-van der Kallen, tweede-Kamerlid van de KVP, was wegens ziekte verhinderd de confron tatie werkende jeugd-politici bij te wo nen. Het PvdA partijraadlid Hans Kom brink was door het feit, dat hij bij de verkeerde kinderboerderij was afgezet zo danig verlaat, dat PvdA-gemeenteraadslid Martin Groot zijn plaats in eerste instan tie waarnam. Voorzitter van het forum van politici was de Heemskerkse wethou der A.F.M. van Herpen. De VVD kon wegens de Tweede-Kamerdebatten geen afgevaardigde sturen en ook de zojuist in Amsterdam opgerichte groepering van ge fundeerde niet-stemmers liet het afweten. Al met al een wat mager samengesteld forum, dat desondanks weinig moeite had met de beantwoording van de door de werkende jongeren gestelde vragen. Een onderwerp dat uitgebreid werd besproken, betrof de dienstplicht, voor de meeste jongelui een in de nabije toekomst gele gen gegeven. C.P.N en P.v.d.A spraken zich uit voor meer faciliteiten voor prin cipiële dienstweigeraars, een kritisch standpunt ten opzichte van de N.A.V.O - de C.P.N wijst deze organisatie volledig af - en een betere rechtspositie van de dienstplichtige militair. Opmerkingen, die door het gehoor met een instemmend applausje werden begroet. Vanmiddag is eenzelfde ontmoeting tus sen dan honderddertig werkende jongeren en politici gearrangeerd. Volgende week wordt het project „politiek” afgerond met een gezamenlijke gespreksmiddag. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bij de aanvang van de donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma enige woorden ter huldiging gericht tot de fractievoorzitter van de SCP. De heer D. Koger, die in de afgelo pen week zoals de burgemeester het uitdrukte:2 „Is gehuldigd als 50-jarige functionaris en tevens als verzetsman, verenigingslid, raadslid en raadsgever op al die terreinen waarop hij zoveel jaar actief is geweest”. De heer Koger dankte in het kort voor deze waarderende gelukwens. Aan het slot van de raadsvergadering, nadat de geloofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden van de heer P. C. Dijkman Dulkes (PRR) als opvolger van mevrouw T. G. van Oostveen-van Meegen die wegens gezondheidsredenen voor het raadslidmaatschap heeft moeten be danken hebben zowel de burgemeester als mevrouw J. H. Vos-Muller woorden ten afscheid aan haar adres gesproken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De werkgroep „Vrij Beraad” van de Kritische Gemeente IJ mond zal waar mogelijk en wenselijk gaan streven naar contacten met mensen en eventueel groepen, die een afwijkënd standpunt hebben. Dit plan is voortgekomen uit de don derdag gehouden algemene najaarsverga dering, waarin ook het incident tijdens de trouwplechtigheid van Jan Ruiter en Wies de Rond ter sprake kwam. Een woordvoerder van de werkgroep meende, dat de vrouw, die de interruptie veroorzaakte, wel degelijk in een soort geestelijke nood verkeerde. Hij stelde voor contact te zoeken met de bewuste vrouw voor een gesprek. Hij zag hierin een unieke gelegenheid om binnen de nieuwe situatie contact te zoeken met totaal te gengestelde meningen. Iemand uit de vergadering ondersteunde dit voorstel en vond dat rechtsstreeks contact met de Amsterdamse vrouw juist was. „Het ligt op de weg van de K.G IJ. tolerant te zijn en mogelijke moeilijkhe den bij anderen uit de weg te ruimen of te benaderen”, aldus deze spreker. Hij meende, dat dit een demonstratie zou kunnen zijn van het feit, dat de K.G.IJ. ruimte heeft voor discussie. Eerder in de vergadering had Jan Rui ter verklaard, dat de vrouw zowel Huub Oosterhuis als hem telefonisch ervan had verwittigd, dat zij „Huub Oosterhuis van het alaar zou sleuren”. Een poging tot een gesprek mislukte toen. Tijdens de huwelijksplechtigheid wilde men geen ge legenheid tot discussie geven, omdat nog 9 leden van de groep „Confrontatie” in het kerkgebouw aanwezig waren en daardooi- de mogelijkheid bestond, dat het incident volledig uit de hand zou kunnen lopen. r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7